Opvang asielzoekers moet beter PZC Stratenmaken leer je... op straat PZC Optimisme over ontwikkeling Middengebied Overeenkomst tussen gemeente en HKPD 11 Symposium over wederopbouw na bombardement liddelburg ziet niets in rechtszaak tegen Verdonk donderdag 13 oktober 2005 BDDEI-Bt W - Dit jaar is hel iaar geleden dat de bmnen- j nu Middelburg bij een Hubardemenl werf verwoest ^dinsdag 18 oktober wordt fc.„» een symposium gehou- de wederopbouw van stad. Na het bombardement en de we deropbouw zag de stad er anders uit. De Markt werd ver kleind, Plein 1940 werd gebouwd. De verwoeste gebou wen werden niet in originele staat herbouwd, maar in een mo dernere stijl, bekend als de Delftse school. De schaal van de stad werd gehandhaafd. Er kwamen geen grote gebouwen in de plaats van de kleinere pan den. Hoogleraar architectuurgeschie denis Koos Bosma spreekt op het symposium over bescher ming van burgers tegen lucht aanvallen. Architectuurhist orica Marinke Steenhuis spreekt over het werk van P Verhagen, de stedenbouwkundi ge die het nieuwe Middelburg vorm gaf. Architect Erik Jan Brans houdt een lezing met als titel 'Verder na de wederop bouw'. Hilde Blank, directeur van bureau BVR van Riek Bak ker, praat over ontwikkelingen en vernieuwing in een histori sche stad. Het symposium wordt afgesloten met een forumdiscus sie. Het symposium begint om 14.00 uur en wordt om 17.00 urn- afge sloten. Het wordt gehouden in de burgerzaal van het oude stad huis aan de Markt. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de gemeente. fMariia Berkelder pDELBURG - De Tweede uner moet ingrijpen om de op ing van asielzoekers te verbete- s. Eon gang naar de rechter i opvang voor alle legaal in tderland verblijvende asielzoe- gt af te dwingen, gaat te ver. H zegt de Middelburgse wet- uder A. de Vries (PvdA) in nreactie op een plan van zijn tijgenoten in de gemeente nis Die willen dat de gemeen- minister R. Verdonk van jemdelingenzaken voor de iter daagt. De rechter zou m beslissen wie er verant- oordelijk is voor de kosten van jodopvang van asielzoekers. [PvdA in Sluis wil graag dat Jddelbuig meedoet. 5 denk dat je beter een oplos- cg kunt bereiken door overleg E door een gang naar de rech- i, zegt De Vries. „Wij zetten op de Tweede Kamer. Ik hoop itde Kamer oog krijgt voor de den van gemeenten. De lasten orden over steeds minder ders verdeeld. In Sluis is j [voorbeeld al geen asielzoe- iscentrum meer, maar wij heb- nog zeshonderd mensen in n gemeente." Middelburg is rlijks 350.000 euro kwijt aan noodopvang van asielzoe- s. ieen brief aan de Tweede Ka- er heeft Verdonk aangegeven it ze overweegt om opvang te an verzorgen voor asielzoe- die een tweede procedure ginnen. Op dit moment heb- l)j n die mensen geen recht op on- rdak. Ze mogen ook niet wer- n. Een aantal gemeenten, laronder Sluis en Middelburg, eft ervoor gekozen om die arig koor teunt Heifer DSTERLANI) - De christelijk mengde zangvereniging ZOS uit Oosterland heeft ruim teduizend euro ingezameld de Stichting Heifer Neder- 1 et geld werd bijeenge- rachl met het jubileumconcert [gelegenheid van het 95-jarig slaan van het koor. ifer steunt gezinnen in ont- kkelingslanden door training het uitzetten van vee. De eer- e nakomeling van deze dieren irdtaan een volgend gezin ge- ven, zodat er een keten ont- aat, Melk en andere producten irgen niet alleen voor een ge- mder eetpatroon, ook levert de gezinnen extra inkom en op. Heifer Nederland heeft ojecten in Afrika en de voor- slige Oostbloklanden in Euro- Bezorgklachten: |08OO-O231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 *330EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 bc 0118-493009 Email: redwalch@pzc.nl MauritsSep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 3*60 AA goes Tel; (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET ^v.pzc.nl mail: web@pzc.nl mensen via hulporganisatie In- lia ergens anders op te vangen. Eerder heeft de gemeente Mid delburg Verdonk aansprakelijk gesteld voor de gemaakte kosten voor noodopvang van asielzoe kers. „Daar kregen we een brief op terug met de mededeling dat de minister bereid is om de kos ten over te nemen als mensen alsnog een status krijgen." De gemeente Sluis heeft inmiddels laten weten niet langer voor alle asielzoekers die legaal in noodopvang te willen zorgen. Daardoor komen 61 asielzoe kers op straat te staan. De Vries vindt dat de Tweede Kamer ervoor moet zorgen dat Nederland zijn recht krijgen op onderdak. Tot nu toe wordt al leen gesproken over de groep die een tweede aanvraag doet. Mensen die buiten hun schuld niet kunnen terugkeren naar hun land of mensen die een ver blijfsvergunning aanvragen van wege hun slechte gezondheid zouden niet onder de regeling vallen. Stratenmakers van aannemingsbedrijf Krijnsen zijn aan het werk in de Terneuzense wijk Othene. door Frank Balkenende 's-GRAVENPOLDER - Samen met tien tallen andere stratenmakers uit het land wil het 's-Gravenpolderse aanne mingsbedrijf Krijnsen zaterdag in Em- men een vermelding in het Guinness Book of Records veroveren. In vier uur tijd moet 1070 vierkante meter Hoofd straat, die het oude en nieuwe deel van Dierenpark Emmen verbindt, worden herbestraat. Krijn Krijnsen: „Het is leuk voor mijn jongens en het is mooie reclame voor het vak." De gemeente Emmen is maar wat blij met de Dag van de Stratenmaker, die onder de vlag van de branche-organisa tie Ondernemersvereniging Bestratings- bedrijven Nederland (OBN) plaats vindt. De Hoofdstraat ligt er al jaren slecht bij. Het wegdek is hobbelig met veel gaten en breuken. Geen fraaie en tree van het dierenpark. Voor de ge meente, die ook op de kleintjes moet let ten, is het een gelukje dat tachtig stra tenmakers en sponsors (steenfabrieken leveren de klinkers) dat karweitje nu gratis opknappen. De stratenmakersploeg van Krijnsen is de enige afvaardiging uit Zeeland. De mannen zijn er wel voor te porren. „Ik vind het eer om mee te doen. In 1953 wa ren we ook blij dat we werden gehol pen", zegt de 51-jarige Krijn Krijnsen met enig gevoel voor drama. Met z'n achten reizen ze zaterdag af naar Em men. „We werken met vier koppels, die steeds bestaan uit een stratenmaker en een opperman. Samen moeten we in vier uur tijd honderd vierkante meter herbestraten. Als iedereen binnen de tijdslimiet blijft, krijgen we een vermel ding in het Guinness Book of Records. Dat is leuk voor onze jongens en een beetje reclame voor het vak kan geen kwaad", zegt Krijn, die samen met zijn vrouw Mattie het aannemingsbedrijf runt. Lichter Een stratenmaker, dan doemt het beeld op van een gegroefde, noeste werker, met om zijn knieën stukken afgedankte autoband en in de hand een rubber ha mer waarmee hij stenen in het zand tikt. Dat beeld klopt allang niet meer. „Welnee, tegenwoordig kun je heel veel doen met machines. Het werk is lichter geworden." Krijn is van de oude lichting. Het am bachtelijke stratenmaken, met klinkers en fraaie patronen, is zijn stiel. Hij leer de stenen leggen in een tijd dat het fy siek zware beroep ruggen deed kraken en knieën vermorzelde. Zelf is hi] niet ongeschonden van de straat gekomen. „Je staat naar je werk, zeggen ze bij ons. Voor je het weet heb je rugklach ten, Ik ben bij verschillende artsen ge weest en heb mijn kwaal nu redelijk on der controle omdat ik elke ochtend rek- oefeningen doe en goed op mijn hou ding let." Desondanks gaat de stratenmaker nog gebukt onder een negatief imago. Krijn betreurt dat. „De branche heeft moeite om aan personeel te komen, misschien omdat nog steeds het beeld bestaat dat het zwaar werk is. Daarnaast denk ik dat jongeren liever achter de pc zitten." Ook speelt mee dat je niet zomaar stra tenmaker wordt. Je moet eerst naar de Vakopleiding Infra Zeeland, daarna leer je bij je werkgever het klappen van de zweep. Een stratenmaker doorloopt een jarenlang traject voor hij zich mees ter, de absolute top, kan noemen. De op perman staat op de onderste sport. Hij moet zorgen dat er stenen klaarliggen. Minachting is hier niet op zijn plaats. „Een goede opperman is goud waard, hij zorgt dat het werk loopt. Stratenma ken is teamwork. Iedereen is even be langrijk", onderstreept Krijn. Wie het in de vingers heeft, kan leer ling-stratenmaker worden. Krijn laat zo'n leergierige werknemer altijd de foto Peter Nicolai moeilijkste hoekjes doen. Zo leert hij snel. „Ik heb er lol in om jongeren de kneepjes bij te brengen." Via stratenmaker twee en één kun je voorman worden, maar dan zit je zeker al acht jaar in het vak. Een treetje ho ger staat de gezel-stratenmaker. Of zo als Krijn het noemt, de 'discipel van de meester'. Wie dan nog een uitdaging zoekt, kan zich opwerken tot meester. „Kijk", toont Krijn een metalen wapen van Zeeland. „Als je dit in steen kunt leggen, ben je meester-stratenmaker." Krijn kan het, maar niet iedereen heeft die gave. „Je moet het goede oog heb ben, het zicht, zeggen wij altijd." Lelie Nou is hij zelf officieel geen meester, maar hij voelt zich er wel een. „Ik heb bijvoorbeeld een zwaluw in steen ge maakt en ben nu bezig met een enorme lelie. Er zijn gelukkig mensen die dit ambacht waarderen, want al gaat het niet zo goed in de bouw, ik mag niet kla gen over het aantal opdrachten." Krijn is wat ze noemen een vakidioot. Overal ter wereld geeft hij daarvoor zijn ogen de kost. Is hij op vakantie in Brazilië, Thailand of Spanje, dan richt hij keurend zijn blik op authentiek pla veisel. Welke steentjes zijn het, hoe lig gen ze, welk patroon is gekozen, hoe zit het met de waterafvoer? „In het buiten land loop ik altijd met mijn kop naar be neden." door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - De eerste nieuw bouw in het Middengebied komt in het voorjaar van 2006. Wijk wethouder E. Walrave-Troost (PvdA) was gisteravond bij het buurtcomité heel positief over de ontwikkelingen in de wijk. „Jullie zien er nog weinig van", begon de wethouder haar praat je, „maar er zit schot in de zaak. We zitten nu in de fase van pas sen en meten en planningen ma ken. Binnenkort hopen we onze plannen te presenteren. Ook al staat onze stad er nu financieel wat minder voor: het Middenge bied gaat gewoon door." In de Cruquiusstraat is al wel be gonnen met de grondsanering. Dat duurt nog tot het voorjaar. De nieuwbouw van Smit Kaas is ook bijna klaar, zei ze. „Ze verhuizen rond Kerstmis." Alleen met de bewoner van de al leenstaande woning naast de kaashandel willen de onderhan delingen niet echt vlotten, liet de wethouder doorschemeren. „Dat kost wat praten. Gelukkig leven we in een land waar je mensen niet zomaar op straat kunt zetten. Onze advocaat is er mee bezig. Wij willen onze schat kist nog een beetje gevuld hou den. De verwachting is dat we dat stuk begin 2006 slopen." Voor de Beatrixlaan heeft de ar chitect een schetsplan gemaakt. Daar moeten volgens Walrave nog gesprekken met het Water schap over gevoerd worden. Die gaan dan over de onderhouds- voorwaarden van de bestaande watergang. De Beatrixlaan geeft de aftrap wat betreft de nieuwbouw. Daar moeten in het voorjaar de eerste palen gesla gen worden. Voor de Cruquiusstraat komt la ter deze maand een schetsplan op tafel te liggen. Die ontwer pen moeten rond april 2006 uit gevoerd worden. Op het bestaan de schoolplein komen tijdens de nieuwbouw tijdelijke parkeer plaatsen voor de aannemer, de winkel en de bewoners. Ook met de verkoop van grond aan pro jectontwikkelaars gaat het vol gens de wethouder 'helemaal goedkomen.' „Daar praten we op dit moment over." Ze vertelde de bewoners van het Middengebied ook iets over de architecten die met hun buurt aan de slag gaan. „Dat zijn, als je dat zo mag zeggen, vriendin nen van elkaar. Ze vinden het leuk om hun werk op elkaar af te stemmen. Het wordt écht leuk." Walrave-Troost beloofde binnenkort te komen met een nieuwsbrief die gaat over alle plannen. Dus ook over de Open Wijkschool. „Ook daar gaat het goed mee. De scholen werken fantastisch samen. En ook daar gaan de architecten iets crea tiefs mee doen. Het schoolplein is niet alleen voor kinderen. We zeggen wel eens: over die skate- Akkoord over grafruimingen ZIERIKZEE - Nabestaanden krijgen op Schouwen-Duive- land meer directe invloed op het al dan niet ruimen van graven. Naar aanleiding van kritiek van de confessionele partijen in de commissie afgelopen zomer, hebben burge meester en wethouders hun plannen op dat vlak aange past. De belangrijkste aanpassing in de beleidsnotitie is dat nabestaanden van mensen in een algemeen graf de mo gelijkheid krijgen die rustplaats alsnog te kopen. Een al gemeen graf wordt vijftien jaar lang ongemoeid gelaten. Voor een koopgraf geldt de dubbele termijn, met de moge lijkheid die rechten nog eens te verlengen. Eigenaren van een graf krijgen een jaar voor het aflopen van de rechten de vraag voorgelegd of ze nog prijs stellen op behoud van de rustplaats van de overledene. Verdachte diefstal aangehouden GOES - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag op de Blaauwe Steen in Goes een 42-jarige man uit de gemeente Veere aangehouden. Hij zou die nacht in een café aan de Grote Markt een portemonnee hebben gestolen van een 23-jarige man uit de gemeente Noord-Beveland. Dorpsraad wil molenwieken weg HANSWEERT - De dorpsraad van Hansweert wil dat de gemeente de zogeheten molenwieken aan de Boomdijk, een soort chicanes, zo snel mogelijk weghaalt. De paaltjes op de chicanes worden dikwijls omver gere den, het is voor veel mensen onduidelijk wie nu voorrang heeft en ze remmen het verkeer bovendien nauwelijks af. De dorpsraad denkt dat drempels voor minder problemen zullen zorgen. De gemeente is het op zich met de dorpsraad eens, maar wilde de situatie pas aanpakken als Yerseke als 30-kilo- meterzone is ingericht. Zo lang wil het college nu wellicht niet meer wachten. Wethouder C. Knuit zei onlangs er wellicht eerder geld kan worden vrijgemaakt. Soepele vervanging sluisdeur HANSWEERT - Knook Staalconstructies uit Moerdijk heeft geluk gehad. Het bedrijf dat gisteren een sluisdeur bij Hansweert heeft verwisseld, had van tevoren alle slib uit cle oude deur gehaald. Was dat niet gebeurd, dan was de deur waarschijnlijk niet te tillen geweest, zoveel aan groei zat erop. Schoon aan de haak wegen de deuren in het sluizencomplex bij Hansweert 330 ton. De deur die Knook Staalconstructies gisterochtend uit de oostsluis haalde, woog 410 ton. Tachtig ton aangroei van mosselen, oesters en andere zeedieren zat eraan. Het was dan ook de eerste keer sinds de ingebruikname van het sluizencomplex bij Hansweert in 1987 dat deze sluisdeur is verwisseld. Twee jaar geleden mocht Knook Staalcon structies al eens eenzelfde karwei uitvoeren. Toen bleek de te vervangen sluisdeur veel meer te wegen dan ver wacht, zo'n 415 ton. Het bedrijf heeft daarvan geleerd en deze keer alle slib al vast uit de te verwisselen deur gehaald. Daardoor ging het gisteren waarschijnlijk heel soepel. De oude sluisdeur was er rond acht uur uit. De nieuwe, volledig gereviseer de sluisdeur zat er rond half twaalf in. De oostkolk van het Hansweertse sluizencomplex blijft nog tot morgen middag gestremd voor het scheepvaartverkeer. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen en het bestuur van het HKPD ondertekenen 21 ok tober een samenwerkingsover eenkomst voor de verhuizing van het huiskamerproject voor druggebruikers aan de Coosje Buskcnstraat naar de voormali ge Kwik-Fit aan de President Rooseveltlaan. Dat deelde wet houder L. Poppe-tle Looff mee. „We moeten de vaart erin hou den. Als alles meezit, dan is de bestemmingsplanwijziging van het pand na de bouwvakvakan tie geregeld en kan er gebouwd worden", zegt ze. De verhuisda tum van mei 2006 wordt bij lan ge na niet gehaald. „Dat wilden de omwonenden van het HKPD graag. Ik bind me niet aan een datum. Het belangrijkste is dat we het proces nu gaande hou den." Vlissingse raadsleden vragen met enige regelmaat naar de voortgang van de verhuizing. Meer nieuws dan de samenstel ling van een projectgroep en stuurgroep die de verhuizing zul len begeleiden, is er niet ge meld. Procedures In een commissievergadering zei het WD-raadslid C. Schön- knecht: „De procedures duren langer en langer door de eisen die het HKPD stelt. Het zal wel aan mij liggen, maar wie betaalt die bepaalt." B. Koopman, voorzitter van het HKPD is het oneens met die op- baan moeten ook rollators kun nen. Het moet een plek worden waar de hele wijk samenkomt." De Ravensteinschool verhuist in december van dit jaar naar het ROC-gebouw aan de Verlengde Bonedijkestraat. „Dan kan het schoolgebouw aan de Hogeweg begin 2006 gesloopt worden." Vakantiefeest MIDDELBURG - In de Ontmoe- tingskerk aan de Oosterschelde straat in Middelburg wordt woensdag 19 oktober van 14.00 tot 15.30 uur weer een kinderva- kantiefeest voor kinderen vanaf 4 jaar gehouden. De toegang is gratis. agenda STREEKACTIVITEITEN GRIJPSKERKE - Verenigmsgebouw aan de Kerkring, 15.30 - 16.30 uur: Be wegen voor 55+; MIDDELBURG Kerken onder de Lan ge Jan, 15.00- 15.30 uur: Miniconcert; Molen De Hoop, 18.30 - 19.15 uur: Gra tis muzieklessen voor kinderen; Gasthuiskerk, 09.00 - 12.00 uur- kleding- beurs; Zeeuwse Bibliotheek, 10.00 uur: speur tocht kinderboekenweek; OOST-SOUBURG - Palazzolihuis Oran jeplein 41. 10.00 - 12.00 uur: Creatieve VLISSINGEN Petruskerk. 9 30 uur: 55+ yoga; Bibliotheek 't Spui: 10.00-18.00 uur to verstokjesspeurtocht kinderboeken- WESTKAPELLE Markt, 19.30 uur: hal- loweenoptocht. merking: „Er gebeurt heel veel en we liggen op schema", zegt ze. Koopman en wethouder L. Pop- pe-de Looff, die hoofd is van de stuurgroep, reageren dat het nu eenmaal tijd kost om een doortimmerd contract te ma ken. „Het was niet ons idee om een overeenkomst samen te stel len. Wij namen genoegen met het uitgewerkte raadsbesluit, maar het HKPD wilde zijn vin gers niet branden", zegt Pop- pe-de Looff. „Dat was inder daad een eis van het HKPD, maar ik kan daar wel begrip voor opbrengen." Zekerheid Koopman legt uit dat er heel wat op het bestuur van het HKPD afkomt. „We moeten straks alles aanvragen en rege len. Alle zaken die bij de bouw en verhuizing horen. Als stich ting zouden we hoofdelijke aan sprakelijk zijn als het misgaat. We willen de zekerheid hebben dat we niet voor de kosten op draaien." C. Seijbel van het CDA zei nog dat ze er ontevreden over is dat Emergis niet in de projectgroep zit. Emergis is een partner in het nieuwe centrum voor versla vingszorg. Poppe-de Looff: „Een vertegenwoordiger van Emergis neemt later zitting in de projectgroep. We zijn nu nog helemaal gericht op de verplaat sing. Die moeten we eerst goed geregeld hebben." In het nieuwe centrum komt niet alleen de dagopvang voor drugsgebruikers, maar ook is be schermd wonen en de 24-uurs opvang voor de verslaafden met psychische problemen er onder deel van. Dertigplussers dansen in Magistraatwijk MIDDELBURG - In Wijkcen trum Palet in Middelburg Zuid is zaterdag een dansavond voor dertigplussers. De muziek wordt verzorgd door Drive-in show Big Sound. Er wordt muziek gedraaid uit de ja ren '70, '80 en '90 Leden van de wijkvereniging be talen 5 euro, niet leden 7,50 eu ro, aanvang 20.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11