pzc Raad denkt aan koop Muzeeum PZC Meneer, wij zijn voorbij de tachtig! Poezenredders krijgen beloning Workshops over huiselijk geweld 3v9or Toch weer concerten op zondagmiddag in 't Schuttershof 13 Partijen vinden aankoop museum serieuze mogelijkheid dinsdag 11 oktober 2005 VLISSINGEN - De keuze is niet zo moeilijk, legt G. Adan, voor zitter van hel Muzeeum in Vlis- singen voor. „Of de gemeente geeft het Muzeeum drie miljoen euro om uit de financiële proble men te komen óf de gemeente koopt onze panden voor drie mil joen euro. Dan zou ik het wel neten als ik raadslid zou zijn." Het Muzeeum aan de Vlissingse Nieuwendijk kampt met een te kort van 2,5 tot drie miljoen eu ro op de exploitatie. De moge lijkheid om de panden aan te ko pen. kwam uit een onderzoek naar voren, waarvoor de Vlis singse gemeenteraad het college vanB en W eind vorig jaar de op dracht gaf. De volledige resultaten van de doorlichting van het Muzeeum worden eind deze maand be- Straf voor poging tot diefstal MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter L. van Dij- ke heeft gisteren een 51-jarige Middelburger voor een poging tot diefstal veroordeeld tot een voorwaardelijke werkstraf van zestien uur. Volgens officier van justitie L. Boogert ging het om een voltooi de winkeldiefstal, omdat de man op 31 januari dit jaar in een plaatselijke supermarkt met levensmiddelen onder zijn jas de kassa was gepasseerd en pas daarna terug de winkel weer in ging Hij eiste zestien uur werkstraf en een week voorwaardelijke ge vangenisstraf. Raadsman E. Smit pleitte voor een voorwaar delijke straf. De strafpleiter ba- seerde zich op het dunne dos sier, waaruit niet kon worden I. «pgemaakt dat de diefstal vol tooid was. 9e politierechter ging mee met de raadsman door de straf van de Middelburger voorwaarde- tijk op te leggen. Vergadering wijkcomité VLISSINGEN - Het wijkcomité Middengebied-Oost houdt mor- een vergadering in het Palet aan de Willem Roelofszlaan in Vlissingen. De openbare bijeen komst begint om 19.30 uur. (Advertentie) de prijs van 2 Promotie-set panty's neon 40 I [wöiford] Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Buitenruststraat 18 l Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 I E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl kendgemaakt. Het Muzeeum zou vervolgens aan de gemeente huur moeten afdragen. „We ver wachten met deze constructie uit de brand te zijn als de ge meente de huur berekent, die ze aan andere culturele instellin gen vraagt", zegt Adan. Een andere besparingsmogelijk heid, die uit de quick scan naar voren kwam, was dat het mu seum een dag per week dicht zou gaan. „Maar de verwarming en airco moeten wel aanblijven om de collectie te behouden", licht Adan toe. „Dus is dat voor ons geen serieuze optie." Ook is een reorganisatie van de organisatie onderwerp van ge sprek geweest. „Maar tien van de veertien personeelsleden krij gen betaald via een subsidierege ling. Zouden er mensen worden ontslagen, dan valt de subsidie weg en wordt niemand er wijzer van. De gemeenschap wel ar mer." Gemeenteraadsleden zeggen niet onsympathiek tegenover aankoop van de panden te staan. „Als dat de beste of enige manier is om het museum te red den, dan moet het maar", zegt C. de Roos van de SP. „Maar de gemeente staat er financieel ook niet zo best voor, dus vragen wij ons wel af hoe dat geregeld moet worden. Het mag in elk ge val niet ten laste komen van de Vlissingers." De PvdA wijst erop dat het geen kerntaak van de gemeente is om panden aan te kopen. „Maar we zullen wel alles uit de kast moe ten halen om het museum te red den", zegt S. van Wijnen. Ook de RPCU en de WD hebben die mening. „Maar ik zal wel eerst willen zien hoe we onze eigen fi nanciële begroting op orde kun nen krijgen", zegt J Lust van de WD. De raadsleden wachten een overzicht af wat de gevol gen van een mogelijke aankoop zullen zijn. De gemeente Vlissin gen heeft zelf een begrotingste kort van ruim 5 miljoen euro. Daarover wordt eind volgende maand in de begrotingsraad ge sproken. De kerk zat goed vol tijdens een informatiebijeenkomst over de nieuwe Zorgverzekering. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - dus let erop: zorg dat u zich gaat verzekeren. Doet u dat niet, krijgt u onherroepelijk een boete." Ja ja, klinkt het in de zaal. De ouderen hebben ogenschijnlijk genoeg van alle cijfers op het scherm. Elfhonderd euro. Daar had je vroeger een heel huis voor. Elk jaar houdt de Protestants Christelij ke Ouderenbond (PCOB) een ledenver gadering. Met elk jaar een ander thema, dat ouderen bezighoudt. Dit keer de nieuwe zorgverzekering. Actueler kan haast niet. Zorgwekkender evenmin. „Gelukkig liggen oudere mensen niet zo snel ergens wakker van", verzucht Le- nie van der Heide. Zij is secretaris bij de ouderenbond. „Het is meer de reële angst om je geld kwijt te raken." Een paar weken geleden kreeg iedereen een roze envelop thuis. De Belasting dienst, of je even wilde aangeven in hoe verre je recht hebt op een zorgtoeslag. „Maar zo'n formulier is niet voor alle mensen even makkelijk om in te vullen. Wat je rechten zijn, en wat je plichten. Mensen moeten nu al aangeven wat hun geschatte inkomen in 2006 is. En of ze dan verzekerd zullen zijn. Hoe moeten wij dat nou weten, zeggen ze tegen ons. Daarom hebben we vanmiddag iemand van een zorgverzekeraar uitgenodigd om de zaken eens op een rijtje te zetten. Wij kunnen het niet uitleggen." En de man van CZ kennelijk ook niet. Steeds opnieuw moet hij uitleggen hoe het nou zit met die inkomensafhankelij ke bijdrage. De heffing van 6,5 procent over het inkomen en de heffing van 4,4 procent over de overige inkomens. De ene na de andere bejaarde staat op. „Welk inkomen bedoelt u nou? Onze AOW of ons pensioen? En wat nou als je vier kleine pensioentjes hebt? Heeft de CZ daar rekening mee gehouden?" „Nou", begint de zorgverzekeraar, „wanneer u een werkgever heeft..." Hij kan zijn zin niet afmaken. Werkgever? De grijze haren spreken boekdelen. „Meneer, wij zijn voorbij de tachtig!" Het is een moeilijke rekensom, conclu deert mevrouw Van der Heide. „En dat is niet de eerste keer. Het is een stapelef fect. Eerst die euro, nu dit weer. Oude ren houden steeds minder voor zichzelf. Ik hoor dames die geen verjaardagsca deautjes meer kunnen betalen voor hun kleinkinderen. Dat is echt heel erg. Het houdt me zelf ook bezig. Ik moet het zelf ook doen met een AOW en een klein pensioen. Dan moet je rekenen, hoor." In de kerkzaal, die van de Morgenster, waar de vergadering plaats heeft, wor den de vragen steeds specifieker. De sfeer steeds rommeliger. De zorgverze keraar staat zogezegd met zijn mond vol tanden. Hij verwijst naar de Belas tingdienst, naar de website. „Ik kan niet overal antwoord op geven." Notitieboekje Meneer Van Belzen schrijft alles nauw keurig op in zijn notitieboekje. Hij schudt zijn hoofd bij de verwijzingen. „De mensen zijn onzeker, ze weten niet waar ze aan toe zijn. Toevallig heb ik zelf altijd in de fiscale wereld gezeten. Ik ken de cijfers dus. En dit verhaal foto Lex de Meester hoor ik ook voor de tweede keer. Maal ais je al niet weet wat een verzamelinko- men is, loop je al vast. Je kunt van oude mensen niet verwachten dat ze polis voorwaarden doorlezen." Zelf maakt meneer Van Belzen -ook geen jonge bloem meer- zich geen zor gen over zijn zorgverzekering. „Tja, het is heel privé natuurlijk, maar als ambte naar was ik altijd particulier verzekerd. Dat is heel anders dan wanneer je altijd ziekenfonds verzekerd bent geweest. Die zorgen begrijp ik heel goed." Als de kerkzaal leegloopt, blijven op de derde rij nog wat dames nakletsen. De ene begrijpt er niks van, de ander vindt het allemaal wel best. De een maakt zich zorgen, maar mevrouw Van den Driest ziet alles heel rooskleurig in. „Erop achteruit? Wat we nu betalen, krijgen we straks in handen", zegt ze stellig tegen haar leeftijdsgenotes. Ze heeft zich erin verdiept, vertelt ze. Als PCOB-voorzitter in Oost-Souburg kent ze de bange verhalen. Maar die zijn onterecht. „De mensen hebben niet in de gaten hoeveel ze nu betalen aan premie. Alles bij elkaar is dat zelfs veel meer dan die 1100 euro per jaar. Daar heb ik me ook al lang in verdiept." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Nicky de Blok (13) en Sander Visser (12) zijn de helden van Dauwendaele. Vo rige week zondag redden ze een poes uit een afvalcontainer. Gis teren kregen ze daarvoor een ca deau van de burgemeester. De twee jongens zagen hoe twee andere jongens de poes in de on dergrondse container aan de Buitenhovelaan stopten. Ze waarschuwden een buurvrouw en die belde de politie en de ge meente. Uiteindelijk is Peter, de vader van Nicky, de container in geklommen om de poes eruit te halen. „We wilden achter de jongens aangaan", vertelde Sander te gen burgemeester Schouwe- naar. „Maar toen waren ze al weg." Wie de jongens waren, we ten Nicky en Sander niet. Ze hebben de jongens alleen van achter gezien. Ze weten wel dat ze groter waren dan zij, een jaar of veertien of vijftien. Schouwenaar hoorde van de ac tie en besloot de jongens in het zonnetje te zetten. „Dit is een mooi voorbeeld van hoe mensen zich horen te gedragen. Jullie hebben actie ondernomen, heel vaak lopen mensen gewoon door als ze zoiets zien. Nu komt er in de krant dat er in Middelburg ook nog jongens zijn die goede dingen doen." Peter de Blok heeft de poes uit eindelijk uit de drie meter diepe container gehaald. „Er kwam een man van de gemeente, die hing er een touwtje in. Alsof die poes daarlangs naar boven klimt." Peter wurmde zich door de krappe opening van de con tainer. „Later bleek dat mijn rug helemaal open lag." Nicky en Sander kregen een cadeau bon. Him ouders vroegen Schou wenaar om ervoor te zorgen dat de containers kunnen worden af gesloten, zodat niet iedereen er bij kan. Hoe het met de poes gaat, is niet bekend. De jongens weten niet wie haar baasje is. agenda Boete voor rijden onder invloed MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heel'i. gisteren een 55-jarige man uit Oost-Souburg voor het rij-i den onder invloed veroordeeld tot 650 euro boete en zes1 maanden voorwaardelijke rijontzegging. De Souburgei reed op 28 april dit jaar in zijn woonplaats dronken irl zijn auto. Bij zijn aanhouding blies hij een alcoholgehalte van 700 microgram: ruim drie keer zoveel alcohol als is' toegestaan. Een 34-jarige Middelburger werd voor dronken rijden op een snorfiets veroordeeld tot 250 euro boete. De mar1 kwam 13 maart 's nachts uit een plaatselijk café, staptt op zijn snorfiets en werd niet veel verder aangehouder door de politie. Het alcoholgehalte bedroeg 380 micro gram. „Ik wist niet dat het op een snorfiets verboder1 was", was zijn verweer. Jongen steelt kratten met flessen VLISSINGEN - De politie heeft gisterochtend rond hal zeven een 16-jarige jongen uit Vlissingen aangehouder wegens diefstal. Hij had even daarvoor bij een restauran" aan de boulevard kratten met lege flessen meegenomen. Aanpak milieuproblemen TERNEUZEN - De Euregio Scheldemond wil van Euro pees commissaris Stavros Dimas van Milieu weten welk» maatregelen Brussel wil nemen om grensoverschrijdend» milieuproblemen aan te pakken. De Oost-Vlaamse gede puteerde M. De Buck kaartte de problematiek aan tijden; een overlegvergadering tussen de commissaris en het Co mité van de Regio's. Dimas beloofde op korte termijn uit sluitsel te geven over een aantal beleidsmaatregelen. He 1 overleg vond plaats in het kader van de discussie over d< toepassing van het Kyoto-akkoord. Daarin is een aanta voornemens vastgelegd om wereldwijd de uitstoot van mi lieuvervuilende stoffen te beperken. Het gros van de Wes terse landen zit nog ruim boven de nieuwe normen. In d< Euregio Scheldemond worden die vooral overschreden ir de Gentse Kanaalzone. Onlangs spraken de provincie: Oost-Vlaanderen en Zeeland met elkaar af de problema tiek in nauw overleg aan te pakken. Man gewond na val van paard DIRKSLAND - Een 42-jarige man uit Sirjansland is zon dagochtend gewond geraakt na een val van zijn paard oj de Philipshoofjesweg in Dirksland. Het slachtoffer wild» rond kwart voor twaalf op zijn paard stappen, toen hi plotseling achterover viel. Hij kwam hierbij onder he paard terecht en liep vermoedelijk bekkenletsel op. Perso neel van de traumahelikopter en ambulance hebben he slachtoffer gestabiliseerd, waarna de inwoner van Sirjans land naar het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam i;1 overgebracht. Giftige verdelger gestolen in Goes GOES - De politie waarschuwt bewoners en omwonen den van de Bessestraat in Goes voor een giftig onkruidbe strijdingsmiddel dat maandagochtend is gestolen van ho 1 veniers die in de straat aan het werk waren. De korrel (cassaron) zitten in een groene koker, Inname kan leidei tot maag- en darmklachten. Opendeurdienst ZOUTELANDE - De Catharina- kerk in Zoutelande houdt zon dag 16 oktober een opendeur dienst. Het koor Mooi Zeeland, onder leiding van Jo Koeman, verleent gehuld in klederdracht zijn me dewerking aan de dienst. De overdenking van Frans van der Heide heeft als thema Toeval be staat en wordt in het Zeeuws dialect gehouden. De opendeurdienst begint om 19.30 uur. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Nederlandse ge meenten doen nog altijd te wei nig tegen huiselijk geweld. In Zeeland wordt alleen in Vlissin gen en Middelburg door verschil lende partners gedegen - onder meer door monitoring - aan dacht aan het onderwerp be steed, stelt PvdA-statenlid J. Hooymeijer. Tijd dus voor extra aandacht. Gisteravond werd in Zierikzee de aftrap gege ven voor de workshop hands-on tegen huiselijk geweld. De workshop wordt de komende tijd ook nog in negen andere plaatsen in Nederland gegeven, als initiatief van het MEV (Mul- ti Etnisch Vrouwennetwerk van de PvdA) en het PVN (PvdA Vrouwennetwerk). De VNG ont wikkelt een programma om ge meenten te ondersteunen in de aanpak van huiselijk geweld, maar met name in middelgrote gemeenten blijkt het nog altijd niet goed geregeld. De verwachting is dat eind vol gend jaar pas zo'n 250 gemeen ten - van de dikke 450 die er in Nederland zijn - beleid hebbei ontwikkeld om huiselijk gewelc tegen te gaan. Dat is onder meer verklaarbaa 1 doordat er zoveel instanties ei verschillende deskundigheid ii de aanpak betrokken zijn, ver klaart Hooymeyer. Van ouderei tot kinderen, van jeugdzorg di- provinciaal geregeld is tot d> Wet maatschappelijke onder steuning die weer via gemeen ten loopt. En van een Blijf vai mijn lijf-instantie tot politie „Communicatie, zo blijkt, is ei1 genlijk de grootste handicap." Met de workshop wil de Pvd^1 belangstellenden handvatten ge ven om beleid te ontwikkelen oj gemeentelijk niveau tegen huise lijk geweld. Dat is hard nodig wijzen de cijfers uit. Agressi- achter de voordeur geldt - me 56.000 politiemeldingen pe jaar in Nederland - als grootsti geweldsprobleem. Steeds word uiteengezet welke partners e bij de aanpak van het onder werp betrokken zijn, hoe vrou wenopvang in een gemeente ge regeld kan worden, welke wetge ving en financieringsmogelijkhe den kunnen worden benut. Nicky (1) en Sander werden door de burgemeester van Middelburg beloond voor het redden van een poes. foto Lex de Meester STREEKACTIVITEITEN MIDDELBURG - De drukkerij. 13.00 uur: Schrijfster Ditte Merle vertelt voor kinderen van groep 2 en 3, Zeeuwse Bibliotheek, 10.00 uur speur tocht kinderboekenweek: OOST-SOUBURG Palazzoli Huis, 10.00- 11.00 uur: Yoga; RITTHEM - Fort Rammekens, 19.30 uur: Rondleiding met IVN gids; Sportzaal Korfbalvereniging Atlas, 19.30 - 20.30 uur: Gym en trimmen van af 50 jaar. VLISSINGEN Boekhandel 't Spui, 14.30 uur: Ditte Merle vertelt voor kinde ren van groep 2 en 3 Welzijnscentrum A. Coortelaan, 13.30 - 16.30 uur Schaaksociéteit schaakclub Vlissingen; Open Hof. 16.15 uur: Power yoga; Open Hof, 20.15 - 21.30 uur. Oerdansles- Bibliotheek 't Spui: 10.00-18.00 uur. to verstokjesspeurtocht kinderboeken- door Nadia Berkelder MIDDELBURG - In Café 't Schuttershof in Middelburg zijn vanaf eind oktober weer concer ten op zondagmiddag. 't Schuttershof kreeg vorig jaar toestemming om in het weekein de tot vijf uur 's ochtends open te zijn. Omdat nachtzaken 's middags niet open mogen zijn, betekende dat het einde van de concerten die elke zondagmid dag in het café plaatsvonden. De optredens werden verscho ven naar de zondagavond. Op verzoek van eigenaar P. Roodenburg besloot het college van B en W de regels voor nacht zaken aan te passen. Daardoor zou het voor nachtzaken moge lijk worden om ook 's middags open te gaan. De gemeenteraad stak daar begin dit jaar een stok je voor, op voorspraak van de ei r genaren van café De Rooie Oor tjes en de plaatselijke afdelinj van Horeca Nederland. Zij wa ren tegen de aanpassing van d» openingstijden. Om de regels t» omzeilen, heeft de eigenaar var het café nu een nieuw bedrijf op gericht. Voor dat bedrijf heef hij een vergunning gekregen on tussen twaalf uur 's middags ei acht uur 's avonds een horecabe^ drijf te exploiteren. Daarmei wordt het weer mogelijk om middags optredens te latei plaatsvinden omdat er feitelijl twee bedrijven in 't Schutters hof zitten. Volgens Roodenburj heeft het voordelen om de con certen 's middags te houden. „II zit mijn buren, de cinema, min der dwars en ik kan een breder» doelgroep bedienen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13