e- PZC Zege is geen kwestie van geluk Van der Sar is weer goud waard Dieleman gaat naar Teheran linus van de Ven waargewond bij val fy [mj flond het Oranje van Van Basten hangt een zweem van onoverwinnelijkheid MASTERFIT BIJ AUTOTEAM j- «ikedact -«„dactie: 0113-315640 - 5'S«ie®«' 31,4460 M Goes K'Swden-Zeeland: 0113-315520; SVlaanderen. 0114-372770. Snaai: 020-4562500. maandag 10 oktober 2005 AutoTeam AUTOTEAM I NIEUW .1 OPEL CHEVROLET Klaar terwijl u wacht! Maah nu een afspraak veor de wlntercheck np www.autoteam.nt '1 AutoTeam.nl oorDickSintenie rLAG - Oranje gaat naar het fK in Duitsland. Met een over- tinning in Praag op Tsjechië l_2) werd zaterdagavond het jndloernooi bereikt. Niet eer- werkte het Nederlands elf- zon goed kwalificatietoer- „ji af als onder leiding van mdscoach Marco van Basten. :n beginnende trainer die, in leefde oefenduels, al vijftien aal op rij ongeslagen is. Een re- Ongeslagen record voor bondscoach PRAAG - Bondscoach Mar- van Basten heeft zijn voorganger Dick Advocaat .zaterdag in Praag afgelost als recordhouder ongesla gen wedstrijden met Oran- :De oud-international bleef tegen Tsjechië (2-0) voor de vijftiende opeenvolgende 'neer ongeslagen met het na tionale team. Advocaat strandde met Oranje in het najaar van 2003 na een on geslagen reeks van veertien duels toevallig ook in Tsje chië (3-1). van de dienstdoende bondscoach bedraagt het agen record van Oranje zeventien wedstrij den op lij, drie van Louis van Gaal en veertien van Advocaat. ANP Gezien het soms curieuze ver loop van die wedstrijden heet van Basten een 'gelukkige' coach te zijn. In voetbaljargon: Van Basten heeft een 'gouwe pik'. Zaterdagavond in Praag was het ook bijna niet voor te stellen dat het Nederlands elftal bij rust met 2-0 leidde tegen Tsjechië. Milan Baros was een ware plaag voor de verdediging van Oranje, vooral voor Khalid Boulahrouz. Driemaal kreeg de Tsjechische spits een vrije door tocht naar doelman Edwin van der Sar, drie keer trok Boulah rouz aan de noodrem. Arbiter Sars legde de bal alleen bij de derde keer op de stip. Tomas Rosicky schaarde zich achter de bal, mikte in de (voor hem) linkerhoek, maar zag het lange lijf van doelman Edwin van der Sar in de baan van zijn schot vallen. Twee minuten la ter vonden Arjen Robben en Rafael van der Vaart elkaar in een fraaie combinatie en lag de bal in het andere doel. Gebrek Geluk? Toch niet. Uiteindelijk is het een gebrek aan kwaliteit dat Rosicky de penalty niet benut, of juist de kwaliteit van Van der Sar dat hij in het psychologi sche spel de meest standvastige is van de twee. En dat doelpunt van Van der Vaart: daarin speel de geluk of toeval geen enkele rol. Robben en Van der Vaart paarden techniek, durf en snel heid aan overzicht en koelbloe digheid. En dat alles in één vloeiende aanval. Dus hoezo ge luk? Rond Oranje hangt een zweem van onoverwinnelijk heid, gecreëerd door de coach en uitgedragen door het elftal. „Onder Van Basten heb ik nog nooit het gevoel gehad dat het niet zou lukken", zei Van der Vaart. De bereidheid om met en voor elkaar te werken is groot. De wetenschap dat in elke linie wel een speler staat die het ver schil kan maken, geeft het elftal iets onverschrokkens. „Geluk?" Ruud van Nistelrooij moest er even over nadenken. „Op basis van het spelbeeld was het misschien tegen de verhou ding in dat we op 1-0 kwamen. Maar wat Van der Sar deed, en wat Robben en Van der Vaart de den, dat is geen geluk." En Van Nistelrooij kon daar moeiteloos aan toevoegen dat ook de 2-0 van Barry Opdam een schoonheid van een doel punt was. Hoog torende hij bo ven de Tsjechische verdedigers uit, om de bal (uit een corner van Robben) vervolgens met ge voel en precisie in de verre hoek te laten vallen achter doelman Petr Cech. „Als we in die fase, en ook in de tweede helft, wat secuurder met de ruimte waren omgesprongen, hadden we naar een 4-0- of 5-0-overwinning kunnen uitlo pen", zei Van Basten. Vertwijfeling Tsjechië hield hoop, maar die werd met de minuut kleiner. Uit eindelijk raakte Baros van dicht bij nog de lat, maar dat gebeur de op een moment dat de scherp te flink was aangetast door de vertwijfeling. Wat is geluk? To mas Galasek wist het zaterdag ook niet goed onder woorden te brengen. „Geluk hoort bij voet bal, het is een onderdeel van de sport. Winnen en geluk horen bij elkaar, maar ik weet niet wel ke van de twee het eerst komt." Het was de oneliner die het vaakst klonk na de wedstrijd: „Geluk dwing je af." Hoe, weet eigenlijk ook niemand, maar Van Basten en zijn spelers laten het al dertien maanden zien. GPD j irKoen de Vries DES/NIJMEGEN - Rinus van Ven (17) is gisteren ernstig ge- nnd geraakt bij een val tijdens n motorcross voor het Open in Mill. De jonge Vlissinger ril gisteravond geopereerd ii inwendige verwondingen. tongeluk gebeurde tijdens de itraining die aan de wed- ijd, de laatste van het sei- n. vooraf ging. Van de Ven loor in een bocht de macht er zijn reservemotor en kreeg de val het stuur in zijn buik. nvankelijk lieten de verwon den zich niet ernstig aanzien, narts gaf aan dat Van de Ven t naar het ziekenhuis hoefde, ar de diagnose werd later her- Moen de pijn steeds heviger rd getalenteerde Vlissinger zou ar het ziekenhuis in Boxmeer den vervoerd, maar bij na- :nzien werd voor het acade- Kh ziekenhuis Radboudt in negen gekozen. ir bleek uit onderzoek dat de h. de alvleesklier en een nier ren beschadigd en dat er in- idige bloedingen waren, lens de operatie gisteravond tden de inwendige bloedin- E gestopt en de milt verwij- d Daarna werd hij overge eft naar de intensive care. $ns Rinus' vader Giel van •en, die gisteren even vrees- ïm: het leven van zijn zoon, &nt het ongeluk het einde de carrière. „Ik denk niet Rinus straks nog verder Voor de operatie gaf hij al rtewillen stoppen. Rinus zag «tieglijk tegen op om weer ^'■emoeten vechten." ^seizoen bleef Rinus van de el vier maanden aan de doners Togo ijgen dag vrij De president van Togn, fmassingbe, heeft van- uitgeroepen tot nationale e dag, omdat zijn land zich "■dag voor het eerst kwalifi- ^voor het WK voetbal. deze aankondiging l il i .^u'zenden inwoners Sferen welkom heet- terugkomst in Togo. Het Patste zich door een •■zege op Congo. ANP/RTR kant vanwege verschillende bles sures: een gebroken ellepijp, een geblesseerde duim en een gebro ken schippersbotje. De Tsjechische verdediger Tomas Ujfalusi (rechts) vliegt door de lucht na een duel met Ruud van Nistelrooij. Doelman Nederlands elftal in kwalificatie nagenoeg onpasseerbaar door Dick Sintenie PRAAG - Edwin van der Sar verdient een standbeeld voor zijn rol in de suc cesvolle WK- kwalificatiereeks van het Nederlands elftal. Als de nood het hoogst was, was de keeper nabij. Zater dagavond stopte Van der Sar een penal ty van Tomas Rosicky, een mentale klap die Tsjechië niet meer te boven kwam in Praag: 0-2. „Weer een penalty gestopt", lachte Van der Sar (34). „De mythe dat ik er nooit één tegenhoud, is bijna de wereld uit." De keeper doelde op het afgelopen EK, toen hij voor Oranje in de kwartfinale tegen Zweden de overwinning uit het vuur sleepte. In de noodzakelijke straf- schoppenserie keerde hij de beslissende inzet van Olaf Mellberg. „Ik zit in een heel goede fase van mijn loopbaan, al een jaar of twee, drie. Ik heb een sterk EK gespeeld, dit was mijn beste kwalifi catiereeks ooit en ook bij Manchester gaat het lekker." Dat Oranje slechts drie doelpunten te gen kreeg in de kwalificatie - in de eer ste drie duels - is vooral op het conto van Van der Sar te schrijven. Ook zater dag wankelde de defensie soms, maar de doelman bleef kaarsrecht overeind. Van der Sar: „We hebben in de defensie vaak in wisselende samenstellingen ge speeld. Daar heeft het mee te maken. Het middenveld en de aanval zijn ge groeid, achterin moet het nog beter." Vooral Khalid Boulahrouz had het zwaar te verduren tegen Milan Baros. Van der Sar: „Ook in de thuiswedstrijd tegen Tsjechië hadden we moeite met Baros. Hadden we ook twee keer een penalty tegen kunnen krijgen. Van avond ging hij na drie keer op de stip, voor het lichtste vergrijp." Breekpunt Het was het breekpunt in de wedstrijd, omdat Van der Sar vervolgens de juiste (rechter)hoek koos. Bij een van de vol gende uitbraken van het Nederlands elf tal schoot Rafael van der Vaart de bal achter doelman Petr Cech, na een heer lijke combinatie met Arjen Robben. Van der Vaart: „Een schitterend doel punt volgens mij, helemaal uitge speeld." Aan de openingstreffer ging een ruzie tussen Robben en Van der Vaart vooraf. „We waren inderdaad boos op elkaar", beaamde Van der Vaart. „Ik gaf Arjen een bal aan de bui tenkant, ervan uitgaande dat hij daar stond. Maar dat was dus niet zo. Het misverstand leverde balverlies op en daaruit ontstond de penalty. Ach, je moet soms boos worden op elkaar. Je ziet het: het helpt." Feestwedstrijd „Het is geweldig dat we ons nu al, in het stadion van de grootste concurrent, hebben gekwalificeerd voor het WK. En volkomen verdiend. We hebben tegen de drie beste ploegen in de poule acht tien punten gehaald. Woensdag een feestwedstrijd in de Arena tegen Mace donië en dan toewerken naar het WK. Het wordt een geweldig evenement, nog groter dan het EK. Voor mij is leuk dat het in Duitsland is. De mensen zijn er zo mee bezig." Tomas Galasek, zijn oud-ploeggenoot bij Ajax, zag Van dei- Vaart uitblinken bij Nederland. „Rafael is in grote vorm, ik hoop dat hij het vast houdt. Wij moeten woensdag winnen van Finland om kans te houden op het WK. Ik ben geschorst na mijn gele kaart van vanavond. Dat doet pijn. Ik ga Ajax vragen of ik mee mag naar Fin land. Ik ben aanvoerder van Tsjechië, ik wil het elftal nu niet in de steek laten." Over de staat van het Nederlands elftal wilde Galasek geen oordeel geven. „In Amsterdam waren wij beter, vanavond waren we min of meer gelijkwaardig. Maar Nederland heeft beide duels ge wonnen. Dat telt. Geluk? Geluk is on derdeel van voetbal." Ruud van Nistelrooij scoorde niet, al kreeg hij in de slotfase van het duel twee uitgelezen kansen om zijn totaal (zeven) op te vijzelen. De eerzuchtige spits zal er veel aan gelegen zijn om topscorer te worden van het kwalifica tietoernooi. Hij moet de nu geblesseer de Tsjech Jan Koller (negen) voor zich dulden. Enige kans Van Nistelrooij: „Dan moet ik er woens dag nog maar een paar inknallen." Wat overheerste was de intense blijdschap bij Van Nistelrooij. „De wetenschap dat je zeker bent van het WK maakt me on waarschijnlijk blij. We hebben toch iets moeten opbouwen met een nieuwe tech nische staf, een nieuw team. Je moet af wachten of het meteen klikt. Ik had er niet aan moeten denken weer een WK te missen. Ik ben 29, het is misschien mijn enige kans." GPD Het breekpunt in de wedstrijd: uitblinker Edwin van der Sar stopt de strafschop van de Tsjech Tomas Rosicky. foto David W. Cerny/RTR Babel vervanger van Kromkamp ZEIST - Bondscoach Marco van Basten heeft Ryan Babel toegevoegd aan de selectie voor het laatste WK-kwalifica- tieduel woensdag met Macedonië. De aanvaller van Ajax vei-vangt Jan Kromkamp. De speler van Villarreal kreeg zaterdag tegen Tsjechië zijn tweede gele kaart en is ge schorst voor de ontmoeting met Macedonië. Roemenië in de wachtkamer HELSINKI - Roemenië heeft nog steeds uitzicht op deel name aan het WK voetbal in Duitsland. Met een zege in en tegen Finland (0-1) verhoogde de formatie de druk op Tsjechië, dat nu woensdag móet winnen in Finland. Het uitgespeelde Roemenië staat na de zege op de Finnen voorlopig tweede. De voorsprong op Tsjechië bedraagt één punt. Het onderling resultaat is in het voordeel van de Roemenen. Tsjechië won thuis met 1-0, maar verloor de uitwedstrijd met 2-0. Bondscoach België stapt op BRUSSEL - Aimé Anthuenis stapt op als bondscoach van het Belgisch voetbalelftal. België verloor zaterdag thuis van Spanje (0-2) en is daarmee uitgeschakeld voor kwali ficatie voor het WK in Duitsland. „Een bondscoach die het EK en het WK niet haalt, moet het niet verder doen", zei Anthuenis gisteren tegen de Belgische krant Het Nieuwsblad. Tegen Litouwen zit hij woensdag nog op de bank. „Daarna is het aan iemand anders." pagina 16 België heeft vers bloed nodig Derde zege Zabel in Parijs-Tours TOURS - De Duitse wielrenner Erik Zabel heeft gisteren de wielerklassieker Parijs-Tours gewonnen. Hij klopte in de massasprint op de Avenue de Grammont de Italiaan Daniele Bennati. Het was de derde keer dat de renner van T-Mobile Parijs-Tours won. Eerder deed hij dat in 1994 en 2003. pagina 17 droomafscheid voor Erik Zabel Thuiszege voor Delta/Ockenburgh GOES - De driebanders van Delta/Ockenburgh boekten gisteren een thuiszege op Aartsbouw. Martin Spoormans, Jean Paul de Bruijn en Ad Koorevaar wonnen hun par tijen. Alleen Roland Forthomme verloor, waardoor de eindstand 6-2 werd. pagina 24 Koorevaar is prijsvechter foto Petr Josek/RTR door Koen de Vries SORLA/GOES - In zijn loop baan als volleyballer heeft Mar- tijn Dieleman al heel wat van de wereld gezien. Met het Neder lands team en zijn clubs uit Ne derland, Zwitserland, Grieken land, Spanje, Portugal en Frank rijk reisde de Goesenaar heel wat af. In Azië was Dieleman echter nog nooit en zeker niet in Iran. En daar zal Dieleman het ko mende halfjaar bivakkeren. Hij tekende kortgeleden na lang na denken een contract bij een club die zich Petrochimi Teheran noemt. „Ik heb een poos getwij feld", erkende Dieleman zater dag vanuit het Spaanse Soria, dat zijn uitvalsbasis is sinds hij daar zijn vriendin heeft ont moet. „Mijn manager had weinig aan biedingen voor de diagonaalspe lers die hij in portefeuille heeft. Ik had niet veel keus en het aan bod was financieel gezien wel heel aanlokkelijk." Dieleman (26) kan nog weinig vertellen over het avontuur dat hem te wachten staat. Zijn ma nager weet niet al te veel van de club, wat ongetwijfeld te maken heeft met het feit dat hij een Amerikaan is. En met de club zelf heeft Dieleman nauwelijks contact gehad. Pas als hij zijn vi sum voor Iran heeft en naar dat land kan afreizen, zal hij meer te weten komen. Dat zal naar schatting over veertien dagen zijn. Dieleman: „Soms maak ik mezelf wel een beetje druk als ik al die verhalen over Iran hoor. Ik hoop dat ik goed terug kom. Maar aan de andere kant neem ik aan dat de mensen van de club goed voor me zullen zor gen." Engels Volleybal schijnt in Iran een sport te zijn die behoorlijk in de lift zit. Het land heeft zich ge kwalificeerd voor het WK, iets dat Nederland niet gelukt is. Dieleman hoopt dat er bij de club mensen zijn die een beetje Engels spreken. Petrochimi heeft een Rus onder contract, maar Dielemans ervaring leert dat Russen nauwelijks een woord over de grens spreken. Ook hoopt hij dat de trainingsfa ciliteiten goed zijn, zodat hij meerder malen per dag kan trai nen. En er zijn meer vragen. Als hij binnenkort zijn visum krijgt, zal hij tijdens de Ramadan in Iran arriveren. Welke invloed zal dat hebben op het volleybal? En zal hij overdag ergens iets te eten kunnen krijgen? En hoe zit het met de trainingstijden? Zijn die afgestemd op het vijfmaaldaag- se gebed? Het zijn allemaal wa gen waarop de Goesenaar bin nenkort een antwoord hoopt te krijgen. Na lang mijmeren heeft het optimisme toch de overhand gekregen. Dieleman: „,Hoe langer ik er over nadenk, hoe meer zin ik er in krijg. Ik denk dat ik bij terug komst kan zeggen dat ik een on vergetelijk avontuur heb meege maakt." Krajicek pakt eerste zege op hoogste niveau TASJKENT - Michaëlla Kraji cek heeft gisteren het internatio nale tennistoernooi van Tasj- kent gewonnen. In de finale ver sloeg de zestienjarige Neder landse de Oezbeekse Akgoel Amanmoeradova in drie sets: 6-0 4-6 6-3. „Ik ben ontzettend gelukkig met deze overwin ning", juichte zij. Voor de halfzus van oud-Wim- bledonkampioen Richard Kraji cek was het de eerste toernooize ge op het hoogste niveau in het vrouwentennis. Het hoogtepunt kwam in haar tweede toernooi sinds de knie-operatie die haar drie maanden buitenspel zette. „Ik heb hier zo verschrikkelijk veel voor gedaan", legde zij tele fonisch uit op doorreis naar Mos kou, waar ze in het dubbelspel het toernooi om de Kremlin Cup gaat spelen. „Het was ook zwaar, maar ik ben er geweldig doorheen gekomen. De knie heeft het prima gehouden." Michaëlla Krajicek schonk Ne derland voor het eerst in acht jaar weer een titel in het topten- nis voor wouwen. Brenda Schultz behaalde in 1997 in Que bec City haar laatste WTA-titel voor Nederland. „Heel raar om dit te weten", zei Krajicek. „Dit is een hele eer voor mij." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15