Heel het dorp houdt van F ranse pzc Lomi Lomi-massage in Zwarte Woud Ad Koorevaar is prijsvechter voor Goese biljarters Tafeltennissers van Middelburg laten mooie kans liggen w@ri®intgiFDg Zilvervloot Kwadendamme zwaait zijn laatste aansprekende renner uit maandag 10 oktober 2005 door Koen de Vries KWADENDAMME - Tranen vloeiden er niet, zaterdag in Kwadendamme, maar door het vrolijke sfeertje dat in de dorps kern heerste schermerde toch ook iets weemoedigs. Francois Franse draaide zijn laatste rond jes als amateur door het dorp en werd daarbij stemmig geassis teerd door drie voormalige dorpsgenoten. Met dank aan het grote peloton, dat uit eerbied op gepaste achterstand bleef fiet- Als het niet het hele dorp was dat Franse uitzwaaide dan was het toch zeker de overgrote meerderheid. „Het is hier lekker druk", deelde een nietsvermoe dende toeschouwer als goedbe doelde bijdrage mee. „Ja, vind je het gek", sneerde een echte Kwadendammer. „Heel het dorp houdt van Frangois." Francois Franse werd de laatste jaren door steeds meer dorpelin gen met bewondering nage staard. Veertig uur per week stond hij als timmerman op de steiger. Ook met het stijgen der jaren toog hij meteen na de ar beid naar huis, om daar zijn wie- Ier kloffie aan te trekken. Zeker in voor- en najaar was er weinig tijd om te converseren met moe der de vrouw of zoon en doch ter. En van eten kwam dan ook weinig. De schaarse uurtjes licht dienden te worden benut om te trainen. Dat bleef zijn ef fect houden, tot en met het laat ste jaar toe. Ondanks zijn veer tig jaren, bleef hij voor iedereen een geduchte concurrent. „Francois is een voorbeeld voor iedereen", vond Sjaak van 't Westende vlak voor de start van Franses laatste koers. „Hij heeft er alles voor gedaan en alles voor gelaten." De man die al zes tien jaar voorzitter van het plaatselijke wielercomité is, is een en al waardering voor zijn dorpsgenoot en hielp daarom net als zijn zoon Pieter om het afscheid in goede banen te lei den. Nee, tranen vloeiden er niet, za terdag in Kwadendamme, maar Francois Franse wordt in het zonnetje gezet door wethouder Vermue-Vermue. het afscheid was wel een echt af scheid. Vlak voordat Frangois Franse zijn laatste koers zou rij den, werd hij door de plaatselij ke harmonie 'Con Affezzzione' thuis opgehaald. Met vrouw en kinderen, die een spandoek met de toch wel tranentrekkende tekst 'O jee, O nee, papa stopt er mee' met zich meedroegen, toog hij met het luidruchtige gezel schap richting start. Bessenwijn Aldaar werd hij door wethouder Vermue-Vermue gefêteerd op een oorkonde en een fles plaatse lijk gefabriceerde bessenwijn. „Misschien heb je binnenkort eens tijd om die met je vrouw op te drinken", was de voorzichtige suggestie van de notabel. Fran ses echtgenote Rina had daar zichtbaar oren naar. Deson danks bleef ze de nuchterheid zelve, een karaktertrek die wel bij de familie past. „Ik zal er geen traan om laten dat hij stopt, maar erg vind ik het ook niet." De enorme opkomst van wielren ners bevestigde nog maar eens dat Frangois Franse een gewaar deerd lid van het peloton was. „Frangois was een fijne colle ga", vond Peter Mol uit Kapelle, vele jaren één van Franses groot ste concurrenten op Zeeuwse bo dem. We hebben elkaar altijd op een sportieve manier naar het le ven gestaan. Ik denk dat ik Frangois' karretje wel eens in de poep gereden heb, en hij het mij ne. Maar we konden altijd sa men door één deur. Frangois is een voorbeeld voor iedereen." Wilfred Geijs was ploeggenoot, trainingsmaatje en is nog steeds dorpsgenoot van Franse. Ze fok ten elkaar op tijdens trainingen, maakten elkaar sterker. Geijs roemde zaterdag vooral Franses winnaarsmentaliteit. Dat be zorgde de ploeg van Middel kamp vaak de overwinning, maar deed Geijs ook wel eens de das om. „Ik herinner me nog een Ronde van Kwadendamme. We zaten met z'n tweeëen voorop en ik wilde dolgraag winnen in ei gen dorp. Ik hoopte op een we derdienst, maar kreeg die niet. Frangois won de sprint." Nee, tranen vloeiden er niet za terdag in Kwadendamme, maar toeschouwers met enig histo risch besef moesten toch even slikken toen ze de kopgroep van vier door de straten zagen rij den. Frangois Franse - getooid met rugnummer 1 - werd geflan keerd door drie top pers-van-toen uit het dorp. Kees Bal, Jos Schipper en Wim de Ruiter brachten de laatste wielericoon van het dorp naar de laatste streep. Remmen Natuurlijk won Franse de wed strijd, al kostte het Kees Bal nog enige moeite de remmen op het juiste moment te vinden. Maar was het wel zijn laatste zege? foto Willem Mieras Morgen rijdt Franse pas echt zijn laatste koers op hoog ni veau. De Grote Sluitingskoers van Putte-Capelle is zoals altijd sterk bezet. „Maar je moet er niet gek van opkijken als hij zich in die wed strijd nog één keer laat zien", sprak zijn ploegleider vanachter een grote bak frites. „Frangois kan het nog steeds en gaat er nog steeds helemaal voor." Die zelfde mening had Pieter van 't Westende. „Ik ben deze week verschillende keren bij hem thuisgeweest om zijn afscheid te bespreken. Steeds als ik kwam, had hij zijn wielerkleren aan om te gaan trainen. „Nee, volgens mij is Frangois nog steeds in vorm is." door Alex Krappen MIDDELBURG - De tafeltennis sers van TTC Middelburg heb ben een mooie kans laten liggen om de koppositie over te nemen in de tweede divisie. In de thuis wedstrijd tegen het Rotterdam se FvT kwam het team niet ver der dan 5-5. Het verschil blijft daarom één punt in Rotterdams voordeel. De gedeelde winst mag gezien het spelbeeld voor TTCM als te leurstellend gezien worden. In het dubbelspel werden twee ga mes na een ruime voorsprong alsnog verloren. En ook kopman Marc Hackenberg, die weer een voortreffelijke dag had, kon een 2-0-voorspi'ong in games door onoplettendheid niet in een over winning omzetten. Hackenberg won twee partijen, evenals Jan-Henk Bomhof. Marijn Vey- gen voegde één zege aan het to taal toe. De andere Zeeuwse vertegen woordiger in deze poule, SAR/Rabobank, beging een mis stap tegen degradatiekandidaat Westa 2. De Kloosterzande- naren verloren thuis met 6-4 en delen na deze nederlaag de ge vaarlijke vierde plaats met dat zelfde Westa 2. Pascal Neve won voor het team twee par tijen, Leon van Boven en de tot nu toe wat tegenvallende Den nis Verdurmen één. In de tweede divisie vrouwen blijft SAR/Rabobank gestaag winnen. Deze keer was Woerden slachtoffer van de Kloosterzand- se dadendrang, dat een 8-2-sco- re op het bord zette. De twee ling Lacey en Audrey Koole bleek onverslaanbaar, alleen Lindsey Boerdam moest twee Woedense opponentes felicite ren. SAR staat nu tweede, Do- cos lijkt vooralsnog gewoon te sterk. Het verschil is al opgelo pen tot zes punten. Eén klasse lager kwam SAR 2 net tekort tegen koploper Scyl- la. Het werd 4-6. SAR deelt.nu de tweede plaats met Vrienden schaar, de achterstand op Scylla bedraagt vier punten. Voor SAR 2 won Marieke Munne o[ twee partijen, Nathalie Wolffelaar en Chantal Be», lieten beide één zege bijscfe ven. In de hoofdklasse lijkt de strijd te gaan tussen TTCM). Backhands. TTCM deeding te goede zaken door iets geii, teerd met 10-0 te winnet Hotak 2. Het gehavende fej hands kwam niet verder da; tegen de degradatiekandid! Smash'76 uit Sint Annaland,. staat nu twee punten achter, de Middelburgers. De driepa ten voor Smash'76 brachtè Tholenaren in de strijd os. vijfde plaats langszij bij Hit 2. In de strijd tegen c lijkt ook Arnemuiden plots j didaat. Het team leed een zw 9-1-nederlaag tegen SAR2, In de jongens A-klasse woel Middelburg met 7-3 vanTOt en bereikte daarmee de gafe de koppositie in deze kl goed op dreef zijnde S Witte bleek onbespeelbaarn de Zuid-Hollandse opponent Emiel de Rijke herstelde a met twee zeges van een malj competitiestart. De met pijs ke knieën kampende Woiï van de Mark won één partij. In de B-klasse gaf Arnemmó het team van Reynaert een om nadig pak slaag: 10-0. Voor Bi naert dreigt nu degradatie: b Hulster team staat laatste, te muiden is na een zwakke a bezig aan een opmars en ai slechts vijf punten achter koploper FvT. Zege Felix Limn CHICAGO - Felix Limo heelt marathon van Chicago op q naam geschreven. De Keniaan zegevierde ir tijd van 2.07.04. Hij liep: slotkilometer weg van zijn ld genoten Benjamin (2.07,11) en Daniel N$ (2.07.14). Limo won vorigj de marathons van Rotterdam Berlijn. AFP/ANP door Roel Wiche De huiswagen is een zeezieke Rolls Royce, de gastvrouw pingpongt graag met Marco van Basten en het pla fond is zo laag dat Edwin van der Sar niet zonder helm kan. Het Nederlands elftal slaapt, eet en zapt volgende zo mer tijdens het WK voetbal in een won derlijk familiehotel uit 1446, diep in het Zwarte Woud. Zes keer, glundert Faouzi. Zes keer heeft Herr Van Basten in een suite gesla pen. En het mooie was: hij liep zomaar in het wild rond. „Doodgewone vent." De Duits-Tunesische butler van het mo numentale Parkhotel Adler (vijf ster ren, 146 bedden) hapt naar adem. Zo juist heeft hij de volgende heiligen uit geroepen: Roy Makaay, Denny 'Land- zahrt', Arjen Robben, de lasbril van Ed gar Davids, alle vleugelspitsen, Claren ce Seedorf, het AC Milan van 1989 en de plaatselijke Jan des Bouvrie die straks zijn hotel oranje zal kleuren. Voor wie het nog niet snapt: het Neder lands elftal is volgend jaar meer dan welkom in het kuurdorpje Hinterzar- ten, negenhonderd meter hoog gelegen ten oosten van Freiburg. Katja Trescher (38), de vlotte bazin, is de zestiende generatie van de familie die al sinds de vijftiende eeuw het hotel runt. Het is niet alleen een van de oudste gasthuizen van Duitsland, maar zeker ook een van de fraaiste. Suites, exclusieve restaurants, trouwzaal, loun ge met pianovleugel, jazzbar, sauna, Ro meins stoombad, beautyfarm: het kan niet op. Met als kroonjuweel een schil derachtig park, vier voetbalvelden groot, waar in de zomer Venetiaanse feesten worden gehouden. Ook Frau Trescher kan haar geluk niet op dat het grote Oranje naar het Zwar te Woud is gelokt. „De eerste keer heb ben we alle serveersters in oranje jur ken gestoken, met oranje bloemen. Ze hebben wel tachtig tot honderd hotels in Duitsland bekeken. Maar steeds kwa men ze hier terug." Parkhotel Adler heeft een grote reputa tie op culinair gebied. Twintig koks wer ken in een indrukwekkende keuken van twintig bij vijftien meter. Het contrast met het historische gourmet-restaurant is levensgroot. Het plafond is zo laag dat een boomstam als Edwin van der Sar een hernia riskeert. De gedroomde wereldkampioenen hoe ven niet bang te zijn dat ook de slaap vertrekken van kabouterniveau zijn. Het hotel heeft 78 ruime en sfeervolle kamers, inclusief 29 suites. De 37 tv-ka- nalen worden volgende zomer speciaal voorzien van Nederlandse zenders. De normale prijzen variëren van 100 tot 530 euro per dag. Als de technische staf een afzakkertje wil, staat er in de minibar een klein fles je Moët&Chandon Champagne (34 eu ro) koud. Voor de spelers is er Sprudel- wasser en ze moeten hopen op de beste kamers. Marco van Basten kan zijn lol op in Hin- terzarten. Verderop in het dorp (2300 inwoners) is een golfbaan en een skischans. En als klap op de vuurpijl is er in het vertrouwde Parkhotel, achter de salon waar Silvie en de spelersvrou wen een Hawaiiaanse Lomi Lomi-mas sage kunnen genieten, een prachtig zwembad. Compleet schandaalvrij, verzekert Frau Trescher nadat Oranje zaterdagavond de poort naar haar kasteel heeft ge opend. Paparazzi hoeven niet te hopen op een affaire zoals in 1974, toen Cruijff in hotel Hiltrup met naakte da mes zou hebben gezwommen. Jazeker, Marco heeft het opnieuw uitstekend ge zien. „Jonge meiden? Die zijn hier ner gens te vinden." GPD Vreugdedans Eindelijk, daar was -ie dan! Het duurde zaterdag ruim 45 minuten voordat Chinedu Chukwugbo een geslaagde actie ondernam. De aan valler van de Goese eersteklasser SSV'65, tijdens de rust van het duel met LRC ingevallen, nam de bal rond de middenlijn fraai aan, werkte zich langs twee tegenstanders en bleef oog-in-oog met de Leerdammer doel man akelig koel. Dus begon Chukwugbo aan een wilde, uitbundige vreugdedans. Logisch. Het betekende immers de winnende (3-2), en dat in een wedstrijd waarin SSV lang de onderliggende partij was. Chuk wugbo zocht vervolgens driftig naar ploeggenoten om zijn feestje mee te vie ren en kreeg toen de schrik van zijn le ven. Scheidsrechter Vos uit Ammerzoden had namelijk al voor het einde van de wedstrijd gefloten op het moment dat Chukwugbo de bal rond de middenlijn ontving. Geen doelpunt dus. Maar wél een fraaie vreugdedans. Bondscoach Marco van Bas ten heeft in het kwalificatie toernooi voor het WK voetbal in elf wedstrijden 31 spelers gebruikt. Doelman Van der Sar is de be langrijkste steunpilaar van Oranje. Hij miste in de hele reeks geen minuut. De toptien van Nederlandse internationals met de meeste speelminuten in het WK- kivalificatie-toernooi ziet er als volgt uit: 1. Van der Sar 990 minuten, 2. Kuijt 890, 3. Van Nistelrooij 715, 4. Van Bronckhorst 653, 5. Landzaat 651, 6. Cocu 631, 7. Van der Vaart 485, 8. Sneijder 471, 9. Robben 461, 10. Boulahrouz 444. ANP RUGNUMMER PRAAG - Het Nederlands elftal verdiende zaterdagavond in Praag het ticket voor het WK in Duitsland. Tot grote vreugde van de fraai uitgedoste Oranje-fans, die voor de wedstrijd de zilvervloot door het Praagse stadscentrum lieten va ren en later voor een kleurrijk schouwspel zorgden in het stadion. foto Marcel Anthonisse/ANP door Joop van den Oudenhoven GOES - Met de 6-2-overwin- ning op het Brabantse Aarts- bouw deed Delta/Ockenburgh gisteren in eigen huis goede za ken. Het Goese viertal mocht zich een beetje rijk rekenen, om dat de concurrentie steken liet vallen. De overwinning op de Braban ders kwam zeker niet zonder slag of stoot tot stand. Het werd een boeiend gevecht. Met name in de partij tussen Martin Spoor- mans en Christ van der Smissen bleef het lang onduidelijk wie de sterkste zou blijken. Spoor- mans had wel steeds de leiding, maar de Willebrorder bleef tot ver in de finale aanklampen. Tot de Belg met een van hem ge kende mazzelbal het gaatje van twee caramboles oprekte naar vijf. Daarna sloeg hij genade loos toe met een fraaie slotserie van vijf. De Brabantse routinier kon in de nabeurt nog twee punten toe voegen aan zijn totaal, maar dat was alleen interessant voor de statistiek. Ad Koorevaar had voor de pau ze zijn derde optreden voor de Goesenaren bekroond met zijn derde zege. Het was niet alle maal even fraai, maar wel weer effectief. Halverwege vreesde de Dordtenaar in Goese dienst nog voor zijn kansen toen zijn tegen stander Eric Hendrickx een mooie voorsprong van 17-25 mocht koesteren. Een oppepper van teamleider Nicodem was no dig om hem over het dooie punt te helpen. Dat werkte kennelijk, want gretig als nooit tevoren be gon Koorevaar te scoren, waar bij bij zijn tegenstander het licht langzaam doofde. Met 50-41 deed Koorevaar zijn waar de als prijsvechter voor het team blijken. Jean Paul de Bruijn speelde een partij met twee gezichten. Voor de pauze was het bijna perfect wat de Hulstenaar liet zien. Met vijf series van vier had hij een ruime 23-15-voorsprong opge bouwd. De gevaarlijke Johan Loncelle kon niet uit zijn greep komen. Na de pauze was alles anders. De aanvangsstoten wa ren opeens moeilijker en de pre cisie vloeide weg uit de keu van de Zeeuws-Vlaming. Het wis len van topeind hielp ook niet. Het draaide plotselingh stroef. Toen Loncelle eens een paar keer ge werd de druk alleen maar g ter. Vijf beurten op rij kon Bruijn geen punt maken enk celle kroop naderbij. Einde! leek De Bruijn te finishen, ra! hij miste het laatste punt opt haar. De Belg liet op zijn bei en kans liggen. De Bruijn ras weer, de arbiter annonceerde een nul, maar het geluk hielp Hulstenaar een handje. Eend op de derde bal zorgde ert dat de arbiter zich moest cm geren. Blij kon De Bruijn i zijn met het punt. Met de o winning des te meer. „Het zo vaak anders geweest," Hij sprak over een moeiza partij. „Ik raakte in de twee periode geen bal meer j, mijn gevoel. Zes keer had iki serietje van vier. Op zich is i natuurlijk prima, toch gaat in je kop zitten dat je met lis kan. Vreemd. Dat de winst toch is gekomen heb ik te 4 ken aan mijn vechtlust." Dat had Roland Forthonu ook, maar gevoel bepaald oi Voor de Waal was het een die dagen dat hij wel onder grond wilde kruipen. Niels li te. Alleen vanaf de vijfendert ste beurt, toen de beshssinf lang was gevallen, sloop hij ietsje dichter bij. Veel te li dus. De laatste tien beurten verden alleen nog achttien ramboles op. Taekwondogoid Oude Luttikhuis RIGA - Yvonne Oude Lull huis heeft de goudeu medal veroverd bij de Europese kan pioenschappen taekwondo in» ga- In de klasse boven 72 kilogra versloeg ze in de finale deP« se Iwona Kosiorek. Tommyi - let won zilver in de klasse to kilogram. In de eindstrijdf hij niet opgewassen tegen de varen Deen Jesper Roesen. Ferry Greevink greep de bro zen medaille in de klasse bov 84 kilogram. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 24