PZC Brandweer wacht veranderingen CONTACTA 2005 Het grootste vloeren- assortiment van Zeeland! ZEELANDHALLEN COES Zierikzeeënaren beste tijdens finale schoolzwemtoernooi Eind deze maand duidelijkheid over gevolgen bezuinigingsproces Anekdotes, verbazing en mysterie bij brandweerexpo 11 oktober kan hij vallen! Staatsloterij Bejaardendag moet bejaardendag blijven Slecht bezochte Jazz-avond met goed resultaat 11 I 12 I 13 Kast Kom langs in onze showroom en laat u verrassen door onze veelzijdige collectie Macti* O"3-315649 C&WPZC."! £^31, «60 AA Goes SSSXffi!'Jeeland; 0113-315520; Zeeuws Vlaanderen: 0114-372770; KLl; 020-4562500. maandag 10 oktober 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode I 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland bad 4389 WB Vlissingen, T 0118-690000 AFWERKSYSTEMEN www.murremoens.nl 10GUS BOUW- EN AFBOUWMATERIALEN. IffplKTFf. - Oe Zierikzeese I premmertjes deden het goed af kopen «eekeinde in ztvembad Onderdak. Tijdens de finale van bel schoolzvvemtoernooi dal za terdag «erd gehouden, sleepten d, basisschoolleerlingen zeven na de negen prijzen in de «acht. l^ngs het bad krioelt het van de jonge zwemmers, met of zonder badmuts en duikbril. Vanaf de tribunes komt misschien nog wel het meeste lawaai. Enthou siaste ouders moedigen luid keels hun kroost aan dat met de rugslag of de schoolslag hun te genstander probeert te verslaan. Wim Mulder en Berna van Esch uit Sirjansland hebben gekozen voor een wat koelere zitplaats, achter het glas in het restau rant. „Onze groep doet het niet zo heel goed, maar Nienke heeft net wel gewonnen van een jon gen", zegt trotse vader Mulder. Voor het vijfde achtereenvolgen de jaar organiseerde Zwemsport Vereniging Zierikzee (ZVO) het toernooi. De finale telt 96 leer lingen, maar op de voorrondes kwam een recordaantal van 423 kinderen af. ,,Goed voor de vere niging", vindt Yvonne Dalebout van ZVO. Door dit soort evene menten krijgt de club tientallen nieuwe aanmeldingen, maar er dreigt wel een gevaar. „Het bad wordt te klein. Met vier banen kun je echt niet goed trainen, laat staan wedstrijden organiseren", is Dalebouts me ning. Spanning De deelnemers van het school zwemtoernooi schijnen er wei nig last van te hebben en zijn op van de spanning en dolenthousi ast. Behalve misschien de Sir- janslanders. Bart van Esch weet na de estafetterace al hoe laat het is. Als hij het bad uitklimt loopt hij naar het raam en ge baart met zijn duim. „Die wil douchen en naar huis", lacht zijn moeder. De grootste trofee ën waren voor de Zierikzeeën aren. Groep 3/4 van Binnen de Veste, groep 5/6 van 't Kofschip en groep 7/8 van de Sint Willi- brordusschool mochten de eer ste prijzen in ontvangst nemen. dnor Esme Soesman BROUWERSHAVEN - De om vorming tot één Zeeuwse brand weerorganisatie wordt niet ge vreesd. Wat het gemeentelijk be- niinigingsproces de brandweer Schouwen-Duiveland echter gaat brengen, is nog allerminst zeker. Maar één ding is dat wel, volgens beroepscommandant F. Pijnenborgh. Er staan de brand weer hoe dan ook veel verande ringen te wachten. „Het is de laatste tien jaar met de ontwik kelingen ook heel hard gegaan." Met loco-burgemeester A. Croné is Pijnenborgh stellig over de verbeterslag die er met e vorming van één Zeeuwse brandweer te maken valt. .,De krachten bundelen, niet dertien keer hetzelfde wiel uitvinden. Al die veranderingen komen ten ie aan de bediening van bur- ;ers, al kunnen sommige veran- iringen voor individuele brand- eermensen wel eens moeilijk ik de Brouwse brandmeester van dienst A. van der Sande ver- tacht 'op de werkvloer' in eer- e instantie hooguit meer Zeeuwse unformiteit. Het is Redding voor Muzeeum lijkt nabij VLISSINGEN - Het Zeeuws ma ritiem Muzeeum in Vlissingen lijkt uit de zorgen. De provincie Is bereid geld te steken in het noodlijdende museum. De ge- 15 meente Vlissingen onderzoekt of zij de panden van het Mu- zceum kan kopen, om zowel de financiële problemen als de last 0 van de huisvestingskosten te ver- lichten. 6 Als dit lukt, zijn we eruit", rea- !c geerde de opgeluchte voorzitter van het Muzeeum, G. Adan. „De 1 rovincie heeft de eerste stap ge- zet. Het is nu aan de gemeente im te reageren. Ik ben erg hoop vol dat we er voor 1 januari uit Het Muzeeum kampt met een te- J' kort van 2,5 tot 3 miljoen euro pp de exploitatie. Het is niet ge- j. lukt dat gat te dekken met subsi- dies en giften. Mede daardoor ajnook dereserves van het mu- seum tot een minimum terugge- lopen. Gedeputeerde voor cul- tuur H. van Waveren zegde za- ,r wdag bij de opening van de ex it wsitie Zeeuwse Maritieme Affi- 'J ches extra provinciaal geld toe. toch vooral een reorganisatie aan de top, meent Croné. „In de praktijk zal er gewoon geblust moeten worden." Desalniettemin gaan de verande ringen voor het brandweerkorps snel, schetst commandant Pij nenborgh. Veranderende regel geving en voortschrijdend in zicht - onder meer als gevolg van rampen - dragen daartoe bij. Bovendien, somt Pijnen borgh op, verandert de samenle ving. Brandweermensen werken steeds minder vaak in eigen dorp of stad, zodat er gewoe kerd moet worden met mens kracht om aanrijtijden te halen. Dat was eerder al reden om over dag sneller op te schalen naar middelbrand, zodat ook de blus- groep van een aangrenzend dorp gealarmeerd wordt. Het is heel goed mogelijk, voorspelt hij, dat er straks standaard met minder (vier) mensen dan nu het geval is wordt uitgerukt. Tegelij kertijd worden brandweeroplei dingen efficiënter. Om de vrij willigers te ontlasten zal er bij voorbeeld steeds meer taakge richt worden opgeleid. Voortbestaan De Schouwen-Duivelandse com mandant verwacht niet dat het vrijwilligerskarakter van de brandweer in deze regio ver dwijnt. Maar een garantie voor het voortbestaan van de negen blusgroepen kan Pijnenborgh noch Croné geven. „Dat hangt af van het zorgni- veau dat het gemeentebestuur acceptabel vindt en van wettelij ke kaders en dergelijke waar mee je te maken hebt. Het enige wat ik zeker weet is dat je met negen vrijwilligersposten nog al tijd goedkoper uit bent dan met één beroepspost", aldus de com mandant. Gekeken naar het inwonersaan tal van Schouwen-Duiveland telt de brandweer veel posten, gezien het grote grondopper- vlakte geldt die stelling echter niet. Eind vorig jaar werd bekend dat het aantal brandweerposten op Schouwen-Duiveland nog eens tegen het licht zou worden gehouden in het kader van de be zuinigingen. Eind oktober wordt meer duidelijkheid op dit punt verwacht. Een paar jaar ge leden is al eens over het voortbe staan van de blusgroepen in Dreischor en Kerkwerve gedis cussieerd. De antieke brandweerwagen viel vooral in de smaak bij kinderen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman BROUWERSHAVEN - Een knalrood Volkswagenbusje staat pontificaal voor de brandweerkazerne van Brouwersha ven. Het voertuig is identiek aan de eer ste brandweerauto die de smalstad - van af 1963 - rijk was. Foto's van dat voer tuig en vele andere documenten die getui gen van het tachtigjarig bestaan van de vrijwillige brandweer van Brouwersha ven waren zaterdag bij de Brouwse brandweerpost te zien. Daar ging heel wat spitwerk aan vooraf, zegt brandmeester van dienst Arno van der Sande. „En zes uur lang kopiëren", vult Jan Piet van de Brouwse blusgroep zijn collega aan. Het resultaat mag er ech ter zijn, al is het alleen maar vanwege de mooie verhalen die met de oude briefwis selingen, reglementen en foto's tevoor schijn komen. Ook uit het tijdperk voor afgaand aan die - dit weekeinde gevierde - magische datum 9 oktober 1925. Want ook toen al was er een brandweerkorps, zij het niet op vrijwillige basis. Alle man nen - met uitzondering van militairen - maakten destijds verplicht deel uit van de brandweer, wat te zien is aan ellenlan ge ledenlijsten. Dat maakte de taakverde ling ook tot een heel andere dan tegen woordig, is uit de documenten op te ma ken. Zo staan onder meer de functies 'dragers van gereedschap, hoornblazers en klokluiders' vermeld. Van der Sande verhaalt onder meer over de kritiek die de trompettist te verduren kreeg omdat hij niet hard genoeg alarm geblazen zou hebben. En hij wijst op de gele Mercedesbus die een nieuw uniform voertuigenbeleid zou inluiden. „Maar er werd uiteindelijk gekozen voor rood. Dus reden we een paar jaar voor joker in een gele auto." Via een officieel schrijven adviseert de Waterleidingmaatschappij Schouwen- Duiveland in houten huizen één emmer droog zand bij de hand te houden, omdat ondergrondse brandkranen op sommige plekken ontbreken. Het reglement uit 1834 (het oudste in het archief gevonden stuk dateert van 21 januari 1827) gebiedt dat er acht 'marmierenhouders' present moeten zijn. Wat dat zijn? Niemand weet het. Hilarische anekdotes, verbazing én mysterie gaan bij de expositie ter gele genheid van het tachtig jarig bestaan van de Brouwse brandweer hand-in- hand. door Esme Soesman BROUWERSHAVEN - Met cir ca vijftig aanwezigen was de op komst bij de zaterdag in Brou wershaven gehouden jazz avond voor het goede doel be droevend slecht. Desalniettemin werd er nog een dikke 1400 euro voor Schouwen-Duiveland helpt Azië opgehaald. Ook aan sfeer leek het in het Tonnenma- gazijn niet te ontbreken. Op de klanken van de jazz- en swingband B-Flat gaan her en der de voetjes van de vloer. Als de laatste ronde van de kunst verloting aanbreekt, zit de stem ming erin en wordt er driftig op mogelijke 'winnaars' gegokt. Er valt dan ook wat binnen te sle pen tijdens deze jazzavond voor het goede doel. Sculptuur Aanleiding voor de - doorgaans alleen coördinerende en informe rende - stichting Schouwen-Dui veland helpt Azië om deze bij eenkomst op poten te zetten, was het sculptuur Ik worstel Visstropers betrapt in Zierikzee ZIERIKZEE - De bijzondere opsporingsambtenaar (boa) van de provincie heeft vrijdagnacht drie mannen (32, 47 en 57 jaar) opgepakt voor stroperij bij het Stelletje in Zie rikzee. Twee rubberboten, 35 kilo platvis en 400 meter staande netten zijn daarbij in beslag genomen. De boa kreeg vrijdagavond laat een gedetailleerde tip. Hij belde meteen de Algemene Inspectie Dienst, die twee werkne mers meestuurde. Bij hun geparkeerde auto's werden de stropers opgewacht, zodat ze. zodra ze het slik op kwa men, in de kraag konden worden gevat. Doorgereden na aanrijding BRUINISSE - Een onbekend gebleven automobilist is doorgereden na in de Steinstraat in Bruinisse tegen een geparkeerde auto te hebben aangereden. Deze wagen raakte aan de linkervoorzijde zwaar beschadigd. De aan rijding vond plaats in de nacht van vrijdag op zaterdag. Kind bedolven onder zand VROUWENPOLDER - In Vrouwenpolder op het strand Breezand is gistermiddag rond half zes een jongetje bedol ven onder zand. Het Duitse jongetje, negen jaar oud, was door vriendjes in een kuil ingegraven, waarna de wanden waren ingestort. Zijn hoofd werd niet bedolven onder het zand. Brandweer en ambulance stroomden toe maar hoef den niet meer in te grijpen omdat omstanders het kind hadden uitgegraven. Groep jongeren mishandelt jongen KOUDEKERKE - Een achttienjarige jongen uit de ge meente Veere is in de nacht van zaterdag op zondag mis handeld. Op de Strandweg in Koudekerke is hij in elkaar geslagen door een groep jongeren. Het slachtoffer hield er een zere kaak en rechterslaap en een pijnlijk achterhoofd aan over. De jongen fietste rond kwart over twee 's nachts over de Strandweg na een avond stappen toen enkele jon geren tegen zijn fiets trapten waardoor hij viel. De jonge ren blokkeerden de weg zodat de Veerenaar niet kon weg rijden. Hij viel weer en werd, terwijl hij op de grond lag, in zijn gezicht getrapt. De jongeren vernielden ook zijn fiets. Auto te water in Goes GOES - Aan de Joachimikade in Goes is gistermiddag rond kwart voor twee een personenauto te water geraakt. De eigenaar had zijn auto aan de kade geparkeerd en wil de weglopen toen hij zag dat zijn auto het kanaal in rolde. De auto werd door een langskomend bootje vastgelegd. door Andrea Bolle RENESSE - Het is inmiddels een dag vol tradities geworden, de jaarlijkse bejaardendag van het CJV 'Samen Verder' uit Zie rikzee. In het kampgebouw in Renesse kwamen zaterdag de Zierikzeese 55-plussers bijeen. Zure mosselen, oud-Hollandse spelletjes en veel zingen. Alle maal traditie, net als het hijsen en strijken van de vlag terwijl het clublied ten gehore wordt ge bracht. De dames L. Wandel (79) en J. van der Werve (82) vinden zo'n clubdag leuk om bij te wonen. Wandel is al jaren lid van de CJV, voor Van der Werve is het de eerste keer dat ze erbij is. „Vroeger was het ook heel leuk, maar denk maar niet dat we toen zulke liedjes zongen hoor", zegt Wandel en wijst op haar pa pier: De klokken van Arnemui- den. Nel Schot, een van de organisa toren, vindt het een geslaagde dag. Toch geeft de naam soms nogal eens wat verwarring. „Je hebt al seniorendag en ouderen- dag op Schouwen-Duiveland. Dus dit moet bejaardendag blij ven heten. Dat mag misschien voor velen denigrerend overko men, maar niet voor onze men sen. Uit een discussie die ik van morgen met ze had vinden de be jaarden ook dat het niet beledi gend is, maar juist een eretitel." (Advertentie) en kom boven'. Een beeld dat door kunstenaar Joop van Nug- teren naar aanleiding van de tsu nami is ontworpen en dat hij aan de stichting beschikbaar stelde. Die breidde daar met schenkingen van andere kunste naars (onder meer Goos Ver woest, Saskia Eggink en Tessa Braat) een bijzondere kunstver loting omheen. En een swingend jazzfeestje. Helaas heeft dat heel weinig mensen op de been gebracht - reageert bestuurslid en vi- ce-voorzitter R. Geluk van de goede doelenstichting. Ze had op een stuk of honderd aanwezi gen gehoopt. „Jammer omdat we ons stinken de best hebben gedaan. Maar vooral ook jammer omdat er nu zo weinig mensen van deze avond hebben genoten Er wordt altijd geklaagd dat er hier zo weinig is te doen." De ge ringe opkomst spoorden de aan wezigen echter aan extra in de buidel te tasten. En zo werd er toch nog een dikke 1400 euro voor de hulp aan Azië opge haald. nodigt u graag uit oktober 2005 I oktober 2005 oktober 2005 De business to businessbeurs met nog meer mogelijkheden om uw potentieel direkt aan te spreken! Nobelweg 6 Telefoon 019 221020 www.eeelandhallen.nl zeeuwse almanak Er moest dringend weer eens schoongemaakt worden in dat Goese kantoor. Ook de kasten en het bureel van die collega die misschien niet over een kort lontje beschikt, maar zich op zijn minst wel snel aangesproken voelt. Het plezierige van die collega is dat hij gelukkig over vol doende relativerend vermo gen beschikt. Zo ook in het geval van de schoonmaak. „Het is inder daad tijd dat al die rommel die op de kast ligt in de prul lenbak gaat. Anders kan ik er niet meer bij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29