Javens blij met record overslag JZC ïtra# Zeggingskracht zit in details Brabantse scouts roeien het beste Ambities 13 leer goederen via Zeeland ianiste Rodrigues at stukken klinken s spannend verhaal maandag 10 oktober 2005 Rnnald Verstraten KNEUZEN - De havens van neuzen en Vlissingen hebben i» jaar meer goederen overge ven dan ooit tevoren. De over- i bij de zeevaart steeg naar 30 miljoen ton, die van de penvaart kwam op ruim 25 |joen ton uit. ise zeeschepen vallen stijgin- i- je noteren in vrijwel elke lerensector. Bij zowel de her- ast als de bestemming is Eu- a de grootste klant, met Ame- als goede tweede, noüe en aardolieproducten leiniet alleen de voornaam plaats in, ze blijken ook de Rste stijger: van 5,6 miljoen r m2003, naar 6,4 miljoen vo- jaar Opvallend is dat de Klag van ruwe mineralen en ^materialen als enige is ge- 5 jd, met zo'n tien procent hema-avond er wetgeving »r sportclubs HBURG - De gemeenten re en Noord-Beveland hou- samen met SportZeeland ensdag 12 oktober in Dom- rg een thema-avond voor rtverenigingen over wet- en lens de avond wordt uiteen- et wat de regels inhouden en de clubs daarmee om moe gaan. Aanmelden kan via 8-555235. De thema-avond gehouden om 19.15 uur in [antine van LTC Domburg tennispark de Kikkerpit aan IW; Schuurmanstraat. (170.000 ton). Maar kennelijk heeft er een verschuiving plaats gevonden. De overslag bij de binnenvaart steeg met 670.000 ton. Opvallen de daler was daar de overslag van meststoffen, met bijna twee derde. Algemeen directeur H. van der Hart van Zeeland Seaports is 'trots dat de groei van de afgelo pen jaren zich heeft voortgezet'. In een begeleidende brief bij het Jaarverslag 2004 spreekt hij van 'een mooi resultaat". Hij richt zijn blik verder onmiddellijk op de nabije toekomst, waarin Zee land Seaports inzet op de Wes- terschelde Container Terminal. In het jaarverslag zelf komt het havenbedrijf daar trouwens ook op terug. Noodzakelijk „De internationale ontwikkelin gen op het gebied van de contai- nerisatie gaan zo snel dat, wil Zeeland Seaports blijven mee spelen als haven, het noodzake lijk is om een volwaardige voor ziening te hebben om deep-sea containervervoer te faciliteren." Of, zoals Van der Hart het zegt: „Dan is een aan open water gele gen containerfaciliteit van groot belang." Hij verwacht dat het besluit dit najaar valt en ziet dat met vertrouwen tegemoet. De gestegen overslag heeft niet direct geleid tot extra inkom sten. Aan haven- en kadegelden en dergelijke kwam vorig jaar ruim 12 miljoen euro binnen, vrijwel hetzelfde als in 2003. Het havenbedrijf heeft vorig jaar achttien hectare grond ver kocht voor uitbreiding van be staande bedrijven of voor de ves tiging van nieuwe. Vier hectare daarvan is verkocht in Terneu- unst -ST, Baudeloo piano, met ten van Beethoven, Mozart Jos Verpoorten rn vaste, maar zeker ook fraag geziene én gehoorde de jaarlijkse Baudeloo ermuziekc.vclus is ongetwij- meesterpianiste Eliane Ro- oyenzaal van het karakteris- leloo te Hulst is be den van omvang en heeft leer van een royale huiska- Een buitenkansje voor de ikigen die een kaartje had- weten te bemachtigen om tame Chopins pianowerken te horen uitvoeren door een stevan wereldklasse in een ance als bij de uitvoering de componist zelf, of door wend Liszt, in de 'salons' Panjs. Maar ook ideaal iemand als de van oor- )g Braziliaanse Eliane Ro- uzikale strijd ssen dorpen iTKAPELLE - Muziekvere- 0KK uit Westkapelle en 'fbereniging Luctor et fgouit Zoutelandc gaan za- 'g 29 oktober met elkaar de J*ale strijd aan in een con- nuzikale strijd heeft plaats fetkapelle Herrijst, op de concours begint om luur. (Advertentie) :°cht van sint? A '"ge week al! ^makers voor doges en winkels vile 0113 344 151^^ MIDDELBURG - „Die met die witte shirtjes, dat zijn Braban ders." De mannen van de tijdme ting spreken het uit alsof ze iets smerigs in hun mond hebben. Maar de scouts van de Karei Doormangroep uit Bergen op Zoom zijn niet té" onderschatten als ze deelnemen aan de jaarlijk se roeiwedstrijden voor scouts in Middelburg. En dat weten ze bij de tijdme- ting~drommels goed. „Die win nen wel vaak." Deze race in elk geval wel. De roeiboot van de Brabanders gaat er als een speer vandoor en weet de voorsprong tot het einde vast te houden. De grijsblauwe lelievlet glijdt met een gat van enkele bootlengtes als eerste over de finishlijn. De Thoolse Heenetrechtgroep heeft het nakijken. De roeiwedstrijden voor de wa terwerkgroepen in de Regionale Admiraliteit Zeeuwse Stromen van Scouting Nederland zijn za terdag gevaren op het Ameka- naal in Middelburg. Daar waren twee banen uitgelegd van elke 250 meter. De vletten moesten vertrekken vanaf een vlonder in het midden van het kanaal. Baan A richting het Kanaal door Walcheren, baan B rich ting Arnemuiden. Aan de wedstrijd deden twaalf scoutinggroepen uit Zeeland en West-Brabant mee. Bijna vier honderd scouts roeiden, ver deeld over 58 ploegen, in vijf klassen: vier voor zeeverkenners en matrozen, één voor de groeps- prijs. De Brabanders maakten hun drigues, waar zij het contact met haar publiek van zo groot belang acht. Want, zo bleek nog maar eens in deze intieme omgeving, de pij lers waarop het spel van deze pianiste rust zijn niet uitslui tend een verbluffende virtuosi teit en manifeste muzikaliteit. Neen, zij is ook nog een ras ver teller, die ieder werk voordraagt als een spannend verhaal. De sonate 'Pathétique' van Beet hoven was dan ook een kolfje naar haar hand. Vooral van het Grave spreidde zij een geheel ei gen opvatting ten toon, geken merkt door een enigszins klave- cinistische benadering, com pleet met arpeggio's en een ge differentieerde kijk op gepun teerde ritmen. De verschillen in sfeer, van markant en krachtig in de volgrepige akkoorden tot het dromerige, enigszins willoze karakter van het meer poëtische commentaar hierop, werden op deze wijze goed in de verf gezet. In het tweede deel van deze so nate viel haar soepele dynamiek op, ook in de, waar nodig, 'trap loze' crescendi en decrescendi. In een rondo en een sonate van Mozart kwam haar gevoel voor detail duidelijk naar voren. Er werd geen nuance gemist en niet over het kleinste nootje heen gespeeld. Na de pauze was het uitsluitend Chopin wat de klok sloeg. De eerlijkheid gebiedt te zeggen, dat zij in muziek van deze com ponist nog meer overtuigt dan in die van klassieke componis ten, zoals Beethoven en Mozart. Hier pas viel werkelijk alles op zijn plaats, maar daar kan na tuurlijk ook de moderne piano die zij tot haar beschikking had debet aan zijn. Per slot van reke ning zijn onze oren in de oudere muziek al te veel verwend met de transparante, zilveren klank van het 'Hammerklavier', dat vandaag de dag veelvuldig tij dens concerten en anderszins te horen is. Hoe dan ook, het luisteren naar Eliane Rodrigues is, vooral in de ze romantische werken, één groot feest en avontuur. Het dankbare publiek werd hierna nog getrakteerd op twee char mante toegiften, waaronder één van de hand van de concertgeef ster. Een van de werken van Guillermo Deisier in Galerie Galerij in Zierikzee. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman ZIERIKZEE - Een vogelveer die voor de helft uit een inkeping in papier steekt. Het is één van de werken die Guillermo Deisier voor het project 'Birds and Bor ders' heeft gecreëerd. Zijn pro ductie kenmerkt zich ogen schijnlijk door eenvoud, maar houdt daarbij niet op. Als ma ker van visuele poëzie en gra fiek, en daarmee gedreven mailartist. zit zeggingskracht in de kleinste details gevangen. In vier landen worden exposi ties gehouden ter nagedachtenis aan de in Chili geboren Oost- Duitser Deisier, die tien jaar ge leden op 55-jarige leeftijd over leed. Eén van die plaatsen is Ga lerie Galerij in gebouw zuid van Pontes Pieter Zeeman in Zierik zee. De overige hommages zijn te vinden in Chili, Spanje en Duitsland. In zijn wereldwijde netwerk stonden ook Zeeuwse adressen genoteerd. Zo was het project Birds and Borders een initiatief van de Bewaerschole in Burgh-Haamstede in 1992. Ook nam Deisier, met negentien andere internationale mailar- tists, deel aan het project Profes sor Zeeman Goes Crea, dat in 1990 in het Zierikzeese schoolge bouw de muren kleurden. Dat werk was later ook in Middel burg, Eeklo, Sittard en Waal wijk te zien. Deisier wordt beschouwd als één van de belangrijkste en in vloedrijkste Latijns-Amerikaan se kunstenaars van de jaren zes tig. Op zijn vierendertigste (in 1974) belandde hij als balling - na een omweg via Parijs en Bul garije - in Oost-Duitsland. De als graficus opgeleide kunste naar 'bedreef' visuele poëzie: hij ging voorbij aan het begrip van taal als louter klank, dus als ge sproken woord. Hij richtte zich op taal als een optisch waar neembaar iets; met een reikwijd te uiteenlopend van schrift als code tot geabstraheerd beeld. Verspreid via een - in de pre-in- ternettijd - indrukwekkend (kunst)netwerk. Met als leuk ex traatje van dat gegeven dat de over en weer gestuurde envelop pen alleen al via postzegels, stempels en handschriften een schat aan woord en beeld opleve ren. Neem alleen al dat naam- stempeltje dat met zijn kleurige speelsheid het simpele Birds and Borders net even dat over dachte ondeugende duwtje geeft. Veelzijdigheid Veelzeggende eenvoud dus, waarvan een aardige glimp in vi trines en achter lijsten in Gale rie Galerij is op te vangen. Bij zonder zijn de verschillende portfolio's van het kunstenaars project UNI-vers(;): door Deis ier georganiseerde projecten voor visuele en experimentele poëzie die hij bundelde en ver spreidde onder een beperkt aan tal deelnemers. Ze zijn gewijd aan de meest uiteenlopende on derwerpen (erotic, peace-dream enzovoorts) en leveren maxima le veelzijdigheid op papier op. Woordgrappen, in vormen gebal de woorden, tekeningetjes en strak lijnenspel - zijn het geïn spireerde resultaat van telkens weer een nieuw in de wereld uit gezet steekwoord. Afzonderlijke plaatjes met zeggingskracht die tezamen een krachtig beeld vor men. Het is zo'n beetje zoals Guillermo Deisier het voor één van zijn eigen projecten formu leerde: „Fedem der ganzen Welt für meinen Flug" (Veren uit de hele wereld voor mijn vlucht). De hommage aan Guillermo Deis ier is (onder schooltijd) t/m 20 de cember in Galerie Galerij aan het Hatfieldpark in Zierikzee te zien MEE-Zeeland helpt met formulier GOES - MEE-Zeeland, de organisatie die mensen met een beperking wil ondersteunen, helpt leden van de doel groep bij het invullen van het zorgtoeslagformulier. De aanvragen voor zorgtoeslag moeten voor 1 november wor den ingeleverd, maar worden door veel burgers als ondui delijk en ingewikkeld ervaren. MEE heeft kantoren in Goes, Terneuzen en Middelburg. De hulp bij het invullen voor mensen met een handicap geldt ook voor het formu lier met de huurtoeslag, dat mensen met huursubsidie heb ben ontvangen. Informatie over palliatieve zorg SLUISKIL - De vrijwilligersgroep voor terminale zorg in Zeeuws-Vlaanderen bezocht zaterdag op de eerste inter nationale dag van de palliatieve zorg een informatiebij eenkomst in 't Meulengat in Sluiskil. Palliatieve zorg is de zorg voor mensen vanaf het moment dat een ziekte niet meer te genezen is. Onderzoek heeft uitgewezen dat 37 procent van de patiënten er voor kiest thuis de laatste adem uit te blazen. Mira Weber, coördinator van de vrij willigers voor terminale zorg in Zeeuws- Vlaanderen: „Veel zieke mensen die bijvoorbeeld in hun laatste dagen voor een verpleeghuis kiezen zijn niet op de hoogte van de vrijwilligers die de mantelzorgers thuis kunnen ondersteu nen. Dat moeten we onder de aandacht brengen." De komende dagen wordt de palliatieve zorg in de provin cie nog verder onder de aandacht gebracht. Dinsdag 11 oktober in de bibliotheek in Zierikzee (10.20 uur), hotel Arneville in Middelburg (15.00 uur) en Stichting Ter Weel in Krabbend ij ke (19.30 uur). Woensdag 12 oktober begint om 10.20 uur een bijeenkomst in Meulvliet in Tholen. In formatie: 06-54388744. Brand in scheepshal Diverse waterwerkgroepen van Scouting Nederland roeiden zaterdag om het hardst op het Arnekanaal in Middelburg, foto Lex de Meester door Maurits Sep faam meer dan waar. De Karei Doormangroep won de finale van de groepsklasse, voor de Grevelingengroep uit Brouwers haven en de Heenetrechtgroep uit Tholen. De scouts uit Bergen op Zoom domineerden ook in drie van de overige vier klassen voor zeeverkenners en matro zen. Daar behaalden ze twee eer ste plaatsen, twee tweede plaat sen en één derde plaats. Ook de Zandkreekgroep uit Kamperland en de Watergeuzen uit Vlissingen wonnen elk een klasse. VLISSINGEN - De stadsgewestelijke brandweer Vlissin- gen-Middelburg heeft gistermiddag een brand in de grote scheepshal in Dok 1 van Damen Shipyards in Vlissingen geblust. De melding kwam rond twintig over drie binnen; omdat de grote scheepshal al volledig in de rook zou staan, werd de melding middelbrand gegeven. Toen de brandweer arriveerde, bleek een vuilcontainer in de scheepshal in brand te staan. Er lagen geen schepen in het dok. De brandende container werd geblust. Fietsster gewond bij aanrijding BRESKENS - Een zestienjarige fietsster uit Axel is gister middag gewond geraakt toen ze in Breskens in botsing kwam met een veertienjarige fietser uit Duitsland. De Duitse jongen fietste even voor één uur op de Nieuwe- sluisweg, komende uit de richting Nieuwvliet. Doordat hij niet zoveel mogelijk rechts hield ontstond tussen hem en het hem tegemoetkomende meisje uit Axel een aanrij ding. Het meisje liep verwondingen op aan haar pols en hoofd. Zij is naar het ziekenhuis gebracht. Lantaarnpalen omvergereden GOES - Een 52-jarige automobilist uit Vlissingen heeft gistermiddag even na vier uur op de A58 in Goes twee lan taarnpalen omver gereden De man had zijn voertuig niet onder controle en botste tegen de lichtmasten. Martine van der Lee heeft Drunen verruild voor Middelburg, waar ze een studie volgt aan de Roosevelt Academy. Wekelijks doet ze op deze plek verslag van haar beslommeringen als studente in Zeeland, onder toeziend oog van de Lange Jan. door Martine van der Lee Wat wilde jij vroeger wor den toen je klein was? Waarschijnlijk liepen je toe komstdromen heel erg uiteen. Net zoals mijn eigen idealen. Door te doen alsof ik braaf zat te spelen of te tekenen, luister de ik vroeger altijd de gesprek ken die mijn ouders met hun vrienden, ofwel 'de visite', had den, af. Ik vond het waanzinnig interes sant als ze over hun werk en car rière praatten. De beroepen klonken als muziek in mijn oren: bankdirecteur, culinair criticus, dirigent, etcetera. Meestal werd ik met rust gela ten, en kon ik meeluisteren naar wat zij te zeggen hadden, soms stelde een van de volwasse nen aan mij de vraag: „Wat wil jij later eigenlijk worden?" Act erend keek ik dromerig, om niet te laten blijken dat ik al de hele conversatie had af zitten luiste ren. „Nou," antwoordde ik be dachtzaam en rustig, „archeo loog en architect en kunstena res en schrijfster en kinderdok ter en regisseur en astronaut en Zo zo werd er dan al tijd gelachen, „dat is een hele mond vol, jij bent een ambitieu ze tante." En hoewel mijn dromen en am bities er destijds een beetje naïef uitzagen, is het aantal en de verscheidenheid daarvan al tijd zo gebleven. Gelukkig is dat hier op RA niet vreemd. Ie dere student hier is ambitieus, misschien dat de gemiddelde droom iets minder uiteenlopend is dan mijn eigen toekomstide- aal, maar een gebrek aan moti vatie is hier niet te vinden. Maar daar zijn we eigenlijk op uitgezocht: om hier toegelaten te worden, werd iedereen aan een uitgebreid 'screening scan-proces' onderworpen: wan neer jouw persoonlijke lat hoog genoeg ligt, is er een plaatsje voor je vrij op RA. Onze univer siteit wil een zo hoog mogelijke concentratie van ambitie en mo tivatie bewerkstelligen. Met ar rogantie beweerden ze op een poster het volgende: 'only the best is good enough'. En stie kem is dat wel te merken onder de studenten. We zijn ambitieus en hebben prestatiedrang. Dit houdt natuurlijk niet in dat ons sociale leven voornamelijk uit het gezelschap van boeken en readers bestaat. Maar het is an ders dan hoe een drol van een student ooit zijn ambities aan mij omschreef: „Ja, ik wil zo veel mogelijk biertjes in een uur kunnen drinken." Naast het feit dat we allemaal ambitieus zijn, zijn we ook alle maal zeer geïnteresseerd in de meest uiteenlopende topics. En dat is geweldig, maar vraag een willekeurige RA'er eens: „Wat wil jij later worden?", dan we ten maar weinigen hier al een Onder de Lange Jan precies antwoord op. Hoewel er aan het eind van je adolescentie wordt verwacht dat je een enigs zins volwassen denkbeeld hebt over je toekomstidealen, met precieze plannen, geldt hier nog een naïef idee over 'later'. Mocht je ooit een student spre ken van Roosevelt Academy, dan raad ik je aan om hem of haar eens naar zijn of haar am bities te vragen. De kans is groot dat je een kinderlijk klin kend antwoord terugkrijgt: „Ik wil graag politicus en journalist en schrijver en econoom en on derzoeker en psycholoog en am bassadeur en... worden." Vergadering wijkcomité VLISSINGEN - Het wijkcomité Middengebied-Oost houdt woensdag 12 oktober een open bare vergadering in wijkcen trum Het Palet in Vlissingen. Op de agenda staan onder meer de stand van zaken over de huis vesting van het Huiskamerpro ject voor drugsgebruikers en de herstructurering van het Mid dengebied. De vergadering be gint om 19.30 uur. Het Palet is te vinden aan de Willem Roe- lofszlaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13