EU verbiedt import van Turks pluimvee PZC- Prins helpt Vietnam water te bedwingen Hulp aan India en Pakistan komt traag op gang België trekt vut-leeftijd op Droogte bedreigt Amazone Iflog onduidelijkheid over vogelpest Roemenië Ahold verkoopt bedorven waren in Tsjechië Argentinië wil ernreactor erkopen aan Venezuela Nobelprijs Economie naar Amerikaan en Israëliër dinsdag 11 oktober 2005 „yrwtactie buitenland «ISSEL - De Europese Unie „biedt sinds gistermiddag de nat van levend pluimvee uit ufkije, om te voorkomen dat elgriep uit dat land over- daal' woordvoerder van de Euro- Commissie, het dagelijks gstuur van de EU, heeft dat ingekondigd nadat enkele da geerder duidelijk werd dat iOO kalkoenen op een kwekerij iTurkije aan vogelgriep waren gestorven. Ook vogelveren (dons) komen onder het import verbod te vallen. Eerder al was de invoer van vlees van gevogel te uit Turkije verboden. Alleen hittebehandeld vlees mag de EU nog in. Tegen Roemenië neemt de EU vooralsnog geen maatregelen, hoewel ook daar vogels onder- verdachte omstandigheden zijn doodgegaan. De eenden in kwes tie hadden wel antilichamen voor vogelgriep, maar dat is vol gens de woordvoerder van de Commissie geen bewijs dat de gevreesde ziekte de oorzaak van hun dood is. Minister Veerman (Landbouw) vindt dat er 'onmiddellijk' maat regelen nodig zijn als in Roeme nië daadwerkelijk vogelgriep heerst. Voorlopig zijn die vol gens hem niet nodig. Een delega tie van de Europese Commissie is naar Roemenië om de autori teiten te assisteren bij het onder zoek. „Er is erg veel onduide lijk. We willen weten wat er loos is", aldus Veerman. Vol gens hem moeten er in de loop van vandaag indicaties zijn over de ernst van de situatie. Dat hangt wel af van de beschikbaar heid van een bepaalde test. Varkenspest Voorzitter J. Ramekers van de Productschappen Vee, Vlees en Eieren zegt zich ernstig zorgen te maken over de oprukkende vogelgriep, ook al omdat er uit Italië berichten komen over ge vallen van Afrikaanse varken spest. „Vogelgriep en varkenspest han gen als het zwaard van Damo cles boven de markt." ANP door Carel Goseling PRAAG - De Tsjechische politie is een onderzoek begonnen naar de activiteiten van Ahold en de onlangs door het concern ge kochte vestigingen van Julius Meinl, een Oostenrijkse super marktketen. Aanleiding is de verkoop van bedorven levens middelen en het daardoor in ge vaar brengen van de volksge zondheid. De directeur van een Julius Meinl-vestiging is in staat van beschuldiging gesteld. Hij zou personeel opdracht hebben gege ven schimmel van kaas en vlees waren te snijden, de producten met azijn schoon te maken en dan opnieuw te verkopen. Ahold ontkent elke verantwoor delijkheid. „We hebben Meinl weliswaar met personeel overge nomen maar deze directeur is nu arbeidsongeschikt ver klaard", aldus Katerina Cema, woordvoerster van het concern in Tsjechië. Ahold zelf heeft ech ter de Inspectie van waren op zijn nek. In een vestiging van Hypernova werden muizen ont dekt. De zaak moest vijf dagen dicht. In een andere Hypernova werd paté en salami ontdekt die al over de houdbaarheidsdatum was, maar toch werd verkocht. Dat was, aldus Ahold, een fout van de leverancier. De politie doet onderzoek naar een derde geval naar aanleiding van een tv-uitzendmg van No va, de Tsjechische commerciële zender. Nova zond een in het ge niep opgenomen gesprek uit van een slager en zijn chef in een Ahold-hypermarkt. Zij overleg den over het verkopen van be dorven vlees. „We wachten het oordeel van de politie af", aldus Cema. GPD ^nden stelt erreurlijst op ONDEN - De Britse regering ttfi een zwarte lijst gepu- liceerd van vijftien moslimor- misaties die worden verdacht in betrokkenheid bij terroris- ne. [inister van Binnenlandse Za- en Charles Clarke legde de jst. die gemaakt is naar aanlei- ng van de aanslagen in juli in inden, gisteren voor aan beide amers van het Britse parle- lent lij de internationale organisa- es die verboden worden, gaat et om islamitische extremisten ie contacten hebben in onder eer Irak, Oezbekistan, Libië, akistan. Afghanistan en Ma- ikko. Zij komen bij de 25 orga stics die Londen al sinds (00 inde ban deed, en bij veer- en organisaties die in loord-Ierland zijn verboden, eden van de omstreden organi ses riskeren een gevangenis- Iraf tot tien jaar. p de nieuwe lijst staan groepe ren als Ansar al Islam en nsaral Sunna. Londen wil ook ganisaties verbieden die het rrorisme verheerlijken. ANP DENOS AIRES - De regering in Argentinië is bereid een nu- leairc reactor aan Venezuela te trkopen. Als de transactie door lat, kan Argentinië in een con- ict met de Verenigde Staten irzeild raken. fregering-Bush ziet de Vene- "aanse president Hugo avez als een onruststoker en vaar voor de democratie in uid-Amerika. Volgens politie- e waarnemers zal Washington act accepteren dat Chavez met ucleaire technologie aan de aggaat. Ie Argentijnse minister van lutenlandse Zaken Rafael lelsa bevestigde gisteren tegen e Argentijnse krant Clarin en Bdere Zuid-Amerikaanse tedia dat Venezuela een nu- leaire reactor wil kopen. De «gering van Chavez wil de ucleaire installatie neerzetten de olierijke regio Orinocco iet het doel alternative ener- ebronnen te ontwikkelen. fep MANAUS - Gestrande schepen liggen in de Braziliaanse stad Manaus op een verdroogde bedding van de Rio Negro, een van de twee grootste zijrivieren van de Amazo ne. De ergste droogte in meer dan veertig jaar trekt een spoor van vernieling in 's werelds grootste regenwoud met dezelfde naam als de rivier. foto Rickey Rogers/RTR Pepers tegen slapeloze nachten SYDNEY - Een dieet waarbij regelmatig hete pepers wor den gegeten kan helpen tegen slapeloosheid en om de hart slag gezond te houden. Onderzoekers van de universiteit van Tasmanië in Austra lië onderzochten de afgelopen achttien jaar een groep vrij willigers. Wanneer de proefpersonen chilipeper in hun eten stopten, vielen ze gemakkelijker in slaap. „Ze zeiden ook dat ze beter wakker werden, meer energie leken te hebben en beter functioneerden gedurende de dag", ci teerde de Australische krant The Sydney Morning Herald gisteren de onderzoeksleider, Andrew Davies. ANP Chinese ruimteviucht dag eerder PEKING - Het tweede bemande Chinese ruimteschip wordt vannacht om 3.00 uur Nederlandse tijd gelanceerd. Dat heeft een woordvoerder van het satellietlancerings- centrum in Jiuquan gisteren laten weten. Het ruimteschip Shenzhou VI, dat oorspronkelijk pas don derdag het heelal in zou gaan, brengt twee astronauten ge durende vijf dagen in een baan om de aarde. De eerste Chinese bemande ruimteviucht was in oktober 2003. De toenmalige astronaut Yang Liwei groeide in eigen land uit tot een ware volksheld. ANP/AFP Miljardenfraude in Guangdong PEKING - In de Zuid-Chinese provincie Guangdong heb ben meer dan vierhonderd ambtenaren de afgelopen vijf jaar gesjoemeld met 11 miljard dollar regeringsgeld. Dat heeft The China Daily gisteren gemeld. De affaire kwam aan het licht na onderzoek onder 11.000 ambtena ren in de afgelopen jaren. Volgens de krant zijn 36 men sen ontslagen en zijn er 180 mensen disciplinair gestraft. Tegen 230 ambtenaren loopt een strafrechtelijk onder zoek. ANP/RTR Chodorkovski overgeplaatst MOSKOU - De Russische olietopman Michail Chodorko vski is overgeplaatst naar een andere gevangenis om daar zijn straf van acht jaar uit te zitten. Dat heeft zijn advo caat gisteren meegedeeld. De raadsman zei niet te weten waarheen zijn cliënt is gebracht. Chodorkovski (42) is veroordeeld voor onder meer fraude en belastingontduiking. Vorig maand werd zijn hoger be roep afgewezen. Waarnemers menen dat het Kremlin ach ter het vonnis zat, om de machtige olïemagnaat als poli tiek tegenstander uit te kunnen schakelen. Chodorkovski stond aan de wieg van oliegigant Yukos. Sinds 2003 zat hij in een gevangenis in Moskou. De advocaat vreest dat Chodorkovski naar een werkkamp is gebracht. ANP/RTR Twee jaar voor fietsendief België BRUSSEL - De rechtbank in het Belgische Dendermonde heeft gisteren drie Litouwers veroordeeld tot twee jaar celstraf voor poging tot diefstal van een fiets. Twee van hen hadden een blanco strafblad. Volgens een woordvoer der van justitie in Dendermonde vielen de dieven onder de normen voor 'inbraak', omdat ze een schuurtje hadden opengebroken om het rijwiel te bemachtigen. In Neder land gebeurt het zeer zelden dat iemand de cel in moet voor het stelen van één fiets. ANP door Hans Jacobs HANOI - „Wij komen na de ramp." Prins Willem-Alexander zegt het zonder zelfspot, maar met een brede glimlach. In de met Nederlandse hulp in de wa teruniversiteit van de Vietname se hoofdstad Hanoi aanlegde 'golfgoot' is net het effect ver toond van een aardbeving diep in de oceaan. Een vloedgolf heeft het dorpje op Madurodamformaat al weg gevaagd wanneer de prins het einde van de lange waterbak be reikt. Dat ontlokt Wil lem-Alexander de opmerking over de 'kerntaak' van de ko ninklijke familie. Maar eigenlijk is de prins, die gisteren in Hanoi aankwam, de ze week in Vietnam om te zien hoe beter met water kan worden omgegaan en hoe rampen kun nen worden voorkomen. „Dit land heeft eerder al getoond dat de krachten kunnen worden ge bundeld om een gezamenlijke vijand te verslaan", aldus de prins, die de Vietnamezen ook in staat acht het alomtegenwoor dige water te bedwingen. De zogenoemde Holland Wave Flume - de Hollandse golfgoot, die de Hanoi Water Resources University sinds vorig jaar bezit - is daarbij een belangrijk hulp middel. Het is een exacte kopie van de Scheldegoot die WL/Delft Hydraulics in Neder land heeft. In Hanoi wordt de machine ingezet voor onderwijs en onderzoek naar de effecten van golven op de kust. Zo kan worden bekeken of gebouwen en dijken wel bestand zijn tegen de grillen van de natuur. Kustlijn Voor Vietnam, een land met een kustlijn die zeven keer zo lang is als die van Nederland, is dal van levensbelang. Het land jnonze redactie buitenland ÜOCKHOLM - De Nobelprijs 'oor Economie gaat dit jaar aar de Amerikaan Thomas C. Schelling en de Israëliër Robert Aumann. Dit heeft de Zweed- Academie voor de Weten schappen gisteren bekendge maakt. Ie twee krijgen de prijs omdat m na analyses van de speltheo- conflicten en samenwerking [Echtelijk hebben gemaakt, al ius de academie. •Hun werk heeft de sociale we ien ver buiten de eco- hegrenzen gebracht", al- academie, „Met hun on- taoek leverden ze een blijven- bijdrage aan de discussie ov«r de vorming van sociale in stellingen.' De studies van de 1 laureaten zijn gebruikt bij Weid inzake veiligheid en ont- *apening, prijsvorming en in reonomische en politieke onder- 'andelingen. De twee moeten de |nJs, 10 miljoen Zweedse kroon 1 miljoen euro), delen. Tijdens de Koude Oorlog ge bruikte Schelling de speltheorie om de belangrijkste kwesties van die periode, veiligheid in de wereld en de wapenwedloop, te verklaren. Aumann borduurde daarop voort. Hij heeft de logica van het redeneren volgens de speltheorie verduidelijkt en de terreinen uitgebreid waarop die theorie kan worden toegepast. Auman (75) is geboren in Duits land. Hij is zowel Israëlisch als Amerikaans staatsburger. Hij doceert aan de Hebreeuwse Uni versiteit van Jeruzalem. Schel ling is 84 jaar. Hij is docent aan de Universiteit van Maryland en kreeg in 2003 een eredoctoraat van de Erasmus Universiteit in Rotterdam. De speltheorie is een weten schappelijke uitleg van een stra tegie die poogt vast te stellen welke stappen verschillende spe lers (bijvoorbeeld handelspart ners, werkgevers en vakbonden of zelfs criminele organisaties) moeten nemen om voor zichzelf de beste uitkomst te bewerkstel ligen. ANP Prins Willem-Alexander toost in de wateruniversiteit van Hanoi met de Nederlandse ambassadeur Andre Haspels (r) en professor Dao Xuan Hoc (1). Op de achtergrond kijkt Ho Chi Minh, de voormalig leider van Vietnam, toe. foto Lex van Lieshout/ANP heeft zeven tot acht keer per jaar te maken met een tyfoon. De laatste, Damrey, sloeg eind september een flink stuk van de zeedijken weg en veroorzaakte grote schade aan landbouw en visserij. Vietnam probeert nu de kennis op te doen om zich in de toekomst beter te kunnen be schermen tegen het terugkeren de natuurgeweld. Nederland helpt daarbij. De TU Delft en Delft Hydraulics leer den de Vietnamezen de golfgoot - een tientallen meters lange sjoelbak waarin de krachten en effecten van golfslag worden ge meten en getest - te gebruiken. Nederland betaalt sinds 2001 ook het opzetten van een oplei ding tot kustingenieur aan de wateruniversiteit. Onder toe ziend oog van Willem-Alexan der - en de over zijn schouder meekijkende buste van Ho Chi Minh, de Vietnamese Vader des Vaderlands - is de hulpovereen komst gisteren verlengd tot 2009. De prins probeert daarna tij dens een rondetafelgesprek ver geefs van Vietnamese studenten die in Delft studeerden, te horen hoe ze hun lessen in eigen land in de praktijk brengen. „Er zijn veel overeenkomsten, we kun nen veel van Nederland leren", meent Thieu Quang Tan, die als enige van het groepje zijn verle genheid overwint om de prins te antwoorden. Nederlandse kinderen zijn min der verlegen, zo blijkt aan het begin van de avond bij een door de ambassade georganiseerde ontvangst. Iedereen wil het woord. „Hoe is het om prins te zijn?" wordt Willem-Alexander gevraagd. „Het went", is het olij ke antwoord. GPD door Hans Heijt MUZAFFARABAD - De hulp verlening aan de getroffenen door de aardbeving in het noor den van Pakistan en India komt traag op gang. Veel wegen en bruggen zijn door aardverschui vingen niet meer begaanbaar. Het officiële dodental door de beving van zaterdag staat op ruim 20.000. Pakistaanse autori teiten houden rekening met een verdubbeling van het aantal do den, omdat er mogelijk nog dui zenden mensen onder het puin liggen en niets tot weinig be kend is van de situatie in de meest afgelegen dorpen in het rampgebied. De hoofdstad van het Pakistaan se deel van Kashmir, Muzaffara- bad, behoort tot de gebieden die het zwaarst zijn getroffen door de beving met een kracht van 7,6 op de schaal van Richter. Ze ker 70 procent van de gebouwen is ingestort en 11.000 inwoners van de stad zijn omgekomen. Een belangrijke toegangsweg naar Muzaffarabad werd giste ren heropend, waardoor militai ren en andere hulpverleners voedsel en andere hulpgoederen naar de stad kunnen brengen. Een journalist van het Franse persbureau AFP meldde dat in Muzaffarabad plunderingen wa ren uitgebroken. Wanhopige in woners verschaften zich toe gang tot militaire voertuigen met hulpgoederen. Ze namen on der andere eten, tenten, dekens en medicijnen mee. Anderen sta len brandstof bij een benzinesta tion om vuur te kunnen maken voor warmte en om op te koken. „Er is geen voedsel, waar is de hulp, waar moeten we heen", schreeuwden mensen in wat over was van de straten. „Waar is de regering? Niemand is geko men om ons ook maar iets te ge ven", aldus een inwoner van de stad. De Pakistaanse legerwoordvoer- der generaal-majoor Shaukat Sultan zei dat in het noorden van het land 'een hele generatie verloren is gegaan'. Hij liet we ten dat veel scholen door de aardbeving zijn ingestort. De Saukat Sultan liet weten dat op het moment dat het natuurge weld het gebied trof in de mees te scholen de lessen net waren begonnen. In het Indiase deel van Kashmir liep het dodental gisteren op tot boven de 950. De regionale auto riteiten waarschuwden dat het dodental nog kan stijgen tot bo ven de 2000. ANP/AFP/RTR door Cor de Horde BRUSSEL - De Belgische rege ring trekt de leeftijd voor ver vroegd pensioen op van 58 jaar nu naar zestig jaar in 2008, on danks de proteststaking van de socialistische vakbond afgelo pen vrijdag. Dat bleek gisteren na een verga dering van regering, vakbewe ging en werkgeversorganisaties. De vakcentrales hebben wel en kele versoepelingen in de tekst weten aan te brengen. Zo zijn er nog meer uitzonderingen in het voorstel opgenomen dan de rege ring van premier Verhofstadt aanvankelijk wilde. In bepaalde zware beroepen kan men ook in de toekomst met 58 stoppen met werken. Mensen in de bouw of die in ploegendiensten werken, kunnen zelfs al op 56 jaar genie ten van het 'brugpensioen'. Ook komen er overgangsmaatrege len. Toch denkt de socialistische vakcentrale dat de achterban het onderhandelingsresultaat zal verwerpen. In België gaan sinds jaar en dag zeer veel werk nemers ver voor hun 65e met staatspensioen, meer dan in de meeste andere Europese landen. In het licht van de vergrijzing vindt Verhofstadt aanpassingen noodzakelijk. A NP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5