Onrust in Belgisch gevang ekerWeten PZC )rie winnaars Nobelprijs voor Natuurkunde Amerikanen beginnen offensief in Irak de telecomscan voor het MKB geheel gratis, met advies op maat daar wordt u gegarandeerd beter van an in coma ntwaakt a twee jaar panje bouwt erde hekwerk ond Melilla Bewaarders in Hasselt en Antwerpen staken Bosnische Serviërs geven informatie over Srebrenica woensdag 5 oktober 2005 ,wanda draagt erdachte pater ver aan België lUSSEL - De Belgische pater eunis hoeft zich niet in Rwan- i te verantwoorden voor deel- ime aan de volkerenmoord in 14. diplomatiek overleg met het Igische ministerie van Buiten- ndse Zaken is Rwanda bereid Theunis over te dragen aan Belgische gerecht, meldde [Belgische ministerie giste- i. in Rwanda had hij ter dood oordeeld kunnen worden. Theunis echt medeverant- wrdelijk was voor de massa- ,ord in 1994, wordt in België rk betwijfeld. Belgische me stellen dat het gaat om een iitiek proces. ANP IME - Een Italiaan is na twee r ontwaakt uit een coma. De .jarige man was het slachtof- gewordcn van een zwaar mo- ongeluk cn had volgens zijn sen geen enkel gevoel meer. n zegt echter dat hij al die 1 alles om hem heen heeft ge- eld en gehoord. Hij kan zijn ltd weer draaien en een arm fegen. Zijn artsen verwach- idatde man zijn hele verder :en op hulp aangewezen zal ven .ANP/DP A sLELLA - De Spaanse autori ten hebben besloten een der afrastering te plaatsen rond endave Melilla aan de Marok- mse noordkust. nieuwe hekwerk moet voor nendat illegalen het Spaanse lied binnendringen. Afgelo- i week klommen honderden isen over de bestaande dub- erijhekken. De nieuwe bar- e moet begin volgend jaar irojn. ANP/DP A ezinsdrama IRSUDE - Een man heeft gis- eninde Belgische kustplaats ksljde zijn drie kinderen pschoten en daarna zich- Ivanhet leven beroofd, kinderen waren twee meisjes iaën 9 jaar oud en een jon- i, van wie de leeftijd nog niet end is. Het echtpaar lag in Éng. ANP/Belga door Pascale Thewissen BRUSSEL - In twee Belgische gevangenissen heerst opnieuw onrust. In Hasselt zijn de be waarders sinds gisteren in sta king uit onvrede over het perso neelsbeleid. In Antwerpen leg den de cipiers in het weekeinde al het werk neer uit protest te gen de permanente overbevol king en het tekort aan perso neel. De verouderde Antwerpse ge vangenis zit a'l jaren overvol. Eind vorig jaar werd een naoor logs record bereikt: toen zaten er zevenhonderd gedetineerden in de strafinrichting waar offici eel ruimte is voor 439 gevange nen. Door de overbevolking zit ten in een cel, bedoeld voor één persoon, vaak twee of drie ge vangenen tegelijk opgesloten. Dat leidt tot spanningen. Zondagavond brak er aan de Be gijnenstraat een korte opstand uit. De gevangenen weigerden terug te gaan naar hun cel. Zij zijn boos, omdat zij door de sta king van de bewaarders (al weer) geen bezoek meer mogen ontvangen en hun ontspannings mogelijkheden tot een minimum zijn beperkt. De opstand werd met veel machtsvertoon door de politie de kop in gedrukt. De bewaarders hebben aange kondigd dat zij vandaag actie zullen voeren voor het ministe rie van Justitie in Brussel voor meer personeel. De toezegging van minister Laurette Onkelinx van Justitie om op korte termijn twee extra 'penitentiaire beamb ten' aan te stellen, is voor hen veel te mager. Antwerpen heeft recht op 260 cipiers. Er zijn op dit moment 241 bewaarders in dienst. Hoe lang de staking nog duurt, is onduidelijk. In Hasselt zijn de cipiers niet te spreken over het personeelsbe leid. De aanleiding voor de sta king, die gisterochtend begon, was de mededeling dat twee Bel gisch-Limburgse aspirant-be waarders in Leuven stage moe ten lopen, terwijl twee Leuvens cipiers-in-opleiding dagelijks naar Hasselt moeten pendelen. Onzin, vinden de bonden. Zij ei sen een structurele oplossing voor de onnodige overplaatsin gen van de cipiers. Rookwolken stijgen op vanuit de regeringswijk van Bagdad na het afgaan van een autobom, die twee levens heeft geëist. door Patrick Selbach en Clemens Inqwersen BAGDAD - De Amerikaanse strijdkrachten in Irak zijn hun tot dusverre grootste offensief van dit jaar begonnen. Zij rich ten zich daarbij op de streek van de stad Haditha in de vallei van de rivier de Eufraat, 200 ki lometer ten noordwesten van de hoofdstad Bagdad. Rebellen hebben er volgens het Amerikaanse leger weer enkele plaatsen in hun macht. De op standelingen leggen daar hun wil op aan de plaatselijke bevol king. De Amerikanen zeggen nu de bevolking in die plaatsen te zullen 'bevrijden van de campag ne van moord en intimidatie van de terroristen'. De operatie is River Gate ge doopt en er zouden volgens The Washington Post zeker 2500 Amerikaanse militairen aan meedoen. Maandag sneuvelden vier Ameri kaanse militairen in het wésten van het land. Drie kwamen om door een bomexplosie bij Haqla- niya. Het vierde slachtoffer viel bij de grens met Syrië, zo maak ten de strijdkrachten gisteren bekend. Ten zuiden van Bagdad kwam het gisteren ook tot gevechten. Amerikaanse en Iraakse militai ren omsingelden een groep van naar schatting veertig opstande lingen. Met pantservoertuigen en vliegtuigen hebben zij de aan val ingezet. Drie Iraakse militai ren en een onbekend aantal re-... bellen kwamen om. De Amerikaanse president Bush zei gisteren dat de VS een twee sporenbeleid in Irak blijven vol gen. Ondersteuning van de de mocratie en het strijden tegen opstandelingen zullen uiteinde lijk tot een zege leiden in het Arabische land, verzekerde de president. Het aantal gesneuvel de Amerikanen in Irak nadert in- foto Ali Haider/EPA tussen de tweeduizend, aldus tel lingen van Amerikaanse media. Het dodental staat op 1941. De Amerikanen vrezen dat net als in in voorgaande jaren de ra- madan-periode met veel extra geweld gepaard zal gaan. Het terreurnetwerk Al Qaeda in Irak heeft opgeroepen tot extra aanslagen, tot 'een maand van de overwinning voor de moslims en een maand van de nederlaag voor de hypocrieten en ongelovi gen'. ANP/AFP/RTR «redactie buitenland ICKH0LM - De Nobelprijs 'deNatuurkunde 2005 gaat r de helft naar de Ameri- wetenschapper Roy fe en daarnaast voor elk tart naar de Amerikaan s Hall en de Duitser Theo- Hansch. Dat heeft de jury de Nobelprijs gisteren he rmaakt. Êerkrijgt de prijs voor zijn sgesaan de 'kwantumtheo rie van optische coherentie'. Hij maakte een theoretische be schrijving van het gedrag van lichtdeeltjes. Hall en Hansch de len de andere helft van de prijs voor hun werk op het gebied van op laser gebaseerde preci- sie-spectroscopie. Daarmee is de kleur van het licht van ato men en moleculen met extreme precisie vast te stellen. Glauber is de oudste van de drie winnaars en werd in 1925 gebo ren. Hij werkt aan de Harvard Universiteit in Cambridge, Mas sachusetts. Zijn landgenoot Hall werd in 1934 geboren en werkt bij de Uni versiteit van Co lorado in Boulder. De jongste is de in 1941 geboren Duitser Hansch die werkzaam is op het Max Planckinstituut in Gar- ching en aan de Ludwig Maximi- liansuniversiteit in München. Grote namen De winnaars zijn volgens de Leidse hoogleraar quantumopti- ca G. Nienhuis alle drie 'grote namen' op hun vakgebied. Glau ber is als theoreticus 'een van de grondleggers van de quantumop- tica'. Hall en Hansch werken vooral experimenteel en hebben volgens Nienhuis een belangrij ke bijdrage geleverd aan de ont wikkeling van optische metho den om de structuur van mate rie uiterst nauwkeurig te meten, op liefst vijftien cijfers achter de komma. Het werk van Hall en Hansch is van belang voor bijvoorbeeld de ontwikkeling van extreem nauw keurige klokken en verbeterde GPS-technologie (Global Posi tioning System). „De nauwkeu righeid waarmee tijd kan wor den gemeten, wordt steeds gro ter, en ook het belang daarvan voor allerlei toepassingen", al dus Nienhuis. Ook voor de natuurwetenschap pen zelf is de toenemende nauw keurigheid van metingen vol gens Nienhuis van belang. „Uit eindelijk komt alles neer op me tingen, en de betrouwbaarheid daarvan hangt af van de nauw keurigheid." De Nobelprijs voor de Natuurkunde werd in 1901 voor het eerst uitgereikt. De on derscheiding ging toen naar Wil helm Conrad Röntgen, die de - later naar hem genoemde - rönt genstraling ontdekte. Sindsdien kregen acht Neder landse natuurkundigen een No belprijs. Gerard't Hooft en Mar- tinus Veltman waren in 1999 de laatste Nederlandse winnaars. Zij ontwikkelden in de jaren ze ventig van de vorige eeuw een standaardmodel voor elementai re deeltjes. ANP Taliban-woord voerder opgepakt ISLAMABAD - De Pakistaanse autoriteiten hebben de vermeende woordvoerder van de Taliban, Abdul Latif Ha- kimi, gearresteerd. Dat maakte minister van Binnenland se Zaken Aftab Sherpao gisteren bekend. De man die veel vuldig uit naam van de gewezen machthebbers placht te spreken, is in Pakistan in de kraag gevat. „Abdul Latif Plakimi is in Pakistan gearresteerd. Meer ge- gevens volgen later", beloofde Aftab Sherpao. De arres tant was volgens de bewindsman 'de belangrijkste woord voerder van de Taliban'. ANP/AFP Arrestaties zaak moord McCartney BELFAST - De Britse politie heeft in Noord-Ierland nog twee mannen gearresteerd in verband met het onderzoek naar de moord op Noord-Ierse katholiek Robert McCart ney. Dat meldde de politie gisteren. McCartney werd begin dit jaar geslagen en doodgestoken na een ruzie in een pub in Belfast met leden van het Iers Republikeins Leger (IRA). De zussen van het slachtoffer begonnen een internationale campagne om de daders te vinden en te berechten. De zaak schokte ook de nationalistische en republikeinse aanhang van de politieke vleugel van het IRA, de partij Sinn Fein. ANP/AFP Derde kind voor kroonprins België BRUSSEL - De Belgische kroonprins Filip is gisteren voor de derde keer vader geworden. Zijn vrouw Mathilde heeft even na een uur 's middags het leven geschonken aan een zoontje. Hij krijgt de voornamen Emmanuel Leo pold Guillaume Francois Marie. Bij geboorte woog het 50 centimeter lange rotans je 3,9 kilogram. Dat meldde de pers dienst van het koningshuis. Eerder kregen Filip en Mathilde een dochter, prinses Eli sabeth, en een zoon, prins Gabriël. Elisabeth kan in prin cipe het eerste vrouwelijke staatshoofd van België wor den. ANP/Belga Boete voor onbeschermde seks JAKARTA - Hoerenlopers in het oosten van Indonesië kunnen een boete van 500 dollar krijgen als zij weigeren een condoom om te doen. De maatregel is genomen om de verspreiding van hiv en aids in te dammen, aldus de plaatselijke gezondheidsauto riteiten gisteren. Prostituees worden verzocht eigenwijze klanten bij de politie melden. ANP/DPA Zeker 300 miljoen Potter-boeken LONDEN - Van de zes boeken over de avonturen van Har ry Potter zijn wereldwijd meer dan driehonderd miljoen exemplaren verkocht. Dat heeft de zaakwaarnemer van de Britse auteur J.K. Rowling gisteren bekendgemaakt. De boeken zijn vertaald in 63 talen, recentelijk ook in Far- si, een Perzische taal. De grens van driehonderd miljoen werd bereikt met het laatste boek, Harry Potter en de Halfbloed Prins, dat in juli verscheen. Dat was twee jaar na het vijfde avontuur. Rowlings eerste drie Harry Potter-boeken zijn verfilmd. De vierde verfilming komt vanaf november in de biosco pen. ANP/AFP door Thomas Verfuss BANJA LUKA - De regering van Republika Srpska (RS), de Servische entiteit binnen Bosnië-Herzegowina, heeft 'ein delijk haar verplichtingen se rieus genomen' en alle gevraag de informatie over Srebrenica beschikbaar gesteld. Dat heeft Lord Paddy Ashdown, de Hoge Vertegenwoordiger van de inter nationale gemeenschap in Bosnië, gisteren bekendge maakt. Volgens Ashdown hebben de Bosnische Serviërs een 'grote in spanning gedaan om alle perso nen in kaart te brengen die be trokken waren bij de misdaden in het gebied van Srebrenica' in 1995. De informatie wordt door gestuurd naar het Joegosla- vië-Tribunaal in Den Haag en aan het Bosnische Staatsge- rechtshof in Sarajevo. Namen van potentiële verdachten wor den niet bekendgemaakt om het onderzoek niet in gevaar te bren gen. Aan het rapport van RS ging ja renlang getouwtrek vooraf. Ash down stelt in zijn verklaring dat geen enkel onderzoek de ver moorde familieleden kan vervan gen. Toch is de Brit verheugd dat nabestaanden nu antwoord kunnen krijgen op wagen waar mee zij al meer dan tien jaar zit ten. Een vertegenwoordiger van de Bosnisch-Servische regering in Ban ja Luka bekend gisteren dat het materiaal de namen bevat van 19.473 militairen, agenten en medewerkers van de ministe ries van Defensie en Binnenland se Zaken, die bij de gebeurtenis sen van Srebrenica betrokken waren. Vorig jaar al had Republika Srpska toegegeven dat na de val van Srebrenica bijna achtdui zend moslims waren gedood. As hdown bleef vervolgens nadere informatie eisen over mogelijke verantwoordelijken. ANP/AFP (Advertentie) Er is een nieuwe gratis dienst voor het MKB: ZekerWeten van KPN®. Dit is een scan die u compleet inzicht geeft in uw telecomgebruik. Vaste en mobiele telefonie én internet. U ziet wat u mist, wat u te veel heeft en waarop u kunt besparen. Daarbij kunt u rekenen op persoonlijk, deskundig advies. Wacht op ons telefoontje, kijk op www.kpn.com, trefwoord 'ZekerWeten' of bel direct 0800-0403. MBESHH business partner www.kpn.com 10800-0403 altijd dichtbij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5