Niets is wat het lijkt PZC Poppen van buikspreekster verstoren het gezinsleven woensdag 5 oktober 2005 Poppen van een voormalige buikspreekster, die een co- me-back beleven en vervolgens een nietsontziende machtsstrijd veroorzaken. Psychologische oorlogsvoering en psychoter- reur. De voorstelling van het be wegingstheater Golden Palace begint zo onschuldig, maar al gauw wordt het vredige gezinsle ven van de voormalige buikspreekster Carla op nietsontziende wijze verstoord. De beginscène uit De Buikspreekster doet op geen en kele manier vermoeden waar het met de voorstelling naar toe gaat. Het stuk, gebaseerd op de documentaire 'Variété' van Net ty van Hoorn uit 1992, waarin Carla, het charmante meisje met de wonderpoppen vertelt over haar obsessieve relatie met haar poppen, kan nog alle kanten uit. Wat de toeschouwer betreft. Niet wat de makers van het stuk betreft, want die hebben iets zeer onheilspellends in de zin. Het vredige huiselijke tafereel is schijn. Het duurt niet lang meer of de rust wordt verstoord. Nog even en de poppen gaan spre ken. Buikspreekster Carla heeft ooit toen zij trouwde haar artiesten- bestaan opgegeven. Twintig jaar later eist deze keuze alsnog zijn tol. De poppen vergeven het haar kennelijk niet dat ze hen aan de kant heeft gezet. Dat wil zeggen: Carla kan zelf niet zon der haar poppen, want de stem metjes die spreken en uiteinde lijk haar gezinsleven geheel zul len ontregelen, komen uiteraard uit haar eigen buik. Ze stuurt meedogenloos aan op een psy chologische oorlogsvoering, con fronteert man en kind met haar mislukte leven en dwingt hen met haar af te dalen naar een sprookjeswereld waar zelfs Ali ce in Wonderland van zou schrikken. Artistiek leidster en regisseur Ingrid Kuypers kreeg een pluim van de Volkskrant, vanwege de 'hartverscheurende poppenmotoriek' in dit tragiko mische theaterstuk. Trudie Lute en David Eeles spelen op over tuigende wijze een 'verzenuwd echtpaar'. En in de geladen voor stelling loopt een aangrijpend zenuwachtig jongetje rond, prachtig gespeeld door Yahya Gaier. De Buikspreekster is het vervolg op de locatievoorstel ling Golden Palace en op Man- nenschool. Het stuk past in de formule van visueel, lichamelijk en muzikaal theater. De pianist Kees van Zantwijk neemt het muzikale gedeelte voor zijn reke ning. J.E. Hesterman Golden Palace met De Buikspreek ster: zaterdag in Vestzak 99, aan vang 20.15 uur. ls een Marokkaan naar je borsten kijkt, wil hij dat je zijn vrouw ontmoet. Een der gelijke uitspraak kan tot tal van misverstanden leiden. Als titel van een theaterpro gramma lijkt hij op het eerste gehoor doordrenkt van discri minerende vooroordelen. Maar voor Ingrid Dullens zit er niets provocerends in. Integendeel. „Het verhaal be gint gewoon zo. Een man staat voor mijn deur, kijkt naar mijn borsten en brengt eten. Ik inter preteerde dat aanvankelijk ook verkeerd." Het betreft dus een voorstelling over misverstanden en onhandigheden, over het le ren herkennen en doorgronden van cultuurverschillen en over het besef dat niets is wat het lijkt. Het publiek kan daarvan dinsdag kennisnemen in de Stadsschouwburg van Middel burg. Ingrid Dullens vertelt over haar vriendschap met een Marok kaanse vrouw, de kennisma king, wat ze samen meemaken. Het loopt niet goed af, waar schuwt Dullens. Dat is te wijten aan de omstandigheden waarin die vrouw verkeert. Want waar ligt de grens tussen vertrouwen en verraad? Wanneer overweeg je bepaalde informatie wel door te spelen en wanneer besluit je die voor jezelf te houden? Dat blijkt volgens Ingrid Dullens sterk cultureel bepaald. Ingrid Dullens (37) vormde sa men met Hilde de Roeck van 1990 tot 2000 het Vlaamse caba retduo De Dulle Roeckers. Ver volgens richtte ze een productie huis op voor kinder- en jeugd theater, Padarijs genaamd. Ze ging ook regisseren, zowel bij Padarijs als voor televisie. Van 1995 tot 2002 woonde zij in de Antwerpse migrantenwijk Bor- gerhout, waar Vlamingen en Ma rokkanen trachten samen te le ven. Slechts een enkeling slaagt er in de culture verschillen in de dagelijkse praktijk te overbrug gen. „Het is een investering voor beide kanten, om tot toena dering te komen." Ingrid Dullens nam zo'n uitzon derlijke plaats in. Ze werd bij wijze van spreken kind aan huis in een Marokkaans gezin en leer de de Berberse gemeenschap kennen van binnenuit. Ze be sloot haar ervaringen in een ro man te verwerken. „Ik vond het resultaat cabaretesk beschreven en dacht aan een theatervoor stelling. Maar wie gaat dat spe len? Misschien moet ik het zelf doen." Zo staat ze nu met haar eerste solovoorstelling in Neder- Ingrid Dullens: „Het is geen moppenshow over Marokkanen. Ik zeg rake dingen, maar met warmte en begrip." foto Erich Lucas landse theaters. Toch is het ver haal niet autobiografisch. Ze heeft wel gebruik gemaakt van haar ervaringen, maar die ge bundeld. „Het zou elke dag zo kunnen gebeuren. Maar het ver haal kon zich ook elders afspe len, zoals bij de Roma. Ik vind het gewoon boeiend te werken met contrasten. En deze ingre diënten ken ik. De Marokkaanse gemeenschap is het decor. Dat wordt echter niet ingevuld met muntthee of bidmatjes. Het is geen moppenshow over Marok kanen. Ik zeg rake dingen, maar met warmte en begrip. Het pu bliek kan zich met mij identifice ren." De muziek is in handen van 3600, de naam van een hiphop band uit Genk, bestaande uit Marokkanen en Italianen. Van het nummer 'Verraden doe je niet' is een single verschenen. Binnenkort verschijnt er ook een clip van. HansTabbers Ingrid Dullens met de voorstelling 'Als een Marokkaan naar je borsten kijkt, wil hij dat je zijn vrouw ont moet', dinsdag vanaf 20.00 uur m de Stadsschouwburg van Middelburg. ANTWERPEN Strandwandeling. Toneelstuk van Jor- gen Cassier over drie jongvolwasse nen, die sinds hun jeugdjaren vrien den zijn, en besluiten elkaar te ont moeten tijdens een wandeling aan zee. wo. vr. en za. Zuidpool 20.00 uur. De Zwaluw. Theatrale vertelling, ge baseerd op tekst van Tom Jansen, waarin de leugen centraal staat, met muziek van Jan Kuijken, door Het Muziek Lod. vr. en za. Studio Tokio 20.00 uur. Parel van een meid. Komedie van Mare Camoletti rond huwelijksperike len. vr. en za. Noordtheater 20.15 uur, zo. 15.00 uur. Op blote voeten in het park. Komedie van Neil Simon over een pas gehuwd koppeltje, do. vr. en za. EWT 20.30 uur, zo. 15.00 uur. Voorstellingen in het Raamtheater: De genodigde, komedie van David Pharao, over een werkeloze, do. vr. en za. 20.00 uur, zo. 15.00 uur Voorstellingen Theater het Klokhuis: Menuet, rvoorstelling met theater, film, beeld, muziek en geluid over een driehoeksverhouding tussen een man, zijn vrouw en hun dienstmeisje, door Theatergroep Zuur, vr. 20.30 uur; Sprongen in het duister, voorstel ling door drie balletdansers op leef tijd, door Het Volk, za. 20.30 uur Voorstellingen in het Fakkeltheater: Terrorist, theaterproductie van Nigel Williams over terroristen en mensen die bang zijn voor terroristen m.m.v. Peter Perceval, do. vr. en za. rode zaal 20.30 uur; Oranje Boven, scram bled Eggs productie met cabaret door actrice Karin Struyf, vr. en za. zwar te zaal 20.30 uur, zo. 15.00 uur; Bel- gie voor beginners, theatershow door Bert Kruismans m.m.v. Peter Perce val, rond het 175-jarig bestaan van België, di. Rode zaal 20.30 uur; Van avond wel, schat: monoloog van Ed Vanderweyden over Lilly en haar nachtclub Chez Lilly, gespeeld door Anita Callebaut, vr. en za. Kelder theater 20.30 uur. Voorstellingen in de Arenberg: Gerry De Mol en Eva De Roovere met Kleine blote liedjes en Min Meer, concert, wo. 20.15 uur; 123 Comedy Club - Hollandse Maatjes: Nederland se stand-up comedians met Roel Ver burg en Chris van den Ende, vr. 20.30 uur; Cordon Sanitaire, theatervoor stelling met conferences en Neder landse liedjes van en door Freek de Jonge, vr. en za. 20.15 uur. Voorstellingen in Rataplan en Roma: Schaap met laarsjes, jeugdtheater, ge baseerd op het boek van Maritgen Matter, door Mare Reynaerts, wo. Ra taplan 15.00 uur, vr. 19.30 uur; Brick Quartet, concert met mix tussen ka mermuziek en jazz, do. Roma 20.30 uur; The Glenn Miller Orchestra, con cert za. Roma 15.00 uur. Voorstellingen in het Zuiderpershuis: De Kok van Cordoba, theater rond de muzikant Ziryab, die omstreeks 1000 in Cordoba leefde, door Dito'Dito, in leiding door tekstschrijver Lucas Ca therine, vr. 20.30 uur; Afrika+, combi natie van Afrikaanse muziek, met oer oude gezangen en ritmes doordrenkt met pop- en techno-invloeden, geënt op wiskundige patronen, met muziek van Dakar Electric met beelden van Georges Kamanayo, zo. 15.00 uur Concerten in De Singel: Nieuw Ensemble uit Amsterdam o.l.v. Ed Spanjaard, concert met he dendaags chinees programma m.m.v. Hilary Summers, alt, Shi Kelong, ba riton, Dong Ya, pipa en Juan Sha, zheng, do. blauwe zaal 20.00 uur; Fauré Quartett, concert met piano kwartetten van Schumann, Mozart en Fauré, za. Blauwe zaal 20.00 uur; La Petite Bande o.l.v. Sigiswald Kuij ken, concert met dans en met werk o.a. vier seizoenen van Vivaldi en Sarro, di. blauwe zaal 20.00 uur De zoete smaak der zonde. Theater voorstelling door Guido Belcanto, Vlaamse koning van het levenslied, wo. premiere Bourla 20.00 uur. Caruso. Kroniek over de laatste uren van een tenor en zijn butler met tekst van Koen Crucke en Jan Gheysens en spel van Koen Crucke en Stefan Meert. za. en zo. Theater Het Appel tje 20.00 uur. Concerten in de Koningin Elisabeth- zaal: Concert door Eels met Mark Oliver Everett, with Strings and special guest, wo. 20.00 uur; Kidconcert met Karnaval der Dieren van Camille Saint Saens o.l.v. dirigent Steven Ver- haert met tekst en spel van Joris Van den Brande, zo. 11.00 uur; The Dubli- ners, concert met Ierse folk, zo. 20.00 uur; Filharmonisch Orkest van de Oe- rel o.l.v. dirigent Dmitri Liss: concert ter gelegenheid van Europalia 2005 Rusland met werk van Rimsi-Korsa- kov, Tsjaikovski en Moessorgski, ma. 20.00 uur. Ariadne auf Naxos. Opera van Ri chard Strauss, do. vr. en di. Vlaamse Opera 20.00 uur, zo. 15.00 uur. Rebecca September. Hedendaagse dans: samenwerking tussen choreo grafe Ula Sickle, plastisch kunste naar Alexis Destoop muzikant Peter Lenaerts met Knockout, con cept waarin Rebecca September de film noir verkent, do. vr. en za. Pre miere Monty 20.30 uur. GENT Zu Hilfe! Zu Hilfe! Sonst bin ich ver loren! Theatervoorstelling, waarin te nor Christoph Homberg de draak steekt met traditionele theatercodes, zo. NTGent Area 15.00 uur. Vincent van Gogh. Toneelconcept van Jo gevers en Jo Decaluwé, geba seerd op de brieven van Vincent aan zijn broer Theo, zijn moeder, Paul Gauguin, Pissarro e.a.. ma. Tinnen- pot 20.00 uur. Voorstellingen in de Kopergietery: Best Of Taz (theater aan Zee), do. en vr. 20.00 uur; Bis-Art, danstweeluik Bazil en Utopeace door Cacao Bleu Collectief, za. 17.00 uur; Soms is een flatgebouw ook plat, jeugdtheater door Villanella, zo. 15.00 uur. Voorstellingen in Vooruit: Ben Sluys Quartet, jazzconcert, wo. 20.00 uur; De Oesterprinses door Flat Earth Society en Peter Vermeersch: hedendaagse soundtrack in het kader van het filmfestival, vr. en za. 20.00 uur; Club Midi, - Rock- en Roll Mas- terclasses met The Meteors (UK), Fif ty Feet Combo (BE), Batmobile (NL), The Turbo Yes (US), The Sneatsnif- fers (BE), za. 21.00 uur; The devil and Daniel Johnston, documentaire ope ning filmfestival, di. 20.30 uur; Tribu te to Daniel Johnston, door Das Pop (BE), di. 22.30 uur. Festival van Vlaanderen 2005 Gent: Vlaams Radio Orkest o.l.v. Joeri Tkatsjenko m.m.v. Denis Matsuev, piano, concert From Russia with Lo ve met werk van Prokofiev en Stra vinsky wo. Bijloke 20.00 uur; Victo ria - Het banket i.s.m. Les Ballets C de la B en Ceremonia: concept huwe lijksceremonie van Eric De Voider en Ceremonia, do. Handelsbeurs 19.00 uur; De oesterprinses, zie Vooruit vr. en za. 20.00 uur; Ural Philharmonic Orchestra o.l.v. Dmitri Liss met werk van Avert Terterian in het kader Eu ropalia Rusland, vr. Handelsbeurs 20.15 uur; Ural Philharmonic Or chestra o.l.v. Dmitri Liss m.m.v. Bo ris Berezowski, piano, concert met werk van Rimsi-Korsakov, Tsjaikovs ki en Moessorgski, za. Bijloke 20.00 uur; B.A.C.H.-dag, concerten met werk van Bach door Ensemble Explo rations, Christine Busch, La Petite Bande Sigiswals Kuyken en Sun- hae Im, Brock, Willem van Ekeren, B-Rock, Musica Viva met Alexander Roedin, Celloklas Zurich en Claron McFadden, Frank Braley, Kortjakje, zo. Bijloke 14.00 uur Concerten in de Handelsbeurs: Esther Venrooy en Frederik Croene, klassiek concert, zo. 20.15 uur; Irish Night met A Woman's Heart: concert met Mary Coughlan, Frances Black en Sharon Shannon, ma. 20.15 uur Concerten en ballet Vlaamse Opera: Perfect Gems -Volmaakte Juweeltjes: drie choreografieën en balletwerken (The Grey Area, In the Night en The me and Variations), klassieke en he dendaagse ballet van de 20ste en 21ste eeuw, door het Koninklijk Bal let van Vlaanderen, do. en vr. 20.00 uur; Lunchconcert: pianokwintet van Dvorak door Jean-Claude Van den Eynden, vr. 12.30 uur. Concerten in de Rode Pomp: Steven Vanhauwaert, pianoconcert, wo. 20.30 uur; Concerten I; klarinet en piano, do. 20.30 uur; Thomas Schultz, piano, za. 20.30 uur. Récital Bécaud met Wendy en Sa muel. za. Groenzaal - Sint Bavo 20.30 BRUGGE Voorstellingen in de Stadsschouw burg: Het temmen van de feeks, bewerking toneelstuk van Shakespeare door Ivo van Hove, gespeeld door Toneelgroep Amsterdam, do. 20.00 uur; Brahms Serenade, concert met werk van Brahms, Novak en Janacek door het Prometheus Ensemble o.l.v. Etienne Siebens, vr. 20.00 uur; A Woman's Heart, Ierse avond met Mary Coug hlan, Frances Black en Sharon Shan non, zo. 20.00 uur; Meeting with Vaj- rasattva, traditionele krijgskunsten, hedendaagse choreografie en oosters slagwerk, ma. 20.00 uur. 4.48 Psychose. Monoloog over een vrouw, die aankondigt dat ze zich pre cies om 4.48 uur in de dood zal stor ten, door Het Zuidelijk Toneel Hollan- dia. di. Biekorf 20.00 uur. Voorstellingen in De Werf: AGIIIR, jazzconcert met o.a. Andre Goudbeek en Christine Wodrascka, vr. 20.30 uur. Concerten in het Concertgebouw: Tosca, opera van Giacomo Puccini, do. 20.00 uur; II Giardino Armonico Viktoria Mullova: concert met werk van Vivaldi, Handel en Sammartini door het barokorkest en m.m.v. violis te Mullova, zo. 20.00 uur. Brugs Koorfestival 2005. Bladelin En semble Ryelandt Ensemble, con cert met dubbelkorige muziek door de eeuwen, za. Sint-Gilliskerk 20.00 Histrylogie. History of Jazz, concert door jazzcombo m.m.v. verteller Jean Blaute. za. C.C. de Valkaart 20.15 KNOKKE Ongericht enthousiasme NAGT 2. Avond vol muziek, theater, film en beeldende kunst door Collectief Debo nair. vr. Scharpoord 20.30 uur. Oktoberfeest De Deurdouwers openen het Koenkelpotbal. Na deze dorpsband staat J&J 2 men Company op het po- dium. De Hermes House Band sluit het programma af. •Kerkplein, 's-Heerenhoek, 20.00 uur Theatershow Now....Miss Midler, is een theatershow van het Bette Mi J Project. 1. Het programma is gebaseerd op de show Live at last uit l 1977, destijds door de VPRO op televisie uitgezonden M ke van Zijl (ex Femme Fatal) raakte geboeid door de diva muziekstijlen die erin voorkomen, zoals, jazz, boogie, bL en pop. Samen met ex leden van de band In the Clinch werd hei., geboren deze show in een nieuw jasje te steken. De groep Hurricain speelt vervolgens muziek van Allison Moriseiie Meredith Brooks, Queen en dergelijke. •Dorpshuis, Kruiningen, 20.30 uur Strings Gitarist Jan Kuiper presenteert World of strings De drie andere snaarvirtuozen zijn Purbayan Chatterjee India op sitar, Chen Yu uit China op pipa en Zoumana Diarra uit Mali op kora, goni en gitaar. Begeleiders zijnN Ranjan Biswas uit Bangla Desh (tabla en zang) en M Pathé M'Baye uit Senegal (sabar, djembé, tama enz; •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Orgelconcert Organist Bas de Vroome vertolkt werken van J.S. Bach. Het programma vermeldt: Toccata, adagio en fuga in cl 564, Canzona in d BWV 588, Sechs Chorale von verschiet ner Art BWV 645-650 en Passacaglia in c BWV 582. Base Vroome is organist van de Oude en Nieuwe Kerk in Delft •Oostkerk, Middelburg, 20.00 uur Pianiste Eliane Rodrigues verzorgt een soiree. De van oorsprong Braziliaanse pianiste vertolkt vooral* ken van Beethoven, Mozart en Chopin, maar ook van Sc! bert, Schumann en Rachmaninoff. •Ledeltheater, Oostburg, 20.00 uur Cabaret Veldhuis Kemper presenteren De Geur Van. Uitgangspunt is het principe: Alles is maakbaar. Of hete gaat om relaties, vriendschap of seks, met de juiste ingre diënten lijk je alles tot een succes te kunnen maken. Reit Veldhuis en Richard Kemper werden vooral bekend meti hit Ik wou dat ik jou was. •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Reizen Eric Rotte vertelt over zijn soloreizen in De Boes naar Si Phan Don. In een jaar tijd reisde hij naar negen exotische landen,w onder Laos, Cambodja en Vietnam. Videokunstenaar Be? nard Vercauteren van den Berge maakte beelden bij zijné boeken. •Dorpshuis 't Oude Raed'uus, Poortvliet, 20.15 uur Meidenkelder Theatergroep Karen's way presenteert Meidenkelder. Vijf ontvoerde meiden leren elkaar kennen en zoeken hos vast in de gewone dingen. Regie: Coen van Onselen. •Vestzak 99, Vlissingen, 20.15 uur Toneel Koning Carlos Zie donderdag. •Podiipp 't Beest, Goes, 20.30 uur Kids TWee Zéeuwse bands staan op het podium tijdens The kid are allright. Het optreden van Marsha met zijn band wordt tevens zijn nieuwe live-demo. De singer-songwriter uit Arnemuiden won dit voorjaardf publieksprijs bij de Zeeuwse Showcase. De groep Rrraaaj vertolkt covers van onder anderen Golden Earring, Ene Clapton, Rolling Stones en De Dijk. •De Piek, Vlissingen, 21.30 uur ZATERDAG Jubileum Dorpshuis Kruingingen viert zijn 50-jarig bestaan metee open middag. Medewerking verlenen Volksdansgroep Damavro, Compul les voor Senioren, Seniorbiljart, Ouderenclub, Koersbal, Mandoline orkest Excelsior, Rode kruis Reimerswaal, Schaak, ANBO, Zangvereniging Crescendo, Crea Club kr ningen, Sea Side Rendez Vous Popkoor, Free Dance, Han nie E.M.M., Jeugd drumles, Klarinetles, Blokfluitles,Gita les. Met optredens binnen en buiten het pand van Dweil band De Scheldedweilers, The Lucky Boots linedancers, Volksdansgroep Damavro, Free Dance groep Kruiningen •Dorpshuis, Kruingen, 13.30 uur. Harp The Young Harpists verzorgen een concert. Het ensemble onder leiding van Ineke de Vente speelt opl tische harpen, ook wel hakenharpen genoemd. Het n re bestaat uit een variatie van stijlen, zowel klassiek, als Zuid-Amerikaans en Iers werk. •De Drukkery, Middelburg, 15.00 uur Vocalistenconcours Het zangconcours Zierikzee Vocaal is toe aan de derde ei tie. De voorrondes zijn tijdens de middag. De finale 's avonA wordt een afwisseling van koorzang, verzorgd door het h venbouwkoor van de Christelijke Scholengemeenschap Prins Maurits en solozang. •Nieuwe Kerk, Zierikzee, 12.30 en 19.45 uur Jubileumconcert Het Christelijk Gemengd Koor Deo Cantemus verzorgt jubileumconcert. Het Rotterdamse koor olv Cor de Haan bestaat zeventig ïaar- Medewerking verlenen ook de jeugdkoren Uit der kinden mond uit Waarde en Jong Crescendo uit Kapelle, beiden Dineke van Midelkoop. André de Jager neemt plaats acht het orgel. •Grote of Maria Magdalenakerk, Goes, 19.30 uur Folk Iers, Schots en Scheef is een muziekprogramma van Knij1 Het muzikale palet van dit folkensemble omvat het gelui' van dwarsfluit, tinwhistle, banjo, gitaar, mandoline, vioo accordeon, trekzak en bodhran. Opvallende klankkleuren worden geproduceerd door tw in eigen beheer ontworpen en vervaardigde instruments de Van Bezeij-onestep-piano-percusdrum en de OpenoK contra-contrabas. Schipperskoor De Dekzwabbers olvai gente Irena Durinck zingt na de pauze shanty's en tradit) nals. •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Musical Muziektheatergezelschap GOV presenteert de musical-of ratic Over-leven. Zie donderdag. •Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 50