Kinderlijk eenvoudig naar titel PZC Oemoemenoe verliest hoofd en wedstrijd Zwemtalenten domineren Speedowedstrijd in Hulst De Frel debuteert veelbelovend in het zadel van Atrax 23 \?0or judotalenten Sam en Tess van 't Westende is het ZK een tussendoortje LsSINGEN - Sam van 't ■Vestende keek naar zijn vader tolkte. Hij Wist het: geen haudgrepen, armklemmen of «wurgingen. Met staand judo ■MSI hij zijn twee partijen win- L tn de Zeeuwse titel pakken. Uil hel hem zelfs met die beper- ftg nog kinderlijk eenvoudig jjite, lerbaasde niemand. maandag 10 oktober 2005 Lp.Bni.land van Vliet )e jonge Van 't Westende - hij spas veertien - is een groot ta ng en traint nu drie jaar bij Iportinstituut De Korte in Van de Grift en Vyatt pakken titels open klasse nJSSINGEN - De judoka's Ra- jnon \an de Grift uit Vlissingen to Lindsay Wyatt uit Goes zijn aterdag in Vlissingen Zeeuws bmpioen geworden in de open iasse. fan de Grift was de beste in een nulevan zes. De judoka van Ju- o Ryu van Schaik versloeg al njr. tegenstanders: clubgenoot lov de Punder en de Sport- chool Geelhoed-judoka's Crum nr. der Linden, Pim Mulder, filbert Tolhoek en Davey Maat. olhoek eindigde als tweede, fan der Linden hield De Pun- er van de derde plaats af. Van e Grift nam de titel over van lartijn Loonen uit Breskens, ie afwezig was. Vaar Ramon van de Grift nog o! aan de bak moest voor zijn erste plaats, was Lindsay fvatt zo klaar. De wereldkam- lóene jiu-jitsu in de klasse -70 üo had geen enkele moeite met laar drie opponentes en pakte et als vorig jaar de titel in de ipen klasse. Wyatt, die uitkomt oor Sportschool Geelhoed, is in oorbereiding op de diverse fK-kwalificatietoernooien. De erste daarvan is in december, lp het WK, dat volgend jaar in otterdam wordt gehouden, wil haar titel verdedigen. levelanders en itormvogel laten ich zien in Goes OES - Tijdens de eerste Spee- o jaargangwedstrijden van het tizoen in Goes lieten de zwem- loegen van De Stormvogel en Ie Bevelanders zich gelden. li) de jongste groep, de jongens imeisjes van 8 en 9 jaar waren edro Mol en Levy Kort van De tormvogel sterk op de vlinder- irugslag. Beiden zwommen de inderslag technisch goed. omy Hoogendijk scoorde voor nderdak goud op de 100 meter igslag en zilver op de 50 meter inderslag. Eline de Haard (De tormvogel) bleef de Zierikzee- impt voor op deze afstand oost Gevaert, Siegert van Die- !ti (beiden De Bevelanders) en «nnard Breel van De Stormvo- ïl dicteerden de minioren-5-ca- gorie boven de Westerschelde. evaert won de rugslag, Van lieren was de snelste op de wis- 3-en vrije slag. Larissa Jansen »n de thuisploeg tikte op de DO meter wisselslag als snelste in en had op de vrije slag ge lichte tegenstand van de twee- igzusjes Bodine en Yoshi Cor- (De Stormvogel). lm Tramper, eveneens van De Belandere, bleef bij de mini- en-6 ongeslagen. Met winst op 100 meter schoolslag en de 0 meter vlinderslag nam hij 1 leiding op de Zeeuwse rang- h Priscilla Meerman (De Tmvogel) deed hetzelfde bij meisjes. Wel voelde zij de he- adem van clubgenootje Sas- lade Haard in haar nek. rappen boekt lubbel succes 'P Canada Open ÏMONTON - Karin Krappen «teerde zaterdag met twee 'rwinningen uitstekend in de 'hbeltoemooien van de Cana- lOpen. 'Edmonton was de Vlissingse «tor, die onlangs in Utrecht "6 de grootste triomf van haar "P aan boekte met de over ig m de World Darts Trop- de beste in de vrouwendub- Jmale. De Britse Gayl King as daarbij haar partner, s eindstrijd in het mixed dub- -toemooi was in Edmonton al een prooi voor de dartster C "^gen. Karin Krappen 'n de Canadese Edmonton de hulp van de Welsman Tony Martin. Hoogvliet. Toen de Vlissinger elf was, gaf hij al aan hogerop te willen. „Het was zijn eigen keu ze om weg te gaan", verzekerde zijn vader, Loek van 't Westen de, zaterdag. En die vindt het een verstandige beslissing. „In Zeeland zijn er geen mogelijkhe den om te groeien. Als je hier, in welke sport dan ook, boven het gemiddelde uitgroeit, moet je haast wel weg." Tal van Zeeuwse judoka's zoch ten in het verleden hun toe vlucht tot sportscholen buiten de provincie. Daar is nu een maal meer mogelijk, omdat er betere faciliteiten en meer trai ningspartners zijn. Een aantal Zeeuwse judoverenigingen is kortgeleden een samenwerkings verband aangegaan om die uit tocht te stoppen, maar dat plan komt te laat voor Sam van 't Westende en de twee jaar jonge re Tess, die een half jaar na haar broer ook de overstap maakte. Vader Loek. „Hoe dichterbij we met Sam en Tess kunnen trai nen, hoe beter. Het is namelijk een heel geregel om drie a vier per week met ze naar Rotter dam te gaan. Maar zolang ze het er naar hun zin hebben, hebben we het er voor over. En laat ik eerlijk zijn: we zijn inmiddels bij De Korte wel aan een be paald niveau gewend geraakt. Met alle respect, maar dat zie ik de clubs in Zeeland nog niet zo snel voor elkaar krijgen." Bij Sportinstituut De Korte, ge leid door topcoach Chris de Kor te en diens zoon Willem, ontwik kelen de Vlissingse broer en zus zich snel. Hun prijzenkast is in de afgelopen drie jaar steeds vol ler geworden. Sam, de regerend Nederlands kampioen in zijn ca tegorie, ging afgelopen zomer al met de Nederlandse ploeg naar de Koninkrijksspelen op Cura sao en bereidt zich nu voor op de kwalificatietoernooien voor het EK onder 17. „We hebben vijf meetmomenten voor dat toernooi. Er mag voor Neder land maar één judoka in mijn ca tegorie naartoe. Ik hoop dat ik dat ben", zei hij. Zijn zus, die nog iets minder ver is, wil op het volgende NK voor judoka's onder 15 het podium halen. Tij dens de afgelopen editie werd ze al verdienstelijk zevende. Erelijst Het Zeeuws kampioenschap van zaterdag was niet meer en niet minder dan een aardig tussen doortje voor het tweetal. Maar hoe weinig de Zeeuwse titel op de keper beschouwd ook voor stelt, Sam en Tess van 't Westen de wilden hem pakken. „Het staat toch mooi op je erelijst, hè", aldus hun gepast trotse va der. Wie de jongste van de twee in ac tie wilde zien op het ZK, moest overigens niet al te veel met z'n ogen knipperen. Haar eerste twee tegenstandsters, Zoë van Heeze en Kirsten van Boevere, legde ze namelijk binnen vijf se conden op hun rug. Vastpakken, gooien, ippon. Alleen Iris Cats- burg, haar derde en laatste te genstandster in de poule van de klasse -49, stribbelde wat meer tegen. Zij hield het goed twee minuten vol tegen Tess van 't Westende. „Zij was ook wel ietsje zwaar der dan ik", vertelde de twaalf jarige Vlissingse. „Bij die ande re twee meisjes kon ik er meteen goed onder komen en een worp maken, bij haar niet." Haar broer had net zo snel klaar kunnen zijn met zijn ZK in de klasse -50. Maar hij legde zich, op aanraden van zijn vader, be perkingen op en maakte van zijn twee wedstrijden een soort trainingspotjes. „Ik heb tegen hem gezegd dat hij staand moest blijven judoën", legde Loek van 't Westende uit. „Hij moest zorgvuldig zijn worpen uitzoeken. Hij had al zo'n klein aantal deelnemers in zijn klasse en was ook nog de eerste ronde vrijgeloot. Dan kun je beter zor gen dat je van je twee partijen nog wat maakt." Oefenen Nu gebruikte de havo 2-leerling twee keer de volle speeltijd om bepaalde worpen te oefenen, maar Ruben Boutens (halve fina le) en Joost de Kam (finale) had den weinig in te brengen. „Een mooie training en een goed resul taat", volgens zijn vader. „Ik weet zeker dat ze van De Korte zo zullen opbellen om te horen hoe het is gegaan. Zelfs van hun ZK willen ze alles weten." Alleen Iris Catsburg (onder) kon het Tess van 't Westende (boven) enigszins lastig maken tijdens het ZK judo. door Jasper Harthoorn GOES - Tovaal was gisteren met 23-8 de sterkste in de enige Zeeuwse derby die het rugby kent. De ploeg uit Goes profi teerde van het gebrek aan discipline bij Oemoemenoe, waarvan twee spelers voor tijdig van het veld werden gestuurd. „Discipline, daar hebben we de wed strijd op verloren", blikte Oemoeme- noe-trainer Herbertjan van der Waal te rug op het tumultueuze duel. „De scheidsrechter floot een verschrikkelijk slechte wedstrijd en Tovaal ging daar be ter mee om. We moeten dus gewoon de hand in eigen boezem steken." Bij Tovaal was de stemming na de wed strijd vanzelfsprekend een stuk beter, al was coach Alfred Verdonk nog niet hele maal tevreden. „Ik geef mijn mannen op drachten mee en dan verwacht ik dat ze die uitvoeren. Dat ging nog vaak ver keerd, we hadden dan ook ruimer moe ten winnen. Als je met twee man meer in het veld staat, moet je daar gelijk van profiteren." Voortvarend De wedstrijd begon nog wel zo voortva rend. Beide ploegen hebben de punten hard nodig en speelden vol op de aanval. Het leverde een vermakelijke eerste helft op, met een spannend scoreverloop. Egon Geeratz bracht met een penaltykick de eerste punten op het bord. Maar Oemoe menoe maakte de eerste try van de wed strijd via Martijn Bogaard. De Fransman Julien Minier liet dé kans om de voor sprong uit te bouwen onbenut. Zijn con versie kwam op de paal. Even later schoot Geeratz de Goesenaren weer op voorsprong, wederom via een penalty kick. Minier mocht toen zelf ook nog een keer aanleggen en dit keer miste hij niet. Het was direct het laatste wapenfeit van Oemoemenoe. Giel Edam rondde een mooie aanval over de rechterkant af en bracht de ruststand op 11-8. De tweede helft was nog geen vijf minu ten oud toen de stoppen bij Oemoemenoe doorsloegen. Kenneth Kik en Fabien Leg- Caesar Luikenaar (Tovaal) wordt belaagd door Martin de Wit (links) en Kenneth Kik van Oemoemenoe. foto Willem Mieras door Jeroen Dellebeke HULST - Zwembad Reynaert- land in Hulst was het decor voor de eerste Speedowedstrijd voor de zwemclubs in Zeeuws-Vlaan- deren. In een wedstrijd waarin goede tijden werden gezwom men, domineerden de talenten. Björn Scherbeijn van Schelde- stroom en Sophie Bonte (Koe wacht) wonnen bij de minioren De Jonge verspeelt kansen op NK MILL - Dave de Jonge deed zaterdag slechte zaken op het NK motorcross. In Mill eindigde de coureur uit Heinkens- zand als derde in eerste manche, maar hij werd in de twee de omloop vanwege een valpartij niet eens geklasseerd. Met alleen nog de wedstrijd van komende zondag in Val- kenswaard te gaan, staat De Jonge nu vijfde op grote ach terstand van leider Kevin van den Hoorn uit Putten. Adriaan de Visser (18) uit Westkapelle was in Mill de bes te Zeeuw, hij werde elfde in het dagklassement en bleef Martin Stroo uit Oost-Souburg een plaatsje voor. De Vis ser en Stroo staan respectievelijk twaalfde en dertiende in de tussenstand. Tijdens de finale van het ONK motorcross MX 1 en MX 2, ook in Mill, werd Casper Ovaa uit Oost-Souburg 26e in het dagklassement. In de eerste manche scoorde de cou reur een nul, in de tweede omloop voegde hij zes punten toe aan zijn totaal. In de eindstand werd Ovaa 22e. De ti tel ging naar de Belg Sven Breugelmans. Gijssel winnaar nationale crosstitel LELYSAD - De 23-jarige Johnny Gijssel uit Yerseke is za terdag in Lelystad Nederlands districtkampioen in de klasse 125 cc geworden. Voor de wedstrijd waren de beste vijf motorcrossers uit elk district uitgenodigd. Gijssel won de eerste manche op het harde circuit, maar had daarbij wel wat geluk nodig. In de laatste ronde lag hij derde, maar toen kwam het duo leiders met elkaar in aanraking bij het inhalen van achterblijvers. Gijssel profi teerde er direct van en had in de tweede manche voldoen de aan de derde plaats voor de titel. Gijssel: Ik probeerde me nog te verbeteren, maar werd steeds de pas afgesne den. Daarom koos ik voor zekerheid." Smit wint 10 kilometer Rotterdam ROTTERDAM - Eddy Smit uit Kerkwerve, uitkomend voor Delta Sport, heeft in de tweede wedstrijd voor de Topreisloopserie weer de overwinning behaald. Smit was de snelste bij de masters H55 in de Maasstadloop over 10 kilometer, met een tijd van 37 minuten en 21 seconden. Pieter Jan Fioole - afkomstig uit Zierikzee, maar nu uitko mend voor PAC - werd 21e bij de mannen senioren in 35.59. Wim Besuyen (Dynamica), vorig week nog tiende overall in de Zeeuwse Kustmarathon, pakte de tweede plaats bij de masters H50 in 35.47. Zijn broer Marius werd achtste bij de masters H40 in 35.10. Joosse triomfeert op de marathon EINDHOVEN - Rinus Joosse van AV'56 uit Goes heeft in de marathon van Eindhoven de eerste plaats behaald bij de masters H65. Joosse noteerde in zijn eerste marathon een tijd van 3 uur 34 minuten en 9 seconden. Van Koeveringe pakt tweede plaats WUUSTWEZEL - Na een langdurige blessure vierde Kees van Koeveringe uit Krabbendijke in het Belgische Wuustwezel zijn comeback met het behalen van de twee de plaats overall op de 12 kilometer lange wegwedstrijd. Van Koeveringe noteerde een tijd van 45 minuten en 4 se conden. De Belg Geert Cnops won de wedstrijd met een voorsprong van 25 seconden op Van Koeveringe. foto Lex de Meester rand lieten zich provoceren en werden beiden van het veld gestuurd. Hierdoor kregen de vijftien veldspelers van Tovaal een overwicht van twee man in de schoot geworpen. Maar het duurde lang voordat de Bevelanders profiteerden van de over macht. Bram Bruijnes scoorde uiteinde lijk de bevrijdende try. Toen Geeratz ook de conversie benutte, was het duel gelo pen. Vlak voor tijd deed Arko Hoondert de score nog hoger op lopen, toen hij precies door het midden de laatste try maakt. „Dat de jongens van Oemoemenoe geïrri teerd raakten, was onze verdienste", zei Caesar Luikenaar. Samen met Sjoerd van Benthem was hij als flanker verant woordelijk voor het ontregelen van de te genstander. Luikenaar had niet het ge voel dat ze daarbij te ver gingen. „We speelden hard, maar niet over het randje. Ik had niet gedacht dat die spelers van Oemoemenoe weggestuurd zouden wor den." Met de tweede overwinning op rij kan To vaal weer naar boven kijken. Oemoeme noe zit in zwaar weer. Van der Waal weet wat er moet gebeuren om weer op het goede spoor te komen. „Winnen, dat is de enige remedie. We moeten deze ne gatieve reeks doorbreken. Er is genoeg kwaliteit om dat ook te doen." Tovaal-Oemoemenoe 25-8 (11-8). 3. Egon Geeratz 3-0, 10. Marlijn Bogaard 3-5. 22. Egon Geeratz 6-5, 25 Julien Minier 6-8, 28 Giel Edam 11-8, 58. Bram Bruijnes 16-8, 58. Egon Geeratz 18-8, 79. Arko Hoondert 23-8, 79. Egon Geeratz 25-8. Scheidsrechter K.J. Duiverman (Leiden) Rode kaart: 49. Ken neth Kik, Fabien Legrand Oemoemenoe Toeschouwers80. 3 en 4 de 50 meter vlinder- en 100 rugslag, waarbij met name Scherbeijn indruk maakte. Hij maakt zelfs kans op plaat sing voor de nationale winter kampioenschappen, in februari Christiaan de Die en Anouk Mo- lewijk wonnen de onderdelen bij de minioren-5 voor De Schel de. Beide zwemmers ontwikkelen zich razendsnel en dat resul teert nu al in Zeeuwse toptijden over 100 meter rug-, 200 wissel en 100 meter vrije slag. Het zwaarste programma van de wedstrijd in Hulst was voor de oudste jaargang. Richard Os kam (Schelde) domineerde bij de jongens. Met ruim verschil bleef hij club genoot Toon Mirrer en Robin Hermans van Scheldestroom voor. Bij de meisjes won Anouk van Gremberghe (Koewacht) de 100 meter schoolslag en Rody Vanhijfte de zware 100 meter vlinderslag. door Lucien Roelandt HEIKANT - De dressuurwcd- strijd in het Hippisch Sport centrum in Heikant kende een interessante kopgroep in de klasse Z2. Stephanie de Frel kwam onverwacht in de ring, met de door Mischa Koot tijdelijk aan haar toever trouwde Atrax. Met een to taal van 196 punten, goed voor de zege, maakte de jeugd- international uit Koewacht niet de achtjarige ruin een veelbelovend debuut. Jurylid Margo Wondergem was enthousiast. „Stephanie vormt met Atrax een aanspre kende combinatie. Het is een paard met veel front en uit straling, het heeft uitsteken de basisgangen. In combina tie met de fraaie zit van De Frel zorgt dat voor een fantas tisch plaatje. Het totaalbeeld was wat voorzichtig, maar ze zijn nog maar pas een combi natie. Dat kon je merken, ze moesten elkaar soms zoeken. Maar de rust waarmee De Frel dat oploste, was goed. Ik denk dat dit een combinatie is waar we in de toekomst nog veel van zullen horen." Gespannen De Frel was behalve tevreden over haar debuut, ook realis tisch. „Van tevoren was ik best gespannen. Atrax staat nog maar vier weken bij ons op stal. Het is een paard van international Mischa Koot, dus zijn bij de buitenwacht de verwachtingen hoogge spannen. Dat geeft toch druk. Maar Atrax liep fijn. Natuur lijk ging er wel wat mis. Daar om staar ik me niet blind op die twee winstpunten van van daag. Er valt nog best wat te verbeteren. Maar voor een eer ste keer ben ik tevreden." Ook Elze Sophie Wiskerke deed van zich spreken met Westveers l'Esperi. De combi natie uit Kruiningen eindigde met slechts één punt achter stand als tweede. „Ook Elze Sophie reed een fijne proef. Echt grove fouten heeft ze niet gemaakt. Al zou de proef met iets meer schwung gere den mogen worden", stelde ju rylid Margo Wondergem. Minder te spreken was Won- dergen over de verrichtingen in de klasse Zl. „Alleen win nares Rachel Bergs liet met Tramona een vlotte proef zien. Zij gaf haar paard de vrijheid om te bewegen. Dat ontbrak er aan bij de rest en dat lag niet aan de paarden. Die hebben voldoende kwali teit, maar werden in plaats van opgericht te veel op de kop gereden. Door dat gepluk en getrek gaan ze gespannen lopen, met fouten tot gevolg." Progressie Met haar overwinning in de klasse M2 trok Femke van Goethem met Rebel haar in drukwekkende progressie door. Voor de combinatie uit Sint Jansteen was het pas de vijfde wedstrijd op dit niveau en inmiddels staat de teller al op zeven winstpunten. Van Goethem: „Rebel is slim, maar soms wat overijverig. Ze zeggen dat dat nodig is als je hogerop wilt, maar nu breekt dat nog wel eens op. Omdat de oefeningen in deze klasse elkaar snel opvolgen, wordt Rebel soms te heet en maakt hij foutjes. Het is de kunst hem rustig te houden. En dat lukt, dankzij mijn trainster Lieveke Goossen, tot nu toe vrij aardig." Met 182 punten eiste Mascha Boone, met de Friese merrie Wia fan 't Tolhek, het oranje erelint in de klasse Ml en de hoogste dagscore voor zich op. De Zuid-Bevelandse ama zone bewees hiermee dat ook het Friese ras weldegeüjk ge schikt is voor de dressuur. Boone: „Een Fries paard is niet alleen geschikt als aange spannen paard, maar kan ook goed dressuur lopen. Je moet ze alleen anders beoordelen. En dat mis ik nogal eens bij sommige juryleden. Die verge lijken bijvoorbeeld de galop van een Fries met die van een volbloed, en dat kan niet. De manier van bewegen van een Fries is totaal anders. Wie het totaalbeeld bekijkt, ziet dat Friezen niet onderdoen voor een ander ras."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23