Van Assche Ibenadert K-eis PZC PZC Eventing niet meer voor kneusjes Droomafscheid voor Erik Zabel Usisivu schrapt naam van Cheruiyot uit de boeken Magistrale zege Kimi Raikkonen 17 Turner komt punt tekort maandag 10 oktober 2005 orRoelandvanVliet mttRENVEEN - Turner Antho- Lv van Assche uit Sas van Gent laakt nog kans op kwalificatie noor het WK in november, maar Lnvacht niet dat hij de limiet alt Gisteren bleef hij er in •erenveen 1,150 punten van jwijderd, op 23 oktober krijgt ij een herkansing. pe kwalificatie-eis op de meer- «mp is 50.500 punten Van As- Ue kwam tot 49,350. Hij ein- ffigde in Heerenveen achter Ep- ie Zonderland en Jeffrey Wam- Ls. die al wel een ticket voor ie: WK in Melbourne verdien en. Bi] de vrouwen kwalificeer- en Suzanne Hannes, Loes Lin ers en Verona van de Leur zich ik zat er nog niet echt dicht- Jnieke prestatie an schermer las Verwijlen LEIPZIG - Degenschermer Bas Vensijlen heeft bij de wereld- la kampioenschappen in Leipzig een bronzen medaille veroverd. Da! is bij de mannen een unieke iederlandse prestatie in de na- v lorlogse geschiedenis. - De 22-jange Brabander verloor nde halve finale van de Rus Pa- gi el Kolobkov, drievoudig we ft eldkampioen en winnaar van et goud in Sydney. Dat gebeur- e met 11-10 in de verlenging. £i|eibereiken van de halve eind- ijd leverde Verwijlen brons In 1992 leverde Pernette 'i isinga bij de vrouwen dezelfde k|reslatie in Havana, eveneens •degen. ANP iveede plaats Iroenendaal EERPELT - Veldrijder Ri- lard Groenendaal is gisteren tweede geëindigd in de GP ric Vanderaerden. De Neder- nder van Rabobank kwam wlig seconden na winnaar ar! Wellens binnen. j was oppermachtig in eerpelt en won al zijn derde edstrijd van het seizoen. Wel- rol ns viel al in de eerste omloop ai, werd nog even gevolgd lor regerend wereldkampioen ten Nys maar die raakte na le! nbotsing tegen een boom aeh- x rap, Wellens reed solo naar de ïwinning, gevolgd door Groe- odaai en de Belgen Wim Ja- =|bsen Nys. ANP/Belga 'ooltitels Lely •I1RECHT - Poolbiljarter Alex -Ij' heeft twee nationale titels Bi ijgeschreven op zijn palmares. i' eHagenaar, tweevoudig Euro- es kampioen, won in Utrecht Nederlandse kampioenschap- ia m de disciplines straight en ball De titel in de derde disci- ine. 9-balL moest hij laten aan a ick van den Berg. ANP sportredactie Stationspark 28 Postbus 31 «60 AA goes iel 0113-315640 Pax 0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) frits Bakker 'coördinator zuid) toen de Vries 'coördinator midden) (coördinator noord) Bauke Boersma Boeland van Vliet BarrV van der Hooft centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 «60 AA goes Tel 10113)315500 ?ax (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet ^rivwpzc.nl 6-mail: web@pzc.nl bij", zei Van Assche gister avond. „Ik maakte nog wat klei ne foutjes. Als ik die niet had ge maakt, was het wel op tienden aangekomen." Desondanks was de zestienjari ge Zeeuws-Vlaming tevreden met zijn score. Vooraf had hij ge tekend voor een puntenaantal van 48,000, omdat hij in de afge lopen maanden met blessures kampte. „Ik had een stressfrac tuur in mijn rug en vocht tussen mijn wervels. Ik heb de laatste drie weken pas weer kunnen trainen op vloer en sprong." Jong Van Assche verwacht, als hij eer lijk is, niet dat hij naar Melbour ne mag. „Over twee weken heb ben we weer een kwalificatie wedstrijd in Heerenveen, maar in die tijd sprokkel ik er niet nog meer dan een vol punt bij. Als de kwalificaties een maand later waren geweest, had ik meer kans gemaakt om naar het WK te mogen." De turner weet zelf ook dat hij voor een wereldkampioenschap nog erg jong is. „Ik denk niet dat er op dat WK veel jongens van zestien zullen rondlopen. Of de limiet moet in sommige lan den heel laag liggen. In Neder land is de eis ook niet zo zwaar, maar wel voor een junior." Yuri van Gelder komt daar over twee weken ongetwijfeld bij. Ne derland mag maximaal tien tur ners meenemen naar Australië: zes mannen en vier vrouwen. Op 23 oktober is het tweede kwalificatiemoment. Ringenspecialist Van Gelder liet gisteren de eer ste wedstrijd schieten, hij wil vrijdag 21 oktober een WK-tick et veiligstellen bij de kwalifica ties van de wereldbekerwed strijd in Stuttgart. ANP Erik Zabel (midden, roze trui) is verrassend als eerste over de finish gegaan in Parijs-Tours. De Italiaan Benatti (links naast Zabel) werd tweede, voor de Australiër Alan Davis (naast Benatti) en diens landgenoot Robbie McEwen (rechts). foto Daniel Joubert/Reuters door Peter van Leeuwen TOURS - Een passender af scheid viel niet te verzinnen. Erik Zabel reed gisteren in Pa rijs-Tours zijn laatste wedstrijd als renner van T-Mobile. Na der tien jaar sloot hij zijn dienstver band af met een aansprekende overwinning, zijn 193e in dienst van de Duitse sponsor. Zabel vertrekt op zijn oude dag naar de nieuwe Duits-Italiaanse ploeg Milram, waar hij ploegge noot wordt van Alessandro Pe- tacchi, misschien wel de beste sprinter van-de-huidige genera tie! Hij mag zich richten op de Ronde van Frankrijk, de wed strijd waarin hij zes keer het puntenklassement won. De laat ste keer was echter al in 2001, zijn laatste ritzege in de Tour in 2002. Het beste is er af bij Za bel, daarom was zijn zege giste ren op de Avenue de Grammont ook zo knap. De koers werd verreden in een moordend tempo waarbij de eer ste uren drie vluchters de dienst uitmaakten. Joost Posthuma was namens Rabobank voorin vertegenwoordigd. De Nederlan der werd vergezeld door de Spanjaard Gutierrez en de Fransman Berges. Het drietal werd op ruim veer tig kilometer voor de streep ach terhaald waarna de Belgen Stijn Devolder en Philippe Gilbert het probeerden. De Vlaming en de Waal overlegden in de slotfa se driftig maar vergaten het tem po hoog te houden. Op iets meer dan honderd meter voor de fi nishlijn denderde het sprinten de peloton voorbij. Met Zabel, die nipt de Italiaan Daniele Bennati voorbleef. De Australiër Allan Davis werd der de. Stefan van Dijk was de beste Nederlander. De sprinter van MrBookmaker werd dertiende. Zabel besloot afgelopen zomer dat zijn tijd gekomen was bij T-Mobile, de sponsor die hij sinds 1993 (toen onder de naam Telekom) diende. Hij was gepas seerd voor de Ronde van Frank rijk omdat de ploeg volledig werd gebouwd rond klasse mentsman Jan Ullrich. Dat beviel de geboren Berlijner helemaal niet maar met slechts één zege in 2005 op zak leek de keuze wel begrijpelijk. Gisteren trok hij voor het laatst het shirt van T-Mobile aan. Za bel zelf had de koers eerder al twee keer gewonnen, in 1994 en in 2003, maar leek nu weinig steun te krijgen van ploeggeno ten. T-Mobile joeg nooit mee op de vluchters en liet het vuile werk over aan renners van Davi- tamon (kopman McEwen), Mr Bookmaker (Van Dijk), Crédit Agricole (Hushovd) en Illes Ba- lears (Valverde). Maar in de sprint liet de oude meester nog één keer zijn klasse zien. „Het is een droom die uit komt", kraaide de 35-jarige win naar. „Ik wilde graag afscheid nemen van T-Mobile met een ze ge. Bennati maakte het me heel moeilijk. Pas op de streep wist ik dat het gelukt was." Na de huldiging was het tijd om terug te blikken. In dertien jaar won Zabel onder andere vier keer Milaan-Sanremo, twaalf ritten in de Ronde van Frank rijk en nu dus voor de derde keer Parijs-Tours, elf jaar gele den zijn eerste grote overwin ning. „Het is moeilijk na dertien jaar afscheid te nemen. Ik heb twaalf super jaren gehad bij T-Mobile. Dit seizoen was moei lijk voor me, maar ik heb ner gens spijt van. Ik heb dit jaar ook veel geleerd." ANP De Engelse ruiter William Fox Pitt won gisteren voor de tweede keer de military van Boekelo. De Nederlandse achterhoe de zag hele andere winstpunten in Twen te. door Annemiek Steenbekkers BOEKELO - Foei, die 'Keep Clapping" toch! Dreigde op het nippertje nog roet in het eten te gooien tijdens de 35e milita ry van Boekelo. De laatste in de rij van honderdelf voluit galopperende paarden in de cross country, maakte in hindernis 22, de Bosvijver, een inschattingsfout. Spartelde even met beide voorbenen bo ven het water en dook toen met het hoofd naar voren de diepte in. Paard nat, balende berijder Niklas Lindback kletsnat, maar beiden stonden rap weer op. Het dier deed daarmee zijn naam eer aan en kreeg de handen van het publiek op elkaar. Mede door het weer opstaan van Keep Clapping bleven grote ongelukken uit, za terdag in de door tienduizenden mensen bezochte uithoudingsproef. Het was het tweede en meest omstreden onderdeel van de door de Engelsman William Fox Pitt en zijn paard Mr. Dumbledore ge wonnen military, ingeklemd tussen de dressuur en het springen. Voor zestien combinaties was de cross het einde van Boekelo. Slechts tien deelnemers konden uit de voeten met de toegestane tijd van tien minuten en twaalf seconden. Bloedspatten De Nederlander Gert Boonzaaijer kwam er vanaf met een pak vol bloedspatten, maar kon nog lachen. „Op de tweede hin dernis ging het al mis. Het paard sprong heel hoog en raakte met zijn hals mijn ge zicht: bloedneus. Ben daarna wel even dizzy geweest!" Het optimisme van de 40-jarige uit Rens- woude tekende de sfeer binnen de Neder landse équipe, voor wie Boekelo tevens het door Henk Jan Lozeman (37e) en Mon Ami gewonnen NK betekende. NK-titelverdedigster Alice Naber-Loze- De Hongaar Balazs Kaizinger neemt de watercombinatie als een rodeo-ruiter. man moest haar paard Royal Kiwi vrij dag vlak voor de dressuur geblesseerd te rugtrekken, de rest speelde zoals ver wacht geen rol van betekenis. Maar de sport zit in de lift, concludeer den zij: „Wie niet goed is in springen of dressuur, kan altijd nog eventing gaan doen. Dat was altijd de opvatting. Even ting was de sport voor de kneusjes. Maar die tijd is geweest", vindt bondscoach Martin Lips, de 50-jarige varkenshande laar uit Made. „We hebben goede paar den, talentvolle ruiters." En een speciaal fonds, het Nederlands Eventing Fonds (NEF), waar de voorbije dagen flink voor werd gelobbyd. Dat moet er voor zorgen dat de juiste ruiter en het juiste paard elkaar vinden. Lips is een van de initiatiefnemers: „Er moet structuur komen in de opleiding. Het fonds gaat eigenaren van paarden onder steunen." Het NEF is een particulier initiatief, dus buiten de Nederlandse paardensport- bond KNHS om. „De bond loopt een beet je achter de feiten aan. Heeft misschien ook niet de middelen", zegt Lips. KNHS-direcleur George de Jong is ech ter vooral principieel: „Het past niet in onze verenigingsstructuur om in zo'n fonds te gaan zitten. Maar er is wel een duidelijke link met onze nationale teams." Met een team naar de wereldruiterspelen van volgend jaar in Aken, de Spelen in Peking... genoeg mooie plannen, maar zonder de introductie van het zogenaam de 'short format' was Nederland er wei nig mee opgeschoten. Na dit seizoen wordt er geen enkele cross country meer foto Carlo ten Ellen/GPD volgens de oorspronkelijke opzet - met een wegparcours, steeple en hindemis sen - verreden, maar bestaat deze alleen nog maar uit het laatste. Beter voor het welzijn van het paard, toegankelijker voor meer dan alleen vermogende bloed- paarden en aansprekender voor het pu bliek. Lips: „De military is dood - maatschap pelijk niet meer acceptabel - maar even ting lééft." Henk Jan Lozeman (31): „Ook Nederlandse KWPN paarden kun nen de korte cross aan. Bovendien, je kunt aan meer wedstrijden deelnemen. Dus uitstappen als het niet gaat, is ook makkelijker." Een scherpe tijd. smalle hindemissen en meer technische spron gen houden het spannend. Lips: „Er ge beuren nog wel dingen, maar geen ernsti ge dingen meer." GPD door Hans Koenekoop EINDHOVEN - De Keniaan Bo niface Usisivu heeft gisteren de marathon van Eindhoven ge wonnen in een nieuw parkoers record van 2 uur, 8 minuten en 45 seconden. Luc Krotwaar was de beste Nederlander op de elf de plaats met een tijd van 2.13.22. Usisivu maakte een einde aan de zegereeks van landgenoot Willy Cheruiyot, die de afgelo pen vier edities van de 42,195 ki lometer door Eindhoven won. Cheruiyot eindigde dit keer slechts als veertiende in 2.15.24. De 31-jarige Usisivu, die een persoonlijk record heeft van 2.07.50, duelleerde met de Keni aan Philip Singoei in een lange eindsprint om de winst. Singoei kreeg dezelfde eindtijd. Luke Ki- bet. ook uit Kenia, finishte als derde en bleef ook nog onder de 2.09 (2.08.52). Krotwaar liep in zijn eigen woonplaats een tijd die boven de voorgestelde A-limiet ligt voor de EK van 2006 in het Zweedse Göteborg. Die ligt vol gens bondscoach Bram Wasse naar op 2.13.00. „Maar de team limiet ligt op 2.14.30, dus daar zit Luc ruim onder. Bovendien moet meewegen dat hij dit jaar op de WK in Helsin ki vijftiende werd en daarmee derde Europeaan was. We ne men binnenkort een beslissing", aldus de bondscoach. Jeroen van Damme, 58e in Hel sinki, zag zijn poging om de teamlimiet te lopen mislukken. De hardloper uit Roosendaal kwam binnen als achttiende in Seizoen Serena Williams voorbij NEW YORK - Voor Serena Willams zit het tennisjaar 2005 erop. De Amerikaanse liet zaterdag weten dat ze de rest van het jaar rust neemt om haar sluimerende been blessure goed te laten genezen. „De dokters hebben me dat geadviseerd. Mijn been moet volledig herstellen om weer mijn gebimikelijke niveau te kunnen bereiken." Williams heeft regelmatig klachten over de enkel en knie van het linkerbeen. De winnares van het Australian Open zou dit jaar nog maar twee toernooien spelen, in Zurich en Philadelphia. Haar zus Venus meldde zich recent met een knieblessure af voor het toernooi van Moskou. ANP Simoni wint Ronde van Emilia BOLOGNA - De Italiaanse wielrenner Gilberto Simoni heelt zaterdag de Ronde van Emilia gewonnen. De renner van Lampre bleef in Bologna na 194 kilometer de Luxem burger Frank Schleck en de Italiaan Mirko Celestino voor. Het betekende voor Simoni pas zijn derde zege van het seizoen. In het voorjaar won hij een rit in Parijs-Mee en de Ronde van de Appennijnen. ANP Morozevitsj bezig aan opmars SAN LUIS - Aleksandr Morozevitsj is op het wereldkam pioenschap schaken in San Luis bezig aan een indrukwek kende opmars. De 28-jarige Moskoviet versloeg in de ne gende ronde de Hongaar Peter Leko in 54 zetten in een Si- ciliaan. Met vijf punten staat hij inmiddels met Anand op de gedeelde derde plaats. Morozevitsj begon het toernooi in Argentini desastreus, met slechts één schamel punt uit vier partijen. Daarna volgde de ommekeer met vier punten uit de volgende vijf ontmoetingen. De Rus won zijn laatste drie partijen op rij, alle prachtige overwinningen. Het tweede duel tussen lijstaanvoerder Veselin Topalov en Viswananthan Anand eindigde in een teleurstellende vlugge puntdeling. In niet meer dan zeventien zetten was de zaak bekeken. De Bulgaar Topalov gaat aan kop met 7,5 punt. Peter Svidler blijft tweede, op twee punten van Topalov. De Rus kwam met Roestam Kasimdzjanov remi se overeen na 34 zetten in een Siciliaanse partij. Ook de vierde partij in de negende ronde, tussen Polgar en Adams, eindigde in deling van het punt. ANP Ploegleider gelooft Stefan van Dijk TOURS - Ploegleider Hilaire Van der Schueren van Mr Bookmaker. com gelooft er niets van dat zijn renner Ste fan van Dijk bewust een out-of-competition dopingcon trole heeft ontlopen. De Nederlandse renner moest vrij^ dag in België voor een rechter verschijnen, omdat hij met zijn auto op 8 juni rechtsomkeert zou hebben gemaakt toen hij een 'dopingbusje' van de Vlaamse Gemeenschap voor zijn huis in Oud-Turnhout had zien staan „Stefan zat die dag met zijn vrouw bij zijn ouders diep in Nederland. Hoe kon hij dan die bewuste dag in Oud-Turn hout zijn?" vroeg Van der Schueren zich gisteren in de Belgische krant ITet Nieuwsblad af. „Ik geloof mijn ren ner tot het tegendeel bewezen is." Opmerkelijk is wel dat Van Dijks advocaat, Philippe Carsau, vrijdag pleitte dat zijn cliënt in een paniekreactie had gehandeld. Van Dijk, die een schorsing riskeert, weigerde dit weekeinde elk commentaar op de affaire. Over twee weken volgt de uit spraak. ANP een matige 2.19.24. De snelste vrouw in de lichtstad was Tatja- na Perepelkina uit Rusland. Zij klokte 2.38.25. Agnes Hijman kwas als derde vrouw en beste Hollandse over de streep in 2.51.13. De wedstrijd over de halve ma rathon kreeg met de Braziliaan Vanderlei Lima een beroemde winnaar. Lima was vorig jaar koploper in de olympische mara thon van Athene, toen een ver warde Ierse priester hem van de weg duwde. Een onthutste Lima krabbelde overeind en liep door, maar moest uiteindelijk genoe gen nemen met brons. ANP door Paul Zweverink SUZUKA - Wat een magistrale overwinning van Kimi Raikko nen! De Fin wachtte gisteren tot de allerlaatste ronde om met een fabelachtige inhaalactie de leiding van Giancarlo Fisichella over te nemen. Zo won Raikkonen op het cir cuit van Suzuka in Japan een Formule 1-race die alles in zich had: fraaie inhaalacties, heftige crashes en zelfs een heuse pit- brand bij Christijan Albers. Nadat Fernando Alonso in Bra zilië zijn langverwachte wereld titel had binnengehaald, ging het op Suzuka vooral om de teamtitel voor constructeurs. De verregende kwalificatie had voor een bizarre startgrid ge zorgd met toppers als Alonso, Montoya, Michael Schumacher en Raikkonen achter in het veld. De Minardi-coureurs Robert Doornbos en Christijan Albers wisten niet wat ze zagen temid den van die grootheden bij de start. Lompe actie Daarin gaat het tussen de Renaults van Alonso en Fisichel la en de McLarens van Raikko nen en Juan Pablo Montoya. Met de laatste ging het na één ronde al mis en daar was de Ca nadees Jacques Villeneuve ver antwoordelijk voor. Hij schoof Montoya met een lompe actie van de baan: einde oefening Sterke start van Piet Raymakers in WB springen HELSINKI - Piet Raymakers is gisteren als tweede geëindigd in de openingswedstrijd van de we reldbeker in Helsinki. De Brabander bleef met zijn paard Van Schijndel's Curtis foutloos in een tijd van 43,81. Al leen de Duitser Heinrich Her mann Engemann was met zijn paard Aboyeur W sneller in 41,57. Linnea Ericsson uit Denemar ken werd derde met Pero-Z Hil lock in 48,35, Eric van der Vleu ten met Paloma finishte als ne gende met vier strafpunten en een tijd van 47,63. ANP/DPA voor Montoya. Een bizar inci dent speelde zich af in de pitst- raat en daarbij was Albers be trokken. Zijn auto vatte vlam. De Nederlander sprong in pa niek uit de autoom even later toch weer verder te gaan. Albers trad met zijn 'fik' in de voetsporen van Jos Verstappen, die ooit met een nog heftiger brand werd geconfronteerd. Met de tweede (Fisichella) en derde plaats (Alonso) deed Renault goede zaken in de strijd om de constructeurstitel. De overwinning van Raikkonen werd wat dat betreft overscha duwd door het uitvallen van teamgenoot Montoya. Met nog één race te gaan, in China, heeft Renault twee punten voor op McLaren (176 om 174). De overwinning van Kimi Raik konen was opmerkelijk gegeven het feit dat hij vanaf plaats 17 gestart was. Alonso is de terech te wereldkampioen van de regel maat en de betrouwbaarheid, maar Raikkonen is de snelste en beste coureur van het jaar. De Fin profileert zich meer en meer als een toekomstig wereldkampi oen. GPD Jos Verstappen weer zevende LAUSITZ - Het zit Jos Verstap pen nog niet echt mee in de nieu we autosportklasse Al Grand Prix of Nations. De Nederlan der eindigde gisteren in de hoofdrace op het Eu- roSpeedway circuit in het Duit se Lausitz als zevende. Dat was dezelfde plek als twee weken geleden tijdens de ouver ture in het Engelse Brands Hatch. Verstappen moest weder om van de laatste startrij ver trekken. De Limburger rukte snel op en lag tiende toen hij de pitstraat opzocht. Daar trof het noodlot hem opnieuw. Verstappen gaf de oranje bolide te vroeg gas en kreeg tijdstraf. Vanaf de zeven tiende plek moest de Nederlan der opnieuw aan een inhaalrace beginnen, die uiteindelijk tot een zevende plaats leidde. Nicolas Lapierre bezorgde Frankrijk de zege in Lausitz. Robbie Kerr (Groot-Brittannië) werd tweede en Sean Mcintosh (Canada) derde, ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17