Revalidatietrip is vaak te duur PZC actie voor veiliger scheepvaart Een weekje jeugdige politiek in Madrid nmo Instituten zeestudie gaan samenwerken Al Regeling ziekenvervoer bedreiging voor herstel Zeeuwse patiënten woensdag 5 oktober 2005 jfrinr riaudia Sondervan 'b GOES - Zeeuwse patiënten la- ten hun revalidatie noodgedwon- gen zitten omdat zij de taxireis U naar revalidatiecentra in Goes en Terneuzen niet kunnen beta- jon, Vooral mensen met een laag jnkomen zien af van herstelbe- c. handelingen, zelfs voor hun kin- Pi deren, omdat zorgverzekeraars vergoeding voor taxivervoer wei- geren. vervoer is voor veel >atiënten te zwaar, of het is er lelemaal niet. Daardoor krijgen mensen en met name kinderen niet de zorg waar ze recht op thebben. Die noodkreet richten Icliëntenraad en directie van Re validatie Geneeskunde Zeeland en de provincie Zeeland aan de Tweede Kamer en minister Hoo- gervorst. Dg Tweede Kamer bespreekt .morgen het rapport van het Col lege voor Zorgverzekeringen iover de regeling voor zittend zie kenvervoer, die vorig jaar geldig Werd. In die regeling krijgen enkele groepen patiënten taxivervoer vergoed: kankerpatiënten, dialy sepatiënten, rolstoelgebondenen en blinden. Daarbuiten is enkel intensieve revalidatie van lan- dan een half jaar op meer een uur autorijden gaans Vooral mensen op bijstandni veau laten revalidatie vallen om financiële redenen. Den Boer haalt een voorbeeld aan van ie mand uit Bruinisse, die door de zorgverzekeraar naar de ge meente was verwezen om bijzon dere bijstand. „Dat is toch van de gekke; daarmee wordt het probleem op het bord van een andere overheid gelegd." Den Boer kan niet aangeven hoe veel patiënten niet kunnen reva lideren door de regeling. „Wij zijn geen partij tussen patiënt en verzekeraar. Wij horen enkel wat de patiënt vertelt." Tenietgedaan De verzekeraars snijden zich zelf in de vingers met de beperk te reiskostenvergoedingen, zegt de RGZ-directeur. Hij somt op: „Bij patiënten met herseninfarc ten wordt het voordeel ;van snel ingrijpen tenietgedaan' zonder revalidatie. Mensen met hartfa len hebben meer kans op herha ling. Er blijven steeds meer vroeggeboren kinderen i'n leven, maar vaak met aandoeningen. Zonder revalidatie zijn hun toe komstmogelijkheden beperkt. Zo blijft de zorgvraag hoog." Het ziekenhuis krijgt jaarlijks 150 kinderen voor poliklinische behandeling aangemeld. Aanwij.- zingen dat revalidatieartsen meer Zeeuwse kinderen naar kli nische behandelcentra in Til burg of Rotterdam sturen als po liklinische behandeling in Goes voor de ouders niet betaalbaar blijkt, heeft Den Boer niet. Hij heeft weinig hoop dat minis ter Iioogervorst ingrijpt. „Hoo- gervorst heeft vorig jaar al extra geld voor de vervoersrege- ling gegeven; hij vindt het nu een zaak van de verzekeraars. Die schrapten vervolgens alle coulanceregelingen. Ik vermoed dat er ergens een hoop geld onge bruikt ligt. Maar ik heb geen be wijzen." Medische noodzaak li'Dat sluit te veel patiënten uit. fl -Medische noodzaak moet het cri- i! lenum voor ziekenvervoer zijn, "adviseert het CvZ. Dat vinden ookRGZ en provincie. „Laat de A revalidatiearts bepalen of zit- s tend ziekenvervoer nodig is. Als tj een patiënt vordert en zelf kan lf reizen, kan die aanwijzing stop- P pen, Dat is ook het doel van re- validatie", betoogt directeur P. den Boer van het Zeeuwse re- i Validatiezi ekenhuis. t 'RGZ verzamelde voorbeelden f van afhakende patiënten uit k'Westkapelle, Borsele, Breskens, Bruinisse, Zierikzee, maar ook uit het centrum van Goes. Er is geen stadsbus; passagiers moe- tenaltijd overstappen. Zeeuwse scholen doen het goed in mderwijsgids loor Ernst Jan Rozendaal 1USSINGEN - De Hogeschool Zeeland (HZ) kan tevreden zijn ivcr de nieuwe Keuzegids Ho er Onderwijs. In de gezagheb- lende consumentengids voor ludenten, waarvan gisteren de icnde editie is gepresenteerd, coren de Vlissingse opleidingen luk voor stuk redelijk tot goed. )e Keuzegids Hoger Onderwijs rergelijkt meningen van studen- en over hun eigen opleiding. In- ien mogelijk worden daar ook ordelen van deskundigen aan Zo ontstaan klasse- tenten. In de gisteren gepubli- eerde editie staan nieuwe gege- over de opleidingen taal en üonomie, communicatie, be- rijfseconomie, commerciële conomie, bouwkunde, chemie civiele techniek. In alle klas- ementen eindigt de HZ boven fin de middenmoot. opleiding taal en economie 'ordt door de studenten op een ierde plaats gezet, achter Maas- richt, Den Bosch en Groningen. 'b deskundigen zetten Vlissin- eu zelfs op een derde plaats, chter Groningen en Rotter- am. Vooral de buitenlandmoge- ijkheden worden geroemd, 'ommunicatie eindigt landelijk vijfde, bedrijfseconomie als evende, commerciële economie ls vierde, evenals bouwkunde, fan deze opleidingen zijn alleen Judentenoordelen beschikbaar. -fiBmie komt er in Vlissingen tct een elfde plaats op een to tal van veertien opleidingen be laid vanaf, maar zelfs daarvan «acludeert de studiegids dat 'al- topleidingen het over de hele li- icredelijk doen', met alleen In- lolland in Alkmaar als een ne- alieve uitschieter. 'd pittigst oordeelt de keuze- over de opleiding civiele tchniek in Vlissingen, hoewel te als zevende eindigt op een to tal van vijftien vergelijkbare wdies. De ruimte om andere lan technische vakken te kiezen 5 "i Vlissingen 'onvoldoende' ®als het gaat om nakijktijd die ocenten nodig hebben, eindigt eHZ 'met stip onderaan'. '°rige maand werd al bekend t Vlissingen in het totaalklas- ïfnent van 54 Nederlandse ho- Niolen een dertiende plaats "neemt. "én klassement gaat Vlissin- aan kop: de studentenka- ®ers z'jn kwalitatief goed en Minister Peijs doopt het nieuwe loodsenvaartuig, de Cetus. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De boodschap dat de rampenbestrijding op de Westerschelde snel moet verbe teren, is overgekomen bij minis ter Peijs van Verkeer en Water staat. Zij gaf gisteren na de doop van het nieuwe beloods- ingsvaartuig Cetus in Vlissingen aan dat voldoende bluscapaci- teit beschikbaar moet komen en dat er 'glasheldere' afspraken moeten worden gemaakt over 'wie wat doet bij een ramp'. Peijs heeft over al dit soort za ken binnenkort overleg met de provincie. Ook minister Remkes van Binnenlandse Zaken zal daarbij zijn. Peijs wil voor die bespreking de eerder dit jaar verschenen, door Zeeuwse auto riteiten gemaakte eindrappor tage rampenbestrijding Wester schelde als leidraad nemen. In de eindrapportage wordt on der meer gesignaleerd dat er 'een grote afhankelijkheid van (commerciële) bergers' bestaat als het om bluscapaciteit gaat. Peijs leek zich daar niet zoveel zorgen om te maken, als de blus capaciteit maar beschikbaar is op het moment dat die nodig is. „Er zijn verschillende mogelijk heden. Of we maken gebruik van sleepbedrijven als MultraT ship. Of we krijgen zelf de be schikking over gespecialiseerde blusboten die op diverse plek ken langs de Westerschelde pa raat zijn." Wie dat moet beta len, zei Peijs niet. Zeeland draagt volgens haar ook een ver-; antwoordelijkheid en ze vond het geen gek idee dat Antwer pen en Gent als grootste havens in de regio een bijdrage leveren. Fowairet De discussie over de veiligheid van de scheepvaart op de Wes terschelde speelt al lang, maar dankzij de vele aandacht voor de stranding van het grote con tainerschip Fowairet bij Perk- polder twee weken geleden is die in een stroomversnelling ge komen. Voorzitter G. van Rooij van het Nederlands Loodswezen in Vlis singen haakte bij de drukbezoch te doopplechtigheid van de Ce tus in op die discussie. Hij stel de dat de loodsplicht voor tan kers tot tachtig meter met ge vaarlijke lading enkele jaren ge leden terecht is gehandhaafd, terwijl die niet is gegarandeerd voor schepen tot die lengte met een even grote hoeveelheid ge- foto Lex de Meester vaarlijke stoffen in containers. Veel niet loodsplichtige schepen nemen overigens nog een loods. De doop van de Cetus - de eer ste swath (small waterplane area twin hull) van de loods- dienst - verliep soepel. Minister Peijs wist de champagnefles in één keer tegen de scheepshuid kapot te krijgen. De gelukkigste man was onge twijfeld gezagvoerder D. Rijns- aardt. „Ik voel me net een kind dat een nieuw speeltje heeft ge kregen", zei hij. „Zo mooi is dit schip, zo gemakkelijk en precies manoeuvreerbaar. Een hele aan winst." door Raymond de Frel TERNEUZEN - Taai, saai? Welnee, politiek is razend inte ressant. Een echte politicus aan het woord? Nou, nog net niet. Maar als het aan Wouter van Acker (16) uit Axel ligt, komt daar over een aantal ja ren verandering in. In het Euro pees Parlement voor de jeugd in Madrid mag Wouter van 22 tot en met 29 oktober al even ruiken aan de politieke wereld. Wouter, vwo-leerling op het Zeldenrust-Steelantcollege in Terneuzen, doorliep eerst de provinciale ronde in Middel burg van het zogeheten Model European Parliament, ging ver volgens samen met schoolge- noot Stéphanie Verhelst naar de landelijke week in Den Haag en werd daar uitgekozen om Zeeland te vertegenwoordi gen op een Europese zitting in Madrid. „De opzet was tot nu toe telkens hetzelfde. Eerst moesten we in een commissie over een bepaald probleem pra ten. In Middelburg zat ik in cle commissie Milieubeheer, die het vraagstuk klimaatverande ring behandelde. Na het opstel len van een resolutie in heel for mele taal werd er in het provin ciehuis over onze bevindingen gedebatteerd. En natuurlijk over die van andere commis sies", vertelt Wouter. „Nee, dat is echt niet saai. Er doen name lijk alleen maar leerlingen mee die zich interesseren in poli tiek. In dit jeugdparlement wordt geprobeerd na te boot sen hoe het echt gaat. Je moet bijvoorbeeld ook in pak ver schijnen. Die leen ik daarom maar van mijn broer." Tijdens de sessie in Den Haag moest de Zeeuwse afvaardiging doen als of zij Cyprus vertegenwoordig de tijdens een zitting van het Europees Parlement. Wouter maakte indruk met een aange nomen amendement, wat mede de reden is dat hij naar Madrid mag. „Het ging over de toetreding van Turkije tot de EU. Een commissie had een resolutie op gesteld, waarin stond dat Cy- pi'us door Turkije moest wor den ei'kend. Ik wilde dat daar aan werd toegevoegd dat Tur- kije onmiddellijk alle troepen uit Noord-Cyprus zou terug trekken. Want het kan toch niet zo zijn dat EU-landen el- Wouter van den Acker uit Axel neemt als zestienjarige over enke le weken plaats in het Europees Parlement voor de jeugd: „Nee, dat is echt niet saai." foto Wim Kooyman kaar illegaal bezetten?", zegt Wouter. Hij ziet zichzelf later wel in de politiek belanden. Een studie politicologie is een serieuze op tie, al kwam de Axelaar laatst wél achter een nadeel. „Ik las in de Libelle van mijn moeder dat een lid van de Tweede Ka mer een gemiddelde werkweek heeft van zestig tot tachtig uur. Voor een weekje vind ik dat wel leuk, maar 52 weken per jaar? Da's wel erg veel." In Madrid mag Wouter Neder land vertegenwoordigen in de commissie Economische en Mo netaire Zaken. „We gaan het hebben over de concurrentie- postie van Europa ten opzichte van China en de Verenigde Sta ten. Ik verwacht niet dat we met een briljante oplossing ko men, maar wellicht levert het leuke ideëen op." Wielrennen Dat wordt dus aanpoten in Ma drid, al wil Wouter het er ook graag even van nemen. „Het wordt hopelijk een werk vakantie met een hoofdletter V. Natuurlijk moet ik wel mijn best doen. Al was het alleen maar omdat er veel andere leer lingen zijn die zich in provin ciale en landelijke ronde kapot hebben gewerkt en nu toch niet naar Madrid mogen. Maar ui teraard ga ik ook de stad ver kennen. Daarom heb ik laatst expres niet naar het wereld kampioenschap wielrennen in Madrid gekeken. Ik wil de stad zelf ontdekken." Nieuwe vragen over kinderopvang DEN HAAG - CDA-Kamerlid Koomen neemt geen genoe gen met de uitleg van minister De Geus (CDA, sociale za ken) over de kinderopvang voor grensarbeiders. In ant woord op eerdere vragen van Koomen gaf De Geus enkele maanden geleden aan dat grensarbeiders - bijvoorbeeld mensen die in Nederland wonen en in België werken of an dersom - sinds de invoering van de Wet op de kinderop vang begin dit jaar net zoveel recht hebben op een tege moetkoming voor kinderopvang als elk ander. Koomeh kent echter tal van voorbeelden die op het tegendeel wij zen. Daarom heeft ze nieuwe Kamervragen gesteld, sa men met haar partijgenoot Smilde. Ze willen weten wat voor deze categorie px-ecies de criteria zijn voor een tege moetkoming in de kosten voor kinderopvang. CZ mag grensarbeiders verzekeren GOES - CZ gaat de registratie verzorgen voor de zorgver zekeringen van iedereen die over de grens zijn inkomen verdient. CZ is door het ministerie van VWS aangewezen als 'orgaan van de woonplaats'. Voor ongeveer 25.000 ver zekerden zal CZ de registratie gaan verzorgen; van hen zit ongeveer de helft al in het CZ-bestand. VWS wil de ad ministratie van deze verzekerden in één hand, zodat bui tenlandse verzekeraars één aanspreekpunt hebben in Ne derland. Bij OZ zorgverzekeringen gaat het om ongeveer 6000 cliënten; zij krijgen binnenkort bericht van CZ. OR Vitrite staakt verzet MIDDELBURG - De ondernemingsraad van Vitrite staakt het verzet tegen de reorganisatie, waarbij de helft van de niim 200 arbeidsplaatsen verloren gaat. Het be roep dat morgen zou dienen bij de ondernemingskamer in Amsterdam is ingetrokken. De OR heeft dat gistei-middag besloten. Het heeft volgens vice-voorzitter N. Dellebeke van de OR geen zin het reorganisatieplan aan de rechter voor te leggen, nu het personeel vrijwel unaniem akkoord is gegaan met het sociaal plan dat de vakbonden uit het vuur sleepten. De OR handhaaft wel de klacht dat Philips te lang informatie over de reoi'ganisatie heeft achterge houden. Maar aan de rechter zal worden gevraagd een uit spraak daarover op te schorten. De OR wil eerst pogen van Philips een harde toezegging los te krijgen dat voor taan over alle plannen tijdig informatie wordt verstrekt. Geld voor promotie watersport MIDDELBURG - De provincie trekt een fors bedrag uit voor de promotie van Zeeland als watex-spoiigebied. Ex- wordt voor 375.000 euro een communicatiebureau inge huurd dat het project uitvoert. Het dagelijks provinciebe stuur aarzelde nog even, maar raakte er gistex-en dan toch van overtuigd dat het project andere Zeeland-promotie campagnes niet in de wielen rijdt. Het communicatiebu reau Van Dantzig Lichtenveldt mag nu proberen Zee land in de kijker te plaatsen door vijf watersportevene menten als één typisch Zeeuws product op de kaart te zet ten. Het project loopt tot in 2007. De roepnaam is Delta Maritiem. Er wordt ook mee ingespeeld op een al eerder in gang gezet project dat visserij en het toerisme dichter bij elkaar moet brengen. Het bureau garandeert dat het zelf nog eens voor 375.000 euro aan sponsorgelden en diensten van deelnemende bedrijven zal binnenhalen. Er wordt samengewerkt met het Bureau Toerisme Zeeland. door Rinus Antonisse YERSEKE - Onder de naam Campus Yerseke gaan de twee Nederlandse onderzoekinstitu ten voor schelpdieren en voor zee-ecologie nauw samenwer ken. Bedoeling is dat het onder zoek naar kennis en technieken op het gebied van zeecultures wordt gebundeld. Het gaat om het Centrum voor Schelpdieronderzoek (CSO) en het Centrum voor Estuai-iene en Mariene Ecologie (CEME). Bei de zijn gevestigd aan de Korrin- gaweg te Yerseke. In hoeverre de samenwerking gevolgen heeft voor bijvoorbeeld arbeids plaatsen en huisvesting, is nog niet bekend. De directeuren van beide instituten zijn wegens ver blijf in het buiteiïland niet be schikbaar voor het geven van een toelichting. Dat de handen ineen worden ge slagen vloeit met name voort uit de plannen voor verdere ontwik keling van zoute aquacultures in Nederland. Daarbij gaat het om schelpdieren, viskweek en zilte landbouw. Dat moet wel 'duurzaam' gebeuren, dat wil zeggen: zonder uitputting en aantasting van de natuurlijke bronnen. Om na te gaan of dat haalbaar is, moet nog veel onder zocht worden. Daarvoor bunde len CSO en CEME nu de krach ten in Campus Yerseke. De presentatie van plannen voor samenwerking vindt op 21 oktober plaats tijdens een sym posium over kennis over en kan sen voor zeecultuur. Dat wordt gehouden in dorpshuis De Zaete te Yerseke, vanaf 10.00 uur. Al gemeen directeur L. Vet van het Nederlands Instituut voor Ecolo gie opent dan de Campus Yerse ke officieel. Vooraf behandelen inleiders ondex-werpen als: de verscheidenheid aan planten en dieren in de deltawateren, draagkracht voor schelpdiercul tuur, ontwikkelingen bij de broedval van schelpdieren en de kansen voor zeecultuur. Ook wordt ingegaan op de stand van zaken van de aquacultuur. Het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit heeft daartoe het Innovatieplat form Aquacultuur in het leven geroepen. De Zeeuwse commis saris van de komingin W. van Gelder geeft daar leiding aan. De provincie Zeeland houdt van af 14.00 uur een bijeenkomst over de ontwikkelingen op het gebied van duurzame visserij en aquacultuur, eveneens in De Zaete. Directeur Visserijzaken van LNV, A. Vermuë, belicht de toekomst voor de visserijsector. W. Brandenburg van Wageniri- gen Universiteit gaat in op de mogelijkheden voor binnendijk- se kweek van vis-, schaal- en schelpdieren in de Delta. Ook komt een promotieplan voor vis serij en toerisme aan de orde. De dag daarna, 22 oktober, houdt de provincie in de vismijn te Vlissingen de eerste promotie dag voor de Zeeuwse visserij. Tussen 10.00 en 17.00 uur kun nen burgers kenxxis nemen van een flink aantal activiteiten op het gebied van de visserij en aquacultuur. (Advertentie) ALNO lifestyle keukens, moderne topkwaliteit. Oktober Woonmaand. Dus extra actievoordeel. ALNO, ongeëvenaard in service, kwaliteit en afwerking. En 5 jaar garantie! www.alno.nl Het Alno keukenboek ligt voor u klaar. Vraag naar de actievoorwaarden. TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32 tel.: 0115-680615

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 45