Zorgstichting voor grensarbeiders Van Geyt opnieuw in opspraak PZC Marijkeschool in blijde feestverwachting BGZC behartigt belangen van verzekerden 3vQ°r Derde toltunnel onder Schelde in 2011 klaar dinsdag 11 oktober 2005 zl doorjtenévanStee l TERNEUZEN - De nieuwe ba- t sisverzekering voor ziektekos- ten. die volgend jaar wordt inge- voe'rd, kan problemen opleveren voor veel grensarbeiders en ge- pensioneerden die in het buiten- land wonen. Mede om de belan- i «en van deze mensen zo goed 1 mogelijk te behartigen, is de I Stichting Belangenbehartiging Grensoverschrijdend Zorg Col lectief (BGZC) opgericht. De problematiek spitst zich on- j der meer toe op gezinsleden van I de nu nog particulier verzeker de grensarbeider die in Neder- land werkt. Die gezinsleden j moeten van de Nederlandse po- I 1,5 af en zich in hun woonland verzekeren. Voor een aanvul- I lend ziektekostenpakket zijn er J echter zware selectienormen I Grote problemen .Net als voor gepensioneerde grensarbeiders die in dezelfde si tuatie terechtkomen, kan dit gro te problemen opleveren. Boven dien is er de dreiging dat veel Uitleg over opvang van kind in pleegzorg agenda Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen j Tel: 0115-645769 I Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Renè Hoonhorst (chef) WoutBareman Raymond de Frel Renévan Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 j fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet «ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl mensen voor zorg in het buiten land - in het Zeeuws-Vlaamse geval dus België - eigen bijdra gen moeten betalen die fors kun nen oplopen", legt directeur N. Boussen van het Terneuzense verzekeringskantoor Witte- Boussen Assurantiën uit. Boussen is initiatiefnemer van de BGZC. De stichting moet er voor zorgen dat de doelgroep door de nieuwe basisverzeke ring niet in de problemen raakt. Daarnaast hoopt Boussen door de stichting de huidige particu lier verzekerde klanten van zijn bedrijf binnenboord te houden. In de loop van dit jaar is het Boussen duidelijk geworden dat alleen in groot verband afspra ken met ziektekostenverzeke raars zijn te maken. De over heid stelt echter eisen aan collec tiviteiten. Een stichting zoals de BGZC voldoet hieraan. Enkele grote werkgevers in de streek - Yara, Verbrugge, Neckermann, Zorgsaam, Morres. Amec Spie en ROC Westerschelde- zagen het idee van de BGZC meteen zitten en traden toe tot de werk groep. Inmiddels loopt in Zeeuws- Vlaanderen een markt onderzoek naar de mogelijkhe den van een collectieve ziekte kostenverzekering. Uitgangs punt hierbij is het afsluiten van één of meerdere grotere contrac ten. De BGZC wil een maximale korting op de basispremie. Ver der is het de bedoeling dat er uit gebreide aanvullende dekkin gen tegen betaalbare premies ko men en er afspraken met Nederlandse/ Zeeuwse zieken huizen komen over de tijdige le vering van diensten. Boussen; „Daarnaast willen wij tariefafspraken over de grens om verrassingen te voorkomen. Uitgangspunt hierbij is kost prijsvergoeding. Verder is het de bedoeling in te spelen op wij zigingen in het kader van de Al gemene Wet Bijzondere Ziekte kosten (AWBZ), want ook op dit vlak staan grote verandering op stapel." Alle werkgevers die te maken hebben met grensoverschrijden de zorg, kunnen zich bij de BG ZC aanmelden. Tot dusver heb ben zeventig, voornamelijk Zeeuws-Vlaamse, werkgevers dit gedaan. Inclusief gezinsle den vertegenwoordigen zij ruim 40.000 verzekerden. Dit aantal is volgens Boussen ruimvoldoen- de om als BGZC een rol van be tekenis te spelen. De stichting presenteert zich vanaf vandaag op de Contacta, de jaarlijkse beurs van ondernemend Zee land in de Zeelandhallen in Goes. MIDDELBURG - Vijfhonderd Zeeuwse kinderen verblijven elk jaar een tijd in een pleegge- zin. Pleegzorg is de snelst- groeiende zorgvom die jeugd- hulpverlener AZZ biedt. Daarvoor zijn jaarljks nieuwe J pleeggezinnen nodig die kinde- ren en jongeren willen opnemen I voor weekeinden, vakanties, kor- 1 te of lange tijd. Hoe dat werkt, legt de sector Pleegzorg van AZZ morgenavond uit tijdens een informatie-avond in hotel Terminus in Goes. Een pleegouder en een medewer ker van pleegzorg vertellen over ervaringen en begeleiding van I 20.00 tot 22.00 uur. Aanmeldin gen kunnen gratis op telefoon nummer 0800-0223432. STREEKACTIVITEITEN i AXEL - Gregoriuscentrum, 13.00 uur: Parly dansen; 14.45 uur: Koersbal; Tref punt, 10.00 uur; Knutselen; CLINGE Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; HEIKANT - 't Heike, 14.00 uur. Oude- anzangkoor; 19.00 uur: Zangkoor; HOEK De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten, gymnastiek; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljar ten, Engels, computeren, workshop vrij willigers; 13.00 uur: Biljart club, compu teren, workshop vrijwilligers; 19.00 uur: Stijldansen, bijeenkomst SP; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.45 JUS Gymnastiek; 15.00 uur: Senioren ioor; Kerklaan 87, 19.00 uur: Creatieve bijeenkomst; i OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: Aerobic; SINT-JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur Computeren; 13.30 uur; Ouderen- toor; 19.00 uur: Bijeenkomst ouders tie nerclub; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: 1 Gymnastiek; 13.30 uur: Handwerken, bil jarten; 19.3 uur. Dansen; Buurthuis de i Hoeve, 9.30 uur: Yoga, 't Schelpenhoek- ie, 14.00 uur: Vrouwen hobbyclub; IJZENDIJKE - Café Hofzicht, 19.30 uur: Bijeenkomst video club Zeeuws - Vlaan deren Hoofdonderwijzer J. Blok (uiterst links) legde in 1955 de eerste steen voor de Prinses Marijkeschool. Voor hem staat Ineke, naast hem, vlnr, meester Tiersen, meester Brevet, Mevr.Swets, onbekend, meester Visser en meester Schieman. Foto onder: Scholieren op het plein van de Marijkeschool anno 2005. foto onder Wim Kooyman door Patricia de Ryck AXEL - Directeur Rien de Regt van de Axelse Prinses Marijkeschool ziet elke dag wel moeders aan het hek staan die samen foto's bekijken. En vervolgens discussiëren over wie er op de prenten te zien zijn en wie nu eigenlijk was. En natuurlijk hoort bij elke naam weer een verhaal. „In de koffiekamer van de leraren merk je dat ook. Iedere middag bekijken we wel een aantal foto's. We vieren ons ju bileum pas over een jaar, maar het leeft nu al enorm", zegt De Regt. Dit jaar be staat de Axelse openbare basisschool vijftig jaar. Op 15 november 1955 legde hoofd der school J. Blok de eerste steen voor de nieuw te bouwen openbare lage re school. Op 31 augustus 1956 werd de Prinses Marijkeschool officieel ge opend. Om dit te vieren is er op 30 sep tember 2006 een reünie en is er een foto tentoonstelling van een halve eeuw schoolgeschiedenis te zien. Het feestcomité van de basisschool is al begonnen met de organisatie. „Bijna twee weken geleden is onze website www.mariikeschoolaxel50jaaT.nl de lucht in gegaan. We wilden een site bou wen, maar wisten niet hoe. Toen ik over het internetbedrijf van oud-leerling Jim van Hurck hoorde, heb ik hem meteen benaderd. Hij heeft de site speciaal voor ons ontworpen. De website moet er voor zorgen dat we een groot aantal oud-leerlingen terugvinden en veel fo to's verzamelen", legt de directeur uit. Het duurt nog een jaar voor de festivitei ten plaatsvinden, maar iedereen is vol gens De Regt al enthousiast. „Er wor den ontzettend veel foto's gestuurd. Op dit moment hebben we er meer dan drie honderd. Een deel daarvan kun je via internet bekijken. De foto's wisselen ie dere week. Zo houden we de site span nend. Ik had nooit gedacht dat we nu al zoveel plaatjes zouden hebben. Plet is wel heel mooi, want nu kunnen we de grote tentoonstelling houden, waar we het tijdens het veertigjarige jubileum al overhadden." Het is de bedoeling dat de foto's op school en in cultureel centrum de Halle te zien zijn. „We willen bij alle foto's de namen hebben die erbij horen. Ik heb er vertrouwen in dat dat gaat lukken, want van alle kanten komen er reacties en iedereen wil meehelpen." Internet Naast de fototentoonstelling hopen de leden van het feestcomité alle oud-leer lingen bij elkaar krijgen. Het kost veel tijd om iedereen te vinden, weet De Regt. „Internet is een uitkomst. Dat maakt het voor ons veel makkelijker om mensen te vinden. Misschien is het niet haalbaar om alle nog levende oud-leer lingen en oud-leerkrachten bij elkaar te krijgen, maar we gaan er wel voor. Ik sta er nu al van te kijken hoeveel reac ties we hebben." De huidige leerlingen van de Marijke school worden volgend jaar niet verge ten. Voor hen is het ook zeker feest, hoe wel de aard van de activiteiten nog niet bekend is. De Regt: „We beginnen over over een tijdje aan de voorbereidingen voor de festiviteiten op school. Op dit moment houden we ons vooral bezig met de zoektocht naar foto's en men sen." Langverwachte streekboeken veel dunner en minder fotorijk dan beloofd door Harold de Puysseleijr HULST - De Hulster uitgever Michiel van Geyt doet opnieuw negatief van zich spreken met de uitgave van twee boeken, over de streekgeschiedenis van Hulst en Axel. De boeken 'Hulst, het verleden teruggevon- (Advertentie) cc LU X O CO _l LU O de prijs van 2 Promotie-set panty's neon 40 den' en 'Herinneringen uit het Land van Axel' (ondertitel: 'Het Polderventje') bevatten aanzien lijk minder pagina's en foto's dan in de intekeningsfolder was aangekondigd. Vijf jaar geleden beloofde Van Geyt 'een schitterend kijk- en leesboek' in een folder van 'Hulst Toen en Nu, deel 2'. Voor de prijs van (toen nog) 54,90 gul den konden mensen intekenen op de normale editie van het boek. De luxe uitvoering kostte 69,90 gulden. Inmiddels heeft Van Geyt, met zijn uitgeverij His Story, geves tigd in Slovenië, het boek onder een andere titel exact vijf jaar na de beloofde verschijningsda tum in een oplage van honderd exemplaren ('normale' editie) la ten verschijnen. Achterin het boek zijn de namen opgenomen van de 95 mensen die inteken den op de normale uitgave en dertien mensen die indertijd ko zen voor de luxe uitgave. Maar het boek is geen 96 pagina's dik en telt niet de 'circa 180 foto's' die de folder belooft. De publica tie bevat slechts 62 pagina's en 63 prenten. Een schitterend lees boek is 'Hulst, het verleden te ruggevonden' geenszins, want het boek bevat geen tekst en overwegend slechte kopieën van vermoedelijk oude prentbrief kaarten van Hulst. Het 'grote aantal prachtige opnames van Ossewaarde' bleeft beperkt tot amper een handvol. Bedrogen Ook de mensen die ooit hebben ingetekend op het streekboek over Axel komen bedrogen uit. In de folder werd gewag ge maakt van een boek dat 120 pa gina's zou beslaan. Het geschrift dat nu is verschenen, telt er slechts 62, met op de laatste bladzijde de mededeling dat deel 2 van het boek er binnen kort aankomt. Maar daar moe ten liefhebbers dan wel op nieuw op intekenen en voor be talen. Van Geyt kwam enkele maan den geleden in opspraak, toen aan het licht kwam dat enkele duizenden gedupeerden geld (of een boek) tegoed hebben uit de voorintekening op historische (foto)boeken, die nooit zijn ver schenen. Justitie in België onder zoekt de zaak omdat Van Geyt tot voor kort in Stekene was ge vestigd met zijn uitgeverij IKA Productions. De inmiddels naar Engeland verhuisde Van Geyt is niet al leen actief als uitgever, maar ook als boekhandelaar in Hulst. Wie Van Geyt in zijn Engelse woonplaats Bearsted probeert te bellen, krijgt steevast een antwoordapparaat aan de lijn. Mensen die hebben ingetekend op de recent verschenen uitga ven, kunnen zich met bestelfor mulier en betalingsbewijs mel den bij de boekhandel van Van Geyt in de Steenstraat in Hulst, zo laat verkoopster Marie-Jean- ne Dankaart weten. Powerkiten OOSTBURG - De Stichting Wel zijn West-Zeeuws-Vlaanderen geeft jongeren zaterdag de kans kennis te maken met de sporten kiten en buggyen. West- Zeeuws-Vlaamse jongeren tus sen dertien en achttien jaar krij gen bij Natural High in Brou wershaven een workshop. Aan melden kan tot morgen bij K. Provo van de Stichting Wel zijn West-Zeeuws-Vlaanderen in Oostburg. Dow helpt Zeeuws Landschap TERNEUZEN - Stichting Het Zeeuwse Landschap k; doorgaan met het onderhouden en bewaken van de Hoo; Platen, dankzij een donatie van Dow Benelux. Deze zan< ruggen in de Westerschelde zijn niet het enige natuurg bied waarover Dow zich heeft ontfermd. Ook de schorn voor de Paulinapolder en het Verdronken Land van Sae tinghe zijn voor de komende drie jaar door de multinati nal geadopteerd. Vandaag ondertekenden het Zeeuv Landschap en Dow hiertoe een donatiecontract, dat ere neerkomt dat het chemieconcern drie jaar lang 35.000 ei ro per jaar, in totaal dus 105.000 euro betaalt voor onde houd en beheer van de drie natuurgebieden. Het ge komt als geroepen, zegt coördinator C. Jacobusse van h Zeeuws Landschap, in het bijzonder voor de Hooge PI. ten. „Tot nu toe kregen we ieder jaar een subsidie v<! 17.000 euro voor het beheer van de Hooge Platen, ma. door een verandering van de regels raken we die subsid kwijt. Dankzij de donatie kunnen we toch doorgaan." Amokmaker moet betalen MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter L va Dijke heeft gisteren een 28-jarige man uit Knokke-Hei (B) voor een mishandeling en belediging van de politie t verstek veroordeeld tot 500 euro boete en twee wekt voorwaardelijke gevangenisstraf. De Belg sloeg op 2 api in een Hulster discotheek een vrouw in het gezicht.Z liep daarbij een afgebroken tand op. Op 26 maart, had c man in Hulst twee agenten uitgescholden. Motorrijder raakt rijbewijs kwijt CLINGE - Van een Belgische motorrijder is gisteren i Clinge het rijbewijs ingevorderd. De 21-jarige man ree 56 kilometer te hard op de Woestijnestraat waar een max mumsnelheid van tachtig kilometer per uur geldt. Oostburg als examenplaats SLUIS - Als het kabinet besluit om volgend jaar oktobi een brommerrijbewijs in te voeren, willen bestuurde] van de gemeente Sluis dat kandidaten hun rijbewijs i Oostburg kunnen halen. Voor het rijexamen voor auto en motoren moeten West-Zeeuws-Vlamingen naar Tei neuzen. B en W van Sluis zijn echter bereid om het Cer traal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen te verzoeken h( examen voor brommerrijbewijzen in Oostburg af te late leggen. Wethouder L. Wille verwacht dat het CBR bij ir voering van een brommerrijbewijs - dat de verkeersveilig heid ten goede moet komen- aan koppeling met de andei examenplaatsen zal denken. Maar hij waardeert de su| gestie van raadslid W. Gijsel (WD/Gemeentebelangei om te onderzoeken of Oostburg aan de lijst van afrijplaai sen kan worden toegevoegd en belooft dat het college d mogelijkheden onderzoekt. Man gewond na val van paard DIRKSLAND - Een 42-jarige man uit Sirjansland is zor dagochtend gewond geraakt na een val van zijn paard o de Philipshoofjesweg in Dirksland. Het slachtoffer wild rond kwart voor twaalf op zijn paard stappen, toen h plotseling achterover viel. Hij kwam hierbij onder hf paard terecht en liep vermoedelijk bekkenletsel op. door Wout Bareman ANTWERPEN - In de loop van 2011 wordt de derde toltunnel onder de Westerschelde in ge bruik genomen. Het gaat om de Oosterweelverbinding, een brug-tunnelcombinatie, die de Ring rond Antwerpen voltooit. Net als in de Westerscheldetun- nel en de Liefkenshoektunnel wordt voor de tunnel-brugpassa- ge tol geheven. Tot grote erger nis van de wegtransportsector. De Vlaamse regering heeft de plannen voor de tien kilometer lange verbinding goedgekeurd en de komende weken worden ze tijdens een aantal informa tie- en inspraakavonden aan al le belanghebbenden en belang stellenden toegelicht. Vlaams minister D. Van Meche- len van ruimtelijke ordening noemt het gekozen tracé en de combinatie van een tunnel (on der het kwetsbare Sint Annabos en Blokersdijk aan de Schelde- oever) met een hangbrug, de best mogelijke oplossing. Met de tracékeuze wordt voldaan aan een aantal belangrijke eisen: de ontlasting van de zuidelijke Ring, een betere bereikbaarheid van zowel het havengebied als de stad, een goede vrachtverbin ding voor het doorgaande ver keer én een alternatieve route bij calamiteiten. Lange Wapper Over de hangbrug, door minis ter K. Peeters van Openbare Werken direct omgedoopt in De Lange Wapper, ontstond al di rect na de presentatie - maan den geleden - veel discussie. De brug hangt tussen zes pijlers van 110 meter hoog. Voor het verkeer worden op 35 meter hoogte twee 'rijlagen' aange bracht. Tegenstanders vrezen dat De Lange Wapper het stads beeld zal vervuilen, voorstan ders spreken van een 'verrijking van wereldniveau'. De aanleg van de brug-tunnel vergt ruim 1,3 miljoen euro. De Vlaamse regering vindt dat een belangrijk deel van de investe ring moet worden terugver diend via tolheffing. Gemakshal ve zijn ook de (voorlopige) tarie ven al vastgesteld: 2,42 euro voor personenwagens, 15 euro voor vrachtwagens tot twaalf ton en iets meer dan 18 euro voor zwaardere vrachtwagens. De Belgische transporteurs ma ken daar ernstig bezwaar tegen. Nu nog kunnen ze gebruikma ken van de tolvrije Kennedytun nel, maar zodra de nieuwe ver binding gereed is, wordt vracht verkeer uit die tunnel geweerd. De Oosterweelverbinding slui op de linkeroever aan op het ver keersknooppunt tussen de R (Kennedytunnel) en de E17-N4 (Expresweg Antwerpen-Hulst kust) en op de rechteroever o] het verkeersknooppunt bij Merk sem (E19-A12). Het project vormt onderdee van het Masterplan, dat voor ziet in infrastructurele maatre gelen om de verkeerssituatii rond Antwerpen tegen 2015 b optimaliseren. Het volledigi Masterplan, dat ook voorziet ii de aanleg van een spoortunne naast de Liefkenshoek-verkeers tunnel, vergt een investering van iets meer dan drie miljarc euro. Klantvriendelijkt vervoersregeling op de helling HULST - Ouderen die nu ir Zeeuws-Vlaanderen gebruik ma ken van het collectief vervoei van Taxicom gaan er na 1 janua ri 2007 gevoelig op achteruit Die vrees leeft bij A. de Deckert en J. van Eek, die de gemeente Hulst vertegenwoordigen in het algemeen bestuur van het sa menwerkingsverband Collectie! Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen. De provincie wil het huidige col lectieve vraagafhankelijk ver voer voor ouderen veranderen In plaats van de ouderen thuis op te halen, zoals nu het geval is, komen er lijntaxi's en flex- bussen. Deze taxi's en bussen rij den over vaste trajecten, maar wel op afroep. De Deckere noem de dat gisterochtend in de be stuursvergadering van het sa menwerkingsverband 'een ader lating'. De provincie stapt volgens voor zitter J van Schaik per 1 janua ri 2007 uit het samenwerkings verband, want zij wil met in gang van dat jaar het aanvullen de openbaar vervoer anders gaan regelen. Volgens A. Lijm- bach, die namens Provinciale Staten zitting heeft in het be stuur van hetcollectiefkomt ter compensatie van het wegvallen van dit gedeelte van het collec tief vervoer een systeem van bel bussen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35