THEATER ""'Oicr orgsaamziekenhuis scoort goed GOES 11 Deze katten zijn geen vuulte PZC banker bij dieren is lang niet altijd fataal mmm uw foto's op m Catwalk sPatiënten waarderen samenwerking met thuiszorg in Zeeuws-Vlaanderen ongerenwerker zoekt andalen kapel Clinge G) bin non uit zeeuwse almanak Digitaal THEATER DE MYTHE tel: 0900-3300033 «5, www.theaterverkoopzeeland.nl Z door Patricia de Ryck TERNEUZEN - Dieren helpen in de strijd tegen kanker. Dat is het doel van het Nederlands Kankerfonds voor Dieren (NK- FD). Op zaterdag 8 oktober houdt het fonds in Terneuzen de landelijke presentatie. Tot nu toe heeft Johan de Vos, dieren arts en initiator van het fonds, alleen nog maar positieve reac ties gekregen. „Het gaat echt ontzettend goed. We dachten dat we ook negatie ve reacties zouden krijgen, maar die zijn tot nu toe uitgebleven." Kanker komt vaak voor bij oude dieren. De Vos: „Per jaar krij gen tienduizenden gezelschaps dieren, zoals honden, katten, paarden, konijnen en cavia's kanker." Toch hoeft kanker niet het ein de van je geliefde huisdier te be tekenen. Op dit moment kan er al veel gedaan worden. De Vos wil er met zijn fonds voor zor gen dat er meer geld komt voor onderzoek en het ontwikkelen van nieuwe medicijnen. „Huisdieren spelen een steeds belangrijkere rol in een gezin. Het verdriet is vaak groot als een huisdier sterft. Kanker hoeft niet het einde te beteke nen, wat veel mensen wel den ken. Het komt dan ook vaak voor dat mensen hun dier een spuitje laten geven als er kanker geconstateerd wordt. Dat hoeft helemaal niet. Door een chirurgi sche ingreep of een chemokuur kan het dier al gered worden. Na de behandeling kan het dier nog heel lang leven. Chronisch zieke dieren laten we ook behan delen, waarom zouden we dat dan niet doen bij dieren die kan ker hebben?" Het NKFD wil door middel van voorlichting aan de eigenaren la ten zien dat ze zelf ook wat kun nen doen. „Er wordt vaak te lang gewacht voordat men met zijn dier naar de dierenarts gaat. Dat komt omdat eigenaren de symptomen niet herkennen. VAN DER SLOOT Lange Delfl -18. Middelburg I (Redactie: 0113-315649 fe'Slctie@pzc.n| ostbus 31,4460 AA Goes krivertentie-exploitatie: d.en Midden-Zeeland: 0113-3 eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Snaai: 020-4562500. woensdag 5 oktober 2005 -315520; |hnr Claudia Sondervan I0ES - Ziekenhuis Zeeuws- laanderen staat nummer elf in ':de top honderd van Nederland- je ziekenhuizen die weekblad Elsevier heeft samengesteld. ;Hct ziekenhuis ontliep de top tien enkel omdat het voor het 'lerst meedeed; nieuwkomers mo- n niet meteen naar het hoog- e echelon. Ziekenhuis Walche- n haalde de 78e plaats. De Oos- rscheldeziekcnhuizen kregen directeur J. van der Heide van iekenhuis Zeeuws-Vlaanderen blij met de waardering. „Het toch vooral een imago-onder- oek. Blijkbaar herkennen de pa- aten de ketenzorg. Dat blijft _je hoogste prioriteit als ant ioord op de groei aan chro- sch zieken." et ziekenhuis hecht daar meer aarde aan dan aan hoogtechni- die medische zorg voor Zee- nd. In die voorzieningen voor- et de samenwerking met het entse universiteitsziekenhuis, elt Zorgsaam, de koepel waar et ziekenhuis met de thuiszorg samenwerkt, in een persbe- fooral blij is Van der Heide met e hulde aan de maatschap or- opedie in Terneuzen. Elsevier aatst die bij de beste van Ne erland. „We hadden als eerste Nederland het joint care pro- amma, waarbij patiënten voor lie- en heupvervangen in groe- '1 in geholpen worden. We krij- y en al langer patiënten van ver uiten Zeeland voor orthopedie. 7e zitten 'geregeld aan tafel met mekeraars om daar contrac tor te sluiten." We hebben Terneuzen direct gefeliciteerd," reageert direc teur J. van den Blink van Zie kenhuis Walcheren. „Zij scoor den een 7,4 met twintig respon denten en wij een 6,8 met vijfen twintig respondenten. Door die kleine aantallen zegt het statis tisch niet veel. Maar ze doen het erg goed met de ketenzorg." Zorsaam is een mooi voorbeeld van samenwerking met thuis zorg, beaamt directeur H. Si mons van de Oosterscheldezie- ken. De Oosterscheldeziekenhui- zen scoren bij Elsevier matig door de bedrijfsvoering, laat hij weten. Daar werkt het zieken huis aan: binnenkort verschijnt de begroting 2006 met een her stelplan. Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen figureert vaker dan de andere Zeeuwse ziekenhuizen in top honderds: vorige week kwam het als enige Zeeuwse zorginstel ling op nummer 82 van de Zorg- visie-top honderd. PriceWater- house Coopers maakt die lijst naar omzet en groei van zorg aanbieders. De twee Zeeuwse fusiezieken huizen hebben pas in 2007 een gezamenlijke omzet die boven de grens van honderd miljoen euro komt. Trendbreker Met een groeicijfer van vier pro cent over 2004 was Zorgsaam in de Zorgvisielijst trendbreker on der de gemengde instellingen: andere organisaties met thuis zorg zien hun prestaties fors da len door de veranderde wetge ving. Het verschil zit in de wederzijds versterkende werking van de zorgtaken, zegt Van der Heide. „Het ziekenhuis zou het niet zo goed doen zonder de thuiszorg." De top honderds hebben voor de ziekenhuizen een 'zekere waar de', al wordt er vergeleken op sterk verschillende criteria, vindt Van der Heide. „Ze geven een heel klein stukje weer van de werkelijkheid. De ene ran king is kwalitatief beter dan de andere." In de top honderd van het Alge meen Dagblad hing Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen nog onder aan. Toch vindt Van der Heide die lijst het belangrijkste van alle vergelijkingen die de ronde doen. Het AD toetst op 26 criteria die zijn opgesteld door de Inspectie voor de Gezondheidszorg, de Or de van Medisch Specialisten en de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen. Van den Blink deelt die mening. Vergelijking op grond van toets bare prestaties is goed, vindt hij, zoals de prestatie-indicato ren, die de ziekenhuizen op hun websites publiceren. „Ik kreeg laatst weer een enquête van de Consumentenbond; die vul ik niet meer in. We hebben een ob jectief systeem dat inzicht geeft in de zorgkwaliteit. En dan moe ten wij zorgen dat we van die 95ste plaats afkomen." or Harold de Puysseleijr INGE - Honderd procent be- js is er volgens wethouder F. Driessche niet, maar toch de gemeente Hulst haar jon- renwerker in om een einde te aken aan het vandalisme aan tboskapelletje in Clinge. :t groepje vrijwilligers dat de rel en omgeving bij de sport- den in Clinge netjes houdt, irdt moe van de aanhoudende Idadigheid. Ongeveer een land geleden hadden onbeken- het Mariabeeld zelfs uit de rel gehaald en op de grond ge lid. Ook had iemand in de ka- zijn behoefte gedaan en wordt er regelmatig allerlei rom mel achtergelaten. Het kapelletje ligt op gemeente grond, maar is geen eigendom van de gemeente. Daarom onder houdt die de kapelook niet en is er geen toezicht. Jongerenwerker S. Bertram gaat uitzoeken of Clingse jonge ren verantwoordelijk zijn voor het ongewenste gedrag en zal ze in dat geval op hun gedrag aan spreken. B en W hebben onlangs besloten een jongerenontmoe- tingsplek in te richten op de hoek 's-Gravenstraat-Sterre- dreef. „Misschien komt daar mee automatisch een einde aan de overlast bij het kapelletje", vermoedt de jongerenwerker. Marie-Louise Coppens uit Sluis is onderscheiden door de Dierenbescherming, omdat ze al vele jaren voor een groep zwerfkatten zorgt. foto Wim Kooyman Wachten of een bultje groeit is de grootste fout die je kan ma ken. In de folder Kanker bij Die ren de Baas, die we zaterdag pre senteren, vinden de baasjes al een heleboel informatie." De folder is de eerste uitgave van het NKFD en zal na de pre sentatie verspreid worden over dierenklinieken in heel Neder land. Daarnaast worden er col lectebussen geplaatst. De Vos: „Bij de folder zit een donateur- kaart, zo hopen we nog meer geld bij elkaar te krijgen." De presentatie van het NKFD vindt zaterdag 8 oktober plaats in restaurant De Kreek, Note- neeweg 28 in Terneuzen, om 11.30 uur. Meer informatie: www.nkfd.nl. toch nog wat te schuw voor. Je kan ze tot op twee meter nade ren, verder niet." Door ouder dom zijn zes van de tien dieren inmiddels overleden, de reste rende vier profiteren nog graag van de liefdadigheid van de fa milie Coppens, die ook nog eens zorgt voor honderd duiven en een hond. „Je krijgt er toch een bepaalde band mee, he? Als er eentje een paar dagen niet goed eet, zit je daar toch mee in je maag", aldus Marie-Louise. Petje af Eefting neemt haar petje af voor de verrichtingen van de twee Sluisenaren. „Dit zorgt toch voor beperkingen in het privé-le- ven. De Dierenbescherming heeft deze katten laten castre ren en steriliseren, maar de fami lie vroeg of ze daarna weer op de parkeerplaats konden wor den uitgezet. Zij waren name lijk van deze dieren gaan hou den. Ze bestempelen deze poe zen niet als 'vuulte', maar geven ze de status van 'gewone kat'." Naast Marie-Louise Coppens kregen gisteren nog twee Zeeuws-Vlamingen een lintje. Matthias Bammens (19) uit Ter neuzen werd in het zonnetje ge zet omdat hij een eend redde uit een rattenval. De dertienjarige Anniek van Looy uit Zaamslag redde vijf jonge ringmusjes, die in het wei land waren terechtgekomen na dat 'hun boom' omver was gere den. MÊÊÊ e"arts Dc Vos met poes Mummie. foto Wim Kooyman door Raymond de Frel SLUIS - Heel voorzichtig lieten de katten Zwartje en Josje zich gistermiddag na een tijdje weer zien in de achtertuin van Ma rie-Louise en Johan Coppens uit Sluis. Want al die media-aan dacht, nee, daar zijn ze niet dol op. De twee poezen mogen dan wel al zestien jaar door het Slui- se echtpaar worden verzorgd, het zijn en blijven verwilderde dieren. Marie-Louise Coppens kreeg gis teren, op dierendag, een lintje overhandigd door voorzitter An neke Eefting van de Zeeuws - Vlaamse afdeling van de Dieren bescherming. Al zestien jaar zorgt zij samen met haar man voor een groep zwerfkatten, die zich dagelijks op de grote par keerplaats achter haar woning aan de Pasdam begeeft. „Toen de Rabobank aan de Sint Annastraat werd gebouwd, dook deze groep opeens op. We gaven ze zomaar eens wat te eten. Een beetje melk, wat slag room, een plakje boterham worst... eerst wachtten ze netjes aan de poort, maar op een gege ven moment werden ze wat bru taler en kwamen ze de tuin in", vertelde Marie-Louise Coppens. Tuinbankje Daar nestelen de dieren zich da gelijks op een tuinbankje, om te genieten van het zonnetje, 's Nachts kunnen de katten te recht in een zelf getimmerd hok. „Elke morgen geven wij de die ren rond kwart over zes eten", zei Johan Coppens. „Nee, in huis komen ze niet. Daar zijn ze Deze maand GRATIS uw foto's op CD, afspeelbaar via uw DVD player* op uw TV. Bij ontwikkelen en afdrukken van uw volle filmpje of digitale opdracht van min. 20 foto's. _.iji ,r bijna iedere DVD player Stookregeling verder versoepeld TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen versoepelt de stookregeling definitief. Takken en snoeihout mogen van af volgend jaar tussen 1 januari en 1 mei worden ver brand buiten de bebouwde kom. Slootmaaisel mag van 1 september tot 1 maart worden opgestookt, een verlenging met twee maanden. Het verbranden van restanten bloemzaden, waar ook door landbouworganisatie ZLTO om was gevraagd, wordt daarentegen niet toegestaan. De bloemzaden moe ten naar de composthoop of de stortplaats. De soepeler stookregeling komt binnenkort op het provinciehuis ter sprake. Naar verwachting nemen de meeste Zeeuwse ge meenten de regeling over. Provincie steunt toeristenpas ZIERIKZEE - De provincie Zeeland waardeert de aan pak van de gemeente Schouwen-Duiveland in de haal baarheidsstudie naar de toeristenpas. Gedeputeerde Staten spreken van een aanpak waarbij een goed evenwicht is gevonden tussen zorgvuldigheid en slagvaardigheid. Invoering van deze superchipknip kan volgens de provincie bijdragen aan versterking van de sa menwerking in de toerististische sector en het beter inspe len op ontwikkelingen. Voor zover mogelijk is de pi'ovin- cie ook bereid - desgevraagd - te ondersteunen bij de uit voering van het project, bijvoorbeeld waar het gaat om kennis en ervaring met betrekking tot Europese subsidie trajecten. De reactie van Gedeputeerde Staten komt daags na de dis cussie die de Schouwen-Duivelandse politiek over de toe ristenpas heeft gevoerd in de commissie ruimtelijke orde ning. Daar bleken niet veel partijen voorstander van de toeristenpas te zijn. GS geven Borsselse boeren ongelijk BORSSELE - Twee Borsselse landbouwers, P. de Winter en J. Nijsten, hebben het nakijken. Het college van Gede puteerde Staten keurde gisteren het bestemmingsplan Groenproject 't Sloe goed. Beide boeren hadden bezwaar aangetekend tegen dat plan, omdat zij vinden dat de gemeente Borsele te weinig middelen ter beschikking wil stellen om een eventuele be drijf sverplaatsing mogelijk te maken. GS verklaren die bezwaren nu ongegrond. Beide heren kunnen zich nu enkel nog tot de Raad van State wenden. Groenproject 't Sloe behelst de aanleg van een uitgebreid natuur- en recreatiegebied, dat als buffer moet dienen tus sen het industriegebied en de kern Borssele. Advertentie m Nieuwe openingstijden kantoor Goes maandag t/m vrijdag 08.30- 17.00 uur het alfabet van Zeeland (Advertentie) Vrijdag 7 zaterdag 8 oktober J/y/r Schouwersweg 7 Heinkenszand Tel. 0113 561482 www.binnenuit.nl Kinderen die nog nauwelijks fatsoenlijk kunnen eten, hoef je heden ten dage niets meer over computers te vertellen. Een beetje surfen, een potje patiencen, een cd-rommetje afspelen - ook de koters in het Kloetingse gezin draaien er hun hand niet voor om. De eerste taal die ze onder de knie hadden, was digitaal. Af en toe neigen ze echter tot overdrijven. Zoals afgelopen weekeinde, toen de jongste van nog geen drie naar zijn naam werd gevraagd. Het ant woord klonk ferm. „Ik ben Merlijn.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41