speelt zonder zangers Olga Assink luistert naar De Knie PZC Een WK met fris, Afrikaans voetbal 19 spelers moeten er tegen Macedonië zelf een feestje van maken lorozevitsj omt met chrik vrij Trapveldje van Cruijff dinsdag 11 oktober 2005 „STERDAM - Met een ont- «nnen IrainmS en een goed hen:atte het Nederlands «„I gistermorgen de voorbe- Jlli,. voorde laatste kwalilica- Ldslrijd tegen Macedonië. Le is. welke uitslag er mor- fc,vond ook op het bord komt. Fêerzekerd van deelname aan iYK volgend jaar zomer in „itsland. Het is aan de spelers k ,i in de uitverkochte Arena Looi feestje van te maken. L hel oog lijkt deze opgave op Ellnfvan het Nederlands elf- geschreven Macedonië is jdeenige ploeg die Oranje in ie kwalificatiereeks twee pun- ten heeft ontnomen. Twee van de in het totaal slechts drie te gentreffers incasseerde het Ne derlands elftal vorig jaar in de uitwedstrijd bij Macedonië (2-2). Het puntentotaal van de num mer vier van groep 1 van het kwalificatietoernooi steekt even wel schril af bij dat van koplo per Oranje. De ploeg van record breker Marco van Basten heeft uit elf wedstrijden 31 punten verzameld. Macedonië kwam tot dusver niet verder dan acht punten. Toch heeft het Nederlands elftal geen goede ervaringen met zoge noemde feestwedstrijden. De KNVB had anderhalf jaar gele den het lumineuze idee om de se lectie van de toenmalige bonds coach Dick Advocaat met veel toeters en bellen naar het EK in Portugal uit te zwaaien. Kosten noch moeite werden gespaard en veel Nederlands zangtalent kwam voor Oranje optreden. De beste Ierse voetballers ble ken bereid om hun vakantie voor een weekendje Amsterdam te onderbreken, maar verlieten met een overwinning de Arena. Zoals eerder gepland moesten de Nederlandse spelers na af loop van de nederlaag (0-1) nog even naar de middencirkel, waar Frans Bauer aan het zin gen was. Marco van Basten wil zijn spe lers een dergelijke vernedering besparen. Zo zal geen artiest de ploeg na afloop muzikaal uit zwaaien. „Plet wordt pas een feest als jullie alle opdrachten in het veld uitvoeren en goed voetballen", hield de bonds coach zijn spelers gisteren vlak voor de training voor. Vergeleken met de wedstrijd van zaterdag tegen Tsjechië zal de coach zijn ploeg waarschijn lijk op maximaal drie plaatsen wijzigen. Nigel de Jong ver vangt de geschorste rechtsback Jan Kromkamp. Onduidelijk vooralsnog is of Opdam in het hart van de defensie door Kha- lid Boulahrouz of Ron Vlaar wordt gesteund. Vlaar viel tegen Tsjechië goed in. Gele kaarten Arjen Robben start vermoede lijk als linksbuiten. De speler van Chelsea ondervond nog lich te hinder van een spiertje bij zijn knieholte- Hij werd in het partijspelletje nog door Ryan Ba- bel vervangen. Robin van Persie speelde met de tweede keus mee. Van Basten houdt waarschijn lijk geen rekening met spelers die al een gele kaart in het kwa lificatietoernooi hebben ontvan gen. Volgens de reglementen van de Fi'fa zijn Dirk Kuijt, Denny Landzaat, Giovanni van Bronck- horst, Ruud van Nistelrooij en Wesley Sneijder bij nog een prent voor de eerste wedstrijd op het WK geschorst. In het ver leden gold die regel vaak ook. Vlak voor een grote eindronde maakte de Fifa dan altijd be kend dat de bewuste kaarten toch nog werden kwijtgeschol den. ANP cherpe kritiek leckenbauer p Klinsmann BANKFURT - Franz Becken- aucr heeft in zijn column in de Bitse krant Bild hard uitge- ald naar de Duitse bonds- jjchJürgen Klinsmann. i voormalige bondscoach eist randeringen om straks met tl Duitse elftal niet af te gaan jdens het WK voetbal in eigen cd 'Kaiser Franz', voorzitter in het organisatie-comité van t WK en van Bayem Mim en, vindt dat Klinsmann te e! tijd doorbrengt in zijn huis California. hj moet in het jaar van het Kin elk geval meer in Duits- nd zijn dan in de Verenigde alen Daarmee zou hij de kri ll voorkomen dat hij er nooit iinsmann kreeg zondag harde itiek over zich heen na de ne- riaag van de Mannschaft in liegen Turkije (2-1). De oefen- 1 édstnjden daarvoor waren I ik al weinig hoopgevend. iiitsland verloor ook van Slo- 1 akije en speelde gelijk tegen iderland. Morgen speelt Duits- ad in Hamburg tegen China. IP/RTR lonze sportredactie AMSTERDAM - De internationals Hedwiges Maduro (2e van rechts) en Ron Vlaar (rechts) trappen een balletje op het nieuwe Cruijff Court Oranje Veld in Amster dam-West. Negen Oranjespelers openden het derde Cruijff-veldje in Nederland. Eerder kregen Rotterdam en Eindhoven al de beschikking over zo'n trapveldje, dat volgens de KNVB de moderne invulling is van de vroegere speelterreintjes die in elke buurt of wijk te vinden waren. De internationals willen met deze speciale veld jes de drie grote steden bedanken voor de gastvrijheid en organisatie rondom de in terlands. Behalve de Oranje Courts wil de Cruijff Foundation overal in Nederland trapveldjes aanleggen om bet vroegere straatvoetbal, dat vele topspelers heeft opge leverd, nieuw leven in te blazen. foto Evert Eizinga IN LUIS - Aleksandr Moroze- sj ontsnapte in de tiende ron- van het wereldkampioen- chap schaken maar net uit de unven van Veselin Topalov, heerser van het klassement. iRus. bezig aan een opmars in Luis, stond tegen zijn Bul- arse tegenstander al met de ig tegen de muur in een Dame- nbiet. Maar Topalov wikkel ietsje onnauwkeurig af en prozevitsj ontsnapte ingenieus i61 zetten met remise, acht punten zijn voor Topa- nog ruim voldoende. Hij be idt zijn voorsprong van twee iten op de Rus Peter Svidler. met zwart het punt deelde l de Hongaar Peter Leko. i halfje daarachter bivak- 'ft Morozevitsj met Vishy and. De tegenvallende Indiër miseerde met Michael Adams, telverdediger Roestam Ka- idzjanov is in dit gezelschap ijna een vreemde eend in de it- Hij neemt in vergelijking de zeven anderen een be iden plek in op de wereld- ihghjst: 35e met een rating van ÏO Maar de bedaarde Oez- *ek bracht zijn puntental in 'He op 4,5 punt door winst op udit Polgar. Relatief gezien een tstekende prestatie. 1, 1 verschalkte Polgar op haar a® terrein: Met uitgekiend itisch spel. In een Siciliaanse s Hediging dwong hij de konin- van het schaakspel in 47 zet- op de knieën. De Hongaarse met 2,5 punt de trieste hekken- uter in Argentinië. Ze moest gen de Oezbeek alweer haar ésde nederlaag van dit toernooi »kken ANP lesta moet duels iet PSV missen AAN - De Italiaanse inter- Mtional Alessandro Nesta mist Ejkomende wedstrijden van AC 'n de Champions League '«gen PSV. Je verdediger heeft een blessu re de linkerhand, moet een r^tie ondergaan en kan ze ereen maand niet voetballen, fipensdag 19 oktober speelt Mi- 'huis tegen PSV, op 1 novem- is de wedstrijd in Eindho- P°n. ANP/RTR Het Nederlands vrouwenhand- balteam begint vandaag in Rot terdam aati het Holland Toer nooi. Zónder Olga Assink. De speelster van de Deense topclub Viborg, een van 's werelds beste cirkelloopsters, herstelt van een knieoperatie en betwijfelt zelfs of ze in december aan het WK in Rusland kan meedoen. door Bauke Boersma DEN HAAG - Een kwestie van Twentse nuchterheid? „Ik denk het", zegt Olga Assink als ze pro beert te verklaren waarom haar relaas over De Knie en de gevol gen daarvan betrekkelijk emo tieloos klinkt. De in Albergen ge boren handbalster geeft geen kik als ter sprake komt dat ze wellicht nooit meer op topni veau zal spelen. Er sijpelt ook geen greintje angst door bij de gedachte dat het WK in Rusland in december mogelijk aan haar neus voorbij gaat. „Het is nu eenmaal zoals het is", zegt de 27-jarige cirkel loopster en 194-voudig interna tional Assink op een berustende toon. „Ik ben geopereerd, ben druk met revalideren en doe mijn stin kende best om op beide fronten, club en nationaal team, terug te komen. Als dat niet lukt, wil ik op zijn minst kunnen zeggen dat ik er alles aan heb gedaan." De Knie houdt Assink al seizoe- nenlang in de greep, maar pas twee jaar terug werd de diag nose gesteld dat er amper nog kraakbeen zat in het gewricht van haar linkerbeen. „Eerst dacht ik altijd dat de problemen met overbelasting te maken had den", zegt de speelster van VK Viborg. „Dan deed ik het soms een tijdje rustig aan en dan ging het wel weer. Maar de klachten kwamen telkens terug." Hoofdprijzen Toen medici de bron van het kwaad ontdekten, koos Assink eerst voor de natuurlijke weg. Waardoor ze nog volop kon bij dragen aan het successeizoen 2003-2004, waarin Viborg gros sierde in hoofdprijzen (landsti tel, nationale beker en Cham pions League). „Maar vorig sei zoen moest ik in de slotfase wéér afhaken. Toen was de maat vol en besloot ik tot een operatie." Sinds die ingreep in mei is As- sinks handbalbestaan eenzaam, zo zegt de studente sociaal peda gogische hulpverlening. „Ik dwing mezelf om mijn revalida- tieprogramma af te stemmen op de groepstrainingen. Als mijn ploeggenoten trainen, ben ik er ook en doe mijn ding: fietsen, zwemmen, krachttraining, hard lopen. Zo blijf je er bij betrok ken. Maar ja. zij leven wekelijks naar een wedstrijd toe, ik niet. In die zin hoor je er niet echt bij." Over een maand is dat voorbij, denkt Assink. „Ik had onlangs voor het eerst weer een uurtje een handbal in mijn handen, fan tastisch", jubelt de Twentse. „Ik mocht tijdens de training mee doen in de verdediging, al moest ik me heel erg inhouden. Ik mocht niet draaien en keren en zo, het stelde eigenlijk nog niet veel voor. Maar de prognose is dat ik over een maand de groeps training volledig kan hervat ten." Dat zou net op tijd zijn voor het WK. Maar er met Oranje van 5 tot en met 18 december bij zijn in Sint Petersburg, is voor As sink geen doel op zich. „Het zou mooi zijn als ik het haal, maar het wordt kiele kiele, ik heb er een hard hoofd in. Ik houd me er ook niet mee bezig." Ze luistert vooral goed naar de knie. „En naar de club, dat is tenslotte mijn werkgever. Het zou in mijn ogen heel raar zijn als ik wel aan het wereldkam pioenschap zou meedoen, ter wijl ik nog niet eens een wed strijd voor Viborg heb gespeeld. Er zal straks nog genoeg te over leggen en te overdenken zijn." GPD Handbalster betwijfelt of ze het WK in Rusland kan halen Kruys weg bij De Graafschap DOETINCHEM - Gert Kruys is opgestapt als trainer van De Graafschap. De 44-jarige coach heeft naar verluidt zelf zijn ontslag ingediend. De slechte resultaten zouden de oorzaak zijn van de breuk. De Graafschap staat in de Gouden Gids Divisie op de elfde plaats. Kruys trad in de zomer van 2004 in dienst van de Super boeren. Hij degradeerde in zijn eerste seizoen via de na- competitie naar de eerste divisie. De oud-prof van FC Utrecht was als trainer eerder werkzaam bij Cambuur Leeuwarden en FC Den Bosch. ANP Krajicek kandidaat tennisbestuur AMERSFOORT - Richard Krajicek is voorgedragen als bestuurslid van de Nederlandse tennisbond. De leden raad neemt op 8 december een besluit over de voordracht van het hoofdbestuur. Krajicek krijgt binnen het bestuur toptennis onder zijn hoede. De voormalige toptennisser is directeur van het ABN AM- RO toernooi in Rotterdam en leidt ook de Richard Kraji cek Foundation, die probeert sportactiviteiten voor jonge ren in wijken met beperkte mogelijkheden te stimuleren. ANP Tien Nederlanders in zesdaagse AMSTELVEEN - Aan de dertiende zesdaagse van Amster dam nemen dit jaar tien Nederlandse wielrenners deel. Twee van hen, Robert Slippens en Danny Stam, zijn van af 17 oktober titelverdedigers. De organisatie van het Am sterdamse wielerevenement op de baan in Sloten presen teerde in Amstelveen het deelnemersveld. Het is onge kend sterk oranje getint, een bewijs dat de baansport in Nederland in ontwikkeling is. Vier wegrenners maken een uitje naar de baan: Aart Vierhouten, Max van Hees- wijk en de broers Matthé en Jos Pronk. ANP Voetballer ontvlucht Kameroen YAOUNDE - In een geblindeerde politiewagen en via al lerlei omwegen heeft de Kameroense international Pierre Wome hoofdstad Yaounde verlaten. De verdediger van In- ternazionale nam in allerijl een vliegtuig naar Europa na dat de grond in zijn vaderland hem te heet onder de voe ten was geworden. Wome miste zaterdagavond in het duel met Egypte (1-1) voor een verbijsterd thuispubliek ver in blessuretijd een strafschop. Hij schoot de bal via de paal naast. Daardoor ging het WK-ticket in groep 3 naar Ivoorkust en niet naar Kameroen. Woedende voetbalfans richtten vernielingen aan in en om het huis van Wome en in de kapsalon van zijn vriendin. Ook de Mercedes van de vervloekte voetballer werd zwaar beschadigd. ANP Griga coach van Sparta Praag PRAAG - Oud-Feyenoorder Stanislav Griga is de nieuwe coach van Sparta Praag. De 43-jarige Slowaak tekent de ze week bij terugkeer uit India, waar hij vakantie viert, een contract tot medio 2007 bij de kampioen van Tsje chië. Griga volgt Jaroslav Hrebik op, die vorige week werd ontslagen wegens de slechte resultaten en een hoog oplopende ruzie met de inmiddels vertrokken aanvoerder Poborsky. ANP Veelvoudig international Olga Assink herstelt van een knieoperatie en vreest het WK in Rusland niet te halen. foto Soren Skarby/GPD door Barry van der Hooft OISTERWIJK - Een vrije dag voor de bevolking van Togo, een woedende menigte die het op de falende spelers van Kameroen heeft voorzien. 150.000 dollar premie voor iedere speler van Angola en een Marokkaanse bondscoach die zwaar onder vuur ligt. De laatste en beslissende WK-kwalificatieduels hebben heel wat losgemaakt op het con tinent Afrika. Eén ding is zeker: vier debutanten gaan de mondia le titelstrijd in Duitsland kleur geven. Dat Tunesië zich ten koste van Marokko kwalificeerde was niet zo verrassend. De ploeg van bondscoach Roger Lemerre, die in 2000 Europees kampioen werd met Frankrijk, is vanaf 9 juni voor de derde keer op rij aanwezig op een WK. Dat geldt niet voor de overige vier Afri kaanse vertegenwoordigers: To go, Angola, Ghana en Ivoorkust. Na jarenlang in de schaduw van gevestigde namen als Nigeria, Zuid-Afrika, Marokko en Kame roen te hebben gestaan, is het nu tijd voor een nieuwe lichting. „Het is een zegen", verzekert Piet de Visser. „Op het WK krij gen we nieuwe, frisse Afrikaan se ploegen te zien." Internet Als internationaal scout van PSV en Chelsea-eigenaar Ro man Abramovitsj weet De Vis ser wat er verwacht kan worden van de vier debutanten. De voor malig bondscoach van Guinee brengt nog jaarlijks een bezoek aan Afrika en probeert alles op de voet te volgen. „Mijn vrouw haalt nu alles van internet", bekent de 71-jarige De Visser. „Heel Afrika staat nu op zijn kop, dat heb ik inmid dels wel gezien. Ik vind dat mooi, want tot nu toe maakte vooral de oude garde de dienst uit in het Afrikaanse voetbal." Heeft het u verrast dat Afrika vier debutanten aan het WK le vert? De Visser: „Nee, eigenlijk niet. En zeker niet in het geval van Ghana en Ivoorkust. Ghana heeft al vier keer de Afrika Cup gewonnen en barst al jaren van het talent. Vooral door pech en onrust op het organisatorische vlak hadden ze nog nooit een WK gehaald. Ook niet met spe lers als Anthony Yeboah en Abe- di Pelé." „Ivoorkust heeft nu een heel sterke lichting. Ze hebben lang bovenaan gestaan in hun groep, maar verloren het cruciale duel met Kameroen. Die wedstrijd heb ik op televisie gezien, het was een complete veldslag. Toen had Ivoorkust het al af moeten maken. Met Kalou, Drogba, Koné, Dindane en Touré hebben ze prachtige spelers rondlopen. Ik verwacht veel van ze op het WK." En van Togo en Angola? De Visser: „Angola heeft prima spelers en Togo een topspits in huis. Die Adebayor speelt bij Monaco, ik volg hem al jaren. Die twee landen kunnen ook best eens gaan verrassen." Wat is volgens u het geheim ach ter de plaatsing van die landen? De Visser: „Dat ze allemaal een buitenlandse bondscoach heb ben. Tunesië heeft Lemerre, Ivoorkust zijn landgenoot Henri Michel, bij Ghana is de Serviër Radomir Dujkovic de coach, bij Togo Stephen Keshi uit Nigeria en Angola heeft de Portugees Louis Oliveira Goncalves. Als je in Afrika een coach uit eigen land als bondscoach hebt, komt er rotzooi in de tent. Iedereen be moeit zich ermee. De president van het land wil zijn zegje doen, de gebedsgenezer moet in de kleedkamer komen, er zijn pro blemen over geld en ga zo maar door. Dat werkt niet. Een bui tenlandse coach kan zulke za ken buiten de deur houden en de boel aansturen. Dat hebben ze nu stuk voor stuk bewezen. Kijk naar Nigeria. Dat heeft de laatste jaren al zo veel coaches gehad. Vooral onder Westerhof en Bonfrère hebben ze gepres teerd. Dat zegt genoeg." En een Afrikaanse wereldkampi oen? Kunnen we die in de nabije toekomst verwachten? De Visser: „Volgend jaar nog niet, denk ik. De potentie is aan wezig, maar organisatorisch moet het bij veel landen nog be ter. Het WK wordt in 2010 in Zuid-Afrika gespeeld, onder om standigheden waar ze gewend aan zijn. Daar verwacht ik veel, bijvoorbeeld van Ivoorkust als ze het elftal bij elkaar houden. Maar ik weet zeker dat we op het WK in Duitsland al van de Afrikaanse landen kunnen ge nieten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19