pzc Kritiek op inzet bijstandsmoeder Reisbranche worstelt met angst onder reizigers voor terrorisme Route Mobiel is 100% pechhulp en daarom tot 41% goedkoper. Lancering poolsatelliet Cryosat mislukt PvdA komt met plan energiebesparing In vervoering over roodoogvireo in Westkapelle Staatssecretaris wil uitkeringsgerechtigden kinderen op school laten opvangen pnrParrink Selbach BOBDWIJK I)C Europese sa- gjiet Crvosal die onderzoek „,l doen naar klimaatveran- sHnt aan de polen is verloren, u ruirolesonde werd zaterdag „oil Rusland door Russische pellen de lucht in geschoten, „at de lancering mislukte. maandag 10 oktober 2005 Dat heeft een woordvoerder van de Europese ruimtevaartorgani satie (ESA) in Noordwijk zater dagavond bevestigd. Volgens hem is de satelliet neer gestort door problemen met de raket. De ruimtesonde kwam in zee terecht, waarschijnlijk in de buurt van de Noordpool. De ESA is 'zeer teleurgesteld' over het falen van de missie. Nader onderzoek moet uitwijzen wat er precies mis is gegaan. Over de toekomst van het Cryosat-pro- ject is volgens de ESA-woord- voerder nu nog niets te zeggen. De satelliet moest volgens de plannen drie jaar lang met een radar de veranderingen aan de ijskappen in kaart brengen. ESA hoopte dat het 136 miljoen euro kostende apparaat zou aan tonen of en zo ja in welke mate de klimaatveranderingen leiden tot smeltende ijskappen. Weten schappers rekenden erop dat de sonde uiteindelijk zou weerge ven hoe snel de witte kappen aan de uiteinden van de aarde smelten. Veranderingen in de Noordelij ke IJszee zijn een indicator voor klimaatverandering op aarde. ANP frnr Fnns Kockelmans )EN HAAG - Staatssecretaris an Hoof van Sociale Zaken wil at bijstandsmoeders met kinde- tn onder de vijf jaar die zijn rijgesteid van sollicitatie- licht. met behoud van uitke- aan de slag gaan in de voor- en naschoolse kinderop vang die scholen straks moeten aanbieden. De SP heeft kritiek op het plan. De gemeenten mogen de ouders een bonus aanbieden op hun uit kering en ook scholing. De bij standsmoeders kunnen even tueel hun eigen kinderen meene men naar de school. Van Hoof heeft zijn plan gisteren ont vouwd. Het sluit aan bij het voorstel van WD-aanvoerder Van Aartsen om scholen te ver plichten tussen half acht 's och tends en half zeven 's avonds kinderopvang te bieden als de ouders dat willen. Het kabinet heeft daar vrijdag mee inge stemd. Vandaag stuurt het een brief naar de Tweede Kamer. Van Hoof heeft zijn plan bespro ken met de vrouwenorganisaties van de grote politieke partijen en daarbij 'van links tot rechts' positieve reacties gekregen. Hij gaat nu met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten overleg gen. Volgens een woordvoerder van Van Hoof zijn er op dit moment negentigduizend bijstandsmoe ders vrijgesteld van sollicitatie plicht, omdat zij kinderen onder de vijfjaar hebben Slecht idee Tweede-Kamerlid Gerkens van de SP noemt het plan van Van Hoof in een reactie 'een slecht idee'. Zij wil de staatssecretaris morgen naar de Kamer roepen om uitleg te geven. Volgens Ger kens zijn moeders van jonge kin deren niet voor niets vrijgesteld van sollicitatieplicht. Boven dien moet volgens haar de kin deropvang door gekwalificeerd personeel gebeuren. ANP Amsterdam ouilleert weer ireventief AMSTERDAM - De politie in msterdam mag weer preven- ief fouilleren. Burgemeester Co- jn heeft hiervoor het aanwij- ingsbesluit van de risicogebie den Amsterdam Centrum en iiidoost veranderd. I een brief aan de gemeente re zaterdag bekend werd, oemt Cohen preventief fouille- en 'een belangrijk instrument pet voorkomen van wapenge- reld'. Cohen komt tot zijn be- jssing nadat het gerechtshof in msterdam eerder deze week ordeelde dat de geldigheid van et besluit onduidelijk geformu- eerd was. Ook oordeelde het ge- eehtshof dat de grenzen van et gebied niet goed aangegeven ijn. Het gerechtshof sprak een 6-jange Amsterdammer vrij iezich 1,5 jaar geleden weiger- >ielaten fouilleren op het Wa- ïlooplein. Het Openbaar Mi- üstene gaat tegen de uitspraak beroep. Een woordvoerster ran de burgemeester: „Wij zijn it niet eens met de uitspraak, wij willen wel doorgaan iet ons fouilleerbeleid,ANP lavis Carrilho it jaar Zwarte Zakenvrouw «STERDAM - Mavis Carril- eigenaar en directeur van I Amsterdamse onderzoeks- i adviesbureau i-Nova, is ver- uzeii lot Zwarte Zakenvrouw au hel Jaar. Dat werd zaterdag- tond tijdens een gala in het i Hotel in Amsterdam be- tndgemaakt. irrilho richtte in 1997 i-Nova i Haar bureau adviseert en be- leidt bedrijven, overheden en stellingen onder meer op het an sociaal-economische mieuwing en integratie. De ju- prees Carrilho onder meer »r de wijze waarop zij i-Nova seit ontwikkeld tot een bedrijf el een stabiele positie op een oedijke markt. De jury stond ader leiding van L. Hermans, lorzitter van MKB-Nederland. el is voor de negende keer dat tprijs wordt uitgereikt. De be- mdste winnares tot nu toe is ïbella de Faria. De voormalig ethouder van Rotterdam kreeg 'Wel in 2001 toebedeeld. ANP Beatrix moet lachen om eitje ASSEN - De koningin had er zaterdag in Assen zelf hele maal niks van gemerkt, van de 'aanslag' op haar gezel schap met een ei. Vlak na het begin van haar jubileumbe zoek aan Drenthe gooide een jongen een ei in haar rich ting, maar dat miste doel. Alleen iemand in haar omge ving zou een paar spatjes op de kleren hebben gekregen. Hadden ze maar beter moeten oefenen, grapte de konin gin achteraf, toen zij van het incident hoorde. Inmiddels zaten de jongen en een 'strijdmakker' op het politiebu reau. De twee zijn zeventien en achttien en komen uit As sen. ANP Melding hindert treinverkeer AMSTERDAM - Het treinverkeer tussen Amsterdam en Utrecht is zaterdagavond verstoord geweest door een mel ding over een verdachte persoon. De politie kreeg om streeks half zeven 's avonds een telefoontje over een reizi ger met een rugzak waar draadjes uitstaken. De stoptrein met de verdachte passagier werd op station Bijlmer stilge zet en de politie sloot een spoor af. Inzittenden van de stoptrein naar Amsterdam hebben hun reis met de metro voortgezet. Agenten van de spoor wegpolitie vonden in het treinstel niets. De politie zoekt uit wie de waarschuwing doorbelde en speurt nog naar de reiziger met rugtas. ANP Jongens laten locomotief ontsporen ROTTERDAM - De spoorwegpolitie heeft vier jongeren (14 tot 17 jaar) aangehouden die vrijdag in de Rotterdam se Waalhaven een locomotief zouden hebben laten ontspo ren. De jeugdige Rotterdammers gooiden stenen naar de trein en plaatsten stenen tussen een wissel waardoor de lo comotief buiten de rails raakte. Niemand raakte gewond. Twee jongens werden vrijdag gearresteerd, een derde werd zaterdag aangehouden, de vierde meldde zich zater dag zelf, aldus een woordvoerder van het Korps Landelij ke Politiediensten. ANP Lijk vermiste schipper gevonden MAASBRACHT - Een visser heeft in de nacht van zater dag op zondag in de haven van het Limburgse Maas- bracht het lichaam gevonden van de schipper die daar al een week werd vermist. Dat heeft de politie gisteren be kendgemaakt. De visser trof het stoffelijk overschot rond één uur aan bij de sluis aan de haven. Na onderzoek bleek het om de ver miste 32-jarige man uit Maasbracht te gaan. De man was sinds vorige week zaterdag vermist. ANP Wildplasser plat met pepperspray NIJMEGEN - Nijmeegse agenten hebben in de nacht van zaterdag op zondag pepperspray gebruikt om een 36-jari- ge inwoner van die stad te kunnen bekeuren voor wild- plassen. Surveillanten zagen de overtreding. Zij spraken de wildplasser aan, maar die liep omringd door vrienden weg. Zij riepen de assistentie in van meerdere politie-een- heden, mede vanwege de omvang van de man. Die konden de grote man slechts met pepperspray onder controle krij gen. Er waren twee stel handboeien nodig om de man te kunnen boeien. ANP Vogelspotters staan tussen de grafzerken in Westkapelle. foto Lex de Meester door Hans van Lierop door Maurits Sep WESTKAPELLE - Vireo oliva- ceus. Ofwel: roodoogvireo. Een verdwaalde Amerikaanse zang vogel heeft gisteren zo'n hon derd vogelaars uit heel Neder land naar Westkapelle gelokt. Het was volgens kenners pas de tweede keer dat deze soort in Ne derland in het wild voor ieder een te zien was. De vorige keer was in 1996 op Schiermonni koog. De roodoogvireo is nog vier keer in Nederland gevon den, maar eentje was al dood en de andere drie waren gevangen door ringers. Het exemplaar dat gisteren in Westkapelle neerstreek, werd ontdekt door Peter Meininger uit Vlissingen. Hij was 's och tends op de begraafplaats bij de vuurtoren in Westkapelle, een goede plek om naar vogels te kij ken. Met een aantal Belgen had hij daar al zes bladkoninkjes ge zien, toen zijn oog op de rood oogvireo viel. „Ik zag hem heel even maar herkende hem met een. Toch twijfelde ik nog. Ik brulde naar de anderen en die bevestigden wat ik al dacht", vertelde Meininger. Hij stuurde vlak na zijn ontdekking, rond half elf, via sms en semafoon een berichtje naar alle vogelaars in Nederland en onmiddellijk ontstond een grote trek naar Westkapelle. Zelfs vanuit Groningen namen vogelaars de moeite om naar de westpunt van Walcheren te rij den. Toen zij daar even voor vier uur aankwamen, zat de vo gel er nog. Johan van 't Bosch, vogelaar uit Utrecht, was er toen net een kwartiertje. Hij had een flinke omweg achter de rug. Van 't Bosch was gisterochtend vanuit zijn woonplaats naar Texel ge gaan om vogels te kijken. „Wij hadden de eerste boot van half negen. Om kwart voor elf kre gen wij het bericht dat hier een roodoogvireo zat. Helaas misten wij de boot van elf uur." Van 't Bosch moet lachen om zijn eigen opwinding. „Eigen lijk is het gekkenwerk ja om zo ver te rijden voor een vogel. Maar het is een bijzondere vo gel, dus die wil je toch zelf zien. En hij laat zich ook goed zien." Volgens ontdekker Meininger is de kans groot dat de roodoogvi reo nu weer weg is uit Westka pelle. „Het is een nachttrekker." De vireo olivaceus komt voor in de bossen van Noord- en Zuid-Amerika en is ongeveer zo groot als een huismus. De vogel kan op eigen kracht de over steek naar Europa hebben ge maakt, maar hij kan ook zijn meegevaren met een schip, zegt Meininger. Hij is blij dat hij zo dicht bij huis deze soort heeft ge- Een roodoogvireo foto Niels de Schipper zien. „Ik ben destijds niet naai' Schiermonnikoog gereden en daar heb ik altijd spijt van ge had. Maar nu speel ik een thuis wedstrijd. Dit is echt een kick." Agent gewond bij demonstratie VENRAY - Een politieman van de Mobiele Eenheid is zaterdag ernstig gewondgeraakt tijdens een demonstratie in Venray. De man liep hoofdletsel op bij het nabootsen van een arrestatie door agenten te paard op de lan delijke politiedag. Het slachtoffer speelde de rol van verdachte. Bij de aanhou ding kwam de man ongelukkig ten val en werd mogelijk ge raakt door een van de paarden. De politieman liep hoofdletsel op en is naar het Radboudzie- kenhuis in Nijmegen gebracht. Het programma van de landelij ke politiedag in Venray werd na het ongeval stilgelegd, maar la ter hervat. Alleen de demonstra ties van de Mobiele Eenheid wer den afgelast. GPD DEN HAAG - De PvdA-fractie vindt dat minister Brinkhorst van Economische Zaken in zijn energierapport niet ambitieus genoeg is bij het besparen van energie en heeft daarom een ei gen 'Actieplan Energiebespa ring' opgesteld. Dit plan moet leiden tot meer dan 2 procent be sparing per jaar. Brinkhorst denkt dat niet meer dan 1,5 pro cent haalbaar is. Opvallende punten in het Pv- dA-plan zijn de oprichting van een energiebesparingsbank, waar mensen goedkope lenin gen kunnen krijgen voor isolatie van woningen of aanschaf van energiezuinige huishoudelijke apparaten. Ook wil de PvdA de zomertijd verlengen, waardoor de lichten 's avonds pas later aan hoeven. De PvdA pleit ook voor een kilo meterheffing en een lagere top snelheid van auto's, waardoor de motoren zuiniger kunnen worden afgesteld. De Tweede Kamer heeft woens dag een debat over het energie beleid met minister Brinkhorst. Een grote meerderheid heeft aangedrongen op een besparing van 2 procent, maar de D66-be- windsman acht dat niet haal baar. Brinkhorst zegt dat zijn plannen gunstig afsteken bij de verkiezingsprogramma's van de grote partijen. Plij laat onder zoek doen naar de mogelijkhe den om tot meer energiebespa ring te komen dan de 1,5 pro cent per jaar. Als dat later moge lijk blijkt, dan wil Brinkhorst meer maatregelen treffen. De minister heeft de Tweede Ka mer aan de vooravond van het debat laten weten dat hij vast houdt aan zijn plan om een groot deel van de besparing te bereiken door 'witte' certifica ten, die de energiemaatschappij en moeten aanzetten tot bespa ringsmaatregelen bij hun klan ten. Het systeem van de certifi caten is vergelijkbaar met de verhandelbare rechten om het broeikasgas kooldioxide uit te stoten. De Tweede Kamer is sceptisch en de vergelijking is gemaakt met de bakker, die ge stimuleerd moet worden om min der brood te verkopen. ANP ZljN W£ WEÊiQ. o'tzetLö door Gerard Chel JERSEY - De Nederlandse reis branche weet niet goed hoe zij om moet gaan met terroris- me-angst onder reizigers. Toer- operators en reisbureaus zijn er nog niet uit of en hoe een klant, die op het punt staat te vertrek ken naar een plek die net daar voor door een terreuraanslag is getroffen, moet worden tege moetgekomen. De ANVR, de overkoepelende or ganisatie in de reisbranche, is er dit weekeinde op de jaarvergade ring in Jersey niet in geslaagd af spraken voor alle reisonderne mingen te maken. Daardoor blij ven er vragen: krijgt de angstige klant na een aanslag zijn geld te rug. mag hij gratis omboeken naar een andere bestemming, kan hij zijn trip uitstellen? Volgens sommige grotere toer- operators is het niet zo moeilijk: binnen vijf dagen na een aan slag moet je coulant zijn en een klant niet dwingen te vertrek ken. Ook al ligt zijn hotel kilo meters van de plek van de aan slag en kan hij zijn geplande va kantie normaal afmaken. Gun hem vijf dagen de tijd daar even over na te denken en bied hem de mogelijkheid binnen die vijf dagen zijn trip te wijzigen of an nuleren. Maar lang niet alle reis organisatoren kennen zo'n cou- lanceregeling. Wachtdagen Romana Engeman, directeur van de ANVR onderkent het pro bleem, maar zij vindt dat 'er nog veel vragen zijn'. „Onder welke condities, hoe liggen de verant woordelijkheden, wie betaalt dat?" Bovendien wil zij weten hoe de klant er zelf over denkt. De vraag wie voor de eventuele kosten van een 'wachtdagen-re- geling' moet opdraaien, is voor sommigen al beantwoord: het ca lamiteitenfonds, dat nu al uit keert als een vakantie door een of andere ramp in het water valt. Omdat dit fonds een goed gevulde kas heeft, gaat per 1 ja nuari de premie omlaag van 3,40 naar 2,50 euro. 'Laat die 0.90 cent in het fonds en betaal daaruit je coulanceregeling'. was te horen op het congres. Voor Engeman ligt het iets min der simpel: „Het calamiteiten fonds is een zelfstandig fonds, daarmee zal bijvoorbeeld eerst overlegd moet worden." Op de vraag of er voor 1 januari een al gemene regeling komt, moet de ANVR-directeur het antwoord schuldig blijven. „Wij moeten het allemaal goed evalueren en dat gaan wij doen." GPD Pechhulp Nederland voor SO.- Standaard vervangend vervoer Binnen 30 minuten ter plaatse No-claimkorting Standaard woonplaatshulp Actiet In 44 Europese landen www.routemoblel nl ol bel gratis 0S00~0504 Route Mobiel. Sneller en goedkoper bij pech onderweg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3