Redding is nabij voor Muzeeum PZC PZC Hier is hulp voor wie dat nodig heeft Ook de grootste coupure kan dicht Postduiven verkocht voor goede doel ,11 fovincie zegt geld toe en gemeente Vlissingen overweegt panden te kopen maandag 10 oktober 2005 aSSlNGEN - Het Zeeuws ma- jem Muzeeum in Vlissingen kt uit (ie zorgen. De provincie bereid geld te steken in het „dlijdende museum. De ge- eenie Vlissingen onderzoekt zij de panden van het Mu tant kan kopen, om zowel de lancièle problemen als de last p de huisvestingskosten te ver- rhten. Is dit lukt, zijn we eruit", rea- erde de opgeluchte voorzitter phet Muzeeum, G. Adan. „De vincie heeft de eerste stap ge- i Het is nu aan de gemeente 'te reageren. Ik ben erg hoop- dat we er voor 1 januari uit Muzeeum kampt met een te- j van 2,5 tot 3 miljoen euro de exploitatie. Het is niet ge- t dat gat te dekken met subsi- s en giften. Mede daardoor n ook de reserves van het mu on tot een minimum terugge ven. liljoen euro deputeerde voor cultuur H. a Waveren zegde zaterdag bij opening van de expositie euwse Maritieme Affiches tn geld van de provincie toe. Muzeeum heeft ooit een ver- penbare jrgadering iniorenraad •ELLE - De Kapelse Senio- iraad biedt belangstellenden «gelijkheid om een vergade- bij te wonen. Tijdens de ver- ïenng zal een gastspreker Allévo aanwezig zijn. openbare vergadering vindt its op dinsdag 18 oktober in gemeentehuis in Kapelle, vang 9.30 uur. Daarnaast t bij de seniorenraad bin- lort een aantal vacatures Geïnteresseerde vijfenvijf- plussers wordt verzocht zich nelden. itleg over ivang van kind pleegzorg DDELBURG - Vijfhonderd iuwsc kinderen verblijven jaar een tijd in een pleegge- ïgzorg is de snelst- leiende zorgvom die jeugd- Ipverlener AZZ biedt, arvoor zijn jaarljks nieuwe eggezinnen nodig die kinde en jongeren willen opnemen «•weekeinden, vakanties, kor- of lange tijd. Hoe dat werkt 1 de sector Pleegzorg van Z uit tijdens een informa- 1 in hotel Terminus in es, woensdag. (pleegouder en een medewer- pleegzorg vertellen over anngen en begeleiding van 10 tot 22.00 uur. Aanmeldin- kunnen gratis op telefoon- nmer 0800- 0223432. Bezorgklachten: 1800-0231231 ipmaandag t/m vrijdag Sturende de openingstij- tenaaterdags tot 12.00 uur tEDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 AA GOES kl 0113-315670 fa: 0113-315669 ™ail: redgoes@pzc.nl frenk Balkenende (chef) hgrid Huibers "ekevander Jagt ^ek Janssen "obPaardekam de Vries (sport) tormen van der Werf ?entrale redactie '«bus 31 AA goes 'el- (0113)315500 «,(0113)315669 -■"oil: redactie@pzc.nl cternet **w;pzc.nl r-mail: web@pzc.nl zoek ingediend voor een miljoen euro, maar zo veel zit er volgens Van Waveren niet in. Hoeveel wel, zei hij echter niet. Aan zijn toezegging koppelde de gedeputeerde een klemmend be roep op de gemeente om meer geld in het Muzeeum te steken. Hij vindt dat Vlissingen nu te weinig doet. „Ik ben me ervan bewust dat in het verleden de gemeente al be hoorlijke bedragen in het Mu zeeum heeft geïnvesteerd maar in feite is dit niet genoeg." De exploitatiesubsidie van Vlissin gen bedraagt dit jaar 395.000 eu ro. „Dan blijft de gemeente mijns inziens ver achter en dat voor één van de belangrijkste musea van Zeeland. De gemeen te moet zowel incidenteel als structureel de basis van het mu seum versterken." Wethouder L. Poppe-de Looff (CDA, cultuur) wilde niet reage ren op het verwijt van haar par tijgenoot. Wel erkende zij dal het Muzeeum meer doet en gro ter is geworden dan aanvanke lijk was gedacht. „Wij gingen er van uit dat men de collectie zou beheren en exposities zou orga niseren. Het is meer geworden, omdat men ook huismeester is. Als politiek moeten we dat er kennen en dan moeten we ook erkennen dat het Muzeeum meerkost." Extra inspanning Poppe-de Looff zei zich sterk te zullen maken om in navolging van de provincie ook een extra inspanning te doen om nog voor het einde van dit jaar een oplos sing te hebben gevonden voor de problemen van het Muzeeum. „Ik ben vanaf het begin betrok ken bij het Muzeeum en wil het graag goed achterlaten." De wethouder beëindigt in maart haar politieke carrière in Vlissingen. De waarschijnlijkste oplossing is dat de gemeente de panden koopt van het museum, dat ze dan weer huurt van de gemeen te. Dat verschaft het museum geld om het tekort verder weg te werken. Bovendien is het dan van de onderhoudskosten af. „Ik laat die mogelijkheid nu on derzoeken", verklaarde Pop pe-de Looff. „Het is een con structie die bij andere musea ook wordt toegepast dus vreemd is het niet. Het kan ook zijn dat we een andere eigenaar voor de panden zoeken." Eind deze maand, bij de presen tatie van de gemeentebegroting voor 2006, zal de gemeente dui delijkheid verschaffen over de gekozen oplossmg, beloofde Pop pe-de Looff. Voor het einde van het jaar moet het Muzeeum echt uit de zorgen zijn. Hulp van pro vincie en gemeente is daarbij on ontbeerlijk, beseften zowel Pop- pe-de Looff als Van Waveren. Kale kip „Van een kale kip kun je niet plukken en elk idee dat hier nog te bezuinigen valt gaat ten koste van het beheer, het behoud, de toegankelijkheid of de kwali teit. Doe dat niet", waarschuw de de gedeputeerde. Geïnteresseerden bekijken een van de flats van de Stichting Serviceflats Zeeland. door Mieke van der Jaqt GOES - Oei! Da's even schrikken. De gastvrouwen van de Stichting Servi ceflats Zeeland zien ons bij de entree van De Schakel in Goes aan voor een 'actieve oudere die zelfstandig wil blij ven wonen, maar toch terug wil kunnen vallen op een uitgebreide dienstverle ning'. Maar we komen - net vijftig - om verslag te doen van de open dag die de stichting houdt in de Goese serviceflats De Schakel en De Horst. Het zijn de risi co's van het vak, zullen we maar den ken. Hersteld van de schok, volgen we de route die de medewerkers hebben uitge zet. In de recreatiezaal hebben de meest betrokken bewoners informatietafels ingericht. In De Schakel zijn allerlei voorzienin gen die je niet hóeft te gebruiken, maar waar je altijd een beroep op kunt doen. Je kunt er naar de kapper, er is een win keltje, de medewerkers zijn 24 uur per dag paraat en wie niet wil koken, kan zijn maaltijden dagelijks, of af en toe, vanuit de keuken laten serveren. Bij al le voorzieningen worden de gebruikers nauw betrokken in begeleidingscommis sie. Mevrouw Hardlooper zit al jaren in de menucommissie. Stellen zij en haar col lega's het menu samen? „Nee hoor, dat doet de kok. Wij zijn meer een soort klachtencommissie. Niet dat er veel te klagen valt. Voor een bijzonder redelij ke prijs, krijg je hier dagelijks een drie- of viergangenmaaltijd. Je kunt bestel len wat je wilt en je kunt altijd gasten ontvangen, tegen een beetje bijbetaling. Als er klachten zijn over de kwaliteit, is het bijna altijd als de kok ziek of op va kantie is." Mevrouw Hardlooper is wild- enthousiast. Omdat de keuken van De Schakel ook De Horst voorziet, heeft ze periodiek vergaderingen, de ene keer in De Schakel, de andere keer in De Horst. „Met de kok hebben we één keer per jaar overleg." Verschillende bewoners van De Horst en De Schakel hebben de deur van hun flat voor de gelegenheid opengezet. Zo kunnen adspirantbewoners zien wat er allemaal te huur is in de gebouwen. Want dat verschilt nogal. Eenkamerflat- jes, waarmee De Schakel dertig jaar ge leden begon, zijn er nog nauwelijks. De tweekamerflats uit de begintijd voldoen nog prima. Mevrouw Burger woont er alleen en bijzonder naar haar zin. Een nieuwe badkamer, een moderne keu ken, een grote slaapkamer, dito woonka mer en een prachtig, ruim balkon. Met het aparte seniorentoilet is ze ook erg blij. „Dan hoeft je bezoek niet in je badkamer naar het toilet." „Maak maar goed reclame voor ons", zegt mevrouw Burger bij het afscheid. Maar dat hoeft niet. dat doen de bewo ners zelf het beste. Het echtpaar Bos, dat in een flat woont die uit twee samen getrokken eenkamerflats bestaat, is ook al acht jaar dik tevreden. Vooral met de grote hal, die de indruk van gewoeker met ruimte - hoe vaak blijft die niet ach ter bij een bezoek aan een senioren woonvoorziening - helemaal wegneemt. De slaapkamer is zo groot dat er, naast foto Willem Mieras het grote bed, nog genoeg ruimte over blijft voor een aparte studiehoek. De dame met wie we de route volgen, overweegt de gang naar een serviceflat al een poosje. Haar bungalow in Rei- merswaal heeft ze te koop gezet, maar de huizenmarkt is slapjes. „Ik ben het beu: de tuin, het onderhoud en al die ruimte die je moet schoonmaken. Mijn man is overleden en je zit toch maar al leen." Naar De Horst hoeft ze niet te gaan kijken, daar komt ze regelmatig op visite, maar het verschil in flats in De Schakel verbaast haar. Het eenka- merflatje, zojuist leeggekomen, vindt ze te klein. „Dat krijgen nooit meer ver huurd." De grote, leegstaande flat - een recenter samentrekking van een eenkamer- en een tweekamerflat - is haar weer te groot. „Wat moet je met drie grote ka mers op een rij." Maar de flats van me vrouw Burger en die van de familie Bos bevallen haar wel. „Ach, ik zit niet op de schopstoel, maar het kan nooit kwaad je te oriënteren. Zolang mijn huis niet verkocht is, heb ik tijd om na te denken. Komt er dan iets vrij, dan weet ik waar ik ja of nee op moet zeg gen." door Maurits Sep MIDDELBURG - De coupure in de Schroeweg in Middelburg kan veilig worden afgesloten mocht er ooit een watersnood ontstaan die de stad bedreigt. Een oefening van waterschap Zeeuwse Eilanden, de gemeente Middelburg en spoorwegbeheer der Prorail heeft zaterdagnacht aangetoond dat de grootste cou pure - en dus het grootste gat - in de dijk probleemloos kan wor den gedicht. Er waren 102 houten planken van 3.30 meter nodig om de weg en het spoor hermetisch af te sluiten. De coupure bestaat uit zeventien vakken, waarin per vak zes planken worden gezet. Die zijn samen 1.20 meter hoog - net zo hoog als de dijk die door de Schroeweg en de spoorlijn wordt doorsneden. De planken en de stalen staan ders waarin die worden gezet, liggen in een paar houten opslag loodsjes bij het parkeerterrein achter het station van Middel burg, zodat ze snel te pakken zijn. Het waterschap controleert elk jaar vlak voor aanvang van het stormseizoen of ze er nog lig gen en hoeveel het er zijn. De oefening - die bewust ook vlak voor het stormseizoen is ge houden - leverde één belangrij ke les op: de planken zijn niet al lemaal even lang. Sommige zijn 3.25 meter, andere vijf centime ter langer. Dat betekende dat en kele planken niet overal pasten. „We zullen ze dus moeten mer ken zodat we weten welke plan ken waarin moeten. En in elk ge val moeten we ze zo terugleggen in de depots dat we ze er de vol gende keer goed uithalen", con cludeerde Dook Musters van Zeeuwse Eilanden. Vanzelfsprekend werd zater dagnacht 'droog' geoefend. Er kwam geen water aan te pas om te controleren of de planken sterk genoeg zijn en geen water doorlaten Ook werd niet op de tijd gelet die nodig is om de af sluiting te voltooien. Belangrij ker dan de snelheid waarmee de coupure kan worden gedicht, was de wetenschap dat die vei lig is af te sluiten. Bewerkelijk „Dat het een bewerkelijk kar wei is, wisten we toch wel", zei Musters. „Deze coupure is de grootste langs de spoorlijn door Zeeland." De coupure heeft bo vendien de complexe vorm van een haak De lange poot - over de weg en de fiets- en voetpaden - is 43 meter lang. Haaks daarop staat de 13 meter lange afslui ting over het spoor. De Schroeweg werd om 23.00 uur afgezet voor het verkeer Een half uur later werden de fiets- en voetpaden afgesloten. Die doorgangen zijn bij een ech te ramp minder belangrijk. Mocht Middelburg worden be dreigd door het water, dan moe ten mensen worden geëvacu eerd; van benoorden het Kanaal door Walcheren naar het zuiden of omgekeerd. Dat gebeurt voor namelijk over de weg en die moet dus zo lang mogelijk open blijven. De coupure werd voor het eerst sinds de bouw afgesloten. Het is nooit eerder nodig geweest voor wateroverlast en het is ook nooit geoefend. Omdat het de grootste onderbreking in de dijk is, kost het veel tijd en zorgt het voor veel verkeershinder om die af te sluiten. De Schroeweg is de belangrijkste doorgaande weg van Middelburg. De gemeente (weg) en Prorail (spoor) zijn eigenaar van de cou pure. Of de coupure dicht mag en wanneer, is echter een beslis sing van het waterschap, dat ver antwoordelijk is voor het dijkbe- heer. De oefening stond daarom onder leiding van Zeeuwse Ei landen. Musters: „Wij hebben gemeente en Prorail ooit toe stemming gegeven om gaten in de dijk te maken. Daarom is het ook onze beslissing of en wan neer ze gedicht worden." De laatste plank om de coupure helemaal af te sluiten, zakte rond half drie 's nachts op zijn plek. Het gejuich van de man nen van de gemeente, de spoor wegbeheerder en het water schap stond in schril contrast met de verbaasde en mopperen de fietsers die uit de cafés in de binnenstad terugkeerden naar huis en er met geen mogelijk heid door konden. Zij moesten het tunneltje onder het spoor bij het station gebruiken om in Mid delburg-Zuid te komen. En na dat de laatste plank was geval len, moesten ze er alle 102 weer één voor één worden uitgehaald. Auto te water in Goes GOES - Aan de Joachimkade in Goes is gistermiddag rond kwart voor twee een personenauto te water geraakt. De eigenaar had zijn auto aan de kade geparkeerd en wil de weglopen toen hij zag dat zijn auto het kanaal in rolde. De auto liep volledig onder en werd door een langskom end bootje vastgelegd met een touw. Diefstal uit bedrijf MIDDELBURG - Uit een bedrijfsgebouw aan de Oude Veerseweg in Middelburg is in de nacht van zaterdag op zondag tussen 19.00 uur en 13.00 uur een inbraak ge pleegd. Er zijn vier zilverkleurige velgen gestolen. Aanrijding in Axel AXEL - Drie personenauto's zijn gistermiddag omstreeks half zes op elkaar gebotst in Axel. Een 23-jarige man uit de gemeente Terneuzen, die op de Zuidsingel reed, botste op auto voor hem. Deze wei-d bestuurd door een 21-jarige man uit Axel. Na de aanrijding reed de 23-jarige bestuur der achteruit waardoor hij op de auto van een leeftijdsge noot uit Axel botste. Er vielen geen gewonden. Twee van de drie auto's raakten beschadigd. Doorgereden na aanrijding BRUINISSE - Een onbekend gebleven automobilist is doorgereden na in de Steinstraat in Bruinisse tegen een geparkeerde auto te hebben aangereden. Deze wagen raakte aan de linkervoorzijde zwaar beschadigd. De aan rijding vond plaats in de nacht van vrijdag op zaterdag. Schap wil rekeningcommissie TERNEUZEN - Het dagelijks bestuur van het water schap Zeeuws-Vlaanderen stelt voor om vanaf 2007 een rekeningcommissie in te stellen die het financiële beleid moet controleren. Deze commissie zou dan gaandeweg met ingang van 2008, bijvoorbeeld door uitbreiding van het aantal leden met externe deskundigen, ook een reken kamerfunctie kunnen gaan vervullen. Zo'n rekenkamer commissie onderzoekt of het waterschap het geld wel rechtmatig, doelmatig en doeltreffend uitgeeft. De provin cies moeten dit jaar een zelfstandige rekenkamerfunctie hebben en voor de gemeenten geldt dat volgend jaar. De waterschappen zijn dit voorlopig nog niet verplicht. De Unie van Waterschap wil echter wel alvast weten hoe de waterschappen over dit onderwerp denken. Daarbij kan men kiezen voor een rekenkamer, een rekeningcommissie of een rekenkamercommissie. Het voorstel wordt op 27 ok tober besproken. Ambras presenteert nieuwe cd AXEL - Volksmuziekgroep Ambras heeft zaterdag de nieuwe cd Tot Botskes...! gepresenteerd. Deze is gevuld met liedjes uit en over de eigen streek in het Zeeuws-Vlaamse dialect. Ambras speelde voor een volle zaal in cultureel centrum De Halle in Axel, waar het Thea ter Chantant werd gehouden. Vanwege de grote belang stelling is er op 18 november weer Theater Chantant in De Halle. door Gino van den Broecke SLUISKIL - Postduivenhou- ders van de afdeling Zeeland hielden afgelopen zaterdag in Sluiskil een verkoop ten bate van gehandicapte kinderen. Een dag eerder werden er in Arne- muiden eveneens duiven per op bod verkocht. Met het geld van de verkoop wil len de postduivenhouders jeug dige kankerpatiëntjes de moge lijkheid bieden een week vakan tie te vieren in Renesse met het gezin. Daarnaast waren er ook twee kleinere doelen waarvoor men geld bijeen wilde brengen voor de aanschaf van verschil lende speeltoestellen, de kinder dagverblijven Tsjasker in Zaam- slag en de Brede School Arduin in Middelburg. De twee verko pen leverden gezamenlijk ruim 13.500 euro op. In Arnemuiden werden zeventig jonge duiven en bonnen ver kocht voor een bedrag van 9200 euro, terwijl zaterdagmiddag in het lokaal van postduivenvereni- Doe-dagen voor kinderen in Goes GOES - Kinderen hoeven zich niet te vervelen in de herfstva kantie, want in het Ambachts centrum in Goes worden de kin- der-doe-dagen gehouden. De ac tiviteiten vinden plaats van dins dag 18 tot en met donderdag 20 oktober, tussen 13.00 en 16.30 uur. Sportdag voor Goese jeugd GOES - Een panna knock-out toernooi, levend tafelvoetbal en een speedmeter zijn de ingre diënten voor de sportherfstdag die op vrijdag 21 oktober wordt gehouden in Sportpunt Zee land. Alle jeugd uit Goes en omgeving is welkom om mee te doen aan dit jaarlijks terugkerende evene ment. Voor kinderen van 7 tot en met 10 jaar vindt het panna knock-out toernooi 's ochtends plaats; voor kinderen van 11 tot en met 15 jaar 's middags. ging de Sluiskilse Reisduif 56 duiven onder de hamer gingen voor 4500 euro, In het lokaal aan de Baljuwlaan in Sluiskil was het met een honderdtal lief hebbers gezellig druk. „We wil len op deze manier de dui vensport promoten en tegelijker tijd met een verkoop ook enkele goede doelen in Zeeland hel pen", aldus voorzitter Rinus Ars van de sponsorcommissie, die verantwoordelijk is voor de or ganisatie van de twee verkopen. Dergelijke verkopen worden al ongeveer vijftien jaar georgani seerd en hebben in de loop der jaren al meer dan 16.000 euro aan gelden opgeleverd voor goe de doelen. De totale opbrengst wordt op za terdag 5 november tijdens de Provinciale dag in Yerseke over handigd aan vertegenwoordi gers van de drie goede doelen. Rommelmarkt in Middelburg MIDDELBURG - In Middel burg wordt zaterdag 22 oktober een rommelmarkt gehouden ten bate van de Stichting Liliane Fonds. De markt, aan de Dau- wendaelsestraat 30/32, duurt van 10.30 uur tot 15.00 uur. Het Liliane Fonds zorgt voor medi sche en sociale revalidatie van gehandicapte, kansarme kinde ren in ontwikkelingslanden. agenda STREEKACTIVITEITEN HANSWEERT Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos, HEINKENSZAND Achter de Hervorm de kerk, 19.30 uur: Prijsklaverjassen; KAPELLE De Vroone, 9.00 uur: Schil dersclub; 10 00 uur: Volksdansen: 13.00 uur Sociëteit; 14.30 uur: Gymnastiek; Bibliotheek, 14.00-17.00 uur: Green peace toont kleurrijk onderwaterleven in de Noordzee; Zaal Groenewoud, 16.45 -17.45 uur: Be wegen voor carapatiënten; KRUININGEN Ons Dorpshuis. 1300-17.00 uur: Biljartclub senioren; 19.30 uur: schaakclub De Zwarte Dame; Zwembad Den Inkel, 19.00 uur: Aqua- jogging; 19.30 uur Aquarobic; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur Meer bewegen voor ouderen; WEMELDINGE De Wemel, 13.00-17 00 uur: Soos, biljarten, kaar ten; 14.00 uur: Koersbal; YERSEKE Zorgcentrum Vredelust, 10.30 uur* Bewegen voor ouderen; 13.30 uur: Biljarten in de hal; Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27