Riolering Zierikzee op de schop Handtekeningen voor behoud azc PZC PZC Zelf klussen geeft veel voldoening Celstraf voor agressieve man Aanpak waterafvoer vanwege strengere milieu-eisen 1 3 Boogaard ifcf lezers schrijven agenda donderdag 6 oktober 2005 ripnrPifit Kleemans iZIERlKZEE - In de Kreeft- piraat en de Krabstraat is het karwei geklaard. Binnenkort gaat het rioleringsstelsel van de Steenbank en de Schouwen- 'bank in de Zierikzeese wijk i.poortambacht op de schop. ;yoor het eind van het jaar i'wordt de wateroverlast in de lllrouwse Voorburglaan aange pakt. De milieu-eisen voor de afvoer van afval- en hemelwater zijn de laatste jaren stevig aange scherpt. Dat noopte de gemeen de Schouwen-Duiveland tot aan passing van het rioleringsstel sel Eén van de maatregelen is, daar waar het technisch moge- is, zorgen dat hemelwater «ic5enwater) niet langer in het riool terechtkomt, maar afge voerd wordt naar naburig opper vlaktewater, lees sloot of vaart. In de Zierikzeese buitenwijk Malta is de hemelwaterafvoer al :deels afgekoppeld. Regenwater wordt daar geloosd op de stads gracht. Een vergelijkbare opera- lie is de afgelopen maanden in de Kreeftstraat en Krabstraat in de buitenwijk Poortambacht uit- voerd. Het hemelwater wordt LSD organiseert inloopavond NOORDGOUWE - Leefbaar Scliouwen-Duiveland (LSD) houdt op 18 oktober vanaf 20.00 een inloopavond in het dorpshuis Noordgouwe. De par tij zoekt nieuwe kandidaten voor de raadsverkiezingen in maart 2006. We willen minimaal 15 kandi- laten", zegt fractievoorzitter V. Stouten. „Wij willen ieder- sn de kans geven om voor onze j actief te worden, dus je je ter plekke opgeven, als je dan ook maar lid wordt." De ivond is ook bedoeld om te ho- wat er leeft onder de inwo ners van de gemeente Schou- -Duiveland. (Advertentie) Groot assortiment Verf Behang Stoffering Zonwering MIDDELBURG, Korendijk 34, tel. 0118-650024 VUSSINGEN, Gildeweg 25, tel. 0118-431304 tAZET 'KOZIJNEN-ZONWERING www.aazet.nl Ml' -Tel. 0113-33^333 Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a ius80 AB ZIERIKZEE Tel; 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Fiat Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Mellta Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 ^O AA GOES T«l: (0113)315500 FaX: (0113)315669 E-mail: n internet www.pzc.nl E-mail: daar - na voorzuivering in een filterinstallatie - voortaan ge loosd op een sloot aan de Boeren- weg. Om de waterafvoer te verberte- ren is drainage aangebracht. Het is de bedoeling dat uiteinde lijk twintig procent van het be staande bebouwd gebied wordt voorzien van een omgevormd rioolstelsel, waarbij de hemelwa terafvoer afgekoppeld wordt. P. van Tuil van het ingenieurs bureau van de gemeente legt uit dat met het Rijk is afgesproken dat de gemeente probeert per jaar één procent van het riole ringsstelsel in bestaand be bouwd oppervlak aan te passen. Binnenkort wordt zoals reeds aangestipt het rioleringsstelsel in Steenbank en Schouwenbank onder handen genomen. Verder staat op het programma de aan pak van de al vele jaren spelen de wateroverlast aan de Voor burglaan in Brouwershaven. Een stevige hoosbui zorgt daar steevast voor overstromingen. In augustus vorig jaar stond het water er na zo'n plensbui zo hoog dat het de huizen binnen liep. Overstort De gemeente heeft door middel van simulatiemodellen onder zocht waar het manco precies zit in de Voorburglaan en denkt nu het probleem te kunnen op lossen door het bouwen van een overstort bij Noordwal/ Krab- bendijke. Het overtollige hemel water wordt via die overstort op het oppervlaktewater geloosd. Wanneer met de aanleg van de overstort wordt begonnen, weet Van Tuil niet te zeggen, maar hij gaat er van uit dat het in elk geval nog dit jaar gebeurt. Agnita Wesdorp in haar klusschuur. door Esme Soesman SCHARENDIJKE - Beheerder Agnita Wesdorp van dorpshuis De Putmeet in Scharendijke heeft er een hekel aan als vrouwen zich achter anderen verschui len als er een schroef in de muur moet worden gedraaid. Zelf is ze een dame die van aanpakken weet en zo heeft ze door de jaren heen allerlei technieken onder de knie gekregen. Samen met An neke Voogt begint Wesdorp cursussen klussen voor vrouwen in Scharendijke en Zierikzee. De plavuizen in de hal van haar woning heeft ze zelf gelegd. Zoals ze ook de kas ten in het huis heeft getimmerd, muren heeft behangen en zelfs de aanleg van de met brug uitgeruste tuin voor haar rekening heeft genomen. Alleen de aanleg van bijvoorbeeld gas en water laat ze aan anderen over. „Ik haal er wel een sifonnetje uit hoor, maar verder niet. Daar neem ik een vakman voor. Als er dan iets niet goed gaat, heb je ten minste iemand om op terug te vallen." Voor het overige echter is Wesdorp voor alles te porren. „En dat gaat bij mij heus ook wel eens fout: dan sneuvelt er een tegel ofzo. Maar dat is dan pech. Daar leer je van. Volgende keer beter, denk ik dan." Het klussen zit er bij Wesdorp van kinds af aan in. Ze was om te beginnen al niet zo'n 'meisjes-meisje', met pop- penmoederneigingen. „Ik had ook geen poppen, alleen één beer. Ik deed meer wat de gozers deden. Boompje klim men, apparatuur uit elkaar halen." En daarmee was de basis gelegd. In de loop van de tijd pakte ze diverse klussen aan, maakte zichzelf de bijbehorende technieken eigen en werd zo 'allround'. Met als nadeel dat ook veel anderen haar inmiddels weten te vinden. Logische bezigheid „Eerst kon ik geen nee zeggen, maar dat heb ik wel geleerd. Ik heb het ook drukker gekregen met andere dingen." Bovendien: een hobby is het klussen niet. Het is meer een logische bezigheid als je niet afhankelijk wilt of kunt zijn van anderen, geeft de in Nieuwerkerk wonende Musjes vrouw aan. „En het geeft natuurlijk wel voldoening als je het zelf doet. Dan kun je echt trots op je prestatie zijn." foto Mechteld Jansen En niet alleen dat. Soms hebben je in spanningen ook nog een staartje. Zoals in het geval van Wesdorp, wier handig heid werd opgemerkt door Rudy Prager van Sociaal Cultureel Werk (SCW) De Lichtboei in Zierikzee. Hij strikte de be heerster om in Scharendijke de cursus Klussen voor vrouwen te gaan geven. „Dat mogen trouwens ook best mannen met twee linkerhanden zijn", geeft Wes dorp lachend aan. In Zierikzee gaat Anneke Voogt voor De Lichtboei met eenzelfde cursus aan de slag. In beide gevallen gaat het om een reeks van zes lessen, die worden ge geven op maandagmiddag tussen 13.15 en 14.45 uur. Daarbij worden deelne mers diverse basistechnieken bijge bracht. Wesdorp laat de inhoud daar van deels afhangen van de vragen die -cursisten hebben. Meer informatie en opgave is mogelijk via de Lichtboei: 0111-412075. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het Centraal Or gaan Opvang Asielzoekers (COA) houdt vol dat de voortijdi ge sluiting van het azc Burgh- Haamstede het gevolg is van te genwerking door de gemeente Schouwen-Duiveland. Zowel in de richting van de bewoners als Vluchtelingenwerk Zeeland, zei den hun vertegenwoordigers gis teren tijdens een gesprek met wethouder G. Houtekamer. Het asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede stond tot voor enkele weken niet op de no minatie te worden gesloten. Het COA had nog tot in 2007 een contract met de gemeente en voor de korte termijn waren er zelfs plannen voor verbouwing van de appartementen. Dat daar van het ene op het andere mo ment een streep doorheen is ge haald, zou te wijten zijn aan de gemeente. „Het COA heeft ons gezegd dat de gemeente moeite heeft met verlenging van het contract", aldus de Schouwse coördinator van Vluchtelingen werk K. de Visser. De bewoners van het azc is ver teld, zei de Kosovaarse A. Sa- banovic, dat de wethouder al eerder op de hoogte was ge bracht van de gewijzigde plan nen. Houtekamer ontkende dat met Mem. De gemeente heeft pas na 26 september een korte brief van het COA ontvangen, waarin de voor komend voor jaar aangekondigde sluiting wordt bevestigd. Dat is een vol le week later dan de bewoners. Asielzoekster M. Masud overhandigt wethouder G. Houtekamer 150 handtekeningen waarmee bewo ners van het asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede pleiten voor het langer openhouden van het cen trum. foto Dirk-Jan Gjeltema Zonder inhoudelijk op het over leg eerder die ochtend te willen ingaan, verzekerde Houtekamer de bewonersdelegatie gisteren dat hij de door het COA gehan teerde procedure aan de kaak heeft gesteld. Dat geldt met na me voor de 'inhumane manier' waarop de rijksdienst de verhui zing van de bewoners wil rege len; zonder inachtneming van het lopende schooljaar, opleidin gen en naburige families. Ook de rol van de gemeente in de be sluitvorming van het COA 'ligt genuanceerder', was alles wat de wethouder kwijt wilde over het overleg. Hij benadrukte wel dat de gemeente vasthoudt aan het beleid 'op humane gronden' niet mee te werken aan gedwon gen uitzettingen (door politie) uit het azc. Die opstelling is Schouwen-Dui veland eerder dit jaar op een uit brander van het ministerie ko men te staan. Celstraf voor poging tot doodslag MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een twintigjarige asielzoeker uit de Zeeuwse hoofd stad voor poging tot doodslag veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf. Voor het rijden zonder rijbewijs kreeg hij vier weken hechtenis opgelegd. De man stak op 7 mei dit jaar in Middelburg tijdens een uit de hand gelopen ruzie zijn vriend met een mes in het gezicht, hals en rug. Daarbij had hij geriskeerd het slacht offer te doden. Jongen (14) mishandeld in Axel AXEL - Een veertienjarige jongen uit Axel is gisteroch tend tussen kwart voor acht en acht uur mishandeld in de Vaartwijk in zijn woonplaats. De jongen werd, terwijl hij met twee anderen een groep fietsers passeerde, door een hem voorbij fietsende man van zijn fiets getrokken. De man ging op de jongen zitten en pakte hem bij zijn keel. Daarna gaf hij de jongen enkele vuistslagen. De vermoedelijke dader is tussen de twintig en dertig jaar oud, heeft kort zwart haar met opvallende inhammen en droeg een donkerkleurige spijkerbroek. Het slachtoffer had pijn op zijn borst en een blauwe plek in zijn nek. Inbraak en autodiefstal KAMPERLAND - Aan de Vijverlaan in Kamperland is gisternacht tussen twaalf uur en half zes een inbraak ge pleegd. Daarbij zijn twee personenauto's gestolen: een grijze Audi en een zwarte Volkswagen Golf. Uit de woning zijn onder meer computerapparatuur, foto toestellen, gereedschap, een navigatiesysteem, geluidsap paratuur, kleding en de inhoud van enkele portemonnees weggenomen. Bestuurster rijdt door na ongeluk MIDDELBURG - Op de Stationsbrug in Middelburg is gistermiddag een zeventienjarig meisje uit die stad aange- reden door de bestuurster van een blauwe personenauto. Het meisje stond rond vijf uur met haar fiets te wachten voor het rode verkeerslicht op de Stationsbrug en wilde vanaf de Stationsbrug linksaf de Kanaalweg op. De auto mobiliste in de blauwe personenauto stond naast haar. Toen het licht op groen sprong reed zij voor de auto uit waarna zij naar links wilde gaan om het fietspad aldaar op te rijden. Op dat moment werd zij aangereden, waar door zij half ten val kwam en haar fiets beschadigd raak te. Het meisje raakte niet gewond. De automobiliste reed daarna door en sloeg rechtsaf de Kanaalweg op. Getuigen wordt verzocht zich te melden bij de politie. Schade aan auto's op Walcheren ARNEMUIDEN - Uit een auto op de Klaverakker in Arne- muiden is dinsdagnacht een autoradio met cd-speler ge stolen. Het apparaat was honderden euro's waard. Die zelfde nacht is in de Schorerstraat in Arnemuiden gepro beerd een auto open te breken. De auto raakte hierdoor beschadigd. Ook in Vlissingen was het raak. In de Bou wen Ewoutstraat, de Hobeinstraat en de Verkuijl Quakke- laarstraat is bij zeven auto's de benzineMep opengebro ken. De auto's zijn beschadigd. door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter R. La- meijer veroordeelde gisteren een 28-jarige inwoner van Vlis singen voor geweld in de relatie sfeer tot drie maanden gevange nisstraf, waarvan een maand voorwaardelijk. In de strafmaat werd ook meege nomen dat de verdachte zich heeft verzet bij een aanhouding door de politie. Dat incident be trof een andere datum: 20 augus tus. De man ging op 17 september in Vlissingen compleet door het lint. Hij mishandelde zijn vrien- din in haar woning en kwam Namens de bewoners overhan digde de uit Afghanistan afkom stige Wit-Russische Mnderarts M. Masud de wethouder 150 handtekeningen van azc-bewo- ners. Ze schetste de naar verhou ding gunstige omstandigheden in de Burghse opvang, waarin ie der gezin z'n eigen appartement heeft. Zelf vluchtte ze zes jaar geleden naar Nederland; Burgh- Haamstede is het vijfde asielzoe kerscentrum waar ze met haar gezin wacht op een verblijfsver gunning. Onrust De aangekondigde sluiting heeft veel onrust veroorzaakt on der de bewoners. Vooral de we tenschap dat de kinderen wéér naar een andere school moeten en maar moeten afwachten of ze in die nieuwe omgeving worden geaccepteerd, vreet aan de zenu wen, aldus Masud. Namens 68 kinderen gaf een emotionele Sabanovic de wet houder ook een gedichtje van Paul van Vliet mee. Als wij er niet zijn om te zorgen, dat de toekomst voor onze kinderen is geborgen. Wie dan wel? Daarbij deed ze het uitdrukkelijke ver zoek aan Houtekamer al zijn in vloed aan te wenden voor het langer openhouden van het azc Burgh-Haamstede, ook al ligt de daadwerkelijke macht bij het ministerie. Het college be spreekt volgende week zijn standpunt en mogeüjkheden in deze kwestie. Zodra dat bekend is, worden de bewoners daar over geïnformeerd, beloofde de wethouder. Deze rubriek is uitsluitend be stemd voor reacties op de in de PZC verschenen redactionele be richten, artikelen of commenta ren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Plaatsing van bij dragen betekent niet dat de re dactie de meningen en stellin gen van de inzenders onder schrijft. Open brieven, oproepen, gedich ten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdra gen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie be houdt zich het recht voor inzen dingen te bekorten. Over gewei gerde brieven wordt niet gecor respondeerd. zeer bedreigend over door met een slagersmes in een deur te ste ken. Bij het geweld was nog een vrouw betrokken. „Ik ga jullie steken en ik ga jullie afmaken", had hij geroepen. Volgens officier van justitie L. Boogert had de agressieve Vlis- singer grenzen overschreden. Hij vond bewezen dat de ver dachte zijn vriendin had gesla gen en gestompt. Daarnaast zag hij voldoende bewijs voor de mishandeling van de andere vrouw, die hij opzettelijk met een vinger in een oog zou heb ben geprikt. Van het laatste was de politie rechter niet voldoende over tuigd. De officier eiste vier maanden cel. Raadsman E. Smit wees op de goede relatie van zijn cliënt met de vriendin, die gisteren de straf zaak bijwoonde. Over het rela tieconflict van drie weken gele den zei hij dat de vrouwen ook een kwalijke rol hebben ge speeld door hem niet netjes weg te zetten. Smit pleitte voor een werkstraf, maar de politierech ter vond een gevangenisstraf be ter passen bij het beeld van de Vlissinger, die een behoorlijk strafblad heeft. De man zei dat een en ander per ongeluk was ge gaan, maar dat geloofde de poli tierechter niet. Kijkduin Of het zover komt, zal de tijd le ren. Ik hoop van niet. Om aan strandpaviljoen Kijkduin bij de overgang van Renesse-ramp- weg, de mogelijkheid van logies te geven (PZC 23-9), daar ben ik op tegen. Ik wil het strand onge repte natuur laten. Langs bijna alle stranden staan gebouwen. Ik hoop juist dat ons eiland Schouwen-Duiveland daarvan gespaard blijft. Ons sterkste punt is juist de ongereptheid van dit strand. Er wordt veel geld uitgegeven aan plannen zo als Plan Tureluur en een fiets pad langs de Vroongronden. Juist dat strand hebben we en waarom laten we dat dan niet al leen natuur. Anjo van Burg Dorpsring 23 Noordwelle STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE Bibliotheek De Schutse, 15.30 uur: Goochelaar Alexander, show en voorlezen voor groep 3 t/m 8; ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 19.30 uur: Commissie Samenleving over preven tie alcohol en drugs en verzelfstandi ging openbaar basisonderwijs. (Advertentie) eerste steen 18 mei zie urijdag onze aduertentie in het Zeeland Katern

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39