PZC RMC zet jongeren op goede spoor Deze generatie stelt geen eisen ZEELANDHALLEN GOES Driekwart van kansarme schoolverlaters volgt inmiddels weer een opleiding DEFINITIEF I ONTHAREN HUIDVERJONGING Man vecht vonnis politierechter aan 11 I 12 I 13 Nü GRATIS uw cholesterol meten in de supermarkt Droomfinale „edactie 0113-315649 SSarfeSP20-"1 |Sbus31.«60AAGoes St'Sfn-Zeeland: 0113-315520; tauws Vlaanderen: 0114-372770; jffal: 020-4562500 dinsdag 11 oktober 2005 welkom bij SALON LA LICNE voor r info of gratis consult? Bef: Mariette Straver 0113 - 232145 of kijk op www.salonlaligne.nl j^nr Frank Balkenende GOES - Het lukt het Regionaal Hield- en Coördinatiepunt (RMC) in de Oosterschelderegio steeds beter jongeren die hun opleiding hebben afgebroken of pel hun huidige opleiding geen jicht hebben op een baan, weer de schoolbankjes te krijgen. Vooral het afgelopen jaar, waar- n het RMC is uitgebreid, zijn oede resultaten geboekt. Drie kwart van de jongeren die voor lig hun school heeft verlaten fa/of werkloos dreigt te wor- Jtn, is weer aan het blokken ge- jtt. hetzij volledig of deels in pmbinatie met werk. fcRMC bestaat ruim tien jaar. fc: onafhankelijke regionale Idpunt is ondergebracht bij jgemeente Goes. Het zorgt er- or dat jongeren die met hun gebroken) opleiding nu geen ns maken op de arbeids- jarkt, zo ver worden bijgespij- erd dat ze straks wel een baan linnen vinden en niet belanden seen uitzichtloze uitkeringssi- latie. Scholen, ouders, leer- bchtambtenaren en instellin- kunnen jongeren aanmel- enbij het RMC. luiten de boot bt vorig jaar richtte de aan- acht van het regionale meld- lint zich vooral op vmbo- pioolverlaters zonder diploma. 2004 kwam er een nieuwe oelgroep bij: 18- tot 23-jarigen ie buiten de boot dreigen te val- In die categorie nemen de intallen zorgwekkend toe, zegt MC-cobrdinator M. Franssen. i2004 waren het er 76, dit jaar 4 Het gros is achttien jaar. en eenduidige verklaring is er Verkstraffen en ijontzegging femeldingenaar IDDELBURG - De Middel- irgsepolitierechter L. van Dij- heeft gisteren een 31-jarige emeldingenaar voor dronken den en twee mishandelingen stig uur werkstraf, een jaar rij- tzegging en een week voor- ordelijke gevangenisstraf op- ilegd. De man werd 13 juli dit er in Wemeldinge aangehou- en.nadat hij tijdens een drank- legen een auto was gereden. de bloedproef bleek dat hij krkeer te veel had gedronken man werd ook verweten tot keer toe zijn vriendin te ibbenmishandeld. Hij ontken baar te hebben geslagen. Wel ifhij toe zijn vriendin één keer mjn drift een zetje te hebben geven. De politierechter vond twezen dat hij haar 4 augustus ms had mishandeld en zeven- nadagen later tijdens een fiets peten val had gebracht. niet. Wel blijkt uit de gesprek ken dat ze vaak een verkeerde school of studierichting hebben gekozen of dat er geen praktijk opleidingsplaats voor hen be schikbaar is. Daarnaast is er een aantal dat wel werk zoekt, maai- geen of niet de juiste papie ren (diploma) bezit. Een deel (16 procent) heeft gewoon langdu rig gespijbeld. Franssen geeft aan dat er in ver schillende gevallen sprake is van een complex aan oorzaken. „Er kunnen psychische zaken meespelen, thuis problemen zijn of het kan ook zo zijn dat een jongere totaal ongemotiveerd is." Bekender Een andere reden voor de stij ging kan zijn dat het RMC er meer personeel bij heeft gekre gen en dat het meldpunt steeds bekender wordt. „In het verle den hadden we geen geld om voor die groep van 18 tot 23 jaar iets te doen. Die kwamen te recht bij het Centrum voor Werk en Inkomen en daar hield het dan meestal op. Daarnaast groeit ons netwerk en je kunt nu zeggen dat we een vangnet zijn waar bijna geen jongeren meer buiten vallen. Ze kunnen geen kant op zonder dat wij het we ten." In de leeftijdscategorie van 12 tot 17 jaar daalt het aantal jon geren dat aan het RMC-loket verschijnt. Volgens Franssen komt dat onder meer doordat scholen zich intensiever be moeien met leerlingen. „De vor ming van sociaal-medische teams op scholen begint vruch ten af te werpen." Hoewel het aantal aanmeldin gen stijgt (17 procent meer dan in 2003/2004), zijn de resultaten van het RMC veelbelovend. Drie kwart van de 225 jongeren in het afgelopen schoolseizoen volgt inmiddels weer een op leiding, soms gecombineerd met een baan. „Ons doel is ze weer naar school te krijgen en als dat geen optie is, eventueel aan werk te helpen. Ik denk dat het succes te danken is aan de re latie die de RMC-medewerkers met jongeren opbouwen. Daar steken we heel veel tijd in." Dat een kwart geen opleiding volgt ol aan het werk is, is niet zo schrikbarend als het lijkt. Uit de statistieken blijkt dat de meesten gewoon zijn verhuisd. Er is ook een aantal dat niet reageert op oproepen en de boel de boel laat. Een miniem deel is terechtgekomen in een inter naat, de jeugdhulpverlening en een psychiatrisch centrum. Het nieuwe gebouw van De Schutse biedt ook de mogelijkheid voor de bewoners om te koersballen. door Rob Paardekam SINT-ANNALAND - Toen de nieuwbouwplannen van zorgcen trum De Schutse in Sint-Anna- land een paar jaar geleden be kend werden gemaakt, vonden veel bewoners het maar zo zo. Nu zijn ze toch wel heel blij met hun nieuwe onderkomen. Directeur P. Kok kan de aarze- (Advertentie) Onze lezers zoeken uw vacature! 77% van de mensen die werk zoeken in de techniek/industrie zoekt een nieuwe baan tussen de personeelsadvertenties in de PZC. JobTrack.nl, de banensite van de PZC en alle andere Wegener dagbladen, is de best bekeken vacaturesite van Nederland. De meest krachtige combinatie in personeelswerving: de PZC en JobTrack.nl Ook voor personeelswerving in j de techniek/industrie ling van toen wel verklaren. „Deze generatie heeft altijd een voudig geleefd. De mensen stel len geen eisen. Bij volgende ge neraties zal dat anders zijn." De twijfels van veel bewoners hebben de directie niet op ande re gedachten gebracht, want de oude Schutse was volgens Kok echt niet meer van deze tijd. Bouwkundig had het gebouw nog wel tien jaar kunnen blijven staan, maar qua zorg was een nieuw onderkomen hard nodig. Neem nu de kamers op de ver zorgingsafdeling. Die hadden in het oude pand een grootte van achttien vierkante meter. Dan kan in de huidige tijd gewoon niet meer. In het tijdelijke onder komen was dat al 27 vierkante meter en nu zelfs 45. Meer dan twee keer zo groot dus. Kok: „In het verleden moesten mensen die hier kwamen wonen afstand doen van zowat al hun spullen, want er was gewoon geen plaats voor. Nu kunnen ze ook wat meubels meenemen. Het maakt de overstap kleiner." De bewoners van het zorgcen- (Advertentie) trum verhuisden ruim twee jaar geleden naar het tijdelijke on derkomen in de F. M. Boogaard- weg. Daama werd het oude on derkomen - in dezelfde straat - gesloopt om er een ultramodern gebouw voor terug te bouwen. Ruim drie maanden geleden keerden de bewoners terug. Het nieuwe gebouw is bijna twee keer zo groot als de oude Schut se, maar het aantal plaatsen is gelijk gebleven: 56 verzorgings huisplaatsen, twintig verpleeg huisplaatsen, een hospice met één plaats en een dagopvang, waar dagelijks tien mensen te recht kunnen. Kleinschaligheid Kok is zeer te spreken over de nieuwe opzet van de afdeling psycho-geriatrie, waar de de menterende ouderen verblijven. Die leven nu in twee groepen van acht personen. Ze besteden vrijwel de hele dag samen, maar hebben allemaal een eigen appartement, waar ze zich terug kunnen trekken. De kleinscha ligheid - vroeger waren de leef groepen groter - heeft er onder meer voor gezorgd dat de be woners meer rust hebben ge vonden. Vroeger werd het zo rond vier uur 's middags dikwijls heel onrustig. Mensen stonden dan aan de deur te ram melen en riepen bijvoorbeeld dat ze weg moesten, omdat de kinderen thuis kwamen. „In die paar maanden dat we hier nu zit ten, heeft er nog helemaal nie mand bij de deur gestaan", zegt afdelingshoofd C. Termorshui zen. Het nieuwe gebouw heeft een op vallende vorm. Aan de westzijde is het hoog om richting het oos ten steeds lager te worden. De architect moest het wel zo ont werpen, om de windvang van de naastgelegen molen niet te ver storen. Binnen vallen de kleuren erg op. Op elke afdelingen heb ben de deuren van de apparte menten verschillende kleuren. Zo kunnen bewoners hun eigen stekkie gemakkelijk vinden. Ver der hebben ze allemaal een ei gen brievenbus en deurbel. „Er wordt ook echt altijd gebeld voor we naar binnen gaan", zegt Kok. „Allemaal om ze maar zo- het alfabet van Zeeland WGGQNGR dagbladen Gabor sport Panama Jack van de reepe door Niels Juist DEN HAAG - Een 38-jarige man uit Goes vindt dat hij door de politierechter in Middelburg ten onrechte is veroordeeld we gens het verzetten tegen een ar restatie. Dat bleek gisteren bij het gerechtshof in Den Haag, waar de verdachte in hoger be roep stond. De politierechter in Middelburg legde hem voor het vermeende vergrijp slechts een voorwaarde lijke boete van 250 euro op. Maar de verdachte vind het zó belangrijk dat hij wordt vrijge sproken, dat het hof zich ook nog een keer over de kwestie moet buigen. De aanleiding voor de arrestatie was relatief klein. In een balda dig stemming zou door het groepje vrienden waartoe de ver dachte behoorde, tegen een lan taarnpaal zijn geschopt. De man nen kwamen die nacht, op 5 sep tember vorig jaar, van een ver jaardagsfeestje en hadden een paar biertjes gedronken. Twee motoragenten zagen vervolgens hoe de groep zich uitleefde op een lantaarnpaal. Ze trapten er zo hard tegenaan dat de lamp kapotging. De agenten schakelden collega's in, die met een busje langskwa men om de boosdoeners te arres teren. Van de vier aanwezigen werden er twee ingerekend, waaronder de verdachte. De man verklaarde gisteren bij het hof dat hij aanvankelijk rustig mee het busje inging. Maar toen bleek dat een vriend van hem niet mee hoefde, posteerde de man zich tussen de schuifdeu ren van de politiewagen. Hij eis te dat zijn vriend meeging. De agenten probeerden hem vervol gens het busje in te duwen, maar daar werkte de man niet aan mee. De aanklaagster bij het hof vond dat daarmee voldoende vaststond dat de verdachte zich tegen de aanhouding had verzet. Zij eiste dezelfde straf als door de politierechter was opgelegd. Het hof doet over twee weken uitspraak. Giftige verdelger gestolen in Goes GOES - De politie waarschuwt bewoners en omwonen den van de Bessestraat in Goes voor een giftig onkruidbe strijdingsmiddel dat maandagochtend is gestolen van ho veniers die in de straat aan het werk zijn. De kon-els (cas- saron) zitten in een groene koker. Inname kan leiden tot maag- en darmklachten en aanraking met de huid tot ern stige irritatie. De politie heeft scholen in de buurt al op de hoogte gebracht. Aanpak milieuproblemen TERNEUZÈN - De Euregio Scheldemond wil van Euro pees commissaris Stavros Dimas van Milieu weten welke maatregelen Brussel wil nemen om grensoverschrijdende milieuproblemen aan te pakken. De Oost-Vlaamse gede puteerde M. De Buck kaartte de problematiek aan tijdens een overlegvergadering tussen de commissaris en het Co mité van de Regio's. Dimas beloofde snel uitsluitsel te ge ven over een aantal beleidsmaatregelen. Het overleg vond plaats in het kader van de discussie over de toepassing van het Kyoto-akkoord. Daarin is een aantal voornemens vastgelegd om wereldwijd de uitstoot van milieuvervui lende stoffen te beperken. In de Euregio Scheldemond worden de nonnen vooral overschreden in de Gentse Ka naalzone. Onlangs spraken de provincie's Oost-Vlaande- ren en Zeeland met elkaar af de problematiek in nauw overleg aan te pakken. Aanhoudingen na brandstichting VLISSINGEN - De politie heeft vijf jongens uit Vlissin- gen aangehouden voor twee brandstichtingen bij manege Paardoes in Vlissingen. Dat is gisteren bekendgemaakt. De vijf zijn een week geleden al aangehouden. Het gaat om jongens van twaalf tot vijftien jaar. Op zaterdag 24 september werd bij de manege Paardoes een kruiwagen in brand gestoken. Die stond vlakbij de hooischuur. De technische recherche verrichtte onderzoek. Die was nog maar enkele uren weg, toen er opnieuw brand ontstond. Opnieuw ging het om opzet. De hooischuur en een contai ner naast de schuur waren aangestoken. De schade zou ongeveer twee ton bedragen. Op aanwijzing van getuigen konden de vijf jongens op 3 oktober worden gearresteerd. (Advertentie) foto Willem Mieras oktober 2005 I oktober 2005 oktober 2005 De business to businessbeurs met nog moor mogelijkheden om uw potentieel dlrekt aan te spreken! Mehq 8TMni OtQ 22tOM nm.MlMkBN.il veel mogelijk het gevoel te ge ven dat ze echt hun eigen huisje hebben." De directeur wijst nog op de bij zondere 'Dhr. Vermaas kamer', een soort huiskamer voor de be woners. Die is prachtig inge richt met het geld van oud-be woners Vermaas, die zijn vermo gen naliet aan De Schutse. Er staan ook miniatuurschepen en kabinetjes die de man heeft ge maakt. Wasruimte Kok is ook zeer te spreken over de eigen keuken - de bewoners krijgen elke dag een verse maal tijd voorgeschoteld - en de eigen wasruimte. „Dat zie je bijna ner gens meer, want veel verzor gingshuizen doen de was de deur uit", zegt hij. „Schaf maar 26 overhemden aan, adviseren ze dan, want die kunnen even wegblijven. Hier hebben de be woners hun was de volgende dag weer schoon in de kamer." De nieuwe Schutse wordt mor gen rond 15.30 uur officieel ge opend door burgemeester W. Nuis van Tholen. (Advertentie) 1 op de 3 mensen heeft een te hoog cholesterol. Weet u het al? Kijk voor supermarktadressen op www.hartstichting.nl en doe mee. De Nationale Cholesteroltest: van 26 september t/m 28 oktober 2005. zeeuwse almanak Het verslag in deze krant over de plaatsing van het Ne derlands voetbalelftal voor het wereldkampioenschap vol gend jaar in Duitsland, ivas gisteren aanleiding voor een levendige discussie op dal Walcherse terras. Een Vlissin- ger en een Duitser die al zo vaak in Zeeland op vakantie is geweest dat hij uitstekend Nederlands spreekt, analy seerden de wedstrijd van afge lopen zaterdag. Ze wisselden van gedachten over de kans dat Het Nederlands elftal en dat van Duitsland elkaar vol gendjaar in de eindstrijd van het toernooi treffen. Een droomfinale „Pas op", grijns de de Duitser, „want je weet het: de Mannschaft is pas ver slagen als de wedstrijd is afge lopen. En zelfs dan nog niet. En de Vlissinger reageerde: Voor die finale kan beginnen willen we natuurlijk eerst on ze fietsen terug. Zo gingen de plagerijen over en weer. In opperbeste stem ming: de zon scheen mild en het bier smaakte best. Uiteindelijk spraken ze af de droomfinale - als die er komt - samen op de televisie te be kijken. Sport verbroedert. Soms.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25