PZC Bijzondere vangst in IJzendijke Lonink voor weren buitenlanders expert Discobus blijft in elk geval rijden tot jaarwisseling INTERNATIONA PRIJSSTUNT! Brandweer laat loods in Oostburg rustig uitbranden gemengde reacties op experiment om overlast in koffieshops te voorkomen Tetaert nog steeds gelukkig bij Hoek 21 zeeuwse almanak Geheim Jdactie: 0113-315649 fw.pzc.nl nail:redactie@ pzc.nl ostbus 314460 AA Goes j.(Prtentie-exploitatie: sSen Midden-Zeeland: 0113-315520; Cs-Vlaanderen: 0114-372770; Etat 020-4562500. onderdag 6 oktober 2005 editie Zeeuws-Vlaanderen nnrRenévan Stee ERNEUZEN - De Terneuzense mgemeester J. Lonink staat liet"bij voorbaat afwijzend te- enover het initiatief van minis ter Donner van Justitie om geen uitenlandse klanten meer toe c laten in koffieshops in grens steden. De minister wil in dit ka der een proef houden in Maas tricht. w een dergelijk experiment iidt tot minder overlast, zonder lat de overlast in de rest van eeuws-Vlaanderen toeneemt, i dit prima. Elk nieuw instru- ient om overlast en drugstoeris- te beteugelen is welkom, ft'ant ons streven blijft om rugstoerisme vanuit België en rankrijk terug te dringen", al- lus Lonink. De burgemeester joe"t eraan toe dat de situatie i Limburg niet vergelijkbaar is net Zeeuws-Vlaanderen. Want et als in met name Venlo en laastricht trekt Terneuzen wel rote aantallen drugstoeristen, maris de situatie er mede dank- j het project Houdgreep be- eersbaaren zichtbaar. [landizie lomenteel bestaat naar schat- ng 85 procent van de klandizie tan de gedoogde koffieshops heckpoint en Miami in de Ter- euzense binnenstad uit Belgen i Fransen. H. van As, woord- oerder van beide koffieshops, iet niets in het plan van Don- er Volgens hem is er maar één lamerom het drugstoerisme te lg te dringen: een vergelijk- laargedoogbeleid in de buurlan- in. Lonink volgt die redene- ig, maar vindt ook dat hij r instrumenten tot zijn be ng moet krijgen om voor de buitenlandse bezoekers- iommte dammen, n As verwacht dat de illegale (Advertentie) ieÜRVKKERY ünderboeken- A/eek i Gratis bij aankoop van |?9.99 aan kinderboeken: Umrivande Vendel (it rijmt er op puree? Muziek 10-daagse Gratis bij aankoop van f 15.00 aan cd's: 'lade in Holland peciale uitgaven: -genaam... klassiek 'ingenaam ...jazz hssiek voor kids Meest belezen 'eeuwse kind oe mee met de quiz navond vanaf 17.30 uur Oosters menu Gokiober 14.00-17.00 uur (inderboeken- narkt «Yet Baas, Willem Bek, ■3nna Kruit, Robert Jan ers, Sjaak Vane, Anneke 'iltinken Floortje Zwigtman Hie young harpists 10oktober 13.00 uur torrie Hondius °ver mijn verhaal 'isdag 11 oktober loouur in Drvkkery Go uur in't SPUI ütte Merle vertelt N<51 Middelburg "°D8 886 886 handel door de plannen van Donner enorm zal toenemen. „Bovendien kan zo'n maatregel niet worden ingevoerd omdat dan discriminatiewetgeving om de hoek komt kijken", aldus Van As. Net als Lonink wijst hij erop dat de gemeente, mede dankzij het project Houdgreep, de verkoop van softdrugs goed in de hand heeft en de overlast en de criminaliteit in de Terneu zense binnenstad belangrijk zijn afgenomen ten opzichte van zo'n vijftien jaar geleden. Donner maakte zijn voornemen aan de Tweede Kamer bekend naar aanleiding van een eindrap port over het Venlose antidrugs- programma Hektor. Het rapport is op verzoek van de minister en de gemeente Venlo geschreven door bureau Intra val. Het bu reau concludeert dat de overlast in Venlo vooral is verminderd door de verplaatsing van twee gedoogde koffieshops in de stad naar de Duitse grens en niet door twee andere onderdelen van Hektor: strenge handhaving van de drugswetten en de aan koop van drugspanden. Een woordvoerder van Donner verklaart daarentegen dat niet bewezen is dat de verplaatsing van beide koffieshops de grote succesfactor van Hektor is ge weest. De minister is tegen kof fieshops aan de grens omdat die drugstoerisme stimuleren. Burgemeester H. Bruis van Ven lo is verbaasd over de uitlatin gen van Donner. Hij verklaart dat de opvattingen van de minis- Ferdinand de Jong toont de enorme mossel die hij uit de Veste heeft gevist. foto Wim Kooyman door Jan van Zuilen IJZENDIJKE - Met vissersver- halen moet je uitkijken, maar aan het verhaal van Ferdinand de Jong uit IJzendijke is geen woord Latijn. Kijk maar in zijn emmer, dan zie je zelf wat voor kanjer van een mossel hij gevan gen heeft. De Jong wist niet wat hem over kwam toen hij dinsdagmiddag zoals zo vaak aan de Veste zat te vissen en het puntje van zijn hengel begon te bewegen. „Ik zag meteen dat het geen gewone vis was, want dan kwispelt mijn hengel veel meer. Nu werd hij langzaam naar beneden getrok ken. Ik had zelf verwacht een schildpad aan de haak te heb ben. Die worden hier wel vaker uitgezet, maar het was dus een mossel." En wat voor een: met een lengte van bijna 22 centimeter, een om trek van 34 centimer en een ge wicht van ruim een kilo mag de mossel met recht een mega-mos- sel worden genoemd. „Ik vis al 65 jaar, maar zoiets bijzonders heb ik nog nooit gevangen en zal ik wel nooit meer vangen ook", aldus De Jong, bij wie gis teren de deur plat gelopen werd door journalisten. „Ik kom er zelfs mee op tv", glunderde hij. Larfje De Jong denkt te weten dat het gaat om een zoetwatermossel. „Ik heb de mijne vergeleken met een plaatje van een zoetwater mossel in de Grote Natuurgids en dan kan het haast niet mis sen. Alleen is de mijne dan wel uitzonderlijk groot want vol gens de Grote Natuurgids wor den zoetwatermossels niet gro ter dan een centimeter of vijf tien." De Jong heeft ook wel een ver moeden hoe het schelpdier in de Veste is terecht gekomen. „Ik denk dat hij als larfje meegeko men is met het uitzetten van vis, wat hier regelmatig gebeurt." De mossel is nog niet in de kook pan beland en dat zal als het aan De Jong ligt ook niet gebeu ren. „Dat kan ik met zo'n bijzon dere vangst niet over mijn hart verkrijgen. Wat ik er dan wel door Raymond de Frel OOSTBURG - Een opslagplaats met veertig ton stro op een ak ker aan de Austerlitzdijk in Oostburg is dinsdagavond volle dig uitgebrand. Het vuur in het stro is nog altijd niet gedoofd. Volgens brandweercomman dant M. Stokkerman kan dat nog dagen duren. De brandweer van Oostburg kreeg om kwart over negen een melding dat een open hangar in de polder vlam had gevat. Bij aankomst bleek er volgens Stok kerman al niets meer te redden. „We hebben de hangar daarom gecontroleerd laten uitbranden. Omdat er geen bebouwing in de directe omgeving is, hebben we de brandplaats rond midder nacht verlaten. Het vuur was toen nog niet gedoofd. Nu nog niet trouwens, het brandt nog steeds. Als je er langsrijdt, zie je het nog steeds roken", vertelde Stokkerman gistermiddag. Afgesloten Omliggende wegen werden de eerste uren na de melding afge sloten. „Stro blussen heeft meestal niet zoveel zin. Heb je geblust, wil je vertrekken, brandt het weer. Omdat de brand zich niet kon uitbreiden, hebben we besloten de hangar te laten voor wat hij is. We hou den de boel nog wel goed in de gaten. Overigens resulteerde die beslissing wel in een raar ge voel. Je bent brandweerman, wil het vuur blussen, maar gaat weer weg terwijl het nog brandt", aldus Stokkerman. De oorzaak van de brand is volgens de brandweercommandant nog niet bekend. „Brandstichting lijkt mij niet waarschijnlijk, vooral omdat er vijftig meter verderop aan de kant van de weg een veel makkelijker te be reiken partij stro lag. Die is on gemoeid gelaten. Een boer ver telde mij dat broei niet uitgeslo ten mag worden. Stokkerman heeft geen idee hoe lang het vuur nog nasmeult. „Dat is mede afhankelijk van de wind." (Advertentie) ter niets te maken hebben met Hektor en in een laat stadium zijn toegevoegd. Net als Van As stelt Bruis dat de plannen in strijd zijn met Europese regelge ving. Mocht Donner hierover een proefproces winnen, dan hoopt de burgemeester op extra agenten voor zijn stad en Maas tricht, omdat er dan een groot handhavingsprobleem ontstaat. Verkeerslabei Sint Antoniusschool SLUISKIL - De Sint Antoniusschool in Sluiskil heeft gis teren het Zeeuws verkeersveiligheidslabel ontvangen. Het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland ver leent dat label aan basisscholen die het hele jaar door aan dacht besteden aan theoretische en praktijkgerichte ver- keerseducatie. De uitreiking van het keurmerk stond gis teren natuurlijk in het teken van verkeersveiligheid. Op het programma stonden onder meer een fietskeuring, een fietsvaardigheidstest, een modeshow over zichtbaarheid in het verkeer en een poppenkastverhaal met als thema 'oversteken'. Ouderen willen pad naar dijk TERNEUZEN - Bewoners van de Residentie willen graag een verbindingspaadje tussen hun serviceflat en het wan delpad op de Scheldedijk in Terneuzen. Voor mensen met een rollator of een scootmobiel is het bijna ondoenlijk om het wandelpad nu vanaf hun woonflat te bereiken, stelt de WD-fractie. De liberalen ondersteunen de vraag om een verbindingspaadje aan te leggen. Door het pad naast een bestaande trap aan te leggen, hoeft er maar een klein nieuwe weggetje te komen. De WD vindt dat er snel iets moet gebeuren, omdat de Residentiebewoners een jaar niets van hun verzoek hebben gehoord. Mochten er bij an dere flats gelijkaardige problemen en mogelijke oplossin gen zijn dan moet het college die gelijk meenemen, vindt fractievoorzitter W. Broekhuysen. GroenLinks wil Vredesfabriek TERNEUZEN - Terneuzen moet de tentoonstelling Vre desfabriek huren om het plaatselijke debat over normen en waarden te ondersteunen. Dat voorstel lanceert Groen Links. De Vredesfabriek is een interactieve tentoonstel ling over oorlog en vrede, geweld en vrijheid, macht en to lerantie. Mensen moeten vragen beantwoorden en komen er op die manier achter hoe tolerant ze zelf zijn. De expo sitie richt zich ook op kinderen. Het naar Terneuzen ha len van de tentoonstelling geeft scholieren én volwasse nen de gelegenheid inzichten te verwerven in vredespro cessen, stelt raadslid P. Clijsen van GroenLinks. Speeltuin voor Groote Kreek Hulst HULST - In de Amundsenstraat, in de nieuwe wijk Groote Kreek in Hulst, wordt een speelterrein aangelegd. De speeltuin is bedoeld voor kinderen tot ongeveer acht jaar en is zevenhonderd vierkante meter groot. De speel tuin wordt ingericht met vier toestellen: een glijbaan, schommel, veertoestel en een wip. Het terrein krijgt een omheining van struiken. Het inrichten van de speeltuin kost de gemeente Hulst 7700 euro. mee ga doen? Eerst eens laten zien aan mijn clubgenoten van de IJzendijkse hengelsportvere niging. Die zullen hun ogen ook uitkijken. En daarna zien we wel verder." De Jong bewaart de mossel ge woon in een emmer met water uit de Veste dat hij regelmatig ververst. De mossel is volgens De Jong nog springlevend. „Als hij een tijdje in de emmer ligt opent hij zijn schelp een klein stukje, maar zodra je een vinger naar hem uitsteekt, sluit hij zijn schelp meteen." door Raymond de Frel CADZAND - De discobus in West-Zeeuws-VIaanderen blijft in elk geval tot de jaarwisseling jongeren van en naar discotheek Joy in Cadzand-Bad vervoeren. Het voortbestaan van de disco bus hing een tijd aan een zijden draadje. Wethouder L. Wille van de gemeente Sluis vroeg zich in juli af of de bus nog wel moest blijven rijden, omdat er steeds minder jongeren van de voorziening gebruikmaakten. Waren er in de hoogtijdagen ze ker tachtig belangstellenden per weekend, net voor de zomer maanden maakte nog maar een handjevol discogangers gebruik van de bus. Wille speelde daar om met de gedachte om een ge meentelijk garantiebedrag van 25.000 euro in de knip te hou den. Na de schoolvakantie ging Wille in overleg met leerlingen en een docent maatschappijleer van het Zwin College. Ook uitbater R. Flemm van discotheek Joy probeerde de bus te promoten met een kortingsactie. Die stap pen bleken succesvol: de bus raakte elk weekend weer aardig gevuld. Dat was reden voor het Sluise college van B en W om de ritten van de bus in elk geval tot het eind van dit jaar te blijven ondersteunen. „Tot 1 januari rijdt de discobus nog elk week end van en naar discotheek Joy in Cadzand-Bad, maar de chauf feurs van de bus zijn heel flexi bel. Als er bijvoorbeeld een feest op het programma staat in een discotheek over de Vlaamse grens, haken ze daar meestal zelf op in", aldus Wille. Uit de gesprekken met leerlingen werd duidelijk dat de discogangers be hoefte hebben aan afwisseling. Naast avondjes in Joy zijn de West-Zeeuws-Vlaamse jongeren ook te porren voor Vlaamse dis cotheken, zoals de Lamborghini in Maldegem. Wille vroeg de scholieren daarom een inventari satie van discotheken en een bij passend routeschema voor enke le maanden te maken. „Die in ventarisatie hebben we inmid dels binnen. Nu moet er nog een overleg volgen met de buschauf feurs van Connexxion. Zij moe ten aangeven of het schema haal bare kaart is. We proberen de nieuwe dienstregeling binnen een paar weken helemaal rond te hebben", aldus Wille. Opa wordt hij. De Temeuze- naar, de vijftig reeds ruim ge passeerd, is daar zeer trots op. Hij toont zich tegelijker tijd een tikje beschroomd. Want opa - dat klinkt opeens heel oud. Trots won het van ijdel- heid en zo vertrouwde hij enkele weken geleden een van zijn kantoorgenoten in een zeldzaam openhartige bui toe: „Ik word over een paar mnaanden grootvader. Maar denk eraan, mondje dicht." Gisteren achtte hij de tijd rijp om zijn overige collega's te in formeren over zijn toekomsti ge grootvaderschap. Die toon den zich stuk voor stuk blij verrast en overspoelden hem met welgemeende felicitaties en hartverwarmende advie zen. De opa in spe was eveneens zeer verrast; dat zijn geheim zó lang geheim zou blijven had hij nimmer verwacht. En hij knikte dankbaar in de rich ting van die ene collega die hij destijds in vertrouwen nam; „Als jij mij had verteld dat je opa zou worden, was ik met een geluifswagen door heel Terneuzen gere den. PHILIPS/NIKE Design MP3 speler met 512 MB Van 219,- voor IDEAAL VOOR SPORTERS sl 020 - 35 55 355 of kijk op www.expert.nl voor adressen en telefoonnummers van de ruim 200 experts in heel Nederland. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 45