Ichap verlengt betaald parkeren Begrip voor andere culturen PZC PZC Onderzoek naar bodem Dokstraat in Arnemuiden Boogaard Virf 13 Veerse fracties voor lossere regels campinghouders leeuwse Eilanden wil profiteren van toeristische drukte in naseizoen AAZET IJzendijkenaar blij met vangst enorme mossel donderdag 6 oktober 2005 ^rrrf plma Osman DOMBURG - Campinghouders dc gemeente Veere krijgen in toekomst meer vrijheid. De remeente wil minder regels en 'neer eigen verantwoordelijk- ,jd voor de ondernemers van 25 grote kampeerterreinen. e raad beslist volgende week het zo ver komt. Gisteravond terd tijdens een commissiever- radering in Domburg al duide lijk dat alle partijen voor het Versoepelen van de regels zijn. pe Recron Walcheren is blij ver- rast met de ommezwaai. De be langenvereniging van recreatie- ondernemers heeft zelf gepleit voor een eind aan de regelzucht waar ondernemers in de kam- peersector al sinds de jaren tach tig tegenaan lopen. Re- cron-woordvoerder T. Vermeu len vergeleek de situatie van de campinghouders met die van een bakker. „Die mag nog steeds zelf bepalen of hij meer bruin dan wit brood bakt." Het probleem is dat de kampeer terreinen onder een bestem mingsplan vallen. Wil een onder nemer iets veranderen, dan duurt het soms zeven jaar voox-- dat zijn plan kan worden uitge voerd. Maar de ontwikkelingen in de toeristische sector staan niet stil. Ondernemers kunnen niet snel genoeg inspelen op de wensen van de toerist. Volgens wethouder M. te Roller (recreatie en toerisme) is de raad onlangs tijdens een werkbe zoek aan een aantal campings geschrokken van de strakke re gelgeving. „Toen is boven ko men drijven dat wij als gekken aan het regelen zijn." Derde plan Het college was al bezig met het bedenken van nieuwe randvoor waarden voor de grote kampeer terreinen. Maar de twee scena rio's die het college had be dacht, gingen de raad niet ver genoeg. Daarom werd op ver zoek in allerijl een derde plan ge maakt. Daarin krijgen de onder nemers meer vrijheid en meer zeggenschap over de inrichting van hun kampeerterreinen. De PvdA/GroenLinks was welis waar voor het plan, maar had als enige partij bedenkingen. Fractievoorzitter D. Holtkamp waarschuwde dat de gemeente zelf moet blijven letten op de kwaliteit van het toeristisch pro duct. Hij wees op de gevolgen voor landschap en werkgelegen heid als ondernemers bijvoor beeld kiezen voor meer stacara vans. Een aantal fracties zei ech ter ronduit vertrouwen te heb ben in de ondernemers. Zij za gen in het plan voldoende waar borgen om ongewenste ontwik kelingen tegen te gaan. Gevolgen De wethouders Te Roller en J. Bostelaar (ruimtelijke ordening) drukten de commissieleden op het hart de komende week goed na te denken over de gevolgen van het loslaten van een aantal regels. „We moeten er later geen spijt van krijgen." irMaurits Sep iDELBURG - Waterschap Eilanden verlengt het iald parkeren met een jnd tot eind oktober. Omdat ie maand nog veel toeristen Zeeland zijn, wil het water schap de extra inkomsten niet jaten schieten. Daar staat tegen over dat het geld wordt ge- om toeristische voorzie zoals toiletten en afval ook langer te laten Het betaald parkeren zou eigen lijk op 1 oktober eindigen. Ook parkeervergunningen voor einen van het waterschap uien dan aflopen. Dat is be dit jaar zo besloten. Zeeuw- je Eilanden heeft daarbij de re- voor alle parkeerterreinen ijkgeschakeld. Vorig jaar het betaald en vergunning ieren niet overal tegelijk in (Advertentie) eerste steen 18 mei zie urijdag onze aduertentie in het Zeeland Katern (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET.Nj Kapelle -161.0113-33,1 (Advertentie) Groot assortiment Verf Behang Stoffering Zonwering ÏIEIBURG, Korendijk 34, tel. 0118-650024 pSSINGEN, Gildeweg 25, tel. 0118-431304 Bezorgklachten: 0800-0231231 jopmaandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN iBuitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax; 0118-493009 l^mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder fdith Ramakers Miriam van den Broek pelma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4400 AA GOES Tel-(0113)315500 ^*•(0113)315669 f-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET PW. pzc.nl E-mail: web@pzc.nl en het eindigde ook niet overal op dezelfde dag. Natuurlijk wist het waterschap uit het verleden al dat oktober een drukke toeristische maand is waarin nog veel parkeergeld te innen is, erkent dagelijks be stuurslid B. van de Hoef van Zeeuwse Eilanden. Daarom ein digde het betaald parkeren op de meeste plekken ook altijd op 1 november. Volgens hem is dat bij gelijkschakeling van de pe riode voor betaald parkeren (1 april tot 1 oktober) echter over het hoofd gezien. „Dat hebben we ontdekt en vastgesteld dat dat niet verstandig is." „Wij zijn geen zakkenvullers, maar we willen wel onze zakken vul len", nuanceert Van de Hoef de maatregel. „Daar zit wel dege lijk een verschil tussen. We zijn geen commercieel bedrijf. We la ten het geld ten goede komen aan recreatieve voorzieningen. Maar dat het een slechte zomer is geweest met minder inkom sten uit het parkeren, heeft wel een rol gespeeld." Overigens wordt niet alleen het betaald parkeren verlengd. Ook de par keervergunningen van Water schap Zeeuwse Eilanden blijven een maand langer geldig. Ondanks dat 1 november voor heen al de einddatum was, is de verlenging van het betaald par keren volgens Van de Hoef 'een proef'. „We hebben namelijk een nieuw parkeersysteem. Vroe ger hadden we slagbomen, nu parkeerautomaten." Dat bete kent dat het waterschap ook moet controleren of mensen een kaartje kopen. „We moeten dus de kosten tegen de opbrengsten afwegen." Als het meer geld kost dan het oplevert, zal het be taald parkeren volgend jaar toch weer op 1 oktober eindi gen. Vanuit de toeristische sector is al boos gereageerd op de maatre gel van Zeeuwse Eilanden om mensen ook deze maand te laten betalen voor een parkeerplaats. „Als ondernemers kunnen aanto nen dat ze hierdoor schade lij den, kunnen ze contact met ons opnemen en dan zullen we kij ken wat we voor hen kunnen doen", belooft Van de Hoef. Hij verwacht echter dat zulke scha de moeilijk aan te tonen zal zijn. Nel Ton met een van haar Surinaamse vriendinnen, Rita Fuchs. door Selma Osman SEROOSKERKE - Na haar eerste be zoek aan Suriname wist Nel Ton-Baan uit Serooskerke één ding: ze wilde terug naar dat land om nog veel meer te ont dekken. De foto's die ze tijdens die eer ste vakantie in 1992 nam, zijn de aanzet geweest tot de Suriname Jaarkalender. De eerste werd in 1994 door Nel Ton en haar echtgenoot uitgegeven. Met voldoe ning en trots kijkt ze naar de dertiende editie die pas is uitgekomen. Anderen hebben inmiddels de scepter overgenomen, zodat Nel Ton zich weer eens met andere zaken dan Suriname alleen kan bezighouden. „Maar het vuur is niet gedoofd", vertelt ze. „Ik zeg weieens: 'Als Nederland mijn vaderland is, dan is Suriname mijn moederland'." Nel heeft twee eigen en twee pleegkinde ren. Met de komst van pleegzoon Wensley uit Suriname begon haar fasci natie voor dat land. Toen alle kinderen het huis uit waren, ging ze op reis naar Suriname. Ter voorbereiding volgde ze eerst een cursus ontwikkelingssamen werking. In het binnenland, tegen de Braziliaanse grens aan, raakte ze ver kocht: „Dat was iets geweldigs voor me, zo'n nieuwe cultuur." Thuisgekomen merkte ze dat Nederlan ders bar weinig wisten over de mix van culturen in dat land. „Ik kreeg als ik mijn foto's liet zien regelmatig te horen: Is dat ook Suriname? Wonen daar dan Brazilianen en Javanen?" Aan de ande re kant vertelden Surinamers haar dat ze heimwee kregen van de foto's. „Dat vond ik wel een mooi teken." Zo on stond het idee om iets met de foto's te gaan doen. Ze had bovendien gezien dat er in het land veel hulp nodig was. „Het werd een kalender, omdat ik de Novib- kalender zo prachtig vond." Odo's Voor tien euro kopen mensen een kalen der die naast foto's vol staat met wetens waardigheden over Suriname en gedich ten van Surinaamse dichters. Elk jaar wordt gekozen voor een ander thema. Een vast onderdeel zijn de odo's; spreek woorden uit het Sranan tongo, de Suri naamse taal. „Die zijn als je ze letterlijk vertaalt, grappig, ondeugend of heel diepzinnig", vindt Nel. Een van haar fa vorieten op de kalender voor 2006 is: Als je een awarrapit inslikt, bedenk dan dat hij via de bil naarbuiten moet. Of wel: bezint eer ge begint. De awarra is namelijk een vrucht met een grote pit. Hij past, net als de andere spreuken, bij het thema van 2006: eten en drinken. Zo zeggen de Surinamers dat de ene smulpaap, niet van de andere houdt (zo als de waard is, vertrouwt hij zijn gas ten), bananen groen zijn, voordat ze geel zijn (alles moet zijn tijd hebben) en dat niet iedereen die een lang mes draagt, kok is (schijn bedriegt). De foto's zijn tegenwoordig niet meer van Nel Ton zelf, maar van mensen die op allerlei manieren bij Suriname zijn betrokken. Alle culturen die in het land voorkomen zijn erop te zien: van de oor spronkelijke indianen tot Chinezen en van bosnegers tot Nederlanders. De op brengst van de Suriname Jaarkalender foto Lex de Meester gaat naar verschillende projecten in het land. „Dat moeten projecten zijn met een doelstelling", legt Nel uit. „Ik heb de hulp altijd willen koppelen aan ken nis over een land. Daarvoor moet je eerst het land, de mensen en de behoef ten leren kennen." Oven Van haar eerste kalender kocht ze bij voorbeeld verf voor de kinderkamers van Het Lotjeshuis in Paramaribo. Daar worden verwaarloosde en onder voede kinderen opgevangen. Een bosne gerdorp kreeg van haar een berm maaier om het oerwoud mee in be dwang te houden. „Het leuke is dat ze die weer gingen verhuren aan een voet balclub, zodat ze er ook nog eens inkom sten van hadden." Eerlijk is eerlijk: een enkele keer is het misgegaan. Zo vroeg een dorp om een oven. Wat bleek een jaar later? „De oven was nergens te bekennen, maar er stond wel een nieuwe auto. Daar heb ben we van geleerd." De Suriname Jaarkalender 2006 is te koop bij boekhandel De Drukkerij in Middelburg en 't Spui in Vlissingen. IJZENDIJKE - Ferdinand de Jong uit IJzendijke wist niet wat hem overkwam toen hij dinsdagmiddag aan de Veste zat te vissen en het puntje van zijn hengel begon te bewegen. Het was een mossel. En wat Rommelmarkt AAGTEKERKE - De werkgroep Dorca Walcheren houdt zater dag een rommelmarkt aan de Pe- kelingseweg in Aagtekerke. De rommelmarkt begint om 9.00 uur en duurt tot 12.30 uur. voor een: met een lengte van bijna 22 centimeter, een omtrek van 34 centimer en een gewicht van ruim een kilo mag de mossel met recht een mega-mossel wor den genoemd. „Ik vis al 65 jaar, maar zoiets bijzonders heb ik nog nooit gevangen en zal ik wel nooit meer vangen ook", aldus De Jong, bij wie gisteren de deur plat gelopen werd door journalisten. „Ik kom er zelfs mee op tv", glundert hij. De mos sel is nog niet in de pan beland en dat zal als het aan De Jong ligt ook niet gebeuren. foto Wim Kooyman Celstraf voor agressieve Vlissinger MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter R. La- meijer veroordeelde gisteren een 28-jarige inwoner van Vlissingen voor geweld in de relatiesfeer tot drie maan den gevangenisstraf, waarvan een maand voorwaardelijk. In de strafmaat werd ook meegenomen dat de verdachte zich heeft verzet bij een aanhouding door de politie. Dat incident betrof een ander tijdstip: 20 augustus. De man ging 17 september in Vlissingen compleet door het lint. Hij mishandelde zijn vriendin in haar woning en kwam zeer bedreigend over door met een slagersmes in een deur te steken. Bij het geweld was nog een vrouw be trokken. Volgens officier van justitie L. Boogert had de agressieve Vlissinger grenzen overschreden. Hij vond be wezen dat cle verdachte zijn vriendin had geslagen en ge stompt. Daarnaast zag hij voldoende bewijs voor de mis handeling van de andere vrouw, die hij opzettelijk met een vinger in een oog zou hebben geprikt. Daarvan was de politierechter niet voldoende overtuigd. De officier eis te vier maanden cel. Raadsman E. Smit wees op de goede relatie van zijn cliënt met zijn vriendin, die gisteren de strafzaak bijwoon de. Over het relatieconflict van drie weken geleden zei hij dat de vrouwen ook een kwalijke rol hebben gespeeld door hem niet netjes weg te zetten. Smit pleitte voor een werkstraf, maar cle politierechter vond een gevangenis straf beter passen bij het beeld van de Vlissinger die een behoorlijk strafblad heeft. Bestuurster rijdt door na ongeluk MIDDELBURG - Op de Stationsbrug in Middelburg is gistermiddag een zeventienjarig meisje uit diestad aange reden door de bestuurster van een blauwe personenauto. Het meisje stond rond vijf uur met haar fiets te wachten voor het rode verkeerslicht op de Stationsbrug en wilde vanaf de Stationsbrug linksaf de Kanaalweg op. De auto mobiliste in de blauwe personenauto stond naast haar. Toen het licht op groen sprong reed zij voor de auto uit waarna zij naar links wilde gaan om het fietspad aldaar op te rijden. Op dat moment werd zij aangereden, waar door zij half ten val kwam en haar fiets beschadigd raak te. Het meisje raakte niet gewond. De automobiliste reed daarna door en sloeg rechtsaf de Kanaalweg op. Getuigen wordt verzocht zich te melden bij de politie. Auto in Arnemuiden opengebroken ARNEMUIDEN - In een auto, die geparkeerd stond aan de Molenweg in Arnemuiden, is tussen dinsdag 17.30 urn en gisteren 09.00 uur ingebroken. Er wordt een skibril ver mist en enkele cd's. GroenLinks wil Vredesfabriek TERNEUZEN - Terneuzen moet de tentoonstelling Vre desfabriek huren om het plaatselijke debat over normen en waarden te ondersteunen. Dat voorstel lanceert Groen Links. De Vx-edesfabriek is een interactieve tentoonstel ling over oorlog en vrede, geweld en vx-ijheid, macht en to- lerantie. Mensen moeten zelf vragen beantwoox-den en ko men er op die manier achter hoe tolerant ze zelf zijn. De expositie richt zich ook op kindex-en. Het naar Terneuzen halen van de tentoonstelling geeft scholieren én volwasse nen de gelegenheid inzichten te verwerven in vredespro cessen, stelt x-aadslid P. Clijsen van GroenLinks. door Wendy van den Hurk ARNEMUIDEN - De gemeente Middelburg gaat onderzoeken in hoeverre de bodem van de Dokstraat in Arnemuiden is ver vuild. Vroeger heeft daar een vuilnisbelt gelegen. Binnenkort moeten er zorgwoningen ko- Tijdens een bijeenkomst voor buurtbewoners gisteravond liet wethouder A. de Vx-ies (PvdA) zien wat hij wil met de Dok straat, waar nu nog het gebouw van de Beatrixschool staat en de thuisbasis van de scouting. Als die vervallen gebouwen zijn gesloopt, wil de gemeente op die plek (grootte 5200 vierkante me ter) door Woongoed dertig tot veertig zorgwoningen laten bou wen. De bedoeling is dat met maximaal twee bouwlagen wordt gewerkt. Wethouder De Vries spx-ak van 'wonen aan een park', omdat het een groen ge bied is. De oude lindeboom aan de Scheelensdijk blijft namelijk gewoon staan. Ook komt er een speelplaats om die van de Clasi- nastraat te compenseren. Daar komt een woonzox-gcomplex voor mensen die meer verzor ging nodig hebben. Voordat aan de Dokstraat kan worden gebouwd, gaat de ge meente eerst de bodem ondei-zoe- ken. Die zit namelijk nog vol vuilnis. De Vries liet het veront ruste publiek blijken dat het met de vervuiling wel snor zit. „Daar hoeven niet per se schade lijke stoffen in te zitten. Anders kunnen we altijd nog afgraven. Maar we kunnen er ook verhar ding overheen leggen, zodat het vuil wordt opgesloten. Dat heb ben we in het Sint Pietershof in Middelburg ook gedaan. Je zou Orgelconcert in Koudekerke KOUDEKERKE - De Middel burgse organist Peter van den Heuvel geeft zaterdag een orgel concert in de Immanuelkerk in Koudekei'ke. Plij brengt onder meer werken van Bach, Buxte- hude, Franck en Coupex-in ten gehore. Het concert begint om 19.30 uur. ex-van uit kunnen gaan dat oude re mensen toch niet veel hebben aan een grasveldje. Die hebben misschien net zo lief tegels." De bewoners bleken echter niet zo overtuigd. De een was bang voor meer bouwlagen, de ander zag de saneringskosten verdwij nen in de theaterbouwput. De Vx-ies sloot af met de belofte dat bij de zorgwoningen ook is gedacht aan de minder bedeelde ouderen. „Het worden allemaal huurwoningen, ook voor men sen die een huursubsidie heb ben. Mensen die het moeten doen met enkel AOW komen zelfs in aanmex-king voor het participatiefonds. In dat geval springt de gemeente extra bij." Grootkoor zingt massaal tijdens kerstconcert MIDDELBURG - Grootkoor Zeeland begint aan een nieuw kex-stproject. Dinsdag 11 okto ber bereiden 250 zangliefheb bers zich voor op het concert dat 23 december in de Nieuwe Kerk in Middelburg wordt ge houden. Het Grootkoor nodigt zangliefhebbers uit om mee te doen. Er wordt gerepeteerd op dinsdag 11 oktober, dondex-dag 27 oktober, 10 en 24 november en 1 december van 19.15 tot 22.00 uur. De repetities worden gehouden in De Hoeksteen aan de Roozenburglaan in Middel burg. agenda STREEKACTIVITEITEN GRIJPSKERKE - Vereniginsgebouw aan de Kerkring, 15.30 - 16.30 uur: Be wegen voor 55+; MIDDELBURG - Kerken onder de Lan ge Jan, 15.00- 15.30 uur: Miniconcert; Molen De Hoop, 18.30 - 19.15 uur: Gra tis muzieklessen voor kinderen; Zeeuwse bibliotheek, 10.00 uur: Kinder boekenweek, speurtocht met vragen over magische onderwerpen (t/m 15/10); OOST-SOUBURG Palazzolihuis Oran jeplein 41, 10.00 - 12.00 uur: Creatieve activiteiten; VLISSINGEN - Wijkcentrum Pape gaaienburg, 20.00 uur: Contactavond Genealogie; Petruskerk, 9.30 uur: 55+ yoga.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13