PZC Kleurrijke lijnen woekeren in Kabinetten 15 {leine fracties uiten kritiek Tweede Kamer is supergaaf en superleuk Amerikaanse bluestoppers in Goes Lanparty gaat door in Kwadendamme dinsdag 11 oktober 2005 over stroom van studies Jansen UDDELBURC - Zeeland geeft cel te veel geld uit aan campag- es en onderzoeken. Dat blijkt, inden de kleine partijen in de van Zeeland, uil de pro- inciale begroting voor volgend Ze menen dat het wel wat kan met promotie en stu- Bteek het geld liever in een ont- [jkkelingsmaatschappij dan in age campagnes", mopperde M. fiersma (GroenLinks). „Als «Is goed is, dan verkoopt het jchzelf; anders hoef je er ook reclame voor te maken." I. Smits (Zeeuws Belang): „Er orden weer een heleboel stu verricht naar zaken waar- jan je denkt: hebben we daar geen beeld van? Zelden fordt daarbij aangegeven wat (e al weten. GS kijken elk jaar [eer fris tegen de noden van [eeland aan, alsof de provincie bjuist is uitgevonden." |n P, van Veen-de Rechter Dronken thauffeur (ERNEUZEN - Een 44-jarige (oolse vrachtwagenchauffeur (ccft gistermiddag zijn rijbe wijs moeten inleveren nadat hij 1 Temeuzen was betrapt op ;en rijden. reed omstreeks half zes de Guido Gezellestraat een lamezuil omver. Hij werd igehouden en uit een blaas- bleek dat de man ruim vijf de toegestane hoeveelheid Bcohol had genuttigd. Hij kreeg pk een rijverbod van 15 uur. (D66) vulde aan: „Bij elk voor stel voor onderzoeken of cam pagnes hoort te worden aangege ven waarom ze nodig zijn, wel ke effecten ervan worden ver wacht en wat de kosten zijn." Ze kondigde aan dat haar partij bij de begrotingsbehandeling in de Staten volgende maand met een motie hierover zal komen. Wiersma nam als voorbeeld de sector recreatie en toerisme. „Er komt een campagne voor de wa tersport, de kreeft wordt gepro moot en er wordt onderzoek ge daan naar nieuwe vormen van recreatie. Dat is een bont boe ket. Ik zie liever concrete zaken dan vage campagnes." In dat verband hekelde hij ook de wat hij noemde 'explosieve groei' van de afdeling communi catie van de provincie en de hoe veelheid opdrachten die aan ad viesbureaus wordt verstrekt voor het op touw zetten van al lerlei promotie-acties. Daarbij haalde hij een stokpaard van GroenLinks van stal: achter de imagocampagne Welkom in Zee land moet zo snel mogelijk een punt worden gezet. Bedrijfsterreinen Smits zag in een aangekondigd onderzoek naar bedrijfster reinen een onderstreping van haar kritiek op de studiezin van het dagelijks provinciebestuur. „Wat weten we nog niet over die terreinen? Waarom moet het on derzoek ruim 3 miljoen euro kos ten en wat moet het opleveren?" Verder plaatste ze vraagtekens bij een terugblik op de door Wiersma verguisde imagocam pagne. Die evaluatie gaat vol gens het dagelijks provinciebe stuur 700.000 euro kosten. „Waar gaat dat geld aan op", wilde ze weten. De Zeeuwse deelnemers aan het debat in de Tweede Kamer. Op de voorgrond vlnr Daan van Hartevelt, Ruben Spelier, Marieke Eshuis en Onur Mentis. Achter hen tweede, derde en vijfde van links Amy de Witte, Lidwien Swenker en Daan van Kooten. foto Jos van Leeuwen door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Een minister die nog voor aanvang van het debat een daverend applaus krijgt uit de vergaderzaal van de Tweede Kamer, dat is weer eens wat an ders. Op de blauwe stoelen za ten gisteren dan ook andere volksvertegenwoordigers dan ge woonlijk. Jongeren hadden de plaatsen van Tweede-Kamerleden ingeno men. Op de tiende dag van de tiende maand vond voor de tien de keer het Nationale Jeugdde- bat plaats. Ruim honderd jongeren, onder wie zeven uit Zeeland, debat teerden met de ministers Van der Hoeven (CDA, onderlijs), Hoogervorst (WDvolksgezond heid, welzijn en sport) en Ver donk (WD, integratie en vreem delingenbeleid). En vooruit, er deed ook een handjevol Kamer leden mee. Supergaaf. Superleuk. Een su perdag. Daan van Kooten uit Middelburg, Amy de Witte uit Breskens en Marieke Eshuis uit Serooskerke waren het hele maal eens. ..Het was heel span nend", aldus Marieke. Ze kre gen bijval van Daan van Harte- velt en Onur Metis uit Middel burg, Lidwien Swenker uit Oost burg en Ruben Spelier uit Sluis voor de conclusie dat ze 'heel wat voor elkaar hebben gekre gen'. De middelbare scholieren hadden zich vorig jaar opgege ven voor het provinciale jeugd- debat. Dat werd in januari ge houden in Middelburg. Twaalf Zeeuwse jongeren werden daar geselecteerd voor het landelijke debat. Uiteindelijk bleven er ze ven over. Met ministers en Kamerleden discussieerden ze gisteren over inspraak op school, jeugdcrimi naliteit, dierproeven, jongeren en de Europese Unie en racisme. De Zeeuwse inbreng was het duidelijkst in het debat met Hoo gervorst over dierproeven. Dat werd geopend met een bijdrage van Daan van Hartevelt, die be toogde dat slechte tv-spotjes de indruk wekken dat dierproeven verwerpelijk zijn. Daardoor we ten te weinig jongeren dat dier proeven heel nuttig zijn voor het testen van geneesmiddelen. Hij drong aan op betere voor lichting over dierproeven. „Ik had flink de zenuwen toen ik voor die volle zaal stond", blik te hij terug. „Het ging niet hele maal goed. Het leek alsof ik er uren stond, terwijl het een paar seconden was. Maar het was su- Tijdens het debat nam Ruben als woordvoerder het stokje over. Hij nam geen genoegen met de toezegging van Hooger vorst dat hij een voorlichtings pakket van de Stichting Infor matie Dierproeven als pilot op scholen zal verspreiden. „Wij zijn toch al proefpersonen ge weest? Dus kunnen we dat pak ket snel rond krijgen." Hooger vorst begreep zijn ongeduld, maar vond de deelnemers aan het jeugddebat een te select groepje. De dierproevenfractie vond het allang best. Ondanks de serieuze voorbereiding en bij behorende zenuwen viel er voor de jongeren veel te lachen. Zo vertelde Hoogervorst over zijn begroting van 45 miljard euro: „Dat is vijfenveertig met zes nul len...ik bedoel negen nullen." Kamer-voorzitter Weisglas rea geerde: „Hij is maar kort minis ter van Financiën geweest." Hoogervorst: „Nu begrijpen jul lie waarom ik het maar negen maanden heb volgehouden." kunst [unstlezing n De Osseberg RIJPSKERKE - De Middel- Bgse kunstkenner Nico Out ludt vanavond een lezing in oerderijgalerie De Osseberg indeSingelweg, tussen Grijps- erke en Sint Laurens. ut spreekt over twee lopende «posities: die over de getij den- oeken van de gebroeders Van imburg in museum Het Valk- of in Nijmegen en die over ruistochten in Het Catharijne- onvent in Utrecht. De lezing be- int om 20.00 uur. Zondag 16 ok- iber geeft bariton Robbert luuseom 15.00 uur een concert i de galerie. Hij wordt begeleid oor Micha van Weers aan de liano. In De Osseberg is momen- eel een expositie te zien met eefkunst van Ien van den erg: keramiek van Femke van rg, beelden in brons van hjn Eijsbroek en sieraden van lom- van Rees. luseumavond over Amerika UDDELBURG - De Ameri- aanse cultuur staat vanavond uilraal op een manifestatie op n rond het Abdijplein in Mid- elburg. Het thema wordt be- icht aan de hand van inter ims, zang, films en tentoonstel den. lol evenement met als titel VitlRood/Zwart Amerika duurt an 19,00 tot 22.00 uur en wordt wrgamseerd door het Zeeuws luseum, in samenwerking met e Hogeschool Zeeland en het oosevelt Study Center, a zien is onder meer de film Is- md of Hope - Island of Tears, !Ver Ellis Island, in de negen- tènde en twintigste eeuw verza melpunt van immigranten in toierika. )e Zeeuwse kunstenaar Leen- ert van der Pool maakte een se lf tekeningen van dit eiland. wordt vanavond geïnter- iewd door Hans Krabbendam M het Roosevelt Study Center, proline van Santen (Zeeuws Juseum) en Albert Meijer (Ko- Jnklijk Zeeuwsch Genootschap '«"Wetenschappen, Zeeuws Ar- eD Presenteren verhalen over f Zremv Meinard Sprenger 860-1951) en diens collectie hjecten en kleding van de wsrtvoet-indianen. J)an^ Champagne Charlie 1 herkomst van een aan- U gospelsongs en vormt samen net het publiek een gospelkoor. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het werk van de jonge Braziliaanse kunstena res Chiara Banfi (Sao Paulo, 1979) neemt bijna letterlijk be zit van De Kabinetten van De Vleeshal in Middelburg. De gril lige lijnen die ze op de muren heeft geplakt, woekeren door het pand. En zelfs daarbuiten. Banfi, voor wie het haar eerste solotentoonstelling in Europa is, wordt geboeid door organi sche vormen, door de natuur die haar eigen koers kiest en zich weinig gelegen laat liggen aan de mens die haar onder controle probeert te krijgen. Banli's werk ligt onder meer in het ver lengde van dat van haar illuste re landgenote Lygia Clark (1920-1988). Op de expositie in Middelburg, Fire House genoemd, combi neert Banfi de elementen water en vuur. Het water is zichtbaar in de vlakken, in diverse grijstin ten en hoogtes, die zij op het on derste deel van de muren van de Kabinetten heeft aangebracht. De vlakken staan symbool voor Nederland met zijn verschillen de getij denniveaus, die zorgvul dig worden gecontroleerd. Tegenover de strakke lijnen staan de vinylstickers, in diver se felle - vurige - kleuren, die hun weg zoeken door de tentoon stellingsruimte. Ze doen denken een tropische slingerplanten, met hun meanderende, onna volgbare patronen, die uitwaaie ren en samenklonteren. Hier en daar ontstaan een soort knopen, waar weer nieuwe sporen ont springen. De lijnen zorgen on- miskenbaar voor een nieuwe, bijna magisch-realistische bele ving van de vertrouwde omge ving. In het achterste deel van de Ka binetten liggen plassen van stof op de vloer, waarin de lijnen ein digen, of misschien wel waaruit ze zijn ontsprongen. Als lava stromen ze de ruimte in. Daarbo ven krijgen de muurtekeningen - voor het eerst in Banfi's werk - een derde dimensie in de vorm van twee hangmatten. De bezoe ker wordt nadrukkelijk uitgeno digd erin te gaan liggen. Wie dat doet, neigt al snel tot een licht-meditatief soezen, dagdro mend over almaar groeiende, kleurrijke lijnen die de slaper uiteindelijk volkomen overwoe keren. Beeld Eenmaal ontwaakt, blijkt het niet eenvoudig te zijn dat beeld los te laten. Op de deur van de door Rolf Bosboom GOES - De Bluesroute in Goes biedt elk jaar een aantal arties ten uit het buitenland, maar de ze keer is de programmering wel opmerkelijk internationaal. Van de veertien acts voor ko mende vrijdag komen er negen van over de grens, verdeeld over vijf nationaliteiten. Kopstukken zijn Clarence Turner en The Nighthawks. Het openingsconcert, om 20.30 uur, is zoals gebruikelijk in 't Beest. Deze keer staat daar de welhaast legendarische Ameri kaanse band The Nighthawks, die al 35 jaar bestaat en nog steeds zo'n 250 optredens per jaar doet. Vorig jaar speelde de groep ook op het Bluesfestival in Kwadendamme, dat eveneens door Peter Kempe en Kees Wie- lemaker wordt georganiseerd. Vanaf 21.30 uur zijn er in bij el kaar dertien horecagelegenhe den in het centrum van Goes op tredens. Elke act heeft zijn 'ei gen' café en speelt daar drie sets. Bijzondere aandacht gaat uit naar Clarence 'The Bluesman' Turner, afkomstig uit Washing ton DC. Hij maakt momenteel, samen met The Backbones, een tournee door een Europa. Tur ner, bekend om zijn vurige spel ,en gepassioneerde gitaargehuil, speelt traditionele Chicagoblues met Muddy Waters en Howlin' Wolf als lichtende voorbeelden. Hij treedt om 21.30, 22.45 en 00.00 uur op in Bolsjoi aan de Grote Markt. Een opvallende bijdrage aan de Bluesroute levert de Belgische band Elm Street, die in Heart break Café vooral een muzikaal eerbetoon brengt aan de Texaan- se gitaarheld Stevie Ray Vaug- han. Daarnaast put de groep uit het werk van Gary Moore, Van Mo- risson en Ten Years After. Onder de andere buitenlandse gasten zijn veel artiesten die in het verleden al vaker aanwezig waren op bluesevenementen in de regio. Dat geldt bijvoorbeeld voor de Duitse toetsenragger Piano Pete (deze keer te zien in De Snor), Stinky Lou The Goon Mat uit Frankrijk (La Strada), de Ierse blueszangeres Mary Stokes met haar band (Ca fé Baarends) en de Belgische bluesrockgroep Nightlife (De Vrijbuiter), Uit België komt ook Jim Walker, die al een aantal ja ren op solopad is en klassiekers van onder anderen Van Mor rison. Thin Lizzy en Eric Clap ton brengt. Te zien in Murphy's Corner. Het Nederlandse aandeel wordt geleverd door onder meer Far- street, de powerbluesrockband Lagere straf bankovervallers DEN PLAAG - Twee 45-jarige mannen uit Breda zijn giste- ren in hoger beroep vrijgesproken van een overval op de ABN Amro in Steenbergen. Plet hof achtte wel bewezen dat de mannen verantwoordelijk waren voor de overval - op de Rabobank in Kruiningen. Daarvoor kregen ze zes en vijf jaar gevangenisstraf opgelegd. De mannen waren door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot zeven en negen jaar celstraf. Maar de Bredanaars gingen tegen die uitspraak in hoger beroep omdat ze meenden ten on rechte te zijn gestraft voor de overval in Steenbergen op 8 juni 2004. Het bewijs tegen de mannen steunde bijna vol ledig op een geurproef. Na de overval op de bank in Steen bergen nam de politie geurmonsters af van de stoelen in de vluchtauto. Die geuren werden door speciaal getrainde honden geïdentificeerd als die van de verdachten. Maar anders dan de rechtbank vond het hof dat met postitieve uitslag bij de geurproef niet voldoende bewijs was om de verdachten te veroordelen. Omdat de twee mannen bij de overval op de Rabobank in Kruiningen op 24 juni 2004 op heterdaad werden betrapt, stond hun schuld daaraan wel onomstotelijk vast. Henneptelers krijgen werkstraf MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter L. van Dijke veroordeelde gisteren een 49-jarige inwoner van Hansweert voor hennepteelt conform de eis tot 150 uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf. Ook had de man vorig jaar tussen 15 oktober en 16 december stroom buitenom de meter afgetapt. Aan Delta moet verdachte 841 euro schadevergoeding betalen. De politie deed een inval in zijn woning, omdat tegen de Be velander de verdenking bestond dat hij gestolen goederen in huis had. Bij toeval stuitte de politie op de wietplanta- ge. Er werden 263 hennepplanten met een gewicht van 24 kilo in beslag genomen. De man gebruikt heroïne in com- -i binatie met softdrugs en alcohol. Hij ondergaat een klini sche behandeling bij Emergis in Goes om van zijn versla ving af te komen. „Ik gebruik niets meer", zei hij. Met de omstandigheden werd rekening gehouden in de straf maat. Een 47-jarige man uit Goes werd voor het bezit van 900 gram hennep veroordeeld tot honderd uur werkstraf en duizend euro boete. De verdachte zei de wiet voor ei gen gebruik in huis te hebben. „Ik heb darmproblemen. De huisarts heeft me geadviseerd af en toe een jointje te roken." Drankrijdster jaar rijbewijs kwijt MIDDELBURG - Het hoge alcoholgehalte van een 58-jari- ge drankrijdster uit Axel deed het ergste vermoeden. De bloedproef gaf 2,81 milligram alcohol per milliliter aan, nadat de vrouw 11 maart dit jaar in Temeuzen op klaar lichte dag tegen een auto was gebotst en daarna had ge probeerd al slingerend haar weg te vervolgen. Een halve fles jenever en een halve fles sherry had ze achter de kie zen voordat ze in de auto stapte. Het promillage was bijna zes keer zoveel alcohol als is toegestaan. Het rijbe wijs werd meteen ingenomen en is ze inmiddels zeven maanden kwijt. De Middelburgse politierechter L. van Dijke wees de vrouw op de enorme risico's die ze had ge nomen. De politierechter veroordeelde haar tot een jaar rijontzegging plus zes maanden voorwaardelijk en zestig uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. Officier van justitie L. Boogert eiste anderhalf jaar rijontzegging en zestig uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. door Harmen van der Werf KWADENDAMME - Café 's Lands Welvaren in Kwadendam me beleeft volgende week woens dagmiddag in de herfstvakantie een primeur. In een zaal bij het café wordt de eerste Kwaden- damse lanparty voor computer- gamers gehouden, van woens dag 13.00 uur tot de volgende dag 13.00 uur. Voldoende deelne mers hebben zich inmiddels aan gemeld. Ton Hulst, één van de organisa toren, heeft even in zijn piepzak gezeten. Minimaal twintig com- putergamers moesten zich voor af opgeven om de lanparty door te laten gaan. Dat is gelukt. De teller staat op éénentwintig. De meesten komen uit de directe omgeving van Kwadendamme, uit Goes en Heinkenszand, maar ook uit Middelburg, Vlissingen en een enkeling uit Zierikzee. „Slechts één Kwadendammer zit ertussen", heeft Hulst enigs zins verbaasd vastgesteld, „ter wijl ook in Kwadendamme wel meer computergamers zijn. Ze kijken misschien de kat uit de boom. Inschrijven kan altijd nog, ook volgende week woens dag." Of het moet storm gaan lo pen. De zaal van 's Lands Welva ren is redelijk groot, maar met 45 gamers houdt het toch op. Welke computergames gespeeld gaan worden, is nog niet duide lijk. Alle informatie over de Kwadendamse lanparty is te vin den op ivww.fixcompu- ter.nl/lanpartywaarop liefheb bers zich ook kunnen opgeven. (Advertentie) De muurtekeningen krijgen - voor het eerst in Chiara Banfi's werk - een derde dimensie in de vorm van twee hangmatten. De bezoeker wordt nadrukkelijk uitgenodigd erin te gaan liggen. foto Lex de Meester tegenover de Kabinetten gele gen pottenbakkerij annex kera- miekwinkel groeit alweer een nieuwe lijn. Expositie: 'Fire House', werk van Chiara Banfi, t/m 27 november in De Kabinetten van De Vleeshal, Zusterstraat 7, Middelburg Ge opend: di.-zo 13-17 uur. rond Jasper Verstraaten (café De Pompe). In De Kookclub spe len Jeroen Sweers en zijn band boogie woogie, zowel eigen werk als dat van anderen. Het Proeflokaal is het podium voor het duo Mercy Men. dat Missis- sippiblues vermengt met Chica go- en Texasblues. In de New Inn is Shake 'Em On Down te zien, een duo dat bestaat uit Ri chard van Bergen en Mischa den Haring. Het Vlissingse vijftal The Doc kers verzorgt vanaf 2.00 uur in Pake Sake het afsluitende nacht- concert. De band speelt voorna melijk covers van met name ZZ Top en Dr. Feelgood. Bluesroute, vrijdag 14 oktober van 20.30 tot 4.00 uur op veertien loca ties in de Goese binnenstad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15