Indicatiebeleid levert problemen op Lever je oude mobieltje in en geef een hersenpatiënt een betere toekomst. PZC Dorpsbewoners in parlement Komisch drama in Terneiizen Meer aandacht voor recreatie bij aanleg natuurgebieden Hersenstichting Nederland Traditionele thuiszorg volgens cliëntenraad te vaak vervangen door alfahulp woensdag 5 oktober 2005 door Rinus Antonisse ZIERIKZEE - Bij de inrichting van natuurgebieden dienen de recreatieve mogelijkheden méér aandacht te krijgen. Het brengt de natuur dichter bij de mensen. Dat stelde gedeputeerde M„ Kra mer (PvdA, natuur en water) gis teren bij de oplevering van een nieuw deel van plan Tureluur. Dat is met ruim achthonderd hectare nieuwe natuur, alleen al langs de zuidkust van Schou wen, Zeelands grootste project voor natuurontwikkeling. Het plan is nu ongeveer op de helft en dat werd feestelijk ge vierd. Kramer gaf aan dat hij ruimere aandacht voor het zoge heten recreatief medegebruik als een speerpunt ziet van het natuurbeleid dat de provincie uitzet. Hij was blij dat er speciaal voor plan Tureluur een werkgroep is gevormd, die aan de recreatieve mogelijkheden gestalte moet ge ven. De gedeputeerde vond dat er recreatieve voorzieningen van allure moeten komen, 'die de grootsheid van het project on derstrepen'. Kramer zag wel iets in het uitschrijven van een ont werpwedstrijd. „Bij de recreatie ve inrichting moet voor elk wat wils uitgangspunt zijn." Revolutionair De gedeputeerde kwam trou wens bijna woorden tekort om het bijzondere van plan Ture luur te beschrijven. Hij gewaag de van een 'revolutionaire uit werking', waarbij de zoute kwel die onder de Oosterscheldedijk sijpelt, de motor van de natuur ontwikkeling is. De eerste helft van het plan, in beheer bij Staatsbosbeheer, is vrijwel af. Van de tweede helft is het eerste deelgebied in handen van be heerder Vereniging Natuurmo numenten gegeven. „Met de na tuur gaat het fantastisch", con stateerde Kramer, Hij noemde de brakwaterkreken, de zoutwa tervegetatie en de 'adembene mende vogelrijkdom.' Algemeen directeur J. de Graeff van Natuurmonumenten ong streepte de opvattingen vac gedeputeerde over recreatieft degebruik. Hij merkte opt 'mensgericht bezig zijn' teg woordig voor Natuurmonurg ten erg belangrijk is. De Gr liet weten dat gestreefd^ naar goed nabuurschap, 03 meer door bestrijding van t tels en aanpak van een t«j aan zomerganzen. De ontwikkeling van Turé; zag de algemeen directeur 1 een goede zaak, omdat door»; leg van de stormvloedkering de Oosterschelde veel leefgeo. voor vogels verloren is ge^ Het afkalven van platen, ken en schorren door de honger, maakt het er niet Ik op. De Graeff omschreef Tureb als een toplocatie voor de; tuur, met name voor de vog „Die staan op de dijk te wa ten tot ze kunnen overste naar hun nieuwe leefgebie Hij stelde dat tienduizenden gels hier een tehuis vinden hun trekroutes. Automobiliste moet dronken rit duur betalen MIDDELBURG - Een 46-jaj vrouw uit Harderwijk is gis ren door de politierechter Middelburg veroordeeld tolij- gen maanden rij ontzegging j vier maanden voorwaarde! 900 euro boete en twintig; werkstraf. De vrouw had op 10 meiinAi onder invloed van alcohol! haar auto een ravage aan; richt. Op de Kerkdreef botste tegen een garagedeur, eengift keerd busje en een verte bord. Nadat de vrouw door politie was -aangehouden, ze niet in staat om uit de au; stappen. Met moeite lukte blaastest. Ze had bijna viert zoveel alcohol op als is toil staan. Er was voor enkele d zenden euro's schade. door Martijn de Koning OSSENISSE - In de kernen Os- senisse en Graauw wonen straks echte parlementsleden. Verte genwoordigers van de dorpsra den van beide Oost-Zeeuws- Vlaamse dorpen nemen vanaf za terdag plaats in het plattelands- parlement. In het bijzijn van zo'n vijftien Tweede-Kamerle den komt dat in het Gelderse Voorthuizen voor het eerst bij el kaar. Het plattelandsparlement is een initiatief van de Landelijke Ver eniging voor Kleine Kernen (LVKK). Die kwam op het idee na kennismaking met soortgelij ke initiatieven in Zweden, Hon garije en Schotland. G. van Heijningen, voorzitter van de dorpsraad van Ossenisse, ziet veel positieve kanten aan het project. „Net als overal wor den ook mensen in kleine dor pen politiek bewuster. Onder werpen waarover politici in Den Haag praten, zijn ook hier rele vant." Wel moeten die thema's op het platteland soms anders worden benaderd dan in de stad, geeft Van Heijningen aan. „Als we het in Zeeuws-Vlaanderen over veiligheid hebben, doelen we niet zo zeer op het tegengaan van criminaliteit, maar op ver keersveiligheid. Of op het ge vaar dat een ongeluk op de Wes- terschelde met zich mee zou kun nen brengen. Dit nieuwe parle ment geeft ons de unieke moge lijkheid om landelijke politici met die problemen te confronte ren." Tijdens de bijeenkomst is veel plaats voor debat. Deelnemende dorpen kunnen hiervoor hun ei gen onderwerpen inbrengen. Os senisse brengt het tweede-wo- ningenbeleid onder de aan dacht. „Vakantiewoningen ho ren niet in de bebouwde kom van kleine dorpen thuis", be toogt Van Heijningen. „In mijn eigen straat zijn drie van de tien woningen alleen in het weekend en de vakanties bewoond. Dat gaat ten koste van de leefbaar heid van de kern." Ook op sociaal vlak is dat geen goede ontwikkeling, vindt de voorzitter. „In kleine plaatsen zijn met name oudere mensen vaak op hun buren aangewezen. Het is niet goed als ze eigenlijk niet eens weten wie dat zijn." Volgens Van Heijningen is er op andere plekken genoeg plaats voor tweede woningen. „Huizen in het buitengebied zijn daar wél geschikt voor. Ik denk bij voorbeeld aan dijkhuisjes of leegstaande boerderijen." Naast discussiëren is ook luiste ren naar eikaars ervaringen een belangrijk onderdeel van de sa menkomst. In dat kader presen teren verschillende dorpen een zelf uitgevoerd project. Ook Graauw heeft die taak op zich genomen. „Wij brengen het buurtbusproject onder de aan dacht", vertelt R. Jaberg, voor zitter van de plaatselijke dorps raad. Ze doelt op de buslijn langs verschillende Oost- Zeeuws-Vlaamse dorpen, die twee jaar geleden op initiatief van de Graauwse dorpsraad nieuw leven werd ingeblazen. „We vertellen waar we in dat proces allemaal tegenaan zijn ge lopen", zegt Jaberg. „Zo is het ons tegengevallen dat het erg lang duurde voordat er echt ac tie werd ondernomen. We gaan kijken of anderen die ervaring ook hebben." Volgens Ossenissenaar Van Heij ningen moet het overleg uitein delijk leiden tot een bundeling van de krachten. „Als je in Den Haag iets gedaan wil krijgen, moeten we als collectief de poli tici benaderen. Samen moeten we hen tot uitspraken en acties kunnen dwingen. We gaan echt tegen die gasten zeggen: 'doe nou eens wat'." Ossenisse brengt in het plattelandsparlement het tweede-woningenbeleid onder de aandacht, omdat vakantiewoningen in de bebouwde kom ten koste gaan van de leefbaarheid van de kern. foto Camile Schelstraete De Hersenstichting Nederland maakt zich sterk voor 3,5 miljoen mensen met een hersenaandoening. U kunt daarbij helpen: haal bij de DA drogist een zakje en stuur uw oude mobiele telefoon op! KBp www.hersenstichting.nl 070-360 48 16 Giro 860 door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - In Zeeuws- Vlaanderen komen mensen in moeilijkheden omdat ze geen traditionele huishoudelijke ver zorging meer krijgen, maar door het Centrum Indicatiestelling Zorg (CIZ) worden verwezen naar alfahulp. Dat signaleert de cliëntenraad van Stichting Zorg- saam Zeeuws-Vlaanderen. De thuiszorg verleent traditione le huishoudelijke verzorging en bij alfahulp moet de cliënt zelf de hulp in dienst nemen. „In ve le gevallen levert dit grote pro blemen op omdat de cliënten niet in staat zijn de rol van werk gever te vervullen", betoogt de cliëntenraad. „De achterliggen de oorzaak is dat door allerlei functiescheidingen in Neder land cliënten afhankelijk zijn van een goed samenspel tussen het CIZ (indicatiesteller), Zorg kantoor (financier) en zorgaan bieder (Zorgsaam)." Elders in Nederland zijn hier over volgens de cliëntenraad soe pele afspraken gemaakt. Die houden in dat het CIZ soepel in diceert of dat het zorgkantoor huishoudelijke verzorging indi ceert en de invulling daarvan aan de zorgaanbieder overlaat. „Zorgsaam komt er niet door heen bij het zorgkantoor en/of CIZ", stelt de cliëntenraad. Daarom is de cliëntenraad met een actie bezig om samen met het Klaverblad tot een oplossing te komen. Ambtenarij Volgens de cliëntenraad gaat het om de vraag waarom er in Zeeuws-Vlaanderen afwijkend wordt geïndiceerd. „Het zorg kantoor verschuilt zich achter het feit dat het indicatiebesluit maatgevend is en verwijst naar het CIZ. We belanden dan in een typisch bureaucratische ambtenarij, waar je niet goed van wordt", verzucht de cliën tenraad. „Als men dan met met praktijk voorbeelden komt van iemand die ver in de tachtig is en al ruim tien jaar traditionele huis houdelijke verzorging heeft en het echt niet meer zelf kan rege len en nu geïndiceerd is voor al leen alfahulp, dan blijft men zich verschuilen achter het CIZ in plaats van zelf te onderzoe ken hoe het mogelijk is dat er zo afwijkend geïndiceerd is." Thuiszorg Zorgsaam Zeeuws- Vlaanderen blijft de mensen die voorheen traditionele huishou delijke verzorging kregen, voor risico van de organisatie diezelf de zorg geven. Voor de cliënt maakt het geen verschil omdat de eigen bijdrage hetzelfde blijft. „Het zal duidelijk zijn dat de or ganisatie dit niet lang vol kan blijven houden", waarschuwt de cliëntenraad. „Een alfahulp kost minder dan een huishoudelijke verzorgende. Als je het één levert en het ande re vergoed krijgt, ontstaat er een probleem. De Raad van Bestuur is hierover in onderhandeling, laten we ho pen dat men inziet dat het an ders moet." foto Wim Kooyman door Marjon Sarneel TERNEUZEN - Toneelgroep Terneuzen speelt vanaf 18 okto ber het toneelstuk Chez Dolly Encore in Porgy Bess. Hoewel de toneelgroep haar opvoerin gen al jarenlang in de Terneu- zense jazztempel brengt, is de lo catie deze keer toepasselijker dan ooit. Het komisch drama, zoals regis seur Monique Aerssens het stuk benoemt, speelt zich af in een Franse nachtclub tijdens de vijf tiger jaren. Dolly, gespeeld door Anneke van Glansbeek, ont fermt zich ruimhartig over de kneusjes die haar club binnenlo pen. Zo is daar Willem Minneboo, die Sjoerd gestalte geeft. Hij is een jonge man die lijdt onder de haat/liefdeverhouding met zijn moeder. Deze mevrouw van der Leest wordt gespeeld door debu tante Joke Gijsen, die als toneel moeder vanwege haar geloof moeite heeft met de keuzes van haar zoon. „Ik weet niet of ik het moet zeg gen", vertelt Aerssens, „maar ik vond Chez Dolly Encore aanvan kelijk een tamelijk plat stuk. De diepere lagen, waardoor perso nages zijn zoals ze zijn, ontbra ken grotendeels. Toch heb ik voor dit stuk gekozen, omdat daar voor mij gelijk de uitda ging zat." Een voorstelling die in een nachtclub speelt, vraagt om live muziek en dans. Monique Aers sens is aan de vooravond van de première nog volop bezig met al lerlei organisatorische zaken en kan nog niet beloven of alles he lemaal gestalte krijgt, zoals ze dat in haar hoofd heeft. Beeld van een repetitie van Toneelgroep Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 44