PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Beving eist 30.000 levens Kaarten voor WK haast onbereikbaar PZC Enorme verwoestingen in noorden Pakistan en India WINNAARS COLLECTIE 122° |l2° ZO 4 Ochtendgrijs Vanmorgen wolkenvelden, vanmiddag meer zon. Zwakke tot matige zuidoosten- i Maxima tot 22 graden aan toe. 47ejaargangno.239 naandag 10 oktober 2005 nummer 1,25 ZK judo is tussendoortje voor talenten internet: www.pzc.nl Aardbeving Pakistan 120 km ^DU/CSU PD ijna Nationale Actie oor Pakistan bi HAAG - De Samenwerken- tHulporganisaties (SHO) hou- tneen Nationale Actie voor de chtoffers van de aardbeving Zuid-Azië. De directeuren i de grootste instellingen heb- tn dat gisteravond besloten. door Patrick Selbach ISLAMABAD - De krachti ge aardbeving die het grens gebied van Pakistan en In dia zaterdag trof, heeft waarschijnlijk dertigdui zend levens geëist. Meer dan veertigduizend mensen raakten gewond en honderd duizenden hebben alles ver loren wat zij bezaten. Vaak met blote handen werd gis teren nog op honderden plaat sen tussen de enorme puinhopen gezocht naar overlevenden en doden. Wanhopige ouders zoch ten tegen beter weten in naar hun kinderen tussen enorme blokken beton, eens het omhul sel van een school. De ziekenhui zen zitten stampvol en voor vele tienduizenden mensen is simpel weg nog geen enkele hulp voor handen. Het dodental loopt ze ker op. Vooral in afgelegen berg- districten zijn nog nauwelijks reddingswerkers aanwezig. In het noorden van Pakistan zijn hele dorpen en zelfs kleine steden met de grond gelijk ge maakt. In de hoofdstad van het Pakistaanse deel van de omstre den regio Kashmir, Muzaffara- bad, zijn alleen al meer dan tien duizend doden gevallen. Daar kwamen ook honderden school kinderen om doordat de school gebouwen instortten. Reddings werkers kampen met tekorten aan zwaar materieel en er zijn te weinig middelen om de grote groepen daklozen op te vangen. Naschokken Door de aanhoudende naschok ken blijft het gevaar van nieuwe aardverschuivingen en van be schadigde gebouwen die alsnog instortten. Regen en hagel hin derden op veel plaatsen de hulp verlening. In Pakistan is de grootste hulpoperatie op gang gekomen sinds de onafhankelijk heid in 1947. De Pakistaanse president Musharraf zei vooral helikopters nodig te hebben voor de verspreiding van hulp goederen. De beving, met een kracht van 7,6 op de schaal van Richter, was tot 1500 kilometer rond het epicentrum nabij het Pakistaan se Muzaffarabad voelbaar. Het centrum lag slechts 90 kilome ter ten noordoosten van Islama bad en nauwelijks 40 kilometer van de grens met de Indiase deel staat Jammu en Kashmir. Vol gens de Pakistaanse Meteorolo gische Dienst ging het om vier zware aardbevingen met een kracht van 7,6 op de Richter- schaal achter elkaar. Ook giste ren waren er krachtige aard schokken. Ook in India is er veel schade en leed. Het aantal Indiase doden beloopt bijna zevenhonderd. Meer dan honderdduizend men sen hebben geen dak meer bo ven het hoofd en er zijn berich ten over gebrek aan voedsel en drinkwater voor de overleven den. ANP/AFP/DPA pagina 5 aarde brulde nog nooit zo hard ronummer 800800 is openge- tld, liet een woordvoerder gis- ravond weten. „De omvang de ramp en de vele duizen- slachtoffers vereisen dat er hulp komt." De inzame- Sgsactie krijgt de naam 'Help ichtoffers aardbeving Paki- a', maar is ook voor de getrof- nenin Afghanistan en India, ris gekozen voor het gironum- er 800800, omdat op het stan- lardnummer 555 nog steeds (ten binnenkomen voor de ichtoffers van de zeebeving in nê op tweede kerstdag. Van- iddag gaat voor belangstellen de internetpagina giro I0800.nl open. Onder meer No- b, Artsen zonder Grenzen, Uni- het Rode Kruis zijn bij de BO aangesloten. ANP en lijken er uit te zijn MIJN - De leiders van CDU, 51'en SPD komen vanochtend nieuw bijeen om een akkoord sluiten over de vorming van ui 'grote coalitie' die Duits- nd de komende jaren moet re- viertal Angela Merkel DU), Edmund Stoiber (CSU), irhard Schroder (SPD) en anz Müntefering (SPD) heeft terdagavond voor een tweede met elkaar gesproken om akkoord voor te bereiden, sieren kwamen de vier op- uw bijeen. ar verluidt krijgen CDU/ iü en SPD elk acht ministers een te vormen kabinet. Mer- zou bondskanselier worden, fciixler zou voor haar plaats iften maken. Eerder liet de bondskanselier weten iiitievorming niet door zijn poon te willen blokkeren, intefering ontkende dat er Wemen tussen de partijen i ontstaan en dat er daarom leren talrijke extra beraadsla gen nodig waren. „Het gaat ft om nieuwe problemen. Het s' er om dat wij onze parti jka- eerst willen informeren de laatste stand van zaken, zullen we zien of er een s is daarvoor een meerder de krijgen." GPD Pakistaanse reddingswerkers dragen een lijk weg uit de ruïnes van een appartementencomplex in de hoofdstad Islamabad. van onze sportredactie RIJSWIJK - Nu het Nederlands elftal door de 2-0-overwinning in en tegen Tsjechië een ticket voor het WK voetbal heeft be machtigd, kunnen de fans op jacht naar kaarten voor de wed strijden van Oranje. Het toer nooi. dat op 9 juni begint, is dichtbij in Duitsland, maar toch zullen die kaarten voor velen on bereikbaar zijn. Wie zich nu nog moet gaan verdiepen in de moge lijkheden. kan maar beter inves teren in een goede televisie. Trouwe leden van de supporters vereniging van het Nederlands elftal die de afgelopen tien jaar veel wedstrijden en toernooien hebben bezocht, maken de groot ste kans. Mensen die een kapi taal over hebben voor een ticket, hoeven ook niet te wanho pen. De zwarte markt is voor hen de uitweg. De wereldvoetbalbond Fifa han teert zoals gebruikelijk een an dere verdeelsleutel dan de Euro pese bond Uefa als het gaat om de toewijzing van kaartjes per land. De Fifa wijst een nationale voet balbond voor een WK- duel acht procent van de stadioncapa citeit toe, terwijl de Uefa het bij EK-duels op twintig procent houdt. „De achterliggende gedachte is dat in Europa de landen dicht bij elkaar liggen en voetbal heel populair is", weet Lloyd Van- denberg, voorzitter van de Sup portersvereniging Oranje. „Voor wedstrijden van Australië of Congo krijgt de Fifa de stadions niet vol." Daarom ook heeft de wereld bond heel slim het leeuwendeel van de losse kaarten al verhan deld via de eigen internetsite. De kopers weten wel bij welk stadion ze zich op een bepaalde dag moeten melden, maar ze we ten nog niet welke landen er gaan spelen. „Zo voorkom je dus dat wedstrijden niet uitver kocht raken, maar stimuleer je de zwarte handel enorm", aldus Vandenberg. Doelgericht Wat hem betreft zouden de kaar ten pas in de verkoop gaan als de loting achter de rug is. Dan kunnen belangstellenden doelge- Roemenië hield vogelgriep geheim Onder Nederlandse pluim veehouders is onrust ont staan over het nieuws dat de vogelgriep dichterbij is gekomen. Pas zaterdag werd bekend dat eind september in Roe menië pluimvee is overle den aan de vogelgriep De Donaudelta is van de bui tenwereld afgesloten. Dui zenden dieren zijn inmiddels afgemaakt. Record aantal goederen via havens De Zeeuwse havens hebben in 2004 een record aantal goe deren overgeslagen. Bij zowel de zeeschepen als de bin nenvaart passeerden in Vlissingen en Temeuzen meer ton nen dan ooit tevoren. Extra inkomsten leverde dat alle maal niet op; het totaal aan haven- en kadegel- den was met ruim 12 miljoen euro vrijwel het zelfde als in 2003. Kloetinge wint bij Quick Boys Hoofdklasser Kloetinge ver raste zaterdag met een zege op Quick Boys. In Katwijk won de ploeg van trainer Diederik Hiensch met 1-2. Daan Esser maakte de win nende treffer. Hoek pakte op eigen veld het tweede punt van deze competitie. De thuiswed strijd tegen FC Lisse eindigde H| in 1-1. I W Laatste tocht Francois Franse Bijna heel Kwadendamme was zaterdag uitgelopen om Frangois Franse uit te zwaaien. De veertigjarige wielren ner zette in eigen dorp een punt achter zijn imposante wie- Iercarrière. Zoals gebruikelijk bij dit soort gelegenheden kreeg hij de zege cadeau. In de sprint 'versloeg' A hij oud dorpsgenoot Kees Bal. Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 1112 en 13; Sport: 15, 16,17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 en 24 (Advertentie) foto Faisal Mahmood/RTR www.tmcwoonwinkels.nl Nigel de Jong (links) leidt de dans na de zege op Tsjechië. foto Jerry Lampen/RTR richt zoeken. „Maar dan raken niet alle wedstrijden uitver kocht. Wij krijgen via vaste af spraken voor de WK-wedstrij- den van Nederland 2000 tot 2500 kaarten. We hebben 60.000 leden. Zij wagen weliswaar niet allemaal kaarten aan, maar toch verwachten we voor alle wed strijden samen wel 50- tot 60.000 aan wagen." De vereniging verloot de kaar ten die ze van de KNVB krijgen doorgespeeld. Dat is vier pro cent van de stadioncapaciteit, de andere vier procent verdeelt de bond onder relaties en spon sors. Het gaat bij de supporters vereniging om een zogenaamde gewogen loting. „Per half jaar lidmaatschap en voor bezochte wedstrijden krijgt een lid punten toegewe zen. Iemand die de afgelopen tien jaar een heleboel wedstrij den heeft bezocht, heeft bij voor beeld 25 keer meer kans dan ie mand die net een half jaar lid is. Zo hopen we de trouwste sup porters te belonen." En wie weet, krijgt de Neder landse supportersclub nog een handvol kaarten extra toege stopt. „Dat wil nog wel eens ge beuren als een ander land kaar ten teruggeeft aan de Fifa. In 1998, bij het vorige WK waar aan Nederland meedeed, heb ben we toen nog een paar dui zend kaarten gekregen. Daar ho pen we nu ook weer op. We heb ben via de KNVB onze ingangen bij de Fifa en we lobby'en er voor. Meer kunnen we helaas niet doen." ANP pagina 15 zege is geen kwestie van geluk Van der Sar weer goud waard pagina 16 Van Basten verjongt én wint Naam: Uw postcode: Uw huisnummer: Deze bon ingevuld inleveren bij onderstaande verkooppunten U ontvangt 2,55 korting op een boek uit de Winnaars Collectie. www.winnaarscollectie.nl bruncï fHPj postkantoor Norm. prijs 7,50 Voor abonnees: het alfabet van Zeeland Advertentie O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel <Jjart*i eenmalig toestemming voor rekeningnummer n heb ce laatste zes maanden geen proetaöonnement gehad vj Noteert u mij voor een vast abonnement* De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daama wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,551 O per kwartaal met automatische incasso 59,751 et automatische im so (€229.201 Kijk op nviw.p/cnl/abonrwen. bel gratis 0600 0231 231 ol stuur deze bon naar P/C. a/deling leterssenice Antwoordnummer 713, 4460 WB Goes shtiiósshssssïo1 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1