Bestuur exploiteert dorpshuis zelf Vleugje olijf biedt nieuwe muziek Geschiedenis in blik geschreven PZC Aftrap voor beleid tegen huiselijk geweld De slipjacht als inspiratiebron Conflict binnen Ons Dorpshuis Nieuwerkerk leidt tot ontslag beheerster Aut0 beschadigd in Renesse Op de expositie in De Blikvanger is onder meer een collectie bitten te zien, maar ook ander paardenmateriaal ligt tentoongesteld. door Esme Soesman RENESSE - Het begon met een door An- nemarie Heiligers gelezen artikel over de slipjacht en het eindigt als een expo sitie vervat in blik. En meer nog: in ma terialen als stof, ijzer en zelfs een vos- senvachtje. De nieuwste expositie in blikmuseum De Blikvanger in Renesse is als vanouds breder dan een paar blik ken met thema. Al zijn ook die objecten keer op keer de moeite van het bekijken waard. De kast met Delfts en babbe- laars-)blauw heeft, qua uitstraling en wat onderdelen betreft, porseleinen trekjes. Er is een kinderhoek met blik ken waar stripfiguren en barbies op staan. In het roomse hoekje staat een blikken jerrycan, genoeg om wijwater in familieverband uit te delen. „De ver halen achter de blikken zijn nog het leukst", lacht de eigenaresse van het Re- nesser blikmuseum meteen. De geschiedenis staat bij haar letterlijk in blik geschreven. Koninklijke, maat schappelijke en technische hoogtepun ten kwamen in de vorige eeuw steevast als tekening op tabaksblik of koektrom mel te staan. Zo ook de slipjacht, als graag gezien tafereel - getuige de uit de jaren vijftig van de vorige eeuw stam mende prenten die deel uitmaken van de expositie. Op deze tekeningen wor den de verschillende stadia in de vol gens een vast stramien („Alles volgens de etiquette") verlopende slipjacht uit gebeeld: van de Meet (ontmoeting) tot en met de Kill. De slipjacht, schetst Heiligers, is een imitatie van de Engelse vossenjacht - waarbij niet op levend wild maar ach ter een sleep (slip) wordt aangejaagd. Zo'n slip is een jute doek met daarin een mengsel van stro en vossenmest. Een halfuur voor aanvang van de jacht wordt de slip door een sliptrekker te paard aan een lang touw door bossen en velden getrokken. De deelnemers zijn allen in strakke rode jasjes, witte broe ken en met zwarte caps uitgerust. Hoe vreemd om cüezelfde 'poppetjes' op on der meer blikken van De Gruyter te zien staan (inclusief de bekende slogan van weleer: 'En betere waar. En tien procent. Alleen De Gruyter'). Heiligers tovert een hedendaags foto mapje tevoorschijn, met foto's gemaakt tijdens een meer recente slipjacht er gens in Nederland. Opnieuw die ruiters in eendere pakken, maar nu tegen de achtergrond van een moderne spoorweg overgang. Het is de kracht van de vier tot vijf keer per jaar wisselende the ma-expositie in De Blikvanger. Behalve blikken die het thema dragen, zoekt Hei ligers naar aanvullend materiaal. In dit foto Dirk-Jan Gjeltema geval is dat onder meer een collectie bit ten - eigendom van de familie Teuthof uit Zierikzee. Jolanda van Hengel, Ani ta Clarisse en Simone Slegt hebben an der paardenmaterieel aangeleverd. Maar ook is er onder meer glaswerk ge wijd aan de slipjacht te zien. Als extraa tje is Evelien Ilurkens zondag 16 okto ber present om paarden op glas te grave ren. Niet alleen voor de bezoekers - ook voor de museumeigenaresse is die com binatie van blik met andere spullen dan wel activiteiten een 'aanlokkelijk' iets. „Het geeft een meerwaarde en maakt ook voor mij dat het leuk blijft. En nee, ik heb nog steeds veel ideeën. Dat raakt met deze blikken echt nooit uitgeput." De tentoonstelling in De Blikvanger aan de Capelweg 18 in Renesse loopt van dinsdag 11 oktober tot en met 20 no vember. Het museum is open op dins dag tussen 10.00 en 12.00 en woensdag tussen 14.00 en 17.00 uur en steeds de derde zondag van de maand tussen 13.00 en 17.00 uur (in verband met Blik op Kunstroute). dinsdag 11 oktober 2005 s 13 RENESSE - Op een parkeerplaats aan de Stoofweg in Re nesse is in de nacht van zaterdag op zondag tussen 22.00 uur en 10.15 uur een auto beschadigd. De ruitenwissers van de auto zijn gestolen en de voorruit is vernield.De schade komt op enkele honderden euro's. doorMeHtnantinq NIEUWERKERK - Het stich tingsbestuur van Ons Dorpshuis jn Nieuwerkerk gaat het dorps huis zelf exploiteren. Dit is het directe gevolg van het ontslag op slaande voet van de huidige beheerster. Het stichtingsbe- Jjuur en de beheerster hadden ai een jaar een conflict over de werkwijze. „We hadden het liever op een an dere manier opgelost maar he laas konden we niet anders. We rillen het dorpshuis zodanig ex ploiteren dat we verdiensten hebben. Tot nu toe zijn de uitga ven hoger dan de inkomsten en willen we het dorpshuis behou den voor het dorp dan zullen we echt wat moeten doen", zegt voorzitter R. Loos van het stich tingsbestuur. Loos vertelt dat een van de pro blemen was dat het bestuur geen inzicht kreeg in de boekin gen in Ons Dorpshuis. De be heerster weigerde deze informa tie te verstrekken. Het bestuur heeft besloten om de exploitatie van het dorpshuis zelf te gaan doen, met hulp van vrijwilligers. „Dat zal een zware taak worden. Maar je ziet geluk kigdat mensen bereid zijn te hel pen en dat ze achter het dorps huis staan." Het is de bedoeling dat de vrij willigers vooral bijspringen op de 'normale' activiteiten. In het dorpshuis zitten vaste clubs als de fanfare, de Anbo met een spelletjesmiddag, een yogaclub, een toneelclub en een tekenclub. Botenshow bij Port-Zélande PORT-ZÉLANDE - Marina Port-Zélande is vanaf komend weekeinde weer het toneel voor den grote botenshow, de For Sail Yachtbrokers. Tijdens de show liggen tientallen zeil- en motorsailers te koop in de jacht haven. De show wordt voor de jderde keer gehouden en duurt Jvan 15 tot en met 23 oktober. „Zodra we grote dingen hebben, zoals bruiloften, feesten of be grafenissen zullen we iemand in huren. Dat kunnen we zelf niet, wij weten niet hoeveel we daar voor moeten inslaan." Er is echter wel één groot pro bleem: de verhoudingen met de voormalige beheerster zijn der mate verstoord dat ze weigert de agenda voor de komende maanden aan het bestuur af te staan. „We weten dus niet wie in de ko mende maanden bij ons geboekt hebben. Onze grootste zorg is dan ook dat iemand het dorps huis heeft geboekt voor een brui loft en dat wij dat niet weten. Die familie komt dan voor een dichte deur en dat kunnen we niet maken." Loos roept iedereen (met uitzon dering van de vaste gebruikers) op om zo snel mogelijk contact op te nemen met het bestuur. Loos verwacht dat zeker in de komende maanden de exploita tie van het dorpshuis geen hin der heeft van de wijzigingen. „Maar we willen het dorpshuis wel commercieel beter exploite ren. Dat betekent dat na januari de prijzen iets omhoog zullen gaan. We willen met dat extra geld een potje creëren om nieu we activiteiten op te zetten." De voormalige beheerster van het dorpshuis was niet bereik baar voor commentaar. Boete voor belediging MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter L. van Dijke heeft gisteren een 28-jarige man uit Knokke-Heist (B) voor een mishandeling en een belediging van de poli tie bij verstek veroordeeld tot 500 euro boete en twee we ken voorwaardelijke gevangenisstraf. De Belg sloeg op 2 april in een discotheek in Hulst zo maar een vrouw in het gezicht. Door de klap liep het slachtoffer een afgebroken tand op. Een week eerder, op 26 maart in Hulst, had de man zich ook al niet onbetuigd gelaten door twee agenten uit te schelden en woorden te gebnaiken die het daglicht niet kunnen verdragen. Man deelt kopstoot uit SAS VAN GENT - Een 35-jarige man uit Oudenaarde is zondag rond half twaalf aangehouden op de Westkade in Sas van Gent. De man gaf kort daarvoor, aan het Keizer Karelplein een 29-jarige vrouw uit Zelzate een kopstoot. Ook trok hij haar ketting van haar nek en stal haar gsm. Jongen steelt kratten met flessen VLISSINGEN - De politie heeft gisterochtend rond half zeven een 16-jarige jongen uit Vlissingen aangehouden wegens diefstal. Hij had even daarvoor bij een restaurant aan de boulevard kratten met lege flessen meegenomen. Vragen over milieumaatregelen TERNEUZEN - De Euregio Scheldemond wil van Euro pees commissaris Stavros Dimas van Milieu weten welke maatregelen Brussel wil nemen om grensoverschrijdende milieuproblemen aan te pakken De Oost-Vlaamse gedeputeerde M. De Buck kaartte de' problematiek aan tijdens een overlegvergadering tussen' de commissaris en het Comité van de Regio's. Dimas be loofde op korte termijn uitsluitsel te geven over een aan-1 tal beleidsmaatregelen. Het overleg vond plaats in het kader van de discussie over de toepassing van het Kyoto-akkoord. Daarin is een aan tal voornemens vastgelegd om wereldwijd de uitstoot van milieuvervuilende stoffen te beperken. Het gros van de Westerse landen zit nog ruim boven de nieuwe normen. In de Euregio Scheldemond worden die| vooral overschreden in de Gentse Kanaalzone. Onlangs! spraken de provincies Oost-Vlaanderen en Zeeland met el-J kaar af de problematiek in nauw overleg aan te zullen pakken. Motorrijder raakt rijbewijs kwijt CLINGE - Van een Belgische motorrijder is gisteren in Clinge het rijbewijs ingevorderd. De 21-jarige man reedj 56 kilometer te hard op de Woestijnestraat waar een maxi-' mumsnelheid van tachtig kilometer per uur geldt. Discussie over Toveracademie IVLISSINGEN - Dc Volle Evan- ;gelie Gemeente Beréa te Vlissin gen houdt vrijdag een discussie avond over het bovennatuurlij ke in kinderboeken. ;Beréa heeft naar aanleiding van kt thema van de kinderboeken week, 'De Toveracademie', alle Vlissingse basisscholen een les pakket van de christelijke kin- ■derboekenmaand aangeboden. De bedoeling van dat pakket is •een alternatief te bieden aan de ischolen die niet met het thema !'de toveracademie' willen wer ken, Dediscussie wordt in Vlissingen gehouden. Dat gebeurt in het ge itouw van Beréa aan de Gilde- weg 29. De bijeenkomst begint om20.00 uur. De zaal is een half uur van tevoren open. Bezorgklachten: j 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge- durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 «00 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) i AliPankow i Esme Soesman Melita Lanting Ji Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE I Stationspark 28 Postbus 31 ■WGO AA GOES Tel: (0113)315500 fax: (0113)315669 'E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET ""w.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Esme Soesman ZIERIKZEE - Nederlandse ge meenten doen nog altijd te wei nig tegen huiselijk geweld. In Zeeland wordt alleen in Vlissin gen en Middelburg door verschil lende partners gedegen - onder meer door monitoring - aan dacht aan het onderwerp be steed, stelt PvdA-statenlid J. Hooymeijer. Tijd dus voor extra aandacht. Gisteravond werd in Zierikzee de aftrap gege ven voor de workshop hands-on tegen huiselijk geweld. Derde toltunnel Westerschelde in 2011 klaar ANTWERPEN - In de loop van 2011 wordt de derde toltunnel onder de Westerschelde in ge bruik genomen. Het gaat om de Oosterweelverbinding, een brug-tunnelcombinatie, die de Ring rond Antwerpen voltooit. Net als in de Westerscheldetun- nel en de Liefkenshoektunnel wordt voor de tunnel-brugpassa- ge tol geheven. Tot grote erger nis van de wegtransportsector. De Vlaamse regering heeft de plannen voor de tien kilometer lange verbinding goedgekeurd en de komende weken worden ze tijdens een aantal informa tie- en inspraakavonden aan al le belanghebbenden en belang stellenden toegelicht. Vlaams minister D. Van Meche- len van ruimtelijke ordening noemt het gekozen tracé en de combinatie van een tunnel (on der het kwetsbare Sint Annabos en Blokersdijk aan de Schelde- oever) met een hangbrug, de best mogelijke oplossing. Met de tracékeuze wordt voldaan aan een aantal belangrijke eisen- de ontlasting van de zuidelijke Ring, een betere bereikbaarheid van zowel het havengebied als de stad, een goede vrachtverbin ding voor het doorgaande ver keer én een alternatieve route bij calamiteiten. De aanleg van de nieuwe brug-tunnel vergt ruim 1,3 mil joen euro. De workshop wordt de komende' tijd ook nog in negen andere plaatsen in Nederland gegeven, als initiatief van het MEV (Mul- ti Etnisch Vrouwennetwerk van i de PvdA) en het PVN (PvdA Vrouwennetwerk). De VNG ont wikkelt een programma om ge-1 meenten te ondersteunen in de i aanpak van huiselijk geweld, maar met name in middelgrote gemeenten blijkt het nog altijd niet goed geregeld. De verwachting is dat eind vol- j gend jaar pas zo'n 250 gemeen- ten - van de dikke 450 die er in Nederland zijn - beleid hebben ontwikkeld om huiselijk geweld j tegen te gaan. Dat is onder meer verklaarbaar doordat er zoveel instanties en j verschillende deskundigheid in de aanpak betrokken zijn, ver- klaart Hooymeyer. Van ouderen i tot kinderen, van jeugdzorg die provinciaal geregeld is tot de i Wet maatschappelijke onder- i steuning die weer via gemeen- ten loopt. En van een Blijf van mijn lijf-instantie tot politie. „Communicatie, zo blijkt, is ei genlijk de grootste handicap." Met de workshop wil de PvdA1 belangstellenden handvatten ge- ven om beleid te ontwikkelen op gemeentelijk niveau tegen huise- i lijk geweld. Dat is hard nodig. wijzen de cijfers uit. Agressie achter de voordeur geldt - met 56.000 politiemeldingen per jaar in Nederland - als grootste geweldsprobleem. Steeds wordt uiteengezet welke partners er bij de aanpak van het onder- werp betrokken zijn, hoe vrou- wenopvang in een gemeente ge regeld kan worden, welke wetge- ving en financiermgsmogelijkhe- den kunnen benut worden. Advertentie cc LU X O co LU Q door Esme Soesman ZIERIKZEE - Nieuwe kerkmu ziek die ontstaan is in de liturgi sche praktijk in Zierikzee. Met predikant-tekstschrijver Michiel de Zeeuw en componist Mar van der Veer als verant woordelijk creatief duo. Vieren veertig liederen zijn in de kerk bundel 'Een vleugje olijf' samen gebracht. En kunnen in deze vorm een plek verwerven in an dere kerkelijke gemeenten in Ne derland en België. Het Zierikzeese koppel is er niet op uit bestaande liederen te ver beteren, maar wil juist aanvul lend zijn. De Zeeuw en Van der Veer slaan aan het schrijven als blijkt dat er over een bepaald thema geen of nauwelijks liede ren geschreven zijn. Gebeurte nissen uit de gemeente of in het maatschappeüjk leven zijn vaak aanleiding tot een nieuw lied. Zo bevat de bimdel nieuwe bede- ren voor een huwelijksbevesti ging, doop, avondmaal, project liederen voor advent, gedachte nis aan overleden mensen en een lied van gedachtenis bij een overleden kind. Onder de Zierikzeese liederen zitten koor- en gemeenteliede ren, solo- en kinderliederen en canons. De verschillende liede ren zijn gegroepeerd rond de ti- Predikant-tekstschrijver Michiel de Zeeuw en componist Mar van der Veer werkten samen aan de bundel. foto Dirk-Jan Gjeltema tel 'met smaak': zoals met kers wordt het boek als veelzij- smaak vieren, met smaak zingen dig werkboek getypeerd voor en met smaak leven. Door de ma- muzikale groepen in een kerke lijke gemeente. Vaak zijn de lie deren voorzien van orgel- of pia nobegeleiding. Maar ook andere vormen van muzikale begelei ding, en bij de kinderliederen het gebruik van onder meer xy lofoons, behoort tot de mogelijk heden. De bundel is verkrijg baar in twee versies: één voor koor en instrumenten en een een stemmige uitgave die gebruikt kan worden voor samenzang. Herberggemeente Het eerste exemplaar van Een vleugje olijf wordt zaterdagmid dag 29 oktober uitgereikt aan predikant Egbert Rooze van de protestantse gemeente De Bra bantse Olijfberg in Antwerpen. Dit is een zogenaamde herberg gemeente, die middenin een mul ticulturele wijk van de stad pro beert een toevlucht te zijn voor allochtonen, autochtonen en vluchtelingen. Het eerste lied van de bundel 'Je proeft hier een vleugje olijf' (een avond- maalslied) is opgedragen aan de ze gemeente, waarmee vanuit Zierikzee contact onderhouden wordt. Een vleugje olijf, dat wordt uit gebracht door uitgeverij Intrada uit Heerenveen, heeft op de voor kant een schilderij van Vincent van Gogh - die olijfbomen schil derde bij de psychiatrische in stelling in Saint-Remy. Ook Van Gogh, zo is de boodschap van de makers, ontdekte hoe het evan gelie vraagt om herkenning en vertaling in de eigen situatie. Michiel de Zeeuw, predikant bij de gereformeerde kerk Zierik zee en Mar van der Veer, leraar muziek aan de christelijke scho lengemeenschap Prins Maurits in Middelhamis werken al enige jaren samen als dichter en com ponist. Eerder lanceerden zij on der meer het passie-oratorium Een gat in het dak en de Pink stercantate Taal. Twee grote werken waarin voor het eerst ge bruik wordt gemaakt van tek sten uit de Nieuwe Bijbelverta ling. De overhandiging van Een vleugje oüjf in de gereformeerde kerk in Zierikzee op zaterdag 29 oktober is om 16.00 uur. Mede werking wordt verleend door het vocaal ensemble Magnificat uit Middelhamis onder leiding van Rinus Verhage en het gere formeerd kerkkoor. agenda STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Multifunctioneel centrum, 19.30 uur: Dia-presentatie Henk en Her- ma Speelman over Nieuw-Zeeland. 3vQ°r de prijs van Promotie-set panty's neon 40 I Grote Markt I l-l 3 4461 AH Goes Telefoon: Oil3227607

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31