PZC Van Basten verjongt én wint België heeft vers bloed nodig Nederland wordt geen wereldkampioen Moeizame zege Portugal Engeland weer pover Eriksson in extase Gemiste strafschop komt Kameroen heel duur te staan Nederlands elftal is een vriendenploeg geworden Salomon Kalou wil niet met Ivoorkust naar WK maandag 10 oktober 2005 door Dick Sintenie PRAAG - Het Nederlands elftal heeft zich zonder nederlaag ge kwalificeerd voor het WK in Duitsland. Bondscoach Marco van Basten is er na het EK in Portugal in geslaagd om de noodzakelijke verjonging door te voeren én te winnen. Maar er zijn ook verliezers: Mark van Bommel bijvoorbeeld. Nog voor Van Basten goed en wel aan de klus begonnen was, werd hij met terugwerkende kracht herinnerd aan een aantal eerder gedane uitspraken. „Vier bondscoaches zijn er niet in ge slaagd om Clarence Seedorf aan het voetballen te krijgen in Oranje, dus waarom zou ik dat nog proberen?" Eén van de succesvolste Neder landse clubspelers - Seedorf won driemaal de Champions League met drie verschillende clubs - moet in Milaan het selec tiebeleid van de bondscoach tan denknarsend hebben gevolgd. Van Basten negeerde hem en bood onderwijl kansen aan (in willekeurige volgorde) Romano Denneboom, Collins John, Jan Kromkamp, Ugur Yildirim, Ke vin Hofland, Dave van den Bergh, Romeo Castelen, Kevin Bobson, Khalid Boulahrouz, Jo ris Mathijsen en later ook de tie ners Hedwiges Maduro, Ryan Babel en Ron Vlaar. Meer krediet Er werd in den lande om gela chen, er werd tegen geageerd, maar Van Basten was en is niet van zijn stuk te brengen, laat staan van zijn geloof. Hij staat voor 4-3-3 en voor hem is ieder een binnen de selectie gelijk, „maar de één een beetje meer dan de ander". In voetbaltaal: Arjen Robben heeft wat meer krediet dan Romeo Castelen. „Maar ik probeer zo consequent mogelijk te zijn." Status telt niet voor Van Basten en voetbalintelligentie vindt hij belangrijker dan het aantal dienstjaren van een voetballer. „Je hebt jongens van twintig die het begrijpen en gasten van der- Beenhakker en Trinidad houden kans op het WK RPANAMA CITY - Trinidad en Tobago heeft door een overwin ning op Panama de kans op kwa lificatie voor de eindronde van het WK voetbal in Duitsland overeind gehouden. Stern John maakte in Panama City in de 62e minuut het win nende doelpunt voor het elftal dat wordt gecoacht door Leo Beenhakker: 1-0. Door deze overwinning klom Trinidad en Tobago naar de vier de plaats in de stand van de kwalificatie van de Concacaf-zo- ne. Als Trinidad en Tobago de vierde plaats weet te behouden in de laatste wedstrijd, dan kan via een play-off tegen een land uit Azië kwalificatie worden af gedwongen. De laatste wed strijd in de zone is woensdag thuis tegen het al geplaatste Mexico. ANP Australië in oefenduel ruim langs Jamaica LONDEN - Het Australische voetbalelftal heeft gisteren in Londen een oefenwedstrijd te gen Jamaica met 5-0 gewonnen. Het team van bondscoach Guus Hiddink leidde bij rust met 2-0. Voor Australië scoorden Brescia- no, Thompson, Viduka, Aloisi en Griffiths. De formatie van Hiddink oefende voor de kwalifi catie voor het WK in Duitsland. Australië speelt volgende maand een play-off van twee wedstrijden tegen de nummer vijf van het Zuid-Amerikaanse kwalificatietoernooi. ANP/RTR tig die bepaalde dingen nooit zullen leren. Dus wat is erva ring?" Daarbij maakt hij het individu ondergeschikt aan het team. Als spits Dirk Kuijt op de rechter flank met zijn geestdriftige en soms baanbrekende spel van toe gevoegde waarde is, stelt Van Basten hem daar op. Ook al is rechtsbuiten niet zijn beste posi tie. De aanpak van de als coach on ervaren Van Basten werkte ver frissend en zijn betwistbare voorselecties leverden een aan tal niet voor mogelijk gehouden doorbraken op. Maar belangrij ker: het Nederlands elftal is een eenheid, een vriendenploeg, die al vijftien interlands op rij onge slagen is. Uitvoering Dat het spel haperde, het elftal onderweg zwijnde en dat het van dominant, aanvallend en aantrekkelijk voetbal slechts bij vlagen is gekomen, is ook Van Basten een doorn in het oog. Maar hij zal steeds voor ogen hebben gehouden dat er straks in de aanloop naar het WK voor het eerst een langere, aaneenge sloten periode is om te schuren en te schaven aan de uitvoering. De bondscoach redeneert vanuit de gedachte dat het beter moet en dat het op termijn vooral be ter kan met de jeugd. Vooral in het na-seizoen, op een groot en krachtenverslindend toernooi. Daarom knijpt Van Basten nog wel eens een oogje toe als een on ervaren speler niet of slechts ge deeltelijk aan de hoge eisen vol doet. Van de ouderen vernacht hij dat ze in en buiten het veld de rode lijn bewaken. Ergens onder weg is Van Basten het vertrou wen in één van hen, Mark van Bommel, verloren. Hij is niet de taakbewuste, controlerende en dwingende middenvelder waar van Van Basten er elke wed strijd ten minste twee (Land zaat, Cocu, Davids of Maduro) denkt nodig te hebben. De der de middenvelder is de meer crea tieve geest, en voor die rol acht hij Rafael van der Vaart en Wes ley Sneijder geschikter dan Van Bommel. Zo jong als ze zijn, en zo ongepo lijst hun spel soms nog is: zowel Van der Vaart als Sneijder heeft in het Nederlands elftal minder vaak teleurgesteld dan Seedorf, Van Bommel en ook Roy Ma- kaay dat over een veel langere periode hebben gedaan. Voor Fernando Torres (links) is Daniël van Buyten te slim af en schiet Spanje met een prachtige volley op voorsprong. Spanje maakt einde aan WK-illusies van Rode Duivels foto Yves Herman/RTR door Barry van der Hooft BRUSSEL - Het flinterdunne draadje waar België zich de afgelopen maanden aan vastklampte, werd zaterdagavond vakkundig doorgeknipt. Een helft lang mochten de Rode Duivels hopen op een mirakel, maar twee Spaanse doelpun ten binnen vier minuten maakten aan al le illusies een einde. Door de nederlaag (0-2) ontbreekt België na het EK in Por tugal ook op het WK in Duitsland. De roep om vers bloed, zowel binnen als buiten het veld, werd daardoor op nieuw luider. Aimé Anthuenis maakte een dag na de nederlaag bekend te stop pen als bondscoach, maar een aanspre kende opvolger staat nog niet klaar. Het aantrekken van een buitenlandse trainer heeft de Belgische bond uitgeslo ten. De grootste kanshebber lijkt nu Mare Wilmots, de ex-intemational die bijzonder weinig ervaring als trainer heeft. Dat België een nieuwe weg in moet slaan, werd door de afgelopen WK-kwa- lificatiereeks pijnlijk duidelijk.. Van de negen duels won het er slechts drie, waarvan twee keer tegen het nietige San Marino. Toch was er volgens Ant huenis nooit iets mis geweest met de in stelling van zijn ploeg. „De wil om te winnen is er altijd geweest", zei hij na afloop. „Alleen komen er meer zaken bij kijken, wil je punten pakken." Veel kracht Daarmee doelde de bondscoach ook op de eerste helft tegen Spanje. België startte weliswaar sterk, kreeg via de voormalige Feyenoorders Goor en Buf fel prima kansen, maar verzuimde te scoren. De manier van spelen bleek ook al snel veel kracht te hebben gekost. En omdat België niet over de inhoud van een topploeg beschikt, zwakte het goe de spel al na een half uur af. Het voornemen van de Belgen om na rust opnieuw furieus te beginnen, kon al snel worden opgeborgen. Luis Arago- nes, de ervaren bondscoach van Spanje, greep na negen minuten in en wisselde zijn twee buitenspelers Joaquin en Vi cente. Villa kwam erbij in de spits, Raül zakte een linie en Reyes ging vanaf links spelen. Het aanvallender concept wierp binnen twee minuten zijn vruch ten af. Met een fantastische pass bedien de Reyes diepe spits Torres, die doel man Proto kansloos liet: 0-1. Voor de mensen die het doelpunt gemist had den, werd het kunststukje drie minuten later herhaald. De razendsnelle Reyes was weer de aangever, Torres fungeer- de opnieuw als afmaker: 0-2. Mokerslag De twee doelpunten voelden als een mo kerslag voor België, dat in het restant van de wedstrijd bij tijd en wijle van het kastje naar de muur werd getikt. Woensdag mogen de Rode Duivels, die voor het eerst sinds 1982 ontbreken op een WK, in Litouwen proberen op een fatsoenlijke manier afscheid te nemen van de kwalificatiereeks. „Voor ons eergevoel moeten we een goed resultaat neerzetten in Litouwen", verklaarde Anthuenis. „En als straks ie dereen beschikbaar is, ziet de toekomst van België er positief uit." De bondscoach zal dat zelf echter niet meer van dichtbij meemaken. GPD van onze sportredactie RIJSWIJK - In navolging van Engeland, Polen, Kroatië en Ne derland plaatste ook Portugal zich zaterdag voor het WK voet bal in Duitsland. Dat gebeurde door een moeizame zege op Liechtenstein: 2-1. Engeland en Polen weten voor de onderlinge ontmoeting van komende woensdag dat ook een tweede plaats in de poule vol staat voor WK-deelname. Behal- ve de groepswinnaars plaatsen namelijk ook de twee beste num mers twee van de acht kwalifica- tiegroepen zich rechtstreeks voor het WK. Polen of Engeland kunnen die status niet meer ont gaan. Dat geldt ook voor Kroa tië, dat Zweden versloeg: 1-0. Ook bij een nederlaag woensdag tegen Hongarije gaat Kroatië als beste nummer twee naar Duitsland. Concurrent Zweden treft woensdag IJsland. Ook Italië deed goede zaken. De ploeg won zoals verwacht van Slovenië (1-0) en is volgend jaar zomer eveneens aanwezig in Duitsland. Invaller Zaccardo maakte twaalf minuten voor het einde de enige treffer. Portugal ontdeed zich voor eigen publiek met moeite van Liechtenstein: 2-1. Pauleta en invaller Nuno Gomes maakten na rust de ver rassende openingstreffer van Fi scher ongedaan. Israël is één wedstrijd voor het einde van het kwalificatoernooi koploper in groep 4. De forma tie won van de Faeröer Eilan den (2-1) en heeft één punt meer dan Zwitserland en Frankrijk, die tegen elkaar gelijkspeelden: De voetballers uit de eredivisie zijn niet zo slecht als we denken. Dat is maar weer eens gebleken tijdens de kwalificatiereeks van het Nederlands elftal. Marco van Basten heeft veel spe lers uit de eredivisie gebruikt en die hebben het allemaal niet zo slecht ge daan. Van Basten geeft die jongens kennelijk heel veel vertrouwen en ze pakken het vervolgens allemaal goed op. Als je ziet hoe zo'n jongen als Ron Vlaar zaterdag tegen Tsjechië invalt, dat is fantas tisch. Dat geeft wel aan dat zijn niveau aardig hoog is. En als je dan bedenkt dat wij een heel klein landje zijn, dan krijgt zo'n prestatie nog meer glans. Het beperkt zich niet tot alleen het gro te Oranje. Het elftal onder 17 jaar wordt derde op het WK en tijdens het WK onder 20 jaar sloegen we ook niet zo'n gek figuur. Het is dus geen inci dent. Ik hoop nu dat Oranje woensdag tegen Macedonië een showtje weggeeft. Dat heeft het publiek wel verdiend. We heb ben de kwalificatie dan wel gehaald, maar het is niet altijd met wervelend voetbal gepaard gegaan. In andere lan den bekommeren ze zich niet om de schoonheid, maar in Nederland is de cultuur anders. Wij zijn nu eenmaal een kritisch volkje, dat snel klaagt. Ikzelf vond de wedstrijd zaterdag ook niet goed. Vooral na rust was het niet om aan te zien. Ik had nooit de indruk dat het om dé wedstrijd van de kwalifi catiereeks ging, maar ja, het ging om de kwalificatie en daar valt niets op aan te merken. Nederland heeft zich nog nooit zo gemakkelijk geplaatst voor een WK. We hebben niet één keer verloren en als je naar het doelsaldo kijkt, is dat indrukwekkend. Er hebben zich al 24 landen geplaatst en er zitten prachtige en verrassende ploegen bij. Angola, Togo, dat zijn alle maal onbekende landen. Dat maakt zo'n WK interessant. Je weet niet hoe sterk sommige ploegen zijn. Of Nederland een kans maakt, is van tevoren moeilijk in te schatten. Het hangt onder meer af van een goede lo ting. Verder is het belangrijk dat ieder een fit blijft. En er bestaat ook nog zo iets als groeien in een toernooi. Het is wel zo dat Nederland het op een WK meestal wel aadig doet. Ik hoop dat ik ongelijk krijg, maar ik denk niet dat Nederland wereldkampi- die laatste drie geldt: gevierd bij hun clubs, maar geen gelukkig huwelijk met Oranje. In de langlopende en soms ver hitte discussie over de verban ning van Van Bommel liet Van Basten niet het achterste van zijn tong zien, maar Van Bom mels voormalige ploegmakker en 'slapie' Phillip Cocu had een interessante bijdrage: „Als je zo als Mark zes jaar bij PSV speelt, en het gezicht bent van die club, gaat het spel voor een deel om jou draaien. Maar je kunt niet stellen dat het spel in het huidi ge Nederlands elftal om één ie mand draait." GPD door Henri van der Steen DEN HAAG/MANCHESTER - In Engeland bestaat het idee dat de nationale ploeg nooit een gro tere kans heeft gehad om wereld kampioen te worden sinds de eerste en laatste titel, in 1966, dan nu. Steeds meer Engelsen beginnen echter te beseffen dat het elftal, ook onder de Zweedse wonderdokter Sven-Goran Erik sson, vaak teleurstellend voet bal speelt. Zaterdag kwalificeerde Enge land zich niettemin voor het WK, mede dankzij het resultaat bij Tsjechië - Nederland (0-2) en mede door zelf thuis van Oosten rijk te winnen: 1-0. De goal viel uit een strafschop, versierd door Owen, benut door Lampard. Ook na zaterdag blijft het ech ter een raadsel waarom een ploeg met gekende topspelers als Owen, Beckham, Lampard en Gerrard zo zelden indruk maakt. Zelfs tegen het zwakke Oostenrijk was er geen enkele fa se waarin het publiek plezier be leefde aan de veel te defensieve Engelse ploeg, die met elf rechts- poten speelde. De avond op Old Trafford ein digde zelfs in mineur door de ro de kaart voor aanvoerder David Beckham. De ster van Real Ma drid kreeg binnen twee minuten twee keer geel. Het was, in 133 jaar interlandvoetbal, pas de tiende rode kaart voor Enge land; twee werden door Beek- ham gescoord. In beide gevallen had Beckham wat pech. Op het WK van 1998 werd hij van het veld gestuurd vanwege een balorig hakje te gen de Argentijnse provocateur Simeone, zaterdag won hij eerst een kopduel van Ibertsberger dankzij een soort elleboog, vol gens de scheidsrechter, en even later trok hij zich terug uit een duel met dezelfde Ibertsberger, maar raakte hij de Oostenrijk per ongeluk. Toch kreeg hij weer geel, en dus rood. Een ander moment van pech hadden de Engelsen, zonder.de geschorste Rooney, toen Owen nog eens tegen het gras werd ge werkt, maar een nieuwe penalty vond scheidsrechter Luis Medi- David Beckham na Cantalejo toch wat te^ van het goede. Engeland diende ook geen mazzel.; zwak speelde de ploeg. Heïr de vierde slechte interland; rij in dit seizoen van de Eg sen. Briljant Eriksson was niettemin Ijii na afloop. „We hebben üits kend gespeeld, zeker toen: elf tegen elf was, na derusia ben we briljant verdedigd.'! ziet zelfs goud aan de horis „We hebben een extreem g elftal, ik heb er ook ex::; veel vertrouwen in dat wei heel goed WK gaan spelen.; zijn een van de vier, vijf tg die het toernooi kunnen wits Als we geluk hebben met bles res, kunnen we wereldkampi worden." De bijna 67.000 toeschouwa Manchester zullen zich dep uitwrijven bij zo veel opfe me. Engeland speelde dit i zoen de ene na de andere slee wedstrijd. Denemarken i met 4-1, het kleine Wales wel geklopt, met 1-0, 'daii een 4-5-1-systeem, van dee delmatige Noord-Ieren werd' loren met 1-0 en zaterdag1 er weer veel goede wil en ra fijn voetbal. Het goede nieuws voor de En sen is dat de ploeg weer eens .jcesvol penaltytrapper k Beckham had zijn kandida ingeleverd, na drie missers,ii pard verving hem zaterdij dat opzicht prima. GPD 1-1. Achter het al gekwalificeer de Oekraïne is Turkije de groot ste kandidaat voor de tweede eindklassering in groep 2. De formatie zag concurrent Grie kenland van Denemarken verlie zen: 1-0. Turkije is woensdag bij een uitzege op Albanië zeker van de tweede plaats. Servië en Montenegro behield in poule 7 de voorsprong van twee punten op naaste belager Span je. Dankzij onder meer een tref fer van Kezman won de forma tie bij Litouwen: 0-2. ANP door Barry van der Hooft DEN HAAG - Pierre Womé zal komende zomer nog geregeld met pijn in het hart terugden ken aan zaterdag 8 oktober. De voetballer van Kameroen kreeg in het duel met Egypte de uitge lezen kans om zijn land naar het WK te schieten, maar faalde. Womé miste ver in blessuretijd een strafschop, waardoor niet Kameroen maar Ivoorkust in Duitsland van de partij is. Ivoorkust, met onder anderen Koné (PSV), Drogba (Chelsea) en ex-Feyenoorder Bonaventure Kalou in de gelederen, is komen de zomer een van de vier Afri kaanse debutanten op het WK. Ook Ghana, Togo en Angola plaatsten zich voor de eerste keer. De vijfde Afrikaanse afge vaardigde is Tunesië, dat door een 2-2-gelijkspel Marokko van zich af wist te houden. Van de vijf landen mocht vooral Ivoorkust de handen dichtknij pen. Het won zelf met 3-1 in Soe dan (één treffer van Arouna Koné), maar was afhankelijk van het resultaat van Kame roen. 'De Ontembare Leeuwen' leken door een goal van Douala op de goede weg, maar Egypte maakte tien minuten voor tijd via Shawky gelijk. Toch kreeg Kameroen in de 95e minuut nog de kans het ticket voor Duits land veilig te stellen. De goed koop gegeven strafschop» echter op de paal gesè door Womé. Over het beslissende doel; bij Tunesië - Marokko zal nog lang worden nagespro Marokko moest winnen in T en leidde bij rust ook met Toch kwam de thuisploeg langszij, met behulp van de rokkaan El Karkouri. Deve diger van Charlton Athletic de na 68 minuten een ongev lijke voorzet met een om wegwerken, maar schoot de in zijn eigen kruising: 2-2. D door mogen Ajacied Trabei: Feyenoorder Saidi naar hel terwijl de aanvallers Sefc (AZ), Boukhari (Ajax)enl saboun (Feyenoord) het nooi via de televisie zullen r ten volgen. De overige drie landen dede lemaal wat vooraf van ze vraagd werd: winnen. Togo sloeg de Democratische Bi bliek Congo met 3-2 en lietd door Senegal gedesillusion achter. Het Ghana van Amoah, Ya! (Vitesse) en Chelsea-vedette sien boekte een eenvoudige zege op de KaapverdischeE; den. Angola won met Rwanda en eindigde met f' veel punten als Nigeria, dat 5-1 van Zimbabwe won. Het derlinge resultaat sprak in voordeel van het verras Angola. GPD oen wordt. Er zijn andere landen, die beter zijn. Brazilië en Argentinië heb ben meer kwaliteit. We gaan in elk geval een mooie en leu ke zomer tegemoet. Het WK is voor een voetballiefhebber het summum. Er zijn prachtige voetballanden bij. En als het een beetje meezit, hebben we straks vier Nederlandse trainers op het WK. Van Basten, Advocaat, maar wellicht ook nog Hiddink en Beenhakker. Dat zegt ook iets over het niveau van het Nederlandse voetbal. Gérard de Nooijer van onze sportredactie DEN HAAG - Salomon Kalou kiest niet de gemakkelijkste weg naar het WK. Zijn land, Ivoorkust, kwalificeerde zich af gelopen zaterdag evenals Neder land voor het WK, maar de twin tigjarige Feyenoord-spits blijft bij zijn wens Nederlander te worden en voor Nederland te voetballen. Kalou's zaakwaarnemer Jan de Visser weet het zeker: „Hij zal niet voor Ivoorkust gaan spelen. Toen Salomon de procedure om Nederlander te worden startte, een jaar geleden, stond Ivoor kust er ook goed voor in del lificatie. Dus als het all® het WK zou gaan, had hip ook voor zijn land kunncni spelen. Zijn keuze is niet' één WK, voor één maand De Visser verwacht dat de vanuit Ivoorkust de koM tijd weer toeneemt, „Maai was ook al groot ten tijde va kwalificatiewedstrijd van w kust tegen Kameroen, die»; langrijk was. En toen is mon ook niet gezwicht 1 overtuigd van de juisthei zijn keuze. Misschien speel' lomon nog wel drie WKs1 Nederland. Zijn tijd komtn GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 16