PZC Bedrijfsleven moet bijblijven Constructeurs én verhuurders Jongeren strijden voor eigen belangen in nieuwe vakbond 25 Havenschap en bedrijfsleven willen havens promoten Vernieuwen is noodzaak om concurrentie aan te kunnen het bedrijf donderdag 6 oktober 2005 TEHNEUZEN - Havenschap Zetland Seaports en de havenbe drijven verenigd in de Port Pro- nolion Council Zeeland gaan sa menwerkt'11' Ze willen de Zeeuw se havens meer onder de aan- riicht brengen, wanl ze zijn nog I, onbekend, vinden ze. Tijdens een havenborrel in Hein- kenszand hebben het ha venschap en het bedrijfsleven een samenwerkingsovereen komst getekend. Ook is de nieu we naam bekendgemaakt: Zee land Port Promotion Council. ZSP en de ZPPC richten hun sa menwerking op het uitgeven van een nieuw magazine en de gezamenlijke presentatie op - voor beide partijen relevante - beurzen en bij handelsmissies. Verder moeten de havens beter onder de aandacht komen van de lokale bevolking, het bedrijfs leven en de (Haagse) politiek, zegt directeur H. van der Hart van Zeeland Seaports. „De ha vens zijn te onbekend. We gaan het best bewaarde geheim van Zeeland ontsluieren." De samen werking komt nu van de grond, omdat het volgens Van der Hart 'klikt' tussen het havenschap en de belangenvereniging. Van der Hart krijgt een zetel in het be stuur van de ZPPC en wordt vi- ce-voorzitter. Beide partijen zijn erbij gebaat dat de Zeeuwse haven een eenduidiger uitstra ling en presentatie krijgt, bena drukt voorzitter W. Vrijland van de ZPPC. „Wij merken dat de promotie van de Zeeuwse ha vens een impuls nodig heeft." De samenwerkingsovereen komst geldt tot 1 januari 2007. MIDDELBURG - Het Zeeuws bedrijfsleven moet bij de les blij ven om de groeiende concurren tie aan te kunnen. Alleen als ze met hun tijd meegaan, kunnen Ondernemers het hoofd boven |vater houden. L waarschuwing geeft Jan Verburg, de nieuwe team leider van Syntens Zeeland. Hij folgt Haike Maat op die van- Lag officieel afscheid neemt Syntens. geeft advies aan middel en kleine bedrijven en be- jordert samenwerking tussen edrijfsleven en bijvoorbeeld on- erwijs en (advies)bureaus. erburg ziet nog geen zwarte rolken boven ondernemend Zee- and, maar vindt wel dat de vin- er aan de pols moet worden ge- ouden. Vooral bij het midden- n kleinbedrijf. )e concurrentie met landen in lost-Europa en Azië wordt niet Heen harder. Het gaat ook eeds sneller. Ondernemers die enken dat het niet zo'n vaart al lopen, slaan de plank uitein- elijk mis. Alleen forse reorgani- es kunnen zulke bedrijven nog van de ondergang red- Jj De bedrijven die de (inter- Btionale) ontwikkelingen op jd erkennen, en vroeg genoeg aarop inspringen, zijn de veran- oewel innovatie een loos be- np is geworden ('iedereen be- er iets anders mee'), denkt erburg dat steeds bijblijven en aeken naar vernieuwingen be- jjven weerbaarder maakt te il concurrentie. Ik heb het gezien bij een be- rijf dat installaties maakt voor havens. Dat kunnen ze in China echt veel goedkoper, dus de op drachten gaan voortaan daar naar toe. Maar dat bedrijf erken de dat op tijd en ging zich toeleg gen op de bijbehorende schakel kasten. Want die uit China vol deden niet. Door op tijd om te schakelen wordt de verandering een natuurlijk proces, dat min der pijn doet dan wachten tot het moment dat aan een reorga nisatie niet meer valt te ontko men." Visie Syntens speelt een adviserende en bemiddelende rol en richt zich op de voorhoede. „Bedrij ven die inzien dat veranderen en het bedenken van nieuwe pro- dukten en processen nodig zijn om de concurrentie ook op (mid dellange termijn aan te kun nen. Bedrijven die dat niet doen, groeien niet terwijl de eco nomische processen doorgaan. Het heeft geen zin dat te ontken nen. Het hebben van een visie, weten waar het bedrijf over een aantal jaar zou moeten staan, is daarbij belangrijk." Bij het grote bedrijfsleven is dat besef er, stelt Verburg. „Maar vooral bij kleinere bedrijven wordt het steeds belangrijker dat ondernemers doorzien dat ze mee moeten." Verburg (36) studeerde werk tuigbouwkunde aan de TU Delft en werkte sinds oktober 1997 bij Syntens Breda (voorheen het innovatiecentrum). Hij stuurt vanuit het kantoor aan de Bui tenruststraat in Middelburg (bij de Kamer van Koophandel) ne gen adviseurs aan. Behalve lei ding geven, bepaalt hij de strate gie van Syntens Zeeland. „Wij leggen ons steeds meer toe Het Zeeuws bedrijfsleven moet bij de les blijven, waarschuwt teamleider Jan Henk Verburg van Syntens Zeeland. foto Ruben Oreel op het bevorderen van samen werking tussen bedrijven, onder wijsinstellingen, commerciële bureaus ëti brancheverenigin gen. Vooral die samenwerking wordt steeds meer belangrijk. Zo ken ik een voorbeeld van een aantal technische bedrijven dat een gezamenlijke vertegenwoor diger in dienst hebben genomen. Afzonderlijk kunnen ze geen ver tegenwoordiger in dienst nemen omdat die te duur is. Nu verte genwoordigt hij overal waar het kan de bedrijven en het werkt." De komende tijd gebruikt Ver burg nog om zich goed in te wer ken. Hij heeft voor ogen om meer nog dan nu het geval is sa men te werken met organisaties, zoals de Kamer van Koophan del, brancheverenigingen en on derwijsinstellingen zoals de Ho geschool Zeeland. „Ik hoor wel eens dat Zeeuwse ondernemers niet altijd terughoudend zijn voor vernieuwingen. Maar daar van heb ik nog niets gemerkt." AFM legt NH Hoteles boetes op AMSTERDAM - De Spaanse keten NH Hoteles heeft voor 217.810 euro boetes gekregen van de beurstoezichthouder AFM. De hotelketen wordt gestraft voor de wijze waarop zij in 2003 een bod van de Spaanse investeringsgroep Hes- peria van de hand heeft gewezen. NH Hoteles, in Nederland onder meer eigenaar van het Amsterdamse hotel Krasnapolsky, heeft niet alle aandeel houders en betrokkenen gelijktijdig op de hoogte gesteld van de afwijzing. Ook werd de AFM niet geïnformeerd. NH Hoteles valt onder het regime van de Nederlandse toe zichthouder omdat het een beursnotering heeft aan het Damrak. Ook de investeerder Hesperia houdt een boete over aan zijn poging om een belang van ruim 25 procent te kopen in de beursgenoteerde hotelketen. Het investe ringsbedrijf moet ruim 100.000 euro betalen omdat het NH Hoteles niet vooraf heeft gemeld dat er een bod aan zat te komen. ANP Shell hervat oliewinning DEN HAAG - Shell heeft de oliewinning in de Golf van Mexico deze week hervat nadat orkaan Rita ruim een week geleden over de regio raasde. Dat liet een woord voerder van Shell gisteren weten. Shell is met een productie van 450.000 vaten (van 159 li ter) per dag de grootste olieproducent in de Golf van Mexico. Het concern maakte na orkaan Katrina al be kend dat herstel naar het normale productieniveau er dit jaar niet meer in zit. Shell had net eenderde van zijn nor male productie, zo'n 160.000 vaten per dag, weer op gang gekregen nadat orkaan Katrina eind augustus in de regio had huisgehouden. Drie weken later stond orkaan Rita voor de deur, waardoor Shell weer de productie moest stil leggen. Het concern probeert momenteel een niveau van 160,000 vaten per dag te bereiken. Over de financiële ge volgen tast de oliemaatschappij nog in het duister. ANP Opnieuw overnamebod op TDC KOPENHAGEN - Plet Deense telecomconcern TDC heeft voor de tweede keer in korte tijd een overnamebod ont vangen van een groep beleggers. Een consortium van Ame rikaanse en Bi'itse investeringsmaatschappijen zou naar schatting 12 miljard dollar over hebben voor TDC. Dat meldde de zakenkrant The Wall Street Journal gisteren. Een andere groep investeerders bracht medio september een vergelijkbaar bod uit op TDC. Plet nieuwe bod komt van de Britse maatschappijen Cinven Group en BC Part ners en het Amerikaanse Apollo Management en Silver Lake Partners. Het bestuur van TDC bestudeert nu de aanbiedingen van de twee investeringsgroeperingen, al dus de zakenkrant. ANP Geen protectionisme voor industrie BRUSSEL - Met overlegcomités op hoog niveau en steun voor regio's die fabrieken zien verdwijnen wil de Europe se Commissie de industrie in Europa versterken nu er steeds meer concurrentie uit andere werelddelen komt. Handelsbelemmeringen om Europese bedrijven te be schermen, wijst eurocommissaris Verheugen (Industrie) echter af. „Wij kunnen, mogen en willen de industrie niet bescher men tegen concurrenten", zei Verheugen gisteren bij de presentatie van zijn actieplan. ANP Fabrikanten halen meer spullen terug doorTim Preqer ROTTERDAM - Fabrikan- len hebben het afgelopen halfjaar fors meer gebrekki ge producten uit winkel schappen gehaald. Het aan tal zogenoemde recall-ac- lies in artikelen buiten voe dingsmiddelen steeg in Eu ropa met maar liefst 279 procent. Fabrikanten mel den vaker vrijwillig dat een product schadelijk is. Dal bleek gisteren uit gege vens van risico- en verzeke- nngsspecialist March Risk Consulting. Producenten, distributeurs, importeurs en overheden haalden 293 iroducten uit omloop. Vol lens de Europese commis sie voor consumentenveilig heid gaat het om gemid deld elf terughaalacties per Week binnen de non-food sector in Europa, h voedingsmiddelen is het aantal terughaalacties al ja- ten vrij hoog. Vorig jaar het er in Europa on zevenhonderd. Dan het om producten die wt winkels zijn gehaald. Vaker, in ongeveer 1900 ge vallen, werden producten de pijplijn gehaald voor ze in de winkel terecht kwamen. Volgens adviseur Jeroen Spanbroek van Marsh Risk Consulting beginnen bedrij in de non-food sector waarde in te zien van acties. „Bedrij kunnen zo aangeven dat ze bovenop hun produc ten zitten. Door artikelen van de markt te halen, ze zien dat ze oog heb- voor veiligheid." Het terugroepacties in is vooralsnog goéilijk te meten, want in ie eerste helft van 2004 het nog niet bijgehou Vanaf september 2004 de Voedsel en Waren deze gegevens jij. Op basis van het aantal daims bij verzekeraars con March ook een stij- Het aantal meldingen aheert van technisch goederen zo- motoren tot eenvoudige hassaproducten als speel- Mbeertjes. ANP door René Hoonhorst De grote geel-blauwe kranen en hoogwerkers van 'ey- ke»hogendoorn' zijn te zien van Delfzijl tot diep in Frank rijk. Dat in Temeuzen een groot constructie- en verhuurbedrijf zit, is al decennia wijd en zijd bekend. De verhuur is de laatste jaren uitgegroeid tot de grootste poot van het bedrijf. Aannemers, con structiebedrijven en vervoer ders kloppen niet alleen aan voor hoogwerkers en kranen, maar ook voor tijdelijk gebruik van compressoren, aggregaten, vijzels, transportrollen en tien duizenden andere machines, ap paraten en gereedschappen. De nieuwe, onlangs gepresenteerde catalogus geeft een goed beeld van de groei van de verhuursec tor. „De voorgaande catalogi wa ren meer brochures, de huidige is een prachtig boek Sn kwaliteit spapier", vindt directeur Jean-Paul Heijens. Heijens voert de directie van het bedrijf samen met zijn zus San dra de Nijs-Heijens, die de fi nanciën beheert, en algemeen directeur Piet Eijke. Eijke is een zoon van Frits, die de onderne ming vijftig jaar geleden opricht te samen met Jan Hogendoorn. Lasser Eijke en pijpfitter Hogen doorn werkten beiden in de eer ste helft van de jaren vijftig bij Stadsverwarming Rotterdam. Eijke was afkomstig uit Terneu- zen en Hogendooms schoonfami lie woonde er en de mannen kwamen elkaar regelmatig te gen in de trein naar Goes. Eigen benen De twee wilden op eigen benen staan en zagen mogelijkheden om in Terneuzen een constructie bedrijfje te beginnen. Na een paar maanden konden ze hun eerste werknemer al aannemen. Bedrijven als de Cokesfabriek en de NSM (het huidige Yara) zorgden voor veel werk en toen Dow Chemical begin jaren zes tig naar Terneuzen kwam, was de groei niet meer te stuiten. De naam eyke»hogendoorn (Frits Eijke hechtte niet zo aan de spel ling van zijn naam en heeft de y op fabriekshallen en kranen al tijd gewoon laten staan) ver wierf snel bekendheid. De komst van Dow zorgde voor een enorme groei van bedrijvig heid en werkgelegenheid in de Kanaalzone en eyke»hogen- Jean Paul-Heijens en Piet Eijke (rechts) bij het veiligheidspoortje. doorn, betrokken bij de bouw van alle fabrieken van de che- miegigant, profiteerde volop mee. Het bedrijf fabriceerde de staalconstructies niet alleen, het moest ook vaak ook zorgen voor het monteren. Bij de montage waren vaak kranen nodig, maar alleen in Breskens stond er een tje. Dus schafte het bedrijf zelf een kraan aan en even later nog een en nog een en nog een en Zo rolde het bedrijf ook in de constructie en montage van kunststof pijpen en onderdelen, waarvoor het dochterbedrijf Amerplastics werd opgericht. Frits Eijke: „We zijn nu heel blij dat het bedrijf drie poten heeft. Gaat het eens wat minder in de constructie en montage van staal of kunststof dan is er nog de verhuur." De verhuurafdeling is intussen verantwoordelijk voor zo'n zes tig procent van de omzet. Maar de directie is niet bang dat het bedrijf er te afhankelijk van wordt. „In economisch slechte tijden stellen bedrijven nieuw- Naam: eyke»hogendoorn Plaats: Terneuzen Opgericht: 1955 Aantal medewerkers: 230 Omzet: circa 50 miljoen euro bouw uit, maar onderhoud blijft altijd nodig. Veel van ons mate rieel wordt juist ingeleend bij onderhoudsstops." Eyke»ho- gendoorn is niet alleen kind aan huis bij bedrijven in de Kanaal zone. Ook bij bijvooi'beeld de kerncentrale in Borssele zijn al tijd wel voertuigen en gereed schappen van het bedrijf te vin den. Bij de bouw van de centra les III en IV in Doel was het be drijf betrokken, bij de operatie Emergo op het Dowcomplex en de uitbreidingen bij Cerestar, maar ook voor grote buitenland se opdrachtgevers. Op termijn hoopt eyke-hogendoorn ook ac tief te zijn rond de Kaspische Zee. De nieuwe plasticfabriek in het Slowaakse Straske moet een prima uitvalsbasis zijn, hoopt Frits Eijke. De groei-ontwikkeling van kunststof pijpen, buizen en (plat- form)roosters loopt nog wel even door, verwacht Eijke. Het materiaal mag dan duurder zijn, het gaat veel langer mee en is on- derhoudsvriendelijk. De grote kracht van een familiebedrijf - 'dat zijn we met 230 werkne mers nog steeds' - is de betrok - foto Peter Nicolai kenheid van leiding en perso neel. De familie Hogendoorn stapte enige tijd geleden uit het bedrijf. Maar Antoine Heijens, vader van Jean-Paul en Sandra, was al vanaf de eerste jaren als financieel-administratief brein betrokken bij de leiding. Kinde ren van hem en Frits Eijke voe ren nu de directie. Piet Eijke: „Wij hoeven geen hoog rendement voor aandeel houders te halen, de winst gaat direct weer naar het bedrijf." De betrokkenheid blijkt ook uit het meedenken met klanten. Zo ontwierp eyke»hogendoorn on langs een nieuw kunststof veilig heidspoortje. De stalen veilig heidskettingen die vaak dienst doen, worden niet altijd terugge hangen wat tot valpartijen kan leiden, Verder is het staal gevoe lig voor roest en slijtage. De door de zwaartekracht terugval lende kunststof hefbomen zor gen voor maximale veiligheid op werkplatforms en de direc teuren verwachten dan ook heel wat poortjes te kunnen slijten. Omdat ze zich bij de bestaan de vakbonden niet gehoord voelen, heeft een groep jonge ren een eigen bond opgericht: de AVV. Jongeren hebben na melijk geen zin om te werken voor de pensioenregeling van 55-plussers. door James McGoniqal DEN HAAG - De nieuwe vak bond Alternatief voor Vak bond (AW) kreeg de afgelo pen dagen al de eerste tele foontjes van werkgevers die de bereidheid wilden polsen CAO's af te sluiten. Oprichter Martin Pikaart: „Die verzoe ken komen onder andere uit de grafische sector en het ver voer. Sommige werkgevers vinden dat zij als het ware uit hun ouderwetse CAO zijn ge groeid en zijn op zoek naar een nieuwe partner." Het AW heeft als doelgroep jongeren en free lancers, groe pen die volgens Pikaart door de bestaande vakorganisaties volstrekt worden verwaar loosd. „Er zijn een miljoen freelancers in Nederland. Het is te gek dat hun belangen niet worden behartigd." De nieuwe club - juridisch een vereniging - dreigt flink wat los te woelen in vak- bondsland. Het AW ont stond uit onvrede na het so ciaal conflict van vorig jaar. De reparatie van kabinets maatregelen door FNV, CNV en MHP (en de bij deze centra les aangesloten bonden) om het pre-pensioen te redden, schoot veel jongeren in het verkeerde keelgat. Pikaart: „Ouderen denken dat zij een recht hebben om eerder te stoppen met wer ken. Maar er is helemaal geen recht. Zij hebben er niet of nauwelijks voor betaald. Die rekening komt bij anderen te liggen." Dit sentiment schoot eerder wortel in de kring van jonge ambtenaren, die enkele maanden geleden een ingezon den stuk in de Volkskrant pu bliceerden met als kern: jonge ren bloeden voor ouderen. De acht oprichters van het AW zijn deels ook ambtena ren. De grootste ambtenaren bond, Abvakabo FBNV, ver dedigde de afgelopen tijd zijn beleid om een pre-pensioenre- geling voor 55-plussers over eind te houden met een be roep op onderlinge solidari teit van werknemers, jong en oud. Het AW ziet dat anders: een dure ouderenregeling wordt gefinancierd met geld van jongere werknemers, die nimmer van eenzelfde rege ling gebruik zullen kunnen maken. Tweede bezwaar van het AVV tegen de huidige sociaal-eco nomische systematiek is dat de democratie er mager af komt. Alleen leden van vak bonden mogen meestemmen over de CAO, niet-leden niet. „Het is toch te gek dat je niet over je eigen arbeidsvoor waarden mag stemmen", zegt Pikaart. Het AW heeft lak aan de geschreven en ongeschreven regels van het huidige sys teem van de sociale partners. Zo wil de bond onmiddellijk lid worden van de SER, een van de belangrijkste advies organen van de regering. Dat er een representativiteitseis geldt (een brede stroming in de samenleving vertegenwoor digen) is jammer: „Die moet gewoon weg", zegt Pikaart. Dat een organisatie ten min ste twee jaar moet bestaan om te bewijzen dat het geen eendagsvlieg is, doet volgens hem evenmin ter zake: „Jonge ren en freelancers worden nu niet vertegenwoordigd in de SER en dat moet zo snel moge lijk veranderen." Een woord voerder van de SER laat we ten dat dat niet zomaar gaat, maar dat de Raad altijd open staat voor adviezen uit elke hoek van de samenleving. De gevestigde vakbondsorde maakt zich nog niet druk om de nieuwkomer. 'We zullen zien', is de meest gehoorde reactie. Een woordvoerder van de Abvakabo: „We willen best met ze samenwerken. Toen ze klaagden dat ze niet werden gehoord, zeiden we: dan moet je je organiseren. Ze zijn in ieder geval conse quent." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25