Ierse folk is doorleefd PZC The Hacienda Brothers eren countryhelden Lenette maakt muzikale uitstap woensdag 12 oktober 2005 wb )i Lenette van Dongen zingt in haar nieuwe theatershow Rafelshaar zesde sinds 1993. Ze speelt niet op safe door er een overzicht van haar mooie re pertoire uit haar voorgaande ca baretprogramma's tegen aan te gooien. Nee, ze waagt zich on der meer aan De Dijk, een door dichter Ingmar Heytze bewerk te tekst van Randy Newman, Alanis Morissette, Lhasa de Se la, Maarten van Roozendaal en een tekst van Ruben van Gogh op muziek van Poulenc. Een mix van kleinkunst, stevige rock, wereldmuziek, met een flinke scheut klassiek. In de theaterprogramma's van Lenette van Dongen zijn haar stem en haar zang, plus de num mers die ze zorgvuldig uitkiest, altijd momenten om naar uit te kijken. In de aanloop naar Ra fels kreeg ze een Gouden Harp voor haar aandeel in de Neder landse lichte muziek, wat een extra stimulans voor dit muzi kaal uitstapje bleek. In Rafels is het, mede dankzij vier uitmun tende muzikanten, die van een muzikaal avontuurtje houden, zelden licht in de zin van 'de hapklare brok'. Alsof Er Niets Is Gebeurd van Maarten van Roozendaal wordt dankzij hen een nummer met een prachtige dreiging. Van Dongen waagt zich aan Hoist That Rag (Hijs Dat Vod!) van Tom Waits en al kun je vraagtekens plaatsen of dit een geslaagde keuze is voor haar, de muzikale begeleiding staat als een huis. Een puur mu zikaal uitstapje is Rafels niet, want ze heeft tussen de negen tien liedjes en muziekstukken door genoeg te vertellen. Dat le vert een dubbel gevoel op. Alsof ze er niet zeker genoeg van was dat haar eigenzinnige keuze van liedjes voldoende spanning voor een anderhalf uur durend pro gramma zou opleveren. En de verhalen lijken geen verband met die liedjes te hebben. Maar bij haar twee slotliederen denk je ook weer: zéur toch niet zo. Want die zitten haar als gego ten. Laten dat nou net liedjes van Jeroen Zijlstra en haarzelf zijn. Ruud Buurman Lennete van Dongen met Rafels, dins dag 18 en woensdag 19 oktober in Theater De Mythe in Goes. Aanvang: 20.00 uur. nder de verzamel naam A Woman's Heart reist een Ierse muziekproductie langs de Ne derlandse theaters. Twee zan geressen en een instrumenta- liste staan centraal. Het gaat om Mary Coughlan, Frances Black en Sharon Shannon. De cd-registratie van deze show hoort tot de best verko pende albums in Ierland. In de loop der jaren hebben heel wat zangeressen deel uit gemaakt van A Woman's Heart. Elk seizoen wisselt de samenstel ling. Zo bundelden bij eerdere edities Sinead O'Connor, Dolo res Keane en Mary Black hun krachten. De samenstelling die naar Nederland komt is een van de meest oorspronkelijke, want daarmee ging A Woman's Heart ooit van start. De dames hebben alle drie een eigenzinnige visie op Ierse mu ziek. Het handelsmerk van Sharon Shannon is haar accor deon, waarmee ze voortdurend haar muzikale grenzen verlegt. Haar vertrekpunt is traditionele folk, maar dat genre verweeft ze steeds vaker met reggae, coun try en zelfs Argentijnse klan ken. Ook Frances Black beperkt zich niet tot de traditionele volksliedjes van haar land, want ze lengt die aan met een flinke scheut pop. Mary Coughlan is zonder meer het buitenbeentje van dit trio. Ze put haar inspiratie voorname lijk uit Amerikaanse jazz en blues en trok onlangs in Ierland volle zalen met een avondvul lend programma met covers van haar grote idool Billie Holiday. Mary Coughlan zwierf jaren lang als hippie door Ierland en Engeland. ,,0p mijn negentien- Mary Coughlan is een van de drie Ierse vrouwen die onder de gezamenlijke naam A Woman's Heart de Neder landse theaters aandoen. foto GPD de trouwde ik en op mijn 24-ste had ik al drie kinderen", vertelt Coughlan, die inmiddels moeder van vijf kinderen is. Muziek speelde op dat moment aller minst een rol in haar leven, maar dat veranderde toen ze gi tarist Erik Visser van Flairck te gen het lijf liep. „Hij was in Gal- way om Ierse volksmuziek te be studeren. Toen ik hem ontmoet te, veranderde mijn leven op slag," vertelt Coughlan. „Hij sti muleerde me mijn zangtalent te ontwikkelen en bood aan mijn eerste plaat te produceren." Dat is alweer bijna dertig jaar geleden. Sindsdien heeft Visser zeven albums voor de zangeres geproduceerd. Op dit moment werkt het tweetal aan een nieu we schijf. Daarop is voor het eerst een aantal eigen nummers van Coughlan te horen. Voor violiste en accordeoniste Sharon Shannon (35) betekende deelname aan de eerste editie van A Woman's Heart haar gro te doorbraak, „ik had net mijn eerste album uit." Inmiddels heeft Shannon zeven albums op haar naam staan en legt ze de laatste hand aan een compilatie van al die platen. Het leven van Sharon Shannon heeft zich voor een groot gedeel te afgespeeld in de pub. „Mijn ouders konden goed tapdansen en dat deden ze in de pub'', ver telt de muzikante. Toen ze twaalf jaar oud was, trad ze al op bij allerlei feestelijke gelegen heden. „Op mijn zeventiende kon ik er gemakkelijk van be staan door met een paar vrien den elke avond in de pubs te spe len." Het laat zich raden dat Shan non zich nooit erg heeft thuis ge voeld in de schoolbanken. „Ik heb maar een jaar middelbare school gedaan. In plaats van naar school te gaan begon ik acht uren per dag op mijn viool en accordeon te oefenen." Frances Black stond meermalen in de Ierse hitlijsten, onder meer met het van Ronan Keating be kende When You Say Nothing At All. Dat liedje tilde haar in 1996 naar de eerste plaats. Ze had het nummer opgenomen voor een kleine maatschappij. Toen ze er een hit mee scoorde, bood Sony haar een contract aan. Aangezien Frances meende dat deze maatschappij een pop zangeres van haar wilde maken, beëindigde ze het contract. Frances komt uit een muzikale familie. Ze is de zus van Mary Black, bepaald geen onbekende in folkkringen. Harry de Jong A Woman's Heart staat vandaag in de Stadsschouwburg van Middel burg (20 uur) en maandag in De Doe len te Rotterdam. De Amerikaanse honkytonk- band The Hacienda Brothers doet vrijdag jazzclub Porgy Bess in Terneuzen aan, op uitnodiging van de Stichting Roots Zeeuws-Vlaanderen. De formatie is zaterdag in Rotter dam te beluisteren. Het vijfkoppige gezelschap kent in countryveteraan Chris Gaffney en Dave Gonzalez, die vooral naam maakte als zan ger-gitarist van rockabilly- en bluesbegrip The Paladins, twee bandleden die him muzikale sporen ruimschoots hebben ver diend. De interesse van Gonzalez gaat verder dan de old-schoolrocka- billy. Zo schreef hij de voorbije jaren veel honkytonksongs, die The Paladins als trio niet kon den uitvoeren. Hij zocht en vond iets nieuws. Samen met Gaffney deelt hij nu de liefde voor honkytonk als The Hacien da Brothers. Gaffney, accordeonist, gitarist en zanger, toert al vijfentwintig jaar met zijn eigen band The Cold Hard Facts en is regelma tig te vinden aan de zijde van Dave Alvin als lid van The Guil ty Men. De samenwerking tus sen Gaffney en Gonzalez resul teerde inmiddels in een debuut album, waarop zij met regel maat hun countryhelden eren.Gaffney greep het debuut album ook aan voor een homma ge aan zijn voorbeeld Fred Neil met zijn interpretatie van I've Got A Secret. René van Stee The Hacienda Brothers staan vrijdag in Porgy en Bess in Terneuzen aan vang 21.30 uur) en zaterdag in Water front Rotterdam (20.00 uur). ROTTERDAM Backstreet Boys. Met de hit Incomple te laten de Backstreet Boys horen dat ze terug zijn. Ahoy' wo 20.00 uur. The History of Hip Hop. In een show vol live rapping, scratching, beat- boxing en breakdancing presenteren de artiesten de geschiedenis van de Hip Hop. Hal 4 wo 20.15 uur. Viva La Mamma/ Donizetti. Viva la Mamma (1831) van Gaetano Donizet ti is een komische kameropera over opera. Vooral de formidabele en ver schrikkelijke Mama Agatha (vertolkt door een bariton!) gooit alles in het honderd. Porgy Franssen maakt met deze parodie op de 18e-eeuwse opera bij Opera Trionfo zijn debuut als ope raregisseur. Rotterdamse Schouw burg, wo 20.15 uur. Danstheater AYA - Dubbelbloed. Danser Regilio heeft een Surinaamse achtergrond. Hoeveel oerwoud zit er nog in hem? En hoe Hollands is Vin cent nog? Dubbelbloed is een zoek tocht naar vreemd en vertrouwd. Hal 4 do 20.15 en 14.00 uur, vrij 20.15 uur. Peter Handke en de Wolf. Een revue - inclusief balletten, optochten, sketches en muzikale intermezzi! - op basis van de waarnemingen en ge dachten die de Oostenrijkse schrijver Peter Handke optekende in de jaren zeventig en tachtig. Rotterdamse Schouwburg, do 20.30 uur. Wachten op Godot, van Samuel Beckett: de zwervers Vladimir en Estragon worden gespeeld door de ko mieken Karei de Rooij en Peter de Jong, beter bekend als Mini Maxi. Rotterdamse Schouwburg, do, vrij en za 20.15; zo. 14.30 uur. Internationale Poppen- en Beren- beurs. Meer dan 300 deelnemers, met handgemaakte poppen en teddybe ren, fabrieksmatige poppen en beren, poppen- en berendokter en materiaal stands. Ahoy' vrij en za 10.00 uur. Sprookjes van nu (10+). De dood helpt het Indiase meisje Bala vertel len over haar leven vol uitbuiting en mishandeling. Rotterdamse Schouw burg, vrij, za 19.30 (zo 15.00) uur. Hardcore/Metalcore. Met: Out to Win, Enemy Ground, Facewreck en Shannon. Concert- en congresge- Ashema Baroeg - 20.00 uur. bouw de Doelen, ma 20.15 uur. Maceo Parker. Funky muziek van de saxofonist die met alle groten heeft gespeeld Nighttown, vrij 21.00 uur. 100% Tuning. Nederlands grootste tu- ningshow. Ahoy' za en zo 10.00 uur. Papiergeldbeurs. Beurs voor aanbie ders en verzamelaars van papiergeld. Grote- of St. Laurenskerk za 10.00-16.00 uur. Hacienda Brothers. Een mix van tra ditionele country, honky-tonk, Tex Mex, Soul en een snufje surf. Water front za 20.00 uur. Kamermuziek R'dam Philharmo- nisch. Soliste Anne Melse (viool). Met Schumann - Marchenerzahlungen Kurtag - Hommage a R. Sch.; Signs, Games and Messages; Hindemith - Melancholie; Schumann - Pianokwin tet. Concert- en congresgebouw de Doelen, za 20.30 uur. Orkest van de Achttiende Eeuw. Diri gent Frans Brüggen en zijn orkest. Mozart - Vioolconcert nr.2 KV211, Vioolconcert nr.3 KV216, Sinfonia concertante KV364. Concert- en con gresgebouw de Doelen, za 20.15 uur. Orquesta Tipica La Imperial. Naast bewerkingen van klassiekers speelt het orkest ook eigen repertoire. Aan sluitend (22.30 uur) tangobal met OT- RA in de Expo Hal Concert- en con gresgebouw de Doelen, za 20.15 uur. Rustavi. Zangers uit diverse regio's van Georgië. De koormeester is Ba- rod Toidze en het koor wordt geleid door Anzor Erkomaishvili en Pridon Sulaberidze. Concert- en congresge bouw de Doelen, za 20.15 uur. Rotterdam Young Philharmonic. O.l.v. Urjen Hempel. Solist bij dit con cert is pianist Aquilles Delle Vigne. Programma: Rhapsodie Espagnole - M. Ravel; 2de Pianoconcert in A gr.t. - F.Liszt; Schilderijententoonstelling - M.Moessorgski. Concert- en congres gebouw de Doelen zo 14.15 uur. A Womans Heart. Het beste dat Ier land aan vrouwelijke (folk)zangeres- sen te bieden heeft. Vanavond Mary Coughlan, Frances Black en Sharon Artis-Quartett. Mozart - Strijkkwar tet nr.20 in D KV499 'Hoffmeister'. Webern - Rondo voor strijkkwartet. Webern - Fünf Satze op.5 voor strijk kwartet. Brahms - Strijkkwartet nr.3 in Bes op.67. Concert- en congresge bouw de Doelen, di 20.15 uur. Miles Griffith. Met Miles Griffith - Zang, Ratko Zjaca - Gitaar, Stan Mi- trovic - Tenorsax, Johnny Tevreden - Contrabas, Ben Schroder - Drums Dizzy di 22.00 uur. ANTWERPEN Strandwandeling. Toneelstuk van Jor- gen Cassier over drie jeugdvrienden zijn die besluiten elkaar te ontmoeten tijdens een wandeling aan zee. wo. vr. en za. Zuidpool 20.00 uur. Parel van een meid. Komedie van Mare Camoletti rond huwelijksperike len van een koppel en de meid. vr. en za. Noordtheater 20.15 uur, zo. 15.00 Op blote voeten in het park. Komedie van Neil Simon over een pas gehuwd koppeltje, do. vr. en za. EWT 20.30 uur, zo. 15.00 uur. Voorstellingen in het Raamtheater: De genodigde, komedie van David Pharao, over een werkloze, do. vr. en za. Raamtheater op 't Zuid 20.00 uur, zo. 15.00 uur. Voorstelling in Theater het Klokhuis: Kartonnen Dozen: monoloog, geschre ven door Tom Lanoye, waarin hij te rugblikt op zijn jeugdjaren en zijn ho moseksualiteit, verteld door Steven De Lelie in regie van Sven Ronsijn, do. en za. 20.30 uur, zo. 15.00 uur. Voorstellingen in het Fakkeltheater: Terrorist, theatervan Nigel Williams over terroristen en mensen die bang zijn voor terroristen met Peter Perce val, do. vr. en za, rode zaal 20.30 uur; België voor beginners, theatershow door Bert Kruismans met Peter Perce val, rond het 175-jarig bestaan van België, di. Rode zaal 20.30 uur; Volle Petrol, variététheater Snert door Noel Salaets, za. Keldertheater 20.30 uur; Amerika!!, Monoloog met tekst van Vanessa Van Dunne: een dubbel rol door Annemarie Picard, waarin ze naar Amerika vliegt, vr. en za. Zwar te zaal 20.30 uur. Voorstellingen in de Arenberg: Thou: popconcert door Gentse forma tie met Does De Wolf en Bart Vin cent, wo. 20.30 uur; Con Voce Suave, muzikale, theatrale en vocale fanta sie, door cabaretgroep Frivole Fram boos, do. 20.15 uur; CinéM'AF - Afri kaans Filmfestival: met de film La Fille du Grand Monsieur van George Kamanayo, die erna een lezing houdt, vr. 20.00 uur; Voice Male, popcon cert, vr. 20.15 uur; Navetango met Daniel Melingo, Axel Krygier, Fer nando Samalea met bandoneon goes elektro-jazz e.a.: Avant-garde festi val met videokunst, literatuur, perfor mances, film, fotografie en work shops met een ode aan de tango, za. vanaf 16.00 uur; Jazz Singer's Night met You're My Flame: met open po dium voor jazztalent, zo. 20.30 uur; Man Man Man, met We zijn niet mooi maar we bestaan, di. 20.30 uur Voorstellingen in de Roma: Dichter bij Liesbeth, concert door Liesbeth List, vergezeld van acteurs, do. première voor België 20.30 uur; Madeleine Peyroux, concert met werk van Handy, Williams, Dylan en Cohen, vr. 20.30 uur; Rum Laïs - Thalassa! Thalassa! folkconcert met liederen over de zee, za. 20.30 uur. Voorstellingen in het Zuiderpershuis: Orquesta Tipica La Imperial, concert door tango-orkest uit Argentinië, wo. 20.30 uur; Socrates Malamas, concert met liederen uit Noord-Griekenland, do, 20.30 uur; Ronde tafelgesprek, Malinese maaltijd en Hemelse mod der, film over architectuur en magie in West-Afrika, za. vanaf 18.00 uur; Stemmen uit de Sahel, literatuur en film: Giramata Schmitt leest voor uit het werk van Ousmane Sembene, fil mer en schrijver, aansluitend film Moolaade, zo. 14.00 uur. Concerten en voorstellingen in De Singel: Hubei Chime Bells Ensemble, concert op klokken met Chinese muziek uit de 10de eeuw en nieuw gecompo neerd werk, wo. Blauwe zaal 20.00 uur; Oxalys, concert door strijkorkest m.m.v. Sophie Karthauser, sopraan, met werk van Strauss en Mahler, vr. blauwe zaal 20.00 uur; Zero Degrees, choreografie en dans door Akra Khan Cabaret j Sidi Larbi m.m.v. 10 muzikanten, di. Rode zaal 20.00 uur. Blaastrio a la Frangaise. Lunchcon cert met werk van Poulenc, Legley en Canteloube door Trio Delaunay. wo. Kapel Elzenveld 12.30 uur. Cultureel. Theaterconcert met no-nonsense rock 'n roll door De Kreuners. do. Zuiderkroon 20.15 uur. Ariadne auf Naxos. Opera van Ri chard Strauss, do. en za. Vlaamse Opera 20.00 uur. Night of the Proms. 21ste Editie met Donna Summer, Roger Daltrey (Who), Ace of Base, II Novecento o.l.v. Robert Groslot, Fine Fleur en John Miles Electric Band, aangevuld met Safri Duo. Ook worden gedich ten voorgedragen van amateur-dich ters over muziek, de liefde of de lief de voor muziek, vr. en za. Sportpaleis 20.30 uur. Voorstellingen in de Bourla: Ongehoord, literaire avond rond 17 oktober, de dag die door de Verenig de Naties is uitgeroepen tot dag van verzet tegen extreme armoede en uit buiting, georganiseerd door Behoud de Begeerte, met schrijvers en dich ters als Kristien Hemmerechts, Ram sey Nassr, Josse De Pauw e.a., ma. 20.00 uur; Spotnight door Spit Spot, humormarathon met een imposante Vlaamse keure aan comediens en ca baretiers, di. 20.00 uur. Concerten in Koningin Elisabethzaal: Elisabethconcert 2: concert Defilhar- monie o.l.v. dirigent Daniele Callega- rie met werk van Jef Maes, Ottorino Respighi en wereledcreatie van Clau de Debussy/Luc Brewaeys, vr. 20.00 uur; Promenadeconcert 2, concert met Russisch programma, door Defil- harmonie o.l.v. Daniele Callegarie m.m.v. Liebrecht Vanbeckevoort, pia no, met werk van Glinka, Tsjaikovs- ki, Stravinsky, Prokofiev, Katsjatoer- jan en Borodin, za. 15.00 uur. Perfect Gems. Volmaakte Juweeltjes: drie choreografieën en balletwerken (The Grey Area, In the Night en The me and Variations), die het beste van het klassieke en hedendaagse ballet van de 20ste en 21ste eeuw vertegen woordigen, door het Koninklijk Bal let van Vlaanderen, vr. en za. Stads schouwburg 20.00 uur. Sara Kroos staat op de planken met een try-out van Zo% vooisd. In haar derde programma brengt ze lieve liedjes en pittig teksten. De muzikale begeleiding is in handen van Marti® Breebaart (toetsen) en Bas Mulder (gitaar). •Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Drama Yana's Huis presenteert Julius Caesar. Vier acteurs in strakke pakken spelen de Moord op Juliuj Caesar. Het drama, geschreven door William Shakespeare, gaat over macht, ambitie, vrijheid, jaloezie en imago. Mei Joost Claes, Steef Hupkes, Barry Emond en Menno Stijnh Regie: Karina Kroft. •Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur VRIJDAG Cabaret Sara Kroos staat op de planken met een try-out van Zoete vooisd. Zie donderdag. •De Meiboom, Krabbendijke, 20.00 uur Cabaret Vrouw Holland presenteert In Corset. Gabriëlle Glasbeek, Marieke Klooster, Karin Noekenen José Zwerink keren terug met hun vierde programma, v;« in zij zich laten inspireren door wereldvrouwen als Dolly Parton, Shirley Temple en Ankie van Grunsven onder he; motto: Leer mij diva zijn. Pianist Reinout Douwma geeftn zikale ondersteuning. •De Stenge, Heinkenszand, 20.00 uur Cabaret Ruben en Nathan spelen Integere types. Ruben Nicolai en Nathan Vecht wonnen in 2002 zowel de; ry- als de publieksprijs van Cameretten met het program Verbaasd. Nu gaan ze met klapstoelen op avontuur. •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Liedjes Lenny Kuhr staat met haar theatervoorstelling Panla Rhei op de planken. Na jarenlange afwezigheid door stemverlies zingt zij wee haar Nederlandstalige liedjes. Met muzikale begeleidingi Cor Mutsers (gitaar en zang) en Eric Coenen (basgitaar ea zang). •Spiegeltheater, Middelburg, 20.00 uur Opera Het operahuis Tatarstan presenteert De Parelvissers. Zie woensdag. •Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Dansfeest Groovetochill houdt het achttiende dansfeest in het tweeji.^ rig bestaan. Voor het eerst wordt uitgeweken naar een grotere locatie. Medewerking verlenen achtereenvolgens de dj's Double K Si Saturn, Benny Rodrigues, Joeri en Ingmar. •Arsenaaltheater, Vlissingen, 21.00 uur Blues The Hacienda Brothers (VS) verzorgen een concert, Dave Gonzalez is zanger-gitarist van rockabilly trio The; ladins. Met countryveteraan Chris Gaffney, accordeonist) tarist en zanger van The Cold Hard Facts, speelt hij een» pertoire van honky tonk. •Porgy en Bess, Terneuzen, 21.30 uur Bluesroute De bluesroute wordt geopend met een optreden van de Am rikaanse bluesrockband The Nighthawks in Podium 'I Bei Verder met optredens van Farstreet (De Pompe), ElmSltë (Heartbreak café), Clarence Turner (Bolsjoi), Bill Rosemar (Pubbles), Piano Pete (De Snor), Jeroen Sweers (De Kook- club), Stinky Lou The Goon Mat (La Strada), Nightlife j (De Vrijbuiter), Mercy Men (Proeflokaal), Jim Walker (Mil j hy's Corner), Shake em on down (New Inn), The Dockers (I ke Sake) en Mary Stokes Band (Café Baarends). •Diverse locaties, Goes, 20.30 uur. ZATERDAG Lost Key Festival Vijftien bands werken mee aan het Lost Key Festival. Hoofdacts zijn Surrender en The Old Firm. Verder staan of .j het podium: 0118-vier, Accoi'ding to you, Appendix, B" Flair Day, Badly Preserved, BB Case, Big Chief Sugar, Hole, Bluem, Cassiopeia, Champagne Charlie, Danny Vers. Death Pact, Dexter, Dichter bij de blues, Fitting, Forcefe® Fornax, Girls of moon, It takes two, King of hearts, Litll Xtra, Loss of words, Maryson, Minirock, Nighthawk, Qui* pin, Reach, SCWAR, Renée Stevense, September 80, Sprin steen, Suicide Chicken, Tapharheejl, Tenl32, Tuxedo Bar/ to, United Forces, Voidd en Weekendband. •Arsenaaltheater, Vlissingen, 12.30 uur Folk Finglas speelt Keltische muziek. Het repertoire bestaat uit traditionele dansmuziek uit Ier land, Schotland en Galicië en gevoelige lui stermelodieën o de oude harptraditie. •De Drukkery, Middelburg, 15.00 uur Cabaret Herman Boon presenteert We gaan niet moeilijk doen hé- In dit programma geeft hij zijn kijk op het christelijk ge09 •Kerkgebouw Beréa, Vlissingen, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 24