Dorpsbewoners in parlement Het zelfonderzoek van Giel Louws Alcoholacties in en om sportkantines dichting wil werk lenri De Cocker )ekendheid geven 17 Project moet kloof tussen politiek en burger verkleinen 1 te I 7- tjur %d 1 lunst Marinus Boezem maakt gedenkteken voor Nijgh Drie psychobillybands op festival Kalashnikov donderdag 6 oktober 2005 swb ÖSSENISSE - In de kernen Os- en Graauw wonen straks parlementsleden. Verte van de dorpsra van beide Oost-Zeeuws- Vlaamse dorpen nemen vanaf za- jerdag plaats in het plattelands- jarlement. In het bijzijn van vijftien Tweede-Kamerle- komt dat in het Gelderse voor het eerst bij el- {let plattelandsparlement is een Initiatief van de Landelijke voor Kleine Kernen kwam op het idee na kennis met soortgelijke initia tieven in Zweden, Hongarije en Schotland. G. van Heijningen, voorzitter van de dorpsraad van Ossenisse, ziet veel positieve kanten aan het project. „Net als overal worden ook mensen in kleine dorpen politiek bewus ter. Onderwerpen waarover poli tici in Den Haag praten, zijn ook hier relevant." Wel moeten die thema's op het platteland soms anders worden benaderd dan in de stad, geeft Van Heijningen aan. „Als we het in Zeeuws-Vlaanderen over veiligheid hebben, doelen we niet zozeer op het tegengaan van criminaliteit, maar op ver keersveiligheid. Of op het ge vaar dat een ongeluk op de Wes- terschelde met zich mee zou kun- Frank van Cooten - Sporters en sup in heel Zeeuws-Vlaande- moeten voorlichting krijgen |ver overmatig alcoholgebruik ja de wedstrijden. „Ik kan me Liers niet voorstellen dat in Vlaanderen in de meer wordt gedronken jan elders in Zeeuws-Vlaande- 'jen", zegt S. de Feijter van ver- Iersveiligheidsorganisatie IVO. zegt dit aan de voora- van een grote voorlich- in de kantines Ween aantal voetbalverenigin- West-Zeeuws-Vlaande- Dit is deel twee van de ■kantineactie' 2005 van lurzaam Veilig Verkeer st-Zeeuws-Vlaanderen, in sa- ïwerking met 3VO en de poli- jitervaring blijkt dat in kanti- es van sportverenigingen na af van de wedstrijden veel al- wordt gedronken. Veel en supporters stappen een slok te veel op in de au- nen brengen. Dit nieuwe parle ment geeft ons de unieke moge lijkheid om landelijke politici met die problemen te confronte ren." Tijdens de bijeenkomst is veel plaats voor debat. Deelnemende dorpen kunnen hiei-voor hun ei gen onderwerpen inbrengen. Os senisse brengt het tweede-wo- ningenbeleid onder de aan dacht. „Vakantiewoningen ho ren niet in de bebouwde kom van kleine dorpen thuis", be toogt Van Heijningen. „In mijn eigen straat zijn drie van de tien woningen alleen in het weekend en de vakanties bewoond. Dat gaat ten koste van de leefbaar heid van de kern." Ook op sociaal vlak is dat geen goede ontwikkeling, vindt de voorzitter. „In kleine plaatsen zijn met name oudere mensen vaak op hun buren aangewezen. Het is niet goed als ze eigenlijk niet eens weten wie dat zijn." Volgens Van Heijningen is er op andere plekken genoeg plaats voor tweede woningen. „Huizen in het buitengebied zijn daar wél geschikt voor. Ik denk bij voorbeeld aan dijkhuisjes of leegstaande boerderijen." Naast discussiëren is ook luiste ren naar eikaars ervaringen een belangrijk onderdeel van de sa menkomst. In dat kader presen teren verschillende dorpen een zelf uitgevoerd project. Buslijn Ook Graauw heeft die taak op zich genomen. „Wij brengen het buurtbusproject onder de aan dacht", vertelt R. Jaberg, voor zitter van de plaatselijke dorps raad. Ze doelt op de buslijn langs verschillende Oost- Zeeuws-Vlaamse dorpen, die twee jaar geleden op initiatief van de Graauwse dorpsraad nieuw leven werd ingeblazen. „We vertellen waar we in dat proces allemaal tegenaan zijn ge lopen", zegt Jaberg. „Zo is het ons tegengevallen dat het erg lang duurde voordat er echt ac tie werd ondernomen. We gaan kijken of anderen die ervaring ook hebben." Volgens Ossenissenaar Van Heij ningen moet het overleg uitein delijk leiden tot een bundeling van de krachten. „Als je in Den Haag iets gedaan wil krijgen, moeten we als collectief de poli tici benaderen. Samen moeten we hen tot uitspraken en acties kunnen dwingen. We gaan echt tegen die gasten zeggen: 'doe nou eens wat'." to. Vandaar de voorlichtings campagne van Duui'zaam Veilig over alcohol en verkeer. Dit voorjaar is al voorlichting gege ven in kantines van West-Zeeuws-Vlaamse ten nisclubs. Deel twee van de 'Bob-kantine actie' start vrijdagavond. Met de actie wil de projectorganisa tie aan supporters en sporters duidelijk maken dat alcohol en verkeer niet samengaan. Het uit eindelijke doel is het verlagen van het aantal verkeersslachtof fers in West-Zeeuws-Vlaande- x-en. „We geven in de kantines al leen voox'lichting", zegt De Feij ter. „We gaan echt niet achter een hoekje zitten kijken of ie mand met te veel drank op ach ter het stuur kruipt. Dat is zijn of haar eigen verantwoordelijk heid. Wel wijzen we ze op de ge varen Meiwan." Uit onderzoek blijkt dat in Zeeuws-Vlaanderen meer men sen met drank op achter het stuur stappen dan in andere de len van Zeeland. Hierdoor val len veel slachtoffers in het ver keer. - u v"Kantje:; s'-«ipk-, Miiiiii» 'Bclsie, 9.1/664.68,40 Ossenisse brengt in het plattelandsparlement het tweede-woningenbeleid onder de aandacht, omdat vakantiewoningen in de bebouwde kom ten koste gaan van de leefbaarheid van de kern. foto Camile Schelstraete Terneuzense krijgt Anbo-speld KRUININGEN - H. Klein Hesselink-van Viegen uit Ter- neuzen is onderscheiden door de Algemene Nederlandse Bond van Ouderen (Anbo). Klein Hesselink kreeg de Anbo-speld met oorkonde uit handen van cle landelijke bondsvoorzitter A. Hazenberg ter gelegenheid van haar afscheid als lid van de verenigingsraad. Hazenberg prees de Terneuzense, omdat zij zich als 'een terriër' vastbijt in zaken die voor ouderen van belang zijn. Klein Hesselink kondigde aan gewoon actief te blijven in de gemeente Ter- neuzen en als afgevaardigde voor de Zeeuws-Vlaamse af delingen in het gewestbestuur. Oosterlander wint uienzaad OOSTERLAND - J. van der Maas uit Oosterland heeft uienzaad voor één hectare gewonnen. Hij krijgt deze prijs omdat hij 26 augustus tijdens de Uiendag in Colijnsplaat een raadspelletje won. Van der Maas kwam het dichtst bij de gemiddelde uienpxijs van cle afgelopen vijf jaar: 9,9 cent per kilo. Het uienzaad is beschikbaar gesteld door een zadenbedrijf uit Kapelle. Pleidooi voor voedselbank OOSTBURG - De raadsleden van Sluis moeten zich inzet ten om een voedselbank in te richten. Oostbux-ger F. Ba- bijn vraagt de fracties mee te helpen aan een 'distributie punt voedselhulp voor mindei'bedeelden'. De gemeente Sluis moet de helpende hand bieden aan mensen die het nodig hebben en geen oordeel vellen over de oorzaak waardoor ze in problemen zijn geraakt, stelt Babijn. Sluis hoeft het wiel bovendien niet opnieuw uit te vinden, maar kan buurgemeente Temeuzen raadplegen over haar erva- ringen. In Temeuzen werd eerder dit jaar een voedsel bank in gebruik genomen. Die voedselbank is overigens al bedoeld voor heel Zeeuws-Vlaandex'en. In West- Zeeuws-Vlaanderen zou alleen nog een vei'deelpunt moe ten worden gevonden. Roodlichtrijders bekeurd MIDDELBURG - Bij een verkeerscontrole op de Kanaalweg/Stationsbrug in Middelburg heeft de politie gisterochtend 59 bekeuringen uitgeschreven. Daarvan wa ren er 33 voor het x-ijden door rood licht, tien bestuurders kregen een boete, omdat hun bromfiets te veel vermogen had. Verder maakten vijf bromfietsen te veel geluid, drie brom fietsers reden op de verkeerde rijbaan en twee belden niet handsfx'ee. Ook wai'en er boetes voor het niet dragen van de autogordel, het niet voldoen aan een stopteken en het niet bij zich hebben van een certificaat. Auto gestolen na woninginbraak SCHARENDIJKE - In een woning aan de Noordzeelaan in Scharendijke is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken. De dieven maakten de autosleutels buit en gingen er van door met een bij de woning gepai'keerde zwarte Mercedes Cdi 220 met een Duits kenteken. De waarde bedraagt en kele tienduizenden euro's. Verder werden uit de woning een laptop, gsm, camera, een portemonnee met persoonlij ke papieren en enkele honderden euro's meegenomen. ide draad in het werk van Henri De Cocker is de verbondenheid ït de natuur en het boerenleven in zijn omgeving. orRolf Bosboom 'KSTE - Het werk van de aamse kunstschilder Henri 'Cocker (1908-1978) is goed- tls vergeten. Ten onrechte, 'dl - onder anderen - kunst- tzanielaar Henk van Kurin- a uit Oostburg. Hij probeert aan met de familie van De oker de kunstenaar opnieuw der de aandacht te brengen. 0 Kuringen stuitte enkele ja- 1 geleden in een galerietje in lokke op werk van De Cocker, auaf dat moment ben ik me gaan verdiepen. Het was 'keel boeiend figuur, die in atact stond met mensen zoals Claus en Anton van Wil- tode Ook verzamel ik werk wem. Veel is echter in het be- |vatade familie." kwam in contact met de fa- !le> die het voornemen had ,e doen met de artistieke Menschap van Henri De fe In april is daarom een opgericht, die het F opnieuw wil promoten F ook een archief wil vor- F Het uiteindelijke doel is te tot een museum. Van Ku- is secretaris van de stich- eerste wapenfeit is een ten- Welling in Vurste, de plaats pit waar De Cocker is ge- Pen waar hij zijn hele leven r kijven wonen. Op de ten- de Sint-Martinus- kerk, die zaterdag wordt ge opend door oud-minister Paul Van Grembergen, zijn diens te keningen te zien. Plet gaat om ongeveer zeventig werken, voor al neo-expressionistisch van aard. Rode draad in het werk van De Cocker is de verbondenheid met de natuur en het boerenleven in zijn omgeving. Daarnaast liet hij zich ook inspireren door het leven elders - getuige zijn vele reizen op de fiets naar onder meer Noorwegen, Spanje en Rus land - maar zijn band met Vur ste bleef altijd nauw. De kunste naar overleed in 1978 nadat hij in Gent was aangereden door een vrachtwagen. „In 2008, als zijn honderdste ge boortedag wordt gevierd, willen we komen tot een grote exposi tie", zegt Van Kuringen. Een lo catie daaxwoor is nog niet be kend. „Daar moeten we nog goed onderzoek naar doen." Wat het Zeeuwse bestuurslid be treft heeft de stichting ook het Nederlandse publiek voor ogen. „Kunst houdt niet op de grens." In eerste instantie presenteert Van Kuringen zelf regelmatig werk van De Cocker in zijn kunst- en antiekzaak in Oost burg. Expositie: Tekeningen van Henri De Cocker, in de Sint-Martinus- kerk in Vurste-Gavere (B). Ge opend: 9, 15, 16, 22 en 23 oktober, 11-17 uur. Zie ook: www.henride- cocker.be door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De Middel burgse kunstenaar Marinus Boe zem heeft de opdracht gekregen een gedenkteken te maken voor Lennaert Nijgh. Het beeld komt te staan op de Oude Groen markt in Haarlem, de stad waar mee de in 2002 overleden tekst dichter, schrijver en historicus onlosmakelijk verbonden is. Boezem beschouwt het als een eervolle opdracht. „Ik ben ex- erg blij mee. Lennaert Nijgh heeft heel veel teksten geschre ven op het gebied van lichte mu ziek en cabaret, waar veel men sen van hebben genoten, maar tegelijkertijd heeft hij ook altijd kwaliteit gelevex-d. Dat maakt zo'n man interessant." Hij is bewust niet uitgegaan van een figuratief beeld. „Als men zo'n beeld had willen hebben als bijvoorbeeld van André Ha- zes, dan hadden ze echt een an dere kunstenaar moeten benade ren." Boezem heeft een sculptuur ont worpen dat wordt uitgevoei'd in zwart graniet. Het bestaat uit een staande A en een liggende Z. Uit de A borrelt water op, waax'door de letter ook als een drinkfontein fungeert waaraan passanten zich kunnen laven. De Z dient als zitelement, dat uitzicht biedt op diverse teksten van Nijgh. Deze worden uitge hakt in het gx-anieten podium van vier bij vier meter waarop de letters komen te staan. De A en Z markeren uiteraard het alfabet, als symbool voor het oeuvre van Lennaert Nijgh. „Het is het mateiiaal van de dichter." De tegenstellingen in diens leven worden weergege ven door de lichtvoetigheid van het water tegenover het zware gx-aniet. Een drinkfontein heeft, zo zegt Boezem, van oudsher een sociale functie: als ontmoe tingsplaats en als teken van gast vrijheid. Het gedenkteken, cen- tx-aal gelegen in Haarlem, zou ook een verzamelplek moeten worden. Het ontwex-p doet enigszins den ken aan de metalen A die Antoi- ne Mes halverwege de jaren tachtig maakte bij het voormali ge PZC-kantoor in Vlissingen. Toeval, aldus Boezem. „Ik ken dat beeld niet, maar een A is en blijft een A." Het kunstwerk wordt op 28 no vember, de sterfdag van Nijgh, onthuld. Bij die gelegenheid treedt ook Boudewijn de Groot op, voor wie hij veel teksten schx-eef. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Jongerencen trum Kalashnikov in Temeuzen wordt zaterdagavond geken merkt door vetkuiven, slappen de contx-abassen en vuig gitaar spel. Drie Brabantse psychobil lybands staan dan met ruige uit voeringen van rockabillysongs garant voor een heet avondje. The Daltonics uit Bilthoven mo gen om 21.30 uur het festival openen. Zanger Benny, bassist Henny en drummer René zijn laatbloeiers, kunnen geen noot lezen en noemen hun muziek 'uncontrolled rockabilly'. Daarna is het de beux-t aan hun provinciegenoten Bang Bang Ba zooka uit Eindhoven, die zwe ren bij een mix van rockabilly, country en blues. Dit gezelschap kwam in 1987 voor de eerste keer bij elkaar, om een jaar la ter een eerste album uit te bren gen. In juni 1989 overleed hun grootste fan en roadie door een tragisch ongeluk. Het tweede plaat werd daarom een eerbe toon aan hun vriend. Daarna werd het echter stil rond Bang Bang Bazooka. Nu, ruim vijftien jaar na het drama, zijn de Bra banders weer af en toe op het po dium te vinden. Ook de Milwau kee Wildmen hebben hun roots in Noord-Brabant. Deze band kwam in 1994 voort uit de rocka- billygroep Timeroaks. De Milwaukee Wildmen koppe len psychobilly aan metal en hardcore. Hun debuutalbum Hard Times (1995) werd door critici nog als iets te heavy be stempeld, maar later werd de juiste balans gevonden tussen de old school rockabilly en zwaardere metalkost. Psychobillyfestival, zaterdag 8 oktober 21.30 uur, Kalashnikov, Temeuzen. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De tentoon stelling is een extreem voor beeld van zelfonderzoek. De Middelburgse kunstenaar Giel Louws (Aagtekerke, 1975) toont zichzelf in veelvoud bij het Cen trum voor Beeldende Kunsten, Vormgeving en Architectuur (CBK Zeeland) in Middelburg. Louws, opgeleid tot illustrator en beeldend kunstenaar in Bx-ug- ge en Kampen, maakte enige tijd abstract werk. „Ik herkende mezelf daar niet echt meer in", zegt hij. „Daarom besloot ik en kele jaren geleden tenig te ke ren naar het realisme en begon ik zelfportretten te tekenen." Op de expositie is een videofilm te zien die zich laat bekijken als een beginselverklaring. Op het voorhoofd van Louws wordt, een soort lichtkrant geprojecteerd. Daarin verwijst de kunstenaar naar de functie van prehistoiï- sche grottekeningen, die niet es thetisch waren bedoeld maar om macht te kunnen uitoefenen op het afgebeelde object. Daar mee hadden ze vooral een magi sche waarde. Zijn zelfpoi-tretten hebben voor Louws, in wezen, dezelfde func tie, als een poging om inzicht te krijgen in zichzelf. Tegelijk, zo zegt hij, is het ook een 'getuige- rns van mijn bestaan' en uitein delijk op termijn mogelijk ook een 'troost voor de ander'. In het CBK-gebouw toont de kunstenaar zich in vele gedaan ten. De expositie, fraai vormge geven door Fred van den Berge, is een verslag van een zichtbaar intense zoektocht, die een om vangrijke vei'zameling tekenin gen, schilderijen en foto's heeft opgeleverd. Gezicht Terugkerend element is het pro fiel van zijn gezicht, vaak in en kele lijnen neergezet, zoals op de serie tekeningen in inkt. Die zijn vervolgens veelal rijk inge kleurd met (afbeeldingen in) aquarelverf, waardoor elk por tret een andere lading krijgt en soms zelfs het onderwerp naar de achtergrond dringt. Louws laat daarmee de nauwe verbon denheid tussen de mens en zijn omgeving en gescMedenis zien. Human-nature noemt hij de se rie, wat als eenheid en als tegen stelling kan worden uitgelegd. Ook de kleine acxylschilderijen, deels gevangen in platen van roestvrijstaal, trekken de aan dacht. Ze tonen soms delen van het lichaam, maar vaak ook weer het gezicht van de maker, veelal nadrukkelijk gekleurd. In een latere fase kwam Louws tot de ultieme vorm van zelfpor tret, door zichzelf naakt te foto- graferen. „Als je tekent of schil dert verander je altijd wat of laat je dingen weg. De camera is echter onverbiddelijk. Met foto grafie geef je jezelf, ook letter lijk, helemaal bloot." Louws zegt door de zelfportret ten vex-ti-ouwd te zijn geraakt met zijn eigen uiterlijk en dat Mj zichzelf er beter door heeft le ren kennen. De vraag is of dat ook voor de toeschouwer geldt. Zeker op de foto's blijft het ge zicht bijvoorbeeld vaak verbor gen en valt het niet mee om door te dringen tot de ziel van de af gebeelde, De kunstenaar zegt bewust een deel van de portretten Met te hebben ingevuld en ook niet al tijd te hebben gestreefd naar maximale gelijkenis. „Ik wilde dat de tentoonstelling invulbaar en invoelbaar is voor de kijker. Het gaat niet alleen over mezelf, maar ook over de mens in het al gemeen en zijn kwetsbaarheid. Niet voor niets heet de expositie Portret van een zelf." Afsluiting De presentatie bij CBK Zeeland doet de afsluiting van een pei'io- de vei-moeden. Toch is Louws daar zelf niet zo stellig in. „Ik heb de afgelopen tijd geleerd dat het realisme bij mij altijd wel een rol zal blijven spelen. Nu ga ik wel naar andex*e onder werpen zoeken, maar ik denk dat de zelfportretten zullen blij ven terugkomen, als een eigen lijn binnen mijn werk." Expositie: 'Portret van een zelf van Giel Louws, tim 11 november bij CBK Zeeland, Balans 17, Mid delburg. Geopend: ma.-vr., 9-17 uur en zondag 6 november, 13-17 uur. Werk van Giel Louws. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17