Hamlet leest de koran Ongenuanceerde zelfverheerlijking podium Duel in een klassieke uitvoering van Hamlet. foto Hans Boerrigter. heatermaker Ab Gie- telink, bekend van historische lokatie- producties als Vondels Ghijs- brecht en Heeren 17, is nu op reis met Shakespeare's Ham let. Op de flyer staat Hamiets belangrijkste zin, 'zijn of niet zijn', in het Arabisch. De voorstelling is morgen te zien in het Arsenaaltheater in Vlis- singen. Inderdaad, de koran. Opeens is hij er, in Shakespeares Hamlet. De Nederlandse verta ling weliswaar, maar toch. De vrome Ophelia leest erin. Ham let, de ongelukkige prins van De nemarken, pakt het boek van haar over. Hij sluiert Ophelia, en laat haar in verwarring ach ter. Even later zien we Hamlet, le zend in het boek dat hij van Op helia nam. Ophelia's vader, Polo- nius, vreest dat Hamlet defini tief gek is geworden. Wij kun nen alleen concluderen dat Ham let zich definitief van het Deen se hof heeft afgekeerd: hij is ver anderd in een soort MoHamlet B. Niets kan hem nog raken. Theatermaker Ab Gietelink is niet bang voor de actualiteit. De man die al ruim twintig jaar in de marge van het grote theater werkt aart kleine documentaire stukken op locatie, kon eigen lijk niet anders: „Je weet dat ik houd van politiek theater", ver klaart de regisseur. „Maar je weet ook dat ik niet van platte actualiteit houd." Vorig jaar maakte Ab Gietelink Het Beloofde Land, een stuk Over Sharon, Jezus en Wij. Die titel leverde enige protesten op uit religieuze kringen. Toen het stuk eenmaal in première was gegaan, verstomde die kritiek: Het Beloofde Land was een aar dige, zij het ook tamelijk onge vaarlijke satire op de bijbel en wat gelovigen er zoal mee doen. Of dat ook het geval zal zijn met deze actualisering van Shake speares Hamlet is nog de vraag. Ook binnen het vijfkoppige ac teursensemble heerst nog one nigheid over de verwijzing naar islamitisch fundamentalisme. Volgens Ab Gietelink moeten we het niet zo zwaar nemen: „Het is een knipoog, meer niet. Ik heb deze Hamlet toch vooral gemaakt als een historische voorstelling, met echte kos tuums. Ik ben ook heel trouw aan de oorspronkelijke tekst. De verwijzing naar moslimfunda mentalisme is eigenlijk een speelsigheid. Ik geef ermee aan dat het stuk niets aan actuali teit heeft verloren in de vierhon derd jaar dat het nu al bestaat." Verder dan deze ene verwijzing naar Hamiets vermeende vlucht in de religie gebeurt er ook wei nig verontrustends. Het stuk is deze nazomer op tournee langs kastelen en andere historische gebouwen in heel Nederland. Op de prettige, licht amateuristi sche en pretentieloze manier van Ab Gietelink, spelen vijf ac teurs alle tientallen rollen van Shakespeares meesterwerk. Het decor bestaat opnieuw uit de twee verrijdbare rolsteigers, waarmee Gietelink al sinds Von dels Ghijsbregt rondreist. Oudgediende Dick Top speelt een lekkere verzameling rollen van Polonius tot briefopbren- ger. Vaste Gietelink-ster Munda de la Marre doet een heel aardi ge freudiaanse dubbel van Ham- Iets moeder Getrude en zijn ge liefde Ophelia. Voor veel psychologische diep gang is in deze Hamlet vanzelf sprekend geen plaats. De vele rolwisselingen maken inleving lastig. Hamlet-acteur Leon Roe ven blijft aardig overeind, ook met de fundamentalistische rol- opvating van regisseur Giete link. Wijbrand Schaap Hamlet door Theater Nomade, don derdag in Arsenaaltheater, Vlissin- gen aanvang 20.15 uur. Zou het mogelijk kunnen zijn dat ik een stukje agres sie bij jou voel? Conflictvermij dend taalgebruik in dialogen en monologen is uitgegroeid tot handelsmerk van de Tilburgse Theatergroep Koning Carlos. „Het is de taal van new age en bovendien typisch Hollands", zegt regisseur Joris van Midde. „Ik vraag me af op onze humor in België zou aanslaan." De voorzichtige, eigentijdse taal is verweven in IV.Uur On genuanceerde Zelfverheerlij king, de nieuwe voorstelling van Koning Carlos. De komi sche, enigszins absurdistische voorstelling speelt in een decor met stellingskasten en een labo ratoriumopstelling met heel veel aardappelen. Het is het on derduikadres van L. de W., een man die met grote stelligheid be weert dat een complot de we reld bedreigt. Aardappels zijn daarin van cruciaal belang. De W. wordt aan de tand ge voeld door een onzekere, hijgeri ge journalist op zoek naar pri meurs, die het mysterie beetje bij beetje denkt te ontrafelen. „Die journalist is een persifla ge", vertelt Leon de Waal, „maar we spelen ook in op gre tigheid van burgers op het mo ment dat er iets opzienbarends gebeurt. Mensen willen meteen alles weten. Ik betrap mezelf daar ook op." Om de rol van de verslaggever vorm te geven bestudeerden ac teurs Leon de Waal, Boy Jonker gouw, regisseur Joris van Mid de en vormgever Ton de Witte tv-fragmenten met Andries Kne vel en Fons de Poel. De Waal: „Maar de personages in onze voorstellingen zijn altijd uitver grotingen van onszelf." Contrasterend met het taalge bruik kenmerkt lVs Uur Onge nuanceerde Zelfverheerlijking zich ook door haantjesgedrag en opmerkingen en gedragingen van onvolwassen mannen. De producties van Koning Car los ontstaan op de vloer. De spe lers bedenken een thema en be ginnen een improvisasie. Jon kergouw en De Waal gaan thuis met de ideeën aan de slag en schrijven teksten voor de voor stelling. Die zijn het begin van nieuwe improvisaties en over drijvingen. In de loop der jaren zijn de stij len van de twee auteurs naar el kaar toegegroeid. Van Midde: „Bij ons bemoeit ie dereen zich overal mee. Ton de Witte maakt het decor, maar reageert ook op ons spel. 'Ik zou het anders zeggen', roept hij dan, als hij bezig is een lamp op te hangen. Wij bemoeien ons ook weer met het decor." IV2 Uur Ongenuanceerde Zelf verheerlijking is een reflectie op de huidige tijd. De komende jaren staan varianten van het thema op het programma met Ongenunaceerde Zelfontroe- ring, Ongenunanceerde Zelfver loochening en Ongenuanceerde Zelfdestructie. Jonkergouw: „Wij wilden in ons subsidieverzoek een rode draad aangeven. We haken in op de ac tualiteit, dus dan is het moeilijk om vijf jaar vooruit te denken, maar we werken daadwerkelijk aan een reeks van vier." Joost Goutziers Koning Carlos met '1 Uur Ongenu anceerde Zelfverheerlijking', donder dag en vrijdag in Podium 't Beest in Goes. De voorstellingen beginnen om 20.30 uur. Bach sprokkelde .favorieten bijeen 'voor Lutherse mis frTet Bachkoor Zeeland voert IHzondagmiddag, bijgestaan 'Lr een barokensemble, de Lu therse Mis in g-klein van Jo- IhannSebastiaan Bach uit. leijgieuze liedjes in de volks taal, die kwamen voor de Refor matie nog niet zoveel voor. Een 'baar kerstliedjes en de middel eeuwse liederen van rondtrek- tende monniken, veel meer was hiet. Luther en Calvijn brach- en daar verandering in, de twee- Ie een stuk strenger dan de eer- ite. Voor Calvijn waren zang en ans de uitingen van 'een laag [rakter en grove zinnelijk- ieid'. Een streng en sober leven yas het hoogste goed voor de nan die luxe en kunst als zonde leschouwde. Enkel de vertaalde isalmen van David, rechttoe >chtaan en zonder orgel gezon- len, pasten in dit zuinige den- jn. |e zou bijna denken dat Calvijn irop uit was de levensvreugde liit de wereld te helpen. Voor Lu- her hoefde dat absoluut niet. ,Tanze immer hin, der Glaube ind die Liebe lassen sich nicht ustanzen so du keusch und nassig dabei bist", zo vond hij. flits kuis en met mate mocht de nens dansend door het leven, let dagelijkse leven kon ver- ijkt worden door het zingen lan geestelijke liederen in de Ólkstaal, de vorm van de katho- ieke eredienst echter mocht van ,uther blijven bestaan. De tolkstaal ki-eeg weliswaar een leeds grotere rol in de kerk, Och werd het Latijn niet volle- jg uitgebannen. 6 uitvoering van zondag is on- erdeel van een cantatedienst in e Kleine Kerk in Veere onder Ciding van dominee Henk de uiter. De muzikale leiding is in tanden van Leo den Broeder, iè solisten zijn de alt Joke Wol- ers. de tenor Jan van Elsacker tn de bas Lieven Deroo. leze solisten zingen de drie mid- èndelen van de Lutherse mis. aaromheen zitten drie koorde- èn. De vier missen die bekend fcl als de Korte of Lutherse en, worden een beetje over- ihaduwd door een vijfde, de be- jemde Mis in b mineur. Het itdat de vier kleintjes bijna he imaal zijn opgebouwd uit stuk- es cantates die Bach eerder chreef, heeft de stukken in de dop van de muziekgeschiedenis okgeen goed gedaan. Tegelij- rtijd vormt juist dat aspect de pacht van deze vier werken. Je iu kunnen zeggen dat Bach ijn eigen favoriete hoogtepun- ;n uit de talrijke cantates bij el- aar heeft geveegd in deze vier issen. His master's choice dus. 'at wil je als luisteraar nog 1 eer? Douwe Eisenga woensdag 5 oktober 2005 mor Jan van Elsacker. 5 t/m 11 oktober i lutherse Mis in g-klein van Jo- mSebastiaan Bach door het Back er Zeeland, zondag vanaf 16.39 'in de Kleine Kerk in Veere. WOENSDAG Poppentheater Poppentheater Sim Bolus speelt Wat 'n schat. De vrienden Pos en Peer willen rijk worden en gaan op zoek naar de grootste schat ter wereld. •Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Jazz Het Marzio Scholten Quartet geeft een concert. Het jazzkwartet richt zich op moderne jazz, overwegend composities en arrangementen van Scholten, waarin samen spel en improvisatie een grote rol spelen. De bezetting: Mar zio Scholten (gitaar), Tony Roe (piano), Lucas Dols (bas) en Jurjen Bakker (drums). •Desafinado, Middelburg, 21.00 uur DONDERDAG Musical De Musical-operatic Over-leven gaat in première. Muziektheatergezelschap GOV presenteert de voorstelling in samenwerking met de stichting Dansz naar aanleiding van zijn zestig jarig bestaan en van de bevrijding zestig jaar geleden. Een arts raakt in de problemen omdat hij als hoofd dijkbewaking waarschuwingen negeert en niet de juiste maatregelen treft. Librettist: Rinie de Koster, gastsolist Rob van der Meule. •Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur Toneel Theater Nomade speelt Hamlet Een klassieke uitvoering van Shakespeare onder regie van Ab Gietelink. De veertien belangrijkste personages worden uitgebeeld door vijf acteurs, die veelvuldig van rol wisselen: Leon Roeven, Ben Ramakers, Dick Top, Munda de la Marre en Marcel Schouwstra. •Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Toneel Koning Carlos Conflictvermijdend taalgebruik in dialogen en monologen is uitgegroeid tot handelsmerk van deze Tilburgse Theater groep. De komische, enigszins absurdistische voorstelling speelt in een decor met stellingskasten en een laboratorium opstelling met heel veel aardappelen. •Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur VRIJDAG Cabaret Kristel Zweers en Pien Ankerman bieden dubbelcabaret. Beiden zijn representanten van de Girls Comedie Night. Kristel Zweers (foto) speelt haar theaterdebuut Tegen spraak. Op televisie is zij te zien als panellid van De Lama's. Pien Ankerman komt met de voorstelling Guts. •Ledeltheater, Oostburg, 20.00 uur Musical Muziektheatergezelschap GOV presenteert de musical-ope ratic Over-leven. Zie donderdag. •Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur In het gemeentehuis van Kapelle wordt vrijdag om 19.30 uur de expositie Isengri- mus, een onvervuld verlangen van Louis Paul Boon geopend. Isengrimus is een ar tistiek project waarbij kunstenaars van het Kunstplatform Kappa uit Kapellen op zoek gingen naar de actualiteitswaarde van het oeuvre van Boon. Bij de opening is filmmaker Robbe de Hert aanwezig. Hij verfilmde een aantal boeken van Louis Paul Boon. De film De Bom, met Boon in de hoofdrol, wordt eveneens gedraaid. De tentoonstelling is te zien tot en met 28 ok tober tijdens openingsuren van het ge meentehuis en op zaterdag 8 en 15 oktober van 13 tot 16 uur. Greenpeace toont het kleurrijke onderwa terleven op een reizende expositie in de bi bliotheek in Kapelle. Vijftien grote kleu renfoto's schetsen het leven in de op het oog grauwe Noordzee. Te zien tot eind ok tober tijdens openingsuren van de biblio theek. In het voormalige ROC-gebouw in Goes is de startexpositie van Zeeuwse Nieuwe te zien. De expositie omvat werk van de in Zee land werkende kunstenaars Bianca Runge, Caroline Passenier, Coen Wieleman, Dan ny van Rijt, Denz de Kroon, Ellen de Boer, Janneke Rottier, Liesbeth Labeur, Lies- beth Minderhoud, Machteld van der Wijst, Michiel Paalvast, Nanda Runge en Ollo Feenstra. 'Zeeuwse Nieuwe' is een inita- tief van CBK Zeeland om jong talent te mo tiveren en zichtbaar te maken, Zeeuwse maritieme affiches is de titel van een expositie in het Zeeuws maritiem Mu- zeeum in Vlissingen. De tentoonstelling omvat posters van lijn diensten voor personenvervoer in het be gin van de negentiende eeuw. Gedeputeer de Harry van Waveren opent de tentoon stelling zaterdag om 11 uur. Te zien t/m 5 februari op maandag t/m vrijdag van 10 tot 17 uur, zaterdag en zondag van 13 tot 17 uur. ROTTERDAM Wereldmuseum Rotterdam: t/m 28 decem ber: Beeldvorming. Westerse voorwerpen uit de negentiende en twintigste eeuw ver beelden hoe het Westen naar andere cultu ren keek. t/m 5 maart 2006, Marokko: kunst design 2005. t/m 22 mei 2006: Ex pressies in indigo, textielkunst van Fuku- moto Shihoko. Museum Het Schielandshuis: t/m 20 no vember: Rotterdam Geraakt - emoties van een stad in oorlog, t/m 12 februari, Rich ters en het panorama. In april 1940 maakt Richters vanaf de Stadhuistoren een pano ramatekening van Rotterdam. Een paar weken later verwoest het bombardement de binnenstad. Kunsthal Rotterdam: t/m 15 januari: Char lie Chaplin in beeld. Een multi-mediale, fa milie-tentoonstelling over een van de grootste kunstenaars van de twintigste eeuw. Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 31 december. De hoogtepunten uit de verza meling oude kunst, uit de periode 1400-1700 en 1730-1950. Opstelling moder ne kunst en surrealisten, t/m 27 november Jan Veth en zijn tijdgenoten in het fin de siècle. Maritiem Museum Rotterdam: t/m 31 de cember, WereldHaven - HavenWereld. t/m 31 december: Binnenvaart. Vooral het le ven, werken en wonen van de binnenschip per en zijn gezin, vroeger en nu, komen aan de orde. Ned. Architectuurinstituut: t/m 31 decem ber: GeWoon Architectuur. De permanen te tentoonstelling van het NAi vertelt de geschiedenis van twee eeuwen wonen en volkshuisvesting in Nederland, t/m 23 ok tober: Een Vorstelijke Tentoonstelling, t/m 8 januari Team 10. Een internationale groep architecten bracht vijftig jaar gele den de menselijke maat terug in de archi tectuur. Onder de naam Team 10 vormden o.a. Aldo van Eyck en Jaap Bakema een bron van inspiratie voor de architecten van nu. Witte de With, center for contemporary art: t/m 6 november Monopolis - Antwer pen is het werk van drie instellingen - Mu- HKA, Extra City en Objectif_exhibitions - die in samenspraak met Witte de With la ten zien hoe dialoog en uitwisseling aan de basis liggen van een artistiek en tegelijk maatschappelijk project. De tentoonstel ling is een case study over kunst en de ma nieren waarop ze zich inbedt in het maat schappelijk weefsel van de (wereld-)stad Antwerpen. Centrum Beeldende Kunst t/m 8 januari High tea Talk. Dit keer worden er gas ten uit de modewereld aan de tand ge voeld door talkshowhosts ANTWERPEN Mas I Nationaal Scheepvaartmuseum: tot 30 oktober - Een baken in de duisternis. MUHKA: tot 6 november - Honoré D'O - Blue Key; tot 13 november - Collectiepre sentatie XII /herfst 2005 - Photobased Beeldende Kunst erï Fotografie en Franse kunst uit de collectie; tot 27 november - Angels of Histoiy: Het Moskous conceptua- lisme en zijn invloed. Prov. Diamantmuseum: tot 4 december: Tijdloze juwelen Horloges met diamant. KMSK: tot 31 december - Le Tour de Fran ce: Een tocht langs de Franse kust in verza melingen; tot 2006 - Rijksmuseum aan de Schelde Meesterwerken uit de schatka mer van Nederland. Fotomuseum: nieuwe vleugel - tot 8 janua ri 06 - Europalia Rusland: Street- Art and Fashion; oude vleugel: tot 8 jan. 06 - Sabena/Air Nostalgie; 4de verdieping, zaal Arena - tot 8 jan. 06 - New Photograp hers 2006. Zilvermuseum Sterckshof: tot 8 januari - 14de Zilvertriënnale; tot 25 januari - Chris- tofle - Hoogtepunten van een Dynastie. MOMU: tot 5 februari 2006 - Europalia Katharina Prospect - "The Russians" by A.F. Vandervorst; Momu Gallery: tot 30 ok tober - (S)teken: Merklappen uit de 17de tot 20ste eeuw. GENT Geuzenhuis: tot 9 oktober - Gertrui Daem, keramiek en etsen Tinka Pittours, mixed media. S.M.A.K.: tot 9 oktober - Tazro Niscino Installatie Sint-Annakerk - Kabinetten toonstelling; tot 23 oktober Kunst Nu/Westley Meuris; tot 4 december Baloi- se - Aleksandra Mir Hof van Ryhove: tot 20 oktober - Beelden de poezie: oude en nieuwe textieltechnie ken in een eigen kunstvorm. Campo Santo Kapel: tot 23 oktober - Va- dim Vosters. Caermersklooster: tot 30 oktober - Zonder Beeldruis: Luk Monsaert, huisfotgraaf van het Internationaal Filmfestival van Vlaan deren. Verzameld Werk: tot 11 november Karen Pontoppidau. Kunsthal Sint-Pietersabdij: tot 13 november - Rik Vermeersch met Vrouw-Niet-vrouw: beelden in gips, brons en epoxy, grafiek en schilderijen. MIAT: tot 8 januari 2006 - Aan Tafel! Phi lippe Gauderlier, de Belgische Escoffier, meesterkok uit Gent: de wereld van de 19deeeuwse eetcultuur in Gent. Huis van Alijn: tot 29 januari - Romain Royal - Koning van het Gentse volksthea ter BRUGGE Stadshallen: tot 9 oktober - Artmeeting 2005 - Schilderijen, keramiek en bronzen sculpturen; tot 14 november - Rodin Van gips tot brons... Memlingmuseum: tot 16 oktober - Ventila tie Kunst als middel tot dialoog. Bogardenkapel: tot 31 oktober - Arno Chevalier des Zazous; Beeldende homma ge door een 20-tal kunstenaars aan de songteksten van Arno. Sint Salvatorskathedraal: tot 6 november: Corpus Sanctorum: Het verhaal van schrij nen en relieken, Magdalenazaal: tot 18 december - Body Stroke Fototentoonstelling cursisten foto huis KNOKKE Scharpoord: tot 23 oktober - Jong Talent: Afgestudeerden en laatstejaarsstudenten beeldende kunst, architectuur, binnenhuis etc. uit Knokke-Heist stellen tentoon; tot 6 november - Knokke-Heist, een casino voor de toekomst: geselecteerden en winnaar van internationale architectuurwedstrijd voor het casino van Knokke. SEAS: tot 28 oktober - Annelies Slab- bynck.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 49