starterswoningen valt goed PZC PZC Oud schrift lezen is puzzelwerk "v A Schouwen-Duiveland buigt zich weer over betonbanden op Julianastraat I* t ill Ondernemers dragen bij aan parkeerterrein aadsbrede steun voor burgerinitiatief Burgh-Haamstede agenda wma k "V woensdag 5 oktober 2005 1 5 r.ijpor Fsme Soesman RjNESSE - De Ondcrnemers- Kreniging Renesse wil het par- i kcerterrcin aan de Oude Mool- we,r in Renesse openhouden. Voor het behoud van gratis par- feeren op die plek is de club zelfs Bereid in de buidel te tasten. De ondernemers stellen voor het Parkeerterrein deels door een be- liligingsbedrijf te laten behe- ren. De vereniging is bereid het abonnementsgeld (circa 130 eu ro per jaar) op te hoesten. In ruil daarvoor draaft het bedrijf op als er in de nachtelijke uren - als het terrein afgesloten is - een voertuig van het terrein af moet. De kosten voor die specifieke handeling (zo'n 38 euro) komen voor rekening van de beller, 's Ochtends is het aan de gemeen te het parkeerterrein open te gooien, 's Avonds is restau ranthouder R. Wesdorp van res taurant Rietnisse bereid de poort op een afgesproken tijd te sluiten. Met deze opzet hoopt de ondernemersvereniging het par keerterrein voor openbaar ge bruik (klanten van de Renesser ondernemers) te behouden en korte metten te maken met de overlast voor de omgeving in vooral de nachtelijke uren. Het plan van de ondernemers vereniging is strijdig met het voorstel van burgemeester en wethouders om het parkeerter rein met behulp van een slag boom uitsluitend voor bezoe kers van het nabij gelegen Re nesser dorpshuis toegankelijk te maken. Daarmee heeft het dage lijks gemeentebestuur juist een concessie richting critici van de voorgenomen sluiting van het parkeerterrein proberen te doen. Verder kan de gemeente niet gaan. Volgens wethouder W. Renden moet het terrein aan de openbaarheid worden ont trokken. Dat is een voorwaarde die de provincie aan de bouw van zorgcentrum Vronenburg heeft verbonden. Sluiting van het parkeerterrein aan de Oude Moolweg past ook bij de achter liggende gedachte van het Trans ferium: het aantal verkeersbewe gingen beperken. De kwestie komt 27 oktober aan de orde in de vergadering van de gemeente raad. TJURGH-HAAMSTEDE - Het nthousiasme voor het burger- litiaticf voor bouw van goedko- e starterswoningen groeit in ap tempo. Het plan kan reke- ien op raadsbrede steun en ook foninbouwcorporatie Zeeuw- nd is bijzonder geïnteresseerd het idee. )e gedachte achter- het in augus- is gelanceerde plan is dat mid- els kortingen op de grondprijs n door te werken zonder be- ïoeienis van projectontwikke- lars of makelaars goedkope wo- ïngen voor 'starters' gebouwd imnen worden. Uitgangspunt een maximumprijs per wo- ingvan 140.000 euro. Plannen- 's; lakers T. Grefkens, K. de Fei- er, R. Leene en D. Meulblok jj ebben hun gezamenlijk project li ouwen in Betrokkenheid ge- oopi. - adat eerder het college zich po- ief uitliet over het plan, blij- in nu ook de politieke fracties wel brood in te zien. Woord- erder van de intiatiefgroep efkens is optimistisch over de nsdat het plan daadwerkelijk itgevoerd wordt. „Het hele 1 n staat of valt bij de politie- keuze voor het goedkoper ibieden van bouwgrond, larhet plan is positief ontvan- door de politiek. Ik heb een heel goed gevoel over." tebouwkundig hoeft het .volgens Grefkens geen al te le problemen op te leveren, [et bestemmingsplan moet Men aangepast, maar dat mdtoch al in de planning." (Advertentie) ^AZET KOZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET Kiftlle -Tel. 0113-331 Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee lel: 0111-454647 Fox: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Pankow Fsme Soesman delita Lanting centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^60 AA goes Bl' (0113)3i 5500 Fax: (0113)315669 Email: redactie@pzc.nl pTERNET pw.pzc.nl pmail: web@pzc.nl Grefkens is ervan overtuigd dat de belangstelling voor goedkope starterswoningen groot is. „Toen er nog helemaal geen pu bliciteit rond het plan was ge weest, werd ik al benaderd door mensen die er meer van wilden weten. Inmiddels hebben zich al 24 mensen bij ons gemeld voor een dergelijke starterswoning." Het idee van het viertal uit Burgh-Haamstede kan zich ook verheugen in de warme belang stelling van woningbouwcorpo ratie Zeeuwland. Zeeuwland-directeur A. de Ceuster zegt het belangrijk te vinden projecten als het burger initiatief te steunen. „Goedkope koopwoningen zijn een beetje een blinde vlek op Schou- wen-Duiveland. Ik ben heel be nieuwd naar het antwoord op de vraag of dit plan daar veran dering in kan brengen. Tenslot te praat je over leefbaarheid in de kernen." Het burgerinitiatief komt tijdens de oktober-verga dering van de gemeenteraad aan de orde. ÏÏREEKACTIVITEITEN IRGH-HAAMSTEDE - Bibliotheek Schutse, 15.30 uur goochelaar xander en voorlezen; ERIKZEE - Hervormd kerkencentrum, 00 uur: themamiddag over pijn en !hocoladedieven JSSINGEN - In de Aagje De nstraat in Vlissingen zijn in nacht van maandag op dins- grond half vier twee mannen bgehouden. Ze hadden in de ilstraat een etalageruit ver- ïlden chocolade gestolen. :kinlj r.NtX k\\ n. ,X '*w 3. ''v' '-".v tf r^jbi "An v-:v "-T; Stadsklerken leefden zich nog wel eens uit in creatieve uitspattingen in de vorm van gedichtjes en spreuken. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Oud schrift lezen. Het is het betere puzzelen, weet gemeentear chivaris H. Uil uit ervaring. Voor wie de techniek eenmaal beheerst, wordt het speuren in de historie en stuk mak kelijker. Uil verzorgt er in samenwer king met de Zeeuwse Volksuniversiteit cursussen over. De historie van het op perkament of pa pier geschreven woord gaat ver terug. Het oudste in Nederland bekende schrift stamt uit de negende eeuw. Het bekendste oude schrift is dat uit de Mid deleeuwen. Uil; „Er heerste toen wat je noemt een 'orale cultuur'. De spraak voerde cle boventoon, maar op een gege ven moment ontstond behoefte om din gen op schrift te stellen." Ter illustratie toont Uil een in leer inge bonden vijftiende-eeuws boek, een zoge heten register van voorboden. Uil: „'Voorboden' is een oud Vlaams woord voor verordening. Je zou dit boek kun nen zien als een voorloper van het wet boek van strafrecht." De in het register van voorboden opge nomen verordeningen geven een goed beeld van de toenmalige regelgeving. In één van de verordeningen staat te lezen dat de vleeshouwer die in de vleeshal - deel van het stadhuis - voor 'parlement' ofwel ruzie zorgde, daar streng voor werd bestraft. De waar van de ruziema ker die de eerste klap uitdeelde werd in beslag genomen. De vleeshouwer moest ook uitzien naar een ander plekje om zijn waar te slijten. De vleeshal was voor hem voortaan taboe. Ganzenveer De middeleeuwse stadsklerken schre ven langzaam en netjes. Met een ganzen veer is snel schrijven bijna onmogelijk en bovendien ging het vaak om (se- mi-)officiële stukken die iedereen moest kunnen lezen. Desondanks is het ontcijferen van hun schrift geen sinecu re. De leek raakt al snel het spoor bijs ter vanwege de wezenlijk andere vorm van de letters. Uil: „Het is meestal een kwestie van lezen, lezen en nog eens le zen. Je niet blind staren op de letters, maar als je er niet uitkomt proberen uit het zinsverband af te leiden wat er staat." Latijn De grondvorm van de destijds in zwang zijnde letters is bekend, maar niet zalig makend. „De handschriften van stads klerken verschilden nogal en er was ook geen sprake van standaardtaal. De één schreef 'geit' en de ander 'geld', om maar wat te noemen. Bij het lezen van oud schrift is enige kennis van Latijn en Frans een pré. Uil: „Het taalgebruik was vooral in de be sluitenlijsten van het gemeentebestuur nogal ambtelijk. Voor bepaalde zaken werden Latijnse termen gebruikt. Tja, het stadsbestuur van Zierikzee had toen nogal wat pretenties." Het taalgebruik was vroeger per provin cie verschillend. „In Gelderland had je foto Mechteld Jansen heel sterke invloeden van het Duits en in Zeeland van de Franse taal. Zo kom je wel tegen dat in plaats van 'in strijd met' de Franse term 'contrarie' ge bruikt wordt." Kennis van de regio en het lokale dia lect helpt ook mee bij het lezen van oud schrift. In oude geschriften willen nog wel eens dialectwoorden - zoals 'duif' in plaats van 'sloot' - opduiken. Het schrift zoals wij dit nu kennen stamt, doceert Uil, grotendeels uit de achttien de eeuw. „Tijdens de cursus begin ik met lezen van schrift uit de zestiende en zeventien de eeuw. Vergeleken daarmee is het handschrift uit de achttiende eeuw een stuk makkelijker." In de cursus oud schrift voor gevorder den gaat Uil dieper op de stof in en ver der terug in de tijd. Veel oud schrift is geproduceerd door stadsklerken. Ook staatslieden namen met enige regel maat de ganzenveer ter hand, maar een hoge status was geen garantie voor fraai gekalligrafeerde letters. Uil: „Zo had Johan van Oldenbarnevelt, een groot Nederlands staatsman, een heel beroerd handschrift." door Esme Soesman ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland buigt zich opnieuw over de betonband tus sen rijbaan en fietspad op de Zierikzeese Julianastraat. De door G. Veenemans uit Burgh-Haamstede aangezwen gelde discussie over deze 'an- ti-tankwal' is door diverse poli tieke partijen opgepakt. Want het kan toch niet de bedoe ling zijn dat vrachtwagens die elkaar op een bepaald punt op deze weg richting bedrijventer rein de Zuidhoek passeren hun spiegels moeten inklappen, rea geerde J. van Felius (Alert!) eer der deze week op de verkeers- kwestie. Veenemans kaartte de in zijn ogen gevaarlijke verkeers situatie bij de Schouwen-Duive- landse gemeenteraad aan, na zelf als automobilist hardhan dig in aanraking te zijn geko men met de betonranden die fietspad en rijbaan van elkaar scheiden. Deze randen ogen als De betonband tussen rijbaan en fietspad op de Zierikzeese Julianastraat is opnieuw onderwerp van dis cussie. De vorm van de blokken is volgens diverse fracties gevaarlijk. foto Dirk-Jan Gjeltema Dure apparatuur weg uit auto BRUINISSE - Een auto die geparkeerd stond aan de Hoogaarsstraat in Bruinisse is tussen maandagavond zes uur en gistermiddag twaalf uur opengebroken. Uit de au to zijn navigatieapparatuur en geluidsapparatuur met een totale waarde van enkele duizenden euro's weggeno men. De schade aan de auto zelf bedraagt honderden eu ro's. Bezwaar windmolens afgewezen MIDDELBURG - De bouw van twaalf windmolens aan de rand van het Sloegebied mag doorgaan. Gedeputeerde Staten hebben gisteren de bezwaren daartegen afgewe zen. Eerder hadden de gemeenten Middelburg en Borsele dat al gedaan. Op het grondgebied van elke gemeente komen zes wind molens. Ze worden gebouwd langs de Bemhardweg. Ze vormen samen één project. Zowel vanuit Nieuw- en Sint Joosland als vanuit Nieuwdorp waren bezwaren inge diend tegen de windmolens. Die richtten zich tegen de lo catie net buiten het Sloegebied; de windmolens zouden be ter binnen de grenzen van het industriegebied kunnen ko men, vonden bezwaarmakers. Ook zou de noodzaak van de bouw van de windmolens niet zijn aangetoond. Vol gens het dagelijks provinciebestuur is het belang van het opwekken van windenergie met dit project groter dan de belangen van de omwonenden. Landhuizen Kortgene goedgekeurd KORTGENE - Aan de rand van Kortgene mogen acht landhuizen worden gebouwd, omgeven door een bos van 6,5 ha. Dat besloot gisteren het college van Gedeputeerde Staten. Tegen het advies van de provinciale subcommis sie voor gemeentelijke plannen in, keuren GS toch het be stemmingsplan Bebouwde Kom Kortgene - op een paar kleine puntjes na - toch goed. De gemeente was wat laat met het inleveren van verschil lende onderzoeksrapporten, maar de rapporten wisten GS wel te overtuigen. De landhuizen mogen worden ge bouwd op een perceel tussen het dorp en camping De Paardekreek. Nu de aanleg van 6,5 hectare bos is goedge keurd, kan eindelijk een oude belofte worden ingelost. Er moesten nog altijd nieuwe bomen worden aangeplant ter compensatie van het bosgebied dat is gekapt om de uit breiding van camping De Paardekreek mogelijk te ma ken. Gewonde bij aanrijding COLIJNSPLAAT - Bij een aanrijding op de kruising Noordlangeweg/N256 ter hoogte van Colijnsplaat is gis terochtend om kwart over zeven 49-jarige automobilist uit Capelle aan den IJssel gewond geraakt. Een 26-jarige automobiliste uit de gemeente Noord-Beve land reed over de Noordlangeweg, komende uit de rich ting van de Colijnplaatseweg. Zij verleende op de krui sing geen voorrang aan de van links komende Capelle- naar. De man kwam door de aanrijding met zijn auto in de sloot terecht en liep rug- en hoofdletsel op. Hij is per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. Bei de auto's raakten zwaar beschadigd. Brandje in notenbedrijf SINT-MAARTENSDIJK - Bij een binnenbrand in een be drijf aan de Nijverheids weg in Sint-Maartensdijk is maandagavond een pindaroostermachine onbruikbaar ge worden. De brand ontstond in de roosterketel. De brandweer uit Sint-Maartensdijk wist het vuur snel te doven. Er bleef wel veel rook in de bedrijfshal hangen. Een schadebedrag is niet bekend. Gebouw Justion Adviesgroep wordt vandaag uitgepakt! (Advertentie) een doorgetrokken streep, maar zijn in werkelijkheid hoge en scheme blokken. Vanwege de engte van de rijbaan lopen auto mobilisten veel kans op de be- tonrand te klappen, met het risi co op schade of - bij uitwijkma noeuvres - frontale botsingen. Veel alternatieven z;jn er echter niet, liet wethouder W. Renden in zijn reactie doorschemeren. Verbreding kost geld, verhoging is technisch gezien - wat betreft afwatering - uiterst lastig. Eer der is al - op advies van de poli tie - met een ribbelrand in plaats van met een betonrand ge werkt. Die bleek het vrachtver keer echter niet van het fietspad weg te houden. Gekozen is voor de voor fietsers en voetgangers meest veilige oplossing, aldus Renden. „Al is dat wel nadelig voor ander verkeer af en toe." Waarschuwingsborden De wethouder beloofde wel te onderzoeken of er mogelijk waarschuwingsborden zijn te plaatsen. Ook gaat hij na waar om er voor deze specifieke scher pe blokken is gekozen. Het is na melijk niet de enige plek op Schouwen-Duiveland waar voor een dergelijke rand is geko zen, verwees H. Coomans (VVD) naar de Kerkwerfse rotonde. Een andere vorm zou wellicht veiliger zijn. STAP NU IN OP INTERNET VAN EIGEN BODEM EN PROFITEER Nu in- of overstappen is bijzonder aantrekkelijk. Tot en met 23 oktober 2005 krijgt u forse korting op de aansluitkosten, tot maximaal 99- Ook het gebruik van het kabelmodem is gratis. Via de televisie aan sluiting die u al heeft én het gratis kabelmodem, haalt u supersnel internet in huis. Met internet van eigen bodem bent u klaar voor de toekomst! Voor meer informatie, ga naar www.zeelandnet.nl of bel 0113- 37 77 70. 1;Korting is afhankelijk van het abonnement dat u kiest. landNet Hik -ma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39