Goes geeft thuis... in De Mythe eme PZC Kamer tegen verhoging pacht Goed geregelde privatisering kan sportclubs baten 0 Christenen geven geloof creatief door met benefietconcert voor vier projecten Word donateur Bel 070-3421777 www.novib.nl HOE GROOT IS JOUW WERELD n(o)vib donderdag 6 oktober 2005 door Cornelleke Blok GOES - Mensen dichtbij en ver weg een veilig thuis bieden. Dat is het ideaal van Theo van Teij- lingen. Hij nam het initiatief voor het benefietconcert Goes geeft thuis... dat donderdag 13 oktober vanaf 20.00 uur wordt gehouden in theater De Mythe. „Goes is een fijne stad om in te wonen. Ik gun ook andere men sen een veilig thuis." Van Teijlingen heeft het concert opgezet met Cor van Dijke en Gerrit Dieleman. „Wij zijn alle drie christenen", vertelt Van Teijlingen, „en hebben in 1999 de stichting De Figurant opge richt om ons geloof op een crea tieve manier door te geven én om met activiteiten goede doe len te steunen." De projecten die De Figurant steunt, zijn allemaal kleinscha lig en opgezet door bekenden. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Het voorstel van minister Veerman (CDA, land bouw) om de pachtnormen met tien procent te verhogen stuit vandaag op tegenstand van een Kamermeerderheid. CDA en WD vinden het 'onverant woord' landbouwers met hogere pachtkosten op te zadelen. De PvdA wil dat het kabinet eerst de modernisering van de Pacht wet regelt. Vorig jaar ging de Kamer vier kant voor een voorstel liggen om de pachtnormen met vijftien procent te verhogen. Daarop krabbelde Veerman terug. Hij besloot de verhoging op te schor ten. Nu stelt hij een verhoging van tien procent voor. Bestuurslid D. Vogelaar van de Bond van Landpachters vindt een verlaging meer voor de hand liggen. „De huidige pacht prijzen zijn al niet op te bren gen." Hij wijst op de gestegen kosten voor akkerbouwers, on der meer door de hogere brand stofprijzen. Daarbij komen de la ge opbrengsten voor uien en aardappelen en de dreiging van het loslaten van de vaste prijs voor suikerbieten. „Er is ge woon geen ruimte." De pach ters, die in Zeeland vooral te vin den zijn in Zeeuws-Vlaanderen Zo steunt de stichting perma nent twee opvanghuizen in Oe ganda en Servië. Het opvang huis in Oeganda is door de zus van Van Teijlingen in het leven geroepen. Kinderen met Aids worden er opgevangen. In Ser vië helpt De Figurant het op vangcentrum van Margreet Jans. Zij helpt Roma-zigeuners die in de voormalige Joegoslavi sche republiek de armste bevol kingsgroep zijn. Met Goes geeft thuis... wil De Fi gurant ook twee projecten dich terbij een steun in de rug geven: stichting Noodopvang in Goes en stichting 't Nest in Kruinin- gen. De Goese stichting huist in het gebouw van het Leger des Heils en biedt onderdak aan mensen die om één of andere re den thuis weg moeten. De nood opvang geeft mensen drie nach ten onderdak en zoekt intussen naar een andere oplossing. Van Teijlingen: „Vaak wordt ge dacht dat er alleen zwervers ko men, maar het zijn gewoon men sen zoals jij en ik." 't Nest in Kruiningen biedt jonge volwas senen met problemen een veilige woonplek. Geld inzamelen voor de vier pro jecten is een belangrijk doel van het benefietconcert, maar dat is niet het enige. „Behalve finan ciële steun, willen we de projec ten ook meer naamsbekendheid geven", geeft Van Teijlingen aan. „Daarom wordt er op de avond ook veel informatie gege ven. We hebben filmpjes ge maakt en er zijn informatie stands in de foyer." Artiesten Van Teijlingen is zelf één van de artiesten die optreedt. Hij is godsdienstleraar aan het CIOS in Goes én muzikant. Hij heeft inmiddels twee cd's opgenomen en ook twee boeken uitgegeven, waarvan de opbrengst bestemd is voor de goede doelen van stichting De Figurant. Naast Van Teijlingen zullen gospel koor Nova Musica, Zeeuwse lied jeszanger Engel Reinhoudt en Triskell, een band die Ierse folk muziek maakt, optreden. De voorverkoop voor het bene fietconcert verloopt goed. „Er zijn al vierhonderd kaarten ver kocht", zegt Van Teijlingen trots. „We hebben de entreeprijs bewust laag gehouden op vijf eu ro, zodat iedereen de mogelijk heid heeft om te komen. We ho pen natuurlijk dat mensen die meer te besteden hebben op de avond nog geld zullen doneren." De opvanghuizen in Zeeland krijgen elk éénderde van de op brengst; de rest gaat naar de pro jecten in Oeganda en Servië. „We hebben voor die verdeling gekozen, omdat de projecten in Oeganda en Servië al door ons worden gesteund", legt Van Teij lingen uit. Hij hoopt met het con cert - in het kader van Goes 600 jaar stad - ongeveer 9000 euro bij elkaar te krijgen. en op Noord-Beveland, vinden CDA en WD aan hun zijde. De Kamerleden Koomen (CDA) en Snijder-Hazelhoff (WD) willen voorkomen dat landbouwers in de problemen komen als de pachtnormen worden verhoogd. Snijder dringt aan op de instel ling van een commissie die zich jaarlijks over de hoogte van de pachtnormen buigt. Dat zou on derdeel kunnen zijn van een nieuwe Pachtwet. Daaraan wordt al jaren gewerkt. Aanvan kelijk wilde het kabinet de pacht liberaliseren, maar dat wil de Kamer niet. Nu willen Veerman en zijn collega Donner (CDA, justitie) de Pachtwet on derbrengen in het burgerlijk wetboek. Het wetsvoorstel ligt voor advies bij de Raad van Sta te. PvdA-Kamerlid Waalkens heeft er weinig vertrouwen in. Dat is voor hem reden zich van daag tijdens het kamerdebat te gen een verhoging van de pacht normen te keren. „De hele Pachtwet zou op de schop gaan. Volgens mij is het voorstel dat nu bij de Raad van State ligt niet meer dan een partiële aan passing. We strompelen van ver lenging naar verlenging. Ik heb vijf jaar geleden met de WD de pachtproblematiek aangekaart. Al die tijd is er niks gedaan. Dan ga ik nu voor die verhoging van de pachtnormen liggen." Theo van Teijlingen, die samen met Cor van Dijke en Gerrit Dieleman het benefietconcert heeft opgezet. foto Ronald den Dekker door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Sportver enigingen moeten niet bang zijn voor privatiseren. Rens ten Ha gen, vrijwillig adviseur accom modatiezaken bij de KNVB, stak de vertegenwoordigers van Borselse sportclubs gisteren avond een hart onder de riem. Duidelijk zijn, de tijd nemen en het proces van begin tot eind door dezelfde mensen laten bege leiden. Volgens Ten Hagen is het altijd een centenkwestie, maar als de gemeente een sport accommodatie goed kan onder houden, kan een vereniging dat ook. Misschien zelfs beter en goedkoper. Nu zijn de gebouwen van de sportverenigingen in Borsele een aantal jaren geleden al ge privatiseerd. De velden zijn nog in beheer van de gemeente. Toch konden de clubs, in groten getale bij de informatieavond van de Sportraad aanwezig, wel wat leren bij Ten Hagen. Hoe ze kunnen samenwerken, bijvoor beeld, om kosten te besparen. En dat goed onderhoud begint bij goed schoonmaken en de op voeding van de leden. Vandalisme Maar liefst negentig procent van het vandalisme in sportkan tines en clubhuizen gebeurt door de leden zelf. Er zit een stukje behang los, ie mand gaat eraan peuteren. De volgende peutert verder, het wordt een rommeltje en het kan vervolgens niemand meer wat schelen. Even dat stukje behang vastplakken kost nauwelijks tijd en het scheelt bakken met geld. Ook in de werving en het be houd van leden blijkt de uitstra ling van een sportaccommodatie een hoop te schelen. Leden moe ten zich kunnen identificeren met hun gebouw en dat doen ze niet als het een aftands zootje is. Als de gemeente slecht onder houden accommodaties wil pri vatiseren, moet de zaak eerst he lemaal in orde worden gemaakt. Ook René Biemans van de nisbond KNLTB kwam mi formatie naar Heinkens over hoe kleine sportveren gen zouden kunnen overlen Ook hij had het over samen king, maar waarschuwde a voor dat het delen van eeni huis, door bijvoorbeeld een bal- en een tennisvereni] vaak tot ruzie leidt. Biet verhaalde van twee veren: gen die in het midden va: kantine een muur hebben] metselen. Als de tennisspi hun laatste bal hadden gt gen, waren de voetballers ai: geschoten of andersom. Hoewel het beleid gericht i meer 'omniverenigingen', si Biemans vast dat hij die in gelopen jaren alleen maarui kaar heeft zien vallen. InBt le wordt daar veel van vertv, omdat het bijvoorbeeld int wegen goed werkt. Klaarbli lijk kan samenwerking f maar niet op alle vlakken, stuurlijk: prima, onderhoud' cratief. Maar het gebruik eikaars accommodaties leid! vaak tot problemen. FNV-spreekuui invullen papier voor zorgtoesla GOES - FNV-leden die won len met het invullen van hela vraagformulier voor de zorgt slag, kunnen deze maand maandagmiddagen op eens; ciaal inloopspreekuur in Goes recht. Het inloopspreekuur wordt houden in het afdelingskan!) van de Abva Kabo FNV afi ling Oosterschelde aan de Na; boutstraat 25 in Goes. Medea kers van de FNV belasting® ce zijn maandag 10,17,21 g oktober aanwezig tussenlij en 16.00 uur. De service isgn en een afspraak is niet n# Wie komt, moet zijn inkom gegevens en ook zijn F lidmaatschapspasje meeb gen. Marceline komt uit Burkina Faso. Een land waar vrouwen niet ouder worden dan 45 jaar. Gezondheidszorg. Een recht voor iedereen. OXFAM NETHERLANDS j Meer informatie? neem contact met ons op: (0113) 31 55 00 of www.deondernemer.co

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 32