VVD bezorgd over zorgloket PZC Zangconcours wordt goede gewoonte PZC Onbereikbaar zitje Servicecentrum Kerkwerve nadert opening Postduiven in de verkoop voor goed doel Kankerfonds dieren oogst niets dan lof ia verkrpalcn pate Onduidelijkheid over functioneren na vertrek CIZ agenda maandag 10 oktober 2005 ,11 ^o^inovanderLBroecke LsKIL - Postduivenhou- 1„ van df afdeling Zeeland lelden afgclupcn raterdag in ran gehandicapte kinderen. Een I eerder werden er in Arne- „iden eieneens duiven per op- lod verkocht. get hel geld van de verkoop wil- len de postduivenhouders jeug dige kankerpatiëntjes de moge lijkheid bieden een week vakan tie te vieren in Renesse met het gezin. Daarnaast waren er ook twee kleinere doelen waarvoor men geld bijeen wilde brengen voor de aanschaf van verschil lende speeltoestellen, de kinder dagverblijven Tsjasker in Zaam- slag en de Brede School Arduin in Middelburg. De twee verko pen leverden gezamenlijk het schitterende bedrag op van ruim 13.500 euro. In Arnemui- den werden zeventig jonge dui ven en bonnen verkocht voor een bedrag van 9200 euro, ter wijl zaterdagmiddag in het lo kaal van postduivenvereniging de Sluiskilse Reisduif 56 duiven onder de hamer gingen voor 4500 euro. In het lokaal aan de Baljuwlaan in Sluiskil was het met een honderdtal liefhebbers gezellig druk. „We willen op de ze manier de duivensport promo ten en tegelijkertijd met een ver koop ook enkele goede doelen in Zeeland helpen", aldus voorzit ter Rinus Ars van de sponsor commissie, die verantwoorde lijk is voor de organisatie van de twee verkopen. Dergelijke ver kopen worden al ongeveer vijf tien jaar georganiseerd en heb ben in de loop der jaren al meer dan 16.000 euro aan gelden op geleverd voor goede doelen. De totale opbrengst wordt op za terdag 5 november tijdens de Provinciale dag in Yerseke over handigd aan vertegenwoordi gers van de drie goede doelen. jtoEsmejSoesman Z1ERIKZEE - De Schou- „n-Duivelandse VVD-fractie naakt zich zorgen over de wer- Iftg van het zorgloket als het fcotrum Indicatiestelling Zorg (CIZ) niet meer in het gemeente- kuis in Zierikzee zetelt. Zeker Bet het in werking treden van je ffet Maatschappelijke Onder sleuning (WMO) zal er sprake zijn van twee loketten in plaats ,an één, waarschuwt de fractie. Cliënten die een beroep moeten joen op langdurige zorg zijn straks aangewezen op Goes. Rekencommissie IERNEUZEN - Het dagelijks bestuur van het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen stelt voor an vanaf 2007 een rekeningcom- aivsie in te stellen die het finan ciële beleid moet controleren. Deze rekeningcommissie zou landeweg met ingang van 108. bijvoorbeeld door uitbrei- ing van het aantal leden met externe deskundigen, ook een re- tnkamerfunctie kunnen gaan ervullen. Zo'n rekenkamercom- nissie onderzoekt of het water- tthap het geld wel rechtmatig, doelmatig en doeltreffend uit- pft STREEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a «00 AB zierikzee Tel 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Ret «leemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^60 AA goes kt (0113)315500 f* (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Het kantoor van het CIZ, voor heen RIO Oosterschelderegio, is in Goes gehuisvest. Tot dusverre huurde het CIZ echter ook ruim te in het gemeentehuis van Schouwen-Duiveland. De orga nisatie beoordeelt of iemand in aanmerking komt voor zorg, tot dusverre uiteenlopend van huis houdelijke hulp tot verblijf in een verzorgings- of verpleeg huisinstelling. Volgens de WD is het vanaf deze week echter ge daan met het - deels - inwonen bij de gemeente. Daarmee gaat in de visie van de liberalen ken nis verloren, maar wordt ook de gedachte aan één zorgloket op Schouwen-Duiveland geweld aangedaan. Invoering Met de invoering van de WMO, wat vooralsnog medio volgend jaar op de rol staat, zal het indi ceren van cliënten die aan spraak willen maken op kortdu rende huishoudelijke en per soonlijke zorg tot drie maanden worden overgenomen door de ge meente. Doel van de WMO is meer verantwoordelijkheid bij de burger zelf te leggen als het om eigen verzorging en die van anderen gaat. Lukt dat niet dan kan er voor ondersteuning bij de gemeente worden aange klopt. Onder de WMO worden straks onder meer Welzijnswet, Wet Voorzieningen Gehandicap ten en delen van de AWBZ (Alge mene Wet Bijzondere Ziektekos ten) zoals huishoudelijke verzor ging geschaard. De VVD wil van het dagelijks gemeentebestuur weten hoe de gemeente Schou wen-Duiveland dat gaat organi seren. Is de benodigde kennis aanwezig of moet dat uitbesteed worden? En voldoen de richtlij nen die gebruikt worden bij indi catie nog steeds of dienen er nieuwe protocollen te worden ontwikkeld? De fractie is verder van mening dat er, om draag vlak voor de WMO te verkrij gen, voor de huidige doelgroep in eerste instantie zo weinig mo gelijk moet veranderen. Daar naast geven de liberalen aan groot voorstander te zijn van het persoonlijk gebonden bud get, dat gebruikers keuzemoge lijkheden geeft om zelf de beno digde hulp bijeen te shoppen. IE - MFC, 19.30 - 21.30 uur: tods-on legen huiselijk geweld. lerfstmarkt rijzinnige emeente IERIKZEE - De vrijzinnige ge- aeente Zierikzee houdt aan- aande zaterdag haar jaarlijkse erfstmarkt onder de Beuze in ierikzee. lat betekent een flink aanbod an lekkere spullen zoals jam, oekjesen cake. zijn diverse zelfgemaakte pullen en een snuffelmarkt aar iedereen wel wat kan vin- en: het aanbod loopt uiteen ran huishoudelijke spullen tot laswerken boeken, te opbrengst is bestemd voor ei- en gemeentewerk, verkoop van de vrijzinnige emeente Zierikzee begint om uur 's ochtends en gaat kor tot 's middags 16.00 uur. Prijswinnaars Sanne van de Sluis, Marlotte van 't Hoff (derde prijs onder achttien) en Robin Waterreus (eerste prijs onder 18) (vlnr). foto's Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman ZIERIKZEE - Zoals vanouds geva rieerd repertoire en inmiddels een rijtje bekende gezichten. Maar de derde edi tie van het zaterdag gehouden Vocalis tenconcours in Zierikzee bleek toch weer heel verrassend te zijn. Al is het alleen maar vanwege zangtalent Robin Waterreus uit Zierikzee. De zeventienja rige 'nieuwkomer' verraste de jury met haar uitvoering van How could I ever know uit de musical The Secret Gar den. Zij ging met de eerste prijs in de ca tegorie onder de achttien jaar én met de aanmoedigingsprijs naar huis. „We willen je volgend jaar weer zien, want we vinden je echt een belofte", vat Liesbeth Franken het oordeel samen dat de jury tijdens de pauze over de nog maar een jaartje zingende Robin heeft geveld. De vijf beoordelaars draaien een topdag, omdat - in tegenstelling tot eerdere edities - concours en finale op één en dezelfde dag worden gehouden. Dat heeft zeker z'n praktische kanten, bevestigt Marco van 't Hoff - die onder meer betrokken is als presentator, bege leidend pianist en dirigent. Er is sprake van één spannende dag en de 'fans' hoe ven ook maar één keer op te komen dra ven. Voordeel echter van het uitsmeren van het concours over twee dagen is dat de deelnemers nog aan de slag kunnen met de adviezen in het juryrapport, geeft hij ter relativering aan. En te beoordelen viel er genoeg tijdens het Vocalistenconcours 2005. Overdag traden maar liefst zestien solisten en duo's op, waarvan er negen door moch ten naar de 's avonds gehouden finale. Tesamen goed voor een muzikaal pretti ge bonte avond, omdat heel afwisselend repertoire werd gezongen. Dinella Wol- ters uit Almkerk zette in met een werk van Caccini, waarna Peter Reinders uit Kats 'Maria' uit de musical Westside Story door het monumentale gebouw liet galmen. Tussen de bedrijven door traden de koren van Prins Maurits (naar de gelijknamige school in Middel- harnis) op, bij wijze van generale - maar toch al heel finaal klinkende - re petitie voor de korenreis die zij komen de week gaan maken door Oost-Euro pa. Enkele leden van het koor traden ook als solist voor het voetlicht, zoals Sanne van de Sluis uit Zierikzee - met pianobegeleiding van Nienke ten Brin- ke uit Nieuwerkerk. Sanne sleepte een gedeelde derde prijs in de wacht in de categorie onder de achttien. Ze deelde die prijs met de dertienjarige Marlotte van 't Hoff uit Zierikzee, die ook - en dat deed ze al eens eerder - de meeste stemmen van het publiek naar zich toe trok en daarmee dus de publieksprijs. In de categorie boven de achttien gin gen achtereenvolgens Dinella Wolters (derde prijs), Peter Reinders en de Zie- rikzeese Yvonne Bom (gedeelde tweede prijs) en Ellen Geeve uit Oost-Souburg (eerste prijs) blij naar huis. In de catego rie duet werden Lia en Rinus van Gor- sel uit Sint-Maartensdijk tweede en Martine Slangen uit 's-Gravendeel en Els van Splunder uit Middelharnis eer ste. Zij gingen ook met de wisselbeker naar huis. „Prachtig die menselijke stem die iedere keer weer een andere kleur heeft", geniet Van 't Hoff van de muzikale lappendeken die het Vocalis tenconcours oplevert. Volgend jaar weer of is al het zangtalent nu wel be kend? „Er komen ook mensen van ver der weg en er zijn nieuwkomers. Nee, dit wordt een goede gewoonte. En het is ook leuk om mensen terug te zien ko men. Dan zie je hoe ze zijn gegroeid." door Patricia de Ryck TERNEUZEN - Dierenarts Jo- han de Vos droomt al jaren van een speciaal fonds voor dieren met kanker. Die droom heeft hij verwezenlijkt. Het Nederlands KankerFonds voor Dieren (NK- FD) is zaterdag officieel gepre senteerd in restaurant De Kreek in Terneuzen. Oprichter en voorzitter van het NKFD dierenarts De Vos vertel de er over de tienduizenden ge zelschapsdieren, zoals honden, katten, knaagdieren en paar den, die jaarlijks kanker krij gen. ..Kanker betekent niet het ein de. Met speciale behandelingen kunnen zieke dieren nog jaren leven of zelfs helemaal genezen. Bedrijven investeren veel in on derzoek naar chronische ziekten bij dieren, maar voor onderzoek naar kanker bij dieren is hele maal geen geld. Daar willen wij verandering in brengen." Na zijn toespraak stijgt er een luid applaus op. Het NKFD wil door middel van voorlichting aan diereneigena- ren laten zien dat ze zelf ook wat kunnen doen. Er wordt vaak te lang gewacht voordat men met zijn dier naar de dieren arts gaat, omdat de eigenaar de symptomen niet herkent De folder 'Kanker bij Dieren de Baas' moet de baasjes bewuster maken. De folders worden over de dierenartsenpraktijken ver spreid. Professor dr. Wim Mis- dorp, beschermheer van het NKFD, overhandigt de eerste folder aan wethouder De Mol-Marcusse. Bobbeltje De Belgische Martine Verstrae- te uit Gollegem, een van de aan wezigen, ontdekte anderhalf jaar geleden een bobbeltje op de heup van haar bemer senner. Hij had kanker en volgens de dokter was er niets meer aan te doen. „Althans in België niet. Via een mail vriendin hoorde ik over die renarts De Vos. Ik heb meteen contact met hem opgenomen en hij zag nog wel een mogelijk heid. Mijn hond is geopereerd en een paar maanden geleden is hij zelfs bestraald in Parijs. Dat kost veel, maar ik heb het er voor over. Hij leeft nog! KERKYVERVE - Midden op een kale, modderige vlakte staat daar een bankje. Vol kunststof, hagel wit en goed afgeschermd voor de vermoeide voor bijganger door kilometers prikkeldraad. Want al ziet het zitje nog zo uitnodigend uit, bereiken kun je het niet. Waarom het bankje daar dan wel staat is niet bekend. Misschien is het afgelopen dinsdag vergeten, na de officiële ingebruikname van dit stuk nieuwe natuur in plan Tureluur. Of heeft ie mand besloten het bankje daar neer te zetten om dat gedeputeerde Kramer die middag een betoog hield om al die hectares nieuwe natuur ook een beetje ten goede te laten komen aan de toerist? Re creatief medegebruik, met voorzieningen van allu re, dat is wat de provincie graag wil. Voorlopig staat het bankje er maar verloren bij en kan het hooguit dienen als toevluchtsoord voor de ver moeide trekvogel. foto Dirk-Jan Gjeltema Discussie over Toveracademie VLISSINGEN - De Volle Evangelie Gemeente Beréa te Vlissingen houdt vrijdag een discussieavond over het bo vennatuurlijke in kinderboeken. Beréa heeft naar aanlei ding van het thema van de kinderboekenweek, 'De Tover academie', alle Vlissingse basisscholen een lespakket van de christelijke kinderboekenmaand aangeboden. De bedoeling van dat pakket is een alternatief te bieden aan de scholen die niet met het thema 'de toveracademie' willen werken. Volgens de organisatoren van de de discus sieavond in Vlissingen is er naar aanleiding van het the ma van de kinderboekenweek op scholen discussie losge barsten tussen ouders, leerkrachten en directies van scho len. Om die discussie verder inhoud te geven wordt de bijeen komst in Vlissingen gehouden. Dat gebeurt in het gebouw van Beréa aan de Gildeweg 29 te Vlissingen. De bijeen komst begint om 20.00 uur. De zaal is een half uur van te voren open. Brandweer test vaardigheden SAS VAN GENT - De Regionale Brandweer Zeeland heeft zaterdag de onderlinge vaardigheidstoetsen gehou den. In totaal 37 teams uit bijna alle Zeeuwse gemeenten de den mee. Na het afnemen van een theorietoets in de kazer ne van Sas van Gent werden de deelnemers naar de Bel gische grens gedirigeerd. Vanuit daar werden de teams op geroepen om bijstand te verlenen bij verschillende inci denten in Zelzate. In totaal namen ruim 230 Zeeuwse brandweerlieden deel aan de toets. Scheldemond praat over veiligheid VLISSINGEN - De scholengemeenschap Scheldemond houdt donderdag 13 oktober een themabijeenkomst over de veilige school. De Vlissingse wethouder van onderwijs, E. Walrave, houdt dan een inleiding. Verder zijn er work shops over de thema's 'Respect in de klas, een goed peda gogisch klimaat' en 'Veiligheid in en om de school, het be lang van goede samenwerking'. Het orthopedagogisch didactisch centrum de Griffioen en de politie verlenen medewerking aan de workshops. Het managementteam van de school vertelt iets over het veilig heidsplan van Scheldemond. Ambras presenteert nieuwe cd AXEL - Volksmuziekgroep Ambras heeft zaterdag de nieuwe cd Tot Botskes...! gepresenteerd. Deze is gevuld met liedjes uit en over de eigen streek in het Zeeuws-Vlaamse dialect. Ambras speelde voor een volle zaal in cultureel centrum De Halle in Axel, waar het Thea ter Chantant werd gehouden. Vanwege de grote belang stelling is er op 18 november weer Theater Chantant in De Halle. Diefstal uit bedrijf MIDDELBURG - Uit een bedrijfsgebouw aan de Oude Veerseweg in Middelburg is in de nacht van zaterdag op zondag tussen 19.00 uur en 13.00 uur een inbraak ge pleegd. Er zijn vier zilverkleurige velgen gestolen. door Esme Soesman KERKWERVE - Het zal even een aanloop nodig hebben, denkt K. Manni van de dorps raad Kerkwerve. Maar zijn ver trouwen in het servicecentrum waarmee het dorp uitgebreid wordt, is nog altijd onwankel baar groot. Volgende week gaat de grote zaal van 't Zuudende weer open. De officiële opening van het lokaal servicepunt staat vrijdag 25 november gepland. Aan de opening van het service centrum is heel wat denk- en trekwerk voorafgegaan. De Kerkwerfse voorziening wordt als belangrijk middel gezien in de strijd om behoud van de leef baarheid in het enkele kilome ters van Zierikzee gelegen dorp. Door ver- en nieuwbouw van het oude dorpshuis aan de Bea- trixstraat en het aangrenzende schoolgebouw komen nu diverse functies onder één dak samen. Zoals peuterspeelzaal De Schouwse Poeletjes, jeugdsoos 't Kot, grote zaal en tal van an dere functies waar de bevolking voor kan binnenlopen. Gerept wordt onder meer van een kap per en pedicure. Ook wordt, in samenwerking met de rijdende kruidenierszaak, een boodschap pendienst in Kerkwerve opge zet. Het aantal en soorten functies kan in de toekomst nog verder uitbreiden, aldus Manni. Daar bij is inbreng van de dorpsbewo ners meer dan welkom, bena drukt hij. Het is volgens Manni de bedoeling een mix tussen commerciële en niet-commer- ciële activiteiten aan te gaan. Het servicecentrum moet voorts een belangrijke inloopfunctie krijgen voor de dorpsbewoners: de plek waar ze - jong en oud - even naar binnen kunnen lopen voor een kop koffie, het lezen van de krant, een potje biljart of om te internetten. Het servicecentrum in Kerkwer ve geldt als pilotproject. De dorpsraad heeft daar zelf een jaar of drie geleden het initia tief toe genomen en kreeg daar voor gemeentelijke en provincia le steun. De dorpsraad zelf is aan de slag gegaan om invulling te geven aan het servicepunt. Wensen werden in kaart ge bracht en vrijwilligers die zich voor willen inzetten benaderd. Ook van de kant van de gemeen te is er hard aan de totstandko ming van het servicecentrum ge werkt, stelt Manni. Ondanks eni ge vertraging in de aanbeste ding is hij tevreden over de hele procedure. „Als je kijkt wat voor traject dit is, is het eigen lijk nog allemaal heel snel ge gaan." Deze week gaan de deuren op een kier open. Na de herfstva kantie keren ook de peuters te rug. De opening is 25 november om 14.00 uur. Bij de opening zijn onder meer wethouder R. van der Wekken, gedeputeerde A. Poppelaars en dorpsraadvoor zitter A. van Kan present. Oud-gedeputeerde J. van Zwie- ten verzorgt de openingshande ling. Debat over zeereservaat in Scharendijke SCHARENDIJKE - De WD- raadsfractie van Schouwen-Dui veland houdt dinsdag 18 okto ber een openbare debat- en dis cussiebijeenkomst over de Twee de Maasvlakte en de daaruit voortvloeiende natuurcompensa tie op Schouwen-Duiveland. Voor dat doel komt R. Water man, architect van de Tweede Maasvlakte, naar Scharendijke waar hij in dorpshuis De Put- meet een inleiding 'verzorgt. H. Coomans van de WD-fractie treedt op als co-spreker. Er zal veel ruimte en gelegenheid zijn om te discussiëren. Eerder die dag wordt ook in besloten kring over het onderwerp gepraat. Dat gebeurt in bijzijn van Wa terman en Coomans, leden van het college van burgemeester en wethouders, statenleden, de WD-fractie en vertegenwoordi gers van diverse branches. Voor de toeristisch-recreatieve sector zal de totstandkoming van de Tweede Maasvlakte grote gevol gen hebben, is de verwachting. Ook politiek gezien geldt het zeereservaat als belangrijk on derwerp. De openbare bijeen komst begint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31