Chaos rond borstonderzoek Casteleijn is horecaman in hart en nieren PZC Echtpaar ontmoette elkaar op de kermis Behoud kapel Hulst stap dichterbij feest 11 Sluis wil planschade omzeilen door vergoeding Coördinator neemt afscheid )nderzoekswagen staat verstopt achter gebouw Toonbeeld woensdag 12 oktober 2005 iJ LeUWVLIET - De gemeente lui. hoopt zestigduizend euro de knip te houden door een I erzoek om planschade in natu- r; iie vergoeden. Is gevolg van het bestemmings- %n Kom Nieuwvliet is op het Ircs Mettenijedijk 3 in Nieuw- ;en bouwmogelijkheid vervallen. Bewoner I. de Hullu diende daarom eind 2003 een planschadeverzoek in. De Hullu overleed in juli vorig jaar, maar zijn zoon en erfgenaam A. de Hullu zet de afhandeling van het verzoek voort. De Hullu kan op zijn terrein geen huis meer bouwen, omdat de bestemming is gewijzigd van 'schuur met ondergrond' naar 'erf'. De Stichting Adviesbureau Onroerende Zaken vindt dat De Hullu gelijk heeft en schat de planschade op zestigduizend eu ro. De gemeente Sluis liet het daar niet bij zitten, omdat er vóór de bestemmingsplanwijzi ging door De Hullu nooit ge bruik is gemaakt van de bouw mogelijkheid. Een second opi nion van planschadebeoorde- lingscommissie Meeus Rentmees ters leert echter dat dit geen rol speelt. Het bureau adviseert de gemeente om De Hullu een aan bod in natura te doen, zodat een vergoeding in geld achterwege kan blijven. Als hij daarmee in stemt, wordt de bouwmogelijk heid aan de Mettenijedijk 3 op nieuw in het bestemmingsplan opgenomen. Mocht De Hullu toch kiezen voor het geldbe drag, dan heeft hij nog twee jaar de kans om een bouwaanvraag in te dienen. Ook landbouworga nisatie ZLTO bemoeide zich met de zaak. Zij veronderstelde dat de bouwmogelijkheid is ge schrapt, omdat op het terrein een molenromp staat. De romp heeft een beschermde monumen tenstatus. Het Sluise college van B en W spreekt dat tegen. De commissie ruimte discussieert over het verzoek op 18 oktober om 19.30 uur. Geen invoering van herriemeters TERNEUZEN - Herriemeters of geluidsbegrenzers bie den geen garantie tegen hinderbeleving. Horeca-onderne- mers en organisatoren van evenementen in Terneuzen worden dan ook niet verplicht dergelijke apparatuur te in stalleren. B en W van Terneuzen antwoorden dat op vra gen van raadslid G. van Boom (TOP). Het raadslid signaleert dat de 'geluidsvervuiling' in de Terneuzense binnenstad weer begint toe te nemen. Een ge luidsbegrenzer op muziekinstallaties schakelt automa tisch terug naar het toegestane geluidsniveau en voor komt last en problemen, stelt Van Boom. Hij wijst erop dat proeven in Deventer een succes waren. B en W betogen dat het gemeentebestuur rekening moet houden met een veelheid aan wensen en belangen. „Wij proberen dat op een zodanige wijze te doen dat we toe staan wat naar onze inschatting algemeen aanvaardbaar is en verbieden wat als niet-aanvaardbaar moet worden aangemerkt." Tegen diegenen die zich niet aan de voor schriften houden kan worden opgetreden. „Het maximale geluidsniveau is weliswaar een objectieve, meetbare norm, maar het zegt niets over de hinderbeleving", aldus het college. Daarbij komt dat de geluidsoverdracht bij een buitenevenement nagenoeg niet te reguleren valt. „De handhaafbaarheid van dit soort voorschriften is moeilijk en tijdsintensief", betogen B en W. Bijtjes zoeken nieuw nest op CLINGE - De peuters van peuterspeelzaal Bijennest in Clinge verhuizen na de herfstvakantie naar hun nieuwe onderkomen bij basisschool St. Bernardus. Maar voor het zover is, werden de kindjes maandag en dinsdag eerst door hun ouders in bolderkarren naar hun nieuwe piekje gereden. Hier werden ze opgewacht door de laagste groe pen van de basisschool, die een lang lint vormden langs het met geel-zwarte ballonnen versierde hek. Er is een speciaal toegangspad aangelegd voor de peuters. Ze hoeven niet over het schoolplein naar hun peuterspeel zaal, maar hebben een eigen ingang. Het lokaal is speciaal voor de peuteropvang aan de St. Bernardusschool aangebouwd. Het zaaltje heeft een hoog voorzieningenniveau. Zo heeft de peuterspeelzaal zijn ei gen toegangsdeur, wc's, keukentje en grote opslagruimte. Drankrijders verbazen rechter MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen verbaasde zich gisteren over het ge drag van een aantal drankrijders. Zo reageerde een 52-ja- rige man uit Biervliet laconiek op het verwijt dat hij tij dens zijn proeftijd opnieuw in de fout was gegaan. „Ik had twaalf glazen bier gedronken. Stom." Meer had hij niet te zeggen. De Biervlietenaar werd veroordeeld tot elf maanden rijontzegging en 800 euro boete. „Een terechte straf", vond de verdachte. In de strafmaat werd meegeno men dat de man vorig jaar ook al was veroordeeld voor rij den onder invloed. Een 43-jarige inwoner van Zelzate had zich op 10 augus tus laten vollopen met bier en reed vervolgens slingerend in zijn auto op de Westkade in Sas van Gent. Dat was de marechaussee niet ontgaan. De blaastest gaf een hoog al coholgehalte van 1.110 microgram aan: vijf keer de alco hollimiet. „U mag van geluk spreken dat er geen ongeluk is gebeurd", merkte officier van justitie op. De Belg kreeg conform de eis vijftien maanden rijontzegging en 36 uur werkstraf opgelegd. door Sheila van Doorsselaer HULST - De stichting Redt de kapel heeft bijna de helft van het benodigde bedrag bijeen om de kapel op het terrein van De Blaauwe Hoeve in Hulst te kun nen behouden. Inmiddels is on geveer een ton ingezameld. De oude kapel wordt geïnte greerd in de nieuwbouw van zorgcentrum De Blaauwe Hoe ve. In eerste instantie was het de bedoeling dat de kapel ook ge sloopt zou worden, net als de overige gebouwen. Hier werd door bewoners van De Blaauwe Hoeve zeer emotioneel op gerea geerd. Het kapelletje uit 1968 met de kenmerkende sfeer is hen zeer dierbaar en ze wilden niet dat het zou verdwijnen of dat er een nieuwe kapel in De Blaauwe Hoeve zou komen. Het behoud van de oude kapel en die integreren in de nieuw bouw bleek wel mogelijk, maar kost ongeveer 200.000 euro. En kele sympathisanten richtte de stichting Redt de kapel op met als doel het geld bijeen te sprok kelen. „Het loopt lekker", zegt G. Lemout, voorzitter van de stichting. De rest van het be drag moet worden opgebracht door een aantal nieuwe acties. Lernout: „Binnenkort start onze kerstkaartenactie. De Hulster kunstenaar Ronny Ivens heeft ze ontworpen. Ze worden door ons aangeboden aan bedrijven, en particulieren kunnen ze ko pen in De Blaauwe Hoeve." Ook is de stichting bezig met het or ganiseren van een kerstconcert. Lernout: „Het lijkt alsof het de laatste tijd een beetje stil is ge weest rondom de stichting. We hebben de tijd echter benut om nieuwe acties te verzinnen." HOEK - De Lovenhoek, 14.00 uur: Koersbal, bridge herfst drive; HULST - De Lieve, Bibliotheek; 11.30 uur: Seniordiner; 19.00 uur: Bijeen- i komst ZKV; PHILIPPINE - Bibliotheek, 14.30 uur: 1 Abracadabra, voorlees-knutselfeest voor kinderen van 4 t/m 7 jaar, Harry Potterspel voor kinderen in gepaste kle ding vanaf 8 jaar; SINT - JANSTEEN De Warande, 9.30 uur: biljartles; 13.45 uur: Spaanse les; 15.30 uur: Kreatieve Vorming; 15.45 uur: Spaanse les; 19.00 uur: Engels; 19.30 uur: Countrydance, KVO jaarver gadering; TERNEUZEN - De Veste: 20.00 uur: Op treden De Happy Band; De Wielingen, 17.00 uur: Yoga Palazzoli huis; VOGELWAARDE - Bibliotheek, 14.30 uur. Poppentheater Reutemeteut voor kinderen van 4 t/m 7 jaar; agenda STREEKACTIVITEITEN I (Advertentie) Huys ter Schelde biedt u de mogelijkheid om geheel in stijl uw feestje te vieren. Ons sfeervolle partyrestaurant biedt ruimte aan gezelschappen van 10 tot maar liefst 700 personen! Een bedrijfsparty, een thema- feest, een jubileum, een nieuw jaarsreceptie of toch gewoon i verjaardagspartijtje, wij kunnen aan al uw wensen voldoen. Onze uitstekende keuken en service zorgen ervoor dat uw feest een evenement wordt om Htte vergeten.. Vlissingsestraat 38-40 4371 RE Koudekerke tel. (0118) 553003 fax (0118) S53116 e-mail huys'^zeelandnet.nl Jan Casteleijn in het restaurant van het ROC. foto Peter Nicolai door René van Stee TERNEUZEN - Zijn overstap naar het onderwijs was niet bewust. Maar het ontbreken van een volwaardige horeca- opleiding in Zeeuws-Vlaanderen deed Terneuzenaar Jan Casteleijn (62) hier toe toch besluiten. „Een degelijke basis heb je gewoon no dig. En dat ontbrak er in onze streek aan. Vandaar dat ik toch in het onder wijs ben gerold. Ik wilde mijn steentje bijdragen", vertelt Casteleijn. Als docent/coördinator van de horeca- opleiding -met een duur woord gastvrij- heidskunde- op het ROC Westerschelde in Terneuzen neemt Casteleijn vrijdag officieel afscheid. Hij vindt dat er in dertien jaar iets moois is gegroeid op het gebied van koken en serveren. Want de school beschikt nu over een volwaar dige middelbare beroepsopleiding die niet alleen koks aflevert, maar ook gast heren en -vrouwen en restaurateurs. „Gastvrijheid is mijn stokpaardje. Daar hamerde ik bij de leerlingen constant op, soms tot vervelens toe." Casteleijn, afkomstig uit Zuidzande en een achterneef van Wim van Hanegem, werkte vanaf 1966 in de horeca. Zijn loopbaan voerde hem via Oostenrijk en Italië langs diverse horecagelegenheden in Zeeuws-Vlaanderen. Hij begon als kelner/ober, maar klom op tot service manager. In zijn eerste baan in het on derwijs was hij verbonden aan de be roepsbegeleidende leerweg, waarbij de leerlingen één dag per week naar school gingen en vier dagen werkten. Toen de nieuwbouw van het ROC Wes terschelde in 1999 gereed was, kreeg Casteleijn de kans de opleiding gastvrij- heidskunde op te zetten. „En dat was een hele klus. Niet alleen moesten we opboksen tegen de concurrentie van het toenmalige Deltacollege in Middelburg, waar ik ook een tijdje heb gewerkt, maar moesten we vooral hard werken om leerlingen binnen de poorten te krij gen. Na het vmbo vlogen die immers al lemaal uit. En de kans dat ze terugkwa men was heel klein." Niet alleen de coördinatie van de oplei ding (inclusief stages) was dus veel werk, ook het opzetten van de samen werking met leerbedrijven in de streek en het onderhouden van allerlei andere contacten. Die resulteerden zelfs in een uitwisselingsproject met het Engelse Suffolk College. De horecaopleiding van het ROC Wes terschelde telt inmiddels 130 leerlingen. Het merendeel is afkomstig van De Re de in Terneuzen, de enige middelbare school in Zeeuws-Vlaanderen met een consumptieve opleiding. „Die samenwerking loopt perfect. Er is nu een constante stroom van goedopge leide horecamensen. En het allermooi ste is dat die niet alleen in Zeeuws-Vlaanderen of elders in het land een mooie baan vinden, maar zelfs ook in het buitenland." In 2000 werd een nieuwe mijlpaal be reikt. Toen begon de voltijdsopleiding restaurateur. Die telt nu dertig leerlin gen. „Het aanbod is hiermee compleet. Hierdoor is er niet alleen de mogelijk heid om een vak te leren, maar ook om in de eigen regio een managementoplei ding te volgen." Casteleijns afscheid begint vrijdag om 15.30 uur op het ROC Westerschelde aan de Vlietstraat in Terneuzen. Hij is niet van plan om op zijn lauweren te rusten. Voetbalvereniging Terneuzen heeft hem vorig seizoen al gestrikt als kantinebeheerder. „En daar heb ik sa men met mijn echtgenote veel plezier in. Net als in de onderwij staken die ik nog doe. Want ik blijf examinator van Stichting Horeca Vakonderwijs. Ook ga ik door met het geven van cursussen." arpoolplaats ij Kapelle ordt uitgebreid 1PELLE - De carpoolplaats rwegen bij Kapelle wordt mo- lijk toch dit jaar uitgebreid, liswaterstaat Zeeland heeft llaten weten. capaciteit van de carpool- atsis te klein. De politie be urde onlangs verschillende au- nobilisten die hun wagen in berm hadden gezet. Autobe- urders wezen erop dat het rkeerterrein te klein is en kkenaan de bel. Via de infor- tielijn heeft de rijksdienst in- ddels laten weten dat ze 'be- ajn om de carpoolplaats uit breiden met ongeveer dertig a lendertig plaatsen'. Het is de tóng het werk dit jaar nog ie voeren. Bezorgklachten: fêöO-0231231 lpmaandag t/m vrijdag ge iende de openingstijden; Eierdagstot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN i MiemAlexanderlaan 45 Postbus 145 !:30 AC TERNEUZEN kt 0115-645769 1 fee 0115-645742 E-roall: redtern@pzc.nl k* Hoonhorst (chef) J'OotBareman feymond de Frel 'ené van Stee i Bakker (sport) tadeloo 16 Postbus 62 660 AB HULST (0114)372776 ta (0114)372771 j Pniail: redhulst@pzc.nl ^eila van Doorsselaer centrale redactie «ationspark 28 Postbus 31 ^0 AA goes Teh <0113)315500 P* <0113)315669 •nail: redactie@pzc.nl <nternet *Vw'Ptc.nl Emai': web pzc.nl ui?Wnut Bareman [KNEUZEN - Het bevolkings- iderzoek naar borstkanker, ,1 maandag in Terneuzen be- 0. verloopt uiterst chaotisch, irzaak is de nieuwe locatie de Bellamystraat. De onder- tkswagen. die daar de komen- tmaanden staat, is nauwelijks vinden. pgeroepen deelneemsters aan [onderzoek zoeken zich suf komen in de meeste gevallen laat op hun afspraak. Dat dt tot vertraging én irritatie. - e afgelopen jaren werd de on- izoekswagen steevast gepar- Erd op een grasveld bij sport- 11 Zwaantje aan de Alvare- aan in Temeuzen-zuid. Dit ar werd om praktische rede- n voor een andere locatie ge- Ken: een plein achter het ge- ww van het centrum voor mu- ijle en kunstzinnige vorming 'J onbeeld aan het kruispunt n de Bellamystraat en de Elandstraat. Vanaf de open- ire weg is de onderzoekswa- n niet te zien en is de locatie ontdekt, dan moet eerst nog n'hindernisbaan' worden af- legd dwars door de ruimten n de stichting Kinderopvang euws-'Vlaanderen. Bij de leid- ïs van de opvang leidde die nstante passantenstroom tot gemis. t medisch onderzoek wordt (gevoerd door de stichting Be- Èinsgonderzoek Borstkanker j lidwest-Nederland. Ook de iewerksters van die stichting T jr. niet gelukkig met de loca- die in nauw overleg met de meente is gekozen. De stich- ting heeft gisteren bij de ge meente aangedrongen op een standplaats elders. Die is voor handen: het parkeerterrein bij Toonbeeld voor de deur of het parkeerterrein naast het over dekte zwembad De Honte, iets verderop. De stichting gaat er vanuit dat vandaag een oplos sing voor de problemen wordt gevonden. WD-raadslid W. Broekhuysen stelde gisteren schriftelijke vra gen aan het college van B en W. Daarin wees hij op de ongelukki ge uitnodiging voor deelname aan het onderzoek. Het raads lid: „Als locatie staat aangege ven: het parkeerterrein aan de Bellamystraat. Wat er niet bij staat, is dat je zelf maar moet uitzoeken welk parkeerterrein. Er zijn er meerdere. Om de on- derzoekswagen te bereiken, moet je dwars door de naast Toonbeeld gelegen kinderop vang. Na de toernee via de kin deropvang tref je de onderzoeks- wagen - geheel verscholen - aan op het oude schoolterreintje ach ter Toonbeeld. Je moet het maar weten!" Broekhuysen vroeg zich af waarom de wagen niet gewoon op het parkeerterrein voor het gebouw kan worden ge plaatst. Hij drong aan op direc te actie. Wethouder C. Liefting (volksgezondheid) verzekerde gistermiddag dat dit ook ge beurt. „Er wordt aan gewerkt." door Wilma Valk SCHOONDIJKE - Ze had dorst. Irene Koens, op die zonnige ker miszondag in Oostburg in juli 1945. Toevallig zag ze een beken de jongeman met een glas bier. Zij mocht wel een slokje. Giste ren waren Irene (80) en Petrus Minnaert (82) zestig jaar ge trouwd. „Mijn vader en moeder hadden maar zes maanden verkering toen ze trouwden. Wij traden al na drie maanden in het huwe lijk. We wisten, het was goed!" Ze wonen nog steeds zelfstandig en hebben tijd te kort. Petrus was in 1943 dienstplich tig en werd door de Duitse bezet ters in Kiel (D) te werk gesteld: „Het was een torpedofabriek. Ik leerde er elektrisch lassen en werd heel goed betaald." Van juni 1943 tot juli 1945 na de be vrijding werkte hij in Duits land. Later ging hij in de bouw wer ken: „55 jaar, toen werd ik afge keurd." Irene werkte voor haar trouwen in het ziekenhuis in Oostburg en later in een plaatse lijk hotel. „Ik woonde met mijn ouders aan de Krabbendijk en Petrus aan de Tragel- West, niet zover van elkaar. Petrus haalde me op onze trouwdag al om ne gen uur op met de sjees. We ver trokken naar het gemeentehuis in Groede en daarna ging het naar de kerk. We hebben de hele dag gefeest in een klein café aan de Tragel. Het was een prachti ge zonnige dag, net als van daag." Beiden zijn nog volop ac tief binnen de gemeenschap in Schoondijke. Petrus zingt in het Gregoriaans koor en geniet van voetbal. Hij gaat veel kaarten in de soos waar Irene druk doende is met het organiseren van kaart- middagen. „Ik zorg voor alles. Maak de indeling en reken alles uit. Verder ga ik ook nog naar kaartmiddagen in Oostburg en Breskens." Het feest gisteren werd gevierd met veel vrienden en de familie. Het echtpaar heeft een zoon, een dochter en vier kleinkinderen. „Binnenkort wordt ons eerste achterklein kind geboren." Namens de gemeente Sluis felici teerde burgemeester Sala het echtpaar. Het echtpaar Minnaert was gisteren zestig jaar getrouwd. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 43