Op zoek naar ideale afslankpil Polderen met de patiënt PZC Hij komt niet alleen maar voor de pillen Eskimo's Wetenschappers volgen achtduizend kinderen tot hun volwassenheid 10 oktober 1955 maandag 10 oktober 2005 Op 15 oktober verschijnt een nieuwe editie van het Grot Boekje. Daarin staan enkele nieuwe spellingsregels en z oude grondig geherformuleerd. De PZC besteedt in een1 van dertien artikelen aandacht aan de veranderingen. Het zal de eskimo's zelf worst wezen en zij hebben trouwens een hekel aan de bena ming eskimo's, maar in het nieu we Groene Boekje krijgt 'Eski mo' een hoofdletter. Dat komt omdat de spellingcom missie het geschaard heeft on der een regel die zegt dat er een hoofdletter moet staan als het gaat om de naam van een bevol kingsgroep of lid daarvan. Maar dan moet die naam wel afgeleid zijn van een aardrijkskundige naam (Nederlander van Neder land bijvoorbeeld) of het moet om een specifiek volk gaan (Ne derlanders). Tot nu toe had 'eskimo' een klei- nieuwe editie door Wim Daniëls ne letter, omdat het als een soortnaam of verzamelnaam ge zien werd, Maar de samenstel lers van het nieuwe Groene Boekje vinden blijkbaar dat 'Es kimo' (ik gebruik hier alvast de nieuwe spelling) de naam is van een specifiek volk. Van 'zigeu ner' vinden zij dat niet. Dat krijgt een kleine letter, omdat het een overkoepelende term is voor etnische groepen. Specifie ke zigeunergroepen, zoals de Ro ma en de Manoesjen, krijgen wel een hoofdletter. De benaming 'indianen' krijgt net als 'zigeuners' ook een klei ne letter. Maar elke specifieke indianengroep krijgt een hoofd letter: Apachen, Azteken enzo voort. Ook 'Papoea' krijgt een hoofdletter in het nieuwe Groe ne Boekje, blijkbaar omdat men de Papoea's eveneens specifiek volk ziet, Maar wat is nu eigenlijl cifiek volk en wat is sche groep? De gelee: het er niet over eens, redelijk algemeen a omschrijving is toch t pen zich etnisch verboi len als zij een gemeenst ke afstamming en cult ben. Met die cultuur k| voorbeeld taal en godsc doeld zijn. Misschien is 'ariërs' t voorbeeld van een over) de term voor etnische 'Ariërs' lean in ieder ge de naam zijn van een volk, want je kunt dat aanwijzen; het is imme een bepaald land of in paalde streek gevestigd oorspronkelijke rassen Noorden zijn misschiet groepen te noemen. Ii dat Hitier dat deed. N heb je het hoe dan ook een specifiek volk. 'Ark geen aardrijkskundiger Het woord komt van hi sche 'arya', dat 'edele'! Merkwaardig is dan 'Ariër' in het nieuwe Boekje toch een hoi krijgt, net als 'Eskimo' poea'. Eskimo's vinden wij in\ lende gebieden en lan hebt ze in Canada, op land, maar ook in Alask berië. Het is dan ook gee fiek volk. Ook Papoea's niet. Er leven in Indoni tientallen verschillende, volkeren. Die hebben bijna allem eigen taal. En die talen) sommige gevallen totaal elkaar. De namen Es) rauwvleeseter) en Pap kroesharige) zijn verd niet afgeleid van een aa kundige naam. Kortom, het is weer ondt heid troef, al is het niett dat taalgebruikers di massaal gaan zeggen: ling zal mij voortaan wc zen'. GPD Met een bijzonder uitgebreid on derzoek gaat het Universitair Medisch Centrum Groningen op zoek naar oorzaken van en op lossingen voor vetzucht. Alle ba by's die in een jaar tijd in Dren the ter wereld komen, worden onderzocht, en nog eens 2200 tie ners in Groningen en Friesland. Zij worden daarna gevolgd tot zij vohvassen zijn. Het mooiste zou zijn als dit uiteindelijk leidt tot de ideale afslankpil, die over gewicht kan voorkomen. door Arend van Wijngaarden GRONINGEN - Dat wij met z'n allen te dik worden, dat weten wij zo langzamerhand wel. Wij hangen te veel achter het beeld scherm en wij eten vooral veel te veel chips en patat. Dat leidt tot allerlei ziektes zoals hartin farcten, suikerziekte en kanker. De overheid laat ons dan ook in reclamespotjes weten dat wij meer moeten sporten en gezon der moeten eten. En allerlei be drijven spelen in op de gezond heidsrage. Allemaal goed en belangrijk, maar alleen hiermee lossen wij het probleem van de uitdijende buiken niet op, vindt de Gro ningse professor Pieter Sauer. „Het aantal jonge kinderen met overgewicht neemt gestaag toe, ook in de groep van 0 tot 4 jaar", legt hij uit. „Bij oudere kinderen kun je nog zeggen dat het komt door te weinig bewe ging. Maar bij die heel jonge kin deren gaat dat niet meer op. Er moet met hen meer aan de hand zijn en daar is eigenlijk nog nooit goed onderzoek naar ge daan." Hersenen Om dit onderzoek grondig uit te voeren, heeft Sauer het Gecko opgericht, het Groningen Ex pert Centrum voor Kinderen met Overgewicht. Met steun van onder meer drogisterijketen het Kruidvat kan een hele batterij wetenschappers aan het werk in zeven verschillende deelonder zoeken waarbij bijna achtdui zend kinderen in het noorden van Nedeidand onder de loep worden genomen. Maar er wor den ook onderzoeken met proef dieren gedaan. Een van de onderzoekers is bio loog Gertjan van Dijk, die zich bezighoudt met de invloed van de hersenen op de energieba lans. De hersenen geven name lijk een seintje of het lichaam enex-gie moet opslaan in vet. „Het lichaam heeft energie no dig maar het evenwicht tussen verbranding en opname van energie is niet altijd goed", legt hij uit. Gedui'ende de evolutie heeft het menselijk lichaam zich blijkbaar ingesteld op periodes van honger. Eerste vereiste is dat er altijd genoeg energie over blijft om de hersenen te laten draaien. Voor dat doel slaat het lichaam energie op in vet. Maar hoeveel, dat is een kwestie van afstelling. „Al in de jaren zeventig van de vorige eeuw is ontdekt dat het hormoon leptine in die afstel ling een belangrijke rol speelt", vervolgt Van Dijk. „Bij expei'i- menten met proefdieren zagen wij dat ratten minder gaan eten als je leptine in hun hersenen spuit. Het hormoon beïnvloedt blijkbaar de eetlust." Receptoren Voor de werking van dergelijke hormonen heeft het lichaam re ceptoren. Die geven het signaal van het hormoon door aan het brein. Nu zijn er mensen die door een of andere oorzaak slecht werkende leptine-recepto- ren hebben. Van Dijk laat foto's zien van een heel dik driejaiig jongetje dat daar last van had. In zijn geval bleek het inspuiten van leptine ook goed te werken. Een foto van hetzelfde ventje op zijn zevende jaar laat een nor maal slank jongetje zien. Maar leptine is niet de enige stof die de eetlust beïnvloedt. „Er is ook een cannabis-achtige stof die als de ideale afslankpil kan werken", voegt Sauer toe. „Mensen die dagelijks cannabis (hasj en wiet) gebruiken, kun nen veel eten maar worden niet dik." Gecko kijkt dan ook hoe deze stof werkt. Een spekkie voor je bekkie. Naast het onderzoek van Van Dijk gaat nog een aantal andere onderzoekers laboratoriumproe ven doen. Bijvoorbeeld om er achter te komen hoe suiker,-glu cose, wordt omgezet in vet. En foto Jan Zeeman/GPD hoe hart- en vaatziekten eigen lijk samenhangen met vetzucht. Ten slotte doet Gecko ook onder zoek naar een project waarin kinderen veel vaker gymnas tiekles op school krijgen. „Maar of dat ook werkelijk effectief is tegen overgewicht gaan wij eveneens onderzoeken", zegt Sauer. De professor erkent dat dergelij ke programma's om mensen meer te laten bewegen belang rijk zijn. „Tegelijkertijd is het zeer de vraag of je daarmee ook de echt dikke kinderen bereikt. Ik was zelf vroeger op school een vrij dik kind. De gymles was daarom niet leuk, ik was altijd de laatste. Tiet is belangrijk om te proberen op jonge leeftijd al de leefstijl te veranderen, maar daarmee ben je er niet." Uiteindelijk zijn de wetenschap pers van Gecko op zoek naar een sooxd medische behandeling van vetzucht. Zij willen kunnen vooi'spellen welk jong kind een grotere kans heeft om dik te wor den. „Het vinden van de ideale afslankpil zou prachtig zijn", zegt Sauer. Gecko is daarmee be paald niet de enige in de wereld. De hele farmaceutische indus trie beseft dat er wereldwijd een enorme vraag zal ontstaan naar een echte werkzame en veilige dieetpil. Anderzijds is een leven lang pil len slikken niet ideaal. „Het voorkomen van vetzucht is veel beter dan te proberen het te ge nezen." Misschien moet er wel meer gedacht worden aan een bepaald soort levensstijl. Of mis schien gaat het alleen om een be paald dieet bij baby's waar men sen later baat bij hebben. Zo is bekend dat zwangere vrou wen die honger lijden, vaak ba by's krijgen met een sterkere aanleg voor diabetes en hax-t- en vaatziekten. Door de 'afstelling' van hun systeem, al in de baai moeder, slaan zij de rest van hun leven het vet op een andere manier op. „Als het lukt al op heel jonge leeftijd de energieba lans anders af te stellen, dan kunnen mensen daar hun hele le ven profijt van hebben", zegt Sauer. „Dan hebben wij echt de kans iets te doen aan het pro bleem van de vetzucht." GPD door Marieke van Schie Meneer Faber zegt: „Ik kom voor de pillen." Hij ziet er moe en gespannen uit. Gebruikt antidepressiva. „Gaat het niet goed?", vi*aag ik. Het wordt even stil. „Ik zit financieel aan de gx'ond", zegt hij dan. „Twee weken ge leden heb ik een kleine gekre gen. Het lukte steeds om met een nieuwe lening de oude schulden af te betalen. Nu heeft de bank onze pasjes in getrokken en ik ben naar de schuldsanering gegaan. Maar ik hoor maar niks." Heb ik iets gemist? Ik weet niet eens dat zijn vrouw zwanger is. Dat klopt, zijn vrouw en kind zijn bij een an dere huisarts ingeschreven. Hij vindt het prettig om hier te blijven, dat geeft hem pxi- vacy. „Slaapt u nog?", vx-aag ik. Dat is niet het geval, hij pie kert zich suf. De pillen hel pen zo natuurlijk niet. Eens te meer besef ik hoe nuttig de regelmatige spreekuurcontro les zijn. Bij verstrekkingen via de telefoon raak je op den duur de draad in het leven van de patiënt kwijt. Sinds kort hebben wij een spreek uur van maatschappelijk werk in de pi'aktijk. Ik raad hem aan bij hen een afspraak te maken. Faber is een hardwerkende man, hij drinkt en gokt niet. Hoe heeft het zover kunnen komen? „Wij bestelden spul len voor de babykamer bij een postorderbedrijf en eer- der hadden we op de pof ge kocht. Een vei-haal van jaren. Steeds meer rood staan, maar de banken leken alles goed te vinden." Deze keer geef ik hem voor drie weken medica tie mee en vraag hem dan te rug te komen. Faillissement Diezelfde week komt Irene op het spreekuur. Ook voor pillen. Zij kwam drie jaar ge leden in de problemen. Tegen slag leidde tot hun faillisse ment. Dapper zette zij de te ring naar de nei*ing, maar hun huis moest worden ver kocht en zij raakten aan de drank, waardoor ook hun ge zinsleven onder druk kwam. De kinderen bleven weg. On langs kwamen zij elkaar weer tegen in de wachtkamer van de tandarts. „Het was zo x-aar", vertelt zij. „Zaten wij daar met zijn tweetjes, mijn oudste zoon en ik. Plotseling keek hij me aan en zei: 'Hoe is het me je?' Ik moest bijna huilen. Ik zei dat we gestopt waren met de drank, nu bijna uit de schulden zijn en het ei genlijk wel weer goed heb ben. Ze hebben ons het boot je laten houden, dat van mijn vader is geweest. Daar heb ben we de hele zomer mee ge varen. Kost bijna niets. In plaats van sherry kochten we benzine voor de buitenboord motor. Ik heb hem gevraagd als hij er aan toe was weer eens langs te komen. Toen was hij aan de beurt. 'Komt goed mam', zei hij. Pas toen hij binnen was kwamen mijn tranen." Ik ben blij voor haar en besef dat dit het tweede gezin is waarvan ik weet dat zij in de schulden zitten. Mijn assistente noteex-t wie er uit het ziekenfonds gaan. Niet iedereen komt dan in de pax-ticuliere verzekering. Re gelmatig blijkt dat patiënten onverzekerd rondlopen. Voor een consult bij de huisarts is er een mouw aan te passen, maar hoe moet dat als ik hen door moet verwijzen naar een ziekenhuis? In het licht van het nieuwe zorgstelsel ben ik mijn prak tijk op oi-de aan het brengen. Zo ontdekken wij de proble men bij de mensen. In janua ri zal het vanzelf aan het licht komen, als wij via de zorgvex-zekeraar de adressen krijgen van mensen die onvex- zekerd rondlopen. Ik houd mijn hart vast. GPD M. van Schie is huisarts Rechtlijnige artsen hebben de neiging hun patiënten met type 2-diabetes onder een berg regel tjes te bedelven. De Venlose huisarts Henk van Dam zet daar vraagtekens bij in een proef schrift waarop hij vorige week is gepromoveerd. door Will Gerritsen VENLO - Val af. Stop met ro ken. Matig het drinken. Eet ge zond. Let op verzadigde vetten. Let op zout. Check regelmatig de glucosespiegel. Houd een dag boek bij met alle gegevens die in zicht bieden in diabetes. Draag bij sporten goede sokken. Genoemde tips zijn slechts enke le van de raadgevingen uit het 118 pagina's tellende boekwerk met richtlijnen en adviezen van de Nederlandse Diabetes Fede ratie. Huisarts Henk van Dam: „Veel mensen met diabetes heb ben grote moeite om alle advie zen op te volgen die hun ai-ts, verpleegkundige en diëtist over hen uitstoi-ten. Het blijkt vaak niet te doen." Nogal wat mensen met type 2-diabetes - ook wel bekend als ouderdomssuiker - volharden in derdaad in hun ongezonde ge woontes. Daarnaast neemt liefst de helft te veel, te weinig of hele maal geen medicijnen, waarmee de regulering van de glucose in het bloed in de soep loopt. On wenselijk, want mensen met dia betes lopen extra gezondheidsri sico's. Zij hebben bijvoorbeeld beduidend meer kans op hart en vaatziekten dan gezonde men sen. Epidemie Van Dam: „Veel zit in de com municatie tussen dokter en dia betespatiënt, de manier waarop de dokter of zuster hem kan ovei'tuigen, motiveren en onder steunen." Daar gaat het proef schrift over waaraan hij de afge lopen twaalf jaar heeft gewerkt. Diabetes type 2 neemt bijkans epidemische vormen aan; min stens vijfhonderdduizend Neder landers lijden aan deze aandoe ning, terwijl veel gevallen nog niet eens zijn ontdekt. Mensen blijken op steeds jongere leef tijd de ziekte onder de leden te hebben. Van Dams belangrijkste conclu sie: de arts moet meer aandacht besteden aan de leefwereld van de patiënt. „Veel artsen werken ziektegericht: zij focussen op me- Een overdosis aan richtlijnen en adviezen werkt niet. illustratie Mare Janssen/GPD dische dossiers, richtlijnen, cij fertjes, metingen van bloedglu cose en bloeddruk. Dat is niet slecht, het is juist de taak van de professional. Voor de patiënt is diabetes echter slechts één aspect uit zijn leven. Hij heeft wel méér aan zijn hoofd." Weten artsen dat wel? Zij me nen bijvoorbeeld dat hun diabe ten de jaarlijkse controle trouw bezoeken. „Wegblijven? Dat doet niemand, dachten wij", zegt Van Dam. Hij ontdekte ech ter in een steekproef onder 38 Limburgse praktijken en bijna duizend patiënten dat gemid deld één op de acht diabeten een jaar of zelfs langer niet op con trole is geweest. Diabetenpolitie Opmerkelijk: de gezondheidstoe stand van deze 'spijbelaai's' bleek niet slechter te zijn dan die van de 'controletrouwe' dia beten. Van Dam concludeerde dat de arts de keuze van de hard nekkige wegblijvers uiteindelijk moet respecteren. Daarmee maakte hij heftige reacties bij vakgenoten los. Vooral van art sen die stevig vasthouden aan re gels en richtlijnen. „Gewone huisartsen geven mij gelijk, Wij zijn geen diabetenpolitie!" Van Dam deed aan de hand van literatuurstudies nog meer op merkelijke bevindingen. Patiën ten die via telefoon of internet veel steun krijgen van lotgeno ten zorgen beter voor zichzelf dan diabeten die veel steun uit hun naaste omgeving krijgen. Ook hebben eerstgenoemde pa tiënten hun diabetes beter on der controle. Nog een verrassende ontdek king: een dokter die zijn best doet om bij zijn patiënt vriende lijk over te komen, verbetert de diabeteszorg niet. Mondige, assertieve patiënten doen het beter dan die lievige KAMERBEDIENDE - Hans Linge, de voormalige kamerbe- diende van Hitler, is zater dagnacht met negenhonderd andere Duitse krijgsgevange nen gex-epatrieerd. Direct na aankomst werd hij apart geno men en ondervraagd over de laatste levensuren van Hitier. In Rusland was daarvoor geen aandacht. Linge is de derde overlevende ooggetuige van de laatste momenten in de schuil kelder waar Hitier de dood vond. KINDERWETTEN - In Middel burg is zaterdag stilgestaan bij het vijftigjarig bestaan van de Kinderwetten. Mevrouw! van Mook uit Den Haagv de over de ontwikkeling de kinderbescherming 1905 en vroeg aandacht kinderen en gezinnen. MOND- EN KLAUWZE De gevreesde veeziekte rr en klauwzeer is opgedoke der het vee van laixdbp C. van Parijs uit Eede. schapen en vier koeien zij middels afgemaakt De veeartsenijkundige d in Breda heeft maatregel! Eede genomen om vers ding van de ziekte te voc men. dokter of zuster, zo stelde Van Dam in een litei'atuurstudie vast. Mondje roeren Conclusie: de diabeet moet zijn mondje roeren, de arts moet zich inleven in zijn patiënt: „Stel dat de patiënt niet in staat is 20 kilo af te vallen, ofschoon dat wel wenselijk is. Misschien kun je met hem af spraken maken over wat wel haalbaar is. Bijvoorbeeld 5 of 2 kilo eraf in één jaar. Ik pleit niet voor een overlegcultuur: iemand met 300 bloeddruk of met bloed glucose van 30 moet acuut be handeld worden. Maar in de gewone contacten met type 2-diabetespatiënten moet de hulpverlener ook kun nen zeggen: 'In het dagelijkse le ven bent u de beste expert. Waar kunnen we elkaar vin den?' Inderdaad, de arts moet poldex-en met patiënten." GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A- L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: BuitenruststraatlS Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel, (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax-(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 lot 17.00 uur Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur Abonnementen: 0800-0231231 aulom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: £229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezorsservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorhs einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uiige® overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgt de Regelen voor het Advertentiewezsn. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16,00 tot 18,00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend go» Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: w zc.nl/adverleren Auteursrechten vooroenouoen nsilotfi Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van hot Wegener-concern. tie s verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor - enladminlstratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante i in van de titels on de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig rrrien. Als u op doze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk meidon bi|. - ervice, Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot -ir WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4