pzc Musiceren op de straat Festival gaat zeventiende editie in woensdag 12 oktober 2005 23 Knorrepot kan pgewekt zijn Het Festival van Zeeuw- sch-Vlaanderen wordt za terdagavond geopend met een «npomst die bekend staat als ée grootste knorrepot uit de mu- pekgeschiedenis. es ïpnccio! Zo luid het thema ode komende editie van het ia Büval Het klinkt naar vrolijk- Jfceid en goede luim. Naar een j lemming waarin Ludwig van gl leethoven vrijwel nooit in ver sa Kirde. De kleine, bonkige man 5 onhandig, nors en wantrou- De man stampte zonder eni- sit esoaale gratie door het leven, m spoor van woedeaanvallen a chter zich aanslepend, fitgerekend deze mensenhater :i; fait de eer toe het festival te ope- s sen dat dit jaar in het teken laat van enthousiasme en ele- itie. En wel met de ouverture more III. Het is een stuk mu- ifek met een moeizame ont ij laansgeschiedenis. Ondanks jtere ambities heeft Beetho- a het met voor elkaar gekre- n meer dan één opera te schrij- en De première van Leonore de herfst van 1805 werd een jslukking. Beethoven heeft tot fee keer toe de boel helemaal ngegooid en gaf de opera later snaam Fidelio. Hij was er ein- f!oos mee bezig, het begin van [tweede akte werd maar liefst chttien keer herzien. Hij hreef tenminste vijf verschil- pde ouvertures voor de opera, aarvan er vier bewaard zijn ge leven. is de componist een stuk ve il ijn, zijn muziek kan deson- anks best opgewekt zijn. Stra- ig insky stond meer dan tachtig arstuurs kijkend op de foto en q threef toch huppelende wijsjes. eonore III is dan ook geen mis- laatste opening voor dit festi- al, helemaal niet als het wordt b [igevoerd door de enthousias- jonge musici van de Beetho- Academie. Dit twaalf jaar a ude orkest dat zaterdagavond sd ider leiding staat van Stefan ladar legt zich toe op het zo au- lentiek mogelijk uitvoeren van itklassieke en vroegromanti- iie muziek. Ze waren al eerder s [gast op dit festival en de erva- 2 ing leert dat ze Beethoven op j En zeer aanstekelijke manier te 'gaan. de ouverture klinkt het Pia- concert no. 24 van Mozart, was een lievelingsstuk van Èethoven, misschien wel om- at dit één van de meest drama- sche pianoconcerten van Mo- s:litis, Vladar zelf zit, zoals ii iieger gebruikelijk was, achter ipiano, concert sluit af met de Twee- Symfonie van Beethoven, e jaar geleden speelde het- de gezelschap de Zevende en werd toen een enthousiast elegant feest. Grote kans dat zaterdag weer gebeurt, ook dacht een criticus er bij de mière, tweehonderd jaar te- anders over. Het stuk was lelijke, gewonde draak die gerde dood te gaan'. Achter- gezien is dat pas echte knorre- [terij. Douwe Eisenga Beethoven Academie opent het lliral van Zeeuwsch-Vlaanderen, trdag in de St Baafskerk in Aar- ■:ng: 20 00 uur. The No Longfield Jazz Crackers op de Markt in Terneuzen. foto Peter Nicolai emieuwen? Uit den boze. Ja, heel af en toe probeert drum mer Adrie van Meurs iets nieuws te introduceren bij de No Longfield Jazzcrackers uit Terneuzen. „Maar-dat wordt meestal meteen genade loos neergesabeld. De rest vindt dat absolute flauwe kul", zegt hij. Gelijk hebben ze, want waarom zou je ver nieuwen als je al 25 jaar suc ces hebt met muziek uit de eerste helft van de twintigste eeuw? De No Longfield Jazz crackers, dat de eerste tien jaar van hun bestaan als de Schelde Dixies door het leven ging, zwierf al die tijd al bij de straat. Er is niets lekkerdere dan van terras naar terras hop pen, om telkens weer te probe ren binnen twee songs de juiste snaar bij het publiek te raken. ^.AJsde barman met een blaadje bier naar buitenkomt, is dat meestal het teken dat het met de sfeer wel snor zit", weet trombo nespeler Marinus-Jan van Lan- gevelde. Zin en behoefte om een cd'tje op te nemen was er al die jaren niet, maar nu het jubileum na dert, konden de Crackers een studiosessie niet langer meer uit stellen. „We hadden helemaal niets, op een cassettebandje van een live-optreden na", vertelt Van Meurs. „Dat hebben we op gestuurd naar de organisatie van een festival, maar nooit te ruggezien." Van Langevelde valt hem bij. „Maar goed, dat maakt ook niet meer uit. Een cassettebandje dat al tien jaar in de kast ligt, valt meestal toch niet meer fat soenlijk af te draaien." Onder zachte dwang doken de Crackers na een kleine 25 jaar dus toch de studio in. Het resul taat, een weinig gekunstelde mix van swing, dixie en blues, wordt zaterdag op een jubileum feestje gepresenteerd in de Ter- neuzense jazzclub Porgy Bess. Daarbij krijgen de Crackers steun van de Middelburgse hot- swingband Nuage, de Zeeuws-Vlaamse Flying Dixies en Papa Dre's Dixie Paraders uit Eindhoven. Het schijfje moet een indruk ge ven van 25 jaar vriendschap en toeren langs verschillende po dia, clubs en terrassen. „Een aantal van ons speelde in een harmonie, maar wilde zich van de heersende strakke disci pline losmaken", vertelt Van Meurs over de beginjaren. „Een dweilorkest was daarom natuur lijk prachtig. Geen uniformen, je kon doen en laten wat je wil de. Met Firehouse Five plus Two als grote voorbeeld probeer den we een straatorkest neer te zetten, dat ongedwongen mu ziek kon spelen." De trips naar Slowakije, Duits land en België, de jaarlijkse per formances op het Schelde Jazz festival in Terneuzen... Van Meurs en Van Langevelde vin den eigenlijk elk optreden wel een hoogtepunt. Van Meurs: „Maar een optreden in Bratisla va was echt heel apart. Muzi kaal was het niet hoogstaand, maar we werden als helden ont vangen. Ik heb nog handtekenin gen uitgedeeld op zeepjes en de televisie vond ons zelfs interes sant genoeg voor een inter view." In hometown Terneuzen is geen sprake van een helden- status. De Crackers zijn gewoon de Crackers, maar dat is onge twijfeld juist de reden van hun succes. Zaterdag verwachten de negen bandleden in Porgy Bess dan ook een volle bak voor een ouderwets portie New Or leans jazz, swing en blues. Nieu we uitvoeringen? Ja, dat wel. Maar vernieuwend? Het ant woord laat zich raden. Van Lan gevelde: „Dat kan toch ook niet? Het jongste nummer op onze cd dateert uit 1938." Raymond de Frel Jubileumconcert en cd-presentatie No Longfield Jazzcrackers, zaterdag 15 oktober, 20.00 in Porgy Bess, Terneuzen. Met medewerking van Nuage, The Flying Dixies en Papa Dre's Dixie Paraders. Het concert van de Beetho ven Academie in de Sint Baafskerk in Aardenburg luidt zaterdag de zeventiende editie van het Festival van Zeeuw sch-Vlaanderen in, dat in totaal bijna vijf weken duurt. Het ver dere programma is als volgt: Zaterdag 22 oktober: B'rock (barokorkest), werk van J.S. Bach, J.B. Bach, Handel en John Cage. H. Willibrordusbasi- liek, Hulst, 20.15 uur. Zondag 23 oktober: Quirine Meissen (zang) en Hans Erik Dijkstra (piano), 'La Don na Capricciosa', theatraal klas siek muziektheater. Porgy Bess, Terneuzen, 16.00 uur. Vrijdag 28 oktober: Liviu Prunaru (viool) en Dana Protopopescu (piano), werk Tar- tini, Paganini/Schumann, Saint Saens, Schubert/Friedberg, Wie- niaski en Kreisler. Catharina- kerk, Hengstdijk, 20.00 uur. Donderdag 3 november: Schola Gregoriana Pragensis on der leiding van David Eben, vo cale muziek uit de vroege wes terse cultuur en de middeleeu wen. Hendricuskerk, Clinge, 20.00 uur. Zondag 6 november: Rusalki, vocaal dameskwartet, meerstemmige folkloristische liederen uit diverse landen. RK Kerk, Zuiddorpe, 15.00 uur. Dinsdag 8 november: I Solisti del Vento, blazersen semble onder leiding van Fran cis Pollet, bewerking van Mo- zarts 'Le Nozzi di Figaro' door Johann Nepomuk Went voor acht blazers. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur. Zaterdag 12 november: Muzikaal Kerkenpad met drie concerten: Dafo Strijkkwartet, werk van Szymanowski, Mendelssohn en Barber. NH Kerk, IJzendijke, 13.30 uur. Blindman Kwartet (saxen) en Goeyvaerts Kamerkoor onder leiding van Marc Michael De Smet, werk van Cage, Daser, Lassus, Byrd en Nystedt. RK Kerk, Sluis, 16.00 uur. Collegium Instrumentale Bru- gense onder leiding van Patrick Peire, solist Yossif Ivanov (viool), werk van Haydn en Mo- zart. St. Baafskerk, Aarden burg, 20.00 uur. Zondag 13 november: Igor Ensemble, 'L'Histoire du Soldat' van Stravinsky. RK Kerk, Kloosterzande, 15.00 uur. Vrijdag 18 november: Latvian Philharmonic Chamber Orchestra onder leiding van Car lo Jans, soliste Christine Wau- ters (klavecimbel), werk van Mo zart, Tsjaikovski, Distler en Ri se. Grote Kerk, Terneuzen, 20.00 uur (slotconcert). 12 t/m 18 oktobef WOENSDAG Seniorenmiddag Liedjes en verhalen staan op het programma tijdens een se niorenmiddag. Het koor Mooi Zeeland Zingt olv Jo Koeman brengt Neder landse liederen. Vervolgens zingt Anja Kopmels, die onlangs haar cd Diek uitbracht. Twee leden van de vertelkring Mid den-Zeeland vertellen ieder een verhaal. •Kerkje van Ellesdiek, Ellewoutsdijk. 14.30 uur Poppentheater Poppentheater Sim Bolus speelt Wat 'n schat. De vrienden Pos en Peer willen rijk worden en gaan op zoek naar de grootste schat ter wereld. •Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Korenavond Negen kerkkoren nemen deel aan een zangavond. Medewerking verlenen St. Caecillia uit Oud-Vossemeer, Ge mengd koor Samen Sterk en het Dameskoor uit Lepelstraat, uit Halsteren komen het Dameskoor, het gemengd koor St. Quirines, het ouderenkoor Zanglust en het Regionale Schola Cantorum, en uit Tholen gemengd koor Pius X en het Ojé-koor. •RK Kerk OLV Hemelvaart, Tholen. 19.15 uur Opera Het operahuis Tatarstan presenteert De Parelvissers. De opera van Georges Bizet wordt uitgevoerd onder regie van Erik Vos. Het orkest staat o.l.v. de Italiaanse dirigent Marco Boemi. Met, Nederlandse boventiteling. •Theater de Mythe, Goes, 20.00 uur Folk A Woman's Heart is een programma met Ierse folk. De titel is ontleend aan die van een serie compilatie-cd's, waaraan tal van vooraanstaande Ierse vrouwelijke muzikan ten hebben meegewerkt. Onder hen Mary Coughlan, Frances Black en Sharon Shannon, die nu gezamenlijk op tournee zijn door Nederland. Ze brengen eigen composities over hun successen, mislukkingen, gevoelens en drijfveren. Ook werk van anderen wordt uitgevoerd. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur DONDERDAG Rockopera Joe's Garage is een rockopera, geschreven door Frank Zap pa. Een jongen wil niets liever dan gitaar spelen, maar de kerk, de overheid of de buurvrouw houden hem tegen. Met mede werking van Bert Apeldoorn (zang). Marcel de Groot (gi taar), Jeroen Zijlstra (zang/trompet), Rutger Molenkamp (te norsax), Jan-Peter Bast (keyboards), Freek Kroon (zang/drums), Milan Kracht (gitaar), Murk Jiskoot (percus sie) en Egon Kracht (basgitaar). Jeroen Zijlstra tekent voor de rol van Joe (Ike Willis) en Bert Apeldoorn voor de vocale partijen van Zappa. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Benefietconcert Goes geeft thuis is een benefietconcert Medewerking verlenen het gospelkoor Nova Musica uit Ka- pelle, de Zeeuwse liedjeszanger Engel Reinhoudt, de forma tie Triskell met Iers/Amerikaans repertoire en troubadour Theo van Teijlingen. •De Mythe, Goes, 20.00 uur Wies van Dort exposeert schilderijen (ge mengde techniek op linnen) en beelden (brons, steen en keramiek) in Stuart gale rie in Bergen op Zoom. De opening is zon dag om 16 uur. Te bezichtigen t/m 19 no vember, do 11-17 uur, vrij en za 12-17 en zo 13 november 14-17 uur. Homezone is een expositie van schilde rijen en fotowerk van Wolfgang Ellenrie- der, in Galerie Van den Berge in Goes. De opening is zaterdag om 17 uur. Te bezichti gen t/m 19 november, do t/m za 12-17 uur. Ineke van den Berg-Stoffels toont t/m 29 oktober acryl-schilderijen en Joeke Schuurman beelden in galerie 't Kunstuus te Heinkenszand. Open: wo en do 13-18 uur, vrij 13-18 en 19-21 uur, za 10-12 en 13-16 uur. Nelly Nelisse uit Schuddebeurs exposeert tot 6 november schilderijen (acryl op doek °f papier) in het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. Dagelijks te bezichtigen van 9-20 ROTTERDAM Wereldmuseum Rotterdam: t/m 28 decem ber: Beeldvorming. Westerse voorwerpen uit de negentiende en twintigste eeuw ver beelden hoe het Westen naar andere cultu ren keek. t/m 5 maart 2006, Marokko: kunst design 2005. t/m 22 mei 2006: Ex pressies in indigo, textielkunst van Fuku- moto Shihoko. Museum Het Schielandshuis: t/m 20 no vember: Rotterdam Geraakt - emoties van een stad in oorlog, t/m 12 februari, Rich ters en het panorama. In april 1940 maakt Richters vanaf de Stadhuistoren een pano ramatekening van Rotterdam. Een paar weken later verwoest het bombardement de binnenstad. Kunsthal Rotterdam: t/m 15 januari: Char lie Chaplin in beeld. Een mulli-mediale, fa milie-tentoonstelling over een van de grootste kunstenaars van de twintigste eeuw. t/m 8 januari Meestere van de Ro mantiek. Nederlandse schilderkunst 1800-1850. Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 31 december. De hoogtepunten uit de verza meling oude kunst, uit de periode 1400-1700 en 1730-1950. Opstelling moder ne kunst en surrealisten, t/m 27 november Jan Veth en zijn tijdgenoten in het fin de siècle. t/m 8 januari: Olafur Eliasson. Een project waarin de visualisatie van lichtgolven cen traal staat Deze wordt op monumentale wijze zichtbaar gemaakt door licht en wa ter. Van 15 oktober t/m 11 december: Jan Kriege Metalen. De grote vazen, klokken, kandelaars, sieraden, koppen en dierfigu ren van koper, tombak en zilver van Jan Krieger werden in de jaren twintig en der tig als moderne kunstnijverheid zeer ge waardeerd. Maritiem Museum Rotterdam: t/m 31 de cember, WereldHaven - HavenWereld. t/m 31 december: Binnenvaart. Vooral het le ven, werken en wonen van de binnenschip per en zijn gezin, vroeger en nu, komen aan de orde. Ned. Architectuurinstituut: t/m 31 decem ber: GeWoon Architectuur. De permanen te tentoonstelling van het NAi vertelt de geschiedenis van twee eeuwen wonen en volkshuisvesting in Nederland, t/m 23 ok tober: Een Vorstelijke Tentoonstelling, t/m 8 januari Team 10. Een internationale groep architecten bracht vijftig jaar gele den de menselijke maat terug in de archi tectuur. Onder de naam Team 10 vormden ze een bron van inspiratie voor de architec ten van nu. Witte de With, center for contemporary art: t/m 6 november Monopolis - Antwer pen is het werk van drie instellingen - Mu- HKA, Extra City en Objectif_exhibitions - die in samenspraak met Witte de With la ten zien hoe dialoog en uitwisseling aan de basis liggen van een artistiek en maat schappelijk project. Centrum Beeldende Kunst t/m 8 januari High tea Talk. Dit keer worden er gas ten uit de modewereld aan de tand ge voeld door talkshowhosts. ANTWERPEN Mas I Nationaal Scheepvaartmuseum: tot 30 oktober - Een baken in de duisternis. MUHKA: tot 6 november - Honoré D'O - Blue Key; tot 13 november - Collectiepre sentatie XII /herfst 2005 - Photobased Beeldende Kunst en Fotografie en Franse kunst uit de collectie; tot 27 november - Angels of History: Het Moskous conceptua- lisme en zijn invloed. Prov. Diamantmuseum: tot 4 december: Tijdloze juwelen Horloges met diamant. KMSK: tot 31 december - Le Tour de Fran ce: Een tocht langs de Franse kust in verza melingen; tot 2006 - Rijksmuseum aan de Schelde Meesterwerken uit de schatka mer van Nederland. Fotomuseum: nieuwe vleugel - tot 8 janua ri 06 - Europalia Rusland: Street- Art and Fashion; oude vleugel; tot 8 jan. 06 - Sabe na Air Nostalgie; 4de verdieping, zaal Arena - tot 8 jan. - New Photographers 2006. Zilvermuseum Sterckshof: tot 8 januari - 14de Zilvertriënnale; tot 25 januari - Chris- tofle - Hoogtepunten van een Dynastie. MOMU: tot 5 februari - Europalia Katha- rina Prospect - The Russians by A.F. Van- dervoret; Momu Gallery: tot 30 oktober - (S)teken: Merklappen uit de 17de tot 20ste GENT S.M.A.K: tot 23 oktober Kunst Nu/Westley Meuris; tot 4 december Baloise - Aleksandra Mir; tot 1 februari - BAR-code - David Nei- rings feat Anonymous Writers. Hof van Ryhove: tot 20 oktober - Beelden de poëzie: oude en nieuwe textieltechnie ken in een eigen kunstvorm. Campo Santo Kapel: tot 23 oktober - Va- dim Vosters. Caermersklooster: tot 30 oktober - Zonder Beeldruis: Luk Monsaert, huisfotgraaf van het Internationaal Filmfestival van Vlaan deren. Verzameld Werk: tot 11 november Karen Pontoppidau. Kunsthal Sint-Pietersabdij: tot 13 novem ber - Rik Vermeersch met Vrouw-Niet-vrouw: beelden in gips, brons en epoxy, grafiek en schilderijen. MIAT: tot 8 januari - Aan Tafel! Philippe Gauderlier, de Belgische Escoffier, mees terkok uit Gent: de wereld van de 19de eeuwse eetcultuur in Gent. Huis van Alijn: tot 29 januari - Romain Royal - Koning van het Gentse volksthea-C ter BRUGGE Memlingmuseum tot 16 oktober - Ventila tie Kunst als middel tot dialoog. Bogardenkapel: tot 31 oktober - Arno k Chevalier des Zazous; Beeldende homma ge door een 20-tal kunstenaars aan de songteksten van Arno. Sint Salvatorskathedraal: tot 6 november: Corpus Sanctorum: Het verhaal van schrij nen en relieken. Stadshallen: tot 14 november - Rodin Van gips tot brons. Magdalenazaal: tot 18 december - Picture this Body Stroke Fototentoonstelling cur sisten fotohuis. Arentshuis: tot 31 december - Rubens, Jor-i daens Van Dyck, Vlaamse meesterteke- ningen. KNOKKE Scharpoord: tot 23 oktober - Jong Talent: Afgestudeerden en laatstejaarsstudenten- beeldende kunst, architectuur, binnenhuis- etc. uit Knokke-Heist stellen tentoon; tot 6 november - Knokke-Heist, een casino voor de toekomst; geselecteerden en winnaar van architectuurwedstrijd voor het casino van Knokke. SEAS: tot 28 oktober - Annelies Slabbyn- ck.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23