PZC herzet tegen ontpolderen gestopt Komt u weieens in uw woonplaats met de auto? Asielzoekers in Sluis staan op straat Puzzelen met basaltblokken F? ZEELANDHALLEN GOES SPRINT PHOTO 'veede Kamer schaart zich achter besluit Provinciale Staten Terneuzenaar gestraft voor mishandelen ex nodigt u graag uit UW FOTO'S OP m - factie: 0113-315649 «v,pzc.nl 1 fflail:redactie@ pzc.nl ius 31,1460 AA Goes STkifddén-ïeeland: 0113-315520. £vl«nde-en: 0114-372770; Jail'020-4562500. „ensdag 12 oktober 2005 editie Zeeuws-Vlaanderen ofFrnstJanRozendaal HAAG - Ontpoldering is ji langer een struikelblok om derde verdieping van de Wes- sthelde goed te keuren. Nu ,rincialc Staten akkoord zal de Tweede Kamer zich roomser opstellen dan de jjni hikte een meerderheid i de Tweede Kamer nog aan a ontpoldering van boeren- Dd tot 600 hectare nieuwe na- r langs de Westerschelde. [fracties toonden zich gevoe- voor de bezwaren die in Zee- i tegen ontpolderen werden worpen. irom werd door CDA, WD, Christenunie en SGP in e bewoordingen onder- Rpt dat de Kamer zeven jaar Eden een motie tegen ontpol- ing heeft aangenomen arCDA en WD laten hun iet varen nu de Zeeuwse Sta in ruime meerderheid ak- ïd zijn met ontpoldering, s eigenaren hun grond daar- rvnjwillig verkopen. PvdA heeft altijd op het idpunt gestaan dat ontpolde- een wezenlijk onderdeel is de Ontwikkelingsschets elde-estuarium 2010, waar- look de verdieping deel uit sla betekent dat een meerder- ivan de Tweede Kamer zich tegen ontpoldering zal ver at heb altijd gezegd dat wat lland over haar grondgebied isl voor ons richtinggevend verklaart CDA-Kamerlid i. „Ik voeg me naar het be- van Provinciale Staten, rilt er ontpolderd, dan moet dustrieweg ngs Yara delijk dicht l'ISKIL - De Industrieweg S6) is ter hoogte van de am- iakscheepsverlading van Ya- Sluiskil vandaag en morgen sloten voor alle verkeer. gebeurt in verband met haamheden aan een leiding- g die bij de kade van Yara :de weg loopt. De afsluiting indaag van 8.00 uur tot mor- 18.00 uur Bezoekers van Ya- »ten zich melden bij poort zoekers vanuit de richting 1 moeten omrijden via de itaatweg. Yara meldt dat de utneweg ook de komende idenenkele malen wordt af- sten. gebruikers wordt gevraagd hun hoede te zijn op dagen de weg niet volledig is afge- b. omdat ter hoogte van de haamheden aan de pijpen- 8 dan een halve wegafzet- staat. dat wel in goed overleg gebeu ren met de eigenaren van de grond. Daarbij heeft Zeeland de regie. We wachten de resultaten hiervan af." Buijs benadrukt dat er nog een complete bezwa renprocedure voor de deur staat. Belangrijkste voorwaarde voor goedkeuring van de Ontwikke lingsschets is voor het CDA nu de veiligheid op en rondom de Westerschelde, zowel die voor het scheepvaartverkeer als die van de dijken. Buijs: „Wat bete kent de verdieping voor de vei ligheid? Ik wil dat die in de toe komst gegarandeerd blijft." WD-Kamerlid Snijder-Hazel- hoff laat weten nog steeds tegen ontpoldering te zijn „Maar als er in Zeeland draagvlak voor is, wordt het een ander verhaal. Wij hebben juist altijd begrepen dat dat draagvlak er niet is. Ik blijf erbij dat ontpoldering van met name de Hedwigepolder niet hoeft." In het Kamerdebat, dat naar verwachting in novem ber plaatsvindt, zal de WD geen blokkade opwerpen tegen ontpoldering en vergelijkbare voorwaarden stellen als de Zeeuwse Staten hebben gedaan, aldus Snijder. Kamerlid Boelhouwer (PvdA) is blij met het besluit van de Sta ten. „Nu wordt de vaart niet uit het project gehaald." Hij stelt dat de besluitvorming in Zee land het voor een aantal fracties in de Tweede Kamer 'makkelij ker heeft gemaakt om te draaien'. Begrip De SGP, zeven jaar geleden in diener van de motie tegen ont poldering. draait niet, anders dan de partijgenoten in Provin ciale Staten. „Wij hebben er be grip voor dat men dit in Zee land ziet als een voldongen feit", verklaart Kamerlid Van der Staaij. „Als het toch moet gebeuren, wil Zeeland liever de regie. Bovendien loopt de pro vincie het risico enkele douceur tjes mis te lopen als zij niet mee doet. Dat is voor ons geen reden makkelijker over ontpoldering te denken. Wij zien daar niets in. Plannen van het kabinet hier voor zullen wij dan ook negatief bejegenen." BRESKENS - Er is bijna geen karwei meer te bedenken of er is wel een machine voor ontwikkeld die je het werk uit handen neemt. Behalve dan bij het leggen van basalt blokken. Dat gaat nog net als honderd jaar geleden: met de hand. Wie wil zien hoe dat gaat, hoeft er niet voor naar een jaarmarkt met demonstraties van oude ambach ten. In Breskens is Peter Chapman met twee andere steenzetters bezig de verplaatste keerdam opnieuw te bekleden met basaltblokken. Ze gebruiken daarvoor de blokken uit de oude, afgebroken dam. Op het eerste gezicht lijken Chapman en zijn maten ge wone stratenmakers: werkhandschoenen aan, steen in de hand en op z'n plek leggen. Er komt echter meer bij kijken, stelt Chapman. „Het werk heet stenen zetten, maar eigenlijk kun je het beter puzzelen noemen. Er is geen blok hetzelfde, de kunst is om de blokken zo te zetten dat ze elkaar vasthouden." Het is geen karwei dat erg opschiet. Als het heel vlot gaat kan een ervaren steenzetter als Chapman zo'n vijftien tot twintig vierkante meter op een dag doen. „Maar dan moet het geen al te steil talud zijn. Hoe steiler het talud, hoe preciezer de blokken moeten passen", aldus Chapman, die momenteel bezig is op de hoek van de Haven- westzijde met de Promenade. Volgens Rotterdammer Chapman zijn er in heel Neder land nog maar zo'n vijftig mensen die de kunst van het zetten van basaltblokken be heersen. foto Peter Nicolai door Frank van Cooten SLUIS - Een meerderheid van de gemeenteraad van Sluis steunt het collegevoorstel om de bijdrage aan Stichting Inlia Zee land te schrappen. Als het voor stel in november door de raad Juist. Woonplaatshulp hoort standaard te zijn. wordt bekrachtigd, staan met in gang van 1 januari 61 asielzoe kers op straat. De gemeente heeft sinds 2002 een overeenkomst met Stichting Inlia voor noodhulp aan uitge procedeerde asielzoekers. Deze stichting zorgt onder meer voor de huisvesting. Het college wil de bijdrage van 180.000 euro aan de stichting voor volgend jaar schrappen. Het dagelijks gemeentebestuur is het beu dat alleen Sluis op draait voor de kosten. Daar naast neemt de rijksoverheid volgens wethouder L. Wille haar verantwoordelijkheid niet. De mensen om wie het gaat hangt al jarenlang uitzetting bo ven het hoofd maar ze verkeren nog steeds in grote onzekerheid. Het college wijt dat aan de be sluiteloosheid van het Rijk. „Wij hebben altijd onze verant woordelijkheid genomen, maar op een gegeven moment is de maat vol", zegt wethouder Wil le. De meerderheid van de Sluise gemeenteraad deelt de mening van Wille. Volgens fractievoorzitter A. Ros- (Advertentie) SIMPLY CLEVER MM De SkodaFabia Equipe is leverbaar als hatchback en als combi. U kunt kiezen voor de 1.2 47kW 12V of de 1.4 55kW 16V. Er is al een SkodaFabia vanaf €11990,- Fabia Equipe Fabia Combi Equipe vanaf vanaf €13.600,- €14.345,- Uw voordeel Uw voordeel VHHHi €1 375,- Bij Route Mobiel: Standaard woonplaatshulp Binnen 30 minuten ter plaatse Standaard vervangend vervoer No-claimkorting Pechhulp tot 41% goedkoper Actief in 44 Europese landen .- ROUTE www.routemobiel.nl of bel gratis 0800-0504 Route Mobiel. Sneller en goedkoper bij pech onderweg. Hulst heeft geen geld voor voetveer HULST - Het dagelijks gemeentebestuur van Hulst staat sympathiek tegenover het plan voor een permanente veer- verbinding tussen Perkpolder en Hansweert, maar draagt daar financieel niet aan bij. Dat zeggen de wethouders P. Weemaes en B. Pauwels in reactie op het initiatief van schipper L. de Brouwer van rederij De Atol. Die probeert momenteel zoveel mogelijk regelmatige ge bruikers van een vast fiets-voetveer tussen Oost- Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beveland te vinden voor een exploitabele veerdienst. De Brouwer zegt 1500 regelmati ge gebruikers nodig te hebben voor de uitvoering van zijn voornemen. Hij streeft ernaar zijn plan met ingang van ja nuari volgend jaar ten uitvoering te brengen. Deze zomer onderhield De Brouwer voor het eerst een toeristische veerdienst tussen Perkpolder en Hansweert als onderdeel van het netwerk 'Fiets een Rondje met een Pontje'. Provin ciale Staten van Zeeland draagt 289.000 euro bij om het toeristische veer in de vaart te houden. De gemeente Hulst betaalt er voorlopig tot eind 2007 15000 euro aan mee. Daar blijft het bij wat het Hulster college van B en W betreft. Fietsenkeuring op Zwin College OOSTBURG - Op het Zwin College in Oostburg is mor gen een preventieve fietsenkeuring. Alle fietsen van twee deklassers worden aan een deskundige blik onderwor pen. De keuring wordt gedaan door Duurzaam Veilig Ver keer West-Zeeuws-Vlaanderen in samenwerking met de politie. De leerlingen krijgen na de keuring een lijstje mee waarop staat wat in orde is en wat vervangen of gerepa reerd moet worden. Leerlingen krijgen nog even de tijd om kapotte onderdelen te repareren. Het bureau Oost burg van de Zeeuwse politie houdt vanaf 24 oktober inten sieve verlichtingscontroles in heel West-Zeeuws-Vlaande- ren. 't Duumpje vangt bot bij provincie GROEDE - De West-Zeeuws-Vlaamse natuurvereniging 't Duumpje vangt bot bij Gedeputeerde Staten. De vereni ging vroeg het dagelijks provinciebestuur het herten kamp in Groede aan te wijzen als beschermde leefomge ving. Dit verzoek heeft te maken met de herinrichting van het park en de mogelijke gevolgen voor de in het gebied verblijvende vleermuizen. Volgens 't Duumpje is de kans groot dat veel vleermuizen het niet overleven. GS honoreren het verzoek echter niet. „Zoals u zelf ook al aangeeft genieten de in het gebied verblijvende vleermui zen wettelijke bescherming", merkt het dagelijks provin ciebestuur op. „Met deze bescherming zijn naar onze me ning voldoende waarborgen gegeven voor behoud van de vleermuizen in het gebied. Een aanwijzing als bescherm de leefomgeving voegt daar niets aan toe. AUTOHUIS TERNEUZEN Mr. F.J. Haarmanweg 6 - Terneuzen - Telefoon: 0115-622600 endaal (Nieuw West) kwam het voorstel niet uit de lucht vallen. „Vorig jaar is al om een bijdrage van de provincie gevraagd. In principe is de opvang van asiel zoekers een taak van het Rijk. Het mag niet zo zijn dat alleen de gemeente verantwoordelijk is voor de problemen." Fractievoorzitter J. Boogaard (PvdA) moet het college-voor stel nog binnen de fractie be spreken maar hij vermoedt wel dat 'zijn' fractie achter het colle ge-standpunt gaat staan. Directeur Gommert Burger van de stichting stelt voor met bus sen naar Verdonk te rijden voor een luid Zeeuws protest. Waterschap werkt aan wegen in IJzendijke IJZENDIJKE - De Kasseiweg in IJzendijke en de Paviljoenweg in Biervliet zijn tijdelijk afge sloten voor het verkeer in ver band met herbestratingswerk- zaamheden. Het gaat om het op nieuw leggen van natuursteen keien. M De werkzaamheden worden in opdracht van Waterschap Zeeuws-Vlaanderen uitgevoerd. Op de Kasseiweg gaat het om het gedeelte van de aansluiting met de Oudemansdijk tot de grens met België. De Paviljoen- weg wordt herbestraat vanaf de kruising met de Kruisdijk tot de aansluiting met de Scheldedijk. Het verkeer wordt omgeleid met borden. De werkzaamheden du ren tot omstreeks 23 december. door Katja Logtenberg DEN HAAG - Een 34-jarige man uit Terneuzen is gisteren door het Haagse gerechtshof in hoger beroep veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden voor de stevige mishandeling van zijn toenmalige echtgenote. De man was in beroep gegaan, omdat hij naar eigen zeggen onschuldig Volgens zijn ex-vrouw kon de verdachte zijn handjes echter niet meer thuishouden toen ze eenmaal had besloten om van hem te scheiden. Elke keer als ze hun zoontje kwam ophalen, zou het homme les zijn geweest. Het kind was nog maar drie jaar toen ze hem op 12 februari 2001 kwam halen. Het hof achtte be wezen dat de verdachte haar hoofd die dag met kracht tegen het fornuis en tegen de muur sloeg. Ook had hij volgens het hof haar keel dichtgeknepen. Die be wijsvoering was mede geba seerd op een medische verkla ring waaruit bleek dat de vrouw inderdaad gewond was geraakt. Het hof vonniste overeenkom stig de eis van het Openbaar Mi nisterie. Een geheel voorwaardelijke straf was volgens het hof de bes te oplossing omdat zo het precai re evenwicht in de huidige rela tie niet nog meer verstoord zou raken. De verdachte en de vrouw hebben immers samen een zoontje van inmiddels acht. (Advertentie) oktober 2005 I oktober 2005 I oktober 2005 De business to businessbeurs met nog meer mogelijkheden om uw potentieel dlrakt aan te tprekenl MÉN) 6 TMni 0113 21010 nm.mMUlH.il zeeuwse almanak Bellen Over het gebruik van de mo biele telefoon in het verkeer ging het, die discussie tijdens de middagpauze in het Vlis- singse bedrijf. Een van de me dewerkers wond zich vooral op over fietsers, vaak scholie ren, die tijdens het rijden on bekommerd bellen en daarbij alle aandacht voor de andere weggebruikers verliezen. „Ik bel altijd handsfree op de fiets", zei een collega, die het gesprek maar half had ge volgd. „Ik roep geivoon 'tring- tring' als ik wil passeren. Deze maand GRATIS uw foto's op CD, afspeelbaar via uw DVD player* op uw TV. Bij ontwikkelen en afdrukken van uw volle filmpje of digitale opdracht van min. 20 foto's. geldt voor bijna iedere DVD player

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41