Redding voor Muzeeum nabij Ook de grootste coupure kan dicht CONTACTA 2005 Het grootste vloeren- assortiment van Zeeland! 2EELAIUDHALLEN GOES Waterschap wenst rekeningcommissie Veiling postduiven voor goed doel Provincie zegt geld toe en gemeente Vlissingen overweegt panden te kopen 11 oktober kan hij vallen! RECORD JACKPOT nodigt u graag uit 11 I 12 I 13 Kast Staatsloterij - Kom langs in onze showroom en laai u verrassen door onze veelzijdige collectie maandag 10 oktober 2005 editie Walcheren ■HEER ABTSKERKE - De raclie van de PvdA in de ge- leenteraad van Borsele wil dat c gemeente ervoor gaat ijveren jle boerderij van Adrie van der Heulen, eerder dit jaar overle den, op te nemen in de projecten- van het Nationaal Land- ap De Zak van Zuid-Beve- and. !o zouden de boerderij en de "__?nde gronden een econo- nisch interessante publieksfunc- iekunnen krijgen. Het spulletje 'an Van der Meulen laat name- ijk, samen met andere elemen- en ten zuiden van 's Heer Abts- erke, een groot deel van de ont- taans- en landbouwgeschiede- is zien van het oudland in het testen van Zuid-Beveland. In et woonhuis zitten nog eeuwen- lude elementen, zelfs uit de late liddeleeuwen. Het huis is dan »k een Rijksmonument. Dat k de schuur, die inmid- iels is afgebroken omdat die iet meer te redden was. De Pv- A wil voorkomen dat een pro- ictontwikkelaar met het gebied an de haal gaat. De laatste balk wordt geplaatst en de coupure over de Schroeweg in Middelburg is dicht; afgelopen zaterdagnacht werd geoefend in het sluiten van het 'gat in de dijk'. foto Lex de Meester door Maurits Sep MIDDELBURG - De coupure in de Schroeweg in Middelburg kan veilig worden afgesloten mocht er ooit een watersnood ontstaan die de stad bedreigt. Een oefening van waterschap Zeeuwse Eilanden, de gemeente Middelburg en spoorwegbeheer der Prorail heeft zaterdagnacht aangetoond dat de grootste cou pure - en dus het grootste gat - in de dijk probleemloos kan wor den gedicht. Er waren 102 houten planken van 3.30 meter nodig om de weg en het spoor hermetisch af te sluiten. De coupure bestaat uit zeventien vakken, waarin per vak zes planken worden gezet. Die zijn samen 1.20 meter hoog - net zo hoog als de dijk die dooi de Schroeweg en de spoorlijn wordt doorsneden. De planken en de stalen staan ders waarin die worden gezet, liggen in een paar houten opslag loodsjes bij het parkeerterrein achter het station van Middel burg, zodat ze snel te pakken zijn. Het waterschap controleert elk jaar vlak voor aanvang van het stormseizoen of ze er nog lig gen en hoeveel het er zijn. De oefening - die bewust ook vlak voor het stormseizoen is ge houden - leverde één belangrij ke les op; de planken zijn niet al lemaal even lang. Sommige zijn 3.25 meter, andere vijf centime ter langer. Dat betekende dat en kele planken niet overal pasten. „We zullen ze dus moeten mer ken zodat we weten welke plan ken waarin moeten. En in elk ge val moeten we ze zo terugleggen in de depots dat we ze er de vol gende keer goed uithalen", con cludeerde Dook Musters van Zeeuwse Eilanden. Vanzelfsprekend werd zater dagnacht 'droog' geoefend. Er kwam geen water aan te pas om te controleren of de planken sterk genoeg zijn en geen water (Advertentie) doorlaten. Ook werd niet op de tijd gelet die nodig is om de af sluiting te voltooien. Belangrij ker dan de snelheid waarmee de coupure kan worden gedicht, was de wetenschap dat die vei lig is af te sluiten. Bewerkelijk „Dat het een bewerkelijk kar wei is, wisten we toch wel", zei Musters. „Deze coupure is de grootste langs de spoorlijn door Zeeland." De coupure heeft bo vendien de complexe vorm van een haak. De lange poot - over de weg en de fiets- en voetpaden - is 43 meter lang. Haaks daarop staat de 13 meter lange afslui ting over het spoor. De Schroeweg werd om 23.00 uur afgezet voor het verkeer. Een half uur later werden de fiets- en voetpaden afgesloten. Die doorgangen zijn bij een ech te ramp minder belangrijk. Mocht Middelburg worden be dreigd door het water, dan moe ten mensen worden geëvacu eerd; van benoorden het Kanaal door Walcheren naar het zuiden of omgekeerd. Dat gebeurt voor namelijk over de weg en die moet dus zo lang mogelijk open blijven. De coupure werd voor het eerst sinds de bouw afgesloten. Het is nooit eerder nodig geweest voor wateroverlast en het is ook nooit geoefend. Omdat het de grootste onderbreking in de dijk is, kost het veel tijd en zorgt het voor veel verkeershinder om die af te sluiten. De Schroeweg is de belangrijkste doorgaande weg van Middelburg. De gemeente (weg) en Prorail (spoor) zijn eigenaar van de cou pure. Of de coupure dicht mag en wanneer, is echter een beslis sing van het waterschap, dat ver antwoordelijk is voor het dijkbe- heer. De oefening stond daarom onder leiding van Zeeuwse Ei landen. Musters: „Wij hebben gemeente en Prorail ooit toe stemming gegeven om gaten in de dijk te maken. Daarom is het ook onze beslissing of en wan neer ze gedicht worden." De laatste plank om de coupure helemaal af te sluiten, zakte rond half drie 's nachts op zijn plek. Het gejuich van de man nen van de gemeente, de spoor wegbeheerder en het water schap stond in schril contrast met de verbaasde en mopperen de fietsers die uit de cafés in de binnenstad terugkeerden naar huis en er met geen mogelijk heid door konden. Zij moesten het tunneltje onder het spoor bij het station gebruiken om in Mid delburg-Zuid te komen. En na dat de laatste plank was geval len, moesten ze er alle 102 weer één voor één worden uitgehaald. TERNEUZEN - Het dagelijks bestuur van het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen stelt voor om vanaf 2007 een rekeningcommis- sie in te stellen die het financiële beleid moet controleren. Deze rekeningcommissie zou gaandeweg met ingang van 2008. bij voorbeeld door uitbreiding van het aantal leden met externe des kundigen, ook een rekenkamerfunctie kunnen gaan vervullen. Zo'n rekenkamercommissie onderzoekt of het waterschap het geld wel rechtmatig, doelmatig en doeltreffend uitgeeft. Het voorstel wordt op 27 oktober besproken. 'vdA Borsele wil oude boerderij n Zak behouden VLISSINGEN - Het Zeeuws ma ritiem Muzeeum in Vlissingen lijkt uit de zorgen. De provincie is bereid geld te steken in het noodlijdende museum. De ge meente Vlissingen onderzoekt tl zij de panden van het Mu- leeum kan kopen, om zowel de inanciële problemen als de last van de huisvestingskosten te ver lichten. ^Alsdit lukt, zijn we eruit", rea geerde de opgeluchte voorzitter van het Muzeeum, G. Adan. „De provincie heeft de eerste stap ge zel. Het is nu aan de gemeente m te reageren. Ik ben erg hoop vol dat we er voor 1 januari uit ijn." Het Muzeeum kampt met een te- lort van 2,5 tot 3 miljoen euro ^pde exploitatie. Het is niet ge lukt dat gat te dekken met subsi dies en giften. Mede daardoor zijn ook de reserves van het mu seum tot een minimum terugge lopen edeputeerde voor cultuur H. San Waveren zegde zaterdag bij de opening van de expositie «uwse Maritieme Affiches Ktra geld van de provincie toe. Het Muzeeum heeft ooit een ver- ioek ingediend voor een miljoen siro, maar zo veel zit er volgens Yan Waveren niet in. Hoeveel fel, zei hij echter niet. \anzijn toezegging koppelde de edeputeerde een klemmend be- uep op de gemeente om meer jeld in het Muzeeum te steken, lij vindt dat Vlissingen nu te «reinig doet. Ik ben me ervan bewust dat in et verleden de gemeente al be- oorlijke bedragen in het Mu- eeum heeft geïnvesteerd maar in feite is dit niet genoeg." De exploitatiesubsidie van Vlissin gen bedraagt dit jaar 395.000 eu ro. „Dan blijft de gemeente mijns inziens ver achter en dat voor één van de belangrijkste musea van Zeeland. De gemeen te moet zowelk incidenteel als structureel de basis van het mu seum versterken." Wethouder L. Poppe-de Looff (CDA, cultuur) wilde niet reage ren op het verwijt van haar par tijgenoot. Wel erkende zij dat het Muzeeum meer doet en gro ter is geworden dan aanvanke lijk was gedacht. „Wij gingen er van uit dat men de collectie zou beheren en exposities zou orga niseren. Het is meer geworden, omdat men ook huismeester is. Als politiek moeten we dat er kennen en dan moeten we ook erkennen dat het Muzeeum meer kost." Extra inspanning Poppe-de Looff zei zich sterk te zullen maken om in navolging van de provincie ook een extra inspanning te doen om nog voor het einde van dit jaar een oplos sing te hebben gevonden voor de problemen van het Muzeeum. „Ik ben vanaf het begin betrok ken bij het Muzeeum en wil het graag goed achterlaten." De wet houder beëindigt in maart haar politieke carrière in Vlissingen. De waarschijnlijkste oplossing is dat de gemeente de panden koopt van het museum, dat ze dan weer huurt van de gemeen te. Dat verschaft het museum geld om het tekort verder weg te werken. Bovendien is het dan van de onderhoudskosten af. „Ik laat die mogelijkheid nu on derzoeken", verklaarde Pop- pe-de Looff. „Het is een con structie die bij andere musea ook wordt toegepast dus vreemd is het niet. Het kan ook zijn dat we een andere eigenaar voor de panden zoeken." Kale kip Eind deze maand, bij de presen tatie van de gemeentebegroting voor 2006, zal de gemeente dui delijkheid verschaffen over de gekozen oplossing, beloofde Pop pe-de Looff. Voor het einde van het jaar moet het Muzeeum echt uit de zorgen zijn. Hulp van pro vincie en gemeente is daarbij on ontbeerlijk, beseften zowel Pop- pe-de Looff als Van Waveren. „Van een kale kip kun je niet plukken en elk idee dat hier nog te bezuinigen valt gaat ten koste van het beheer, het behoud, de toegankelijkheid of de kwali teit. Doe dat niet", waarschuw de de gedeputeerde. MURRE-MOENS AFWERKSYSTEMEN Marie Curieweg 9-13, 4389 WB Vlissingen, T: 0118-690000 www.murremoens nl MURRE-MOENS IS 0N0ER0EEI VAN L0GUS BOUW- EN AFBOUWMATERIALEN. WWW LOGUS NL Groep jongeren mishandelt jongen KOUDEKERKE - Een achttienjarige jongen uit de ge meente Veere is in de nacht van zaterdag op zondag mis handeld. Op de Strandweg in Koudekerke is hij in elkaar geslagen door een groep jongeren. Het slachtoffer hield er een zere kaak en rechterslaap en een pijnlijk achterhoofd aan over. De jongen fietste rond kwart over twee 's nachts over de Strandweg na een avond stappen toen enkele jon geren tegen zijn fiets trapten waardoor hij viel. De jonge ren blokkeerden de weg zodat de Veerenaar niet kon weg rijden. Hij viel weer en werd, terwijl hij op de grond lag, in zijn gezicht getrapt. De jongeren vernielden ook zijn fiets. Kind bedolven onder zand VROUWENPOLDER - In Vrouwenpolder op het strand Breezand is gistermiddag rond half zes een jongetje bedol ven onder zand. Het Duitse jongetje, negen jaar oud, was door vriendjes in een kuil ingegraven, waarna de wanden waren ingestort. Zijn hoofd werd niet bedolven onder het zand. Brandweer en ambulance kwamen in actie, maar hoefden niet meer in te grijpen omdat omstanders het kind hadden uitgegraven. Visstropers betrapt in Zierikzee ZIERIKZEE - De bijzondere opsporingsambtenaar (boa) van de provincie heeft vrijdagnacht drie mannen (32, 47 en 57 jaar) opgepakt voor stroperij bij het Stelletje in Zie rikzee. Twee rubberboten, 35 kilo platvis en 400 meter staande netten zijn daarbij in beslag genomen. De boa kreeg vrijdagavond laat een gedetailleerde tip. Hij belde meteen de Algemene Inspectie Dienst, die twee werknemers meestuurde. Bij hun geparkeerde auto's wer den de stropers opgewacht, zodat ze, zodra ze het slik op kwamen, in de kraag konden worden gevat. Behendigheid voor honden AXEL - Meer dan 350 hondenliefhebbers kwamen het af gelopen weekeinde met hun viervoeters naar de behendig heidswedstrijden van de Zeeuws-Vlaamse Kynologenclub op het hondenterrein aan de Boslaan in Axel. Rick Molenkamp uit Alkmaar won bij de grote honden in de C-klasse de eerste prijs met border collie Max. Bij de middelgrote honden was de winst voor Jurgen Smit uit Vrouwenpolder met zijn sheltie Max; Alkmaarder Piet Prevo won met sheltie Shena bij de kleine honden. In de A-klasse ging de winst bij de grote honden naar Lia Smeets uit Brunssum met hond Cailin, bij de middelgrote honden naar Plans Heijboer uit Goes met beagle Yoica en bij de kleine honden naar Rachel de Wolff met haar Jack Russel Maggy. door Gino van den Broecke SLUISKIL - Postduivenhou- ders van de afdeling Zeeland hielden zaterdag in Sluiskil een verkoop ten bate van gehandi capte kinderen. Een dag eerder werden in Arnemuiden even eens duiven per opbod verkocht. Met het geld van de verkoop wil len de postduivenhouders jeug dige kankerpatiëntjes de moge lijkheid bieden een week vakan tie te vieren in Renesse met het gezin. Daarnaast waren er twee kleinere doelen waarvoor de deelnemers geld bijeen wilden brengen voor de aanschaf van verschillende speeltoestellen, de kinderdagverblijven Tsjasker in Zaamslag en de Brede School Arduin in Middelburg. De twee verkopen leverden gezamenlijk ruim 13.500 euro op. In Arnemuiden werden zeventig jonge duiven en bonnen ver kocht voor 9200 euro; in het lo kaal van postduivenvereniging de Sluiskilse Reisduif gingen 56 duiven onder de hamer voor 4500 euro. Dergelijke verkopen worden al zo'n vijftien jaar georganiseerd en hebben in de loop der jaren al meer dan 16.000 euro aan gel den opgeleverd voor goede doe len. De totale opbrengst wordt zaterdag 5 november tijdens de Provinciale dag in Yerseke over handigd aan vertegenwoordi gers van de drie goede doelen. Advertentie oktober 2005 oktober 2005 I oktober 2005 De business to businessbeurs met nog meer mogelijkheden om uw potentieel direkt aan te spreken! Nobelweg 6 - Telefoon 011! -121010 - www.eeelandhallen.nl zeeuwse almanak Er moest dringend weer eens schoongemaakt worden in dat Goese kantoor. Ook de kasten en het bureel van die collega die misschien niet over een kort lontje beschikt, maar zich op zijn minst wel snel aangesproken voelt. Het plezierige van die collega is dat hij gelukkig over vol doende relativerend vermo gen beschikt. Zo ook in het geval van de schoonmaak. „Het is inder daad tijd dat al die rommel die op de kast ligt in de prul lenbak gaat. Anders kan ik er niet meer bij."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 9