Zorgsaamziekenhuis scoort goed Lever je oude mobieltje in en geef een hersenpatiënt een betere toekomst. 0 PZC Bram Levi tekent mens en dier Hé verplegende Zin in een werkvakantie? Werkstraf voor Oostkapellenaar Begin sanering terrein gasfabriek Brouwershaven de Zonnebloem® Hersenstichting Nederland Patiënten waarderen samenwerking met thuiszorg in Zeeuws-Vlaanderen Evides moet andere plek zoeken voor spaarbekken Meer informatie? woensdag 5 oktober 2005 door Claudia Sondervan GOES - Ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen staat nummer elf in de top honderd van Nederland se ziekenhuizen die weekblad Elsevier heeft samengesteld. Het ziekenhuis ontliep de top tien enkel omdat het voor het eerst meedeed; nieuwkomers mo gen niet meteen naar het hoog ste echelon. Ziekenhuis Walche ren haalde de 78e plaats. De Oos- terscheldeziekenhuizen kregen nummer 89. Directeur J. van der Heide van Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen is blij met de waardering. „Het is toch vooral een imago-onder- zoek. Blijkbaar herkennen de pa tiënten de ketenzorg. Dat blijft onze hoogste prioriteit als ant woord op de groei aan chro nisch zieken." Het ziekenhuis hecht daar meer waarde aan dan aan hoogtechni sche medische zorg voor Zee land. In die voorzieningen voor ziet de samenwerking met het Gentse universiteitsziekenhuis, stelt Zorgsaam, de koepel waar het ziekenhuis met de thuiszorg in samenwerkt, in een persbe richt. Vooral blij is Van der Heide met de hulde aan de maatschap or thopedie in Terneuzen. Elsevier plaatst die bij de beste van Ne derland. „We hadden als eerste in Nederland het joint care pro gramma, waarbij patiënten voor knie- en heupvervangen in groe pen geholpen worden. We krij gen al langer patiënten van ver buiten Zeeland voor orthopedie. We zitten geregeld aan tafel met verzekeraars om daar contrac ten voor te sluiten." „We hebben Terneuzen direct gefeliciteerd," reageert direc teur J. van den Blink van Zie kenhuis Walcheren. „Zij scoor den een 7,4 met twintig respon denten en wij een 6,8 met vijfen twintig respondenten. Door die kleine aantallen zegt het statis tisch niet veel. Maar ze doen het erg goed met de ketenzorg." Zorsaam is een mooi voorbeeld van samenwerking met thuis zorg, beaamt directeur H. Si mons van de Oosterscheldezie- ken. De Oosterscheldeziekenhui- zen scoren bij Elsevier matig door de bedrijfsvoering, laat hij weten. Daar werkt het zieken huis aan: binnenkort verschijnt de begroting 2006 met een her stelplan. Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen figureert vaker dan de andere Zeeuwse ziekenhuizen in top honderds: vorige week kwam het als enige Zeeuwse zorginstel ling op nummer 82 van de Zorg- MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. van Un- nik heeft gisteren een 42-jarige inwoner van Oostkapelle voor weerspannigheid en het beledi gen van de politie veroordeeld tot veertig uur werkstraf. Voor het veroorzaken van burenge rucht moet de man vijftig euro boete betalen. De geluidsoverlast, waaraan zijn buren zich ergerden, vorm de 4 augustus in Oostkapelle de aanleiding tot zijn overspannen visie-top honderd. PriceWater- house Coopers maakt die lijst naar omzet en groei van zorg aanbieders. De twee Zeeuwse fusiezieken huizen hebben pas in 2007 een gezamenlijke omzet die boven de grens van honderd miljoen euro komt, Trendbreker Met een groeicijfer van vier pro cent over 2004 was Zorgsaam in de Zorgvisielijst trendbreker on der de gemengde instellingen: andere organisaties met thuis zorg zien hun prestaties fors da len door de veranderde wetge ving, Het verschil zit in de wederzijds versterkende werking van de zorgtaken, zegt Van der Heide. „Het ziekenhuis zou het niet zo goed doen zonder de thuiszorg." De top honderds hebben voor de ziekenhuizen een 'zekere waar de', al wordt er vergeleken op sterk verschillende criteria, vindt Van der Heide. „Ze geven een heel klein stukje weer van de werkelijkheid. De ene ran king is kwalitatief beter dan de andere." Toch vindt Van der Heide die lijst het belangrijkste van alle vergelijkingen die de ronde doen. Het AD toetst op 26 criteria die zijn opgesteld door de Inspectie voor de Gezondheidszorg, de Or de van Medisch Specialisten en de Nederlandse Vereniging van reactie tegenover de politie. Hij schold een agent uit. Toen de po litie hem wilde arresteren, ver zette hij zich. „Ik heb me nog nooit verzet bij een arrestatie. Ik vroeg de hand boeien losser te maken, omdat ik vond dat ze te strak zaten. Dat deden ze niet." Hij had zich zo gedragen omdat hij zich ge frustreerd voelde door proble men in zijn privéleven, gaf de man aan. De politierechter zag de buitensporige reactie van de man als een incident. door Esme Soesman ZIERIKZEE - De dierenzaak in lopen voor wat botjes voor de hond, om vervolgens weer bui ten te komen met een karika tuur van jezelf en je geliefde huisdier. Sneltekenaar Bram Le vi zette gisteren diverse duo's op papier. En jazeker: dieren en hun baasje lijken ontegenzegge lijk op elkaar. „Je ziet dezelfde karakterstructuren." „Mijn beroep is snorren, baar den, brillen en grote neuzen", zo als de karikaturist uit Zonne- maire het zelf zo mooi zegt. Gis termiddag breidde hij dat spec trum uit met dierensnuiten. Spe ciaal voor dierendag was Levi met zijn vrouw Geertje een dag lang bij de Zierikzeese speciaal zaak Bolle Dier Tuin in de weer. „We doen elk jaar iets bij zonders met dierendag", licht ei genaar Ellie Bolle toe. Van het binnenhalen van geiten, scha pen en olifanten tot het in strip- dierenkostuums hullen van me dewerkers van de winkel, somt ze als voorbeelden op. „Dit is weer eens iets anders." Razendsnel zet Levi ondertus sen twee- en viervoetige klanten op papier. Geertje reikt woorde loos krijt en fixeer aan, waarna de creatieve missie op mobiele driepoot elders in de winkel wordt voortgezet. Laura, die snel de winkel inloopt voor wat botjes voor de hond („Het is ten slotte dierendag"), krijgt in een paar seconden vorm. Herkent ze zichzelf? „Toch wel, ja. Aan mijn bril vooral. Die heb ik nog maar net en ik moet er nog wat aan wennen." Martin wordt, ge zeten tussen de schappen, met zijn hond Pepper vastgelegd. Maar ook de meiden Dominique (2) en Marilyn (5,5 maanden) worden door de sneltekenaar in houtskool en krijt vervat. Bolle noch Levi is de moeilijk ste. Dierendag mag ook leuk zijn voor mens en dier. Ze horen in ieder geval onlosmakelijk bij elkaar, stelt Levi, zelf groot die renvriend, vast. Geef oude men sen een vogeltje om voor te zor gen, weet hij. Dan zorgen die twee uiteindelijk voor elkaar. Retriever Klant Elly, die vereeuwigd wordt met haar tweeënhalf jaar oude flatcoated retriever Bud dy, prijst het kleurrijke resul taat. „Wat lief, wat gaaf", beoor deelt ze de tekening. Buddy is - hoewel Levi hem er allerbemin nelijkst uit laat zien - minder on der de indruk. Het poseren duurt de ongedurige viervoeter veel te lang. Maar, lacht Ellie Bolle in navolging van Bram Le vi: de tegeltjeswijsheid dat die ren en baasjes op elkaar lijken - is in de praktijk écht waar. „De baas van Buddy is ook heel be weeglijk." Ziekenhuizen. Van den Blink deelt die mening. Vergelijking op grond van toetsbare presta ties is goed, vindt hij, zoals de prestatie-indicatoren, die de zie kenhuizen op hun websites pu bliceren. „Ik kreeg laatst weer een enquête van de Consumen tenbond; die vul ik niet meer in. We hebben een objectief sys teem dat inzicht geeft in de zorg kwaliteit. En dan moeten wij zorgen dat we van die 95ste plaats afkomen." door Piet Kleemans BROUWERSHAVEN - De sane ring van het voormalig gasfa briekterrein aan de Poortdijk- straat in Brouwershaven is be gonnen. Volgens projectleider R. van der Helm van adviesbureau SGS En vironmental Services moet 3000 ton vervuilde grond worden af gegraven. Totaal 1600 ton is ver vuild met Polycyclische Aroma tische Koolwaterstoffen (PAK's) en wordt naar de Botlek ver voerd. De resterende 1300 ton grond is volgens Van der Helm slechts licht verontreinigd en kan worden hergebruikt. „En dan kun je denken aan bijvoor beeld gebruik bij de aanleg van een geluidswal of iets derge lijks." Op sommige plaatsen moet de grond tot vier meter diep worden afgraven worden, maar elders kan met minder diep graafwerk worden vol staan. Alles bij elkaar vergt de sanering van de vervuilde grond vier tot vijf weken. Van der Helm: „Het gaat inderdaad vrij snel maar dat komt omdat het ei genlijk een heel makkelijke plek is om te saneren. De gasfabriek is al heel lang geleden gesloopt en er hebben hier ook nooit hui zen gestaan en er zitten dus ook geen leidingen in de grond waar je rekening mee zou moeten j den. De sanering van het vem de grondwater vergt watt tijd. Gedurende een periode; tweeënhalf jaar wordt hetgnn water ter plaatse gezuiverd vervolgens geloosd op het rij De sanering van het voomi; gasfabrieksterrein kost rond 300.000 euro. De provincie! land, nutsbedrijf Delta KV de gemeente Schouwen-Dui land draaien gezamenlijk voor de kosten. Hoeveel de- middels afgeronde - bodems ring van het voormalige gas brieksterrein in Zierikzeej kosten is nog niet bekend; het meer wordt dan aanvss lijk gepland staat buiten i Het graafwerk liep forse vet ging op omdat een - niet voce ne - vierde gashoudser wel getroffen. Verwijderen vanó gashouder kostte veel tijd daarmee geld. Hoeveel extra ze sansering gaat kosten is i gens wethouder R. van der ken van de gemeente Sc) wen-Duiveland nog niet kend. Van der Wekken i wacht op korte termijn dt lijkheid over de exacte meert ten van de operatie. Het col wil het bedrag dat de g als bijdrage in de saneringrt ten te kort komt dekken uil reserve sanering milieuhinda ke bedrijven. Bram Levi vereeuwigt, in het kader van dierendag, Elly tweeënhalf jaar oude flatcoated retriever Buddy. foto Dirk-Jan C RILLAND - Waterbedrijf Evi des moet op zoek naar een nieu we plaats voor de aanleg van een groot waterspaarbekken voor land- en tuinbouw in of bij de Eerste Bathpolder. De ge meente Reimerswaal vindt de ge kozen plaats langs snelweg A58 ongeschikt. Het college van burgemeester en wethouders is op zich niet tegen het plan van Evides om als proef een tien tot vijftien hecta re groot waterbekken aan te leg gen, De glastuinbouwbedrijven in de Eerste Bathpolder kuu ervan profiteren. Het zal es giebedrijf Delta, dat het ven; voor Evides had ingediend de gemeente, adviseren eem dere plek te zoeken. B en W van Reimerswaal via dat- de beoogde locatie te aan de snelweg ligt en d forse kunstmatige bekken, vijf meter hoge dijken kf landschappelijk nauwelijks jes is te verpakken. Wie ove A58 rijdt, zal het altijd pl zien liggen. Wil jij de Zonnebloem helpen om 7.200 langdurig zieken en (zwaar) lichamelijk gehandicapten een onvergetelijke vakantie te bezorgen? Sluit je dan aan bij ons enthousiaste en supergemotiveerde team van ruim 7.000 vrijwilligers, waaronder een groot aantal verpleegkundigen en zieken verzorgenden. Het kostje een weekje van je vrije tijd, maar je krijgt er dan ook heel wat voor terug. NATIONALE VERENIGING Postbus 2100, 4800 CC Breda Postbank 10 98 510 E-mail info@zonnebloem.nl lnternetwww.zonnebloem.nl De Hersenstichting Nederland maakt zich sterk voor 3,5 miljoen mensen met een hersenaandoening. U kunt daarbij helpen: haal bij de DA drogist een zakje en stuur uw oude mobiele telefoon op! www.hersenstichting.nl 070-360 48 16 Giro 860 Bel (076) 564 63 65 of kijk op www.zonnebloem.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 40