pzc ille aanpak COA wekt wrevel THEATER """0KT H evaat GOES II Twist rond aanleg natuurvriendelijke oever PZC Kerken roeren zich over koopzondagen SPRINT PHOTO ïemeente wil uitleg over aangekondigde sluiting azc Burgh-Haamstede 1 Digitaal UW FOTO'S OP CD edactie: 0113-315649 ivw.pzc.nl mail:redactie@ pzc.nl ibus 31,4460 AA Goes Hvertentie-exploitatie. Ed-en Midden-Zeeland: 0113-315520; 'ws-Vlaanderen: 0114-372770; jtionaal: 020-4562500. loensdag 5 oktober 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland or Marcel Modde iTKZEE - Het asielzoekers- itrum (azc) in Burgh-Haam- 6 is de 'motor' voor diverse (itciten in de regio. Een nijdige sluiting zal derhalve aanverwante instellingen ra- aldus wethouder G. Houte- mer. Hij is verbolgen over de istelling van het Centraal Or- an Opvang Asielzoekers OA) tot dusver richting bewo- rs en gemeente. lutekamer heeft vandaag een spi ek met een vertegenwoordi- r van de Rijksdienst over de eind vorige maand plots aange kondigde sluiting van de op vang in Burgh-Haamstede. De wethouder is vooral geraakt door de toon die het COA aan slaat in een brief aan de 270 be woners van het centrum. „Killer en harder kan niet! In die brief wordt de sluiting van de opvang in het eerste kwartaal van volgend jaar ge meld en staat te lezen dat de be woners 'minimaal twee dagen van te voren' te horen krijgen naar welke andere locatie ze moeten verhuizen. Verder stelt het COA onomwonden geen re kening te kunnen houden met schoolvakanties, lopende oplei dingen of woonplek van familie. Wat Houtekamer bovendien steekt, is de passage die verwijst naar eventuele medische gron den voor mogelijke plaatsing in de buurt van een zorginstelling of specifieke woonvoorziening. Bewonei's hadden na dagteke ning (19 september) van de brief één week de tijd dat aan te vra gen bij het COA. Alle aanvragen buiten deze week worden niet in behandeling genomen. De garan tie dat ook daadwerkelijk reke ning wordt gehouden met zo'n speciaal plaatsingsverzoek, wordt nadrukkelijk niet gege ven. Daarnaast zal het COA slechts 'beperkt zorgdragen voor het transport van persoon lijke spullen' naar de nieuwe op vangplek en zijn de bewoners daar verder zelf verantwoorde lijke voor, schrijft de manager opvang van het cluster Zeeland/Zuid-Holland Zuid. Toelichting De COA voert in de brief aan dat het centrum moet sluiten, omdat er steeds minder asielzoe kers naar Nederland komen. Houtekamer: „Maar toen wij, zo dra we van dit besluit hoorden, telefonisch om een toelichting vroegen, werd ons verteld dat het min of meer de schuld van de gemeente is. Alles stroopt op, omdat wij niet willen meewer ken aan uitzetting. Lukt het niet linksom, dan proberen ze het wel rechtsom", zegt de wet houder daarover gepikeerd. Sluiting van het azc zal op ver schillende niveaus diep ingrij pen in de Schouwse samenle ving, verwacht Houtekamer. De gemeente krijgt een rijksuitke ring voor activiteiten die met de opvang in verband staan. Uit die pot gaat er onder meer subsi die naar het sociaal-cultureel werk De Lichtboei, de organisa tie van de multiculturele vrou wendag en vluchtelingenwerk. Ook de gewenste uitbreiding van basisschool de Kirrewei met één klaslokaal hangt nauw sa men met de 25 schoolgaande asielzoekerskinderen. „Alle maal instellingen die iets doen voor de mensen in het azc, maar waarbij dus ook andere mensen van allochtone afkomst baat bij hebben", aldus de wethouder. Het Schouwen-Duivelands colle ge heeft nog geen standpunt in genomen of het zich wil hardma ken voor behoud van de opvang in Burgh-Haamstede. Houteka mer wil daarvoor eerst het ge sprek met de vertegenwoordiger van het COA afwachten. Het contract met het COA loopt hoe dan ook in 2007 af, maar was in principe te verlengen. (Advertentie) iok gedragscode )or ambtenaren ÏRIKZEE - Medewerkers van gemeente Schouwen-Duive- d moeten nog dit jaar een ge- igscode ondertekenen. De re- s zijn bedoeld om de integri- van de ambtenaar te bewa- cn de betrouwbaarheid van [overheid te garanderen, al- wethouder G. Houtekamer IP, personeel en organisatie). de schriftelijke eed of belof- ïoeten de medewerkers zich ra bewust worden van het ze dienstverlenend zijn burgers, het bedrijfsleven instellingen, legt Houteka- uit. „In het bijzonder heeft ite maken met aanbestedin gen situaties waarbij belan- yerstrengeling om de hoek j kunnen komen kijken. Bij ene afdeling speelt dat wat 'ker dan de andere." Ie gedragscode worden de af- iken over hoe om te gaan voorkennis, nevenfuncties, lihebetrekkingen en het aan- nen van geschenken nog eens delijk op een rij gezet. Ook gebruik van gemeentelijke indommen, waartoe ook in- d en mobiele telefonie rdt gerekend, is daarin gere- Alles om misverstanden beoordelingsdilemma's te rkomen, Wanneer er nu twij- ontstaat, dan is dat daarmee preekbaar voor de leidingge- Op overtredingen iden at in het uiterste geval ont- De regels op zich zijn niet tw of baanbrekend. Ze staan 'a de ambtenaren-cao om- rcven. Dat boekwerk is ech- voor de meeste personeelsle- ontoegankelijk. Voor het col- i en de raad werd eerder al 'gedragscode vastgesteld. door Melita Lantinq ELLEMEET - „Ik voel me ge pakt en dat had anders ge leund." S. Poot uit Ellemeet hoort in april van dit jaar dat een strook van vijftien meter breed en tweehonderd meter lang van zijn tuin wordt afge haald om een natuurvriendelij ke oever te maken. Een volsla gen verrassing en voor bezwaar is het te laat. „Natuurlijk is het zo dat wij niet goed op alle advertenties hebben gelet", steekt Poot di rect de hand in eigen boezem. „Maar het was toch een kleine moeite geweest om alle betrok kenen persoonlijk te informe ren? Zoveel zijn dat er niet." Vijf jaar geleden heeft Poot een landgoed gekocht, net buiten Serooskerke. „Toen is gezegd dat er een fietspad zou komen, maar niets over een natuurvrien delijke oever in de tuin." De oever komt langs de brede sloot tussen Den Osse en Seroos- kérke en dient als waterberging bij hevige regenval om watero verlast te voorkomen. Aan het besluit is vijf jaar pra ten binnen de gebiedscommissie Oost van de Dienst Landelijk Gebied (DLG) vooraf gegaan. In deze commissie zijn alle belange norganisaties van landbouw tot waterschap vertegenwoordigd. Alleen particulieren hebben geen eigen vertegenwoordiger. De hele discussie binnen de com missie is dan ook een beetje bui ten de familie Poot om gegaan. „Hoe dat komt? We wonen in het buitengebied en dan krijg je het huis-aan-huisblad vaker niet dan wel. Alleen staan daar wél de advertenties in. Boven dien hebben we, naar nu blijkt, niet alle brieven gehad. Op een gegeven moment heb ik gelezen dat er sprake was van een uit ruil-plan voor bedrijven. Ook stond ergens te lezen dat het plan voor bedrijven is met meer dan tien hectare. Wij hebben twee hectare en zijn geen be drijf. Even later lees je dat huis percelen niet worden uitgeruild dan denk je prima, dat geldt voor ons." Mededeling Al met al zijn op geen enkel mo ment alarmbellen gaan rinke len. Tot april van dit jaar, toen viel de brief op de mat met de mededeling dat in september be gonnen zou worden met de aan leg van de oever. „Toen zijn we gaan bellen." Volgens Poot ging de DLG er tot op dat moment vanuit dat hij een landbouwbe drijf heeft. „Die man wist niet dat dit een landgoed is." Poot heeft nog geprobeerd het tij te keren door (samen met dertien andere grondeigenaren) be zwaar te maken en naar de rech ter te stappen. Maar hij was te laat. Het plan om een natuur vriendelijke oever aan te leggen op zijn grond is in 2004 al onher roepelijk geworden. E. van der Meer van de DLG wil liever niet op de kritiek van Poot reageren. In zijn algemeen heid wil hij wel uitleggen hoe de procedure werkt en daaruit blijkt dat de DLG alle formele (Advertentie) THEATER DE MYTHE ET tel: 0900-3300033 jvww.the^terverkoopzeeland.nl LZ doorEsme Soesman ZIERIKZEE - Naast de her vormde gemeente Zierikzee (ge wone wijk) hebben nu ook de christelijk gereformeerde kerk en oud-gereformeerde gemeente in Zierikzee en het Overlegor gaan gereformeerde gezindten op Schouwen-Duiveland zich uitgesproken tegen de instelling van koopzondagen in Zierikzee. De SGP buigt zich nog over de vraag of ze met een initiatief voorstel over deze kwestie komt. Een discussie eerder deze week in de gemeentelijke commissie openbare ruimte lijkt geen meer derheid op te leveren voor een voorstel waarin afschaffing van de koopzondag wordt bepleit. De SGP is om principiële en maatschappelijke redenen abso lute voorstander van afschaf fing van de koopzondag, maar zet met de gevoerde discussie in gedachten wel vraagtekens bij de haalbaarheid van een initia tiefvoorstel. „Daar moeten we ons nog op beraden", geeft C. Flik weert desgevraagd aan. Aan leiding is een brief van de her vormde gemeente (gewone wijk), waarin wordt bepleit kor te metten te maken met de koop zondag om diverse x-edenen. Naast zondagsheiliging en zon dagsrust vreest de kerkenraad ook dat christelijke onderne mers in een nadelige concmren- tiepositie geplaatst worden en dat personeelsleden uiteindelijk gedwongen zullen worden op zondag te werken. Volgens W. Sprengelmeijer, woordvoerder namens de oud-gereformeerde gemeente en het Overlegorgaan gereformeer de gezindten op Schouwen-Dui veland („Dus namens 4500 tot 4700 burgers"), zijn de gevolgen zelfs nog verstrekkender. Een ge deelte van deze mensen die dooi de koopzondagen wordt afgesto ten zal niet meer kopen bij de winkeliers die er aan meedoen, verwacht hij. J. Legemaate van de kerkenraad van de christelijk gereformeerde kerk vindt boven dien dat het vraagstuk zondag openstelling gekoppeld moet worden aan de visie die de ge meenteraad heeft op, Zierikzee. „Wil de raad dat de stad een Re- nesse, Gent of Brugge wordt?", legt hij voor. Lijst Raats en de CU kunnen zich wel in afschaffing van de koopzondagen vinden. De Pv dA, WD, GroenLinks en LSD daarentegen houden vooralsnog vast aan de bestaande situatie. Het CDA is voorstander van een middenweg. Geen volledige openstelling, maar wel een zeke re toex-istische gastvrijheid met bijbehorende dienstverlening. Dus geen kruidenier open, maar wel een winkel waar een cadeau tje of boek kan worden gekocht. De discussie volgt op een expexi- ment van ondernemersvereni ging Neptunus deze zomer. Er zijn vier koopzondagen gehou den. Daaraan deed een deelman de ondernemei's mee. Provincie steunt toeristenpas ZIERIKZEE - De provincie Zeeland waax-deex-t de aan pak van de gemeente Schouwen-Duiveland in de haal baarheidsstudie naar de toex-istenpas. Gedeputeerde Staten spreken van een aanpak waarbij een goed evenwicht is gevonden tussen zorgvuldigheid en slagvaardigheid. Invoex-ing van deze supei-chipknip kan volgens de provincie bijdragen aan versterking van de sa menwerking in de toerististische sector en het beter inspe len op ontwikkelingen. Voor zover mogelijk is de provin cie ook bereid - desgevraagd - te ondersteunen bij de uit voering van het px-oject, bijvoorbeeld waar het gaat om kennis en ervax-ing met betrekking tot Eux-opese subsidie trajecten. De reactie van Gedeputeerde Staten komt daags na de dis cussie die de Schouwen-Duivelandse politiek over de toe ristenpas heeft gevoerd in de commissie x-uimtelijke orde ning'. Daar bleken niet veel partijen voorstander vaxx de toeristenpas te zijn. Rioolgemaal op de schop SCHARENDIJKE - Watex-schap Zeeuwse Eilanden gaat het rioolgemaal aan de Platteweg in Scharendijke onder handen nemen. Zowel de mechanische als de electiische installatie wordt vex-vangen. Verder wordt het gemaal bouwkundig gerenoveerd en wordt een nieuwe schakel kast geplaatst. Het rioolgemaal transporteert het rioolwater uit Scharen dijke naar de x-ioolwatex-zuivexingsinstallatie (RWZI) Wes- terschouwen. Tijdens het onderhoudswex'k neemt een tij delijke pompinstallatie de functie van het rioolgemaal over. Het waterschap probeert geluidsoverlast zoveel mogelijk te vermijden, maar geeft op voorhand aan dat dat niet voor 100 procent gaat lukken. Automobilist geslagen SCHARENDIJKE - Een 69-jarige bestuurder van een be stelbus uit Zierikzee is bij Scharendijke mishandeld door een andere weggebruiker. De man reed rond twee uur maandagmiddag op de Kuijer- damseweg, toen links vanuit een uitrit een personenauto de weg opdraaide. De Zierikzeeënaar wist de wagen op tijd te ontwijken en ging, zo verklaarde hij later tegen over de politie, met 'gematigde snelheid' midden op de weg i'ijden. De verder onbekend gebleven bestuurder bleef korte tijd achter hem, maar reed de man tenslotte klem. Daarop trok hij het autoportier open, sloeg de 69-ja- rige met een gebalde vuist in het gezicht en ging er van door. (Advertentie) Vrijdag 7 zaterdag 8 oktober S. Poot uit Ellemeet is verbolgen over het feit dat een deel van zijn tuin wordt gebruikt voor de aanleg van een natuurvriendelijke oever. Voor bezwaar is het echter te laat. foto Dirk-Jan Gjeltema stappen voor inspraak heeft ge volgd. „Ik erken wel dat de com municatie geen schoonheids prijs verdient, maar dat had te maken met tijdslimieten omdat anders de Europese subidie zou vervallen." Inmiddels is het plan iets aangepast. De breedte van vijftien meter is terugge bracht naar zes en ook wordt de financiële vergoeding aange past. „Ze wilden ons een vergoe ding geven voor landbouw grond. Maar dit is helemaal geen landbouwgrond", verzucht Poot. Hij denkt nog na over vol gende stappen want als het aan hem ligt komt die oever er niet. „Misschien was het anders gelo pen als er eerder overleg was ge weest, maar wees eerlijk. Het gaat toch gewoon om je bezit?" Schouwersweg 7 Heinkenszand Tel. 0113 561482 www.binnenult.nl (Advertentie) m Nieuwe openingstijden kantoor Goes maandag t/m vrijdag 08.30 - 17.00 uur het alfabet van Zeeland zeeuwse almanak Kinderen die nog nauwelijks fatsoenlijk kunnen eten, hoef je heden ten dage niets meer over computers te vertellen. Een beetje surfen, een potje patiencen, een cd-rommetje afspelen - ook de koters in het Kloetingse gezin draaien er hun hand niet voor om. De eerste taal die ze onder de knie hadden, was digitaal. Af en toe neigen ze echter tot overdrijven. Zoals afgelopen weekeinde, toen de jongste van nog geen drie naar zijn naam werd gevraagd. Het ant woord klonk ferm. „Ik ben Merlijn.nl. Deze maand GRATIS uw foto's op CD, afspeelbaar via uw DVD player* op uw TV, Bij ontwikkelen en afdrukken van uw volle filmpje of digitale opdracht van min. 20 foto's. geldt voor bijna iedere DVD player

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37