De schipper wil iedereen wel zijn Het wachten is op de otters en bevers ONDERWEG Oude kinderspelen verzameld in boek dinsdag 11 oktober 2005 Joepie, Joepie', 'zakdoekje leggen', 'schipper mag ik over varen', en 'ra ra ra wie heeft de bal'. Kinderspelen zo oud als de weg naar Kralingen, maar nog altijd springle vend. Door de Zêêuwse Dialectverênigieng (ZDV) zijn in het boek Koekoek Schietebroek oude kinderspelen in Zee land opgetekend. Zodat ze voor huidige en komende gene raties bewaard blijven. Zakdoekje leggen. Het enthousiasme werkt aan stekelijk. Meehinkelen om over te mogen varen. Dansen bij twee emmertjes water halen en twee emmertjes pompen. Ren nen rond de kring om een zak doekje te leggen. De kinderen van basisschool Schengehof in 's-Heer Arendskerke - groep twee, de oudste kleuters - bele ven er luid en duidelijk veel ple zier aan. Ze groeien op met computers en van de televisie afgeleide spelle tjes, waarbij de nadruk vaak op 'harde actie' ligt. Nochtans oefe nen de oude kinderspelen, die Stichting Het Zeeuwse Land schap (HZL) houdt zater dag (15 oktober) een excursie door het Verdronken land van Saeftinghe. Vertrek is om 9.00 uur bij het bezoekerscentrum, Emmaweg 4, Nieuw-Namen. Ge zien de zwaarte van de tocht is de excursie niet geschikt voor kinderen onder de 10 jaar, men sen die slecht ter been zijn of met een zwakke gezondheid kampen, zwangere vrouwen en hartpatiënten. Kosten: €5,-, kin deren van 10 tot 16 jaar €2,50, donateurs gratis. Aanmelden is verplicht (0114-633110). Het Zeeuwse Landschap houdt zaterdag (15 oktober) een excur sie over de Slikken van De Heen Vertrek is om 13.30 uur bij het informatiebord langs de parallelweg op de Philipsdam aan de noordkant van Sint Phi- vaak al sinds mensenheugnis be staan, een grote aantrekkings kracht uit. De kinderen van Schengehof hebben er weinig moeite mee zich de bijbehoren de liedjes, bewegingen en spelre gels vlot eigen te maken. Er zijn bij Schipper mag ik over varen volop kandidaten voor de rol van schipper. Vele vingers gaan gretig omhoog. Juf Nella kiest Rivano. Trots als een pauw staat hij voor de groep. Die mag al hinkelend naar de overkant. Vier kinderen worden afgetikt. Karlijn neemt het roer over. Zij laat de klasgenootjes rennen. lipsland. Deelname kost €2,-, kinderen tot 16 jaar €1,-, dona teurs HZL gratis. Het Zeeuwse Landschap houdt maandag 17 oktober een 'volle maan-wandeling' op Neeltje Jans. Deze begint om 22.00 uur bij het bord van Het Zeeuwse Landschap en Natuurmonumen ten op de parkeerplaats. Deelna me kost €2,-, kinderen tot 16 jaar €1,-, donateurs HZL gratis. Het Zeeuwse Landschap houdt volgende week dinsdag (18 okto ber) een excursie in natuurge bied Oranjezon bij Vrouwenpol der. Vertrek is om 14.00 uur bij de entree van het gebied, Konin gin Emmaweg 22, Vrouwenpol der. Deze is te vinden aan het eind van een doodlopende weg die ligt aan de Koningin Emma weg. Parkeren kan aan het be gin van die doodlopende weg, tegenover uitspanning Oranje zon en naast camping Oranje zon. Deelname kost €2,-, kinderen tot 16 jaar €1,-, donateurs gra tis. Tom pakt het anders aan: hij laat gratis overvaren. Mag hij nog 'n keer schipperen. Zo kan het spel eindeloos doorgaan en wat de kinderen betreft, mag dat ook best. Glimmende gezichten, rode ko nen, zingen en klappen dat het een lieve lust is. Ook bij het spel Als m'n vader en m'n moeder naar de markt toegaan en het daarop volgende kringspel Joe pie, Joepie. „Hartstikke leuk", hijgt Rik. „Je kunt lekker dooi de klas rennen en zo." Uitglij den zorgt even voor een vertrok ken gezicht, maar de pijn is snel vergeten. Zakdoekje leggen wacht. Stagiaire Suzanne van den Brink geniet mee. Ook voor haar zijn enkele spelletjes onbe kend. Dat geldt niet voor onder wijzeres Nella Noordhoek, die ruim dertig jaar geleden voor de klas begon. „Op de opleiding voor kleuterleidster hadden we een heel oude bundel die nog steeds gebruikt wordt. Het is mooi erfgoed, dat we wel moe ten bewaren." Keus Het speluur eindigt met Draai het wieltje nog eens rond, klap eens in je handjes. Terug in de klas: kleuren, puzzelen, knutse len. Er staan ook twee laptops. Jop vindt het moeilijk een keus te maken tussen rennen of com puteren. „Het is allebei wel leuk", zegt hij als een diplomaat in de dop. Ook voor Karlijn is het van allebei wat. Verstopper tje en tikkertje buiten, op de computer Guus die gaat kampe ren en Lucky Luke. „Da's een cowboy met een hele gekke hond. En zijn paard heeft geel haar." Met het boek Koekoek Schiete broek roept de Zêêuwse Draai het wieltje nog eens rond, klap eens in je handjes. Dialectverênigieng bij velen her inneringen op. Veel spelletjes zit ten nog perfect in het geheugen. De samenstellers hebben er heel wat verzameld. Ze zijn oud, maar niet alle vergeten: een deel ervan wordt nog altijd beoe fend, dikwijls seizoengebonden. Dan is het ineens weer knikker tijd. Wegkrupertje is van alle tij den en generaties. De oude spel letjes ondervinden wel meer con currentie dan eertijds. Voorzitter Kees Martens van de ZDV merkt op dat er tegenwoor dig voor de kinderen veel meer mogelijkheden zijn dan vroeger. „Wij hadden geen eigen televi sie op een eigen kamer met veer tig zenders, computerspelletjes, skateboards en skeelers." Hij stelt dat de kinderen van nu heel andere spelletjes spelen dan die van vroeger. Dat heeft niet alleen te maken met de be schikbaarheid van elektroni sche hulpmiddelen, ook het feit dat kinderen buiten minder ruimte hebben dan in het verle den, speelt een rol. Waar vind je nog een straat zonder auto's? Het boek gaat niet alleen over typisch Zeeuwse kinderspelen, maar behandelt spelen die in het hele land en over de grenzen gekend zijn. Wel worden regio nale verschillen in uitvoering en spelregels meegenomen. Net als bij de dialecten kan het van dorp tot dorp net iets anders zijn. Spelen voor volwassenen, zoals schieten op de staande of liggende wip, kaarten, krulbol- len, zijn niet opgenomen. Koekoek Schietebroek (een kin derrijmpje) is ingedeeld volgens zeventien spelsoorten (onder meer kring-, klap-, bal-, spring-, knikker- en tolspelle- tjes), binnen en buiten, die in op eenvolging van de seizoenen zijn gerangschikt: voorjaar, zo mer, herfst en winter. Dat is ge beurd omdat er bij veel spelen toch een bepaald tijdspatroon naar voren komt, alsof zij op een of andere manier een ge heimzinnige kalender volgen. Het boek begint, net als de mees te spelen, met aftellen. Daar door weet je 'wie d'r an is'. Het eindigt met koenkelen op oudjaar. Martens laat in het midden of het boek folklore of cultuur is. „We vonden het hoog tijd om de in rap tempo verdwijnende kin derspelen vast te leggen." Rinus Antonisse Koekoek Schietebroek. Kinder spelen in Zeeland: Redactie Kees Fraanje, Margot Geijs, Karin Limonard-Marlens, Kees Martens, Rie Rosmolen-Murre, Veronique de Tier, Anne Free van de Zande-Vleugels Schut ter. Uitgave Zêêuwse Dialectverênigieng, Biervliet. Prijs 15 euro. Het boek wordt za terdag (15 oktober) gepresen teerd tijdens de jaarlijkse dialec tendag van de Zêêuwse Dialectverênigieng te Kapelle. Opgezette otter in het Zeeuws Biologisch Museum. archieffoto Lex de Meester Het dagelijks provinciebe stuur heeft een nieuw Na tuurgebiedsplan Zeeland vastge steld. Daarin staan de bestaan de en nog aan te leggen, nieuwe natuurgebieden aangegeven. Binnendijks gaat het om circa 30.000 hectare Erbij hoort een Beheergebiedsplan: ongeveer 3.000 hectare landbouwgrond waarop boeren betaald agra risch natuurbeheer kunnen ple gen. Ook is er nog het Land- schapsgebiedsplan, dat slaat op het beheer van (kleine) land schapselementen. zoals poelen, heggen en hoogstamfruitbo- men. Het gaat best goed met de ont wikkeling van natuurgebieden in Zeeland, stelt Piet van der Reest, provinciaal medewerker, tevreden vast. De provincie is aardig op streek met de vor ming van een zoveel mogelijk aaneengesloten netwerk van na tuurgebieden. Deftig genoemd: de Ecologische Hoofdstructuur (EHS). Zeeland staat voor onge veer 5.000 hectare nieuwe na tuur aan de bak en daarvan is de helft inmiddels verwezen lijkt. De provincies hebben tot 2018 de tijd om het natuur-net- werk tot stand te brengen. Als Zeeland in het huidige tempo kan doorwerken, acht Van der Reest het zeker mogelijk dat de EHS eerder aangelegd is. Van belang daarbij zijn ook de zoge heten 'ecologische verbindings zones', die ervoor moeten zor gen dat planten en dieren zich tussen de onderdelen van het netwerk kunnen verplaatsen. Die verbindingszones zijn ooit in 1996 aangeduid, maar wor den volgend jaar aangepast. Een aantal zones ligt niet op de goede plek en er moet rekening worden gehouden met de nood zaak van waterberging (ter op vang van overvloedige regen val). Het maken van een nieuw Na tuurgebiedsplan (het oude da teert van 2001) was vooral no dig om de veranderingen die zich de afgelopen jaren hebben voltrokken, formeel vast te leg gen. Aangelegde natuurgebie den bijvoorbeeld en ook de rui ling van beoogde nieuwe natuur langs de Schenge (dat blijft landbouwgrond) voor slechtere landbouwgronden (die worden natuur) nabij Zierikzee. De op pervlakte natuur is nauwelijks uitgebreid: de Willempolder op Sint-Philipsland en de Robben Moreelpolder bij Sluis, samen zo'n 30 hectare, zijn erbij geko men. Van der Reest legt uit dat met name de grenzen van de beheer- gebieden zijn aangepast. Dan gaat het in het bijzonder om graslanden, dijken en akkerran den. „Veel grasland dat was aangewezen als beheergebied, bleek te zijn verdwenen. Die hebben we dus geschrapt. Er waren ook nogal gebieden waar voor nooit een beheerovereen- komst was afgesloten. Die heb ben we ook geschrapt. Totaal ongeveer 500 hectare. Die opper vlakte is op andere plekken neergelegd, noemt het een soort herverkaveling. De plaatsen zijn gekozen op basis van een peiling van de belangstelling on der boeren." Volgend jaar is wel een flinke uitbreiding van de Zeeuwse na tuur aan de orde. Naast het her zien van de ecologische verbin dingszones en aanwijzing van ganzen-opvanggebieden (3.000 hectare op agrarische grond), geeft de provincie ook de gren zen aan van de 'robuuste natte as'. Het gaat om ongeveer 1.300 hectare. De natte as komt door heel Nederland, van Delfzijl tot Retranchement te lopen. De nat te as verbindt de brakke en zoe te moerasgebieden, stelt Van der Reest. „In Zeeland begint de as in het Krammer-Volkerak en loopt langs de oostkant via het Markiezaatmeer naar Zeeuws-Vlaanderen: Saeftinge, Braakman, Zwin. Er komt een zijtak op Schouwen-Duiveland naar de kreken van de Maire en Ouwerkerk." Voor deze nieuwe natuur is landbouwgrond nodig; verwer ving gebeurt op basis van vrij willigheid. „Het is ook de bedoe ling om veel met particulier na tuurbeheer te doen, dus niet al les aankopen. Bij particulier be heer zijn een inrichtingssubsi die, compensatie voor de waar dedaling van grond en een ver goeding voor een aantrekkelijk beheerpakket beschikbaar", al dus Van der Reest. De aanwij zing van de gebieden die onder de natte as vallen, heeft geen ge volgen voor het huidige ge bruik. „Je schept alleen moge lijkheden om dingen te ontwik kelen." De natte as moet even eens in 2018 gereed zijn. Veerkracht Volgens Van der Reest opent de natte as goede mogelijkheden voor de terugkeer van de uitge roeide otter en voor moerasvo gels als roerdomp, blauwborst, baardmannetje en reigerachti- gen. Hij gelooft in hervestiging van de otter. „Ik heb een groot vertrouwen in de veerkracht van de natuur. Het bewijs wordt geleverd door de projec ten waarmee we bezig zijn, zo als de zuidkust van Schouwen. Als een gebied voor elkaar is, dan komen soorten terug. Er moeten wel aanvoerroutes zijn, daarom zijn de ecologische ver bindingszones steeds belangrij ker." De provinciaal medewerker wijst op een project in de Weer- ribben, waar otters zijn uitge zet. Als dat slaagt, staat ook voor de Biesbosch zoiets op het programma. „Dan zit de otter zo hier. Hij is erg mobiel, legt in één week makkelijk honderd ki lometer af." Van der Reest voor ziet hetzelfde voor de bevers, die enkele jaren geleden in de Biesbosch zijn uitgezet. „Die verwacht ik een dezer dagen ook in Zeeland." De natte as krijgt nadrukkelijk ook een taak op het gebied van waterberging, meldt hij. „Hier mee moeten we de waterover last oplossen, er moet voldoen de water vastgehouden kunnen worden in de nieuwe gebieden. Het wordt wel een beetje een wilde boel, met veel riet. Er is recreatief medegebruik moge lijk, bijvoorbeeld wandel- en fietspaden." Rinus Antonisse Kinderen van groep twee van basisschool Schengehof in 's-Heer Arendskerke spelen Schipper mag ik overvaren. foto's Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 24