Walstraat-Zuid wordt juweeltje Kastanjes langs Oostsingel in Goes zijn niet aangetast Kamer tegen verhoging pacht Binnen handbereik Winkelstraat in Vlissingen rekent af met verleden Fietsenrek wapen in strijd tegen wildparkeerders lezers schrijven door Ingrid Huibers GOES - Geen paniek! De monu mentale kastanjes langs de Oost singel in Goes zijn vooralsnog niet aangetast door de gevrees de bloedingsziekte, die op dit moment overal in het land ra zendsnel om zich heen grijpt. Dat zegt T. Kapoen, medewer ker groenbeheer van de gemeen te Goes. Debet aan de bruine blaadjes en de vroegtijdig kale bomen, is volgens hem de kas- tanjemineermot (ofwel Camera- ria ohridella). De larven van de kastanjemineermot vreten zich een weg door het bladweefsel, waardoor het blad vroegtijdig dor wordt en afvalt. De kastanjemineermot is een jaar of zes geleden uit Zuid-Eu ropa overgewaaid en heeft daar mee zijn natuurlijke vijanden van zich afgeschud. Gelukkig is er volgens PPO (Praktijkonder zoek Plant Omgeving) uit Wa- geningen nog wel hoop. Zo zou den pimpelmezen en sluipwes pen zich af en toe tegoed doen aan een kastanjemineermot. De schade die bloedingsziekte aanricht, en waaraan kastanjes onherroepelijk bezwijken, valt in de gemeente Goes volgens Ka poen op dit moment nog wel mee. Van de 640 kastanjes zijn er, zo schat hij, ongeveer vijftig aangetast. Daarmee komt de ge meente Goes er goed vanaf, in te genstelling tot bijvoorbeeld de gemeenten Noord-Beveland en Kapelle. De kastanjes aan de Oostsingel werden overigens op 28 maart 1928 geplant. Bijna driehonderd Goese schoolkinde ren waren bij die heugelijke ge beurtenis aanwezig. Lang voor dat de jaarlijkse boomfeestdag werd ingevoerd, mochten zij al een spa de grond insteken. donderdag 6 oktober 2005 w[j< Hj De kastanjebomen langs de Oostsingel in Goes werden op 28 maart 1928 geplant. foto Ronald den Dekker PvdA-Kamerlid Waalkensb; er weinig vertrouwen in, D;1 voor hem reden zich vandaag; dens het Kamerdebat tegen; verhoging van de pachtnonj te keren. „De héle Pachtwee op de schop gaan. Volgens» het voorstel dat nu bij de h van State ligt niet meer dat; partiële aanpassing. Daar h ik pisnijdig over. We strong nu van verlenging naar ak ging. Ik heb vijf jaar geleden men met de WD de pachlp blematiek aangekaart. Ai tijd is er niks gedaan. Dang; nu voor die verhoging van pachtnormen liggen. Laat; kabinet eerst zijn huism doen. Tot die tijd praat ik; over de pachtprijzen." 1 Kledingbeurs Serooskerke SEROOSKERKE - In peul speelzaal De Vrolijke Keel Serooskerke wordt morgen i kinderkledingbeurs gchoud Het gaat om winterkledingn kinderen van 1 tot en mei jaar. Ook speelgoed en boekjes n gen worden aangeboden, m opbrengst houdt de speelzaal helft zelf. De spullen k» 's ochtends worden ingelen van 10.00 tot 11.45 uur. Baby-uitzet als kinderwag en bedjes kunnen van 13.31 14.30 uur worden ingelrn Van deze opbrengst houd: speelzaal een kwart zeil. beurs duurt van 15.15 tot 16 uur en wordt gehouden aac Koepelstraat 31a in Seroosk ke. Verzamelbeurs MIDDELBURG - Filatelist vereniging De Zeeuwse De houdt zaterdag haar halfjaarli se beurs in winkelcentrum öi wendaele. - Van 10.00 tot 16.00 uurwmi daar postzegels, munten, li foonkaarten, miniatuuraifl modelsporen en ansichtkaa aangeboden. door Ernstjan Rozendaal DEN HAAG - Het voorstel van minister Veerman (CDA, land bouw) om de pachtnormen met tien procent te verhogen stuit vandaag op tegenstand van een Kamermeerderheid. CDA en WD vinden het 'onverant woord' landbouwers met hogere pachtkosten op te zadelen. De PvdA wil dat het kabinet eerst de modernisering van de Pacht wet regelt. Belangstellenden kijken naar de onthulling van de gerestaureerde panden aan de Walstraat-Zuid in Eén van de gerenoveerde panden aan de Walstraat-Zuid. Een jaar geleden werd het beginsein gegeven Vlissingen. voor de renovatie van de Vlissingse winkelstraat. fotografie Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Wal straat-Zuid wordt het juweeltje van Vlissingen en is niet langer de appendix, die alleen maar ne gatief in het nieuws komt. Dat zei architect H. Slemmer van WTS Architecten gisteren bij de afronding van de eerste fase van het restauratieproject Wal straat-Zuid. Ongeveer een jaar geleden werd het beginsein voor de renovatie van vier panden gegeven. Dat was een bijzonder moment, om dat er al ruim vijftien jaar over de opknapbeurt van de verpau perde winkelstraat werd gespro ken. De gemeente en ontwikke laar Time Walk uit Middelburg kwamen er samen uit. „We knappen pandje voor pandje op en er wordt aan elk huis een ei gen sfeer meegegeven", zei wet houder P. van der Maden. Van der Maden zegt dat de steek woorden voor de Wal straat-Zuid intimiteit, gezellig heid en diversiteit zijn. „Er kan in de huizen gewoond en ge werkt worden. Die dubbele be stemming blijkt aan te spre ken." Volgens Aerssens en Pateer Ma kelaars is er een grote belang stelling voor de huizen. De ma kelaar heeft meer dan dertig aanvragen ontvangen voor infor matie over de huizen. De wonin gen variëren in prijs van 220.000 tot 328.000 euro. Ze worden casco opgeleverd. A. Ae rssens: „Zodra de panden uit de steigers waren, kregen we tele foontjes van geïnteresseerde ko pers. Jong en oud blijkt graag in een sfeervol huis in de binnen stad te willen wonen en soms ook werken." Tweede fase De afronding van de eerste fase betekende ook het begin van de tweede fase, waarbij rijksmonu menten betrokken zijn. De bouwvergunningen voor deze aangrenzende panden zijn bin nen. „We gaan in één keer door met de restauratie", zei Van der Maden. „Dat is altijd de bedoe ling geweest en dat lukt ook." Hij zei er trots op te zijn dat er voor het hele gebied niet geko zen is voor sloop, maar voor be- door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Stimuleren dat busreizigers de fiets pakken om van huis naar halte en van halte terug naar huis te gaan. Dat is wat de provincie voor ogen heeft met het pilotproject 'fiets- parkeren bij openbaar vervoer haltes'. Schouwen-Duiveland heeft de primeur gekregen. Vorig jaar is de toegankelijk heid van bushaltes in Zeeland onderzocht. De onderzoekers lie pen - bijna letterlijk - tegen fiet sen op die op de meest onmoge lijke plaatsen rond bushaltes ge stald waren. Ongewenst 'wild- houd van de panden. De restau ratie van de zes monumenten neemt ongeveer een jaar in be slag. Bij de laatste fase is onder andere de renovatie van de oude Concurrent aan het Groene- woud betrokken. Van der Ma den zei dat er op dit moment op parkeren'oordeelde de provin cie. Genoeg reden voor het Zeeuws Coördinatiepunt Fiets (ZCF) om in het kader van het Actieplan Fiets plannen te maken om het probleem van een-fiets-tegen-el- ke-boom op te lossen door het aantal 'fietsparkeervoorzienin- gen' uit te breiden. Alles bij elkaar komen er ver spreid over vijf haltes honderd fietsparkeerplaatsen bij. Het veel plaatsen in het centrum van Vlissingen wordt gebouwd. „En er zit samenhang in de pro jecten." Op 28 oktober wordt de tweede binnenstadsontsluiting geopend, oftewel de Konings weg, die de verkeersdrukte in het centrum zal verminderen. gaat om aluminium fietsenrek ken bij de bushaltes 't Sas en Scheldestraat, beide in Zierik- zee, Kloosterweg Noordgouwe, parallelweg N59 Bruinisse en De Val aan de Schouwse voet van de Zeelandbrug. Gedeputeerde A. Poppelaars be schouwt het project als een eer ste aanzet. Als het een succes blijkt te zijn, wordt de proef mo gelijk uitgebreid naar andere de len van Zeeland. Er wordt gebouwd aan het nieu we woon-, winkelcentrum De Fonteyne en er zijn plannen in voorbereiding voor de invulling van het voormalige Scheldeter- rein. De ene ontwikkeling stimu leert de andere, vindt Van der Maden. Poppelaars benadrukte gisteren in zijn speech ter gelegenheid van de plaatsing van de eerste fietsenrekken dat er meer ge daan wordt om het fietsen te promoten. Het is de bedoeling dat ook bij carpoolplaatsen fiets- parkeervoorzieningen worden gerealiseerd. Verder wordt aan dacht besteed aan verbetering van de bewegwijzering naar par keerterreinen. Wethouder W. Renden van de ge meente Schouwen-Duiveland is blij met het pilotproject. Wat hem betreft mogen ook bij ande re Schouwen-Duivelandse bus haltes extra fietsenrekken neer gezet worden. Vorig jaar ging de Kamer vier kant voor een voorstel liggen om de pachtnormen met vijftien procent te verhogen. Daarop krabbelde Veerman terug. Hij besloot de verhoging op te schor ten. Nu stelt hij een verhoging van tien procent voor. Bestuurslid D. Vogelaar van de Bond van Landpachters vindt een verlaging meer voor de hand liggen. „De huidige pacht prijzen zijn al niet op te bren gen." Hij wijst op de gestegen kosten voor akkerbouwers, on der meer door de hogere brand stofprijzen. Daarbij komen de lage opbreng sten voor uien en aardappelen en de dreiging van het loslaten van de vaste prijs voor suikerbie ten. „Er is gewoon geen ruim te." De pachters, die in Zeeland vooral te vinden zijn in Zeeuws-Vlaanderen en op Noord-Beveland, vinden CDA en VVD aan hun zijde. De Ka merleden Koomen (CDA) en Snijder-Hazelhoff (WD) willen voorkomen dat landbouwers in de problemen komen als de pachtnormen worden verhoogd. Snijder dringt aan op de instel ling van een commissie die zich jaarlijks over de hoogte van de pachtnormen buigt. Dat zou onderdeel kunnen zijn van een nieuwe Pachtwet. Daar aan wordt al jaren gewerkt. Aan vankelijk wilde het kabinet de pacht liberaliseren, maar dat wil de Kamer niet. Nu willen Veerman en zijn collega Donner (CDA, justitie) de Pachtwet on derbrengen in het burgerlijk wetboek. Het wetsvoorstel ligt voor advies bij de Raad van Sta te. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Wachten Veere moet wachten. Al jaren in vesteren middenstanders voor een beter toeristisch product in verblijf, horeca en detailhandel. De toerist komt naar Veere met de auto, de fiets, de boot, wande lend en kuierend over de keitjes van het oude stadje, door straat jes, langs musea, kunst en unie ke winkeltjes, om vervolgens op een stoeltje of bankje te kunnen zitten. D'Ouwe Werf maakte een prachtig overdekt terras, be stand tegen wind en regen, maar moest het afbreken omdat er geen vergunning kwam. De gemeenteraad geeft op dracht tot onderzoek en rappor ten om te komen tot een beter economisch beleid, parkeerbe leid, bestemmingsbeleid, toeris tisch beleid, detailhandel, hore ca en cultuur beleid. De beslui ten en stukken gaan naar het col lege om te worden uitgevoerd, maar de middenstand moet wachten. De bewoners klagen dat super, kruidenier en voorzie ningen verdwijnen. De toerist gaat teleurgesteld naar huis of vaart door. Een lichtpuntje was de kernavond (PZC 29-9) met een constructief voorstel; te we ten: de gemeenteraad kan een ac- tieregister van haar besluiten gaan bijhouden. Ferry Vroom Middenstandsvereniging Veere Kanaalweg WZ 1 Veere IN FORMATIEBLAD VOOR Meer informatie? neem contact met ons op: (0113) 31 55 00 of www.deondernemer.ee Waar is uw focus als ondernemer op gericht? Gaat u de aandacht meer richten op nieuwe klanten, of juist meer halen uit bestaande klanten? Wellicht kunt u met uw huidig product of dienst een nieuwe doelgroep aanspreken, of nieuwe klanten binnen halen binnen uw reeds bestaande netwerk? In alle gevallen is communiceren met de juiste doelgroep van groot belang. 'de Ondernemer' biedt hiervoor de uitgelezen mogelijkheid. Wij zijn hét regionale business-to- business informatieblad voor en door ondernemers. Maandelijks brengen we doelgerichte en lokale informatie in een totale oplage van 209.000 exemplaren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 14