ongeval is ongrijpbaar Korpsleiding niet bevreesd voor een Geschat inkomen van nul euro ondanks baan Over vier jaar één Zeeuwse brandweerorganisatie landelijke politie 15 Proef met alarmering via mobiele telefoon Voorlopige conclusie onderzoek provincie verontrust gedeputeerde Meer geld gevraagd voor dijkversterking donderdag 6 oktober 2005 OETERMEER - Rijkswater- igal Zeeland begint volgend ui niet e™ Pn,cf onl m(!nscn Je mobiele telefoon te infor mal over incidenten en strcm- igen. Daarmee wordt aange- llen lip een project dat giste- jn in Zoelermeer is begonnen. 'el gaat om de cell broad- ist-techniek. waarmee gelijktij- ig een tekstbericht wordt ver- zonden naar alle mobiele tele foons binnen een bepaalde af stand van een zendmast. In ge val van rampen kan de ontvan ger in een specifiek gebied wor den meegedeeld wat hij moet doen. Het systeem is te beschou wen als een aanvulling op de alarmsirenes en meldingen via radio en televisie. Zo kunnen do ven en slechthorenden worden gealarmeerd, of mensen die bui ten het bereik zijn van een sire ne. „Uit onderzoek blijkt dat dit mensenlevens scheelt", aldus mi nister Remkes (WD, binnen landse zaken) gisteren. Acceptatie De overheid voert de proef uit samen met het bedrijf Logi- caCMG en de telefoonbedrijven KPN, Vodafone en Telfort. T-Mobile en Orange doen niet mee, maar Remkes hoopt dat zij alsnog hun 'maatschappelijke verantwoordelijkheid' nemen. De Technische Universiteit Delft onderzoekt de komende twee jaar of mensen het alarme ringsmiddel accepteren, of ze de boodschap snappen en hoe ze reageren. Volgens een woordvoerder van Binnenlandse Zaken zou het burgeralarmeringssysteem uit stekend kunnen worden ge bruikt bij 'dreigende rampen' op de Westerschelde, zoals on langs bij de gemeente Hulst. Een woordvoerder van Rijkswa terstaat laat echter weten dat de Zeeuwse proef, die in de loop van volgend jaar begint, niet in de eerste plaats is gericht op alarmeringen bij rampen. Rijks waterstaat wil het cell broad- cast-systeem gebruiken om sms-jes te sturen over inciden ten, stremmingen, getijdeninfor- matie, onverwachte weersveran deringen en uitgelopen werk zaamheden. Vooral de scheep vaart zou ervan kunnen profite ren. Het is nog niet duidelijk wan neer en hoe mogelijke proefper sonen worden benaderd. w Emile Calon - De Zeeuwse staan machteloos in in strijd tegen het voorkomen m eenzijdige ongevallen. De inrlopige conclusies van een door de provincie la- iizien dat elk ongeval een ver- apart is, aldus gedeputeer- i T. Poppelaars (CDA, ver- er), „We staan met onze rug te il de muur als het gaat om het van dat soort onge- ippelaars maakt zich zorgen er de verkeersveiligheid op de suwse wegen. Dit jaar zijn er |20 personen in het Zeeuwse rkeer om het leven gekomen, veertien dezelfde pe lde vorig jaar. Als gekeken jrdt naar de laatste twaalf janden gaat het om 20 dodelij- slachtoffers tegenover 23 in periode 28 september 2003 - [september 2004. ihet merendeel van de geval- jgaat het om slachtoffers die ilenbij een eenzijdig ongeval, jaar viel 71 procent van verkeersdoden bij zo'n onge- dit jaar 65 procent. Voor de «inde was dat reden te on- izoeken of er iets gedaan kan irden om het aantal eenzij di- iongevallen te verminderen, blijkt niet het geval te zijn, Poppelaars na het lezen a de ruwe versie van het on- [zoeksrapport. „Er is geen ain te ontdekken, geen trend te maken." Het is dus mogelijk, zo zegt hij, om algemene maatregelen iets ïformatieavond ior pleegouders bS - Kinderen en jongeren I lijdelijk onderdak bieden, i doen pleegouders. Wat van wordt verwacht, komt vol- dnveek woensdag aan bod een informatieavond over fgzorg in Goes. vijfhonderd Zeeuwse en jongeren maken [lijks gebruik van pleegzorg, iathun ouders niet voor hen men zorgen of omdat het tus- de ouders en het kind niet gaat. Stichting Agogische helpt dan de kinde en hun ouders door een jjgezin te zoeken waar een i op warmte en een eigen kan rekenen. Soms is dat al- Voor een weekeinde of een van de vakantie, maar wel tot de kinderen achttien zijn. De informatieavond osdag in Goes is bestemd mensen die belangstelling voor het pleegouder- Op de bijeenkomst die MO uur begint en wordt ge ien in Hotel Terminus aan Engel (organisator bijeenkomst) is sinds actief en komt voort uit de lösehe theologie, migran- Ivvengroepen en de vrou- ^veging, Het doel is de ja- '§e ervaring in de vrouw- Mfbeweging om te zetten jdeuw netwerk, inkomst morgen is in het i De Huybertstraat 35 in en begint om 16.00 ?Pgeven via nummer 0113- 10. te doen om dat fikse aantal dode lijke slachtoffers bij eenzijdige ongevallen terug te dringen. „Dat is frustrerend." Het enige dat overblijft, aldus de gedepu teerde, is per ongeval kijken of er ter plaatse iets gedaan kan worden aan de situatie. Dat is vaak moeilijk omdat de precieze oorzaak niet altijd is te achter halen. Wel valt op dat acht per sonen om het leven zijn geko men omdat de auto, waarin ze zaten, in een berm, sloot of ka naal terechtkwam. En in drie ge vallen werd er tegen een boom gereden. De gedeputeerde hoopt dat het aanbieden van verkeerscursus- sen aan bestuurders van busjes iets kan bijdragen aan de ver keersveiligheid. Analyse Uit een analyse van de ongeval len blijkt dat heel wat bestelbus jes betrokken zijn bij verkeers ongevallen waarbij gewonden vallen. De provincie selecteert momenteel een viertal bedrijven die vervolgens gevraagd worden mee te doen aan de cursussen. Vreemd genoeg zijn de chauf feurs van busjes, die bij een on geluk betrokken waren, meestal zeer ervaren. „Te ervaren", al dus de gedeputeerde. „Te veel zelfvertrouwen. Te zelfverze kerd." Het zijn chauffeurs die denken dat ze de weg wel kennen en niet meer goed genoeg opletten. Via een cursus hoopt de provin cie die chauffeurs weer fris ach ter het stuur te krijgen. De gemeentelijke brandweerkorpsen worden in vier jaar tijd omgevormd tot één Zeeuwse brandweerorganisatie. foto Ruben Oreel GS akkoord met aanpak N254 's-HEER ARENDSKERKE - De kogel is door de kerk. Het college van Gedeputeerde Staten is akkoord met een pakket maatregelen om sluipverkeer op cle N254 (Nieuwe Rijksweg) tussen Goes en Heinkenszand ontmoedigen. Er komen onder meer roodlichtcamera's en snelheidscontro les bij alle verkeerslichten, een asverspringing in de Drie weg bij Heinkenszand en een aanpassing van het kruis punt bij de Deltaweg in Goes. Daarnaast is er overleg met de ANWB om de route uit navigatiesystemen te halen. Het college lastte in september een denkpauze in om nog wat alternatieve maatregelen te onderzoeken. De provincie verwacht dat de vernieuwing van het spoor viaduct bij 's-Heer Arendskerke, in de eerste helft van vol gend jaar, tijdelijk al een natuurlijk obstakel zal vormen voor sluipers, en vooral het vrachtverkeer. Overigens kunnen, in tegenstelling tot eerdere berichten, fietsers tijdens dat karwei altijd over het viaduct. Er hoeft geen aparte omleiding voor fietsverkeer te wor den gemaakt. Racende motorrijder op de bon YERSEKE - Een Belgische motorrijder heeft dinsdaga vond om elf uur een boete van 520 euro gekregen omdat hij met 145 kilometer per uur over de Kanaalweg in Yerse- ke was gescheurd. Dat is 65 kilometer meer dan de maxi mumsnelheid van tachtig kilometer per urn-. Een andere bestuurder moest diezelfde avond op de West- havendijk in zijn woonplaats zijn rijbewijs inleveren. De 45-jarige Goesenaar reed 101 kilometer binnen de be bouwde kom. Nog even geen geluidswal A58 OOST-SOUBURG - De geluidswal, die moet komen langs de A58, laat nog even op zich wachten. Eigenlijk zou begin deze maand begonnen worden met de bouw, maar de gemeente heeft nog geen aannemer aange wezen. Bovendien loopt de bezwaartermijn nog tot 13 ok tober. Daarna gaat de gemeente aan de slag met een aannemer. Wanneer die begint te bouwen, kan de gemeente nog niet zeggen. Dat hangt helemaal af van zijn agenda. Celstraf voor inrijden op agent MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg veroordeel-, cle gisteren een 47-jarige vrouw uit Deinze (B) voor het in rijden op een agent tot vijftien maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk en twee jaar rijont zegging. De Belgische politie probeerde 5 augustus dit jaar in Cad- zand de automobiliste na een dollemansrit, die in de Bel gische kustplaats Knokke was begonnen, aan te houden. Die kans leek groot, omdat beide auto's in een doodlopen de straat waren gereden. Toen de inspecteur van politie naar haar auto liep, gaf de bestuurster plotseling gas. Het slachtoffer sprong nog opzij, pakte de buitenspiegel vast, maar kon niet voorkomen dat hij werd geraakt. De agent claimde alvast een euro als voorschot op de later te bepa len schadevergoeding. Dezelfde straf had ook het Open baar Ministerie gevorderd. Volgens strafpleitster C. Kouijzer gaat haar Belgische cliënt tegen het vonnis in hoger beroep bij het Gerechts hof in Den Haag. door Emile Calon OOST-KAPELLE - De gemeentelijke brandweerkorpsen worden in vier jaar tijd omgevormd tot één Zeeuwse brand weerorganisatie. Deze regionale brand weer kan efficiënter en effectiever te werk gaan dan de afzonderlijke korpsen, zo werd gisteren tijdens een presentatie in Oost-Kapelle gesteld door voorzitter J.F. Mulder (burgemeester Hulst) en di recteur F. Captijn. Volgens hen is de tijd rijp de afzonderlij ke gemeentelijke korpsen op te heffen en de brandweer voorzichtig en geleidijk om te vormen tot één organisatie. Het ligt voorlopig niet in de bedoeling afzon derlijke uitrukposten op te heffen. De lo kale binding blijft belangrijk, benadruk ten Captijn en Mulder. Voor de 1100 vrij willigers verandert er dan ook nauwe lijks iets. Wel worden de afzonderlijke (beroeps)specialisten breder ingezet. In de nieuwe opzet krijgt Zeeland straks drie brandweerkringen: het Oosterschel- debekken, Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren/Noord-Beveland. Elk van die kringen gaat zich specialiseren op een deelgebied. Zo worden bij het Zeeuws-Vlaamse team de specialisten ge vaarlijke stoffen ondergebracht. Preven tie wordt een zaak van de kring Ooster- scheldebekken en Walcheren/Noord-Be veland let op zaken als milieuzorg en on derhoud. Captijn benadrukte dat de nieuwe organi satie niet leidt tot kostenbesparing in ver gelijking tot het huidige brandweerbud get. Wel stelde hij dat de gemeenten uit eindelijk goedkoper uit zijn met deze nieuwe opzet. Want hoe dan ook, de brandweer moet verstrekt worden. Hoe veel geld de Zeeuwse gemeenten straks extra kwijt zijn aan de brandweer, daar kon gisteren niemand iets zinnigs over zeggen. Rapport De nieuwe organisatie staat beschreven in het visiedocument 'Van 13x1 naar 1 x 13'. Alle gemeentelijke brandweercom mandanten waren twee dagen bijeen in Oost-Kapelle om dat rapport te bespre ken. Ze hebben er vertrouwen in dat het lukt de afzonderlijke korpsen in een vier tal jaren om te vormen tot één nieuwe or ganisatie. Ze kiezen bewust voor een zeer geleidelijk traject om uitval onder weg te voorkomen. De te snelle reorgani satie van de rijkspolitie en gemeentepoli tie tot regionale korpsen, tien jaar gele den, is voor hen een les, aldus comman dant R. Maljaars van de Stadsgewestelij ke Brandweer Middelburg-Vlissingen. De termijn van vier jaar reorganiseren komt overigens niet overeen met de wen sen van het kabinet. Den Haag mikt op een veel snellere omvorming in verband met de komst van de veiligheidsregio's. Desondanks gaat het ministerie van Bin nenlandse Zaken akkoord omdat de Zeeuwse plannen verder gaan en moge lijk als voorbeeld kunnen dienen voor een nieuwe opzet van regionale brand weerkorpsen. jlein, zijn een erva- en pleegzorgme- prfer aanwezig om vragen informatie en aanmeldin- 1)0-0223432. ihed Selim bij jeenkomst van euvvse Engel De Egyptische ijfster Nahed Selim komt naar de jaarlijkse en- pnkomst. Selim is gebo- Egypte en kwam in 1979 |Nederland. dolk-vertaalster Arabisch ®jft columns en opinies- in dagbladen. Van haar ktwee boeken: Bne- _pte (2000) en Vrou- de profeet (2004). Se- 'elt dat wouwen de sleutel Verandering van de Is- Invullen zorgformulier Belastingdienst roept bij jong en oud de nodige vragen op door Martijn de Koning TERNEUZEN - Afgelopen maand kreeg bijna iedereen van de Belastingdienst het zorgfor mulier in de bus. Dat bezorgt nogal wat mensen de nodige pro blemen. Leden van de FNV kun nen daarom bij de vakbond te recht voor bijstand. Zoals in Ter- neuzen, waar vrijwilligers elke woensdag in oktober helpen met het invullen van het formulier. „We zijn hier aanwezig van ze ven tot negen, Het is typisch, maar iedereen lijkt per se aan het begin te willen komen", ver klaart een vrijwilliger de drukte in de wachtkamer aan het begin van de avond. Die staat tjokvol, ondanks het feit dat zes mensen van de vakbond in rap tempo de aanwezigen één voor één te woord staan. Zo'n volle wachtruimte is voor velen een geschikte plaats om een praatje met oude bekenden te beginnen („hé Sjaak, dat is lang geleden"), maar blijkt voor al dé plek om een discussie op gang te brengen. In dit geval gaat het natuurlijk vooral over de problemen met het zorgfor mulier. „Je moet je totale inkomen voor volgend jaar opgeven", begint S. de Smit een gesprek met de Mensen die problemen hebben bij het invullen van hun zorgformulier, worden daar in Terneuzen bij geholpen door vrijwilligers. foto Wim Kooyman andere aanwezigen. „Dat lukt me niet. Weet ik veel wat er in 2006 allemaal gebeurt." J. Jan sen is het daarmee eens. „Het grootste deel begreep ik wel, hoor. Maar dat gedeelte met die bedragen wil ik voor de zeker heid nog even extra laten contro leren." Jansen gaat liever niet over één nacht ijs. „Als ik som mige mensen hoor zeggen: 'ach, ik heb dat formulier even inge vuld en teruggestuurd', denk ik: 'weet jij wel precies wat je ge daan hebt?'" Inmiddels is E. de Witte gehol pen met het invullen van haar formulier. Ze is ervoor met de taxi uit Sluiskil gekomen. „Straks komt die me weer ha len", vertelt ze. „Ik zal wel even moeten wachten, want ik had niet gedacht dat ik zo snel klaar zou zijn," Dat ze bijna heel de avond ermee kwijt is, vindt ze niet zo erg. „Ik ben al lang blij dat iemand me hulp kan bieden. De mensen van de bond helpen me altijd goed, hoor. Daar mag ik niet over mopperen." Op de voorlichtingsavond zijn vooral ouderen afgekomen. Toch staan er ook een aantal jon gere mensen te wachten. Eén van hen is J. Verduin. „Bij mij hadden ze mijn inkomen voor volgend jaar op nul euro ge schat", legt hij zijn onbegrip over het zorgformulier uit. „En dat, terwijl ik gewoon een baan heb. Ik wilde even zeker weten hoe ik dat nou moest verande ren." Verduin is niet te spreken over het voorlichtingsbeleid van de overheid over de nieuwe rege ling. „Dat had een stuk beter ge kund. Vooral naar ouderen toe. Die weten niet precies waar ze informatie kunnen krijgen." Daar zijn alle wachtenden het mee eens. Waarna de discussie overgaat op het neerhalen van het sociale beleid van de huidi ge regering. „Ze geven tegen woordig niks meer om oude men sen..." door Emile Calon MIDDELBURG - De politie moet lokaal zichtbaar blijven. Als dat gebeurt, dan kan de lei ding van de Zeeuwse politie zich vinden in de vorming van een nationale politie, aldus korpschef F. Goudswaard. Tegelijkertijd, zo zei hij gisteren in Middelburg bij de officiële in stallatie van commissaris M. Si- derius tot zijn plaatsvervanger, kunnen er schaalvoordelen en meer effectiviteit worden be haald bij zo'n reorganisatie van het politiebestel. Vooral door in tensiever samen te werken en door landelijke aansturing. Het kabinet stelde onlangs een reorganisatie van het politiebe stel voor. Een aantal burgemees ter vreest dat zoiets nadelig kan uitpakken voor een plattelands regio als het Zeeuwse. Gouds waard is daar niet zo bevreesd voor. Volgens hem liggen er tal van kansen in het verschiet. Zo kan hij zich voorstellen dat elk korps zich gaat specialiseren, zo dat niet iedereen alles in huis moet hebben. „Zolang andere korpsen een beroep kunnen doen op die kennis en kunde, biedt een reorganisatie voorde len." In zo'n situatie moet een korpsleiding, aldus Gouds waard, minder boekhouder zijn en kan er meer resultaatgericht worden gewerkt. Vertrouwen Ook Siderius Het weten de nieu we reorganisatie met vertrou wen tegemoet te zien. Die opera tie kan ervoor zorgen dat de poli tie op het gebied van informatie voorziening, versterking van de opsporing en verbetering van de resultaten beter scoort. Hij liep in herinnering dat de af gelopen jaren er ook tal van ver anderingen zijn doorgevoerd. Zo is de politie bedrijfsmatiger gaan werken, 'efficiënter en min der vrijblijvend'. Hij hield de ve le aanwezigen voor dat de sa menleving vraagt om minder ge dogen, meer repressie en be scherming. „De spanningen; rondom de multiculturele sa menleving en de dreiging van terreur roepen de vraag op of on ze samenleving wel voldoende is beschermd." Rol Om als politie in dit soort zaken een rol te spelen moeten de agen ten zich daar ophouden waar het allemaal gebeurt, aldus Side rius. „In de straten en in de pan den. Daarbij past een kleinscha lige maar duidelijk aanwezige politie in steden, in dorpen en in wijken." Voor de politie Zee land betekent dat, aldus de com missaris, doorgaan op de ingesla gen weg van de afgelopen jaren. Digitale foto's TERNEUZEN - De afdeüng Zee land van de Vereniging van Computergebruikers houdt don derdag 13 oktober om 20.00 uur een clubavond in het Churchill- hotel in Terneuzen. Het onderwerp van de avond is digitale fotografie. Ook niet-le- den zijn welkom. Haegen (WD, verkeer en water staat) 96 miljoen euro versneld wil uitgeven voor de aanpak van zwakke schakels in de kust. De drie fracties willen dat be drag verdubbelen, bleek giste ren tijdens de algemene finan ciële beschouwingen. „Er moet een schepje bovenop", aldus SGP-fractievoorzitter Van dei- Vlies. Minister Zalm (WD, fi nanciën) antwoordt vandaag. door Ernst-Jan Rozendaal DEN HAAG - VVD, SGP en LPF willen dat het kabinet een bedrag van ongeveer 100 mil joen euro extra uit de aardgasba ten aanwendt voor versterking van de zeedijken, onder meer in Zeeland. Op Prinsjesdag bleek dat staats secretaris Melanie Schultz van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15