Lichthinder in kaart gebracht PZC Onderzoek naar dijkversterking in 2006 afgerond ■mm 7S\aat LEKKER WONEN, LEUKE PRIJZEN Bestaande bedrijven hebben hulp van provincie nodig Geef gehoor aan de roep van de grutto Een gezonde prostaat en meer sexuele energie met Prosta Totaal! Goes: Gemeente Veere gaat overlast aanpakken >J r Drogisterij De Rode Pilaren, Lombardstraat 6 dinsdag 11 oktober 2005 door Maurits Sep MIDDELBURG - De gemeente Veere wil laten onderzoeken of de verlichting van sportterrei nen zo aangepast kan worden dat de omwonenden er minder last van hebben. En in nieuwe woonwijken zouden lampen moeten komen met een dimfunc- tie, die feller gaan branden als er veel auto's rijden en zachter 1 als het rustig is. Wethouder J. Bostelaar zei dat gisteravond bij de presentatie van de lichtbronnenkaart van Walcheren. In Veere behoren sportterreinen tot de grootste lichtvervuilers. „We vinden de verlichting bij sportvelden normaal omdat we niet beter weten, maar er is daar zeker een wereld te winnen aan energiekosten en lichthinder", stelde Bostelaar. „We hebben te maken met een concreet plan van een project ontwikkelaar die naast een sportveld huizen wil bouwen door Ben Jansen MIDDELBURG - De provincie moet zich meer inspannen om bestaande bedrijven voor Zee land te behouden. Wanneer er signalen zijn dat een onderne- 1 ming dreigt te vertrekken, moet het dagelijks provinciebestuur nagaan wat in het werk kan wor den gesteld om dat te voorko men. CDA-Statenlid B. Feijtel, die de- ze oproep gisteren deed in de Statencommissie economie en mobiliteit, zei zich te realiseren dat een bedrijf als Vitrite in Mid delburg op deze manier waar- schijnlijk niet gehandhaafd kan worden. Bij deze Philipsdochter zijn andere, multinationale over wegingen in het spel. Hij kon zich wel voorstellen dat de pro vincie haar inspanningen richt op Advanta in Rilland. Feijtel: „Bij dit bedrijf speelt de samen voeging van twee bedrijven: in Rilland of buiten Zeeland. De provincie zou in de sfeer van de vestigingswaarden eens kunnen kijken wat er voor nodig is om de keus op Zeeland te laten val len." Zo heeft bijvoorbeeld fri- tesfabriek McCain besloten te maar dat niet mag omdat de toe komstige bewoners mogelijk last zouden kunnen hebben van de verlichting van het sportter rein. Als we daar iets aan kun nen doen, heeft dat voordelen voor de buurt, voor de sportver eniging, voor de gemeente, voor de projectontwikkelaar en niet te vergeten voor het milieu", zei de wethouder. Dimfunctie Bostelaar pikte gisteravond nog een idee op dat hij wil gaan ge bruiken: een dimplan voor open bare verlichting in een woon wijk. In Oostkapelle wordt een nieuwe wijk gebouwd met vijf tig huizen. Bostelaar is van plan om te onderzoeken of de straat lampen een dimfunctie kunnen krijgen. Dal betekent dat ze zachter kiezen voor Zeeland als hoofd vestiging. Het christen-democratische Sta tenlid vond het zeer te prijzen dat het dagelijks provinciebe stuur zich beijvert om nieuwe bedrijven naar Zeeland te ha len. Hij vroeg evenwel ook aan dacht voor bestaande bedrijven waarvan de kans bestaat dat ze Zeeland verlaten. Gedeputeerde M. Ie Roy (PvdA, economie) verzekerde Feijtel dat er volop waakzaamheid is om te voorkomen dat bedrijven hun Zeeuwse vestiging opdoe ken. „Wanneer we signalen krij gen die erop duiden dat dit zou kunnen gaan spelen, vragen we altijd welke rol we als provincie kunnen spelen. Dat hebben we inderdaad gedaan bij Advanta, maar bijvoorbeeld ook bij Pechi- ney en Neckermann. Van finan ciële steun kan natuurlijk geen sprake zijn. Dat mag niet, maar we kunnen wel meedenken over uitbreidingsmogelijkheden of over vergunningen." M. de Koster (PvdA) vroeg Le Roy toch vooral niet het binnen- en kleinbedrijf te vergeten. De ze sector fungeert de laatste ja ren als de banenmotor van Zee land. Op de boulevard in Vlissingen vallen appartementencomplexen op door de felle verlichting. foto Ruben Oreel branden, zodat ze zuiniger zijn en minder lichthinder veroorza ken. Als het nodig is, bijvoor beeld als het druk is in de wijk, kunnen ze ook feller branden. De Walcherse lichtbronnen- kaart laat zien dat het meeste licht afkomstig is van plekken waar gewoond wordt - de ste den en dorpen - en van bedrij venterreinen zoals het Sloege- bied. „De locaties liggen voor de hand", beaamde T. van Mierlo van de ZMF. Toch is de kaart volgens hem een belangrijk hulp middel om de toename van licht hinder af te remmen. „De kaart bengt in beeld hoe het er nu uit ziet. Maar jaarlijks neemt de hoeveelheid licht in Zeeland met drie procent toe. Als je daar niks tegen doet, worden de wit te vlekken op de kaart steeds groter. En Walcheren moet geen lichtbol worden." Behalve sportterreinen en open bare verlichting langs wegen zijn verlichte monumenten en de boulevard van Vlissingen be langrijke lichtbronnen. Van Mierlo gaf toe dat deze plekken fel verlicht worden 'omdat ze een verhaal te vertellen hebben'. Dat mag ook, vond hij. „Maar het kan subtieler, ook op de bou levard. Gemeenten willen die plekken in het licht zetten om markante herkenningspunten te creëren. Prima, maar doe het slimmer en beter." Veel licht op bijvoorbeeld de Vlissingse boulevard is afkom stig van woningen en apparte mentencomplexen. Daar richt de ZMF zich niet op met de kri tiek op de lichthinder, stelde Van Mierlo. „Het gaat ons om de openbare verlichting. De lichtbronnenkaart is voor ons een instrument om met gemeen ten te overleggen over manieren waarop duisternis een plaats kan krijgen in het gemeentelijk beleid." Gedeputeerde J. Suurmond van de provincie Zeeland zei dat het niet overal licht moet zijn maar ook niet overal donker. „We moeten dit probleem rationeel benaderen en niet meteen alles gaan saneren. We moeten licht met beleid laten schijnen." door Melita Lanting DORDRECHT - Waterschap Hollandse Delta hoopt eind vol gend jaar het onderzoek naar de dijkversterking bij het Flaauwe Werk te hebben afgerond. Bij het Flaauwe Werk op Goe- ree-Overflakkee is twee kilome ter dijk te laag om een super- storm te weerstaan. „Het is een kans van 1 op de 400, alleen weet niemand wan neer het gebeurt. Het kan bij wij ze van spreken morgen mis gaan", zegt K. Stoutjesdijk van Waterschap Hollandse Delta. Bij Het Flaauwe Werk - op de Kop van Goeree - wordt onder zocht wat de beste oplossing is om de bestaande zeedijk te ver sterken. „Er zijn drie varianten. Een zeewaarts, een landin waarts en de derde variant is het consolideren wat er nu is: het versterken van de huidige zeedijk. Bij de variant zee waarts denken we aan een nieu we duinenrij in zee. Bij de va riant landwaarts gaat het om uitbreiding van de dijkin de tra ditionele sfeer of een duinenrij landinwaarts. Op die manier heb je dan toch voldoende zand Volgens Stoutjesdijk is een dui nenrij een duurzamere oplos sing dan het louter verhogen en versterken van een dijk. „Een hard stuk (een dijk, red) wordt nu eenmaal meer aangevallen dan een zacht stuk." Het waterschap onderzoekt mo menteel de effecten van de drie varianten.. Daarbij wordt ook rekening gehouden met het ef fect van het op een kier zetten van de sluis in het Haringvliet. Dit zal van invloed zijn op de stroming. De dijkversterking gaat ongeveer zeven miljoen eu ro kosten en dit wordt betaald door Rijkswaterstaat. Het Flaauwe Werk is niet het enige kritieke punt op Goe- ree-Overflakkee. De dijk bij het Havenkanaal in Middelharnis is ook te zwak. „Als er langdurig hoog water tegenaan staat, be staat de kans dat de dijk het ka naal in valt.Om het ergste J) 1 bleem tegen te gaan is aan dj kant van de haven onderdeur-: terlijn steen gestort. Dit is oven. gens een tijdelijke oplo» Naar een definitieve oplossin» wordt nog onderzoek gedaan. T Het derde project op g«. ree-Overflakke, de N se zeedijk bij Stad aan 't Hans{. vliet, heeft geen directe - Pnori-; teit. „Toch willen we probers' om dit project uit te voeren, zijn bezig met een omvangrijk krekenplan bij Stad aan 't Ha. ringvliet. Door de grond die 1%. bij vrijkomt te gebruiken de versterking van de kust kid nen we veel kosten VKJ, Hierover gaan we in overleg mei Rijkswaterstaat, die het proJHt uiteindelijk zal moeten financie. ren. Ook de voor de kustlijn van Walcheren en Zeeuws-Vlaande-, ren worden versterkingsplan, nen ontwikkeld. RMC zet jeugd op goede spoor GOES - Het lukt het Regionaal Meld- en Coördinatiepunt (RMC) in de Oosterscheldereg». steeds beter jongeren die hun opleiding hebben afgebroken ol met hun huidige opleiding g«j zicht hebben op een baan, weer in de schoolbankjes te krijgen, Vooral het afgelopen jaar, waar- in het RMC is uitgebreid, zip goede resultaten geboekt Dn? kwart van de jongeren dievoon tijdig hun school heeft verlaten en/of werkloos dreigt te w den, is weer aan het blokken ge zet, hetzij volledig of d combinatie met werk. Het RMC bestaat ruim tien jaar. Het onafhankelijke regionale meldpunt is ondergebracht bij de gemeente Goes. Het zorgt er voor dat jongeren die met hun (afgebroken) opleiding nu gees kans maken op de arbeid^ markt, zo ver worden bijgespij kerd dat ze straks wel een baa kunnen vinden. Vogelbescherming Nederland wil zoveel mogelijk vogelsoorten vrij en zelfstandig laten leven. Zoals de grutto, die onze èn uw hulp hard nodig heeft. Word daarom lid en ontvang, naast een fraai welkomst pakket, regelmatig het magazine VOGELS. Ja, de vogels kunnen rekenen op mijn steun! (minimaal 22,50 p.j.) O Ik machtig Vogelbescherming Nederland om bovenstaand bedrag jaarlijks tot wederopzegging af te schnjven i i i i i van mijn bank/girorekening. I I I I I I I I I I I Ik betaal met de acceptgiro die mij wordt toegestuurd. •1 Deze bon kunt u in een ongefrankeerde -.1 envelop sturen naar- Vogelbescherming Nederland, jj Antwoordnummer 1974, 3700 WB Zeist ■4 Kijk op www.vogelbescherming.nl of bel 030-6937744 Vogelbescherming NEDERLAND Krachtige prostaatkruiden met vitaminen Je bent man. Boven de veertig. En staat met beide benen in het leven. Dan is het prettig goed voor jezelf te zorgen. Ook de prostaat hoort daarbij. Nieuw is Het prostaatverzorgende product Prosta Totaal. De prostaatverzorgende kruiden zijn 'verpakt' in een multivitamine/antioxidanten formule. Dit is goed voor het behoud van uw gezondheid, verhoogt de weerstand en ondersteunt het immuun systeem. Waarom Prosta Totaal? fiZf Goed voor het behoud van een normale prostaat El Goed voor geestelijke energie en concentratievermogen El Bevat een hoogwaardig complex van o.a. saw palmetto, zink en lycopeen El Bevat een uitgebreid vitaminen-complex www.prostatotaal.nl Tegen inlevering van deze bon ontvangt u i verpakking Prosta Totaal (45 tabl.) van voor 14,95 #£osta SEKSUELE ENERGIE Aangevuld met ginseng, ginkgo biloba, groene thee en druivenpit, voor meer energie. 2 verpakkingen Prosta Totaal (45 tabl.) voor 25,00 Uw voordeel 10,90 Lekker in mijn vel met Prosta Totaal! Onze openingstijden zijn: Maandag, van Dinsdag, van Woensdag, van Donderdag, van Vrijdag, van Zaterdag, van 13:00 tot 18:00 uur. 10:00 tot 18:00 uur. 10:00 tot 18:00 uur. 10:00 tot 18:00 uur. 10:00 tot 21:00 uur. 10:00 tot 17:00 uur. Pres. Rooseveltiaan 772 4382 NB Vlissingen tel. 0118-416188 fax.0118-440043

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 32