Gemeente blijft minima steunen Veiliger spelen in Polderpret PZC PZC De smaak moet complex zijn Niets dan lof voor kankerfonds dieren Middelburg verandert regels om bijzondere bijstand te houden -11 maandag 10 oktober 2005 Diefstal uit bedrijf jDDDELBURG - Mensen die al drie jaar maximaal 110 procent ran het minimuminkomen ver dienen, kunnen aanspraak blij- maken op een extra vergoe ding voor de aanschaf van nood- atkelijke maar dure apparaten koelkasten en wasmachines. De gemeente Middelburg past deregels zo aan dat bijzondere Kjstand mogelijk blijft. Gemeenten mogen van het Rijk „et meer aan hele groepen inwo ner? tegelijk geld geven voor spe cie uitgaven. Deze zogenoem- categoriale bijstand wordt urom vervangen door indivi- ide bijstand: mensen moeten een aanvraag indienen en per ge- [1 wordt bekeken of iemand bij- klere bijstand kan krijgen. Iet college van B en W past de egels aan op aandringen van de meenteraad. bijzondere bijstand is wel Scheldemond praat over veiligheid nJSSINGEN - De scholenge- ischap Scheldemond houdt lerdag 13 oktober een the- rijeenkomst over de veilige school. De Vlissingse wethouder van onderwijs. E. Walrave, houdt dan een inleiding. tder zijn er workshops over ihema's 'Respect in de klas, en goed pedagogisch klimaat' n "Veiligheid in en om de ckool. het belang van goede sa- lenwerking'. Het orthopedago- isch didactisch centrum de Jnt'fioen en de politie verlenen ledewerking aan de work- hops. Het managementteam an de school vertelt iets over iet veiligheidsplan van Schelde- nond Ie bijeenkomst wordt gehou- len in de school en begint om 9,30 uur. De organisatie is in landen van de ouderraad en het nanagement van de school. tommelmarkt IDDELBURG - In Middel- urg wordt zaterdag 22 oktober m rommelmarkt gehouden ten He van de Stichting Liliane Bids. De markt, aan de Dau- endaelsestraat 30/32, duurt in 10.30 uur tot 15.00 uur. Het iliane Fonds zorgt voor medi ae en sociale revalidatie van ehandicapte, kansarme kinde- a in ontwikkelingslanden. rouwenmorgen OSTKAPELLE - Het is woens- agmorgen 12 oktober vrouwen- lorgen in Oostkapelle. Christe- jke vrouwen kunnen dan om uur samenkomen in de ionskerk aan de Duinweg. Om 15 uur wordt er samen gezon- n en van 9.30 tot 11.30 uur is 'een programma over innerlij- en uiterlijke schoonheid. Jor kinderen wordt gezorgd. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN I Buitenruststraat 18 Postbus 8070 *330 EB MIDDELBURG 'Tel: 0118-493000 fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Se'ma Osman Wendy van den Hurk koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 **60 AA goes Te": (0113)315500 fax: 10113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet Nwvv.pzc.nl f-mail: web@pzc.nl aan regels gebonden. Alleen mensen die drie jaar of langer 110 procent van het minimum loon verdienen, komen ervoor in aanmerking. Zij kunnen alleen geld krijgen voor duurzame ge bruiksgoederen die zij echt no dig hebben. Het gaat dan bij voorbeeld om een wasmachine, koelkast, gasfornuis of meubels. Voor luxegoederen zoals muziek- apparatuur en racefietsen krij gen zij geen geld. De gemeente springt alleen financieel bij als de aanschaf niet langer kan wachten. Bovendien onderzoekt de gemeente of mensen door hun eigen schuld niet over het geld beschikken om iets zelf te betalen. In die gevallen worden mensen doorverwezen naar de Kredietbank Walcheren, waar ze een lening kunnen afsluiten. Mocht de kredietbank geen le ning verstrekken, dan is de ge meente bereid dat te doen; de bijzondere bijstand moet dan dus worden terugbetaald. Goede wil Geldgebrek voor dure duurza me gebruiksgoederen is niet al tijd te verklaren door een ge brek aan goede wil om ervoor te sparen, stelt de gemeente. Zeker mensen die al drie jaar een mini muminkomen hebben, beschik ken vaak niet meer over een spaarpotje. Middelburg ver wacht per jaar 250 verzoeken voor bijzondere bijstand te zul len krijgen. Op basis van de prij zen voor duurzame gebruiksgoe deren, kost dat de gemeente 75.000 euro per jaar. Dat geld wordt uit de algemene reserve gehaald. De nieuwe regels voor bijzondere bijstand worden met terugwerkende kracht per 1 juli 2005 ingevoerd. Omdat de socia le diensten van Middelburg, Veere en Vlissingen met ingang van volgend jaar samengaan in één organisatie, heeft Middel burg met de andere twee ge meenten gesproken over de bij zondere bijstand. Veere gaat on derzoeken of het net als Middel burg de regels kan aanpassen. Vlissingen doet dat niet. door Maurits Sep MIDDELBURG - Het leuke aan zelf brouwen is dat je een bier kunt maken dat helemaal voldoet aan je eigen smaak. Maar waarom is bij de leden van het Walchers wijn-, bier en likeur- gilde het Belgische bier van Rochefort dan zo populair? En dan met name de zwaarste variant? Het gilde hield zaterdag open dag in Middelburg. En of je er nu met Jeroen Vervloed, Willy Reijnierse, Ko Polder man of Lo Hollestelle over praat, Roche fort vinden ze allemaal eigenlijk toch het lekkerste bier. Van de commercieel gebrouwen bieren dan hè, want er gaat niks boven wat ze zelf maken. Dat komt, verduidelijkt legt Leo Holle- stelle uit Yerseke, doordat de commerciëlen moeten uitrekenen wat het kost om bier te maken en hoeveel het opbrengt. „Voor ons moet het ge woon lekker zijn. Dus als wij het wat voller willen hebben, doen we er meer mout in. Een commerciële brouwer kan dat niet. Die moet aan zijn rendement denken." Ko Polderman, die aan de Veerseweg in Middelburg woont en gast heer is van het gilde (het huist in zijn schuur), knikt. „Wij niet. Wij verkopen niks. Je brouwt voor jezelf en je geeft eens wat mee aan iemand. Het is een hobby hè." Als ze bier brouwen, maken ze minstens tien üter per keer, meestal twintig. Som migen brouwen in één keer veertig liter. „Het hangt ervan af hoe groot je pan nen zijn", verklaart Jeroen Vervloed uit Oost-Souburg. „Of hoe groot je kennis senkring is", grijnst Polderman. „En die groeit vanzelf." Bitter De helft van de hoeveelheid bier die Middelburger Willy Reijnierse drinkt, brouwt hij zelf; de andere helft koopt hij. Welke? „Nou, Rochefort is toch één van de beste." Maar waarom dan? Ver vloed weet het antwoord wel. „Wij als amateurbrouwers, die veel geproefd hebben en het zelf maken, houden alle maal meer van het bittere bier. En dat heeft Rochefort. Wij snappen ook niet waarom ze in België van zuur bier hou den als Gueuze. Als wij bier proeven dat zuur is, zeggen we dat het mislukt is. Maar goed, ieder zijn smaak." Reijnierse is ooit Nederlands kampioen bierbrouwen geweest. Da's al lang gele den hoor, lacht hij bescheiden. „Het was de macht van het getal. Ik heb toen heel veel verschillende bieren gemaakt en allemaal ingezonden. Dan maak je vanzelf ook meer kans om te winnen." Degustatiebieren, zoals Rochefort maar ook andere abdijbieren, hebben zijn voorkeur. „Daar moet je rustig voor gaan zitten. Daarvan drink je er niet veel. Eén op een avond is genoeg. Het gaat echt om de smaak. Of eigenlijk be gint het al met de geur. Die moet goed zijn. Dan neem je een slok en proef je de foto Lex de Meester smaakontwikkeling. Als je slikt, smaakt het anders dan wanneer je het nog in je mond hebt. En de afdronk is weer anders. De smaak moet complex zijn." Polderman heeft zelf een tap gebouwd. Hij neemt een glas en tapt een zelfge- brouwen licht bier. Van de tap is lekker der dan uit de fles. „Natuurlijk! Dat proef je toch! Het koolzuur is veel fijner en de smaak dus ook. En het schuim is dikker. Romiger." Zelf neemt Polder man elke dag voor het eten zo'n zelfde witbier. Maar daar blijft het bij. Verder drinkt hij geen druppel bier. Wel af en toe een korenwijntje. Maar, bezweert hij, hij houdt maat. „En dat wil ik graag zo houden. Je moet sterk staan in deze hobby! Het meeste brouw ik voor een ander. Bezig zijn met brouwen, dat vind ik het mooiste. Zien en proeven hoe de smaak evolueert." Het Walchers wijn-, bier en likeurgilde houdt op 29 oktober een gilde-avond. In november beginnen nieuwe cursussen. Aanmelden en informatie is te krijgen bij T. van Venrooij: 0118 - 463561. E-mail: mavcijn@zeelandnet.nl door Selma Osman ARNEMUIDEN - Na maanden van verbouwen, schilderen en tuinieren is zaterdag in Ame- muiden het vernieuwde kinder centrum Polderpret geopend. Burgemeester K. Schouwenaar van Middelburg onthulde het nieuwe logo van Polderpret en liet samen met de kinderen bal lonnen op. Het centrum van Kinderopvang Walcheren bestaat uit een kin derdagverblijf met twaalf plaat sen voor nul- tot vierjarigen en een buitenschoolse opvang waar per keer twintig kinderen kun nen verblijven na schooltijd of in de vakanties. Polderpret is aangepast aan de verscherpte veiligheidseisen van onder meer brandweer en GGD. Die gelegenheid werd meteen aangegrepen om het centrum voor de kinderen leuker te ma ken. De slaapkamers zijn ver plaatst naar de voorkant. Dat heeft tot gevolg dat er meer ruimte is gekomen voor de bui tenschoolse opvang. In het voor malige schoolgebouw zijn nu twee bijna identieke ruimtes ont staan. De buitenschoolse opvang kreeg twee openslaande deuren naar de tuin. Het kinderdagverblijf had dat al langer. Door het ver plaatsen van de slaapkamers voor de peuters is er een extra slaapkamer bij gekomen. Er heerst meer rust, want de oude slaapkamers grensden aan de buitenschoolse opvang, met al leen een gipsplaten wandje er tussen. Ook in de tuin viel het een en an der te verbeteren. Twee zand bakken met betonnen randen (scherp voor kinderknietjes) zijn vervangen door een houten exemplaar en er zijn nieuwe speeltoestellen neergezet. Tus sen de spijlen van het hek rond om de tuin is gaas gekomen, zo dat peuters er niet in vast kun nen raken. Deze maatregelen ko men voort uit een inspectie van de organisatie Speeltopveilig, vorig jaar. Om de tuin beter te kunnen onderhouden, is er meer gras in gekomen. Eind op weg Volgens leidinggevende J. de Jonge van Polderpret is Kinder opvang Walcheren al een eind op weg met het veiliger maken van de onderkomens. „Als straks De Tuimelaar in Vlissin gen en De Kokkel in Domburg worden geopend, denk ik dat we een heel eind rond zijn." MIDDELBURG - Uit een bedrijfsgebouw aan de Oude Veerseweg in Middelburg is in de nacht van zaterdag op zondag tussen 19.00 uur en 13.00 uur een inbraak ge pleegd. Er zijn vier zilverkleurige velgen gestolen. Brandweer test vaardigheden SAS VAN GENT - De Regionale Brandweer Zeeland heeft zaterdag de onderlinge vaardigheidstoetsen gehou den. In totaal 37 teams uit bijna alle Zeeuwse gemeenten deden mee. Na het afnemen van een theorietoets in de ka zerne van Sas van Gent werden de deelnemers naar de Belgische grens gedirigeerd. Vanuit daar werden de teams opgeroepen om bijstand te verlenen bij verschillen de incidenten in Zelzate. In totaal namen ruim 230 Zeeuw se brandweerlieden deel aan de toets. Auto te water in Goes GOES - Aan de Joachimikade in Goes is gistermiddag rond kwart voor twee een personenauto te water geraakt. De eigenaar had zijn auto aan de kade geparkeerd en wil de weglopen toen hij zag dat zijn auto het kanaal in rolde. De auto werd door een langskomend bootje vastgelegd. Parkeerregeling Terneuzenaren TERNEUZEN - De raadsfractie van GroenLinks in Ter- neuzen wil alsnog een parkeerregeling voor bezoekers van bewoners in de Terneuzense binnenstad afdwingen. De partij dient donderdag een amendement in als tijdens de raadsvergadering het nieuwe parkeerbeleid voor het centrum wordt vastgesteld. De binnenstad van Terneuzen wordt verdeeld in vier vergunningszones. Bewoners kun nen daardoor in hun zone op meerdere plekken hun voer tuig stallen. Bezoekers moeten verderop parkeren of een betaalde plek zoeken. GroenLinks vindt dit onrechtvaar dig ten opzichte van de rest van de gemeente. De WD steunt het pleidooi van GroenLinks. Vooralsnog wil ver keerswethouder J. van Schaik niets weten van een bezoekersregeling, maar hij sluit die op langere termijn niet uit. Hij liet eerder al weten dat de gemeente eerst goed moet inventariseren hoeveel parkeerplaatsen er be schikbaar zijn voor binnenstadbewoners en ook voor be woners van bijvoorbeeld de wijk Java. Jazz-avond brengt 1400 euro op BROUWERSHAVEN - Met circa vijftig aanwezigen was de opkomst bij de zaterdag in Brouwershaven gehouden jazz- avond voor het goede doel bedroevend slecht. Desal niettemin werd er nog een dikke 1400 euro voor Schou- wen-Duiveland helpt Azië opgehaald. Ook aan sfeer leek het in het Tonnenmagazijn niet te ontbreken. Aanleiding voor de - doorgaans alleen coördinerende en informerende - stichting Schouwen-Duiveland helpt Azië om deze bijeenkomst op poten te zetten, was het sculp tuur Ik worstel en kom boven'. Een beeld dat door kun stenaar Joop van Nugteren naar aanleiding van de tsuna mi is ontworpen en dat hij aan de stichting beschikbaar stelde. Die breidde daar met schenkingen van andere kun stenaars (onder meer Goos Verwoest, Saskia Eggink en Tessa Braat) een bijzondere kunstverloting omheen. En een swingend jazzfeestje. Kinderen van Polderpret laten ballonnen op bij de opening van het vernieuwde kindercentrum. foto Lex de Meester door Patricia de Ryck TERNEUZEN - Dierenarts Jo- han de Vos droomt al jaren van een speciaal fonds voor dieren met kanker. Die droom heeft hij verwezenlijkt. Het Nederlands Kankerfonds voor Dieren (NK- FD) is zaterdag officieel gepre senteerd in restaurant De Kreek in Terneuzen. De zaal van het restaurant zit vol genodigden en geïnteresseer den. Ze wachten allemaal op de presentatie van het NKFD. Om half twaalf is het zover. Oprich ter en voorzitter van het NKFD dierenarts De Vos begint aan zijn verhaal. Het is doodstil in de zaal als hij vertelt over de tienduizenden gezelschapsdie ren, zoals honden, katten, knaag dieren en paarden, die jaarlijks kanker krijgen. De Vos; „Kanker betekent niet het einde. Door middel van spe ciale behandelingen kunnen die ren die getroffen zijn door kan ker nog jaren leven of zelfs hele maal genezen. Bedrijven investe ren veel in onderzoek naar chro nische ziekten bij dieren, maar voor onderzoek naar kanker bij dieren is helemaal geen geld ge reserveerd. Niet door het be drijfsleven, maar ook niet door de overheid. Daar willen wij ver andering in brengen." Na zijn toespraak stijgt er een luid ap plaus op. De aanwezige honden blaffen fanatiek mee. Iedereen is onder de indruk van het initia tief. Voorlichting Het NKFD wil door middel van voorlichting aan diereneigena- ren laten zien dat ze zelf ook iets kunnen doen. Er wordt vaak te lang gewacht voordat ei genaren met hun dieren naar de dierenarts gaan, omdat ze de symptomen niet herkennen. Door middel van de folder 'Kan ker bij Dieren de Baas' wil het NKFD de baasjes bewuster ma ken. In totaal zijn 100.000 folders ge drukt. Ze worden door heel Ne derland in dierenartsenpraktij ken verspreid. Professor Wim Misdorp, beschermheer van het NKFD, heeft de eer de eerste fol der te overhandigen. Dit doet hij nadat hij uitgebreid heeft verteld over kanker bij gezel schapsdieren. Wethouder De Mol-Marcusse mag als eerste de folder in ontvangst nemen. Na de presentatie stromen de bezoe kers het kleine zaaltje uit. Ze kij ken op het grasveld nabij het res taurant naar de demonstraties van het Zeeuws Reddingshon den Team, genieten van hun lunch of wachten tot de open dag van dierenkliniek De Otten- horst begint. Een van hen is de Belgische Mar- tine Verstraete uit Gollegem. Ze heeft meer dan een uur moeten rijden om bij de presentatie aan wezig te kunnen zijn, maar dat heeft ze ervoor over. „Ik ontdekte anderhalf jaar gele den een bobbeltje op de heup van mijn bemer senner. Na vele bezoeken aan dierenartsen kreeg ik de verpletterende con clusie te horen. Hij had kanker en er was niets meer aan te doen. Althans in België niet. Via een mailvriendin hoorde ik over dierenarts De Vos. Ik heb met een contact met hem opgeno men en hij zag nog wel een mo gelijkheid. Mijn hond is geope reerd en een paar maanden gele den is hij zelfs bestraald in Pa rijs. Daar hangt een behoorlijk prijskaartje aan, maar dat maakt mij niets uit. Veel men sen verklaren mij voor gek. Ik ben blij dat ik niet geluisterd heb naar de artsen in België, want nu geniet ik al meer dan een jaar langer dan verwacht van mijn huisdier. Tienerdisco VLISSINGEN - Op vrijdag 14 oktober wordt in jongerencen trum De Paraplu in Vlissingen een tienerdisco gehouden voor kinderen van acht tot dertien jaar. De disco duurt van 19.30 uur tot 22.30 uur. agenda STREEKA CTIVITEITEN 55-plussers; KOUDEKERKE Sportcentrum Cou- burg. 9 15 - 10.15 en 10.15 - 11.15 uur: Bewegen voor ouderen; MIDDELBURG Zeeuwse Bibliotheek. 10.00 uur: speurtocht kinderboeken week: Doopsgezinde kerk, 19.30 uur: le zing Hein Stufkens over gelijkmoedig heid; VLISSINGEN - Open Hof. 20.00 uur: wijkraad Paauwenburg; Open Hof, 9.10 uur Hatha yoga en om 10.45 uur 55+ yo ga. Bibliotheek 't Spui: 13.00-18.00 uur toverstokjesspeurtocht kinderboeken week.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11