pzc Staten akkoord met ontpolderen Stoffels stapt uit Zeeuwse politiek Het is een duivels dilemma Snoekentrek Onderwijsbond past a kritiek verhaal alaris Lilipaly aan 15 frovincie zorgt voor aanleg 600 hectare getijdennatuur langs Westerschelde zaterdag 8 oktober 2005 UIDDELBIHG - Provinciale SB,en trokken gisteren ruim lüd uit voor een debat over de Kni« uitwerking van de Ontwikkelingsschets Schelde- 'jekken. «jet verliep voorspelbaar saai; He uitslag stond al bij voorbaat ,st Toch slaagden enkele Sta deden er nog in even te pie- Een beknopte bloemle- \vt M Wiersma (GL): „Aan bellen blazende Tweede-Kamerleden hebben we echt geen behoefte, die zaaien maar verwarring. -' S. Heijning (VVD). „Van de re gie bij uitvoering van natuur- maatregelen krijgen wij een vie ze smaak. Het heeft iets van het regisseren van je eigen execu tie." Wiersma. ..Als we nu kiezen voor vrijwillige grondverwer ving, moeten we dat ook bij al le andere grote projecten doen." H. Smits (Zeeuws Belang): „Moeten we zonodig natuur in de Westerschelde terugbren gen? Niemand peinst er toch over de Haarlemmermeer in de staat van honderd jaar geleden terug te brengen." Wiersma: „Voor de PvdA is de uitspraak over vrijwillige grondverwerving coalitie- dwang." een grote hongersnood als er wordt ontpolderd?" C. van Beveren (CDA): „Nee, maar alleen met vis en lamso ren gaat het niet." J. Hageman (PvZ): „De Partij voor Zeeland is tegen elke vorm van ontpoldering. Dat komt in ons politieke woorden boek niet voor." krampachtigheid om het woord ontpolderen te vermijden. Zeg gewoon dat er land wordt terug geven aan het water. M. Kramer (PvdA): „Het is al tijd goed een oud vrouwtje naar de overkant van de straat te begeleiden Maar ik wil ba ron Delwaide van Antwerpen daar zeker niet mee vergelij ken." A. Luijben (SP); „Voorspelt u D. Visser (CU): „Er is grote Heijning: „Door het koppelen van allerlei dossiers is sprake van politiek-bestuurlijke chan tage of omkoping." Wiersma: „Gedeputeerde Kra mer van natuur weet nu al dat er tot 2014 geen natuurschade in de Westerschelde optreedt.. Je zult maar zo'n gedeputeerde hebben." Van Beveren. „Is het een idee een prijsvraag uit te schrijven voor ideeën over regionale ont wikkeling?" Luijben: „Het is een duivels di- lema." lorRinusAntonisse üDDELBURG - De provincie at door ontpoldering van boe nend 600 hectare nieuwe na- wlangs de Westerschelde aan- Bcn. Een overgrote mcerder- nd van Provinciale Staten hier gisteren mee akkoord. i Zeeuws Belang en Partij Zeeland stemden tegen, «angspunt moet wel zijn dat eigenaren hun grond vrijwil- j verkopen. de 600 hectare is de helft al ;ezen: getijdennatuur in vigepolder bij Saeftinge [uitbreiding van het Zwin. De moet tussen Hansweert en gevonden worden, [uitvoering dient uiterlijk in te beginnen. Het Rijk stelt 10 miljoen euro voor be- iisbaar, waarvan 50 miljoen li grondeigenaren en pach- uit te kopen en te ondersteu- jwaren de Staten niet met de k die de provincie op de luders neemt. Veel gemop- over beslissingen zonder en Zeeland. rook het besef dat het een she is van meewerken (en mering zoveel mogelijk in ei- hand houden) of buitenspel sstaan. meerderheid hechtte na- iM]k aan grondverwer- |opvrijwillige basis. Een uit- spositie over ugdcultuur Middelburg spraak daarover is vooral een 'duidelijk politiek signaal' rich ting Den Haag, zei C. van Beve ren (CDA). Het dagelijks provin ciebestuur moet tot het uiterste gaan om die vrijwilligheid bin nen te slepen. GroenLinks, SP, D66, Christen- Unie, PvZ en Zeeuws Belang hadden geen behoefte aan zo'n uitspraak. Ze vonden het gebak ken lucht en valse hoop zaaien bij de betrokken boeren. De re gels die het Rijk toepast gaan uit van vrijwilligheid en in het uiterste geval pas van onteige ning. De uitspraak is onzin, betoogde J. Hageman (PvZ). „Het amende ment liegt de mensen voor. Het is pure volksverlakkerij om zo de achterban een rad voor ogen te draaien. De wet schrijft voor dat eerst minnelijk moet wor den onderhandeld. Twee aanbie dingen doen aan een grondeige naar is verplicht." Hoewel hij niet stond te juichen, kon gedeputeerde M. Kramer (PvdA, natuur en water) wel le ven met de opdracht voor vrij willige grondaankoop. Hij liet duidelijk blijken dat de moge lijkheid van onteigening over eind blijft. „Het is goed dat mid del achter de hand te hebben." Van de verklaarde tegenstan ders van ontpoldering, maakte de SGP de royaalste ombuiging. G. Roeland erkende dat de weer stand ertegen is afgenomen en dat de landbouw er - met wat mitsen en maren - ook mee in stemt. PvdA, SP en D66 wilden best verder gaan dan 600 hectare nieuwe natuur, omdat de toe stand van de Westerschelde daarom schreeuwt. De gedepu teerde hield zich op de vlakte. „De provincie trekt zelf niet de portemonnee. Laten we eerst eens kijken welke polders in beeld komen en hoe het aanbod van vrijwillige verkoop loopt." de DDELBURG - Onder mi Brommers, gitaren en indoeken is gisteravond in de trnse Bibliotheek in Middel- een tentoonstelling ge- ad over vijftig jaar jongeren- tourin Zeeland. ^toonstelling draagt dezelf- caam als een lijvig boek, ge neven door Jan J. B. Kuipers, tijdens de opening werd ge tenteerd, Veel van het foto- locumentatiemateriaal voor txpositie is van particulie re illustraties komen veelal de auteur en van Henk Feij. ima 24 'hoedekapelaan een kraker werd NIEUWDORP - Zo'n vijftien Citroën DS-eigenaren verzamelden zich gisterochtend met hun auto's in Nieuwdorp om gezamenlijk naar Parijs te rijden. Daar doen ze dit weekend mee aan de festiviteiten ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de 'snoek', zoals de auto in de volksmond beter bekend is. „In Frankrijk komen vele dui zenden liefhebbers bij elkaar", vertelt H. Ruissen, bestuurslid van de Zeeuwse afde ling van de Citroën ID/DS-club. „Daarvan nemen er 1700 ook daadwerkelijk zelf een DS mee." In Parijs kunnen de deelnemers onder meer genieten van een aantal ten toonstellingen, een beurs, een diner en verschillende ritten door de omgeving. Hoogte punt is La Grande Parade, een défilé van alle aanwezige snoeken tussen de Are de Triomphe en de Eiffeltoren. foto Willem Mieras COR DE JONGE K impeT|2.B>C?<£; KgNVSJC orEmile Calon ISS1NGEN - De Algemene demijsbond (AOb) komt van 's in het Onderwijsblad met 'aangepast artikel over het 'salaris van voorzitter J. Lili- lj san het College van Be- «van het ROC Zeeland. In 'Wad wordt gemeld dat de to- 'Wzoldigingsbijdragc, inclu- alle lasten en het werkge- "Neelte, 121.768 euro be- reken geleden meldde de "nog dat Lilipaly's bezoldi- - -1 ?58 euro bedroeg. Daar- ,z°u hij tot de grootverdie ner de voorzitters van de •s behoren. Het ROC rea- destijds verontwaardigd publicatie omdat de cij— niét klopten. In deze krant manager Finances "role M. van Dijke destijds o—o aan zijn voor af door de bond 30.000 euro tog was ingeschat. «redacteur R. Sikkes van Onderwijsblad zegt nu dat Wte was van miscommuni- J-Medewerkers van de bond to" de totale bezoldigings- van 2004 voor de leden .net College van Bestuur 516 euro) gedeeld door kwamen zo, volgens °P de bruto bezoldigingsbij- drage van Lilipaly uit. Bij hun berekening hielden ze geen reke ning met het feit dat aan het be gin van 2004 er een interimbe- stuur van vier personen was en een bestuur van twee. Die situa tie veranderde op 1 augustus. Per die datum is Lilipaly de offi ciële voorzitter van het College van het ROC. Zijn salaris is con form de cao, aldus bestuursse- cretaris W. Schuitema van het ROC Zeeland. „Lilipaly zit in de hoogste trede van salarisschaal 18 van de onderwijs-cao." Lili paly: „Ik krijg bruto per maand 7700 euro." Sikkes heeft deze week in een mail aan alle AOb-leden bij ROC-Zeeland leden tekst en uit leg gegeven hoe de bond tot de oorspronkel ij ke bezoldigi ngsbij - drage kwam. De schuld voor cle verkeerde berekening wordt door hem bij het ROC gelegd om dat er onvolledige informatie zou zijn verstrekt. Van Dijke be strijdt dat ten zeerste. Volgens hem is er correct geantwoord op de gestelde vragen maar heeft de bond de verkeerde conclusies getrokken. Sikkes liet gisteren weten dat in enkele andere ge vallen er ook een aanpassing - naar boven of beneden - van de gepubliceerde bezoldigingsbij- drage van andere voorzitters van ROC's en hogescholen in het Onderwijsblad komt. Staten vinden Delta-bonus onjuist MIDDELBURG - Een meerderheid in de Staten van Zee land blijft van mening dat de directie van energiebedrijf Delta vorig jaar ten onrechte een bonus heeft ontvangen. Vertegenwoordigers van CDA, PvdA en SP menen dat de problemen bij de verwerking van voorschotnota's en afre keningen zo groot waren dat de leiding van het bedrijf geen bonificatie heeft verdiend. A. Saman (CDA), M. Lui- jendijk-Bergwerf en A. Luijben (SP) zeiden gisteren in de Statenvergadering dat de raad van commissarissen de bo nus niet had horen toe te kennen en dat de directie de toe gift niet had horen te aanvaarden. Delta betaalde alge meen directeur D. Luteijn vorig jaar ruim 333.000 euro (salaris, pensioenpremie en een bonus van 63.000 euro) Saman noemde deze honorering 'riant maar niet exorbi tant'. Luijendijk-Bergwerf vond dat Luteijn gegeven de achterstand bij de notaverwerking de bonus had moeten weigeren. Gedeputeerde J. Suurmond (VVD, energie) ver zekerde dat Delta die achterstand al goeddeels heeft inge lopen. Luijendijk-Bergwerf drong aan op een soepele be talingsregeling voor Delta-klanten die met achterstallige rekeningen worden geconfronteerd. Schadevergoeding bouwfraude MIDDELBURG - Mogelijk heeft de provincie Zeeland nog geld tegoed uit de bouwfraude-affaire. De bouwbe drijven betalen een schadevergoeding van 6 miljoen euro aan het belangenorgaan van alle provincies, het Interpro vinciaal Overleg (IPO). Zeeland heeft weliswaar geen claim ingediend, maar gedeputeerde A. Poppelaars zegt dat er over de verdeling van het geld nog wordt gespro ken. Dat kan betekenen dat Zeeland een deel van dat be drag krijgt. Binnenvaart goedkoper uit TERNEUZEN - De Zeeuwse havens worden goedkoper voor binnenvaartschippers die vaak aanleggen. Schippers die een abonnement nemen voor drie maanden of een jaar, betalen minder geld om te mogen aanleggen. Dat kan voor schippers een voordeel opleveren van enkele honderden euro's. Zeeland Seaports wil het op die manier aantrekkelijker maken voor binnenvaartschippers om va ker de Zeeuwse havens aan te doen. De tarieven voor een zeven-dagenkaart in Vlissingen stijgen daarentegen licht vanwege de inflatiecorrectie. De tarieven in Terneuzen blijven ongewijzigd. Behalve een verlaging van de abonne mentstarieven, is de tariefopbouw vereenvoudigd. De nieuwe verordening binnenhavengeld gaat op 1 januari 2006 in. Winkel bijna geheel leeggeroofd KAPELLE - Kledingzaak Boezjon aan de Ooststraat in Kapelle is in de nacht van donderdag op vrijdag bijna vol ledig leeggeroofd. De winkel gaat waarschijnlijk pas in de loop van de volgende week weer open. De dieven moe ten razendsnel te werk zijn gegaan. Even voor half vier ging het inbraakalarm af. Binnen vijf minuten was een van de twee eigenaressen ter plekke, maar er was nie mand meer in de winkel. Vrijwel de gehele wintercollec tie, nog maar twee maanden binnen, was door de inbre kers gestolen. De gestolen collectie, waarvan de waarde wordt geschat op enkele tuinduizenden euro's, was de eer ste sinds Boezjon dit jaar overstapte op damesmode. door Ben Jansen MIDDELBURG - Fractievoorzit ter Rinus Stoffels van de Partij voor Zeeland in de Zeeuwse Sta ten verlaat voorjaar 2007 de po litiek. Hij stelt zich niet beschik baar voor een nieuwe periode van vier jaar in Provinciale Sta ten. De tijd is gekomen, vindt hij, om plaats te maken voor een jonger iemand. Stoffels (65) maakt sinds 1995 deel uit van de Staten, aanvan kelijk voor het CDA, vervolgens als onafhankelijk Statenlid en uiteindelijk, twee termijnen lang, als fractievoorzitter van de Partij voor Zeeland. Zijn stre ven was de Zeeuwse economie fors te versterken, Stoffels' op treden op het toneel van de pro vinciale politiek was van meet af aan opmerkelijk. Belediging Het begint met de samenstelling van de CDA-kandidatenlijst voor de Statenverkiezingen van 1995. Hij krijgt de volstrekt on verkiesbare 21e plaats. In onder nemerskringen - Stoffels is dan voorzitter van Nijverheid en Handel in Zeeland - wordt dat als een regelrechte belediging beschouwd. Vanuit die kansloze positie vecht hij echter terug. Dankzij een dure voorkeursac tie bemachtigt hij toch een Sta- tenzetel. Van zijn voornemen een duide lijk stempel te drukken op het economisch beleid van de pro vincie komt niets terecht. Hij wordt voorzitter van de Staten commissie economie. Dat is zon der meer een eervolle benoe ming, maar niet echt een plek van waaruit het economisch be leid kan worden gestuurd. Een voorzitter van zo'n commissie wordt geacht pas zijn mening ten beste te geven nadat de le den hebben gesproken en dan is het vaak lastig nog een originele invalshoek te vinden. Stoffels wil de verzekering van zijn partij dat hij in de volgende Statenperiode zal worden inge zet als kandidaat voor een plek in het dagelijks provinciebe stuur, maar het CDA weigert dat. Daarop stapt Stoffels in 1998 uit het CDA en gaat als eensmansfractie onder de naam Lijst Stoffels verder. Voor de verkiezingen van 1999 smeedt hij een samenwerkings verband met de Zeeuws-Vlaam- se Volkspartij, die twee man sterk in de Staten zit. De Partij voor Zeeland is een feit. In de verkiezingscampagne speelt geld geen rol. De PvZ stelt zich in advertenties en spotjes op de regionale radio en televisie na drukkelijk aan het kiezerskorps voor. De stembusuitslag valt toch tegen. Stoffels en de zijnen blijven op vier zetels steken, waarvan er spoedig bovendien één afvalt omdat zich een split sing voordoet. Het is duidelijk: Stoffels ver keert andermaal niet in de posi tie waarin hij op economisch ge bied de bakens kan verzetten. De PvZ bestookt het dagelijks provincie dan maar met een stroom vragen, die op steeds kor zeliger toon worden beant woord. Bij de verkiezingen van 2003 ko men voor de PvZ slechts twee ze tels uit de stembus. Stoffels' rol in de provinciale politiek blijft er een van onvervulde beloften. Bijeenkomst verantwoord verlichten MIDDELBURG - De provincie en de Zeeuwse Milieu Federatie houden maandag vanaf 18.15 uur een bijeenkomst over verant woord verlichten. De bijeenkomst is met name be doeld voor bestuurders van ge meenten, provincie en water schappen en medewerkers van Rijkswaterstaat. Aan de orde komt onder meer het slimmer toepassen van openbare verlich ting. Advertentie $r£P IN DE WERELD VAN HET VOOR JONG EN OUD WWW. familievermaak.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 65