pzc Aarde brulde nog nooit zo hard Roemenië hield vogelgriep geheim Nederlandse bosbouwexpert is net terug uit noorden van Pakistan Mogelijk duizenden doden door storm Stan in Guatemala Verkoop Duitse snelwegen moet staatskas spekken lookverbod in 5 lie Britse pubs olitie slaat in fflrbeidzjan hoging uiteen feel Nederlanders zitten ast in Dominicaanse cel Poolse liberaal wint eerste verkiezingsronde maandag 10 oktober 2005 België laat illegalen niet stemmen BRUSSEL - Illegalen verliezen hun recht om te stemmen in België. De regering heeft daartoe een wetsvoorstel inge diend. De illegalen hadden het recht gekregen door een aanpassing van de kieswet in februari vorig jaar. Die geeft alle allochtonen die vijf jaar in België verblijven, het recht om te stemmen. De kieswet zegt daarbij niets over illegaal of legaal. „Maar men kan geen rechten putten uit een onwettelijk verblijf", zei minister Dewael van Binnenlandse Zaken za terdag. België houdt over een jaar gemeenteraadsverkie zingen. ANP Vredestroepen gedood in Darfoer KHARTOEM - Twee leden van de vredesmacht van de Afrikaanse Unie (AU) in de Soedanese provincie Darfoer zijn zaterdag gedood toen zij in een hinderlaag liepen. Ook twee burgers die werkten voor de AU kwamen op, al dus het Afrikaanse samenwerkingsverband. Het was de eerste keer dat de Afrikaanse Unie manschap pen verloor in Darfoer. De slachtoffers waren Nigeriaan- se militairen. De nationaliteit van de gedode burgers is niet bekend. ANP/RTR Meer straatroven door i-pods LONDEN - Het aantal berovingen op straat is in Groot-Brittannië scherp gestegen. Dat komt doordat veel mensen op straat zichtbaar de zo populaire i-pod, een mp3-speler of een mobiele telefoon met foto- of internet- mogelijkheid dragen, zegt de politie. Het ministerie van Binnenlandse Zaken maakt later deze maand criminaliteitscijfers bekend, waaruit blijkt dat in sommige delen van het land vorig jaar ruim 40 procent meer straatroven zijn geregistreerd. ANP Mount Everest lager dan gedacht PEKING - De top van de hoogste berg ter wereld, de Mount Everest, is lager dan tot nog toe werd aangeno men. Dat meldden Chinese cartografen gisteren. De reus in het grensgebied van China en Nepal is nu 8844,43 me ter en geen 8848,13 meter - de hoogte die beide landen aanhouden. De expeditieleden gebruikten bij hun meting technieken die bij de laatste Chinese expeditie, in 1975, nog niet be schikbaar waren, zo maakten zij gisteren in de Chinese hoofdstad Peking bekend. ANP/EFE Nazibestrijder zalig verklaard ROME - Bijna zestig jaar na zijn dood is gisteren de Duit se kardinaal Clemens August von Galen, prominent strij der tegen de nazi-ideologie, zalig verklaard. De vroegere bisschop van Münster (1878-1946) was een uitgesproken criticus van de rassenpolitiek van de nazi's. Zijn preken in juli en augustus 1941 tegen vooral het euthanasieprogramma van de nazi's zijn beroemd gewor den. Paus Pius XII benoemde hem in 1946 tot kardinaal. Wijlen paus Johannes Paulus II maakte in december defi nitief de weg vrij voor de zaligverklaring door een won der te erkennen dat op voorspraak van Von Galen zou zijn geschied. Een Indonesische scholier zou zijn genezen, nadat hij de kardinaal om hulp had gebeden. ANP/DPA van onze redactie buitenland GUATEMALA-STAD - De over stromingen en aardverschuivin gen door de tropische storm Stan hebben in Guatemala al bijna zeshonderd levens geëist. De hulpdiensten vreesden giste ren dat het dodental de tweedui zend en mogelijk zelfs de drie duizend zal overtreffen. Veel slachtoffers liggen nog onder la gen modder die tot twaalf meter hoog zijn. In het dorp Panabaj in het de partement Solola bijvoorbeeld zochten gisteren bergers naar vermoedelijk vele honderden slachtoffers. Er zijn vijftienhon derd woningen weggevaagd. Van de vierduizend bewoners zijn de lijken van slechts 71 per sonen gevonden. De bergers en autoriteiten vre zen dat de enorme massa mod der en steen de slachtoffers niet meer zal prijsgeven. Zij overwe gen het zoeken te staken en het gebied tot een begraafplaats en monument uit te roepen. Panabaj is niet het enige dorp dat is weggevaagd. Verder zijn veel plaatsen overstroomd, voor al langs de westkust. Het regent nog steeds hard en het nood weer houdt mogelijk aan tot en met vandaag. Het noodweer is ook een ramp voor de landbouw. De schade aan gewassen is al minstens 320 miljoen euro volgens minister Aguilar van Landbouw De ver liezen aan mensenlevens, goede ren en inkomsten zijn veel zwaarder dan die veroorzaakt in 1998 door de verwoestende or kaan Mitch. De Guatemalteekse regering heeft erkend deze ramp niet zonder buitenlandse hulp te boven te kunnen komen. Zeker negentig Guatemalteekse dorpen zijn van de buitenwereld afgesloten. Veel plekken zijn on bereikbaar en complete families zijn met huis en haard verdwe nen in woest kolkende water stromen of onder de modder. Elders in Midden-Amerika heeft het noodweer ook veel slachtoffers en schade veroor zaakt. ANP/EFE door Jessica Smeenk BERLIJN - De 45 miljoen Duit se automobilisten moeten waar schijnlijk betalen voor hel ge bruik van autosnelwegen. Minis ter Clement van Economische Zaken bevestigde gisteren dat er plannen zijn om de autosnel wegen in fasen te privatiseren om de staatskas te spekken. Daardoor zou de overheid verbe teringen van de infrastructuur kunnen financieren. De mogelijke verkoop van de au tosnelwegen en de invoering van een autobahn-vignet zijn volgens Bild al aan de orde ge weest bij de gesprekken van SPD en CDU/CSU over de moge lijke vorming van een grote coa litie. Clement (SPD) heeft voor gesteld dat er een commissie wordt gevormd die in het najaar van volgend jaar met een con cept voor de privatisering moet komen. Clement vindt dat Duitsland de autosnelwegen eerst moet verko pen aan een dochteronderne ming van het ministerie van Ver keer, de VIFG, die verantwoor delijk is voor de inning van de tolheffing voor het zware vracht verkeer. De VIFG zou dan de au tosnelwegen moeten doorverko pen aan private investeerders. De ministers van Verkeer van de Duitse deelstaten beraden zich vanaf medio komende week over de invoering van tolheffing voor personenwagens en lichte vrachtwagens. Er ligt al een voorstel op tafel dat inhoudt dat automobilisten voor 100 euro per jaar een vignet moeten ko pen om gebruik te mogen ma ken van het snelwegennet. Ook zouden er dag- en weekvignet- ten moeten komen. De totale op brengst per jaar van de vignet- tenverkoop zou 3 miljard euro per jaar belopen. Ter compensa tie van de uitgave voor het ge bruik van de snelwegen zou de accijns op de autobrandstof om laag moeten. ANP ai «INDEN - Het ziet ernaar uit I alle Britse pubs te maken ijgen met een rookverbod en li alleen de gelegenheden c ar nok voedsel wordt geser- i sil.Dat meldden diverse Brit- t [zondagskranten. ji mier Blair zou niet langer j «vasthouden aan het oor- 6 ronkelijke idee dat rokers nog ii tl welkom zouden zijn in pubs J bars waar de voedselverstrek- I ig beperkt blijft tot D'-en-klare snacks. Hij zou bben laten weten dat hij zich fl zal verzetten tegen plannen n minister Hewitt van Volks- rondheid om het roken in ho- cagelegenheden te beperken l'rookcoupés' zonder bedie naren voedsel. Als de voor- Eens vooreen gedeeltelijk ho- arookverbod moeten plaats en voor een totaal verbod, nkrijgt de regering te maken I protestacties van rokers, veelal hun heil zullen moe leken op straat. ANP lelikoptercrash i noorden Italië 1st zes levens RLEZZA - Zeker zes Italia- zijn gisteren omgekomen «dehelikopter waarin zij za- neerstortte bij Porlezza in Mtving van het Comomeer Wtnoorden van Italië. Bd mensen aan boord van 'toestel waren, is nog niet be- De helikopter is in vele uiteengespat en in '-A gevlogen toen hij de ®d raakte. inzittenden zouden Italianen kregio zijn, die een rond de maakten tijdens een ïtAA'P - De politie in de Azer- r zjaansc hoofdstad Baku 28 activisten van de vere- oppositie Azadlyg opge- 'ij namen aan een niet toe- fe demonstratie deel, al- politie. j^ren volgens de politie vier- 'd demonstranten op de de openbare or- en verstoord en het ver- Pfeben gehinderd. GPD wferdiSchrooten ta;WIJK - Frans Werter, net •rug uit het noorden van Paki- m kan amper bevatten wat orramp het gebied getroffen f[l dat hij nog maar een et- al geleden heeft verlaten. iJöftien jaar heeft de bosbouw- Iri in de regio gewoond, „dbevingen, meestal wat klei- tt. zijn er aan de bijna orde a de dag. Jsarlijks een keer of twee- tot riehonderd. Je staat geregeld ei je gezin buiten, als de boel reens begint te rammelen", w Werter. veilig in Rijswijk. Ie voortdurende beweging van e continentale platen, kilo- eis diep onder het aardop- iviak, laat overal in het 'waan- spnig bergachtig gebied' met ppen van vijf- tot zesduizend eter hoog, sporen na. angs de grote weg naar China .jegewoon de breuklijnen lo- Complete bergen zijn er bevingen gespleten. Vlak „■elke beving gaan alle hon- B n blaffen. Dan gaat de aarde joelen, trillen. Het is alsof praat Heel onheilspellend. Dit keer moet de aarde hebben gebruld." Hein Haak, hoofd van de afde ling seismologie van het KNMI, kan het zich voorstellen. De be ving was met een kracht van 7,6 op de schaal van Richter zwaar genoeg om in De Bilt de meters uit te laten slaan. „Maar nog lang niet zo zwaar als de beving bij Sumatra", zegt Haak over de binnenaardse klap die eind vorig jaar de tsunami opwekte. Naschokken Het nu getroffen gebied heeft ook nog eens alle pech van de wereld gehad. De tientallen na schokken waren ongemeen hef tig. Tussen de vijf en tien waren zo zwaai- dat het KNMI ze kon registreren. „Zwaarder dan 5 op de schaal van Richter dus", zegt Haak. Hij denkt dat de naschok ken de ramp aanzienlijk hebben vergroot. „Bij elke schok is er nieuw risico op instortingsge vaar." Zeker in Kashmir. „De bouwwijze daar is een groot pro bleem. Mensen gebruiken in de bergen het hele zware, lokale ge steente. Dat moet je eigenlijk combineren met hele goede mor- onze redactie buitenland UNTO DOMINGO - Justitie in Dominicaanse Republiek jakt zich zorgen over het toe- >nd aantal Nederlanders in het Caribische land It opgepakt. „De Domini- anse gevangenissen hebben tb in een jaar tijd gevuld met tderlnnders", aldus de procu- •generaal van het land, F. minguez Brito. de Dominicaanse Republiek in 45 Nederlanders gevan- jbljna allemaal wegens drug- icten Het is de grootste oep Europese gevangenen in land. Dominicaanse Republiek heeft zich de afgelopen jaren ontwikkeld als springplank voor drugssmokkel naar Euro pa. De meeste van de gevange nen zijn als drugskoerier aange houden op het vliegveld of in een van de havens van het ei- landdeel. De procureur-gene raal spreekt van een 'ernstige en delicate situatie'. Volgens hem ontvangen de koeriers zesdui zend euro voor him diensten. De drugs komen het land binnen via buurland Haïti, en wordt vervolgens op verschillende ma nieren naar Europa en de Vere nigde Staten gesmokkeld. Een deel van de verboden stimule rende middelen wordt in de Do minicaanse Republiek zelf gedis tribueerd. ANP tel en gewapend beton, maar dat is daar een luxe", weet de seismoloog. „Mensen bouwen met modder. Aardbevingsbestendige bouw is er niet bij. Men is blij als men een huis heeft." Werter probeert via tv, internet en telefoon een beeld te krijgen van de omvang van de ramp. Hij heeft gespro ken met bekenden uit Pesha war, aan de rand van het getrof fen gebied. Daar valt het mee. Veel erger is het in het valleien- gebied van Balakot en Manse- hra, waar hij zelf vier jaar heeft gewoond. „Dat is een zeer kwets baar gebied. De ontbossing is er enorm. Dorpjes zijn er op hellin gen geplakt, die compleet bloot zijn komen te liggen." Aardbe vingen zijn hier nog gevaarlij ker. „Bovenop de beving krijg je enorme landverschuivingen. Als het daar begint te schuiven, dan gaat het ook goed mis." Ondiep De regio heeft de pech gehad dat de beving relatief ondiep ontstond: 10 kilometer onder de aardkorst. De trillingen aan het oppervlak zijn dan veel krachti ger. Haak: „Veel gebruikelijker is een diepte van 30 kilometer. Dan wordt ook een groter ge bied getroffen, waaiert de be ving aan het oppervlak meer uit, maar de verwoestingen zijn dan meestal ook minder groot." De hulpverlening is een pro bleem. Werter: „Sommige val leien zijn maai' via één weg toe gankelijk. Als die onbegaanbaar is, zijn de bewoners van de bui tenwereld afgesloten. Dan kan het wel een week duren voordat hulp arriveert, terwijl de tijd dringt bij mensen die onder het puin bedolven zijn. Ik vrees het allerergste." Werter hoopt dat uit alle ellende misschien toch nog iets goeds voortkomt. India en Pakistan liggen al jaren over hoop over Kashmrr, "dat door bei de landen zwaar gemilitariseerd is. De bosbouwexpert verwacht dat India, dat veel minder zwaar is getroffen dan Pakistan, het buurland te hulp zal schie ten.-,-, Dat zou dan nog een licht puntje zijn." GPD Balakot in het noordwesten van Pakistan is zwaar getroffen door de beving. foto Aamir Qureshi/RTR van onze redactie buitenland BOEKAREST - Al op 26 septem ber is in de Roemeense Donau- delta pluimvee gestorven aan vo gelgriep. Dit heeft de burgemees ter van het dorp Ceamurlia de Jos bekendgemaakt. De Roe meense minister van Land bouw, Flutur, maakte de uit braak van de vogelgriep pas za terdag wereldkundig. „Vanaf 26 september is pluim vee gaan sterven. Wij hebben dat meteen bij de autoriteiten gemeld en zij zijn met analyses begonnen", aldus de burgemees ter. Waarom er daarna niets ge beurde, zei hij niet te weten. Het dorp en de hele Donaudelta zijn inmiddels van de buitenwereld afgesloten. Alle privé gehouden pluimvee - 45.000 dieren - wordt afgemaakt. Alle veertien duizend bewoners van de regio worden ingeënt. Voertuigen wor den ontsmet. De jacht in het ge bied is verboden. De Roemeense overheid heeft alle burgers opge roepen gevallen van ziek pluim vee te melden. De vogelgriep is inmiddels ook aangetroffen in Turkije en naar verluidt ook op een pluimveebe- dnjf in Hongarije. De ziekte zou zijn overgebracht door trekvo gels. Of de dieren besmet zijn met het ook voor de mens ge vaarlijke H5Nl-virustype, is on duidelijk. De Donaudelta is een pleister plaats voor trekvogels die van uit Rusland en Scandinavië naar het zuiden vliegen. In Tur kije gaat het om een uitbraak on der duizenden kalkoenen in de noordwestelijk provincie Balike- sir. De dieren op een kalkoenen farm zijn waarschijnlijk besmet door trekvogels. Het zou om een 'geïsoleerde haard' gaan. De Roemenen kondigden aan monsters naar Groot-Brittannië te zenden voor onderzoek. Die waren daar gisteren nog niet aangekomen. De Britten hebben wel experts naar Roemenië ge stuurd voor onderzoek ter plaat se. Dat duurt nog dagen. Het H5NI-virus wordt veran- woordelijk gehouden voor de dood van ruim zestig mensen in Azië sinds 2003. Miljoenen stuks pluimvee besmet met de vogelgriep zijn afgemaakt. On langs dook de ziekte op in Mon golië. Rusland, Kazachstan en Indonesië. Onder Nederlandse pluimvee houders is onrust ontstaan over het nieuws dat de vogelgriep op- Het Roemeense dorp Ceamurlia de Jos is van de buitenwereld afgesloten na de uitbraak van vogelgriep. nieuw dichterbij is gekomen, dit keer door uitbraken in Roeme nië en Turkije. De Europese Commissie stuurt vandaag een delegatie van veterinaire ex perts naar Roemenië voor nader onderzoek. Het ministerie van Landbouw praat vooralsnog over 'verden kingen'. Het ministerie ziet nog geen reden voor extra maatrege len. „In Engeland wordt onder foto Bogdan Cristel/RTR zocht of het inderdaad aviaire influenza betreft en zo ja, om welke variant het gaat", aldus een woordvoerster. GPD door Runa Hellinga WARSCHAU - De rechtse libe raal Donald Tusk heeft de eer ste ronde van de Poolse presi dentsverkiezingen gewonnen. Volgens de peilingen haalde Tusk 38,6 procent van de stem men. Zijn naaste rivaal, de con servatief Lech Kaczynski, kwam uit op 33,3 procent. De definitieve uitslag wordt van daag verwacht. Omdat niemand meer dan 50 procent van de stemmen haalde, moeten de Po len op 23 oktober nog een keer naar de stembus voor een twee de ronde. Die gaat dan tussen Tusk en Kaczynski. De voor sprong van Tusk op Kaczynski is niet zo groot dat zijn overwin ning in die tweede ronde bij voorbaat vaststaat. Hoewel Kac zynski politiek een rechts beleid voorstaat, heeft hij economisch een links programma, met ster ke nadruk op sociale zekerheid, tegen privatiseringen en voor veel inmenging van de Staat in de economie. Dat kan hem aan trekkelijk maken voor kiezers die nu voor de populist Andzrej Lepper of de sociaal-democraat Marek Borowski hebben geko zen. Lepper haalde 13 procent van de stemmen, Borowksi 10 procent. De noodzaak van een tweede ronde is overigens slecht nieuws voor de onderhandelingen over de formatie van een nieuwe rege ring. De coalitiebesprekingen tussen Tusks Burger Platform (BP) en Kaczynski's Wet en Ge- rechtigheidspartij (PiS) lopen al twee weken moeizaam, mede omdat beide partijen elkaar be concurreren in de campagne voor de presidentsverkiezingen. Een overwinning voor Tusk bij de tweede ronde zou grote gevol gen kunnen hebben voor de machtsverhoudingen in de nieu we regering. Weliswaar is de PiS de grootste partij en levert dus de premier, maar Poolse pre sidenten hebben meer dan al leen een ceremoniële functie. Zij hebben invloed op de buiten landse politiek, kunnen het par lement ontbinden en hebben het recht om zelf wetvoorstellen in te dienen. Bij internationale beleggers, die zorgen hebben over de economi sche koers van een door de PiS geleide regering, zou een over winning van Tusk het vertrou wen in Polen vergroten. Omge keerd zou een overwinning van Kaczynski slecht vallen. De PiS-kandidaat geldt als een kri tische aanhanger van de EU en is tegenstander van een snelle in voering van de euro. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5