m ^asten Schouwen-Duiveland dalen Komt u weieens in uw woonplaats met de auto? Stichting Renesse biedt steuntje in rug Bouw hospice van start ZEELANDHALLEN GOES SPRINTPHOTO UW FOTO'S OP CD Kamer staakt verzet tegen ontpoldering 'ezuinigingen en uitgestelde investeringen maken begroting weer gezond anaal in trek ij windboeren iolfen over haven afgelast 11 I 12 I 13 „(aci.e 0113-315649 M/.pzc.nl njilredacties1 pic.nl ;MI 31,4460 AA Goes SÖnSiend: 0113-315520; !iws Vlaanderen: 0114-372770; Kit 0204562500. oensdag 12 oktober 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland mr Marcel Modde ERIKZEE - Inwoners van de neente Schouwen-Duiveland alen volgend jaar minder lo- belasling. De afschaffing het gebruikersdeel van de compenseert ruimschoots verdere tariefsverhoging die jemeester en wethouders LAND - Vier agrariërs uit land en Woensdrecht willen aantal windmolens plaatsen de oostzijde van het Schel- .Rijnkanaal. Daarmee liggen iu twee plannen voor molens rsdit kanaal. ig jaar al diende landbouw- rnemer J. Meijer een plan oor het neerzetten van vijf Imolens aan de westzijde het kanaal. Het college van Derswaal voelde daar heel j voor, maar de gemeente- l ziet het plan wel zitten, is bij vier agrariërs uit het ied tussen het kanaal en de jbantse Wal niet onopge- ikt gebleven. Zij wagen nu een poging en zetten in op bouw van vijf tot tien turbi- s aan de oostzijde van het ka- Die moeten verrijzen tus- i de snelweg en de Bathse ig Onder de initiatiefnemers nndt zich ook de ondernemer net buiten het dorpje Woens- cht al een grote windmolen (t staan. P. Michielsens, één de andere boeren, heeft goe- op dat de gemeente aan de uwe plannen wil meewerken. over de volle breedte willen doorvoeren. Gemiddeld genomen gaan zowel huurders als mensen met een koopwoning er in 2006 zo'n hon derdvijftig euro op vooruit. Daarbij is uitgegaan van een wo ning met een woz-waarde van 200.000 euro. Mensen met een huurwoning gaan er per saldo een paar euro meer op vooruit dan huiseigenaren. Huishoudens met meer dan twee personen in een koopwo ning gaan volgens dit gemiddel de plaatje in totaal 609 euro be talen. Dat zelfde gezin in een huurwoning betaalt volgend jaar 286 euro. Eén- of tweeper soonshuishoudens met een eigen woning betalen straks 540 euro en in een huurhuis 217 euro. Afgezien van de onroerende- zaakbelasting (ozb) stijgen de belastingtarieven en heffingen van Schouwen-Duiveland in 2006 voor het tweede achtereen volgende jaar met 3 procent bo venop de inflatiecorrectie (1,5 procent). Dat is bij de formatie door de huidige coalitie van WD, CDA, PvdA en SGP zo af gesproken. Ook de toeristenbe lasting wordt volgens die af spraak gedurende drie jaar tel kens met drie cent extra per overnachting verhoogd. De stij ging van de afvalstoffenheffing, rioolrechten en hondenbelasting blijft beperkt tot een verhoging van twee tot vier euro. Wethouder A. Croné (financiën) waarschuwde gisteren bij de pre sentatie van de gemeentebegro ting 2006-2009 echter voor te veel optimisme. „De lokale las ten voor de burger gaan omlaag, maar onze zorg is dat ze het la ter via een andere kant weer te rug op hun bordje krijgen.'' Croné doelt daarmee ook op de eigen armslag van de gemeente, die door de landelijk opgelegde inkrimping van de ozb wordt be perkt. Het geld dat de rijksover heid beschikbaar stelt om de wegvallende inkomsten voor de gemeenten te compenseren, schiet voor Schouwen-Duive land nog steeds tekort en is bo vendien niet structureel, aldus Croné. „Dus per saldo hebben we minder te besteden om leuke en zinnige dingen te doen voor de burger. Vandaar dat we niet goed weten of we om deze ont wikkelingen nu moeten juichen of huilen." De begroting voor 2006-2009 is sluitend en 'dat op zich is in de ze tijden een hele prestatie', al dus een trotse wethouder. Die prestatie is onder meer toe te schrijven aan het uitstel van een aantal uitbreidingsinvesterin gen en nieuw beleid. Voor het komende jaar moet nog wel bijna zeven ton aan bezuinigin gen worden gevonden. Croné verwacht daarbij geen pro bleem. In december krijgt de raad een tweede pakket aan voorgestelde bezuinigingsmaatregelen op ta fel voor de komende drie jaar. 11KZEE - De zogeheten ioiir-Challenge-Open die vrijdagmiddag gepland id aan de Nieuwe Haven in rikzee, gaat niet door. „Wet- der Croné heeft ons laten we- op basis van adviezen van ilie cn de havendienst geen stemming te kunnen verle- zegt voorzitter D. Oost- man Golfclub Molenberg. sDe Biet wilde in samenwer- gmet Golfclub Molenberg in jh-Haamstede dit evene- t op touw zetten ten behoe- ran de Stichting Arduin, de misatie voor huisvesting en ileiding van mensen met een landelijke beperking. De op- l er vanaf de Nieuwe ïn voor café De Biet golfbal- geslagen konden worden t de Loswal aan de overzij- njftig meter verder. Op de wl zou een zogeheten green 36 vierkante meter met drie sworden aangelegd, rvijf euro zouden vijf ballen geslagen kunnen worden. De op brengst zou geheel ten goede ko men aan de Stichting Arduin. „De wethouder heeft ons echter laten weten de adviezen van po litie en havendienst in acht te moeten nemen. Wij kunnen dus niks anders doen dan de Chal lenge afblazen", laat Oostdam teleurgesteld weten. ZIERIKZEE - Met een serie ferme klappen is het zover. De eerste officiële paal voor het nieuwe hospice in Zierikzee is geslagen. De eer viel te beurt aan Laura van der Voorde. Tien jaar geleden nam zij het initiatief voor een hospice op Schouwen-Duiveland. In het hospice komen vier kamers waar mensen in de laatste we ken van hun leven kunnen wonen. Daarnaast komen er logeerka mers voor familie of vrienden en voor kamers voor het personeel. De bouw van het hospice duurt ongeveer een jaar. De financiering voor het gebouw is rond, vertelt voorzitter W. Ob- bink. „Maar we hebben nog niet alle geld voor de inrichting. Daarvoor zoeken we nog sponsors. Dan kan iemand zijn die een televisie geeft of telefoons, maar het liefst hebben we donoren. Dan weten we wat er jaarlijks binnenkomt." foto Dirk-Jan Gjeltema Meer informatie over het hospice is te vinden op www.hospi.ce- schoutoenduiveland.nl. Douceurtjes voor Museum Goemanszorg en Miniatuurspoorwegen Kerkwerve door Ali Pankow RENESSE - Streek- en land bouwmuseum Goemanszorg in Dreischor krijgt 25.000 euro van de Stichting Renesse als bijdra ge in een forse investering voor vernieuwing en verbetering. Ook de Stichting Miniatuur spoorwegen Kerkwerve deelt mee in de douceurtjes van de Stichting Renesse. Zij kan reke nen op 1800 euro voor de aanleg van een verhoogde spoorbaan op het terrein van de Boerenbos- camping in Kerkwerve. Het steunen van regionale activi teiten van recreatieve, toeris tische, culturele, educatieve of (Advertentie) Juist. Woonplaatshulp hoort standaard te zijn. Bij Route Mobiel: Standaard woonplaatshulp Binnen 30 minuten ter plaatse Standaard vervangend vervoer No-claimkorting Pechhulp tot 41% goedkoper Actief in 44 Europese landen www.routemobiel.nl of bel gratis 0800OS04 ROUTE' MOBIEL Route Mobiel. Sneller en goedkoper bij pech onderweg. sportieve aard past binnen de doelstellingen van de Stichting Renesse. Deze organisatie be heert en exploiteert enerzijds het vermogen van terreinen en gebouwen. Anderzijds onder neemt en ondersteunt de stich ting met de opbrengst daaruit tal van zaken binnen de regiona le samenleving. „Zo'n miniatuurspoorbaan bij voorbeeld achten wij van belang voor een dotpsgemeenschap als Kerkwerve. Het verschaft de jon geren enig technisch inzicht en de voorziening heeft aantrek kingskracht voor de gehele re gio", motiveert penningmeester M. van Beurden van de Stich ting Renesse. Ook het streek- en landbouwmuseum verdient in zijn optiek een financieel steun tje in de rug. Goemanszorg doet voor de ge plande investering ook een be roep op de gemeente met een subsidieverzoek van 10.150 eu ro. Volgens Van Beurden betreft de bijdrage van zijn stichting echter geen koppelsubisidie. „Als de gemeente het verzoek niet zou honoreren, wil dat met zeggen dat ook de Stichting Re nesse niet meer over de brug komt. Wij voeren daar een eigen beleid in." „Wij zijn er bijzonder blij mee", zegt voorzitter L. Zijlstra van het streek- en landbouwmu seum. Zij benadrukt dat voor de financiering van de gewenste vernieuwing en uitbreiding voor een deel een beroep kan worden gedaan op de eigen middelen en voor een ander deel op de Stich ting Vrienden van het Streek- en landbouwmuseum. Er res teert dan evenwel nog een te kort van 35.150 euro. Met de bij drage van de Stichting Renesse komt het museum al een eind in de goede richting. „Uiteraard hopen we ook op een positief be sluit van de gemeente, maar daar hebben we nog niks over vernomen", zegt de voorzitter. Zij geeft aan dat de werkzaam heden onderdeel vormen van het beleidsplan op basis waar van de museumboerderij sinds kort de status van 'geregistreerd museum' heeft verworven. Touringcars Volgens Zijlstra is het van be lang ook in de toekomst te blij ven voldoen aan de kwaliteitsei sen die verbonden zijn aan die status. Zo doet het gemis aan een goede in- en uilstapplaats met parkeergelegenheid voor touringcars zich al geruime tijd gelden. Er ligt een uitgewerkt plan voor aanleg van een par keervoorziening tegenover het museum. Daarvoor loopt op dit moment een zogeheten artikel 19-procedure om de aanleg pla nologisch rond te krijgen. Zijlstra hoopt dat de aanlegver- gunning nog dit jaar wordt ver strekt. „Voor de interne aanpas singen is de vergunning reeds verstrekt", zegt de voorzitter. Die interne vernieuwing is ge richt op het creëren van een be tere entree en goede rondgang door het museum. Daartoe wordt de entree verplaatst naar de hoofdingang van de voormali ge woning, waarbij tevens een tochtportaal en een bezoekersba lie worden gebouwd. De wagenschuur wordt met een doorgang van glas verbonden met de grote schuur en tegen de wagenschuur wordt een kleine werkplaats met berging ge bouwd, zodat er meer ruimte voor wisselexposities komt. Zijlstra acht vernieuwing voor al van belang als impuls voor herhalingsbezoek. (Advertentie) oktober 2005 oktober 2005 I oktober 2005 De business to businessbeurs met nog meer mogelijkheden om uw potentieel direkt aan te spieken! hMmjt-WMltB-am. Deze maand GRATIS uw foto's op CD, afspeelbaar via uw DVD player* op uw TV. Bij ontwikkelen en afdrukken van uw volle filmpje of digitale opdracht van min. 20 roto's. geldt voor bijno iedere DVD player In totaal moet dat 2,2 miljoen eu ro opleveren. Daarbij gaat het om 'fundamentele keuzes', wijst de wethouder in de richting van discussies over het al dan niet in stand houden van bepaalde voor zieningen en gemeentelijke ta ken. De afgelopen twee jaar heeft de gemeente al 3,9 miljoen euro bezuinigd binnen het ka der van het zogenoemde pro gramma Kiezen of Delen. Auto's gestolen na inbraak SCHARENDIJKE - In de nacht van maandag op dinsdag is ingebroken in een woning aan de Noordzeelaan in Scha- rendijke. Met de sleutels, die uit de woning zijn weggeno men, zijn twee personenauto's die bij de woning gepar keerd stonden gestolen. Het betreffen een zwarte BMW type X5 en een blauwe BMW type 320 Ci cabrio, beiden met een Duitse kentekenplaat. De auto's hebben een geza menlijke waarde van ongeveer een ton. In de auto's lagen onder meer waardepapieren, enkele tientallen euro's en zonnebrillen met onbekende waarde. De toegang tot de woning is geforceerd. Het totale schadebedrag is nog on bekend. Vrachtwagen verliest dieselolie SIRJANSLAND - Een vrachtwagencombinatie is gister middag 300 liter dieselolie verloren in Sirjansland. De bie tenwagen is door onbekende oorzaak in de berm gekomen bij de Lageweg en heeft daarbij een paaltje geraakt waar door de dieseltank scheurde „We hebben 250 liter kun nen opvangen. De dieselolie die is weggelopen hebben we geabsorbeerd en opgeschept", zegt R. Vermeer van de brandweer. De vrachtwagen is weggetakeld. Kattenvangkooi gestolen ZIERIKZEE - In Zierikzee is tussen zondagavond en maandagavond een kattenvangkooi gestolen. De kooi stond in de De Jongestraat en was daar neergezet om de weggelopen poes van een buurtbewoonster te vangen. Flitspaal verbrand CAPELLE - De flitspaal langs de N59 bij het buurtschap Capelle is in de nacht van maandag op dinsdag vernield. Een surveillancedienst van de politie zag rond half drie dat de snelheidsmeter in de brand was gestoken. De paal was al vaker het doelwit van vernielingen. Hoe hoog de schade is, was gisteren nog niet bekend. Boete voor Goese drankrijdster MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft gisteren een 57-jarige vi'ouw uit Goes voor dronken rijden veroordeeld tot een boete van 550 euro en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging. De verdachte werd 20 juni in Goes bij een alcoholcontrole aangehouden. Een blaastest mislukte. De bloedproef ging wel goed en gaf een uitslag van 1,46 milligram; drie keer zoveel alcohol in het bloed als is toegestaan. „Ik had beter naar huis kunnen lopen, want zo ver was het niet", zei de vrouw over haar fout. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Ontpoldering is niet langer een struikelblok om de derde verdieping van de Wes- terschelde goed te keuren. Nu Provinciale Staten akkoord zijn, zal de Tweede Kamer zich niet roomser opstellen dan de paus. In juni hikte een meerderheid van de Tweede Kamer nog aan tegen ontpoldering van boeren- grond tot 600 hectare nieuwe na tuur langs de Westerschelde. Veel fracties toonden zich gevoe lig voor de bezwaren die in Zee land tegen ontpolderen werden opgeworpen. Daarom werd door CDA, VVD, LPF, Christenunie en SGP in ferme bewoordingen onderstreept dat de Kamer ze ven jaar geleden een motie te gen ontpoldering heeft aangeno men, Maar CDA en WD laten hun verzet varen nu de Zeeuwse Staten in ruime meerderheid ak koord zijn met ontpoldering, mits eigenaren hun grond daar voor vrijwillig verkopen. De PvdA heeft altijd op het standpunt gestaan dat ontpolde ring een wezenlijk onderdeel is van de Ontwikkelingsschets Schelde-estuarium 2010. waar van ook de verdieping deel uit maakt. Dat betekent dat een meerderheid van de Tweede Ka mer zich niet tegen ontpolde ring zal verzetten. „Ik heb altijd gezegd dat wat Zeeland over haar grondgebied beslist voor ons richtinggevend is", verklaart CD A-Kamerlid Buijs. „Ik voeg me naar het be sluit van Provinciale Staten. Wordt er ontpolderd, dan moet dat wel in goed overleg gebeu ren met de eigenaren van de grond. Daarbij heeft Zeeland de regie." Belangrijkste voorwaar de voor goedkeuring van de Ont wikkelingsschets is voor het CDA nu de' veiligheid op en rondom de Westerschelde, zo wel die voor het scheepvaartver keer als die van de dijken. WD-Kamerlid Snijder-Hazel- hoff laat weten nog steeds tegen ontpoldering te zijn. „Maar als er in Zeeland draagvlak voor is, wordt het een ander verhaal. Wij hebben juist altijd begrepen dat dal draagvlak er niet is. Ik blijf erbij dat ontpoldering van met name de Hedwigepolder niet hoeft." In het Kamerdebat, dat naar verwachting in novem ber plaatsvindt, zal de WD geen blokkade opwerpen tegen ontpoldering en vergelijkbare voorwaarden stellen als de Zeeuwse Staten hebben gedaan, aldus Snijder. Kamerlid Boelhouwer (PvdA) is blij met het besluit van de Sta ten. „Nu wordt de vaart niet uit het project gehaald." Hij stelt dat de besluitvorming in Zee land het voor een aantal fracties in de Tweede Kamer 'makkelij ker heeft gemaakt om te draaien'. Begrip De SGP, zeven jaar geleden in diener van de motie tegen ont poldering, draait niet, anders dan de partijgenoten in Provin ciale Staten. Kamerlid Van der Staaij: ..Als het toch moet gebeuren, wil Zee land liever de regie. Bovendien loopt de provincie het risico en kele douceurtjes mis te lopen als zij niet meedoet. Dat is voor ons geen reden makkelijker over ont poldering te denken. Plannen van het kabinet hiervoor zullen wij dan ook negatief bejege nen." zeeuwse almanak Bellen Over het gebruik van de mo biele telefoon in het verkeer ging het. die discussie tijdens de middagpauze in het Vlis- singse bedrijf. Een van de me dewerkers wond zich vooral op over fietsers, vaak scholie ren, die tijdens het lijden on bekommerd bellen en daarbij alle aandacht voor de andere weggebruikers verliezen. „Ik bel altijd handsfree op de fiets", zei een collega, die het gesprek maar half had ge volgd. „Ik roep gewoon 'tring- tring' als ik wil passeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33