Uitblinkster vervangt vechtjas <r Voetballer en econome strijden om Liberiaanse leiderschap PZC PZC Gerhard Schroder legt het af tegen Angela Merkel Kinderopvang Sociaaldemocratie dinsdag 11 oktober 2005 door Wierd Puk De gepensioneerde wiskunde leraar Hans-Ulrich Bees- kow (66) denkt nog vaak aan het meisje dat uitgroeide tot eer ste vrouwelijke bondskanselier van Duitsland, als opvolgster van Gerhard Schroder. „Angela is de intelligentste leerling die ik ooit had." Angela Merkel (51) blonk uit op de middelbare school in Tem- plin. „Ze was niet alleen de bes te in wiskunde, ze blonk in alle vakken uit. Haar analytisch ver mogen is indrukwekkend, Ze is altijd gericht op het vinden van oplossingen", zegt Beeskow. Merkel bracht de eerste 35 jaar van haar leven door in de com munistische DDR. Haar wieg stond in Templin, in de Ucker- mark, tachtig kilometer van Ber- .lijn. De kinderloze Merkel trekt zich graag terug in deze regio vol meren en bossen. Ze heeft er een weekendhuisje waar ze graag tuiniert. Lang maakten de Duitsers zich vrolijk over Merkels kapsel en haar weinig flatteuze broekpak- ken. Beeskow: „Om haar uiter lijk heeft Angela zich nooit druk gemaakt." Maar tegen woordig toont Merkel zich la chend als een zelfbewuste vrouw in een fris mantelpak en met een moderne haartooi. Merkel komt uit een domineesge zin. Vader Horst Kasner en moe der Herlind verhuisden in 1954 van Hamburg naar de DDR. An gela was toen enkele maanden oud. De Kasners gingen iets bui ten Templin wonen. Kasner gaf "er les aan theologiestudenten. Lang liet Merkel zich weinig aan haar vroegere woonplaats gelegen liggen. Alleen in de ver kiezingscampagne keerde zij er met enkele tv-ploegen terug. Beeskow: „De mensen weten niet dat Angela's kiesdistrict op het eiland Rtigen ligt. Ze komt weliswaar uit Templin, maar het lukte haar niet om hier CDU-leider te worden. Dus zocht ze haar machtsbasis er gens anders." Gerd Langguth, Merkels biograaf, beschouwt haar mislukte poging om CDU-chef in Templin te worden als cruciaal voor haar politieke ontwikkeling. „Ze begreep dat ze in de partij niets zou berei ken als ze niet een eigen machts centrum opbouwde." Merkel, die de naam draagt van haar eer ste man, rolde na de val van de Muur min of meer toevallig in de politiek. Als domineesdoch ter moest ze zich in de DDR on opvallend gedragen. Ze studeer de in Leipzig, niet in Berlijn. La ter vestigde zij zich toch in de hoofdstad van de DDR, waar ze promoveerde op een proef schrift over de quantumtheorie. In 1989 werd Merkel lid van de oppositiebeweging Demokrati- sche Aufbruch (DA). Ze werd woordvoerster van de overgangs regering van De Maizière en üd van de Bondsdag. CDU-leider en kanselier Helmut Kohl zag wel wat in haar. Binnen de kort ste keren was ze minister voor Familiezaken, later voor Milieu. Toen haai- partij ten onder dreig de te gaan aan een zwart-geldaf- faire, nam Merkel afstand van Kohl: „De partij moet leren ver der te gaan zonder haar oude strijdmakker." Zulke acties be wijzen dat ze een killerinstinct heeft en machtshonger bezit. Merkel wil Duitsland dienen door het land te moderniseren. Ze krijgt nu de kans zich te be wijzen. Arm gezin Merkels voorganger Gerhard Schroder groeide op in een straatarm gezin. Schröders va der sneuvelde in de oorlog, zijn moeder werkte als schoonmaak ster. Tussen 1945 en 1947 zaten de Schröders in een onderko men voor minder bedeelden. „Ik moest er vanaf het begin op be dacht zijn dat ik niets tekort kwam", zei Gerhard ooit. „Ik heb werkelijk alles in mijn le ven bereikt door te vechten. Mij is niets cadeau gedaan." Nadat hij dit voorjaar vervroeg de Bondsdagverkiezingen for ceerde, was het voor de 62-jari- ge Schroder zij of ik. Hij moest het als sociaal-democratische bondskanselier voor het eerst op nemen tegen een vrouw. Na een aarzelend begin van de campag ne bleek het voor Schroder geen verschil te maken. Merkel werd net zo hard aangepakt als een man. Schroder bracht de SPD te rug in de race. Toch trekt hij nu aan het kortste eind. Veel waar nemers vinden hem één van de slechtste kanseliers. Hij her vormde te weinig en te lang zaam en belastte de transatlan tische betrekkingen met zijn an ti-Amerikaanse optreden. Via avondscholen haalde Schroder diploma's. Hij werd ju rist, trad toe tot de SPD en werd leider van de JuSos, de jonge so cialisten. Hij viel op door zijn zeer linkse voorkeuren en botste vaak met de partijleiding. De SPD was voor hem het middel om zijn doel te bereiken: de machtigste man worden in de Bondsrepubliek. Schröders machtsbasis ligt in Nedersak- sen, de deelstaat die hij met De Groenen in de jaren 90 regeer de. Dankzij zijn relaties met be langrijke ondernemers kreeg hij de bijnaam 'Genosse der Bosse', kameraad van de bazen. Na en kele mislukte aanlopen, bereik te Schroder in 1998 het hoogte punt van zijn politieke loop baan. Met zijn populaire Groe- nen-kompaan Joschka Fischer wist hij de CDU-kanselier Hel mut Kohl te verslaan. De rood-groene regering realiseer de het homohuwelijk, de af bouw van de atoomenergie, een nieuwe immigratiewet en een modern consumentenbeleid. Op economisch gebied streefde Schroder naar een Duitse versie van het poldermodel, maar hij liep stuk op het verzet van de vakbonden en de SPD-linker- vleugel. In 2002 won hij in de verkiezingen van zijn Beierse uitdager Edmund Stoiber (CSU) dankzij zijn verzet tegen de Irak-oorlog en zijn optreden bij de overstromingsramp, die voor al Oost-Duitsland trof. De werk loosheid bleef echter stijgen. De hervormingen hadden geen zichtbare resultaten. De onvre de onder de kiezers groeide. De SPD werd bij deelstaatverkie zingen steeds afgestraft. In mei had hij er genoeg van en riep hij nieuwe verkiezingen uit. Zijn strijdlust werd nog bijna be loond, want hij eindigde dicht achter Merkel. Hij heeft gevoch ten, tot het bittere einde. GPD Van 's morgens vroeg tot aan het begin de avond op school. Dit schrikbeeldi op met het kabinetsplan voor de kinds vang. Ouders krijgen zeggenschap overdeop« activiteiten van scholen. Als zij hun kinè vóór, tussen of na de lessen niet bij zich kunne willen hebben, moet de school opvang regelen huidige massale gesleep met kinderen tussen^ len en op vang verblijven is dan verleden tijd het is een logische stap, omdat scholen è&m instellingen nu al nauw samenwerken. Maarej een flink gevaar in deze aanpak. Hoe groot heti schil tussen de lessen en de overige activity ook zal zijn, het kind wordt wel het grootstet van de dag in één omgeving opgevoed. De st| als hoeksteen van de samenleving. Premier Balkenende zei het vorige week nog: J gezin is de vitale leefeenheid van morgen en oi morgen." Dit uitgangspunt van zijn CDA) maar moeilijk te rijmen met dit plan. Wam wordt voor ouders wel erg gemakkelijk hun bi te dumpen. Het idee komt dan ook niet CDA-kring. VVD-fractieleider Van Aartsenh er mee in de algemene beschouwingen. De WD- ryfee lichtte het weinig fijnzinnig toe 3 „Ouders en verzorgers hebben al genoeg gedoj zorgen over hun werk, huis en hypotheek." over de uitvoering had hij ook al nagedacht:, denken valt aan (kinderopvang door) bijstas moeders, die behalve het recht op een uitke ook de plicht hebben iets voor de samen!™ doen." WD-staatssecretaris Van Hoof kwarae gelopen weekeinde opnieuw mee. Gelukkig® een meerderheid van CDA en PvdA geen genos met dit simplisme. Of het nieuwe gemak de relatie ouder-kind zalj nen, moet worden betwijfeld. Geen rechtgeaa vader of moeder zal uitsluitend van de opvanffl zieningen laten afhangen, hoeveel tijd een kind het gezin doorbrengt. In dit plan is echter welj risico ingebakken dat ouders, onder druk vanl beslommeringen of ambities, meer en meer?) het gemak zullen zwichten en hun kind de ii dag 'op school' zullen laten. En het kind? Dat wil natuurlijk het liefst gew tussen de middag even naar huis. Dat vindt, rennen en vliegen tussen huis, school en opvang lemaal niet zo'n punt. Als papa of mama er e bij is. En het zou, als het zelf zou mogen kiezen ker niet lange dagen zonder zijn ouders en vat prikt op één locatie aan de ontdekking van dei reld beginnen. Op 15 oktober verschijnt een nieuwe editie van het Groene Boekje. Daarin staan enkele nieuwe spellings regels en zijn de oude grondig geherformuleerd. De PZC besteedt in een reeks van dertien artikelen aandacht aan de veranderingen. In het oude Groene Boekje heeft 'sociaal-democra tisch' een streepje. Dat komt doordat er een spellingregel is die zegt dat 'tweeledige sa menstellingen een streepje krijgen als een deel zich ge draagt als een eng-verbonden voor- of nabepaling'. Jaha, zo zeggen ze dat. Samenstellin gen zijn combinaties van woorden die ook los van el kaar kunnen voorkomen. 'So ciaal' is een woord en 'demo cratisch' is een woord. Voeg je die twee samen, dan heb je een samenstelling. 'Sociaal' kun je hier zien als een bepa ling bij 'democi"atisch'. Het is niet zomaar democratisch, nee, het is sociaal-democra- nieuwe editie v*r xnn <e>" \o^°~ door Wim Daniels tisch. Wat 'eng-verbonden' precies betekent, weet ik niet zeker. Waarschijnlijk bedoe len ze ermee dat 'sociaal' heel vaak met 'democratisch' ver bonden wordt. Die twee ho ren bij elkaar als Suske bij Wiske. Zoiets.Maar vanaf aan staande zaterdag bestaat de genoemde spellingregel niet meer. Er komt een nieuwe re gel voor in de plaats, die als volgtluidt: 'Als de delen van een samengesteld bijvoeglijk naamwoord dat een religieu ze, levensbeschouwelijke of maatschappelijke strekking aanduidt, in principe verwis selbaar zijn, gebruiken we een koppelteken.' Jaha, zo for muleren ze dat echt. Een bij voeglijk naamwoord is een woord dat iets zegt van een zelfstandig naamwoord (een zelfstandig naamwoord is een woord waar je 'de' of 'het' voor kunt zetten). In 'de lieve jongen' is 'lieve' een bijvoeg lijk naamwoord. Zou er staan: de 'superlieve jongen' dan is 'superlieve' een samen gesteld bijvoeglijk naam woord, want het bestaat uit twee delen (super en lieve). Maar in 'superlieve' komt geen koppelteken streepje) te staan, omdat de delen niet van plaats kunnen wisselen en het ook niet gaat om een woord dat aangeeft wat ie mands geloof of overtuiging is. Een voorbeeld van een sa mengesteld bijvoeglijk naam woord dat wel aan die voor waarden voldoet, is 'rechts-extremistisch'. Dat kan ook 'extremis- tisch-rechts' zijn. Daarom heeft het een koppelteken. Maar als je nu 'christen' en 'democratisch' gaat koppelen, kun je wel 'christendemocra tisch' schrijven maar niet 'de- mocratischchristen', want dat woord bestaat niet. Hier zijn de woorddelen dus niet ver wisselbaar. Daarom krijgt 'christendemocratisch' geen koppelteken. En dat koppelte ken blijft ook weg als je er een zelfstandig naamwoord van maakt: christendemocra tie. Maar daarnaast is het dus wel rechts-extremist, met koppelteken, omdat 'rechts-extremistisch' een koppelteken heeft. Het is de zoveelste spellingverandering die eraan zit te komen, ter wijl de Nederlands Taalunie steeds heeft gezegd dat er al leen iets zou veranderen bij één uitzonderingsregel voor de tussen-n. Nou, vergeet het maar. Heel veel spellingregels krijgen een nieuwe formule ring. We zijn gewoon foutief voorgelicht. Willens en we tens, want de Taalunie kende alle veranderingen al maan den. Vorige week belde ik nog eens naar de Taalunie om te vragen hoe dat nu allemaal zomaar kan. Prompt werd ik door de spellingverantwoorde- lijke van de Taalunie, Johan van Hoorde, uitgemaakt voor Osama bin Daniëls. GPD 11 oktober 1955 door llona Eveleens Liberianen stemmen van daag voor nieuwe leiders. Onder hun aanvoering moet het door vijftien burgeroorlogen verwoeste land weer worden op gebouwd. Voor het president schap is het een nek-aan-nekra- ce tussen Ellen Johnson-Sirleaf en George Weah. Het fluitje van de scheidsrech ter is nauwelijks te horen boven de blèrende muziek uit de speak ers naast het voetbalveldje. Kin deren in blauwe en rode shirts ploeteren door het rulle zand achter de bal aan. Volwassenen sporen de spelers luidruchtig aan. Het is een vrolijk tafereel temidden van vervallen en ver brande huizen langs een weg vol kraters. „Voetbal heeft alles te maken met de wederopbouw van Libe ria", meent een verkoper van plakband die de jeugdwedstrijd volgt. „Ik stem op George Weah. Hij was een voetballer van wereld klasse die heeft geleerd dat sport verbroedert en mensen tot elkaar brengt. En dat is nou pre cies nodig in dit verdeelde land." Liberianen kiezen een nieuwe president, een Tweede en Eerste Kamer en lokale bestuurders. De nieuwe leidersploeg moet het overgangsbestuur vervan gen dat in 2003 werd benoemd nadat een vredesakkoord was ge tekend. De toekomstige rege ring wacht een enorme uitda ging om Liberia weer op te bou wen. Burgeroorlog Het land draagt de zicht- en on zichtbare littekens van vijftien jaar burgeroorlog. De infrastruc tuur ligt in puin, er is geen elek triciteit, geen water uit de kraan en 85 procent van de be volking is werkloos. Afleiding bestaat niet voor duizenden voormalige strijders, jonge men sen die niets anders kennen dan oorlog. Velen van hen zijn ver minkt of verslaafd aan drugs. Het land treurt om een kwart miljoen mensen die tijdens het conflict omkwamen. Een man met een aktentas maakt zich los uit de groep toe schouwers. Hij schudt zijn hoofd. „Liberia is op het kruis Aanhangers van voormalig voetbalster George Weah verzamelen zich onder zijn beeltenis tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Monrovia. foto Nic Bothma/EPA punt aangekomen. We hebben een president nodig die ver stand heeft van regeringszaken. Een ploeg ministers leiden is iets anders dan een ploeg voet ballers aanvoeren. Weah is onze sportheld, maar niet onze poli tieke held." De 38-jarige George Weah was een internationaal vermaard voetballer die speelde bij tal van succesvolle Europese clubs. Hij is razend populair in eigen land. Zijn grootste tegenstander is Ellen Johnson-Sirleaf (66). Ze wordt de 'ijzeren dame' ge noemd die als verkiezingsleus heeft: 'Ik ben een vrouw, hoor mijn gebrul'. Ze studeerde economie aan de prestigieuze Amerikaanse Har vard Universiteit en werkte bij diverse internationale organisa ties, zoals de Wereldbank. Ze is de grote favoriet van vrou wen en haar campagnebijeen komsten brachten vele tiendui zenden op de been. „Mannen hebben er een enorme puinhoop van gemaakt. De tijd is aange broken dat een vrouw de rotzooi voor eens en altijd opruimt. Het zou toch mooi zijn als Liberia de eerste vrouwelijke president van Afrika levert", meent Loise Bruthus, voorzitster van de Libe riaanse vereniging van vrouwe lijke advocaten (Afell). Ellen Johnson-Sirleaf stond ook in 1997 kandidaat voor het presi dentschap, maar verloor toen te gen Charles Taylor, een rebellen leider. Schrikbewind Taylor beschouwde Liberia als zijn koninkrijk waarin hij een schrikbewind voerde en het land leegplunderde. In reactie daarop werden door andere krijgsheren nietsontziende rebel lenlegers opgericht. Taylor ging in 2003 in gedwongen balling schap in Nigeria. Liberia telt zo'n drie miljoen in woners. De 1,3 stemgerechtig den hebben de keuze uit 22 pre sidentskandidaten. „Dat getal geeft aan hoe versplinterd ons land is", meent Augustine Toe, directeur van de Recht en Vre- descommissie van de katholieke kerk. Hij maakt zich geen zor gen over de verkiezingsdag, wel over morgen. „Slechts een van de kandidaten gaat winnen. Dat betekent een nederlaag voor de anderen. We moeten hopen en bidden dat de verliezers dat ac cepteren en niet, zoals we zo ge wend zijn in Liberia, de wapens oppakken om uiting te geven aan frustratie." Toe, advocaat van beroep, ver wacht een hoge opkomst. Zijn ei gen keuze houdt hij geheim want zijn organisatie dient on partijdig te zijn, omdat ze ver kiezingswaarnemers levert. Hij hoopt dat Liberianen lering trek ken uit hun gewelddadige ge schiedenis. „Leiders in dit land werden al tijd beschouwd als halfgoden. We lieten ze van ons stelen. We lieten ze ons onderdrukken en noemden ze dan succesvol. We moeten regeringsmensen niet langer zien als onze meesters. Het is de hoogste tijd ze te zien als onze dienaren die verant woording schuldig zijn aan het volk." GPD BISDOM - De hele provincie Zeeland wordt kerkelijk inge deeld bij het bisdom Breda. Zeeuws-Vlaanderen maakte er al langer deel van uit. Zeeland viel tot nu toe onder het bis dom Haarlem, maar dat zal straks alleen nog de provincie Noord-Holland behelzen. POLITIE - Het algemene te kort aan politiemensen is ook in Zeeland in sommige plaat sen goed merkbaar. De oorzaak van de onderbezet ting is niet dat mensen niet bij de politie willen werken, maar de bezettingsnorm die door het ministerie is vastgesteld. DUIKBOTEN - De jet-Unie beschikt op dit e ment over de grootste dii bootvloot die ooit heeft t staan, groter dan die van Duitsersin 1939. Dat heeft admiraal J. 1 één van de stafofficieren 1 de Amerikaanse marine,! zegd op een bijeenkomst? de ministers van Defensie? de vijftien NAVO-landi Daarmee is volgens t Russische militaire bedreigi groter dan ooit tevoren, Het is Jeraults taak om dei lantische zeewegen 1 houden in geval van een oa log. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwaloh@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel, (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@ pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel, (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12,00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving accep per maand: 20,55 per kwartaal: 59,75 per jaar: €229.20 233,30 62,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail- lezersservice@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand vooths einde van de betaalperiode PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag 1,25 zaterdag 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6%BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70,65 597 Postbank 35.93.00 iigeww Auteur: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is ee erstrekte gegevens hebben wij opgenc lentenladministratle en om u te (laten) n de titels en de werkmaatschappijen i. Als u op deze informatie geen prijs Postbus 314460 AA Goes. e-orders worden overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV envois® de Regelen voor het Advertenliewe»n Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax, (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverleren i onderdeel van het Wegener concern Od; -nan in een bestand dat wordt gebruikt voores» ntormeren over voor u roluvantc dienstenen^ ■un Wegener of door ons zorgvuldig fsc'%,r telt dan kunt u dit schriftelijk melden b'l F". Behoort tot WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4