PZC Lingang, de nieuwe metropool mm m mm leven is er niet meer bij Friet in rij st- of raapolie - *'>r Ml li BI Geen angst voor de zorgtoeslag 27 Uamburgs architectenbureau bouwt Chinese stad voor 800.000 mensen profijt donderdag 6 oktober 2005 Labi) Shanghai wordt gewerkt 1 n het grootste stedenbouw- i„dig project ter wereld: Lin- fcso een nieuwe stad. Zeg mar het Abnere van China, r dan een paar maatjes gro- fer. m Patrick Wiercx wNGANG - Architect prof. (tfeinhard von Gerkan heeft de Ltste satellietfoto net binnen, links dichte bebouwing, dat is hanghai. Rechts nieuw land, Lonnen uit de zee. Daar in Lt midden het nieuwe zoetwa- érmeer. „Daaromheen zie je de lofdinfrastructuur al, de lij nen liggen er. Het gaat daar [bt zo enorm snel allemaal." )e nieuwe stad Lingang moet >n overloop zijn voor de haven- ad Shanghai met zijn dertien iljoen inwoners. Zeg maar zo- s Almere dat is voor Amster- am. In Lingang moeten binnen jftien jaar 800.000 inwoners unnen wonen. Ter vergelij- ing: Almere, dat zich de snelst diende stad van Europa remt, groeide in dertig jaar inaar 180.000 inwoners. )e Duitse architect die de langhaise monsterklus kreeg, ad één probleem: er is hele- laal geen plek voor een nieuwe (ad bij Shanghai. Von Gerkan zijn Hamburgse bureau kwa- en met een opvallend idee. pghai ligt aan het water. Als niet kunt bouwen op het land, an pak je een stuk zee en lakt er land van; net als de Ne- rlanders dat deden. Iroom m nieuwe stad ontwerpen is n droom voor iedere architect, i de categorie wereldsteden at het om bijvoorbeeld Chan- garh (India), Brasilia (Brazi- en Canberra (Australië). In 5te instantie moest Von Ger- in voor Lingang uitgaan van nstad met 300.000 inwoners. I gauw volgde een bijstelling ar 800.000. Jbaggeren begon in 1999. An jaar later was een be- van de zee land ge worden. Midden in de nieuwe stad plande Von Gerkan een zoetwatermeer, het Dishui. Het meer ligt er al. Er wordt nu ge werkt aan de invulling van de woon- en industriewijken. De Chinese aannemers werken koortsachtig aan de grote wegen en de overige infrastructuur. Rond het meer komt een acht ki lometer lange strandpromena- de. Alle gebouwen rond het meer, vooral hoogbouw, beho ren tot het stadscentrum. Het is doorwerken geblazen. De Chine zen willen dat in de loop van vol gend jaar de eerste bewoners hun huis in kunnen. Er moeten dan 80.000 woningen klaar zijn. Ter vergelijking: in het afgelopen jaar zijn er in heel Nederland ruim 65.000 wonin gen gebouwd. Het viel de Duitsers niet mee de Chinese markt te betreden. Met het ontwerp en de bouw van de opera van Shanghai had het Hamburgse bureau een mooie binnenkomer. Daarna volgden onder meer het nationaal mu seum in Peking en het interna tionaal congresgebouw van Nanjing. Circa honderd projecten in Chi na liggen of lagen op de ont- werptafels in Hamburg. Zeven projecten zijn klaar, dertien zit ten in de planning en dertig zijn in een zeer vergevorderd sta dium. De overige vijftig zijn i mm mi iyni Het nieuwe Marinemuseum in Lingang komt half in het water te liggen. kanshebbers in de concurrentie strijd met ontwerpen van colle ga-architecten. Vandaag bedenken en morgen bouwen, dat heeft iets zeer ple zierigs, erkent Von Gerkan. De Chinezen laten zich in hun bouwwoede door niets tegenhou den. Een milieu effectrappor tage, lastige vergunningen, bur gers met bezwaarschriften, in spraakavonden waar iedereen zijn woordje doet, raadscommis sies en gemeenteraden waar be stuurders ter verantwoording worden geroepen, dat kennen ze in China niet. „Als ik dezelfde opdracht zou krijgen in Europa, bouw een stad van 800.000 mensen, dan zou ik het moment dat de eerste steen op de andere komt te lig gen, persoonlijk niet meer mee maken", weet Von Gerkan. An derzijds kan het ook té vlug gaan, vindt hij. Vindingrijkheid Soms bouwen zijn opdrachtge vers te haastig en ongecoördi neerd. „Deze snelheid kan je ook de das omdoen. Maar ja, eventuele fouten worden meest al ook heel snel gecorrigeerd." Von Gerkan staat nog altijd te kijken van de zee aan man kracht in het land, gecombi neerd met de vindingrijkheid van de Chinezen. „Ik sta soms verbaasd van de meest eenvoudi ge constructies die ze bedenken en die nog werken ook." Ten noorden en westen van het nieuwe Dishui-meer komen zes tien woonwijken. Elk daarvan krijgt de naam van een wereld haven. Rotterdam zit er bij en ui teraard Hamburg ook. Elke wijk krijgt het karakter van het land waarin de havenstad ligt. Lingang krijgt dus een Neder landse wijk. Natuurlijk tekenen Von Gerkan en zijn mensen zelf de Duitse wijk, voor de andere stadsdelen wordt een beroep gedaan op an dere bureaus. Wie de Nederland se wijk gaat ontwerpen staat nog niet vast maar dat er een beetje Hollandse flair in moet staat voor Von Gerkan vast. „Dat zou mooi zijn." GPD Univar lijdt niet onder orkanen ROTTERDAM - De chemisch distributeur Univar heeft geen noemenswaardige schade geleden aan zijn distribu tiecentra aan de zuidkust van de Verenigde Staten dooi de orkanen Katrina en Rita. Het bedrijf uit Rotterdam handhaaft dan ook zijn winstprognose voor 2005, zo liet het gisteren weten. Univar moest na orkaan Katrina noodgedwongen vijf dis tributiecentra sluiten. Vier daarvan waren binnen een week weer operationeel. Een distributiecentrum is nog dicht omdat veel lokale klanten hun deuren nog niet heb ben geopend. De nasleep van de orkanen kan voor Univar zelfs gunstig uitpakken door de hoge chemieprijzen. Dooi de tijdelijke sluiting van raffinaderijen en chemische fa brieken aan de zuidkust van de VS zijn chemische produc ten schaars geworden. ANP Overname Telfort afgerond DEN HAAG - De overname van telecombedrijf Telfort door KPN is afgerond. Telfort heeft gisteren alle aande len aan KPN overhandigd. KPN legt 980 miljoen euro neer voor de kleinere branchegenoot in mobiele telefonie. De twee bedrijven bereikten eind juni al een overeen komst over de overname. KPN ziet met de overname het aantal gsm-klanten groeien van 18 naar 20,4 miljoen. Tel fort zal als merknaam blijven bestaan. De directie van Telfort is teruggetreden. Toch zegt schei dend topman T. aan de Stegge dat de overname door KPN de toekomst van Telfort het beste garandeert. „KPN geeft ons de vrijheid te doen waar we goed in zijn."GPD Europeaan koopt iets meer LUXEMBURG - De detailhandelsverkopen in de eurolan den lagen in augustus 2 procent hoger dan in dezelfde maand vorig jaar, aldus bureau Eurostat gisteren. In de EU als geheel gingen de winkelverkopen 2,2 procent op jaarbasis omhoog. Alle cijfers zijn gecorrigeerd voor infla tie. In de eurolanden stegen de verkopen van voedingswaren met 1,2 procent en van de niet-voedingsmiddelen met 2,9 procent. ANP Benzineprijzen licht gedaald DEN HAAG - Marktleider Shell heeft de adviesprijzen voor benzines gisteren iets verlaagd. Euro ongelood gaat van 1,499 euro naar 1,495 euro per li ter, super van 1,553 euro naar 1,549 euro. De adviesprijs van diesel blijft ongewijzigd op 1,139 euro. ANP Dumeco wordt Vion BOXTEL - De vleesverwerkende bedrijven Dumeco, Hen- drix Meat Group en Kroot geven hun bedrijfsnaam op. Ze gaan de naam van hun moederbedrijf Vion voeren. Dume co heeft dit gisteren bekendgemaakt. Vion, dat op jaarbasis een totale omzet draait van 5,7 mil jard euro, is ook eigenaar van de Duitse vleesbedrijven Moksel en Nordfleisch. Ook zij verruilen hun bedrijfs naam voor Vion. Vion vindt de naamsverandering van zijn dochterbedrijven strategisch nodig om zich te kun nen profileren als 'vooraanstaande producent van vers kwaliteitsvlees en gemaksvoeding'. ANP hogleraar adviseert kabinet hypotheekrente-aftrek af te schaffen van Economisch Advi- (REA), bestaande uit vijf economen, advi- rt de Tweede Kamer in te grij- tij de hypotheekrente-af- Ook 65-plussers met een pensioen zullen ge- meer inkomstenbelas- meten betalen. In ruil daar- kunnen de belastingen en mies voor werkenden om- zal de economie harder tien. Een gesprek met Wil- Buiter, voorzitter van de [Maurice Wilbrink - „Als er niks ge- wordt aan de hypotheek- e-aftrek en aan de belasting het inkomen van 65-plus- dan komt er over een tijd peperdure rekening. Die re- ng moet betaald worden, en van de economie ver- vertragen, Niet ingrijpen tot nationale verarming." Buiter, hoogleraar aan fflidon School of Econo- schat in dat deze rekening vier, vijf jaar steeds onbe- aarder wordt. Meer huizen- die rente-aftrek zoe- iren stijgende rente - 'die weer naar zeven tot reken maar' - zal enorm gaan belas- anaf 2013 de grote baby generatie met pensioen gaat, neemt de last van de ver grijzing voor de werkenden snel toe. Buiter is niet verbaasd dat poli tici zich in het openbaar niet wil len branden aan dit REA-ad- vies: „Wij lopen met gifbekers rond, en geen enkele politicus drinkt deze graag leeg. Maar de kosten van een snel vergrijzende bevolking en van de hypotheek- rente-aftrek staan nu op het po litieke menu. De taboes hierop zijn verbroken. We hebben net een hele goede discussie hier over gevoerd met Tweede-Ka merleden. Zij begrijpen heel goed dat het onvermijdelijk is in te grijpen." Dat durven ze niet te zeggen voor de media. „Het zou wenselijk zijn als poli tici hetzelfde in de kerk zouden zeggen, als daarbuiten. Maar voor de discussie hebben wij concrete voorstellen gedaan. We willen de gevolgen duidelijk ma ken van keuzes om de politieke aanvaardbaarheid te vergroten. Duidelijk is: niks doen is op den duur fataal. Snel ingrijpen geeft de tijd om dingen geleidelijk in te voeren." Hoe moet het schrappen van de hypotheekrente-aftrek politiek aanvaardbaar worden? „Door ervoor te zorgen dat alle werkenden meteen een flinke be lastingverlaging terugkrijgen. Door iedereen in het zelfde rela tief lage tarief, de zogeheten vlaktax, te brengen, wordt ar beid een stuk goedkoper en krijgt de economie een impuls. Dat leidt tot meer welvaart. We willen dat het debat over het schrappen van de hypotheekren te-aftrek niet in de inkomens sfeer wordt getrokken. We wil len niet dat het straks alleen maar gaat over nivellering. Het schrappen van aftrek en het ho ger belasten van ouderen zorgt ei-voor dat het algemene belas tingtarief omlaag kan en dat is heel goed voor de arbeids markt." Het meer belasten van ouderen met een aanvullend pensioen is ook politiek explosief materiaal. „Dat weet ik. Maar als je dat niet doet, sla je enorme gaten in het overheidsbudget. De wel vaart onder 65-plussers neemt flink toe door de goede pensioe nen. Die zijn opgebouwd met hulp van een hele hoge belastin gaftrek. Waarom zou je louter op basis van leeftijd dit kapitaal heel laag belasten als het wordt uitgekeerd? Veel 65-plussers kunnen ook al hun vut-rekening doorschuiven naar de jongeren. Als je het zo laat schep je op den duur een enorm conflict tussen generaties." Politici geven kiezers nu het ge voel dat de hervormingen al ach ter de rug zijn. Nederland lijkt hervormingsmoe op een mo- Willem Buiter, voorzitter van de Raad van Economisch Adviseurs: „De kosten van een snel vergrijzende bevolking en van de hypotheekrente-aftrek staan nu op het politieke menu. De taboes hierop zijn verbroken." foto Frank Jansen/GPD ment dat uw adviesraad nieuwe hervormingen voorstelt! „De ontwikkeling van de eco nomie is zo snel en veranderlijk dat we in een permanent hervormingsproces terecht zijn gekomen. Een rustig leven is er in de toekomst niet meer bij. Het vereist moed om mensen dat duidelijk te maken. Wat wij nu voorstellen zijn bescheiden eerste stapjes in die permanente hervormingstoestand waarin ook ons land terechtkomt." Wat gebeurt er als Nederland dit afwijst? „Wij horen met de hervormin gen van dit kabinet nog steeds niet tot de koplopers in West-Europa. Zelfs de koplo pers als Ierland en Groot-Brit- tannië moeten zich blijven ver nieuwen. In Italië heeft men lan ge tijd stil gezeten en daar zijn de problemen nu enorm. GPD Veiligheid bij afhandeling bagage in geding SCHIPHOL - De veiligheid bij de afhandeling van bagage en vracht op luchthaven Schiphol is in het geding. Luchtvaart maatschappijen letten bij het in huren van grondafhandelaars eerder op de kosten dan op de veiligheid. De kans op beschadigingen aan vliegtuigen of een verkeerde be lading neemt hierdoor toe. „In deze sector zitten niet de groot ste risico's voor de veiligheid, maar als er iets gebeurt dan heeft dat ernstige gevolgen", zei H. Paar van de Veiligheidsad viescommissie Schiphol giste ren. Hij benadrukte alleen te spreken over de vliegveiligheid en niet over bijvoorbeeld smok kel of terrorisme. Deze commis sie heeft onderzoek laten doen naar de veiligheid op de luchtha ven. Daaruit blijkt dat de grond afhandelaars op dit vlak behoor lijk achterlopen op de rest van de luchtvaartsector. Dat heeft onder meer te maken met de li beralisering van de grondafhan- delaarsbranche. „Jan en alle man kan nu bagage afhande len", verklaarde Paar. De ver antwoordelijkheid op het toe zicht op de sector is volgens hem onduidelijk. Luchtvaart maatschappijen huren afhandel- aars in, maar door de scherpe concurrentie in de luchtvaart let ten zij meer op kosten dan op veiligheid. Op brandstof valt weinig te besparen, op het inhu ren van afhandelaars wel. ANP nog eens de hele Flevopol- der geel worden. Die sensatie, waren we en we gingen fiet- 'tad bos, dat ging wel, en je had ook wel aardig. Maar dan de Fietsen door een zee van ik worden van geel, overal geel, 'ken in een kleur. Bloeiend kool- toe dat nog eens Flevoland, voor meid. er rijstolie. Zo kom ik er op. raapolie gebleven? Raapo- I woord - komt van raapzaad okhct zaad van koolzaad heet Raapolie is niet te koop in Md. Nu is er opeens rijstolie. Er njstolie, maar niet hier. Rijstolie uit het schilletje van de tel. Het is in Aziatische landen spijsolie. Amerikanen ont dekten dat de olie minder slecht is voor je hart. Hij is nu in de mode in de VS. De olie zou de hoeveelheid ongewenste cholesterol in je lijf verminderen en het goede -we hebben ook cholesterol no dig- behouden. In Nederland was rijstolie wel hier en daar te koop in Oosterse winkels. Maar pardoes deelt een importeur uit Oot- marsum mee dat het voortaan bij de or dinaire kruidenier te vinden is. Het is in vergelijking met zonnebloemolie duur, maar goedkoper dan olijfolie. Het verbaast dat kruideniers die de olie in het assortiment opnemen vooral de goedkopere zijn. In een deel van de win kels van Aldi wordt de olie in halve li terflessen aangeboden onder de merk naam Alesie rijstolie. Bij Dirk van de Broek en Bas van der Heijden heet de zelfde olie uit Thailand Rizi rijstolie. Er is reden om ons weer eens in olie te verdiepen. De aardappeloogst valt te gen. De friet langs de weg wordt duur der. Valt mee met die oogst, zegt het Centraal Bureau voor de Statistiek. Valt helemaal niet mee zeggen boe- renorganisaties. Want hoe meer het niet meevalt, hoe meer akkerbouwers voor een kilo krijgen. Ze verdienen het, daar niet van, maar voordat de aardap pelen patates frites zijn geworden, heb ben meer mensen er meer aan verdiend en kunnen alleen miljonairs zich aan staande winter nog een zak friet veroor loven. De armen moeten ze weer zelf gaan bakken. Hoera. Wie thuis bakt, bakt ze lekkerder en kan zijn eigen olie kiezen. Dat heeft voordelen. Nog lang niet alle professio nele patatbakkers schakelen over op minder kwalijk frituurvet. Er zijn er die blijven bakken in ongezond vet. De thuisfriteur kan kiezen uit goede olie soorten en die keuze is zojuist verrijkt met rijstolie. De importeur wijst er op dat de Wereldgezondheidsorganisatie met rijstolie zo blij is om de goede ei genschappen. Je wordt er jong, dun en mooi van. Vast wel. Maar er is nog een olie die de Wereldgezondheidsorganisa tie liever heeft dan ossewit. En ook op de afdeling Humane Voeding van de universiteit van Wageningen schrijft men deze olie goede eigenschappen toe: raapolie. Staat de laatste tijd vaak in de krant, als zou het een goede vervan ging zijn van diesel. Maar niet in de winkel te vinden, of het moet in een na tuurvoedingswinkel zijn. We zijn vertrouwd met slaolie. Het woord. Vroeger was slaolie raapolie want raapolie was goedkoop. Dat het ook goed voor je is was men zich inder tijd niet zo bewust. Oliehandelaren ko pen in op de wereldmarkt. Als sojaolie goedkoper is dan raapolie vullen ze de flessen slaolie met sojaolie. Prima spul ook, die sojaolie. Alleen jam mer dat al het oerwoud van La- tijns-Amerika er voor wordt omgehakt en dat de teelt van genetisch gemodifi ceerde soja bezwaren heeft. Met kool zaad wordt trouwens ook genetisch ge knoeid in Amerika. Het zou goed zijn als de regering de teelt van biologische brandstof, dus van raapolie, in Nederland stimuleert en dat we er dan niet op gaan rijden, maar onze friet er in bakken. Rijstolie is ook goed, maar daar kun je niet eerst doorheen fietsen. Wouter Klootwijk door Brenda van Dam Nederland is druk aan het invullen geslagen om de zorgtoeslag aan te vragen. De zorgtoeslag is een tegemoet koming in de premie die ie dereen straks voor de basis verzekering aan zijn verzeke raar gaat betalen. FNV Belas tingservice helpt haar leden bij het aanvragen. „Het aanvraagformulier is ei genlijk helemaal niet zo inge wikkeld", vertelt Ymi Knaap, hoofd van de Belas tingservice van de FNV. „Toch staat de telefoon rood gloeiend. Mensen hebben een enorme invulangst. Eigenlijk wil elke beller hetzelfde we ten: wat moet ik invullen bij het toetsingsinkomen?" Of u voor de zorgtoeslag in aanmerking komt, hangt af van uw verzamelinkomen van 2006. Omdat we nog niet in 2006 leven, kan dit alleen een schatting zijn. Het ge schatte verzamelinkomen voor 2006 wordt het toetsing sinkomen genoemd. Wie een (toeslag)partner heeft, moet ook van die partner het verza melinkomen invullen. Het verzamelinkomen is het inkomen uit werk en woning (box 1), het inkomen uit aan merkelijk belang (box 2) en het belastbaar inkomen uit sparen en beleggen (box 3). Wie jaarlijks aangifte doet of een T-biljet invult, kan het verzamelinkomen overnemen van de laatste aangifte of de (voorlopige) aanslag. Gaat uw bruto salaris in 2006 omhoog? Tel het meerde re dan bij het verzamelinko men op. Koophuis Wie geen koophuis heeft of geen buitengewone uitgaven kan aftrekken, doet meestal geen aangifte. Het verzamel inkomen is dan vrijwel gelijk aan het bruto jaarinkomen. In dat geval kun je het fiscale inkomen van de jaaropgave van de werkgever of uitkeren de instantie nemen. Ook het meest recente maandelijkse loonstrookje kan als uitgangs punt dienen. In de uitleg bij het aanvraag formulier zijn rekenhulpen opgenomen om het inkomen te schatten. Bij 60 procent van de foimulieren heeft de Belastingdienst al een toet singsinkomen ingevuld. „Je moet goed voor ogen hou den dat het maar om een schatting gaat", zegt Knaap, die de invulangst graag wil wegnemen. De zorgtoeslag wordt als voorschot uitbe taald. Pas na 2006 als alle inko- mensgegevens bekend zijn, kan de Belastingdienst de de finitieve zorgtoeslagen bere kenen. „Schat het inkomen liever wat te hoog in dan te laag. Dan krijg je in eerste instan tie weliswaar minder zorgtoe slag, maar dat is prettiger dan later terug te moeten be talen." Gebeurtenissen In 2006 kunnen er natuurlijk allerlei gebeurtenissen plaats vinden die van invloed zijn op het verzamelinkomen. Denk aan trouwen, scheiden, meer of minder gaan werken, ziek worden, een huis kopen of de hypotheek oversluiten. Als dit cle hoogte van het ver zamelinkomen kan verande ren, zou je daar bij het aan vragen al rekening mee kun nen houden. Kan dat niet, zorg dan dat je gedurende het jaar wijzigin gen doorgeeft aan de Belas tingdienst. Wie in 2006 65 jaar wordt, zal de nodige ge gevens moeten verzamelen. Knaap: „Vraag bij de Sociale Verzekeringsbank die de AOW uitkeert en bij pensioen uitvoerders een schatting van het inkomen voor 2006." Wie voor 1 november het aan vraagformulier terugstuuit, krijgt vanaf eind december de zorgtoeslag in maandelijk se porties uitbetaald. In feite kan in elke maand een toe slag aangevraagd worden. „Mensen moeten goed voor ogen houden dat ze de zorg toeslag voor 2006 vóór 1 april 2007 moeten aanvragen", ver telt Knaap. „Bij twijfel altijd een aamraagformulier indie nen. Ook al is het resultaat in eerste instantie dat je niets krijgt; het recht op zorgtoe slag is dan tenminste veilig gesteld." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35